40 10 ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Een vriendenoffer. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 7 jaargang Woensdag 5 December '.928 Nummer 3385 Gewestelijk Nieuws FEUILLETON BRESKENSSCHECOURANT Abonnementsprijs p. 3 ruimden f 1.25 franco p. post f 1,40 Adverltnt!tpr(Jj rsn 15 regels 75 cent Elke regei meer 15 cent lngez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorbeen E. BOOM—BLIEK Postgiro 70179 BRESKEN S Abonnements-Advertentles zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomea tot u i t e r I ij k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1. uur GR A T I S \erjekering voor deabonné's legen ongelukken voor: gulden bij levens- zaa gld. by dood as gld. by verlies v« gld. by ver- lange ongeschikt- IIJIJ door 7h vin een hij lies van een beid tot werken. een ongeluk. hand of voet f* oog. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij gld. by ver- is gld. by ver lies van een /h lies van een duim. wijsvinger. .Fatum" te 's-Gravenhage. gld. by verlies van eiken anderen vinger. BRESKENS. Raadsvergadering op Vrijdag 30 November 1928. Nadat de voorzitter de voltallige vergadering had geopend en de no tulen onveranderd waren goedgekeurd, werd de openbare zitting even ge schorst, om den Secretaris van den Bond van Nederlandsche gemeente ambtenaren gelegenheid te geven, den Raad inlichtingen te geven betreffende het hierna volgende request over de aftrek pensioen-premie. Ingekomen stukken. Hierbij worden o. m. naar voren gebracht a. Rekening der Bewaarschool. Deze is nagezien en in orde bevonden. Wordt voor kennisgeving aangeno men. b. De borgstelling. In de vorige vergadering was door B. en W. toegezegd, dat een nader onderzoek naar de borgstelling en naar de partieele aanbesteding zou worden ingesteld. Wat het eerste aangaat is advies ingewonnen bij de Vereéniging van Nederlandsche Gemeenten, en gezien dit advies, stelt de meerderheid van B. en W, voor, niet tot opheffen der borgstelling over te gaan. Ook de partieele aanbesteding is ernstig door het college overwogen. De bezwaren zijn echter zoo groot, dat ook hier B. en W. afwijzend moeten adviseeren. Behalve, dat het meer werk meebrengt, zal het vooral bij kleine werken moeilijkheden geven, doordat de ambachtslieden teveel "op elkaar zullen moeten wachten enz. De heer CARELS gaat hiermee niet accoord. De bezwaren zijn niet zoo groot en meer werk brengt het ook niet mee, terwijl het toezicht eveneens hetzelfde blijft. Daartegenover zal het voor de kleine onder-aannemers veel billijker werken. Spr. stelt voor een grens te bepalen van bijv. f 500 of f600, waar beneden geen partieele aanbesteding zal plaats hebben. Wethouder WOITTIEZ wijst ver volgens op het bezwaar, dat bij par tieele aanbesteding de aanbesteedster met meer dan één aannemer te maken heeft, wat werkelijke moeilijkheden zal geven met de afwerking. De VOORZITTER deelt mede, dat dit juist bij B. en W. het zwaarst heeft 14. Roman van Lothar Brenckendorff. Uit eigen beweging voegde hij er aan toe, dat het hem zeer onwaarschijn lijk bleek, dat Gerold bij deze moord zaak betrokken zou zijn geweest en dat liet aan te bevelen zou zijn, hem zoo spoedig mogelijk vrij te laten, daar van een poging om te vluchten wel geen sprake zou zijn. Klausner bedankte en brak het ge sprek af. Hij liet toen een agent bin nenkomen en droeg hem op, om mijn heer Gerold in een der netst ingerichte kamers te laten, waar hem gelegenheid geboden werd, om van de vermoeie nissen van de reis uit te rusten. „Ik zal doen, wat ik kan, om u zoo spoedig mogelijk uit deze onaangename situatie te bevrijden," zeide hij vrien delijk. „Op mijn eigen houtje kan ik van de voorgeschreven formaliteiten niet afwijken." „Dat begrijp ik heel goed,'' ant woordde de zanger kalm. „Ik begrijp het, dat men mij verdenken kan, en jk wensch zelf geheel gerechtvaardigd gewogen, maar kan overigens met liet voorstel voor groote werken meegaan. Niet voor de onderhoudswerken, daar hierbij te veel kleine onderdeden zijn. Weth. WOITTIEZ acht de bezwaren voor belangrijke werken daarentegen juist het grootst. De heer LUTEIJN bestrijdt dit. Hij heeft reeds veel laten bouwen en de ondervinding heeft hem geleerd, dat men zich het best bevindt bij meer dan één aannemer. De heer CARELS meent, dat dit ook niet anders kan. Ais men voor eigen rekening werkt, voeit men er meer voor en heeft men ook niet de gelegenheid alles af te schuiven op de hoofdaan nemer. Weth. WALLIEN wijst er op, dat de te houden stemming niet principieel zal zijn, maar alleen betrekking kan heb ben op de onderhoudswerken. Voor andere werken kan dan altijd nog een beslissing genomen worden. Het voorstel, om de onderhoudswer ken partieel aan te besteden, wordt hierna aangenomen met 5 tegeii 2. stem men (de H.H. Wallien en Notebaart). c. Bouwaanvrage van den heer Vroon. Op voorstel van B. en W., die nog geen gelegenheid hebben gehad, de zaak te onderzoeken, wordt de behandeling uit gesteld. d. Een schrijven van B. en W. van Axel, waarbij wordt meegedeeld, dat aldaar besloten is, voor te stellen aan Oed. Staten, de salarissen van Bur gemeester Secretaris en Gemeente ontvanger te verlagen. Wordt v.k.a. e. Schrijven van den Centralen Bond van Transportarbeiders, met verzoek een SCHAFT LOKAAL op het haven terrein te bouwen. De VOORZITTER deelt mede, dat dit verzoek reeds eenigen tijd geleden is ontvangen en dat direct geantwoord is, dat de haven in Rijksexploitatie is en de gemeente dus buiten die kwestie staat. Niettegenstaande dit antwoord dringt de Bond ten tweeden ^ale er op aan, dat van gemeentewege het gebouw geplaatst zal worden. De VOORZITTER deelt mede, dat B. en W. op hun eerste standpunt zijn blijven staan en adviseeren derhalve, het verzoek v.k. aan te nemen. (Boven dien zijn de menschen dicht genoeg bij huis, om te gaan eten. De heer NOTEBAART merkt op, dat niet allen even dicht bij huis zijh. Bovendien ontstaan daardoor meer dan eens grieven, wanneer een arbeider door te zijn, voordat ik de vrijheid terug krijg." Het verhoor van den telefonisch aan- gevraagden Dr. Walldorf had geheel en al het verwachte resultaat. De jonge dokter dien hij voldoende kende, om hem als een eerlijken getuige te be schouwen, bevestigde woord voor woord de- mededeeling door zijn vriend Ge rold gedaan. Hij was van vier uur 's middags, toen hij hem op straat ontmoette in de nabijheid van Hotel Koningshof, tot tien uur 's avonds met enkeie zeer kleine onderbreking in Mijn gezelschap geweest. Tusschen hel oogenblik, dat hij voor de tuin poort van het huis aan den Rustenweg afscheid nam, en het oogenblik waarop hij hem opnieuw bij de tramhalte aan trof, waren zeker niet meer dan tien minuten verstreken. Oerold had hem geheel en al ontmoedigd medegedeeld, dat het bezoek 't welk hij wenschte te brengen, wederom te vergeefsch ge weest was. De dame, wie dit bezoek gold, was schijnbaar nog niet thuis, daar men hem na herhaald bellen niet had opengedaan. Hij was toen voor den heelen avond in tegenstelling met zijn anders zoo opgeruimd karakter, tamelijk ontstemd geweest, zoodat hij, Walldorf, het vermoeden kreeg, dat het een hartsaangelegenheid was. Van on gewone opgewondenheid of van eenige te gaan eten naar huis te 'laat op het werk terugkomt. Het is, volgens spr., toch eigenlijk niet in orde, dat /net maal achter de een of andere'hoop moet worden gebruikt. De heer DE KRUIJTER verzoekt B. en W. de zaak nog eens grondig na te zien. Weth. WALLIEN acht dit niet noo- dig. Het is geen gemeente-terrein. Het Rijk is hier het aangewezen lichaam. De afstand naar huis is niet te groot; de voornaamste maaltijd wordt daar dan ook gebruikt. Misschien niet door de arbeiders van buiten de gemeente maar daarvoor behoeft de gemeente geen schaftlokaal te plaatsen. Spr. waarschuwt verder voor de gevolgen (onderhoud e.d.) en geeft den Bond den raad zich te wenden tot het Rijk en de Suikerfabrikanten. De heer LUTEIJN meent, dat het moeilijk zou zijn, te bepalen aan welke zijde van de haven het gebouw &ou moeten komen. Indien er toe mocht worden overgegaan, zouden er wel meer gezet moeten worden. De heer CARELS acht moeilijkheden ook niet uitgesloten. Als er nu een komt voor b.v. 20 man en twee ploeg bazen willen er tegelijk gebruik van maken, wat dan De VOORZITTER deelt verder mede, dat overal elders die schaftlokalen slechts voor stuwadoors geplaatst wor den. De heer CARELS voelt wet wat voor liet idee, waarmede allen instemmen, waarop de heer NOTEBAART voor stelt, dat de gemeente bij het Rijk zal requestrecren. Het is z.i. toch ook een gemeentebelang. De VOORZITTER raadt dit af. Het is veel beter dat de Bond zich tot het Rijk wendt. Op de vraag van den heer NOTE BAART, of de kwestie nog niet eens nader onderzocht kan worden, spreekt de VOORZITTER als zijn overtuiging uit, dat het niet van de gemeente kan uitgaan. Er mag ook niet vergeten worden, aldus de heer CARELS, dat de inkom sten voor het Rijk zijn en het dus moeilijk aangaat, de kosten voor reke ning van de gemeente te brengen. Op de aanmerking van den heer NOTEBAART, dat de gemeente toch voor zijn gemeentenaren moet zorgen, antwoordt de VOORZITTER, dat het in dit geval dan de taak van den werk* gever is. De heer DE KRUIJTER legt hierna uit, hoe de toestand aan de haven is. verwarring had hij in ieder geval aan Oerold niets bemerkt. Hun afscheid aan de ingang van het hotel was kalm en hartelijk geweest als altijd. Deze'verklaring had voor den con- certzanger tot uitwerking, dat nog maaj- een kort gesprek niet den hoofdcom missaris noodig was om tót opheffinng van het tegen hem afgekondigde arrest te geraken. Met eenige woorden van spijt over de onaangenaamheden, die hij had moeten ondervinden, gaf dé rechter hem in den loop van'den na middag tê kennen, dat de vrijheid hém geheel en al werd terug gegeven, en dat hij hij kon gaan en staan, walir hij wilde. „lil ieder geval zou ik heft aangenaam vinden" voegde hij er aan toe, „waa neer u zich nog voor eenigen tijd te onzer beschikking zoudt willen stellen. Door de onzekerheid, die er bestaat over de persoon van de vermoorde, zouden Uwe inlichtingen ons mogelijk van dienst kunnen zijn." „Ik zal in ieder geval vöorloopig hier blijven", verklaarde Oerold. „Nog heden zal ik alle voor de .eerste weken getrffen overeenkomsten ongedaan ma ken. Niet alleen, omdat ik voorloopig niet in de stemming ben om te zin gen, maar vooral omdat ik thans vol strekt de volle zekerheid over Hilde Worners noodlot Rebben moet, Hoewel De VOORZITTER merkt nogmaals op, dat hij niet tegen de zaak is, maar alleen tegen de wijze waarop die uit gevoerd moet worden. Weth. WALLIEN is er uit een ge zond heidsoogpunt voor, maar het is z.i. geen gemeentezaak. Het is aller eerst de taak van de werkgevers, -in samenwerking met de arbeiders. De lieer DE KRUIJTER wijst nog op de moeilijkheid, dat er zooveel ver schillende werkgevers zijn. L)e heer CAPPON vindt de kwestie zeer moeilijk en wijst er op, dat de landarbeiders toch ook geen schaftlo kaal hebben ,wat de heer NOTE BAART de opmerking ontlokt, dat het ook al wantoestanden zijn'. Het verzoek wordt hierna met 5 tegen 2 stemmen (de H.H. NOTE BAART en DE KRUIJTER) vbor ken nisgeving aangenomen. f. Voorstel B. en W. de Duikerstraat, (toegang naar Papendrecht) te sluiten voor motorrijtuigen en rijwielen. Wordt zonder hoofdelijke stemming goedge keurd. g. Verzoek om een bijdrage van de Zeeuwsche vereeniging voor dialect onderzoek. Wordt v.k.a. li Dankbe.tuiging van H. M. de Ko ningin voor de gelukwenschen bij ge legenheid van haar jaardag. i. Op voorstel van B. en W. wordt op de ingekomen verzoeken om ont heffing hondenbelasting i/2 jaar ont heffing verleend aan Ekkebus, P. Lako du Bois en Wed. de Visser. k. Verzoek van J. J. Ie Bleu en J. J. Droog om het gedeelte van het Spui- plein, dat nog niet bestraat is en dat voor hun woning ligt, te willen bestra ten. B. en W. stellen voor, het ver zoek aan te houden tot Strandstraat verbeterd wordt, wat goedgevonden wordt. Rekening 1927. De commissie, belast mee het nazien der rekeningen, doet bij monde van haar Voorzitter, de heer LUTEIJN, verslag. De commissie heeft geen bij zondere opmerkingen en stelt derhalve voor de rekening goed te keuren. Al dus wordt gedaan. De rekening beliep: Inkomsten f 65739.61 Uitgaven f 43814.29 Batig slot f 21925.32 Begrooting 1929. Voor tot artikelsgewijze behandeling over te gaan, herinnert de VOORZIT TER aan den jongsten storm, die ook u niet gelooft aan een misdaad, jegens haar gepleegd, kali ik dit verschrikkelijk denkbeeld toch niet meer vergeten. Ik moet haar spoor vinden of mijn ver langen en onzekerheid zullen mij geheel en al verteren." „Ook ons is er natuurlijk veel aan gelegen deze zaak opgehelderd te krij gen en ik hoop, dat hef ons wakkei politiecorps gelukken zal. In de eerste plaats staan wij nog voor een ondoor dringbaar geheim. Zooveel kan ik u voorloopig sléchts mededeelen, dat het rapport van den dokter bij de (lijk schouwing uwe bewering ondersteunt." „Bij de lijkschouwing? Wat bedoelt u „De meening van den dokter is, dat dedoode beslist ouder dan drie er! twintig jaar moet zijn geweest. Men schat haar op minstens acht-en-twintig tot dertig. Waarschijnlijk is ze reeds over de dertig heen. Dat komt niet overeen met de opgaaf in hare pa pieren, die met uw opgaaf gedekt wor den. Voor het overige bleek uit He schouwing, d at de doodelijke steek met een zeer scherp, spits instrument en met groote kracht moet zijn toege bracht. Eenige groote bloedvaten zijn getroffen en de dood moet zonder twijfel spoedig zijn ingetreden door verbloeding. Naar alle waarschijnlijk h^id hssft getroffene direct het in onze gemeente de duinen zoodal heeft afgeslagen, dat dringend verf tering in de zeewering noodig is. N mens het college stelt hij den Ra voor, B. en W. te machtigen om de autoriteiten op herstel aan te dring en deze machtiging zoo ruim moglij' te maken. Dit voorstel wordt goe gevonden. Daar niemand algemeene beschd wingen wenscht te houden, wordt ov< gegaan tot behandeling artikelsgewijf Hiervan gaven de. volgende aanleidi: tot nadere bespreking. Gemeentefonds. De besprekingen over dit fono aldus de VOORZITTER, droegen h vorig jaar een nogal geanimeerd kara ter. Om dit te voorkomen, is, ook va andere ondere onderdeelen. getrac in het College eenstemmigheid verkrijgen en dit is gelukt. Zoo stj thans het geheele college voor, besluiten van het vorige jaar in i trekken en het fonds, dat toch 1 hoogere colleges geen goedkeurii vond, op te heffen, maar daarvoor de plaats te stichten een Reservefon voor bijzondere doeleinden. Hieri zullen dan alleen uitgaven voor b zondere wert en worden bestreden. Ol in Goes bestaat een dergelijk fom dat door Ged. Staten is goedgekeu: B. en W. stellen nu voor in fonds f 10.000 te storten. Bezwari kunnen zich moeilijk voordoen, w: voor iedere uitgaaf is de goedkeurii van den Raad noodig. Weth. WALLIEN licht de werkii nader toe, waarna de Raad goedkeuring aan hecht. Presentiegeld. Nu in den Raad leden zitten, hun werk moeten laten liggen om zittingen bij te wonen en daardo! hun inkomsten zien verminderen, ste len B. en W. voor het presentiege te verhoogen en te brengen op f 2.' per zitting per persoon. De heer CARELS is er tegen, f" zal er zich niet tegen verzetten, dot hij oordeelt, dat het beter was, indit er niet voor betaald werd. Hiertegen komt de VOORZITTEjj op met de opmerking, dat als er gee' vergoeding moet zijn, loonderving oc niet noodig is. Zonder hoofdelijke stemming wort het voorstel vervolgens goedgekeur Pensioenbijdragen. Van de verschillende vereenigingei waarbij het gemeente-personeel aar er zi wustzijn verloren en niet eens een g kunnen geven, daar liet in de longe gedrongen bloed verstikkend werkte. „Verschrikkelijk. En heeft men no: steeds geen spoor van den moorde naar „Helaas niet! Het ziet er uit, also we nog een heelen tijd in tiet duiste zullen moetenn tasten, wanneer nie spoedig een gunstig toeval te hulj komt." Oerold begaf zich allereerst naar zij hotel, waar men schijnbaar niets vat de ernstige verdenkingen wist, die ge durende korten tijd over zijn lioofi gezweefd hadden. Niet in staat ziel onder vreemde menschen te bewegen bleef hij op zijn kanier, hoewel id< kwellende gedachten, waarvan hij ziel niet kon vrij maken, hem zeer treurig! en sombere metgezellinnen waren. Hoewel hij sedert gisteren niets mee had gebruikt, at hij toch nog,maar eei paar hapjes van den maaltijd, dien hi zich 's avonds had laten brengen, er hij was juist van plan, zich met he uitzicht op een tweeden slapeloozei nacht te ontkleeden, toen een kamer meisje aan de deur klopte, om hen een kaartje van een laten bezoeker b brengen. (Wordt veryolgd,,

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 1