Dagmeisje-, laatste zitdag •I. 1, van dei Hooft-Luieijn Jtfeek-Meiin. Binnenland. PU KOL Gewestelijk Nieuws- Advertentiën Eendracht MaaktMaeht Breskens. Met Sint Nicolaas extra aanbieding doo. en luxe Post, Lees- en Prenten boeken Melkleurster, Met Sint Nicolaas Koninklijke Nederl. Schouwburg te Qent. Zondag 2 O c in middagvertooning „De Schaduw", tooneelsptl in 3 bedrij en. en avondvertooning „Drie-Meisjeshuis zangspel in 3 bed'ijven Fransche Schouwburg te Oent. Zondag 2 Dec in middagvertooning „Chanson D'Amour Muziek van F. Schubert. PREDIKBEURTEN.^ Ned. Herv. Kerk. Zondag 2 Dec. 1928. Aardenburg v 10 u ds Barnouw Biervliet n 2 u ds Vrij landt Breskens v 9.30 ds Keers Voorber. H. Avo; dmaal. n 1.30 Zondagschool n 5.30 ds Keers H. Avondmaal. n. 7.15 Werkmansbond. Cadzand v 9 30 ds Visser Oroede n 5 30 ds v. Griethuijsen Nieuwvliet v 9.30 ds v. Griethuijsen Schoondijke n 2 u ds v. Griethuijsen. St. A. ter M. v 9.30 ds Scholte Waterldk. v 9.30 ds Vrijland! Ev. Luth. Gem. Groede. n. 2.30 u ds Visser, van Cadzand. Klinkende argumenten. in een vergadering der Nat.-soc. Duitsclie Arbeidspartij ontstond bij een discussie, toen een communistische de bater den voorgeschreven spreektijd had overschreden, een handgemeen, waarhij eenige personen werden gewond. FRANKRIJK. De Typhusepidemie te Lyon. Het B. T. A. meldt uit Lyon,'dat de typhusepidemie aldaar stationair blijft. Er worden thans 650 zieken in de hospitalen verpleegd. Het B. T. A. meldt daarentegen dat de epidemie op verontrustende wijze toeneemt. Tot nu toe zijn twaalf personen over leden. Hoe Amerika Koningin Wilhelmina ziet. Het is wel eens interessant wat Amerikanen over ons land en volk ver tellen. Het praatje ajjsof alle Neder landers op klompen zouden loopen is al voldoende weeilegd, vooral door het veelvuldig bezoek van Amerikanen aan ons land. Thans wordt in „The San Francisco Examiner" door den heer Louis P. Lochner een interessante beschouwing aan onze Koningin gewijd, waarvan hij o.m. het volgende zegt: Koningin Wilhelmina heeft de repu tatie het hardst werkende gekroonde hoofd van Europa te zijn. Haar tijd is zoo in beslag genomen door regee- ringszaken, dat zij slechts weinig ge legenheid heeft voor het uiterlijk ver toon, gewoonlijk aan het hofleven ver bonden. Meer en meer trekt zij zich uit het openbare leven terug. Zij werkt hard, is de eenstemmige meening van vooraanstaande Nederlanders. Het leven aan het Nederlandsche hof is stijf. De Koningin is een overtuigd aanhangster van de „Staatskerk" (sic!) en verdraagt geen lichtzinnigheid. Slechts na lang aarzelen stemde zij er in toe terwille van de goede inter nationale verstandhouding, de sluiting van de Olympische Spelen die toevallig op J^ondag viel, bij te vronen. Zij wenscht geen korte rokken in haar om geving te zien en op de weinige, on vermijdelijke hoffeesten moeten de ja ponnen' slechts weinig gedecolliecteerd zijn. Rouge en lippenstift zijn „taboe" Koningin Wilhelmina keurt ook de moderne dansen af. Slechts de oude historische volksdansen, die van tijd tot tijd in de provincies voor haar opge voerd worden, schijnen in haar smaak te vallen. Een groot deel van den tijd der Ko ningin is gewijd aan studie. Daar zü een sterken wil en een goed hoofd heeft, onderzoekt zij alle zaken tot in finesses. Haar ministers weten dat zij haar niets wijs kunnen maken. De meeste mensclien, die zij tot verantwoording roept, zijn bang voor haar, vertelde een geleerde van inter nationale reputatie aan de Associated Press. Als men het onderwerp niet volkomen meester is, kan men beter niet met haar van meening verschillen. Het eenige, dat indruk op haar maakt, is wetenschap. Koningin Wilhelmina brengt eetl groot deej va» het j aar door op. haar zomerverblijf „Het Loo", op vele mij len aistands van Den Haag gelegen. Tuinderen is haar liefhebberij en meer dan eens hebben voorbijgangers haar 's morgens oin zeven uur gezien te midden van haar bloemen. Zij liep dan op klompen rond en wiedde en snoeide als iedere HoUandsche lauds- Mocten richting-aanwijzers vei licht zijn De Llooge Raad heeft overwogen, dat het niet de bedoeling van den wet gever is geweest, dat d e richting-aan wijzers verlicht moeten zijn. lil Dokkum is onlangs proces-ver baal opgemaakt tegen denheer Joh. de J. te Veenwoude, wegens het nict- geven van een duidelijk teeken, toen hij als bestuurder van een automobiel van richting wenschte te veranderen. De geverbaliseerde had wel een rich ting-aanwijzer uitgestoken, doch deze, niet verlicht zijnde, was door den uit de tegenovergestelde richting komenden automobilist niet te zien geweest. Wegens overtreding van art. 4 van het Motor- en Rijwielreglemeiit J\a d de kantonrechter te Dokkum den verdachte veroordeeld. De laatste werd echter in hooger beroep door de rechtbank te Leeuwarden vrijgesproken wegens ge brek aan bpwijs. De officier van justitie te Leeuwar den achtte deze vrijspraak onzuiver en teekendc cassatie aan bij den Hoogen Raad. Voor dien raad had namens den B. B. N. mr. Heeg te 's-Gravenhage betoogd, dat volgens het oude Mo tor- en Rijwielreglement een teeken ge geven mocht worden bij richtingveran dering, door het uitsteken van een voorwerp. Het nieuwe regelement is tegemoet gekomen aan de ontwikke ling der techniek door toe ta staan, dat men ook een teeken kan geven met een voorwerp, dat op of aan het motorrijtuig is bevestigd. Van verlich ting is geen sprake. Zooals vermeld, was de Hooge Raad het hiermede eens Hij achtte het von nis terecht gewezen en verklaarde den officier.van justitie niet ontvankelijk in zijn cassatieberoep. Ruwe Huid Telefoontarieven. Nadat op initiatief van het Bureau der Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Middelburg een conferentie heeft plaats gehad van het Bureau dier Kamer en die te Middelburg, benevens de ver- keerscommissie dier Kamer, met den referendaris bij het Hoofdbestuur der Posterijen en Telegrafie, den heer Claassen, chef der Telefonie, is fhans door de Kamer advies uitgebracht om trent de in overweging genomen wij zigingen van het telefoon-tarief. De Kamer verklaart zich tegen een algemeen locaal gesprekkentarief a 3 cent, dat naar hare meening de aan sluitingen aan de telefoon eer af- dan zal doen toenemen, aangezien het den handel en industrie, welke de tegen woordige gebruikers zijn, veel zwaarder zal drukken. Aangezien de bedoeling van de in overweging genomen wijziging o. m. is het verkrijgen van aansluitingen van hen die zeer weinig gesprekken zullen voeren en daarom het tegenwoordig abonnement te hoog achten, geeft de Kamer in overweging het nemen van een vast abonnement of aansluiting te gen een grondbedrag en voorts locaal gesprekken-tarief 'ter keuze van de aangeslotenen te laten. De Kamer wijst er op, dat zij die per werkdag gemiddeld twee locale ge sprekken houden reeds meer zouden moeten betalen dan bij de bestaande regeling, zoodat aijzen voor zeer matige sprekers de nieuwe regeling een be duidend voordeel.zou zijn en op grond daarvan weinig nieuwe aansluitingen kunnen verwacht worden. Eerder zal daartoe medewerken vermindering of afschaffing van de eerste aansluitkos ten, thans gesteld op1 f 25 tot f 50. Indien de in overweging gegeven re geling de inkomsten te sterk zou doen dalen, zou de Kamer de voorkeur ge ven aan een klasse-gesprekken-tarief, om in elk geval een regeling te hou den, waarbij iedere handeling van di- recten invloed is op de betaling, aan gezien zulks, naar vroegere ervaring leerde van deprimeerenden invloed is op een juist gebruik van de telefoon. Overigens is de Kamer van oordeel, dat er geen aanleiding kan zijn onl tegenwoordige gebruikers, die hebben meegewerkt om het telefonisch verkeer zijn tegenwoordigen omvang te doen krijgen, bovenmate te belasten, ter wille der aansluiting van hen, wier aansluiting de gebruikswaarde van de telefoon weinig zal verhoogen. Ook wordt er door de Kamer op ge wezen dat de voorgestelde verlaging van tarief, door in te stellen zone's van 7.5 K.M. waar binnen 10 cent voor een interlocaal gesprek moet worden betaald, voor een gebied als Zeeuwsch- Vlaanderen weinig beteekent. De mees te kantoren liggen verder dan 7.5 K.M. van elkaar verwijderd, terwijl boven dien de kantoren van Scheldeplaatsen of grens gelegen, slechts een balie radius hebben; diezelfs de omstandig heid is ook oorzaak, dat weinig gepro fiteerd wordt van den afstand van 15 K.M. waa'rvoor 20 cent moet worden betaald. Verzocht word. te w.llen over wegen die zone's uit te breiden tot resp. 12.5 en 25 K.M. en voor plaatsen zonder achterland aan eene zijde, de afstand in tegenovergestelde zijde te verdubbelen, dit laatste in verband met de bijzondere ligging van Z.-Vl. In verband daarmee wordt verzocht alsnog te overwegen inrichting van één resp. twee streeknetten (én in het Oostelijk en één in het Westelijk dee). Ten slotte wordt verzocht te over wegen eene regeling waarbij, in den vorm zooals dat in België geschiedt, gesprekken na een bepaald uur in den avond tegen goedkooper tarief kunnen worden gevoerd. Mogelijk zouden dc spitsuren alsdan minder worden be last en er verkeer komen op een tijd stip dat de lijnen zoo goed als niet belast zijn. o BRESKENS. Wegens ziekte van ds Castelein te IJzendijke, is ds Keers als consulent bij de Ned. Herv. Gem. te Schoon dijke aangewezen. Woensdag had in het gebouw Sumajo alhier de najaarsuitvoering plaats van de muziekvereeniging „Uit het Volk-Voor het Volk Voorafwerd namens het bestuur der N. V. Sumajo een overzicht gegeven van het ontstaan der Vennootschap en werd gewezen op de verschillende verbeteringen, die in het gebouw reeds waren aange bracht. Het geheel ziet er door nieu we beschildering thans vroolijk uit, terwijl ook het podium veel beter in gericht is. Na deze inleiding heette de voor zitter der muziekvereeniging het in groot aantal opgekomen pub iek harte lijk welkom, waarna de eerste helft van het programma, het muzikale ge deelte, begon. Dit werd vlot en goed afgewerkt, getuige het enthousiast ap plaus na ieder nummer. Na een pauze volgde het drama „Eerloos", een stuk in 3 bedrijven, opgevoerd door de tooneelclub, die aan de muziekvereeniging verbonden is. Het stuk werd goed vertolkt, zoo dat het van begin tot einde in gespannen aandacht werd aangehoord. Bij het eind werd door den voor zitter hartelijk dank gebracht aan allen, die hadden medegewerkt, om dezen avond te doen slagen, terwijl hij na mens de vereeniging de toehoorders dankte voor de aandacht, waarmee het programma was gevolgd. Nadat nog was meegedeeld dat in het voorjaar opgevoerd zal worden het blijspel „Het duistere punt", ging ieder vol daan huiswaarts. o AARDENBURG. Op de voordracht voor onderwijzer aan de O. L. school (school B) de Bakkerstraat 59 te 's Gravenhage komt als no. 3 voor de heer I. M. Hoste, onderwijzer alhier. BIERVLIET. Benoemd als onderwijzeres aan de R. K. school te IJzendijke, Mej. E. Verdegem alhier, die sinds eenige maanden als tijdelijke leerkracht aan school werkzaam is. Voor den tuinbouwcursus, uitgaan de van den Protestantschen Boeren bond, in samenwerking met de hier bestaande afdeeling van de Mij van Ooft- en Tuinbouw, hebben zich 30 deelnemers aangemeld. De lessen zullen in December een aanvang nemen. ZU1DZANDE. Woensdagavond geraakte een Bel gische vrachtrijder met twee groote geladen wagens met stroo aan den zijkant van den weg van hier naar Oostburg. Hierdoor was het den paar den onmogelijk om de geladen wagens verder op den weg te trekken, zoodat deze wagens, niettegenstaande alle pogingen van den vrachtrijder, bleven stilstaan en juist aan den kant waar de tram moest passeeren, die op dat moment aan kwam. Vermoedelijk kreeg de machinist er te laat erg in dat die geladen wagens stil stonden en niet verder konden. Het gevolg was dat de locomotief in het stroo reed en .een wagen deels vernielde. De voerman werd licht gewond en het verkeer was tijdelijk gestremd. Procesverbaal is tegen den vrachtrijder opgemaakt. CADZAND Vanwege de „Breskens-Maldeghem" wordt ten behoeve der reizigers een wachtlokaaltje gebouwd op haar empla cement alhier. Wie hier in de wintermaanden wei eens op een tram heeft gewacht, zal de oprichting van een zoodanige gele genheid vermoedelijk niet overbodig achten. Door Kerkvoogden der Nederl. Herv. Gemeente alhier werd Woens dag aanbesteed het restaureeren van het kerkgebouw dier gemeente. Ingeschreven werd door I. W. Pleijte te Breskens voor f 38200 P. J. van de Sande te Breskens voor f 37888 J. A. Herman te Oostburg voor f 37000 P. Daansen Wz. te Oostburg voor f 36500 P. Casteleijn, Waterlandkerkje voor f36200 W. I. Daansen, Oostburg voor f 35500 P. R. Toussaint, Cadzand voor f 30333 J. Hemmekam, Oostburg voor f 34860 A. van Dale, Cadzand voor f33419; 1. A. Bossand, Oostburg voor f 31200. Aangezien door het Rijk een subsi die van ruim f 18000 voor dit werk is verleend, kon de gunning niet aanstonds plaats vinden. OOSTBURG. Beroepen te Hoogezand-Sappemeer, ds M. van Wijk, alhier, RECTIFICATIE. SLUIS. Het bericht van onzen correspon dent betreffende de uitbetaling der aan Fransche fabrieken verkochte suikerbieten, schijnt door sommigen verkeerd te zijn opgevat. Het gerucht vond zijn grond in het feit, dat een fabriek met de betaling iets ten achter is. Van betrouwbare zijde wordt ons echter meegedeeld, dat er niet het minste gevaar bestaat, dat de uitbe talingen achterwege zullen blijven. Dit van de betreffende fabriek, die o. m. te Breskens en te Sluis heeft gekocht. Van de zeer groote, als Delloye, is natuurlijk niet het minste gevaar te vreezen. Dc moordaanslag te Sluis. Dinsdag te vier uur heeft de Bel gische politie te Oostende aangehou den en in verzekerde bewaring gesteld den Belgischenn koopman F. van de Winckerl, die er van verdacht wordt de dader te zijn van den drievoudigen moordaanslag in den nacht van 9 op 10 October te Sluis gepleegd. Betreffende de aanhouding van den dader van den moord te Sluis meldt „de Tel." nog het volgende. Dinsdagmiddag heeft de Belgische recherche te Oostende aangehouden en in verzekerde bewarinng gesteld den Belgischen koopman F. v. d. W., ver dacht den driedubbelen moordaanslag op 10 October jl. aldaar te hebben ge pleegd. Wij vernamen omtrent deze ar restatie nog het volgende: Verdachte heeft reeds dadelijk na zijn aanhouding een volledige bekentenis afgelegd. Hij heeft terstond ua den moord de wo ning Van mej. Pijpers verlaten, en, na nog heel even in den stal op het Moleneind te zijn geweest, waar hij zijn geld verborgen had, de wijk naar Bel gië genomen. Den tweeden nacht is hij naar de woning van mej. Pijpers teruggekeerd en heeft hij kans gezien zijn rijwiel te bemachtigen, dat zich in een bijbehoorenden stal bevond. Onge veer een maand heeft hij gezworven in de duinen aan de Belgische kust, terwijl hij zich s' nachts in de zgn. „on derstanden" terugtrok. Steeds was de politie hem op het spoor, doch tel kenmale wist hij nog bijtijds te vluch ten. In den nacht van 12 op *J3 No vember is hij wederom te Sluis terug geweest. Door een ongelooflijk toe val begunstigd, heeft hij in den stal een aan Pijpers toebehoorend paare en wagen, negen konijnen van den heei G. en een partijtje visch meegenomen. De visch heeft hij te Eecloo verkocht, het paard en den wagen te Oostende. Opnieuw is hij toen in de duinstreek tusschen Knocke en De Panne gaan zwerven. Te Oostende is hij, dartk zij het volhardend en ijverig werk van de HoUandsche en Belgische politie, ein delijk aangehouden. Bij zijn aanhouding bood hij in het geheel geen tegenstand. De revolver, waarmede hij den moord gepleegd heeft was nog in zijn bezit. De verdachte heeft geen medeplichtige gehad pn in het geheel geen hulp van derden. Heden overleed zacht en kalm, onze lieve Moeder en Grootmoeder Mejuffrouw Weduwe N. VALK, geb. Maria de Reyhg, in den ouderdom van ruim 91 jaar. Namens de Familie S. VALK Leenhouts. N. C. VALK. Breskens, 28 Nov. 1928. Algemeene kennisgeving. Heden overleed in c'e hope des eeuwigen levens onze ge iefde Vader, Behuwd-en Grootvader WILLEM VOOGDT, Weduwnaar van Catholljntje Manhave, in den ouderdom van 81 jaar en 10 maanden. Wed J A. FREGERES- voogdt. A. J BRAKMAN— voogdt. J. 1. BRAKMAN en Kinderen. Oroede, 30 Nov 1928 A.s. Zaterdag 1 December voor cortributie en betaling in enten. Namens hit Pestuur: J. J. CORNEL1S, Secretaris. Sint Nicolaas cadeaux. Als Bloemen, Planten Cactussen, Vazen Potten en Bakjes Manden, Bloemens: indaardman- den, enz. Wat niet in de etalage is is bin nen of in de Bloemenkas Alle cadeaux die altijd welkom zijn. Komt en ziet, vrij zicht in de serre DROOG'S Bloemisterij, Breskens Ze r lage prijzen. Belee'd aanbevelend, Met I December als Melk- leurster aangesteld M. de Kubber Tevens gevraagd ook tegen 1 December een TWEEDE bij Iz. DE VISSER, Breskens. Gevraagd tegen januari ern flink niet be leden 16 jaar. Gebr. ROOKUS, Brrskens. weer ruim gesorteerd in luxe doozen Sigaren en Sigaretten. Tevens ook een ruime keuze in gewone verpakking. Je adres voor prima kwaliteit. Aanbevelend, H, VERPOORTEN, le Zandstraat BRESKENS.

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 2