10 100 PUROL ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN HetWiegekimd Een vriendenoffer. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 37e jaargang Zaterdag 17 November 1928 Nummer 3380 Buitenland. FEUILLETON Binnenland. Provinciaal Nieuws. Gewestelijk Nieuws. BRESKENSSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden 11.25 franco p. poit f 1,40 Advertentieprijs ran 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker uitgever J. C. LE BLEU vaarteen E. BOOM—BLIEK TNo ,02? breskens Postgiro 70179 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot u 11 e r 1 ij k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur OR A T I S verzekering voor deabonné's tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gld. by dood mu gld. bij verlies gld. bij ver- ji gld. bij ver- is gld. bij ver- door 7h van een hij lies van een 411 lies van een /h lies van een een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij Fatum" te 's-Oravenhage. gld. bij verlies van eiken anderen vinger. ENGELAND, lersche golfclub overvallen. Te Foxrock in het graafschap Dublin zijn Zondagavond dertig leden van de golfclub door gemaskerde mannen mei revolvers overvallen. Er werden ver scheidene schoten gelost, waardoor een vrouwelijk lid gewond werd, doch niet ernstig. De mannen namen de kas van de club en wat de leden in hun zakken hadden, mee. Toen de inval begon waren de leden meest vrouwen aan liet theedrinken of kaartspelen in liet salon van de club. Drie mannen snelden naar binnen en riepen: „Handen omhoog. We moeien geld hebben." In de meening dat het een grap was van eenige jonge leden nam niemand er in het eerst notitie van tot een der invallers een schot loste in de richting van de trap. Hun leider bleef bij de deur staan en dirigeerde de operaties. Een der anderen gelastte den aanwezigen al hun geld te overhandigen Een der dames vroeg of de revolvers wel echt waren. Zij kreeg een bevesti gend antwoord, onmiddellijk gevolgd door een schot, dat een vleeschwond in haar arm veroorzaakte. Enkele secon den heerschte er een doodsche stilte en toen gelastte de leider zijn metge zellen om heen te gaan. De indringers droegen regenjassen en petten en hadden zwarte zakdoeken voor het onderste gedeelte van hun ge zicht. De twee die het geld stalen wa ren niet ouder dan 18 jaar, de leider leek wat ouder. De telefoondraden ble ken doorgesneden te zijn. o AMERIKA. Misdadig New York. New York gaat Chicago op misda dig gebied naar de kroon steken. In de eerste negen maanden van dit jaar zijn er 248 moorden gepleegd, waarvan er slechts 20 zijn opgelost. Dertig de zer moorden waren het gevolg van strijd tusschen misdadigersbenden. On geveer de helft van de rest hield met liefdesgeschiedenissen verband. o ITALIË. Na twintig jaar ontdekt. In het plaatsje Piecrafitta bij Cassino is een man gearresteerd, die twintig jaar geleden een reeks gruwelijke moorden pleegde, welke destijds groot 9. Roman van Lothar Brenckendorff. „Het doet me werkelijk leed, dames, maar ik kan u> met den besten wil niet een enkele minuut wijden. Men verlangt ergens anders zeer dringend naar mij deze mijnheer kan u dat bevestigen. Ik dank u zeer en tot wederziens I" Verrukt en ingenomen door zijn vriendelijkheid bij zijn weigering keken zijn vereersters hem na. Gerold wendde zich, toen ze weer op de straat waren, ,'fpt zijn begeleider „U zult mij tot loon voor mijn wel willendheid in ieder geval toch wel een aanwijzing doen. Ik heb namelijk niet het minste vermoeden van een misdaad, waarover ik inlichtingen kan geven". De beambte behield echter nog steeds zijn terughoudendheid. „Ook ik ben niet nader ingelicht ontweek hij met onverstoorbare vrien delijkheid. „Het handelt, zooals ik reeds bemerkte, om een aanvraag van de politie in het buitenland". Gerold am hier genoegen mede, en opzien baarde en door d'Annunzio in een zijner vroegere werken beschreven zijn. Vincenzo Silvestro, zoo heet de man, was verliefd op een jong meisje, Driade di Sarro, die hem echter van de hand wees en met een ander huwde. Uit woede hierover begaf Silvestro zich op den avond na afloop van de brui loft naar het huis der jonggehuwden, schoot de bruid, de bruidegom en nog drie andere personen dood en stak het huis in brand. Twee mannen, die het vuur trachten te blusschen werden eveneens gedood. Silvestro wist te ontkomen, men vermoedde dat hij naar Amerika was gevlucht, en hij werd bij verstek tot levenslangen dwangarbeid veroordeeld. Eenige dagen geleden werd echter ontdekt dat Silvestro onder een aan genomen naam in Pietrafitta woonde. Hij trachtte nog aan de justitie te ont komen, doch werd na een wilde jacht gevat. Een eigenaardig toeval is dat Sil- vestro's straf den lóen December a.s. verjaard zóu zijn geweest en hij dus vrijuit had kunnen gaan. De nieuwe salarisregeling. Aan het nieuwe bezoldigingsbesluit worden de volgende regelen ten grond slag gelegd: 1. De ambtenaren op jaarloon; b. maand- en weeklooners; 2. voor de ambtenaren in gemeenten 2e en 3e klasse geldt een aftrek van 4 en S procent, voor de ambtenaren op maand- en weekloon geldt een aftrek in diezelfde gemeenten van 6 en 12 o,o 3. voor ambtenaren op maand- en weekloon geldt voor gehuwden en on- gehuwden hetzelfde loon 4. de ongehuwde ambtenaren op jaar loon zullen op hun salaris een korting zien toegepast van 3 procent, de ge huwde ambtenaren ontvangen op lnin 23e jaar na 2 jaar dienst een huwe lijksbijslag van f 200. Het salaris en de huwelijksbijslag mogen het maxi mumsalaris der schaal niet overschrij den en in geen geval meer dan f 2000 bedragen 5. aan alle ambtenaren zoowel week als niaandlooners wordt een kinder bijslag verleend van 3 proc. met een minimum van f 60 voör elk wettig of daarmede gelijk gesteld kind beneden 18 jaar; tien minuten later stond hij in de ambtswoning van een anderen, even ernstig kijkenden heer, die hem, na hem vlug en scherp te hebben op genomen, door een handbeweging binnen liet en verzocht plaats te nemen. „U bent de concertzanger Winfried Gerold? U hebt uw vaste woonplaats niet in Leipzig?" „Neen. Gedurende het concert seizoen woon ik in het geheel niet". „Wat wil u daarmede zeggen?" „Dat ik van den herfst tot de lente van stad tot stad en van het eene hotel naar het andere trek. Mijn beroep brengt dat nu eenmaal mede. Slechts gedurende de zomermaanden kan ik het genoegen smaken, mijn bescheiden landhuisje in Thüringen te bewonen". „Wanneer bent u in Leipzig aan gekomen?" „Vannacht, tusschen twee en drie uur". „U werd echter gisteren hier reeds verwacht, daar u aan concert uwe medewerking zou verleenefl", „Ik ben aangenaam vefrast, dat zelfs een hooge politie-commissaris zooveel interesse heeft voor muzikale aange legenheden. Het is namelijk inderdaad, zooals u zegt". „Waarom hebt u op het allerlaatste oogenblik deze medewerking afge zegd?" 6. voor ambtenaren op week- en "maandloon geldt een jeugdregeling, die aansluit bij het 23e levensjaar, wijl de minima-salarissen dezer groep ingaan op 23-jai igen leeftijd 7. voor ambtenaren op jaarloon be neden 21 jaar, bepaalt de regeling, dat op de minima der schalen, waarin deze ambtenaren worden opgenomen, een z.g. jeugdaftrek van f 100 voor elk jaar beneden liet 21e levensjaar zal gelden. Deze aftrek blijft tot een be drag van f 100 beperkt, indien de amb tenaren eeii zelfstandig bestaan moeten voeren 8. bij het aanvaarden van de betrek king op 21-jarigen leeftijd wordt van den ambtenaar op jaarloon het vierde van den diensttijd in die betrekking tusschen het 18e en 21e levensjaar als diensttijd toegekend 9. er komt drieërlei aftrek voor het bewonen van een ambtswoning, n.l.. a. bij ongedwongen bewoning, geen bewaking of bewaring ten doel hebben de 15 proc. of volgens de huurwaarde minstens 7 proc.; b. bij gedwongen be woning, geen bewaking of bewaring ten doel hebbende 12 proc. of volgens de huurwaarde 6 proc.; c. bij gedwon gen bewoning of niet bewaring ten doel hebbende of geldende tevens als wacht lokaal 10 proc. of volgens de huurwaar de minstens 5 proe. 10. voor dienstkleedirtg zal een kor ting op de salarissen worden toegepast evenredig aan de voordeden, welke voor den ambtenaar uit het dragen van de dienstkleeding voortspruiten, o- vereenkomstig het geadviseerde klee- dingrapport; 11. ambtenaren kunnen boven het minimumbedrag worden aangesteld. Verder zullen regelen worden gesteld omtrent het toekennen van bezoldiging of vergoeding voor de tijdelijke waar neming door een bepaald ambtenaar van een andere betrekking. Moeders nemen voor roode, gesmette of ontstoken huid van de kleine, uit sluitend het aller beste. en" dat is Doos 30 en 60 cent. Tube 60 ceni. bi) Apoth. en Droflisten „Daar ik het ongeluk had, denjuis- ten trein te missen. Maar wanneer ik me niet vergis, werd ik niet hierheen gehaald om over mij zelf inlichtingen te verstrekken, maar over een misdaad, waarvan ik in het geheel niets afweet". Wederom ging een korte, uitvor- schende blik van den ambtenaar over hem heen. „Ik kom daar direct op. Kent u een juffrouw Hilde Wörner?" De uitdrukking van zorgelooze op gewektheid verdween plotseling van Gerolds gelaat. Scherp luisterend hief hij zijn hoofd op. „Zeker ken ik haar. Maar zij staat toch stellig in geen enkel verband met de betreffende misdaad?" „)a wel. En in een zeer treurig verband. Gisterennamiddag is ze in haar woning ter dood gebracht". De stoel, waarop Gerold gezeten was, viel met luid geraas om. Zoo wit als krijt rees hij op en hevig hijgende stond de zanger aan de schrijftafel van den commissaris. „Dat is niet waar. Het kan niet waar zijn. Het is totaal onmogelijk 1" „Alsjeblieft blijft kalm. Ik herhaal: Mejuffrouw Wörner werd gisteren te gen zes uur in haar kleedkamer ver moord. Hebt u eenig vermoeden ten opzichte van den persoon die daaraan schuldig kan zijn Y' De Zendingsfilm. Naar aanleiding van de nieuwe Zendingsfilm „Melawan Gelap" (Strijd tegen de duisternis) kan worden me degedeeld dat de regeling voor Zuid- Beveland is opgedragen aan ds. Van der Waa te Waarde, voor Oost Zeeuwsch- Vlaanderen aan den heer P. A. Won- dergem te Axel en voor West Zeeuwsch-Vlaanderen aan ds. A. Keers te Breskens. Voor Walcheren zal ds. J. F. Osse- waarde te Grijpskerke zorgdragen. In lichtingen zijn bij dezen verder te ver krijgen. Aanvaring in „Het Kanaal". Hedennacht is op de reede van Vlissingen aangekomen het Duitsche stoomschip „Smyrna" uit Bremen, dat in het kanaal in botsing is geweest met het Belg. stoomschip „Alice', met het gevolg dat het laatste schip in de diepte is verdwenen. Op het uitzenden van een S. O. S. bericht vertrok de reddingsboot van Dungenes ter assistentie met het nood lottig gevolg, dat deze omver sloeg en alle inzittenden. 17 man, om helleven zijn gekomen. Zooals gemeld is het stoomschip „Smyrna" naar Vlissingen aangekomen en daar voor anker ge komen, met gevolg, dat zij alle twee de ankers verspeelde. Nog niet ge noeg zijnde, is het schip naar binnen gevaren aiwaar het eerst de sluisdeu ren een averij heeft bezorgd en dan nog tot overmaat van ramp een tros in de schroef heeft gekregen. Een Cadzandsch Vrijbed voor gemarteld Armenië. In verschillende plaatsen van ons land van Cadzand zijn in deze dagen Comi- té's opgericht, om jaarlijksche bijdra gen en giften te verzamelen voor Ge marteld Armenië. Diegenen, die onder liet gehoor van Mejuffrouw de Witte zijn geweest, zullen de comitéledcn ver moedelijk niet lang laten redeneeren, maar met blijdschap iets afzonderen om het liefdewerk van hen, die arbei den in het ziekenhuis te Aleppo te steu nen en alzoo medewerken om vele Ar. menische Christenen van den dood te De ongespierde handen van Gerold omklemden een boek, dat hem in han den gekomen was zonder dat hij het bemerkte. Alsof hij de laatste vraag van den commissaris in het geheel niet had gehoord, stiet hij als uit een over- kropt gemoed uit: „Is dat werkelijk heid? Zegt u mij, waar ik haar moor denaar vinden kan, want ik wil hem wurgen!" „Ik verzoek u nogmaals, u te be- heerschen. Stond die dame u dan zoo na?" „Ach, wat kan u dat schelen! Ver schoont u mij alsjeblieft van verdere vragen, Ziet u dan niet, dat ik op het punt ben mijn verstand te verliezen? Vermoordl Een of ander monster in menschengewaad moet dat gedaan hebben! Maar waartoe sta ik nog hier! Ik moet weg. Naar haar! Ik moet den schurk „Alsjeblieft niet van de plaats!" bereikte hem de plotseling luid en hard geworden stem van den beambte, nog voor hij bij de deur gekomen was. „U bent hierheen gebracht, om mij te woord te staan, en ik verwacht dat u me mijn plicht niet verzwaart. Gaat u den dood van juffrouw Wörner zoo aan het hart, dan moet u ook mee willen werken om het raadsel van het gebeurde op te lossen". „Hos kan ik dat?" riep de zanger redden. Voor hen, die niet onder hl gehoor van de spreekster zijn gewees is bet misschien wel goed iets over he lijden van liet diep beproefde Armen sclie volk, daar ver weg in Klein-Azii mede te deelen. Niet dat het moeglijk is in een krar tenartikel een volledig beeld te geve van het misschien meest tragische, waa van de Wereldgeschiedenis der laatst jaren verbalen kan. Het zou een scliii derij zijn, met bloed geschilderd e met vele tranen bevlekt. Of een verhat dat in somber-eentonige reeks van vei schrikkelijke martelingen en moorde ons zou doen huiveren. Maar een enkel woord er over za toch wel goed zijn om hen, die onbe kend zijn met dat lijden, op te wekke, mede te helpen. Zooals eens de Farao van Egypt de vreemdelingenkwestie wilde oplos sen door de Israëlieten te dooden, zo wilde ook de Sultan van Turkeije, Ab dul-Hamid, de Armenische kwestie op: lossen„De Armenische vraag word bet best uit de wereld geholpen doo de Armeniërs uit de wereld te helpen" En stelselmatig zijn de Armenisch .Christenen door de Mohamedaanschs l urken uitgeroeid. Ongeveer twee mil lioen Christenen werden in onzen be schaafden tijd eenvoudig uit huil woon plaatsen verdreven. Enkele minuten tiji om wat mee te nemen en een hee dorp moest onder geleide van Turk sche soldaten op weg, de woestenij in de dood tegemoet. Het verhaal, dat il bier van een ooggetuige voor me heb is te zenuwschokkend, om hef in zijl geheel over te nemen. De schrijve) zag een stoet van 5000 Armeniërs, diil bij Touz-Griedick in 4 uren tij els allei vermoord weiden. „Overal werd ge moord ;'hier nog vreeselijker dan el ders; het bloed stroomde en bleef strot uien. Het had de verhitte aangezichten der moordenaars bespat, ja, zij tlronkel! het zelfs. Zij dronken liet zelfs." En na afloop moesten Armenischiji arbeiders hun eigen geloofsgenootenj dood of gewond, in groote kuilen be| graven Van de millioenen Armeniërs zijl' slechts tienduizenden over en daarvai is een deel in het vluchtelingenkam[ van Aleppo in de grootste nood. Het ziekenhuis van Aleppo is een oa| se in deze woestijn. Daar wordt dooij dappere liefdezusters nacht en dag ge werkt, om te redden, wat nog te red den is. Veel geld is er noodig en het isj een eeretaak voor Christelijk Neder-' in de grootste vertwijfeling. „Ik wee niets ik weet in het geheel nergen. van. Het was me niet eens gelukt, haa terug te zien". „Maar u was gisteren in haar woning Nog eens verzoek ik u om ophelde ring, in welke bétrekking u tot juffrouw Wörner stond". „Mijnheer, ik heb haar liefgehad Sedert vele jaren. En gedurende jaren heb ik haar gezocht, want ze wa; als van de aarde verdwenen. Gis teren eindelijk héb ik haar gevonder en thans Hij viel op een naast de deur staan- den stoel en drukte het gelaat in de handen. De commissaris gunde heir enkele seconden tijd; vervolgens vin$ hij op vriendelijken toon aan: „Hei onderzoek van het geval is niet onze zaak en op mij rust alleen de taak eenige vragen tot u te richten, Dai zullen er maar weinig behoeven te zijn, wanneer u bereid zijt, u nog mei den Münchener nachttrein, die Leip zig tegen 5 uur 's morgens passeert naar de plaats van de misdaad te be geven en zich daar ter beschikking te stellen van de politie om verhoord te worden". (Wordt vervolgd.).

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 1