10 200 ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR 7EEUWSCHVLAANDEREN Een vriendenoffer. 3e Unie van Utrecht. bij Verkoudheden en Koorts Buitenland. 1 BRESKENSSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden 1.25 franca p. pcjt f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Bllce regel meer IS cent. ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOMBLIEK TNo'°°!a BRESKENS Postgiro 70179 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot u 11 e r 1 (j k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 37e jaargang Woensdag 14 November 1928 Nummer 3379 QR A T I S verzekering voor deabonné's tegen ongelukken voor: gulden bij levens- waa gld. bij dood mm gld. bij verlies tra gid. bij ver- 11 gld. bij ver- at gld. bij ver- lange ongeschikt- Iny door 7h van een hl] lies van een 4(1 lies van een /h lies van een heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Oravenhage. gld. bij verlies van eiken anderen vinger. '3 Januari 1579 23 Januari 1929 o Nog hield het schrikk'lijk pleit van [dwang en vrijheid aan, Nog droeg der Vaderen erf de [Spaansche legervaan En dronk om strijd het bloed van [landzaat en van vreemden, De kneuzende oorlogsvracht door- [ploegde Vlaand'rens beemden, En Neerlands weeke grond hijgd' [onder 't wicht van wee, Toch hield haar vlag zich op, en [dekte land en zee. Tollens(Overwintering op Nova Zembla). Wanneer het jaar 1928, dat zich thans ten einde spoedt, voorbij zal zijn, wan- heer het jaar 1929 zal zijn aangebroken, Staan we aan de vooravond van de dag, waarop we kunnen herdenken het feit, Bat voor 350 jaar de Unie van Utrecht werd gesloten. 4 Maart 1576 overleed na een kort stondige ziekte don Luis de Requesens Y'Zuniga, de Spaansche landvoogd in de Nederlanden, die nog slechts 3 jaren te voren Alva was opgevolgd. De toestand in de Nederlanden was voor Spanje verre van rooskleurig. Hol land en Zeeland in opstand, de geest van verzet in de andere gewesten toe nemend, het Spaansche leger zelf on tevreden en onbetrouwbaar door het groote bedrag der achterstallige soldij. Kans op betaling bestond er niet voor de soldaten, want de toestand der Spaansche schatkist was zoo ellendig, dat 7 maanden van te voren, op 1 September 1575, Philips II alle betaling aan de schuldeischers van de Staat schorste. Op 29 Mei 1576 veroverde de Spaansche bevelhebber Mondragon nog ÏZierikzee, maar onmiddellijk na de in neming dier stad, kwamen zijn soldaten (in opstand, namen Mondragon zelf gevangen en trokken naar Brabant. Weldra kwamen nu de muitende Spaansche troepen uit alle deelen van het land naar Brabant toe, waar zij zich in én rond de stad Aalst legerden en ;van daar hun strooptochten hielden in hetzelfde gewest, dat „tot die datum nog weinig van de oorlog had geleden en de woeste soldatesca dus rijke buit beloofde. Tegenover deze aan anar chie grenzende toestanden, stond geen krachtig gezag. Wel had Filips reeds in April van Requesens' dood, zijn basterdbroeder don Juan van Oostenrijk als landvoogd der Nederlanden aangewezen, maar eerst 3 November d. a. v. kwam deze zoon van Karei V en van de Regens- FEU1LL ETON Roman van Lothar Brenckendorff. „Wanneer het nu blijkt, dat hij on schuldig is wat dan Met het zoe ken naar de onbekende dame, die aan juffrouw Worner een waarschijnlijk zeer onschuldig bezoek gebracht heeft, zullen wij niet veel opschieten, en een ander spoor is voorloopig niet te zien." „Neen. In een of anderen zin ver dachte omgang schijnt de vermoorde niet te hebben gehad. Ook voor het aannemen van een geheime liefdes verstandhouding zijn geen gronden aanwezig. Hare betrekkingen met Ge rold schijnen, naar zijn brief te oor- deelen, sedert jaren onderbroken ge weest te zijn. Papieren, die tot eene andere bruikbare gevolgtrekking kun nen leiden, zijn bij het doorzoeken der meubels niet gevonden. Er waren niets anders dan rekeningen van naaisters, modisten en andere leveranciers, be nevens andere onbeduidende zakelijke brieven. Voor de naspeuringen naar het vroe- burger waschvrouw Barbara Blomberg te Luxemburg aan. In dien tusschentijd had het Centr. bestuur berust bij de te Brussel zetelende Raad van State. De meeste leden van den Raad waren evenwel door Oranjes aanhangers te Brussel gevangèn genomen. De over- blijvenden nepen nu een vergadering der Staten-Generaal bijeen, waarin be sloten werd zich met de Prins van Oranje te verstaan over een nadere aaneensluiting met Holland en Zeeland tegen de Spaansche onderdrukkers. 19 October 1576 kwamen vertegen woordigers van beide partijen te Gent bijeen. De beraadslagingen vlotten aanvankelijk niet. Men werd het eens over de verwijdering der Spaansche troepen en het handhaven der oude privilegiën. Maar Holland en Zeeland wilden niet hooren van volkomen vrij heid voor de Katholieke Godsdienst in hun gewesten, terwijl de andere gewesten niets wilden weten van in breuk op het Katholieke Geloof. Toch kwam men tot een compromis en het op 28 October aangenomen ontwerp-verdrag moest nu nog slechts door de Staten-Generaal worden goed gekeurd. Deze aarzelde nog, toen een onvoor ziene gebeurtenis de loop der zaken bespoedigde. Op 20 October had de Spaansche bezetting van Maastricht deze stad ge plunderd, en zich zoodoende zelf be taling van de achterstallige soldij ver schaft. Op Zondag 4 Nov. had hetzelfde te Antwerpen plaats. Het Spaansche garnizoen van de citadel, versterkt door legerbenden uit Aalst, rukte de stad binnen, versloeg het Staatsche garnizoen in heftige straat gevechten, waarna de plundering van de rijke koopmansstad aanving, welke 3 dagen duurde. Niets werd gespaard. Zelfs kerken en kloosters waren niet veilig voor de hebzucht en woede der bloeddorstige benden. Meer dan 7000 inwoners kwamen om. De „Spaansche furie" vernietigde de bloei en de rijk dom der aloude handelsstad. Onder den invloed van deze ge beurtenissen, keurden de Staten-Gene raal op 8 November de te Gent ge sloten pacificatie goed. Hierin werd bepaald dat de Staten van Brabant, Vlaanderen, Artois, Henegouwen, enz. met de Prins, de Staten van Holland en Zeeland en hun bondgenooten vrede sloten. Zij beloofden elkaar de Spaansche soldaten te doen vertrekken en van dit vertrek een volledige vergadering van gere of het tegenwoordige verkeer van juffrouw Worner ontbreekt voorloopig ieder vingerteeken en in de buurt van het huis is helaas niets gezien, wat met het feit in verband kan staan. Wij zullen ons, zooals ik vrees, op zeer belangrijke moeilijkheden moeten voor bereiden." „Het vooronderzoek tegen „onbe kend" is reeds ingeleid?" „De acten gaan morgenvroeg naar mijnheer Klauszner. Ik zal mijn bericht nog in dezen nacht hebben klaar te maken." „Nu, dan zal ik je niet langer op houden," zei de commissaris, terwijl hij opstond, en zijn ondergeschikte vrien delijk de hand reikte. „Ik ben er van overtuigd, dat je alles gedaan hebt, wat er in dat geval gedaan moet wor den en ik hoop van harte, dat de on dervraging van Gerold ons nader tot het doel brengt, dat we ik herhaal het dezen keer in ieder geval moe ten bereiken. Steeds weer door een bijvalsstorm gehuldig, had Winfried Gerold zich na de laatste bereidwillig geschonken „toegift" herhaaldelijk aan zijn verrukte toehoorders moeten laten zien, voor dat men na vergeefsch handgeklap de Staten-Generaalbijeen te roepen om orde op zaken te stellen. De plak katen tegen de ketters zouden geschorst worden, de sinds 1566 verbeurd ver klaarde goederen zouden worden terug gegeven, Nog verschillende andere meer of minder belangrijke zaken wer den in dit 25 artikc'en tellende Staats stuk geregeld. Dé eenheid tussghen Noord en Zuid was hersteld. Heljfas niet voor lang E. P. VAtf.1 DER WERFF. (Woidt vervo lgji.) den Mam Sanapirin g bcsoermd tijn teg< g. Prij» 25, 4( daar deze legen namaak 75 ct FRANKRIJK. Miskenning der vrouw! Niet alleen dat de Fransche vrouwen nog steeds het kiesrecht niet hebben, maar het wordt haar meer en meer belet er voor op te komen en te ageeren- Zoo beklagen de Parijsche feminis ten er zich thans over, dat zij niet eens meer op het trottois vóór het Senaats gebouw mogen loopen. De Senaat is in de oogen der na kiesrecht strevende vrouwen een verouderde, verzuurd lichaam, dat zich hardnekkig tegen haar wenschen verzet. De verklaring van een der Senatoren, dat de hand eener vrouw is gemaakt om er een kus op te drukken en niet om briefjes in een stembus te grooien, was wel hoffelijk, maar hopeloos ouwerwetsch! Vandaar dus dat de vrouwen telken? weer wanneer de Senaat bijeenkomt, in de zittingszaal gaan betoogen om haar rechten op te eischen, Ook Don derdag wilden zij dit doen, doch toen zij het Luxemburg naderden, werd haar verzocht aan de overzijde der straat te gaan loopen. Aan een van niets afwetende dame, wier zoon een boodschap in een win kel in de buurt deed," en die had af gesproken vóór den Senaat op hem te wachten, werd door de dienstdoende agenten verzocht „door te loopen". Zij deed het niet en werd gevankelijk eindelijk besefte, dat het concert nu zijn einde bereikt had. In het voorge deelte van de artistenkamer echter, waarin de zanger zich had terugge trokken, verdrongen zich een groot aantal vereerders en vooral ook ver eersters, die het huis in het geheel niec schenen te willen verlaten, zonder den gevierde nog eenmaal toegejubeld te hebben. Gerold hield niet van deze ppgedrongen huldigingen en pleegde daarom het geduld van de wachtenden met het doel van hun afkoeling op een, tamelijk harde proef te stellen. Ook bracht hij het eerste kwartier na een concertavond gaarne door zónder een praatziek gezelschap en het was hem schijnbaar niet erg aangenaam, toen hij bij zijn binnentreden een vreemden heer zag, die zoo juist, zon der zich van te voren te hebben aan gemeld, de artistenkamer moest zijn binnengekomen en hem nu met een kleine beleefde buiging begroette. „Mijnheer Winfried Gerold? Veroor loof mij, dat ik mij u als rechercheur van de po'itie voorstel. Hier is mijn legitimatie." „Aangenaam ik veroorloof udat. Waaraan heb ik echter die eer te danken?" „De politie alhier is door een bui- naar het bureau geleid, waar ze twee uren werd vastgehouden. Een groep suffragettes trachtte via de tuinen van het 'Luxemburg een demonstratie te houden. Toen zij wer den verdreven trokken ze naar het ministerie' van oorlog. Het kwam tot een botsing met de politie, die zeven tien dames inpikte. Eenzame opstuiting. De gevangenis te Remiremont telt op het oogenblik één gevangene, door drie cipiers bewaakt Toen in 1926 bij decreet de rechter lijke macht te Remiremont bij die van Epinal werd ingelijfd is ook de ge vangenis ten deele ontruimd. Eén ge detineerde bleef er over een Duitscher. die zich aan geweldpleging heeft schuldig gemaakt, een misdrijf, dat vorergerd wordt door het feit, dat hij bij een vorige gelegenheid reeds over de grens was gezet, doch heimelijk was teruggekeerd. De Duitscher heeft het er niet on plezierig te Remiremont. Daar het reglement voorschrijft, dat de gevan geniskok een gedetineerde behoort te zijn, is pe Duitscher zijn eigen kok. Wanneer hij dns over het eten te klagen heeft, moet hij zich tot zichzelf wenden. De eenzame gevangene houdt zich 'met het plakken van zakjes bezig. De drie bewakers dommelen voor het grootste gedeelte van den dag in een behagelijk hoekje, voor zoover dit in het vervallen gevangenisgebouw nog te vinden is. ENGELAND. Plaatskaarten op afbetaling. De „North Eastern" in Engeland heeft bij wijze van proef een nieuwig heid ingevoerd, nl, dat men plaats- kaarten kan koopen zonder in eens het geheele bedrag te moeten betalen. Op een aantal stations worden bons ver kocht van 1 tot 10 shilling, die te allen tijde tehen plaatskaarten ingewisseld kunnen worden. Het inwisselen moet weliswaar geschieden op het station, dat de bons heeft afgegeven, doch op verzoek kunnen door dit station ook plaatskaarten worden geleverd, waar mede de reis van een ander station uit ken worden aangevangen. Men kan dus op deze wijze wekee of maanden vóór het voornenomen zomeruitstapje telkens bij ontvangst van zijn inkomen een deel vae de reiskosten sparen. tenlandsche bevoegde macht gevraagd, u in verhoor te nemen over een hoogst gewichtige en dringende aangelegen heid, en ik moet u daarom verzoeken, mij te volgen." „Toch niet op staanden voet. En zooals ik hier sta? Neen, mijn waarde. Ik heb een inspannenden arbeid achter me en voel groote behoefte aan rust." „Het doet me leed, mijnheer Gerold, maar deze aangelegenheden is van zooveel gewicht, dat die niet kan wor den uitgesteld. Het handelt om een opheldering van een groote misdaad." „Een misdaad?" herhaalde Gerold met toenemende verbazing, „die ik moet ophelderen? U moet beslist aan een verkeerd adres zijn gekomen. Door wie zou die misdaad gepleegd zijn? En aan wie?". „Daarover kan ik nog geen nadere inlichtingen geven. Maar ik ben over tuigd, dat die u op heC politiebureau wel zullen worden gegeven. Het bu reau is hier niet ver vandaan, en in het belang der openbare orde zult u zeker gaarne verdere onaangenaamhe den voorkomen?" De man sprak geheel en al vriende lijk, maar met die ernstige en afgepaste vriendelijkheid, waarachter zich een zeer besliste en doelbewuste wil ver- Geer. Amerikaansche films over den 'oorlog meer. ITALIË. Het bureau voor filmcensuur van het Italiaansche departement van binnenl. zaken heeft per omzendbrief bekend gemaakt, dat het in principe geen oor logsfilms meer zal goedkeuren. Uit de motiveering blijkt, dat dit besluit in hoofdzaak zoo niet uitsluitend tegen de Amerikaansche oorlogsfilms is ge richt. Deze motiveering luidt als volgt: „Het Italiaansche publiek is de films meer dan zat, waarin de krachtsinspan ning wordt verheerlijkt van de gealli eerde legers in den grooten oorlog, wat indirect een achteruitzetting be- teekent van de veel pijnlijker en zege- vierender krachtsinspanning van het Italiaansche leger op zijn eigen bodem en op de slagvelden der andere fron ten. Bovendien worden in deze films vaak inderdaad macabre tooneelen ver toond, die een pijnlijken indruk op het publiek maken en den vaderlandslie- venden geest dooden, vooral bij de vrouwen en bij de jongelieden, op wie de veiligheid des lands moet steunen, terwijl in andere oorlogsfilms malle of grappige tooneelen zijn opgenomen, die in strijd zijn met de militaire tucht." Tot zoover het besluit van het bu reau voor filmcensuur. Wat die ma cabre en malle tooneelen b'etreft, kan men er onzerzijds nog de zoogenaam de gevoelige „scènes" aan toevoegen, dan is de veroordeeling van de jongste Amerikaansche filmmode volledig. De Etna-uitbarsting. Volgens de laatste berichten is de hoofdlavastroom van den Etna nogj; slechts 20 meters van het spoorweg-y station Mascali verwijderd. De lava stroomt langzamerhand en bereikt slechts een snelheid van 5 meters per uur. Zesduizend mannelijke vluchtelingen zijn door de overheid aan het werk 1 t5oo« 30-60. Tube 80 ct. Bij Apoth. en DrogUte» bergt. Voor een oogenblik nog scheen de zanger van plan te zijn bij zijn ver zet te blijven, dan echter overwon zijn goedmoedigheid en misschien ook de prikkeling van ongewoonheid, dat het geval voor hem had. „Voor mijn part dan," zei hij. „Het ziet er bijna uit als een arrestatie; maar juist daarom ben ik nieuwsgierig, eens gewaar te worden, wat men van me wil. Mijn buiten verzamelde gemeente zal raar opkijken, wanneer ze me on der bescherming van de politie ziet aftrekken." „Niemand zal iets daarvan vermoe den, mijnheer Gerold! En ik heb u toch ook in het geheel niet gearresteerd. Ik zal u alleen maar als gids dienen." De artist trok een lichte jas over zijn rok en ging de kamer uit. Daar stond nog steeds dicht opeengedrongen de schaar van getrouwen, die tot een geduldig volhouden had besloten en hij was direct door een aantal jonge, en oudere vrouwelijke wezens omge ven, die hem nog eenmaal voor het heerlijke genot van den avond dankten of hem, zoover zij de noodige dap perheid bezaten, vroegen om zijn hand- teekening te plaatsen op een medege brachte foto. Beleefd afwerend echtei baande Gerold zich een weg door hel vriendelijke gedrang. (Wordt vwroJgd.J

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 1