ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN en vriöndenoffer. Buitenland. FEUILLETON Binnenland. Pijn! ij ke Kloven PUROL Gewestelijk Nieuws. SKENSSCHE VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p, 3 maanden f 1.25 franco p. po»t f 1,40 Advertentieprjjsran 1 5 regels 75 cent 1 Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM-BLIEK Telefoon RRFSKFNS Poetgiro No. 21 CB> 70179 Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot u 11 e r 1 fj k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur I7t aargang Zaterdag 2 October (928 Nummer 33747 JR A TS verzekering gulden bij levens- aaa gld. bij dood itm gld. bij verlies pa gld. bij ver- ia gld. bij ver- aar gld. bij ver- ia gld. bij verlies ioor ieabonné's tegen VMH lange ongeschikt- !jj[] door 7q vsn een nD 'ies van een 4Ü lies vaneen /n lies van een In van eiken ingelukken voor: WW» heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. J1TSCHLAND. Een geheimzinnig geval, ar het W. B. meldt, houdt de nsche recherche zich bezig met jeheimzinnig geval. Bij aankomst len middag-D.-trein uit Berlijn, s avonds in het station Witten- e iii een derde klasse coupé het jibaar levenlooze lichaam van een gevonden. Een arts stelde vast, ij verdoofd was. Het bleek een rige studente uit Berlijn te zijn. eweerde, dat zij door een mede- Ier op een of andere wijze in een and van verdooving was gebracht, geld en bagage waren gestolen, den dader geen spoor, ar men meldt, is het geheimzin- geval in den D.-trein, waarbij een lente" bewusteloos, werd gevon- reeds opgehelderd. Zij schijnt het ial van den overval te hebben ge ard, om een schadeloosstelling te ngen. Bij geen enkele hoogeschool zij als studente ingeschreven, bontmantel, die naar zij beweer- irdwenen was, vond men in haar ïg terug, terwijl de vermiste kof- ch in het station te Berlijn bleek vinden. Het meisje was reeds Ier eenmaal wegens bedriegerijen de politie in aanraking geweest. o JVÜIE. 'Het huwelijk van den Kroonprins, bladen brengen de jongste be- ïngen tusschen den IJaus en kar- Gamba, en tusschen den Paus, ïaal van Roey, aartsbisschop van elen en mgr. Micara, den nuntius Srussel, in verband met een be- jke gebeurtenis in de koninklijke es van Italië en België. 'NGAR1JE. Bijtijds gesnapt. politie te Boedapest heeft nog :t laatste oogenbhk een langdurig iereiden overval door een bende ïlandsche misdadigers op een leambte kunnen voorkomen, heeft op grond van verschillende jzingen een graaf Rochefaucould wee medeplichtigen gearresteerd, plan schijnt te hebben bestaan leambte van de Nationale Bank, ip bepaalde dagen gewoonlijk t bedragen bij zich heeft, te allen en in een auto weg te D. ,n van Lothar Brenckendorff. wijl zij nieuwsgierig de lezeres loeg, werd het Anna met toe- iden angst duidelijk, dat de uit- ng van den brief een andere was te verwacht had. De gevreesde Is tusschen de wenkbrauwen wa- 1 plotseling, en de pas nog vrien- i lippen sloten zich vast op elkaar, ilafcseling ouder en witter gewor- jezicht droeg klaarblijkelijk den el van plotselinge ontsteltenis en iding. Als een strenge rechter le /.c zich tot liet meisje: it dezen brief blijkt, dat je. dien in huis gelaten hebt. Hij heeft regels hier in de kamer gesclire- i" bekende de gevraagde dee- ig. „Omdat hij zeide, dat hij en ffrouw oude vrienden waren." 'at hij zei, daar had jij je niet moeten bekommeren. Hoe vaak ik je niet op het hart gedrukt, liemand zonder mijn verlof den LUXEMBURG. Een communistische overval. De Italiaansche legatie-secretaris Co lombo werd te Esch door twee per sonen overvallen en met revolverscho ten tot aan het station, waarheen hij vluchtte, achtervolgd. De daders, ver moedelijk Italiaansche communisten, ontkwamen over de grens. Een B T. A.-bericht meidt nog. dat de secretaris, die de wijk in den trein nam, niet gekwetst werd. De bladen eischen scherpe maat regelen tegen de communisten, die de veiligheid in het groothertogdom be dreigen. \\Q&p' De portverlaging. In verband met de nieuwe verlaging der posttarieven ingaande 1 November aanstaande zullen de eigende wijzi gingen in de frankeerzegels worden gebracht. le. Wordt ingevoerd een nieuw zegel yan 271 2 cent van grijze kleur (als van het './s cent zegel). 2e. De frankeerzegels van 12' 2 cent worden voortaan uitgegeven in blauwe kleur en die van 7' 2 cent in rood. 3e. De zegels van 15 cent en 10 cent krijgen in verband hiermede de kleur respectievelijk van 12'/2 cent en 7'/a cent zegel. 4e. Postzegelboekjes met 24 zegels van 15 cent worden niet meer aan gemaakt: in plaats hiervan worden boekjes met 24 zegels van 12' 2 cent verkrijgbaar gesteld. De aanwezige voorraad van de be staande zegels zal worden opgebruikt. o De onderhandelingen mei België Volgens de Brusselsche „Standaard" hebben de technische besprekingen tusschen Brussel en Den Haag over een betere verbinding tusschen Ant werpen en den Rijn geloopen over een voorstel, waarbij zoowel op Belgisch als op Nederlandsch gebied een stuk kanaal zou worden gegraven. De Nederlandsche deskundigen wil den, dat het Belgische kanaal in het drempel overschrijden mag. Naar het schijnt, kan het je niet veel schelen, in mijn dienst te blijven." „Och, juffrouw. Ik heb er beslist niet iets ergs in gezien. Die mijnheer zag er voornaam uit en verzocht op zoo'11 vriendelijke manier, een paar woorden te mogen neerschrijven..." „Genoeg aan dat, wat eenmaal gebeurd is, is niet veel meer te ver anderen. Sprak hij van terugkomen „Hij zei, dat hij om twee uur moest vertrekken en zijn bezoek heel moeilijk en dan eerst over drie dagen kon her halen." Voor een korten tijd bleef Hilde Worner zwijgen, dan, terwijl ze het briefje nog een maal door las, zei ze: „Nu, hoor eens, wat ik je zeg, Anna: ik zal morgen of overmorgen voor eenigen tijd vertrekken. Waarheen, zul je wel hooren, zoo gauw het tijd is. Je moet dien mijnheer zeggen bij zijn terugkeer, dat ik naar het buitenland vertrokken ben naar een plaats, waarvan je den naam niet kent en dat ik zoo goed als zeker niet eerder dan na maanden naar hier terug kom. Onder geen omstandigheden mag je je door hem laten uitvragen of tot een langer onderhoud laten overhalen. Die mijnheer heeft je niet de waarheid ge Hellegat zou uitmonden. De Belgen wenschen een uitmonding „op een' betere plek". De „Independance Beige'' acht de Nederlandsche voorstellen onaanne melijk. Het blad zegt, dat de Belgische regeering er de voorkeur aan wou geven de onderhandelingen af te breken, als Nederland aan de Belgische eischen niet volledige voldoening gaf. Het blad begint maar weer eens te spreken over de internationalisatie van de Schelde. De Belgische kroonprins naar Indië. Een B.T.A. telegram uit Brussel dd. 24 October meldt Omtrent de aanstaande reis van den hertog en hertogin van Brabant deelen de bladen mede, dat deze reis zich niet zal bepalen tot Nederlandsch-Indie. Prins Leopold heeft het voornemen zich in de Nederlandsche koloniën/ te wijden aan wetenschappelijke en kolo niale studiën en zich, door vergelij kende bestudeeringen, rekenschap te geven van de doelmatigheid der me thoden, wélke in Nederlandsch-Indië en m den Belgischen Congo worden gevolgd. De Prins en zijn gemalin zullen eveneens een bezoek brengen aan Ceylon en Singapore, maar deze be zoeken zullen een strikt particulier karakter dragen. Gerekend wordt op een afwezigheid van vijf maanden. De Prins en de Prinses zullen wor den vergezeld door een deskundige in koloniale zaken. De parlementaire welsprekendheid. Elk jaar komen we te weten, schrijft de „Zutphensclie Courant'' hoeveel de verschillende politieke groepen in onze Tweede Kamer spreken. Dat leeren we uit liet jaarboekje „Parlement en Kie zer", waarin telkens allerlei bijzonder heden over de parlementaire werkzaam heid worden medegedeeld. Nu wordt de parlementaire welspre kendheid door de bewerkers met de el uitgemeten. E11 7.00 ontstaan kostelijke statistiekjes Daaruit blijkt bijv. dat het aantal in de Handelingen gevulde ko lommen elk jaar toeneemt, ten spijt van alle pogingen 0111 de. veclsprekerij aaij banden te leggen. Totaal klom het getal kolommen inet ongeveer 400; nu is liet gestegen tot 3337 kolom, ter lengte van 831/2 M. Alleen de vrijzinnig-democraten zagen het totaal van hun „productie" met zegd. Hij is in geen geval een vriend van me geweest en ik wenseti niet verder door hem te worden belasterd." „Ja, ik zal alles doen, wat u me beveelt, maar, wanneer u vertrekt, moet ik dan geheel alleen hier blijven „Daarover zullen we nog spreken. In ieder geval zal liet je geen aanleiding geven, je te beklagen. Alleen licht zinnigheden, zooals die van heden, mo gen niet weer voorvallen. In zulke dingen versta ik geen gekheid. E11 nu ga aan je werk. Ik wil wat rusten en ben voor niemand te spreken." Beschaamd en teleurgesteld sloop de gedienstige weg. Om 5 uur werd zij door een belletje van haar meesteres in de slaapkamer geroepen, waar juffrouw Worner op het rustbed lag. Ze zag er bleek en aangedaan uit en haar stem verried een zekere moeheid. „Bréng me de thee hier, Anna. Dan kun jij je klaarmaken om uit te gaan. Ik weet nog niet zeker, of ik heden naar den schouwburg zal gaan, maar jij zult d.aarom niet je genoegens be hoeven te missen." Het meisje bedankte en verscheen een kwartier later in hoed en mantel, om uit te gaan. Ze werd meer in ge nade ontvangen, dan ze na het geval van heden had kunnen hopen, en snelde 20 kolom verminderen. De roomsch-katholicken, die met 30 mannen en vrouwen de sterkste fractie vormen, staan 110. 2 op de lijst wat liet totaal aantal kolommen betreft; zij brachten het tot 020 kolom of gemid deld 20.86 per lid. [Bovenaan staat de S. D. A. P. Die praatten met hun 24-tal 214 M. of 800 kolom vol, of per lid 35.83. De anti- rev. met 13 leden zien 429 kolom op hun rekening staan of per lid 33; de 11 christ.-hist, brachten het tot 372 of per lid 33.81de 7 vrijz.-dein. tol 358 of per lid 51.15; de 9 vrijheids- bonders tot 330 of 36.66 per lid; de communist tot 157; de 2 staatk. gere formeerde tot 45; de plattelander tot 21 en liet lid der R.-Kath. volkspartij tot 29. Per lid berekend, staat de commu nist bovenaan met zijn 157 kolom; dan volgen de vrijz.-dem., de staatk. geret., de herv. geref., de plattelander, de vrijheidsbönders, de S. D. A. P., de christ.-hist., de anti-rev., de R.» Kath. volkspartij, terwijl de Roomscli- Katholieke Staatspartij met 20.66 ko lom per lid de rij sluit. Dat zijn wel curieuze cijfers. Men kan er uit lezen wie de grootste be scheidenheid toepassen en ook wie het meest vergen van het geduld hunner medeleden en van de lezers der Han delingen. Telkens als we zulke cijfers lezen, rijst bij ons de vraag: kon het nu toch niet wat minder Is het bepaald noodzakelijk, dat er in onze Tweede Kamer zoo ontzettend veel gesproken wordt? En is er dan niemand, die de overtuigende kracht bezit om aan onze Kamerleden te leeren, de deugd van bondigheid te betrachten Wie gedwongen wordt nu en dan kennis te nemen van zulke parlemen taire redevoeringen, zal daardoor maar zelden geboeid worden. Want hij stuit iederen keer weer op een overbodig omhaal van woorden, waaruit de be doeling van den spreker maar moeilijk valt op te diepen. Toch vreezen we, dat in dit zitting jaar liet aantal volgeprate kolommen alweer bedenkelijk stijgen zal. We zijn toch de laatste ronde ingegaan en straks staan de gekozenen immers weer tegenover de kiezers! verzacht en geneest men met met een verlicht hart naar de tramhalte, tiet had op den dichtstbijzijnden kerktoren juist half elf geslagen, toeij zij langs denzelfden weg terugkwam, vol van de aangenaamste indrukken van een in overmoedige jeugdvroolijkheid doorgebrachten avond. De rolluiken voor de vensters waren neergelaten, zoodat geen lichtschijn haar verraden kon, of juffrouw Worner reeds terug gekeerd was. Voorzichtig, om ieder wezigheid van haar dienstbode gedacht en de poort eenvoudig achter zich la ten toevallen. Het voorhuis was niet verlicht; door de matglazen ruit in de deur van de kleedkamer echter viel de schijn van de electrische lamp. Wanneer de juf frouw nog niet ter ruste gegaan was, ging Anna zich gewoonlijk na iederen uitgaansavond bij haar 'melden, en zoo klopte ze plichtsgetrouw ook heden. Daar ze geen antwoord kreeg, nam ze aan, dat juffrouw Worner in de aan grenzende slaapkamer reeds ingeslapes was, en vergeten had, het licht in de kleedkamer uit te draaien Zachtjes drukte ze de niet afgesloten deur open en trad in de hel verlichte kamer. Na den tweeden stap echter sloeg ze tegen den wand terug, en het was haar, als BRESKENS. De opbrengst der Armenische hand werken, welke verkocht zijn j.l. Donder dagmiddag op de tentoonstelling alhier, ten bate van de Zending onder de Armenische Christenen, bedraagt de som van f 153,50. Woensdag is de Zeeuwsch- Vlaamsche stoomtram begonnen met het vervoeren van bieten naar de haven alhier. Onze gemeente krijgt, zooals achterstaande advertentie aangeeft, a.s. Zaterdag, Zondag en Maandag een voorstelling te zien van het bekende circus Roberti. Een aanbeveling is ze ker niet noodzakelijk, daar hun werk door de uitvoeringen in verschillende gemeenten, reeds voldoende bekend is. Voor de bekende auto-toer van den heer Hans Siegfried, heeft de garage De Hullu welwillend auto's beschik baar gesteld. Op zijn tocht door Zeeland kwam de berenleider hier heden aan. Een dansende beer ziet men tegenwoordig niet zoo vaak meer en zoo is het niet te verwonderen, dat de vertooning bij de school en gedurende de ommegang, heel wat belangstelling had. o ZU1DZANDE. De dezer dagen alhier gehouden Roode Kruis collecte heeft f 18.10 opgebracht. o— OOSTBURG. 1 Toen bestuur en werkende leden der muziekverecniging „Harmonie" al hier Woensdagavond bijeen geroepen waren, wachtte hun een eigenaardige verrassing. Zij werden nl. in hun ge woon oefeulokcial bij den heer De Vuijst ontvangen door een comité, be staande uit ongeveer 30 ingezetenenn, die een blijk van waardeering wilden aanbieden aan liet korps. Bij monde van |len lieer A. Mijs werd een schets gegeven van de suk keljaren die het korps tot voor be trekkelijk korten tijd heeft doorgemaakt. Spr. toonde aan dat vooral onder de leiding van den tegenwoordigen direc teur die periode zeer spoedig voorbij was. Hij vergeleek de vroeger gehou den festivals met de in den laatsten tijd gehouden concoursen en vestigde de aandacht op cfe lauweren door het had haar hart plotseling opgehouden te kloppen. Achter den driedeeligen Spaanschen wand, die een deel van de ruimte voor eerst nog aan haar blik onttrok, zag ze op het tapijt de fraaie lakschoenen die mejuffrouw Worner aanhad, uitste ken, en daar naast, zorgvuldig over de zitting en leuning van een stoel uitge breid, lag het donkere zijden kleed, dat ze bij haar zeldzame schouwburg bezoeken gewoonlijk droeg. „Juffrouw" kreet liet meisje. En nog eens, met luide, maar dan met bijna stokkende stem. „Beste juffrouw, is u iets overkomen Bent u ziek onnoodig geruisch te vermijden, schoof -ze den sleutel in het huisdeurslot, om met verbazing waar te nemen, dat die geen weerstand vond. De deur was klaarblijkelijk ongesloten en ging na een druk op de klink zonder jneer open. Dat was iets zoo ongewoons, dat Anna bijna daarvan schrok, want de voortdurende angst van haar jonge meesteres had ook op i^aar reeds aan stekelijk gewerkt en ze voelde zich, evenals de juffrouw, alleen achter een gesloten deur veilig. Waarschijnlijk had juffrouw Worner bij haar terugkeer uit den schouwburg niet direct aan de al- J Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 1