BIJVOEGSEL Breskenssche Courant Aut woord aan eeu vri"iid.l) Provinciaal Nieuws. Gemengd Nie van de Zaterdag 1 December 1928 TWEEDE BLAD. ja, Amice, uit eigen brein de noodige wijsheid halen is je ware maarzeer moeilijk. Hoe meer ik met aandacht den levensloop van zooveel menschen volg, die ik in de laatste vijftig jaren heb gekend, hoe meer ik zie, dat al die vroegrijpe kennisvruchten, al die snel aangelegde geleerdheidsverzame lingen, al heel weinig waard zijn, wan neer niet de voorrdurende drang naar weten, de rustelooze neiging tot ont wikkeling en onderzoek, de vaste wil om moeilijkheden te overwinnen, ook in den strijd tegen het kwaad, aan wezig is. Die drang, die neiging, die wil, wordt door ons tegenwoordig onderwijs leerplan eer uitge doofd dan aangekweekt. Al die theorie en overlading der hersens veroorzaakt gebrek aan algemeene kennis en onge schiktheid tot zelfstandigheid. Boeken geleerdheid is nog geen levenswijsheid en vakkennis nog geen algemeene ontwikkeling. Wie alleen maar lezen leerde, maar dan weer wat hij leest, ontving daarmee een sleutel, waarmee hij mijnen van heerlijkheid vol, ont sluiten kan zonder de hulp van iemand ter wereld. Wie gelukkig wil zijn, kan het, hij zorge maar dat hij morgen meer weet dan heden. Velen hebben jaren lang gestudeerd en alles geleerd, behalve te denken. Handelen is ge makkelijk, maar denken is moeilijk, zei Goethe. Er loopen helaas, te veel van die boekengeleerdheidpakhuizen, onder den naam van geleerde, langs s Heeren wegen. Dat zijn menschen zonder weerstands vermogen. Die menschen zijn afgericht voor een reeks van toestanden, klaar gemaakt voor een betrekking, en wat daarbuiten ligt is hen ten eenenmale vreemd. Vandaar dat het lagere zoo'n diepen indruk op hen maakt. Die men- schen worden overweldigd door een gevoel van overlading, dat hun aanleg doodt om te denken, om zich het ver leden te herinneren, om een oordeel te grondvesten op hun ervaringen Neen, de onderwijswet, als zoovele andere, heeft ons niet gebracht wat er van verwacht werd. Eiken dag ondervinden we dat wetten krukken zijn. En nu is de grootste dwaling van de democratie, dat zij van meening is, dat men met wetten alleen een volk wei varend en gelukkig maken kan. En nu geef ik graag een acte vreemde taal voor een weinigje karakter in den onderwijzer cadeau. Karaktervorming is nu meer dan ooit, noodig. Want laat het ons maar willen weten, het moreele peil van het menschdom is enorm gedaald. Menschen, die voor den oorlog geen rups zouden dood trappen, verlustigden zich in een groot aantal gesneuvelden en gewonden, terwijl dat toch ook menschen waren. De samenleving is, vergeef me de onelegante uitdrukking, meer en meer hondsch geworden. Ziet maar naar de parlementen in de verschillende landen. Men bewerkt er elkaar met inktpotten en lessenaars. Is dat nu die veel ge roemde Westersche beschaving? On geveer veertig jaren geleden, werd door Domela Nieuwenhuis in de Tweede Kamer gezegd; het cement, waarmee de villa s en paleizen opge trokken zijn, is het bioed van den werkman. Onmiddellijk werd hij door den Voorzitter verzocht zich in zijn uitdrukkingen te matigen. En hoe af- keuringswaardig die woorden ook wa ren, zij halen lang niet bij wat er tegenwoordig wordt gezegd. Eenige eminente menschen, maar dat zijn dan menschen die meestal uit beschaafde kringen voortkomen, die werken en nog eens werken, voor wie wij den diepsten eerbied hebben of moesten hebben, uitgezonderd, is het gehalte van onze Tweede Kamerleden mede Zeer gedaald. Ziet maar naar die poli tieke mastklimmers, die het volk ge, bruiken om zelf te klimmen, hun jaar wedde bepalen met een daaraan ven bonden pensioen. Alles in den naam van democratie. Maar dat woord is in hun woordenboek geschrapt en be tee kent voor zich zelf alles inpalmen en een ander niets gunnen. Zoo'n demó- cratie wil alles neerhalen; wel willen zij wetten om de rijken te berooven maar zelf willen zij van Wetten niet weten. Dat zijn reuzen in het afbreken, dwer gen in het opbouwen en lastige knapen voor den Voorzitter. De mensch is echter voor de vrijheid zonder wetten niet geschikt en we zullen nu een tijd krijgen die we niet moesten krijgen. Zeker, de beschaving ontluikt in de steden maar verdort er evenzeer. Zor geloos verdoet men daar zijn geld aan de bioscoop. Waar blijft men ook anders met z n ledigen tijd Om vijf uur is het werken gedaan. Leve Min. Aalberse met z n achturige werkdag. Waarom zou men sparen? Bij ziekte of werkeloosheid krijgt men immers van den „steun". Bismarck heeft ge zegd, de democratie geeft niets om de hoogere geestesontwikkeling. Het ge loot is zoek en zonder dat geen plichts gevoel. Men is voor de Kerk Godde loos en voor den Staat liefdeloos. Kracht, hardvochtigheid en list wor den de hoogste deugden. Winzucht en enghartig egoïsme tredeifonbeschroom- der aan den dag. Alles wat het leven fijns en feeders heeft gekend, verdwijnt meer en meer. Waar blijft de zachtheid, hoffelijkheid en humaniteit? Neen! Ik ben de democratie beu en vooral het volk als regeerder. Ik houd niet van die organiseermg en nivelleering die mijn persoonlijkheid verstikken. De groote 1 horbecke heef. gezegd dat de Consti- tutioneele monarchie het gelukkigste samenstel is om de harmonie van de verschillende belangen te vinden. Als ik het betweterig gesnap der jon geren hoor, die op hoogen toon hun ervaringlooze oordeel vellen, dan ver lang ik terug naar vergane tijden, die misschien minder konden, maar beter waren. Tucht, discipline, orde en regel, waardigheid en waardeering, ontzag en eerbied hebben wij noodig. En nu veronderstel je amice, dat ik door dat alles een beetje gedrukt ben. Toch niet, al zag ik het graag anders en beter. Ik wil niet tragisch worden. De tragiek is er, men behoeft ze niet meer te ma ken. Licht en donker liggen in het leven vlak naast elkaar. Dat ziet men bijna eiken dag. NeenHoog omhoog hel hait naar boven. Zonder smart is er geen vreugde. Aan het lijden dat ge leden is, dankt immers de mensch het beste en edelste wat hij bezit. De mensch is leerling en de bittre smart zijn meester. Geen die zichzelven kent, dan hij die lijden moest. Dat is de harde wet, de onwrikbaarste. I [aller tijden uud als de wereld; en door 't noodlot [zelf gewrocht Dat ons de rampspoed door zijn som- [b'ren doop moet wijden, Ln alles tot dien prijs door ons moet [zijn gekocht! Bezwaren, Amice, waarover de mensch die zichzelven niet kent, struikelt, ver dwijnen bij den zich verklarenden kracht mensch. Als we de wonderbare resul taten, van velen onzer door eigen in spanning geslaagde menschen eens nauwkeurig nagingen, zouden we be vinden dat, toen deze hun werkzaam leven aanvingen, over een reusachtig zelfvertrouwen beschikten. Men kan wat men denkt niet te kunnen. 'Een stroom kan niet hooger gaan dan zijn bronnen. Velen, die meer konden doen hou den zich bezig n i.'t onbeduidende za ken en zijn schijnbaar tevreden met wat het leven hen geeft, omdat zij niet genoeg verwachten of eischen van zich zelf. Indien we wenschen niet meer te zijn dan aardkluiten, zegt Marie Cor rellie, zullen we als aardkluiten behan deld worden, waarop sterker beenen zullen trappen. Indien u voortgaat met het besef van minderheid in uw gelaat en manieren; wanneer iets aan u aan duidt dat gij geen vertrouwen in u zelve hebt, dat gij weinig eerbied voor u zeiven hebt, kurit^ gij zeer zeker an- anderen niet beschuldigen dat zij u pver eenkomstig uw eigen schatting bejege nen. Nog onlangs werd door Dr. de Cock in de Br Courant gezegd, dat we wel is waar niet all^n groot kunnen zijn maar veel van groote mannen kun nen leeren; en verwees ons naar(Henrie Ford. Zeker. Denken we maar aan den ouden Italiaanschen Staatsman Crispie Als er niet meer te regeeren was werd Crispie weer belast met het vormen van een ministerie. En dat duurde niet we ken en maanden zooals nog onlangs in Nederland maar binnen 24 uur had hij een stel ministers bij elkaar met wie hij zee inging. Wanneer hij van af de groene tafel sprak was ihet of hij een revolver in de hand hield. „Ik zei Crispie, „ben de Etna, wiens kruin met sneeuw bedekt i6, maar in wiens bruischt." Zijn zelfvertrouwen was zoo bruischt. Zijn zelfvertrouwen was zoo gi <ot dat hij bijna nooit inging op wat de oppositie bladen van hem zeiden Denken we maar aan den beroemden Boei have. Toen een vriend hem op merkzaam maakte hoe hij in verschik lende bladen aangevallen werd, zei Boerhave: „Dat kan me al heel weinig schelen. Dan denk ik altijd maar aan vonken die van/het vuur spatten. Als je er niet op blaast dooven ze van zelf uit. Juist, zoo en niet anders is het. Zelfvertrouwen is altijd de beste plaatsvervanger geweest voor vrienden, afkomst, invloed en geld. Het is het beste kapitaal in de wereld. Gewerkt (lus, niet uitgesteld, want langs de straat van straks komt men aan Tiet huis van nooit. We leven thans in een radiotijd. God behoede ons voor rade loosheid. En dan denk ik terug aan onze voorvaderen die ploeterden van meet af aan. En als het jmoest altijd weer opnieuw. Voor wie arbeid geen bezoeking, en teleurstelling geen ont moediging is geweest. En nu Amice vertrouw ik dat je me binnenkort weer eens bezoeken zult. Je vriend PETRUS. Zuidzande, Nov. 1928. j Plaatsing van dit artikel wil natuurlijk niet zeggen, dat wij met alle uitspraken accoord gaan. Red. Korl verslag van de Vergadering van het Hoofdbestuur der Z.L.M. Op 21 November hield het Hoofd bestuur der Z.L.M. te Tholen eeu bui tengewone vergadering. Op een enkele uitzondering waren alle Hoofdbestuurs leden aanwezig, benevens de Commis saris der Koningin in Zeeland, Jhr J vail Vredenburch, eerelid, de advisee- rende leden Ir. C. Stevens en C. Zwa german, Mr. H. C. J. Zaaijer, benevens familieleden van den heer Stoutjesdijk Le Voorzitter, de heer Mr. P. Die- leman deelde bij den aanvang mede dat deze vergadering om bijzondere redenen werd gehouden. Aanvankelijk gold als zoodanig het feit om de Thool- sche brug eens te bezien, doch de reden was eigenlijk, dat de nestor van hel jaardag vierde. Het Hoofdbestuur heeft jesdijk den vorigen dag zijn 75sten ver- aarjdag vierde. Het Hoofdbestuur heeft gemeend dien dag niet ongemerkt te moeten I aten voorbij gaan. Spreker schetste het karakter van den jubilaris en de wijze waarop hij den landbouw had gediend en tal van func ties op verschillend gebied n.l. op dat der coöperaties, het Veilingswezen hel polderwezen, het credietwezen etc. 'heeft vervuld en dat nog steeds doet met Dpg-ewelcten zin on groeten ijver, dtc voor velen- een voorbeeld kan zijn.'De Z.L.M. is dankbaar voor dergelijke le den en de Zeeuwsche Landbouw mag trotsch zijd op zulke vertegenwoordi gers. De COMMISSARIS DER KONING IN deelde mede, dat hij om twee re denen aanwezig was in deze vergade ring van het Hoofdbestuur, hetwelk an ders nimmer het geval is, en wel om de hartelijke gelukwenschen aan den heer Stoutjesdijk, die zooveel voor den Landbouw heeft gedaan, persoonlijk o ver te brengen. Spieker onderstreepte dat Zeeland trotsch mag zijn op derge lijke mannen, die den stoot tot voor uitgang geven. Wannneer deze menta (iteit meer algemeen aanwezig was, zou Zeeland op nog hooger peil komen, dan het reeds was. Hoewel spr. schriftelijk de gelukwen schen had kunnen doen toekomen, heeft hij dit niet gedaan, omdat hiervoor een tweede reden was. Spr. had ook een op dracht te vervullen. De verdiensten van den heer Stoutjesdijk zijn ook door de Regeering erkend en deelde kpr. daar op mede, dat het H.M. de Koningin had behaagd, den heer Stoutjesdijk te be noemen tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Van harte wenschte spr. den heer Stoutjesdijk geluk en hoopte dat deze onderscheiding een spoorslag zou mogen zijn voor velen om de voet stappen van den lieer Stoutjesdijk te drukken. Met daverend applaus werd deze me- dedeeling begroet. De heer STOUTJESDIJK dankte voor de hulde en verzocht den heer Commissaris der Koningin zijn diepge- voelden dank aan H.M. de Koningin te willen overbrengen voor de onder scheiding, die spr. met trots hoopte te dragen. Daarop werd een aanvang gemaak met de behandeling der agenda, nadat de heer Ir. Dorst in de eerste vergade- ring die hij bijwoonde, werd welkom geheeten. De notulen van de vorige vergade ring werden goedgekeurd. Enkele ingekomen stukken over aan' neming van de benoeming door Ir Dorst tot Assistent-Secretaris, idem van den heer L. Th. Vogelaar te N., en St. Joostland als lid der Arbitragecommis sie voor den Aardappelhandel en als keurmeester der Gewassenkeuring, idem vaneen heer A. M. Boot te.Wolphaars dijk als lid van het Veevoederbureau de goedkeuring van de wijziging van bet Reglement op de Merriekeuringen door Gedeputeerde Staten, de afsluiting van een nieuw collectief abonnement voor Veevoederonderzoek tloor het K. ri« i e,v de de dankbetuiging lyan de heeren B. J. Dootjes en A. Brusket werden voor kennisgeving aangenomen Besloten werd: de benoemde Inspec- r.™ '|e[ Nijverheidsonderwijs Mei. M AL A. Michels te 's-Gravenhage een geltikvvensch te zenden den heer C. A. de Bru'ijckere te Oost burg voor te dragen als lid van de Prov Kegelingscommissie voor de Paarden fokkerij in Zeeland. Daarna werd behandeld een schrijven van de Hollandsche Mij. .van Landbouw over de controle op aardapeplen en uidere producten waarin werd voorge steld pogingen in liet werk te stellen om te komen tot een wet, die de Re geering de bevoegdheid geeft aan onze voor uitvoer bestemde producten ei- hteh" k Stelle" Va" Ke7-ondheid en kwa- Na uitvoerige gedachtewisseling werd besloten („erin adhaesie te betuigen nuts de uitvoering zou geschieden^ in samenwerking met belanghebbenden en de mogelijkheid werd open gehouden dat veihngsvereenigingen deze aangele genheid zelf kunnen behandelen Naar aanleiding van de besprekingen op liet Departement van Binnenland- sclie Zaken en Landbouw omtrent de INVENi ARISATIE VAN AARDAPPE LEN, werd er op gewezen dat deze in ventarisatie zeer gewenscht is, docli werden moeilijkheden gevreesd bij de uitvoering. In elk geval dient de Land bouw krachtig mede te werken, opdat deze proef slaagt. lu veiband met deze bespreking werd de aandacht gevestigd op de MARKT - BERICHTGEVING in den Landbouw, waaraan nog veel mankeert en die thans ook door de Landbouworganisaties ter band zal worden genomen. El werd over geklaagd, dat de BE- RlCHTEN VAN DE LANDBOUVC- CONSULENTEN uit het buitenland nog steeds niet rechtstreeks worden gezon den aan de iandbouwpers, doch alleen Hl HANDELSBERICHTEN worden op genomen en daardoor onnoodig te laat den landbouwers bereiken. De opmerkingen van het K.N.L.C. ten aanzien van de voorstellen van het Hoofdbestuur van de POSTERIJEN EN TELEGRAFIE OVER DE WIJZIGING IN OF I Fi EFOONTARtEVEN werden goedgekeurd. Echter werd liet wensche- lijk geacht aan te dringen, dat bij het aanleggen van streeknetten zooveel mo gelijk een economisch gebied als grond slag zou worden genomen. Het vast houden aan bepaalde K. M. rayons zou vooral op het platteland niet de ge- wenschte oplossing brengen. Verder die nen de.kantoren ten platten lande veel langer open te zijn. Behandeld werden voorts de voorstellen van de Commissie inzake vervoer van zware vrachten met betrekking tot WIJZIGING VAN HEI R1JKSW LG EN REGLEMENT. Een prae advies van de heeren A. I. Leenhouts, Mr. Zaaijer en den Secretaris werd on' gewijzigd overgenomen. In het bijzon der werd stelling genomen tegen de voorstellen ten aanzien van ^lee toelaat bare gewichten die op den weg worden overgebracht. Door deze voorstellen zou het gebruik van velgen beneden 10 cM breedte practisch onmogelijk wordeii Bij de nagekomen stukken waren en kele amendementen op het voorstel van 'iet Hoofdbestuur aan de Algemeene Vergadering tot WIJZIGING DER STA TUIEN, met de strekking om de niet directe herkiesbaarheid daarin neer te leggen. Waar de tijd om deze kwestie in de afdeelingen te behandelen te Kort Werd geaciit, werd besloten de voorgestelde statutenwijziging aan te houden tot een volgefide algemeene vergadering waardoor gelegenheid be staat om deze kwestie grondig in de afdeelingen te behandelen. Na de rondvraag waarbij nog enkele zaken ter sprake werden gebracht ver zamelden het Hoofdbestuur en Genoo- digden zich aan een gemeenschappelij ken maaltijd. Van de gelegenheid om den Jubilaris te huldigen werd een dankbaar' gebruik gemaakt. De VOORZITTER schetste het leven van den Jubilaris, zijn optreden als lei der van verschillende vereenigingenJh J. VAN VREDENBURCH gaf eenige herinneringen ten beste uit den strijd tegen de ontwatering; de heer W KAKEBEEKE schetste hem als boer en zijn plaats inliet Vereenigingsleven, als bestuurslid van de Coop. Suikerfabriek „Dinteloord". Meermalen had de heer Stoutjesdijk zicli ais een goed regeerder getoond. De heer J. W. VAN OEVE^ REN haalde herinneringen op uit de 25-jarige samenwerking en het samen zijn op de jaariijksche tentoonstellingen De lieer D. J, DEES richtte hartelijke woorden tot de familieleden. De heer IX ELLEMAN sprak over het optimisme geruimde geest hem nog jaren mochi bij blijven; de heer FRANSE deed ah- jongste lid van het Dag. Bestuur eer öeroep op zijn steunLie heer ST E VENs wees er up, dat de lieer Stoui jesdijk als Hoofd der Familie zijn injl vloed had doen gelden, waaiaoor zoons! en kleinzoons alle de Rijkskandbouu- winterschool bezochten, een voorbeeld waarover andere tanulies wel eens mochten nadenken. De lieer KLüMFtj sprak als Kriiigsecrctaris woorden van dank en vriendschap; de lieer Ph. J. VAN DIXHOORN, die de heer Stoutjl jesdijk als voorbeeld stelde voor de. jongeren. Nadat de SECRETARIS dein heer Stoutjesdijk zijn dank had gebracht voor de joviale wijze waaron deze ll'"" op Tholen had ingeleid, we heer STOUTJESDIJK in achtige woorden dank gebr; hulde en er op gewezen, dat ook het 75-jarige feest van meevieren. Deze bijzondere vergade niet een kort woord door c ZITTEK gesloten. van den jubilaris en diens openhartig! heden eu sprak de hoop uit dat de op J Berooving van een ou leen een oude, ongeveei alleenwonende weduwe te dagavond haar krant zat h orde zij plotseling geramr buitendeur \au het huisje, an den Veldweg. I'oen z om ce near zij dacht, kwaj verjagen en de deur opei zij oveivallen door twee ma haar e nstig mishandelde nen gingen daarop naar bin wijl zij de vrouw met rev dreigden, opdat zij niet zou scl Zij doorzochten het lus e niet veel van hu i gading eischlen zij van de vrouw de plaats zou aanwijzen waa geldswaardige papier n b Doodsbang deed 'zij dit en di nam n mede een boekje Haar emsche Bank, een sp boekje en andere ge dswaar pieren. Daarop namen de ma vlucht. L'e vrouw waarschuwd bij de buren de politie nadal g, door de duisternis mist i water was geloopen. chipper. is Maan- engekomen man, omdat even voor ..rijoordge- verdronken was. Bij het naderen van de haven liep de roer- J ketting vast welke de schipper even zou klaren Vuordat hij daartoe gelegen heid had nam een golf hem op en spoelde hem overboord Reddingspo gingen faalden Het treffende van dit geval is, dat de schipper jarenlang voor andere reederijen gevaren heeft en zich nu uit overgespaarde pennin gen zelf een schip had gekocht, waa - mede hij nu zijn eerste reis had ge maakt. Een trein-verstekeling. Toen Zon'agavonJ trein no 15 A i sterdam Pat ijs het station Dord recht binnenliep, zag de hoofdconduc teur een man tusschen de wagens op een buffer zitten Hij was zoo van streek, dal hij geen w ord kon zeg gen Nadat men hem een weinig had laten bekomen, verk aarde hij de reis an Amsterdam tot Rotterdam boven op het dak van een wagon en van Rotterdam tot Dordrecht op de buffers te hebben meegemaakt om verder naar Antwerpen te reizen. Dat deze reis geen pretje was beseft men als men bedenkt I oe het Zondag middag s ormde, terwijl de „versteke- ing in een moeilijke positie heeft moeten liggen om niet met de elec- trische draden op het ba-nvak Am sterdam-Rotte dam in aanraking te komen Hij is te Dordrecht aan de politie overgegeven. Hoogwatergetij Breskens. DAOEN ïiam Zaterdag 1 Dec. 3.28 152 Zondag 2 4.25 4.49 Maandag 3 5.24 5 48 Dinsdag 4 6.32 6.56 Laat< te Kwartier Dinsdag 4 Dec vm. 2 51,

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 5