10 100 ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Een vriendenoffer. Buitenland. Provinciaal Nieuws. Gewestelijk Nieuws BRESKENSSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. port f 1,40 Ad vertentlepr jjs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM -BLIEK TtMoon BRESHENS Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag uur 7 Jaargang Woensdag 7 November 9?8 Nummer 3377 OR A T I S verzekering voor deabonné's legen ongelukken voor gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gld. bij dood et* gld. bij verlies *>a gld. bij ver- ia gld. bij ver- aa gld. bij ver- door 7R van een hij lies van een ^11 lies van een /h lies van een een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij .Fatum" te 's-Gravenhage. gld. bij verlies van eiken anderen vinger. Het tienjarig feest van den vrede. Nog enkele dagen en liet is zoover. Officieel althans. 11 November 1918 !rd de wapenstilstand gesloten, welke n vrede inluidde. Vrede? Nu ja, we hebben geen oor- g. Maar liet is ook nog slechts een gatief bevestigde vrede. Een „vrede" dihalingsteekens. Hij is niet echt, Et zooals hij wezen moet,. He.t oven- iclit is nog niet wedergevonden, de ast is nog niet teruggekeerd. Wc tobben nog met tal van tegen- fijdigheden, zegt de „Haagsclie Post', jin den eenen kant hebben wij den test van Locarno en liet Kelogg-pact twee prachtdingen. Maar aan den jderen kant hebben wij de Ameri- lansclie vlootbouwplannen, een vér- ordering der Fransclie oorlogs-be- looting met 849 millioen francs, en Franscb-Engelscbe Conventie. Of die, na al liet gesol daarmede, .1 worden bekrachtigd, schijnt zeer de pag. :aar, bekrachtigd of niet, zij toont den tdachtengang van twee machtige re- leringen die in de entente handelen, hgeland zegt tegen Frankrijk: ga uw Ing te land; en Frankrijk kan met jn geallieerden in een paar dagen 8 ïllioen man onder de wapens brengen, fankrijk zegt tegen Engeland: ga uw ang ter zee; en Engeland is op het Ijdc water nog steeds oppermachtig, jnerik.i ten spijt, en heeft zijn ver- ogen, het zeerecht in oorlogstijd zoo blijven interpreteeren als het in zijn :lang acht, nog niet prijsgegeven. Waartoe dient die Conventie wan- :er inderdaad de geest van Locarno hs beheersclit en wanneer het Kelogg- act onderteekend door zooveel natiën, ts beteekerrt Voereii die twee, Engeland en Frank- |k, soms iets geheimzinnigs in hel lilild Zoeken zij opperheerschappij ebben zij soms verborgen plannen op ri'Iog, verovering, buit Niets is verder van de waarheid, ciden zijn oprecht vredelievend, vree- in niets zoozeer als een nieuwen arlog, verlangen niets vuriger dan te lijven zooals zij zijn. Beiden houden r rekening mede, dat huil volk zoo cd als zeker zoude weigeren zich op- ieuw naar slagvelden te. laten voeren, halve dan uit ware noodweer, en dat rmöedelijk revolutie de prijs zoude Ijn, die voor veroveringsplannen zoude oeten worden betaald. Maar hoe dan die feiten, die zoo FEUILLETON oman van Lothar Brenckendorff. Juffrouw Reimann kan zich geen ikel bezoek van heeren herinneren, iet uitzondering dan van dat van gis- :ren. Maar ook vrouwelijke gasten eeft, zooals ze zegt, haar meesteres ijna nooit ontvangen; de laatste be sekster, zooals ze zich herinneren kan, 'as een goedgekleede jonge dame, die ich drie of vier dagen geleden ver- ertoonde. en na afgifte van een brief oor juffrouw Worner binnengelaten 'erd. Ze had zelfs de thee en. het vondeten bij haar gebruikt. Aan het leisje, dat de beide dames bediende, i het opgevallen dat haar juffrouw ultengewoon opgeruimd was. Ze loest ten slotte een rijtuig voor de reemde dame bestellen, en kreeg van tffrouw Worner opdracht, haar in het ervolg zonder vragen binnen te laten. <e is echter niet teruggekomen". „Niettemin bestaat de mogelijkheid, at ze de noodlottige bezoekster van listerenavond geweest is." „De mogelijkheid zeker. Jk houdt klaar iudruisclien tegen Locarno en Ke- logg, te verklaren Eenvoudig en ge heel dooi* vrees. Vrees voor een re vanche-oorlog; vrees voor Duitschland. Vrees voor Rusland. Vrees voor Italië. Vrees voor Amerika. Vrees ook voor de nieuwe strijdmiddelen in de lucht en in de laboratoria. Men zegt dal de groote oorlog au fond voortkwam uit vrees. Maar er is van daag iu Europa meer vrees dan in de jaren die onmiddellijk voorafgingen aan 1914. Wat erger is, wanneer die vrees niet wordt bezworen en weggewerkt, zullen de gevolgen tdezelfde zijn als in 1914; hetgeen, naar iedereen toegeeft, absoluut het einde zoude beteekenen van Europa's beschaving en welvaart. AMERIKA. De Presidents-verkiezing in de Vereenigde Staten. Heden heeft de verkiezing plaats voor een nieuwen president der Vereenigde Staten. Deze strijd wordt met buiten gewone heftigheid gevoerd en hoe dich ter de stemmingsdag nadert hoe meer de spanning toeneemt. De twee can- didaten zijn Hoover, republikein en Al. Smith, democraat. Toch wordt algemeen gedacht dat de strijd niet zuiver zal zijn, omdat de godsdienstkwestie er een belangrijke rol in speelt. De de mocratische candidaat is katholiek en het algemeen vermoeden is dat vele democraten op dezen grond hun stem niet aan Smith zullen geven, omdat zij geen katholiek op het Witte Huis willen zien. Er wordt bij deze verkiezing buiten gewoon veel gewed en daarbij wordt liet meest op Hoover gezet. De strijd zal door de vrouwen be slist worden en deze zullen dus hebben uit te maken aan wien zij de voorkeur geven. Woensdag zal de uitslag vermoedelijk wel bekend zijn, die niet alleen in de Vereenigde Staten met belangstelling wordt tegémoetgezien. Houghton over den toekomstooriog. De gewezen Amerikaansche gezant te Londen, Houghton, heeft in een verkiezingsrede voorgesteld over even- ueele oorlogsverklaringen te doen be slissen door middel van een volks stemming in plaats van door het Con gres. Als men de kosten zou berekenen van de Amerikaansche deelname aan den wereldoorlog, zou men tot de helft van den geheelen nationalen rijk dom van Amerika in 1917 komen. De kosten van een toekomstigen het echter voor erg waarschijnlijk, dat de daad niet door dit .vrouwelijk we zen begaan is. Ook de door het meisje geconstateerde vriendschappelijke om gang tusschen de beide dames pleit daartegen. Wij zullen daarover mis schien reeds binnen enkele dagen ze kerheid verkrijgen. Want hoewel ons tot op heden ieder gegeven ontbreekt om vast te .stellen, wie het is geweest, hoop ik toch dat het ons zal gelukken, die dame op te sporen." „Hoe kwam je nu op den concert zanger Gerold?" „juffrouw Reimann vertelde vaneen heer, die tegen den middag verzocht om te worden binnengelaten, en die zich voorstelde als een vertrouwde vriend van juffrouw Worner. Door zijn sympatieke verschijning en de ze kerheid van zijn optreden misleid, had ze hem, instrijd met het uitdrukkelijke bevel van haar meesteres, om gedu rende haar afwezigheid niemand binnen te laten, toch in het salon toegelaten, waar hij een schriftelijke mededeeling voor de juffrouw achterliet. Die toonde zich echter na het lezen van den brief het tegendeel van verheugd. Ze maakte het meisje verwijtingen en verklaarde, dat de man haar iets had voorgejokt. Hij zou nooit haar vriend zijn geweest en ie wenschte hem niet te ontvangén. oorlog gaan alle mogelijke voorstellin gen te boven. Nog in sociaal, noch in economisch opzicht zou Amerika een dergelijke catastrophe kunnen overleven, want zij zou het einde der beschaving kun nen beteekenSn. Een stap in de goede richting is wel, dat allen voorkomen doordrongen worden van het groote kwaad van een oorlog en zijn gevlogen. kalmeererj en worden gesterkt door 8ijApoth>n Drogisten Opbouw van Zeeuwsch-Viaanderen Aan de Memorie van Antwoord over hoofdstuk I der Staatsbegrooting (algemeene beschouwingen) ontleend men het volgende De z.g. Vlascommissie, heeft reeds eenige maanden geleden opdracht ge kregen, behalve aan het vlas, ook haar aandacht te schenken aan andere zaken, Zeeuwsch-Viaanderen betreffende. Overeenkomstig deze opdracht heeft de commissie aan de regeering o.m. voorsteilen gedaan omtrent a. gedeel telijke restitutie van uitgaven voor electnciteit door vlassers; b. verhooging van subsidies voor proefvelden ten behoeve van den tuinbouw; c. mecha nisatie van de vlasbewerking. Aan deze voorstellen is grootendeejs- bereids gevolg gegeven. In samenwerking met Ged. Staten gaat de Vlascommissie verder na, in hoeverre het mogelijk is de uitvoering van de Landarbeiderswet in Zeeuwsch- Viaanderen te bevorderen, terwijl haar voorts nog is verzocht advies uit te brengen over den eventueelen aanleg van bietenlijnen. Enkele andere maatregelen, die ter verbetering van den economischen toestand kunnen dienen, maken een punt van overweging bij de regeering uit. Bij deze gelegenheid sprak ze ook van een reis naar het buitenland, die ze een dezer dagen dacht te maken. Juf frouw Reimann had den indruk ge kregen, dat het bericht van het ver schijnen van dien heer en de door hem achtergelaten brief zeer ontstem mend op haar gewerkt had. Natuurlijk lag het voor de hand, den man met de moordzaak in verbinding te bren gen, en ik koesterde eerst weinig hoop, zijn spoor te vinden; maar toen wij de woning aan een nader onder zoek onderwierpen, vond ik den door hem geschreven brief eri kwam daar mede in het be2it van zijn naam." Gedurende zijn laatste woorden had de rechercheur de medegebrachte acte- tasch geopend en er een córrespon- dentiekaart uit genomen. Terwijl hij deze den Commissaris overgaf, wees hij op 2 in den linkerbovenhoek inge drukte woorden. „Daar staat het „Winfried Gerold." En ten overvloede heeft de schrijver er nog zijn tegenwoordig adres bijge voegd„Hotel Keizerhof.". Wanneer dit een spoor is, zoo heeft hij het ons in ieder geval zeer gemakkelijk ge maakt, het te volgen." De commissaris nam de dicht be schreven kaart, drukte zijn lorgnet recht en 1»; BRESKENS. Door den visscher W. M. alhier, is vorige week een paling gevangen welke ruim 20 Kilogram woog. Burgerlijke stand. Geboorten: 10 Oct. Cliristiaan Fran- gois, zoon van W. J. Ekkebus en C. C, de Graaf. 13 Oct. Cornelis Pieter, zoon van C. Boeckhout en M. Misilje. 18 Oef Catliolina Maria, dr. van J. ^.eenhouts en M. J. Leenliouts. 18 Oct. Elizabeth Johanna, dr. van J. iVergouwe en M. C. Blaakman. 20 Oct. Agnes Anna, dr. vail P. J. Hommers en M. C. Baert. 29 Oct.' Leonie Adriana, dr. van J. A. van de Sande en L. A. de Caluwé. Huwelijken: 25 Oct. L. J. van Houte, jut. oud 23 j. en M. L. Baas, jd. oud 20 j. Loop der bevolking. Vertrokken: H. J. Verdouw naar Sclieveiiingen. Oezin A. A. van den Broecke naar üroede. N. C. Moerdijk naar 's-Giaven- liage. D. van den Berg naar Rijen. M. S. Manhave naar Viissingeii. Oezin .J i. van de Vijver naar Souburg. P. J. Lako naar Oroede. C. Overbeeke naar Apel doorn. 1. de Jonge naar 's-Gravendeel. A. J. Jacobs naai Rotterdam. Oezin L. J- Koggeband naar Zaandam. Ingekomen C. C. Tanglie uit Oostburg. Oerard de üraaf uit üroede. Gezin Marinus Verscheiling uit Vlaardingen. Oezin W. Vciduijn uit Vlaardingen. Maria Pieter- nella Risseeuw uit üroede. Maria Jo hanna Brocké, geboren du Bois uit den Haag. M. L. Soulimans uit Vlissingen. Gezin B. J. Tas uit Bergen op Zoom. Jeanne Elizabeth Vermaas uit Locliem. .Johannes Jacobus Jansen uit Amster dam Levina Janneke den Beer uit Waterlandkerkje. Anthoiiij Jacobus Bui- din uil Öostburg. Christina Geertruida Drijver uit üroede. Andries Caljouw uit Middelburg. Marinus Cornelis Clement uit Hoofdplaat. o AARDENBURG. Door Kiescollege der Ned. Herv. kerk alhier werd tot ouderling herbe noemd de heer P. Kouwe en tot diaken in de plaats van den heer P. J. Bobijn, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, werd benoemd de heer C. van Overbeeke Pz. „Mijn liefste Hilde! Wat ben ik ge lukkig. Door vele toevallige omstandig heden is het mij dan eindelijk, eindelijk gelukt, je te vinden. Neen, helaas nog niet jou, maar ten minste toch het dierbare nestje, waarin je zoo bang voor mij en voor de wereld bent ge vlucht. Ik weet niet wat je daartoe heeft doen besluiten; maar ik weet wel, dat je mij niet meer kunt ont glippen, en dat verheugt me niettegen staande de onaangename ontdekking, dat je niet thuis bent. De verplichting, aan een concert in Leipzig mede te werken, roept mij reeds over een uur van hier weg, en daar ik bovendien morgen aldaar een eigen liederenavond heb te geven, zal ik moeilijk eerder dan over drie dagen weer aan je deur kunnen kloppen. Een tijd van zes jaren, die mij een eeuwigheid geleken, zijn sedert ons laatste afscheid ver vlogen. Ik heb een onuitsprekelijk ver langen Je weer te zien; de dierbare, bekende omgeving, waarin ik deze regels schrijf, geeft mij moed en is voor mij als een belofte van het zalig ste geluk, dat mij wacht. Er is om mij heen niet één enkel stuk, dat mij niet aan onzen zonnigen lentedroom doet denken, den zuiversten en onschul- digsten van alle liefdesdroomen, dien ooit cwe» jonge harten zalig maakte, OOSTBURG. Burgerlijke stand. Huw.-Voltrekkingen. 4 Oct. Izaak Jozias Verkruijsse, 26 j., jm. en Anna Rookus, 27 j., jd. 18, Raymond Alb. Slock, 24 j., jm. en Stephanie Sophie van Damme, 23 j., jd. 25, Jacob Kerk- hove, 24 j., jm. en Cornelia Janna Scheele, 20 j., jd. Izaak Clarisse, 51 j., jm, en Jozina Catharina de Kok, 40 j. jd. Jan van Dijk, 37 j., jm, en Eli zabeth de Kok, 38 j., jd. Geboorten. 2 Oct. Cyriel Alfons, z. van Th. B. Ghijs en Louisa Maria Goens. 4, Franciscus Jacobus, z. van j. F. van de Kerkhove en L. M. de Lannoye. Overlijden. 4 Oct. Sophia Maria Steijaert, 77 j., wed. van B. Ch. L D'Oiieslager. 11, Catholijntje Buize, 90 j., wed. van j. Bouwens. 14, Helena Louws, 63 j„ wed, van I. Verdouw. Zondagavond traden alhier in de Stadsherberg van den heer Zonnevijlle voor een volle zaal op de gebroeders Boesnach, Hollandsche humoristen uit Rotterdam. De zeer verdienstelijke uitgevoerde nummers, waarvan we noemen „De Wereldreizigers", „Heer en Aapjes Koetsier", uelen, getuige het spontane handgeklap, zeer in de smaak van het publiek. Vooral met het slotnummer de klucht „Pietje, Pietje", of „Ben jij de Baas", oogstte het gezelschap veel bijval. Te Utrecht zijn geslaagd voor het diploma machineschrijven (10-vin- ger-systeem) der Ver. van Leeraren in het machineschrijven en in stenografie „Groote" Mej. A. A. Goetheer te Sluis met 70 en de heeren A. 1. Brak man met 56, J. J. van de Sande met 58, beiden alhier, J. P. du Bois, Sluis met 58, J. de Vuijst, Breskens met 62, I, Th. Overtveld te IJzendijke(metlof) met 68 en A. I, Nortier alhier, (met lof) met 72 lettergrepen per minuut. Allen leerlingen der R. H, B. S. alhier. De he<?r M. Beun alhier herdacht Donderdag 1 Nov. den dag, waarop hij voor 25 jaren als veldwachter in dienst der gemeente alhier is getreden. Door het secretarie-personeel werd hém als verrassing een electrische schemerlamp aangeboden. Bij de gehouden paardenkeuring op 26 en 27 October jl. alhier werden goedgekeurd voor stamboek B Hardi eigenaar J. A. Nortier, Oost burg; Arend, eigenaars üebr. d'Hoore, Toen we moesten scheiden, zeide jij onder tranen, dat hij uitgedroomd was. Thans echter gaat dat afgrijselijke bit tere woord niet meer op, want nu heeft zich alles ten beste gekeerd. Ik ben onafhankelijk, welgesteld en misschien zelfs reeds een beetje beroemd. Wan neer jou eigen hart nog vrij is en het moet vrij zijn I wat zou ons dan nog scheiden Tot weerzien dan liefste tot een jubelend, juichend, bedwel mend heerlijk wedeizien! Eeuwig je WINFRIED „Nu, aan zalige verheffing ontbreekt het dezen zanger m ieder geval niet. Wanneer de hartstocht echt is, die zijn woorden ademen, zou men van hem in een oogenblik van opwinding alles kunnen verwachten. Is hij echter werkelijk reeds gisterenmiddag naar Leipzig vertrokken, dan komt hij als de moordenaar van dit arme meisje al dadelijk niet in aanmerking". „Hij is echter niet vertrokken, mijn heer de commissaris 1 Direct na het lezen van zijn brief stelde ik dit door telefonische navraag in Hotel Keizerhof vast. Naar men zegt heeft hij den trein gemist en moest hij zijn mede werking aan het concert telegrafisch afzeggen. Eerst met den trein van gisterenavond elf uur is hij vertrokken", (Wordt vervolgd,).

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 1