FIO.ISSONNIBB REGENJAS DE JAS Week-Menu. Gemengd Nieuws. DE MET 12 MAANDENGARANTIE DIE IEDER DRAAGT Verkrijgbaar in hetConfectiemagazijn OOSTBURG Koninklijke Nederl. Schouwburg te Oent. Zondag 18 Nov. in iniddagvertooning „Trotsche Thea", moderne operette, Muziek van Max Gabriël. en avondvertooning De „Schaduw". Fransche Schouwburg te Gent. Zondag 18 Nov. inmiddagvertooning „Werther". in 4 actes. Muziek van Massenet. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Kerk. Zondag 18 Nov. 1928 Aardenburg v 10 u Biervliet v 9.30 Bréskens v 9 u n 1.30 n 5.30 Cadzand v 9 30 Groede v 9.30 Nieuwvliet n 2 it Schoondijke v 10 u St. A. ter M. v 9 30 Waterldk. n 2 u IJzendijke v 9.30 ds Barnouw ds Vrijlandt ds Hartjes, van Ylissingen. Zondagschool ds Keers ds Visser ds v. Griethuijsen ds v. Griethuijsen ds Keers ds Scholte ds Castelein ds Castelein Ev. Luth. Gem. Groede. n. 2.30 u ds Vrijlandt land om mede te helpen. Nu wilden wij gaarne in het ziekenhuis ook een Cadzandsch vrijbed hebben, waar dan een Armeniër gratis kan worden ver pleegd. Eén droppel, ja, maar veel drop pels samen vormen de zee. En daarom, mede-Cadzandtenaren, als in de volgende dagen één der co mitéleden u bezoekt, geef dan met vreugde, dat ge ook een klein beetje kunt medehelpen een nood te lenigen die in zijn diepte niet te peilen is. En als er in enkele plaatsen nog geen comité is, laat er dan iemand de zaak aanpakken, opdat er spoedig in het ziekenhuis te Aleppo is: EEN CADZANDSCH VRIJBED, A. C. Wij sluiten ons gaarne aan bij den geachten inzender en ho pen, dat de bekende Zeeuwsch- Vlaamsche vrijgevigheid ook nu weer bewaarheid zal worden 'Red. o biervliet. Zaterdag- en Dinsdagavond werd in de oude school door eenige tooneel- liefhebbers eene uitvoering gegeven ter versterking van de kas der hier bestaande afdeeling van het Centraal Genootschap voor kinderherstellings- en vacantiekolonies. Opgevoerd wer den 't tooneelspel „30 jaren" of „Het leven van een dobbelaar" en een klucht. Alles liep vlug van stapel, er was dan ook door de dames en heeren toonelisten flink gerepeteerd. Het tal rijk opgekomen publiek toonde zich uiterst tevreden over het geziene en gehoorde. De burgemeester, voorzitter der af deeling, had voor de opvoering een woord van welkom tot het publiek gericht, de commissie van voorberei ding en de muzikanten, die hun mede werking verleenden, bedankt; verder wees hij er op, dat het doel van het Centraal Genootschap was zwakke kinderen naar een bosch te zenden, om versterkt terug te keeren, waardoor zij minder gevaar loopen ten prooi te vallen aan de gevreesde ,T. B. C. Bij het einde dankte de heer C. Kostense, voorzitter van genoemde commissie, allen, die hadden mede gewerkt om dezen avond te doen slagen. Ten slotte deelde de heer Pruijssen, secretaris-penningmeester der afdee ling, mede, dat de ontvangsten van beide avonden het vrij aanzienlijk te kort hadden veranderd in een batig saldo en het aantal leden weer met 15 gestegen was. Verder kon nog medegedeeld worden, dat de beide kinderen, die enkele weken in het koloniehuis te De Steeg hadden door gebracht, verzwaard en versterkt waren teruggekomen. MIJNHARDT'S Hoofdpijn Tabletten 60ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten, waterlandkerkje. De landbouwer A. Sturm had Vrij dagmorgen toen hij te paard reed het ongeluk daarvan af te vallen waardoor hij zijn linker enkel zoodanig bezeerde, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. o aardenburg. De Procureur-Generaal bij het Ge rechtshof te Den Haag heeft cassatie aangeteekend tegen de uitspraak van dat Hof, d.d. 31 October 1928, waar bij W. van Vooren alhier in de bekende Gasthuiszaak vrijgesproken werd als verdacht van huisvredebreuk. Deze zaak komt dus voor den Hoogen Raad. De kleermaker R. alhier wilde een stuk goed onder de naald zijner machine brengen. De machine kwam in beweging en de naald ging hem dwars door nagel en duim der rechter hand, zoodat hij niet los kon. Met de linkerhand kon hij noch bij het Iaadje waarin zijn werktuig lag om de zaak los te schroeven, noch kon hij dat met de linkerhand uitvoeren. Zijn eenige huisgenoote, zijn doove echtgenoote, die in een ander vertrek was, kon hij niet aanroepen en zoo moest hij in de benarde positie blijven zitten, tot zijn vrouw in de werkplaats kwam. Bij het vrijmaken der hand brak de naald, waarvan een stuk in den duim bleef zitten. R. begaf zich naar zijn buur man. een smid, om dezen het stuk naald er uit te laten halen, doch deze was zoo verstandig R. naar zijn over buurman Dr De H. te sturen, die het het stuk naald verwijderde en de patiënt verbond. De zoon van den landbouwer Z. alhier liep naast zijn bietenwagen. Het voorwiel raakte zijn hiel; hij struikelde, viel, en het achterwiel van den geladen wagen ging hem over een arm en een been, die wonder boven wonder geen van beide gebroken waren. De jongen ging een kwartier verder met zijn wagen naar de losplaats Draaibrug, doch daar aangekomen bleek er toch iets niet met hem in orde te zijn en werd hij naar huis gevoerd. Dinsdag 13 Nov. trad voor de afd. Sluis-Aardenburg van de Mij tot Nut van 't Algemeen als spreker op de heer F. G. Geerling uit Zandvoort met het onderwerp: De wereld voor de schepping van den Mensch". Aan de hand van lichtbeelden liet de spreker zien, hoe uit den gasvormii gen toestand door afkoeling de aardbol moet ontstaan zijn en hoe deze lang zaam aan een vaste korst gekregen heeft. Het was noodig daarbij in ge dachten terug te gaan tot meer dan duizend millioen jaren, toen ef een tropische warmte, over de gansche aar de moet geheerscht hebben, getuige de voorbeelden van planten en bladeren welke uit dien tijd tot ons gekomen zijn. De vormveranderingen aan de opper vlakte der aarde, het ontstaan der zee ën, het ijstijdperk en het ontstaan van steenkolenbeddingen werden door den spreker geschetst. Voorwereldlijke die ren, benevens schedels van niensche- lijke wezens uit vroeger dagen, gevon den in steenkool- en berggroeven, waar van enkele exemplaren in natuurkundi ge musea bewaard worden verschenen op liet doek. De geschiedenis van den mensch, slechts 6000 a 7000 jaren oud, verzinkt in het niet bij de meer dan een mil liard jaren oude aarde. Wellicht was dit een der oorzaken, dat de spieker soms niet te gemakkelijk te volgen was. retranchement. Onze gemeente staat thans in het teeken van de ongelukken. Veertien dagen geleden is de werk man P. de M., die bij de uit te voeren waterleidingwerken onder de gemeente Cadzand werkzaam was, zoodanig ge vallen, dat hij nu nog geen arbeid kan verrichten. Verleden week viel J. v. H. bij het bietenladen in het ruim van een schip en kan thans ook nog geen werk doen. Toen Dinsdag de kleermaker J. L. bij de drukke bietencampagne wat be hulpzaam was bij het vervoer, gingen de paarden op hol, met het gevolg, dat de bestuurder onder de wagen te recht kwam en wat schrammen en kneu zingen opliep. Mej. J. de V. fietste Woensdag j.l. op den weg nabij Zuidzande. Door het uitwijken voor een bietenwagen slipte de fiets en kwam de berijdster onder den Wagen terecht, waardoor 'il arm op twee plaatsen werd gebroken. Wat geven en nemen beiderzijds had reeds veel vallen kunnen voorkomen. =0- OOSTBURG. In de op 13 dezer gehouden vol tallige raadszitting van den gemeente raad alhier onder presidium van den burgemeester, werd voor kennisgeving aangenomen een proces-verbaal van kasopname bij den gemeente-ontvan geringekomen was verder een brief van den secretaris aan den raad, han delende over de administratie ter secre tarie en ook in verband met de be drijven om te komen tot een behoor lijke bezoldiging van den tweeden ambtenaar ter secretarie. Dit schrijven werd aangehouden tot bij de behan deling der begrooting. Vastgesteld werd het suppletoir-ko hier hondenbelasting met 10 aanslagen en tot een bedrag van f 24,-. In de commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs werden de af tredende leden, de heeren dr. C. Preij en J. ie Clercq herbenoemd. De instructie van den directeur der bedrijven werd zoodanig gewijzigd, dat de boekhoudvoorschnften van den ge meente-ontvanger, voor zoover betreft het gebruik van nieuwe postgirobil jetten ook voor zijn administratie zul len worden toegepast. Ingewilligd werd het verzoek van het R.-K. Schoolbestuur om beschik baarstelling van gelden voor de aan schaffing van 4 kachels in de school De recognitie voor ingebruikname van gemeentegrond voor plaatsing van een benzinepomp in de Volderstraat door de Bataafsche Import Mij. werd bepaald op f25,- per jaar. Daarna kwam in behandeling de begrooting voor 1929 voor het gasbe drijf. Deze lokte een langdurige discussie uit, vooral wat betrof het al dan niet aanstellen van een hulp bij de boek houding, waaraan nu reeds langen tijd een ambtenaar der secretarie zijn mede werking verleent. De slotsom der dis cussie, die hier niet hoeft te worden vermeld, was, dat met den directeur overleg zal worden gepleegd over de aanstelling van een eenvoudige hulp, voorloopig voor den tijd van een jaar. Dit besluit werd genomen met 6 tegen 1 stem en de begrooting daarna voor loopig goedgekeurd met algemeene stemmen op een eindbedrag van f29.754,- voor wat betreft den gewo nen dienst; op f7.709,30'/2 voor de kapitaalsinkomsten en op f 7615,96 voor de kapitaalsuitgaven alzoo voor den kapitaalsdienst een batig saldo van f93,34Va. De electriciteitsbegrooting ging on gehinderd onder den hamer door en werd na korte beraadslaging met een totaal van baten en lasten vastgesteld op f 14.050,- voor den gewonen dienst en op f 3060,- voor de kapitaalsin komsten en uitgaven. Over de gemeentebegrooting werden, evenals over de bedrijfsbegrootingen, geen algemeene beschouwingen ge voerd, en werd direct tot artikelsge- wijze behandeling overgegaan. Bij den post ambtenaren ter secreta rie werd de jaarwedde van een volontair zoodanig verhoogd dat hij kan wor den aangesteld tot ambtenaar en in aanmerking komt als ambtenaar in den zin der pensioenwet, met uitzicht op verhooging zoodra uitgemaakt is, wat ten aanzien van de boekhouding der bedrijven zal geschieden algemeen deelde men het gevoelen van Bur gemeester en wethouders dat de ambtenaar beslist noodig was. Aan de afdeeling Zeeland van den Nederlandschen Bond van Gemeente ambtenaren werd gedurende drie jaren een subsidie toegekend ad f 10-. ten behoeve van den cursus voor de op leiding voor de acte van bekwaamheid in de gemeente-administratie. Achtereenvolgens kwamen ter spra ke verschillende punten, als jaarwedde schoolschoonhouder, verdere uitbreidin trottoirs, ledigen van zinkputten, res tauratie beurs, afwatering in de Oude- stad bij de vroegere paardenmarkt en verbetering van den weg in de Violet- straat, dit laatste wordt aangehouden tot nadere gegevens bekend zijn ten aanzien van den verkeersweg voor snel verkeer, die naar men zegt, in de buurt Van die straat zal komen te liggen. Bij de post begraafplaats viel de aan dacht op de langdurige ziekte van één der grafdelvers, waardoor een onhoud- baren toestand ontstaat; mogelijkheid van afkeuring werd besproken met dientengevolge eervol ontslag en een mogelijke bijdrage ter verhooging van j^ensioen. Atet ingang van 1 Januari a.s. zal de jaarwedde van de beide be ambten van f 100 op f '150.— worden verhoogd. Ten slotte werd met algemeene stem men de begrooting voorloopig vastge steld op f 105.277.84s in ontvang en uitgaaf voor den gewonen dienst. Hierna werd de vergadering na om vraag, gesloten. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN f Zaterdag 17 Nov. 3 38 4,02 Zondag 18 4.15 4 39 Maandag 19 4.58 6 22 Dinsdag 20 5.55 6 19 Ferste Kwartier Dinsdag 20 Nov mn 1.55. L ch» op voor Rijw'el n f r. (waaronder begrepen zijn wagens. karren, enz.) Zaterdag 17 Nov. nam. 4 34 Zondag 18 4 32 Maandag 19 4.30 Dinsdag 20 4.29 Boersche hardheid. In een dorpswoning in de nabijheid van Trente hebben gendarmen, door hulpgeroep opmerkzaam gemaakt een merkwaardige onidekking gedaan. Aan het einde van een donkere gang be vond zich een ijzeren ko >i, wa rin een volkomen verwaarloosde e ver magerde vrouw onafgebroken wee klaagde Toen zij uit haar gevangen schap was bevrijd, deelde de on e- lukkige mede, dat zij door haar zwa ger en zuster sedert Juli opgesloten was. Men had haar door de tralies slechts spaarzaam voedsel erstrekt en haar verder aan haar lot overge laten. Uit het verhoor, dat onmiddellijk af genomen werd, bleek, dat de ongeluk kige vrouw in Juli tee enen an zins verbijstering had gegeven en dat haar familieleden haar hadden opgesloten om de onaangenaamheden en vooral de kosten van een verpleging in een krankzinnigengesticht te vermijden Levend verbrand. Een ontzettend ongeluk heeft in Saint Ouen plaats gehad. Een huis moeder heeft per ongeluk een flesch met benzine stuk laten vallen op de brandende kachel. De vlammen deelden zich natuurlijk oogenblikkelijk aan het vertrek mede en een klein kind, dat lag te slapen, werd levend verbrand, nog voor de radelooze moeder de tegenwoordigheid van geest had, om de vlammen te verstikken onder een deken. Het geheele huis brandde uit en de ongelukkige weduwe, die met moeite den kost verdiende voor haar en drie kinderen, was niet verzekerd. Een gladde vogel. Op de Veemarkt te Eist bevond zich een jonge man, die in een hotel aldaar had gelogeerd en te kennen had gegeven veekoopman te zijn. Hij had zich des morgens in een oude plu je gestoken en was ter markt ge gaan Na eenigen tijd te hebben rond gescharreld begon hij met een vee handelaar, die eenige stuks vee aan de markt had gebracht, te onderhan delen over den koop van drie stuks vee, waarvoor hij geld bood, echter niet genoeg naar den zin van den eigenaar. Ten slotte en na veel handengeklap werden partijen het eens en de jonge man koch de drie stuks vee voor 145 gulden per stuk. De veehandelaar was tevreden met den verkoop en op ver zoek van den kooper werden de drie dieren naar een ander gedeelte der markt overgebracht, ten einde, zoo mogelijk, weer te worden verhandeld. De jonge man zou direct komen om af te rekenen. De tijd ging echter ver der en de veehandelaar, die nog geen rekening had, werd verontiust; hij ging eens k'ijken en tot zijn grooten schrik moest hij vernemen, dat zijn dieren waren verkocht voor f 125 per stuk, zoodat de kooper, die hem nog niet betaald had, op ieder rund f20 ver lies geleden had. Hij zocht de markt af en vond den jongeman niet. Toen naar het hotel, waar hij moest ver nemen dat sinjeur was verdwenen zonder betaling der hotelrekening en met medeneming van het bedrag, waarvoor hij de drie stuks vee had verkocht. De gedupeerde veehandelaar en de in dezelfde omstandigheden verkee- rende hotelhouder waren natuurlijk woedend en de politie werd in het zaakje gemengd, zoodat men ra af loop der markt er op uit toog om den gladden vogel te vinden, die spoorloos was verdwenen en die tot heden niet Is gevonden IN SPEELSCHHEID VERHANGEN. De l6-]arlge G. ten H., te Leeuwar den, ging Zaterdagochtend ruim zes uur, naar zijn baas, den brandstoffen^ Jf handelaar N op het Vliet en bracht met deze turf bij de klanten rond Bij L. F. moest turf op den zolder wor den gebracht. De jongen bracht ze boven. Toen de jongen niet vlug ge noeg naar beneden kwam, liep de baas hem doch kreeg geen antwoord. Naar boven ziende, zag hij daar den jongen hangend met het hoofd door een lus. De bewoner F. die aan rheumathiek lijdt, had voor eigen gemak opzolder een touw met een lus aangebracht waaraan hij zich steunde bij het stap pen van de trap op den zolder. De jongen was in de lus ge tikt. Vermoedelijk heeft hij in speelschheid het hoofd in de lus gestoven DE „SCHUTTEVAER". Het staat thans vast, zoo wordt aan de Maasbode medegedeeld, dat Scliut- tevaèr nog deze maand zee kiest. Schuttevaêr ordervindt van ver schillende zijden medewerking De boot is geheel betaald, t ehalve den ouden bchutlevaêr zullen meegaan stuurman C. van der laan en boots man P. Meijer. Naar een bekwamen stuurman wordt nog gezocht. ONTPLOFFING VAN NAFTA. Donderdag had in een schoenfa briek te Lynn een ontploffing van nafta plaats. Geloofd wordt dat ver scheidene personen gedood werden. Het gebouw werd onmiddellijk in vlammen gehuld. Alle plaatselijke am bulances werden gerequireerd. Nadere berichten melden, dat er veer tien personen gedood zijn Fr werden nog verscheidene personen vermist. Fr zijn negen zwaargewonden. Onder de dooden zijn een vrouw met haar drie kinderen, die met haar on'^et, toen de ontploffing gebeurde r PETROLEUMBRAND BIJ SANTA Fé. De geweldigs brand in het petro- 'eumgebied van Sanla Fé in Califor- nië heeft tot heden een schade van Vijf millioen dollar aangericht. Daar de brand het geheele petroleum- gebied bed eigt, moest de exploitatie van de overige veeriien bronnen wor den gestaakt,

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 2