SanafE ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Een vriendenoffer. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 37e jaargang Woensdag 28 November 928 Nummer 3383 Buitenland. FEUILLETON I^MIJNHARDT'S* bij Verkoudheden en Koorts Binnenland. SKENSSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. pont f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU roorhcea E. BOOM- BLIEK Telefoon RRPSKPNS Poetgiro No. 21 Kt9 70179 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur OR A TI S verzekering gulden bij levens- gld. bij dood mp gld. bij verlies vi g'd- bij ver- ii gld. bij ver- mp gld. bij ver voor de abonné's tegen vljn lange ongeschikt- 1N N door 7h vaneen fty lies van een 4[J lies van een /h lies van een ongelukken voor: heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij .Fatum" te 's-Qravenhage. i <a gld. bij verlies van eiken anderen vinger. FRANKRIJK. Geen imüiitairismc, maar nood zakelijke bewapening. in de kamercommissie voor buiten- idsche zaken heeft Briand een rede er de buitenlandsche politiek gehou- n. Hij verklaarde, dat Frankrijk onder e omstandigheden de in Locarno be- innen politiek zal voortzetten. Men eft Frankrijk in den jongsten tijd ak het voeren eener dubbelzinnige ilitiek verweten en beweerd dat het üenève een pacifistische en te Parijs li militairistische politek voert. Ljit rwijt noemde Briand ongegrond. Lr n landen, welker bewapening veel rustbarender en minder gei ecntvaar- gd is als die van Frankrijk. Onrust eender b.v. is de bewapeningspolitiek 11 Rusland, minder gerechtvaardigd (lijnt d ie van de Ver. Staten, welke :en aanval te vreezen hebben. Deson- jnks komen juist uit Amerika de ver- Ijten ten opzichte van Frankrijk» mili- iristische politiek. Op een vraag van een sociaal-demo- atisch lid der commissie antwoordde riand dat de ontwapeningsconferentie elk geval begin van liet volgend jaar jeenkomen zal. Frankrijk is beieid een gemeen veilighe.ds- en arbitragever- lag aan te nemen, wanneer dit op de itwapeningseonferentie wordt voorge- eld. Aangaande d.e vermeerdering der le- truitgaven verklaarde de minister van krlog Painlevé dat deze uitgaven door i invoering van den eenjaarsdiensttijd tmotiveerd zijn. Frankrijk vermeerdert jn bewapening niet, doch verlaagt in- igendeel het clfectief. Een beroepsle- Er is juist in de aanvang kostbaar, ater is een verminderinng der leger- tgaven te verwachten. Havas voegt er nog aan toe dat riand in zijn rede ook nog over het ransch Britsche vlootaccoord heeft ge- proken. Hij wees er op dat de door it compromis in bepaalde buitenland- ïhe hoofdsteden gewekte ongerustheid penszins gerechtvaardigd was. Painlevé trachtte de door den afge- pardigde Montigny in het congres der idicale partij te Angers opgestelde lese, dat tusschen de te Genève door Fransche delegatie gevolgde ontwa- eningspolitiek en de militaire uitgaven ïm Frankrijk overeenstemming moet estaan, te weerleggen. Hij betoogtw, at Frankrijk de mogendheid is, die onder zijn veiligheid te verwaarloozen Roman van Lothar Brenckendorff. F)c vreesachtige druk, waaronder hij ïad verkeerd en alle moeheid schenen 'erdwenen te zijn. Zijn gelaatsuitdruk- ;ing was weer vol'leven, zijn houding reerkrachtig. Met lieldere stem en zon- ler dralen, gaf hij antwoord op iedertf lot hem gerichte vraag. „Voordat we op de gebeurtenissen tan eergisteren komen, zou ik gaarne allereerst juiste inlichtingen hebben, hoe i tot de bekenden van juffrouw Wor ker ging behooren en waarin de be ltrekkingen tusschen u en haar beston den.." „Ik leerde haar ongeveer zes jaar 'geleden in Zurich kennen, waar ik toen [Studeerde. Zij was de dochter van een tvelgestelden Duitschen rentenier, die 'zich uit zaken teruggetrokken had en in Zwitserland was gaan wonen. Hij tvas erg gastvrij en was zeer geestig en hield er van, jonge studenten om zich heen te hebben. Ik was door een 'Vrisnd apn hem voorgesteld, en had de grootste vorderingen op den weg der ontwapening heeft gemaakt, in het bijzonder door de invoering van de één- jaarsdiensttijd. o DUITSCHLAND. Opzienbarend ontslag. De directeur van den bond van open bare belastingverzekeringsinstituten is door den Pruisischen minister van Bin- nenlandsche zaken tijdelijk van zijn func tie ontheven, daar men heeft geconsta teerd, dat de directeur transacties van grooten owvang, die in strijd waren met de statuten en het doel van den bond, heeft uitgevoerd.. Tegen den directeur is een discipli nair onderzoek ingesteld. Door het ingrijpen van den minister kon liet totstandkomen van een nieuwe transactie ter hoogte van meer dan tien millioen mark tijdig worden verhinderd. o BELGiE. Dreigende staking. Bij de twee grootste mijnen van het kolenbekken van Bergen „Ie Le vant du Flénu" en „ies Produits de Flénu" eisclien de kolenhouwers hoo- ger loon. Hoewel zij erkennen dat de directies de loonbepalingen der con tracten juist toepassen, beweren deze arbeiders, ongeveer duizend in getal, dat zij met het loon wegens de toene mende duurte niet toekomen. Als aan hun eisch niet voldaan wordt, zullen de kolenhouwers over een week liet werk neerleggen. Men vreest dat de staking zich over de geheele Borinage zal uitdbreiden. Let vooral op den naam Sanaplrin daar dat tabletten wettig beschermd tljn tegen namaak v-'ap vcrvalsching. Prijs 25. 10 en 75 ct. DE STORM. Betreffende de scheepsramp van het Noorsche stoomschip „Christian Mi- chelscn" bij Hoek van Holland, metdt „de Courant" de volgende bijzonder heden: Om half negen kwam de „President van Heel" voor den aanlegsteiger, met het voor een groot deel aan mijn stent te danken, dat men mij bijzonder goed gezind was. Hoewel ik toondertijd nog geheel en al dilettant was, mocht ik vaak met zijn dochter musiceeren. Zij begeleidde mij en ook zongen we soms lichte duetten. Daardoor kwamen we nader met elkaar in kennis en „En u werd verliefd óp dat jonge meisje." „Ik voelde me door een geweldigen hartstocht aangegrepen, en ik wist toen reeds, dat ik nooit op zou houden, haar lief te hebben." „Was u met haar verloofd?" „Neen. Lang ontbrak het mij aan moed," haar van mijn liefde te spreken. Onder de gunstigste omstandigheden zou zelfs door onze ejugd niet aan eeh spoedig huwelijk te denken zijn ge weest: Hilde was toen nauwelijks vijf tien jaar oud." „Was zij U ook goed gezind „Ja. Eens kreeg ik tot mijn grootste vreugde de zekerheid, dat ik haar niet onverschillig was. Het is zeker niet noodig i "vertellen, hoe het verloop verder Was." i „Dat is in ieder geval van geen be lang. De jonge dame schijnt daarna zeker tot andere gedachten gekomen te zijn, omdat u in zes jaar niets van haar hoorde, en dat te zich zelfs, zich brengend 24 leden der bemanning van den gestranden Nopr. Door en door verkleumd, nat en koud, nog ge heel ontdaan van de doojjstane ellende moesten de meesten ondersteund wor den, om het lokaal van hit loodswezen te bereiken. Daar was alles voor hen in gereedheid gebracht. Oroote dam pende koppen koffie werden hun door 'dames-leden van de reddingsbrigade naar de lippen gebracht. Men hielp den geredden hel doorweekte goed uit trekken en voorzag allen van droge on der- en bovenkleeren. De geneesheer van Hoek van Hol land, dr. Knip, was met zijn mannen present. Hij onderzocht allen en ver bond hier en daar wonden, die som migen hadden opgeloopen. Mede was aanwezig commissaris Jas. De mannen kwamen wat bij en ver telden luin wedervafen. Toen deed liet treurige bericht de ronde, dat drie man werden vermist, waaronder de loods, die te Vlissingen aan boord was gekomen. Wie waren de vermisten Men hield appèl, telde de koppen, deed navraag onder kameraden en toen werd vastgesteld, dat met den Vlissingschen loods vermist werden twee leden dei bemanning, namelijk een matroos en een stoker. Er waren 29 man aan boord geweest, twee waren er achtergebleven en 24 waren gered. Men telde helaas drie slachtoffers. „Het is mij een raadsel, dat er niet meer slachtoffers te betreuren zijn", zoo zeide kapitein Slis mij, toen ik hen; even mocht spreken over deze buiten gewoon gevaarvolle reis. „Nog nobit heb ik zulk vuil weer meegemaakt als vanavond", zoo vervolgde hij, „en nog nooit heb ik onder zoo moeilijke om standigheden menschen van een schip moeten halen." Om vier uur was men te Vlissingen voor anker gegaan om den loods aan boord te nemen. Om 6 uur 's morgens is men opgestoomd naar den Floek, doch reeds aanstonds na het vertrek bleek, dat het leege vaartuig moeilijk bestuurbaar was en tegen balfzes in den namiddag ongeveer 3 mijl van Den Floek, was liet vaartuig een speel bal der golven en bleek liet stuurloos in den ontzettenden storm te zijn. Men heeft toen noodseinen gegeven, daar men elk oogenblik vreesde op de pieren te slaan. Steeds is men verder afgedreven en dichter naar het strand gezet, toen tegen 7 uur het vaartuig den wal naderde en herhaaldelijk op den strekdam werd gesmakt. Toen was ons lot bezegeld; zoo eindigde de stuurman zijn verhaal. zooals uit uw brief blijkt, voor u Ver borg „Het was een noodlot, dat ons scheidde. Hoe schuchter en haast kin derlijk onschuldig onze liefde ook was, haar vader moet er iets van bemerkt hebben, en van dat oogenblik af liet hij mijn bezoeken niet meer toe. Slechts met groote moeite gelukte het mij, met Hilde een geheim afspraakje te maken en bij de laatste ontmoeting verklaarde ze dat alles tusschen ons uit moest zijn. Ik was wanhopig, want ik zag dat ze er zelf ook erg onder leed. Daar ik zelf in dezen tijd een proces om een na latenschap van een klein vermogen verloor, dat mij om mijn toekomst op te bouwen van dienst zou hebben kun nen zijn, durfde ik niet een poging wagen, haar door een belofte van trouw aan mij te binden. Ik legde in mijn hart de belofte af, haar alsnog voor mij' te winnen, daar ik noch toen noch latei- kon gelooven haar voor altijd verloren te hebben. Even onwrikbaar, als dit besluit in mijn hart vaststond, was ook mijn vertrouwen, dat ze na mij van geen ander meer kon houden. Ze had mij verzocht, haar niet te schrijven, en gedurende de eerste twee jaren, die ik in verschillende Duitsche steden door bracht, voldeed ik aan haar wensch. Maar toen mijn positie beter was ge- Wij hebben kapitein Slis nog ge vraagd, of er gevaar was voor de ach-, Jergeblcvenen op het Noorsche schip. En hij antwoordde: „Er is meer gevaar /voor het schip dan voor de opvarenden. Met zulk weer kun je beter aan boord blij ven dan niet de reddingsboot een reisje naar den wal te maken, maar als de menschen er af willen, dan gaan wij ze halen." De schipbreukelingen zijn van het gebouw van het loodswezen overge- bracht naar het hotel Amerika, waar zij den nacht hebben doorgebracht. Bij den zuid-wester storm in den nacht van 10 op 17 November zijn in den zeedijk van Terschelling, die den Seerijper- of Nieuwlandspolder be schermt, aan den buitenkant naar schat ting twintig gaten geslagen, waaronder twee heel groote. Deze gaten zijn vo rige week echter voorioopig gestopt. De storm van Zaterdagnacht heeft deze beide gaten echter weer grooter ge maakt, zoodat er kans bestond voor doorbraak. Evenwel ligt er achter dezen dijk nog een slaperdijk, zoodat, mocht de eerste dijk niet langer bestand blij ken tegen liet water, deze het eiland nog voldoende beschermt. Zaterdagochtend werd de geheeie be volking van Midsland ojageroepen, om hulp te verleenen. Alle hens waren sjroe dig aan dek en met schoppen, dek- kleeden, zakken en met paarden en wa gens trok men op naar de bedreigde plaatsen. Enkele gaten hadden een leng te van 30 a 40 meter, terwijl de kruin van den dijk was afgeknabbeld. Den geheelen dag is men bezig ge weest de gaten te stoppen. Thans is het gevaar voor den polder, welke on geveer 40 H.A. groot is, bezworen. In geheel Zuid-Limburg heeft in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een zwaar noodweer gewoed, gepaard gaan de met /.waren regenval, in verschillen de streken, zooals de Maaskant, de streek Doenrade Schinveld, Nuth— Oeleen en Maastricht Sittard hebben de landerijen veel te lijden gehad van den regenval, terwijl de wegen door liet slijk en de modder onbegaanbaar werden. In vele plaatsen werden de pannen en leien van de daken gerukt, terwijl de ruiten ingedrukt werden. Op den Rijksweg Roermond-Maastricht werden eenige boomen ontworteld, ter wijl vele zware takken werden afgerukt. Omstreek» 8 uur Vrijdagavond kwam plotseling een storing in het electrisch net, hetgeen geheel Limburg een half uur in duisternis zette. De kortsluiting worden en ik kon hopen, als artist naant te kunnen maken, trok ik de stoute schoenen aan, om haar vader te schrij ven en haar hand te vragen. De brief kwam echter terug met de bemerking, dat hij overleden was. Van toen af be gon mijn vergeefsch zoeken naar Hilde. In Zurich was ze niet meer. Zé had, naar ik verriain, de stad zeer spoedig na haar vaders dood verlaten, maar niemand kon me inlichtingen verschaf fen, waarheen ze gegaan was. Niette min heb ik altijd nog hoop gehad haar te vinden." „Geloofde u werkelijk, dat een knap meisje, dat een goede partij was, on danks uw: niet vaste vooruitzichten zoo lang op u gewacht zou hebben „Ik behoef slechts aan de dagen van ons kort jeugdgeluk te denken, om daar zeker van te zijn. Ik wist, dat niets an ders dan de dood de macht zoif hebben, haar hart van het mijne te rukken." „Een schrale troost; maar daar gaat het hier niet om. U zegt, dat uwe po gingen vruchteloos gebleven zijn tot voor kort. Wanneer en waardoor geluk te het u nu het verblijf van juffrouw Worner te weten te komen?" „Door een aaneenschakeling van de allerongelukkigste toevallige gebeurte- nsisen. In de eerste plaats moet ik die Yan eergisteren daarvoor houden, want moet zijn ontstaan op het hoogspan ningsnet Hoensbroeck -Maastricht ten gevolge van liet noodweer. In verscheidene plaatsen raakte even eens de rioleering tengevolge van liet veie water verstopt, zoodat de stralen gedeeltelij^ bljunk stonden. Eveneens kwamen storingen op de telefoonlijnen voor. Zondagnacht heeft de storm in alle hevigheid voortgewoed langs de Noord- Hollandsche eilanden. Behalve de reeds gemelde, zijn nog verscheidene andere schepen gestrand. Van Terschelling wordt ons geseind, dat een Deenscli stoomschip over den Engelschen hoek is geslagen en vlak voor de haven op de Jaeobsruggen is gestrand. De red dingboot „Brandaris is bij het schip geweest, docli de opvarenden willen het vaartuig niet verlaten. Evenmin wenschten zij hulp van een sleepboot. De kapitein denkt met hoog water op eigen kracht te kunnen vlot komen. D<* reddingboot „Brandaris" is den gehee len nacht in de weer geweest. Om streeks 12 uur werden noodseinen ont vangen van 2 stoomschepen. Eén was gestrand op de kust van Vlieland en één op den Engelschen hoek. Beide schepen konden echter met hoog wa ter op eigen kracht vlot komen en zijn Maandagmorgen om uur naar zee te ruggekeerd. De reddingboot is ter plaat se geweest, doch toen waren de sche pen reeds weer vlot. Op het eiland Terschelling heeft de storm groote schade aangericht. Vele huizen hebben stormschade geleden. Van Ameland wordt geseind, dat op de noordkust een scheejrje is gestrand, vermoedelijk een Noorsche houtboot. Het is vermoedelijk reeds door de be manning verlaten. De reddingboot van Hobin vaart uit, om te trachten het schip te bereiken. Op de Zuid-Westkust van liet eiland zijn de duinen over een diepte van 20 M weggeslagen. Vele huizen zijn door den storm beschadigd. De kraciit van den storm is in de mor genuren afgenomen. Uit Sliedrecht wordt geseind, dat al le fabrieken langs de Noordrivier en de Merwede stilliggen, doordat zij we gens overstrooming van de electrische centrale te Dordrecht verstoken zijn van electrischen stroom. Ook de water leiding werkt niet, doordat er geen stroom is voor het oppompen van het water. Het water bedreigt den dijk, die het dorp Barendrecht beschermt. Hier heb ben de bewoners reeds alles in veilig heid gebracht. Het verkeer van de Rot- nu moet ik gelooven dat een ander on der haar naam in het huis aan den Rustenweg gewoond heeft, en sta ik opnieuw voor dezelfde onzekerheid." „Daarover zullen we nog opheldering moeten hebben. Yooreerst zou ik gaar ne iets naders over die toevallige ge beurtenissen vernemen." „Ze zullen u evenals mij bijna onge looflijk lijken, ik ben door mijn beroep tot een zwervend leven veroordeeld, dat mij niet altijd bevalt, want ik ben geen Zigeuner. Mijn vurig verlangen is steeds geweest naar een stil en rustig te huis. Twee jaren geleden erfde ik een land huisje buitenaf in Thuringen, waarin ik later de zomermaanden doorbracht. Ik verlangde er steeds meer naar, gedu rende het geheele jaar zulk een verblijf te hebben, die natuurlijk in de onmid dellijke nabijheid van een groote stad moest zijn, omdat ik daar voor mijn concerten zijn moet. Eenige weken ge leden stelde ik mij daarom met een makelaar alhier in verbinding, die mij iets geschikts wilde verschaffen. De men deed mij eenige voorstellen en ik bezichtigde een groot aantal villa's in de naaste omgeving. {Wordt vervolgd.!

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 1