ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Een vriendenoffer. Buitenland. Binnenland. BRESKENSSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 meenden f 1.25 franco p. post f 1,40 Advertentieprijs *en 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM-BLIEK ™ef°2? BRESKENS p°«$o Abonnements-Advertentles zeer Advertenties worden aangenomen Dinsdag- en Vrijdagmiddag billijk tarief, tot uiterlijk 1 uur '7e jaargang Zaterdag 8 December '828 Nummer 3386 GRATIS verzekering voor de abonné's legen ongelukken voor gulden bij levens- tti gld. bij dood m* gld. bij verlies gld- bij ver- ji gld. bij ver- aar gld. bij ver- 9nn lange ongeschikt- IIIIJ door 75 vln eer" DU lies van een AU lies van een UÜ lies van een «yW heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering Is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij .Fatum" te 's-Gravenhage. r m gld. bij verlies van eiken anderen vinger. BERICHT AAN ONZE ABONN'ÉS De abonné's in het buitenland wor- j den verzocht vóór 15 Januari a.s. het abonnementsgeld over 1929 ad f 6.50 j (met Zond. blad f 10.-) over te maken, daar anders na dien datum de toezen- :j ding gestaakt wordt. De abonné's in het binnenland wor den er aan herinnerd, dat de abonne mentsprijs bij vooruitbetaling slechts f 5.- bedraagt. ENGELAND. De toestand des Konings. Het bulletin van Donderdagmorgen wordt volgens den Britschen draadloo- zen dienst algemeen beschouwd als be slist gunstig en zal met een gevoel van verlichting worden gelezen niet alleen in liet lieele Britsche rijk maar ook in vreemde landen, waar de moeilijke strijd van den koning met zijn ziekte met sympathieke belangstelling wordt ge volgd getuige de inkomende telegram men en de aanhoudende bezoeken ten paleizevan de buitenlandsche vertegen woordigers in Londen. Na het bulletin beschouwden de le den der koninklijke hofhouding den toe stand des konings als veel gunstiger dan de laatste dagen geoorloofd was. Koninklijke belangstelling in het lot der mijnwerkers. De koningin heeft in antwoord op een sympathiebetuiging van de confe rentie van lord'-mayors in het Mansion House, bijeengeroepen om den nood toestand in de mijngebieden te bespre ken, verklaard diep getroffen te zijn; zij voegde er aan toe dat, het de ernsti ge hoop was van den koning en haar zelf dat de oproep tot verlichting van den nood in de mijnstreken den spoe- digen weerklank zou vinden, dien hij verdiende. Afschaffing der doodstraf. Het Lagerhuis heeft Woensdag met slechts één stem meerderheid, aan het lid der Arbeiderspartij kapitein-luit. t/zee Kenworthy verlof verleend tot het indienen van een wetsvoorstel tot afschaffing der doodstraf. o ITALIË. Nieuwe aanvallen op de Fransche politiek in Syrië. De uitlating van Poincaré, die ij de Fransche Kamer verklaarde, dat Frank rijk zijn mandaat over Syrië niet moet prijsgeven, daar anders „een mogend heid met imperialistische neigingen" er zich van meester maken zal, heeft in Italië groote verontwaardiging gewekt. De bladen varen met groote heftigheid tegen Frankrijks politiek in Syrië uit, en de „Corriere d'ltalia" gaat zoovepte beweren, dat Syrië van het Fransche mandaat ernstige nadeelen heeft onder vonden. De afwezigheid eener omlijnde reconstructie-politie heeft eenige Syri- FEUILLKTON 15. Roman van Lothar Brenckendorff. Reeds vooraf besloten om belet te geven, wierp Gerold slechts een vluch- tigen blik op het kaartje. Toen hij hét gelezen had, legde hij zijn hand' op het voorhoofd, als iemand, die in gedach ten verzonken is. „Dr. Ralph Meussi" stond zonder meer op het smalle, witte kaartje. Ge rold wist direct zeker, .dat hij dezen naam niet voor den eersten keer in zijn leven had gehóórd, maar kan-zich toch niet herinneren, wie het was. H voelde een zekerenaandrang dat hij dezen persoon niet mocht afwijzen. „Laat mijnheer binnen komen", zei Jiij en keek met spanning naar de deur. Maar zelfs, toen de aangemelde per soon binnenkwam, herkende hij hem niet. Het kon zijn, ja, het scheen hém bijna zeker, dat hij dit gladgeschoren, smal en scherp gesneden gezicht reeds vroeger gezien had, maar hij wist niet, waar tdrït kon zijn geweest en hij be antwoordde de begroeting van den goed gekleeden man daarom, met een koele, sche gebieden in ellende gedompeld. Een feit is er onder het Fransche be heer in Syrië geschied: de beschieting en de brandstichting van Damascus. Het democratische Frankrijk behandelt de Syriëers als een half-barbaarsch volk. De „Giornale d'ltalia" publiceert vijf foto's, die de beschieting van Damas cus en een aantal lijken op een open baar plein toonen. Het blad verklaart deze foto's reeds twee jaar in zijn be zit te hebben; het had ze niet gepu bliceerd als Poincaré Italië niet „ge provoceerd" had. o DUlTSCHLAND. Een nieuwe oceaanvlucht. Het vertrek van de twee-motorige Rohrbach-vliegboot „Rostra" voor een vlucht naar Noord-Amerika, is thans, naar een Correspondentie-bureau uit betrouwbare bron zegt te vernemen, de finitief vastgesteld op 2 Januari a.s. Het vertrek der Rostra vindt te Trave- munde plaats, waar het toes'tel thans proef vluchten maakt. De vlucht wordt in étappen, waarschijnlijk via de Azoren gemaakt. Indrukken van een groot bedrijf. Een bezoek aan de Philips-Fabrieken. Als het teere droomkoninkje van Heyermaiis, van dien schrijver mis schien de schoonste schepping, met zijn ouders, die hij „groote broer en groote zuster" noemt, van Amsterdam reist naar Heerlen, wordt hij bij Eind hoven even wakker. „Goeie morgen, groote broer" zei-ie, nog slaapdronken. Daar most-ie zelf om lachen. En toen keeki-ie z'n oogen uit. In grauwe, log-bruine lucht, door grimmige koppen geploegd, statigde'n sprookjespaleis, nog hooger haast as de wolken, en 'r waren een Jichies in, 'n lampjes, '11 brandende sterren, of 'r 'n poort van den hemel bij vergis sing openstond en je de kamertjes van de engelen binnenkeek. „O, zie je dat Moeder?.. Zie je dat Vader.." fluis- terde-ie, .om de menschen, die achter over leeën te slapen, niet wakker te maken„Zie je dat Daar woont de betooverde prinses Het is de visie van een klein en droomerig kereltje, dat op dat oogen- blik nog weinig vermoedde, dat eens, afwachtende vriendelijkheid, zooals men een vreemde begroet. Excuseer me, mijnheer Gerold, dat tic 'u op dtl l^e uur lastig val", zei hij met gedempte, bijzonder eentonige stem „U zult 111e zeker nog wei kennen?" „inderdaad dokter, ik geloof niet, dat ik, u ken." „Ja, liet is ook reeds lang geleden, dat we op de schoolbanken zaten, en onze wegen hebben zich sedert dien tijd ook niet meer gekruist." Gerold was verbaasd. De woorden van den bezoeker hadden hem in eens de volle helderheid in zijn nevelige herinnering gebracht en een gedeelte van zijn jeugdjaren was hem plotseling voor den geest gekomen. Ralph- Melissi, de „spion thans kon hij zich alles herinneren. Duidelijk zag hij den blee- ken, mageren knaap voor zich, waar mede geen der medescholieren -iets op had en die door iedereen gevreesd werd. Niet als twistzoeker en brutaal gewel denaar, maar door de eigenaardige gees tel ij ke, meerderheid, waarvan hij een voor het naïeve kindergemoed zoo on aangenaam gebruik wist te maken. Hij was in het geheel geen model leerling, en zijn werk stond in de meeste vak ken achter bij dat "van de (andere. Al leen in de wis- en natuurkunde was hij allen de baas. Daarbij was hem veel later, zich de poorten van dat sprookjespaieis ook voor hem zouden openen, toen hij al bijna een man was geworden, met al haar op de bovenlip en den baard in de keel, die zijn brood er moest gaan verdienen. De visie van een kind, Maar ook zij, die geen kinderen meer zijn, zullen als zij er voor het eerst tegenover staan, voofa! des avonds, het zien, zooals droomkoninkje het zag: een sprookjespaleis van een betooverde prin scs. Trouwens in dit paleis woont ook werkelijk een prinses, schoon een veel reëelere en modernere dan Doornroosje en zeer zeker niet in een honderdjari gen- slaap gedoken. Integendeel, deze prinses is zeer kwiek en monter, zij regeert met forsche hand de wereld, haar ministers zijn mannen van dezen tijd, geen prinsen met bepluiinde mut sen en fluweelen buizen, en haar naam is „electriciteit" Zeker, ook hier is het sprookje en het is misschien wel fantastischer dan de sprookjes van honderd jaar slapende dames, die door sentimenteele heerschappen tenslotte worden gewekt. Want het is het sprook je van onzen tijd, van werkkracht en menschelijk vernuft, van genie en durf, van ongebreidelde energie en ook van vurigen strijdlust, die het schijnbaar on mogelijke mogelijk gemaakt hebben. Een fabriekje, in 1891 begonnen, met weinig kapitaal en ongeschoolde werk krachten. Een werktuigkundig ingenieur die ook wel voor chemie voelt en ge looft, dat er wat zit in gloeilampen. De eerste jaren verlies. Dan in 1895 voor liet eerst f 14.000 winst. Ontzag lijke moeilijkheden, telkens nieuwe uit vindingen, die in het buitenland gedaan, de bestaande methodes waardeloos ma ken. Geen nood. Hier vindt men het ook en vaak beter. Steeds groote? bloei. Dan de oorlog. Duitschland verbiedt uitvoer van mlas Binnen een half ajar blazen ze bij Philips zelf de ballons. Duitschland verbiedt uitvoer van Ar- gongas, het is het eenige land, dat het levert. Binnen een half jaar maakt. Phi lips zelf Argongas, beter van kwaliteit dan het Duitsche. Coup d'essai, coup de maitre! Nu is de Philips edelgas- fabriek de grootste van Europa. In eli jaar tijds! Het kleine Philipsfabriekjc- van 1891 in nu een macht geworden,, waar heel het land mee rekent. Maar dan 15000 arbeiders, een éigen arbei dersdorp, met mooie hygiënisch inge richte .huisjes, eigen scholen op alier- hand gebied, een laboratorium (schei kundig en natuurkundig) waarvan Prof. Compton, de winnaar van den Nobel- geen opgave te moeilijk, en geen be rekening te zwaar. Steeds weer ver wekte zijn schranderheid de verbazing van den lëeraar. Maar het was niet dat, wat hem zijn bijzondere plaats tegenover de mede-teerlingen' Verschaf te. Dat zij met een zekeren angst hem uit den weg bleven, lag aan "de bijna onbegrijpelijke bezigheid van Meussi, om kleine geheimen te. doorgronden.en door zijn kennis Yan zaken, die dingen uit te vorschen, die men voor ieder vreemd oog. verborgen ^gewaand had. Hoe een plan ook in het geheim mocht zijn voorbereid, de daarbij betrokkenen konden er toch zeker op rekenen, dat Meussi bij de eëne of andere gelegen heid door het met een spottend lachje laten vallen van een of ander woord te kennen gaf, hoe precies hem be kend was wie de makers waren- en wat zij bedoelden. Men wist niet, welke middelen hij gebruikte, om tot deze bijzondere soort van alwetendheid te geraken. Niemand zou kunnen beweren, dat Meussi ooit een poging had gedaan hém uit 'de vragen, en niemand had hem ooit als een luisteraar of snuffelaar betrapt Niettemin twijfelde men er niet aan, dat hij slechts op zulke wegen (tot de geheimen van anderen kon doordringen, en hij stond daarom bij de medescho- prijs 1927 voor natuurkunde, verklaard heeft, dat het het beste is .van Europa en op één lijn gesteld kart worden met de twee allerhesten van Amerika, eigen sportvereenigfngen, en zoo voorts. Een bedrijf, dat 'niet alléén een groote in dustrie is, maar een cultureetle macht vertegenwoordigt in ons land. in 1895, dus nauwelijks 33 jaar ge leden, werden vijf honderd lampen pei gemaakt, nu bijna 300.000 Zelfs het minst chauvinistische hart zal toch even warm worden bij de gedachte, dat dit alles, in ons te' vaak klein genoemde - landje, moge lijk was. impressies van een leek van dit be drijf, ze zullen den elzer geen gede tailleerde beschrijving geven van de technische vervaardiging der gloeilam pen, want de indrukken, die je liiei krijgt, zijn als van een wonder, dat je niet bevatten kunt, zelfs al legt de tech nisch zéér onderlegde geleider ook al les zeer haarfijn en overzichtelijk uit Msschiien is het ook beter zod en is de indruk er te dieper en overweldigendei door. Heeft niet een groot philosool eens gezegd, dat we nooit moeten trach ten het wonder te doorgronden, omdat het dan ophouden zou wonder te zijn Een Fordbüsje brengt ons naar de Glasfabriek, die op eenigen afstand van de gloeilampenfabriek ligt. Eerst een onafzienbare lange hal, waar de potten van vuurvaste klei gemaakt worden voor de glasovens. Deze wor den hier met de hand vervaardigd. We zien er de arbeiders, die de klei met zorg eerst met de voeten kneden, dan zien we, hoe de grove vorm wordt opgezet en eindelijk, hoe met oneindige zorg de pot voltooid wordt. Deze moet volkomen homogeen zijn, omdat er anders bij de ontzaglijke temperatuur van 1200° Celsius barsten zouden ont staan. We zien den arbeider zijn werk volbrengen met de toegewijde aan dacht van een kunstenaar en het re sultaat is waarlijk als een kunstwerk, zoo fijn en volmaakt afgewerkt. Aan gezien deze potten slechts 6 a 7 we ken kunnen worden gebruikt en 5 a 6 maanden moeten drogen, kan men zich voorstellen welk een ontelbaar aantal hier opgesteld staan. Dan, de afdeeling waar de grond stoffen, dié later het glas zullen vor men, gemengd worden in groote schud machines. Wit zand en roode menie en potasch en soda liggen er in hoopen. Het is weer voor den leek het myste rie, dat uit deze stoffen het wonder lijke glas ontstaan zal. Het is dèn schei kundige misschien heel duidelijk lieren niet anders bekend dan onder den naain „de spion". Zoo nu en dan gebeurde het wel eens, dat men Item rekenschap vroeg en dat men hem bedreigde, zijn han delingen 11a te speuren. Dan trachtte Ralph Meussi met zijn koude, rustige oögerf zijn ondervrager onafgewend in de oogen te zien-en te antwoorden:' „Ik behoef je niet na te speuren, om te weten, wat je denkt en. xloet. Het staat je reeds op liet voorhoofd, ge schreven, en je iverraadt het .zelf, 'zoo gauw je f racht, het te verbergen." Dat begrepen zij niet.-Maar tot een uitvoering der bedreigingen, waarmede- zij hem zijn -„-spionnage" trachten de beletten, kwam het toch miet, In- weerwil van zijn Ijcljnmelijke zwakheid was er toch in zijn persoonlijkheid;iets geheim zinnigs, dat indwft maakte ..en dat liet zelfs den ruwsten en .wildsten; Jaiaap onmogelijk maakte, een- hand tegen hem te verheffen. Men kon wet zeggen dat hij! een laag persoontje was, want hij wendde zijn wetenschap .Jfarr. geheime dingen niet aan, om iemanditei s.cbaden. Het was, als deed hij dit alteen voor zijn eigen genoegen, en. misschien was dat het juist, wat hem-biji zijn medeleer lingen zoo onaangenaam maakte. Gerold had ook in den afkeer van de klasse tegen Ralph Meussi gedeeld onze geleider lacht wat om onze ver bluftheid maar den ter zake onwe tende is dit alles wel erg onbegrijpe lijk. - De mannen dragen hier stofmaskers, want sommige dezer grondstoffen zouden nadeelig voor de gezondheid kunnen zijn, maar Philips zorgt voor beeldig voor zijn menschen en op deze wijze is gevaar uitgesloten. Dan de glasblazerij zelf. Een onaf zienbare hal met talrijke ronde verhoo gingen, waarop glasovens met hun blakende monden van vuur. Daarom heen de glasblazers met de blaasroeren, j waaraan de vurige bolletjes gloeiend glas. Duizenden dansende dwaallichtjes. Onwillekeurig denkt men even „Als droomkoninkje, die hier later zelf werkte, toen hij een .groote jongen was ge worden, dit eens had mogen zien. toen hij nog het kleine kereltje was, dat op dien avond in den trein zoo verrukt was van het sprookjesachtige, groote fabrieksgebouw. Hoe prachtig zou hij dit toén gevonden hebben 1 Waar de indruk zelfs voor een volwassene coo- verachtig is. In dit fabrieksgedee lte heerschtnog de handenarbeid en dat maakt het misschien juist zoo boeiend. Hier is iedere arbeider een persoonlijkheid, een kunstenaar, en schijnt het haast, of hij als kunstenaar iets meegeeft van zijn persoonlijkheid aan het ding, dat hij maakt. Zie, hoe onbeschrijflijk handig hij het klontje vloeiend glas, aan het uiteinde van zijn blaasroer, wentelt, zwaait, weer wentelt, er even wat lucht in blaast en weer wentelt tot het zoo waar al den vorm van een gloeilamp begint te krijgen, dan even in den vorm aan zijn voeten en de oervorm van den ballon komt glanzend te voor schijn. Het is de telkens weerkeerende verrassing, het te voorschijn komen van die volmaakte glasvormen in aller hande maten en modellen, tot de groote melkglazen (Argenta) armaturen toe. Zie dan hoe handig het jAigdig maatje na even vijlen den te langen hals van de blaaspijp aftikt. En zie dan vooral ook het buizentrekken. Wordt vervolgd.) was bij hem, den openhartigste!! en en die was bij hem den openhartigsten en oprechtsten van allen, misschien zelfs bijzonder sterk geweest. Hij herinnerde zich nog zeer goed, hoe bot hij her haaldelijk vriendelijke verzoeken om toe nadering afgewezen had, en het was te begrijpen, dat deze herinnering hem thans een zeker onaangenaam gevoel Veroorzaakte, ledereen anderen vroege- ren schoolkameraad zou hij meer onbe- vooroordëeld en vriendelijker welkom geheeten hebben dan juist dezen. „Nu herinner ik het me," zeide hij, hem de hand reikend. „Wanneer ik me niet vergis, hebben wij elkaar voor het laatst voor 'ongeveer 12 jaar gezien. U ging "toén naar 'één andere school over." „Ja, en ik geloof'dat geen van mijn medeleerlingen het gespeten zal heb ben. U zult me excuseeren, dat het mij zoo makkelijk was, jullie te door zien." „Misschien was Het werkelijk zoo," bekende de zanger met een licht gevoel van schaamte. „Menschen, voor wie men niets geheim kan houden, wor den iemand licht onaangenaam." Dr.. Meussi knikte. (wordt vervolgd.}

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 1