W eek-Men ii. Pijuloos Scheren Ingezonden. Provinciaal Nieuws. Gemengd Nieuws. Koninklijke Nederl. Schouwburg te Gent. Zondag 28 Oct. in middagvertooning „De Vrouw in Hermelijn", in avondvertooning Vier dagen uit het leven van een onfatsoenlijk meisje. Fransche Schouwburg te Gent. Zondag 28 Oct. in middagvertooning „Paganin", Opérette romantique in 3 actes, Muziek van F. Lehar. mèene beschouwing: We beginnen dit jaar goed. De eerste post geeft n.l. als batig saldo aan een bedrag van f 4139.81', welk bedrag van den dienst .1026/ is overgebleven. Wordt verder de begrooting, zooals zij is opgemaakt, vastgesteld, dan dan eischt de inkom stenbelasting bovendien slechts f 24000 wlrt f 100.- minder is dan dit jaar. Voeg daarbij eenige noodzakelijk groote uit gaven als slachthuis-en wegverbetering, als straks ter sprake komtj en de totaal indruk kam niet- anders dan gunstig zijn. De posten worden vervolgens één voor één voorgelezen. Enkele lokten eenige bespreking uit. Gemeente-werkman. Bij de post „salaris van den gemeen- te-werkman" vraagt de heer De Bliek, of daaronder ook begrepen is het hak ken van kachelhout: Bij het nazien der rekeningen had hij daar driemaal f 5.- voor gevonden:» Hij acht dat niet noo- dig. Het zijn wel kleinigheden, aldus spr„ maar we moeten er toch rekening mee houden. VOORZITTER: Al jaren lang wordt dat werk niet beschouwd als te behoo- ren bij de gemeente-werkzaamheden en steeds is daarvoor een vergoeding voor toegekend, die eerder veel te klein, dan te groot genoemd moet worden. Ik stel dus voor, hierin geen verandering te brengen. Dhr VAN HANEGHEM: M. de V! Ik zou het salaris gaarne verhoogd zien. Ten opzichte van andere gemeenten is dit beslist te laag. Weth. VLIEGER: Je mag niet verge ten, dat pas. weer f 156.- meer wordt uitgegeven, enkel voor zijn gemak, door het ophalen van het vuil mét kar en paard. Dhr VAN HANEGHEM: Daar gaat het nu niet om. Het betreft alleen het salaris. En wat die f 156.- betreft, liet i was vroeger geen menschenwerk maar beestenwerk. Een uitgebreide bespreking over de onmogelijkheid van bijverdiensten volgt hierna. O. ut. komt hierbij te sprake het ophalen van het torenuurwerk, dat hij nu waarneemt. Dit geeft deit heer HER MAN aanleiding voor te stellen, of een verhooging niet in die richting.gevon den kan worden. De geheele situatie wordt vervolgens door Weill. LOMBAARD toegelicht. I VOORZITTER: Dat blijft er eigen lijk allemaal buiten. De vraag is alleen, of hij als gemeente-werkman te weinig krijgt. Weth. LOMBAARD: Neen, in dit ge val kunnen beide functies heel goed gecombineerd worden. Het ophalen ge schiedt toch in zijn tijd, die voor ge meente-werk is gesteld. Op een vraag van den voorzitter, stelt dhr. VAN HANEGHEM voor, het salaris te verhoogen tot f 105U. Dhr. BECU zou het salaris (bedra gende f 000) liever willen afronden tot t 1000 en aparte vergoedingen als voor houtjeshakkcn laten vervallen. Dhr DE BLlEK heeft op die voor waarde niets tegen deze laatste ver hooging. De heer HERMAN steunt evenwel het voorstel van den heer VAN HANE- GHEM, die nader toelicht, dat zijn be doeling ook is, bijzonder werk niet extra te betalen. De verhooging tot f J050 wordt hier na verworpen met de stemmen derH.H. Van Haneglieni en Herman voor. De verhooging tot f 1000 wordt tchter aangenomen, waarbij dezelfde ïeeren zich van stemming onthielden. _>e heer Van Haneghem motiveerde ujn standpunt, door op te merken, dat lij altijd vatbaar is voor verhooging, naar dat hij zich in dit geval er buiten tal houden. Onderhoud wegen. Te samen met de gemeente Oostburg noet een weg onderhouden worden, vaarvoor ieder jaar een post op de legrooting wordt geplaatst. Van de .osten draagt Groede z/3 en Oostburg /3 bij, terwijl het beheer aan Oostburg s gelaten. De Raad voteert nu ook veer het benoodigde bedrag, maar preekt toch zijn verwondering uit over het eigenaardige standpunt, dat de toenmalige Raad bij het sluiten der overeenkomst heeft ingenomen. Achterstraat en Marktplein. De voorzitter deelt mede, dat in de vergadering van B. en W. den slechten toestand van de Achterstraat is be sproken. Verbetering is daar beslist noodzakelijk, voornamelijk vanaf Van de Vijver tot aan het gangetje. Na breedvoerige bespreking zijn B. en W. tot het volgende voorstel ge komen Dat gedeelte wordt bestraat met de keien, die op het Marktplein liggen vanaf Lobel, voorbij het Stad huis, tot Brakman. Volgens het oordeel van den gemeente-architect zijn deze keien heel goed, terwijl bovendien nog de beste uitgezocht kunnen worden. De Markt zou dan bestraat kunnen worden met Zweedsche granietkeien, waarvoor momenteel een goedkoope aanbieding is gedaan. De oude keien uit de Achterstraat kunnen dan ge bruikt worden voor de Brouwerijstraat en naar de huizen loopende paadjes. Alles bijeen zou dat op ongeveer f 2200 komen. Dhr. DE BLIEK Ik zou het eerst wel eens willen zien, eer ik er een oordeel over kan uitspreken. Hier uit halen en daar weer leggen. Het brengt allemaal veel werk mee. Bovendien, als de nieuwe weg er komt, zou dan de route over de markt zoo druk blijven? VOORZ.: Dat blijft natuurlijk. Het verkeer naar Oostburg moet er toch geheel langs gaan. Ons voorstel is wer kelijk de beste oplossing. Dhr BLIEK wil het toch eerst zien. Hij zit er niet alleen, om te gelooven. Volgens het voorstel is alles dubbel werk. Het was beter, de nieuwe keien in de Achterstraat te leggen, De VOORZ. is het hiermee niet eens. De weg over de Markt heeft veel meer te lijden. Dat is zoo, stemt de heer DE BLIEK toe. Maar het blijft toch dubbel werk. Als spr. zich niet vergist, is de toestand in de Achterstraat altijd zoo geweest. Dhr. HERMAN Neen 1 Slechter 1 VOORZITTERDe keien van de Markt zijn volgens den Architect voor de Achterstraat zeer geschikt. Dhr. DE BLIEK Maar die menschen hebben altijd een slechten weg gehad. Laat ze nu eens een beteren krijgen. Weth. VLIEGER Dat wordt hij ook 1Bovendien, ook voor de ver fraaiing mag wel wat gedaan worden, terwijl de Markt veel meer wordt ge bruikt. De VOORZITTER en Weth LOM BAARD lichten den aankoop der keien toe. Franco geleverd komen ze op f165 de 1000, terwijl ze anders franco wal Breskens op f 196 komen. Verder is het voorbehoud gemaakt, dat ze goedgekeurd moeten worden, anders worden ze niet geaccepteerd. Dhr. VAN HANEGHEM steltvoor, de beslissing tot de volgende vergade ring uit te stellen, In dien tijd kunnen de leden de toestand eens opnemen. De VOORZ. kan zich daarmee vereenigen, maar stelt voor, het bedrag toch op de begrooting te plaatsen. Dan kan later altijd nog beslist worden,' waar de keien gelegd zullen worden. Weth. LOMBAARD meent, dat het het beste is, het bedrag door een leening te krijgen, dan het uit den loopenden dienst te halen. Dan betaalt het nageslacht ook mee, wat zeker billijk is. De VOORZITTER wijst er nog op, dat aan het uitstellen één bezwaar verbonden is. Binnen 14 dagen moet omtrent den aankoop, namelijk een beslissing genomen worden. Hij raadt daarom aan, de keien maar te koopen. Daar niemand hiertegen bezwaar heeft, wordt aldus besloten. School B. Door den Inspecteur L. O. is aan merking gemaakt op het portaal, dat veel te klein is voor het wegbergen der kleeren. Het dient dus vergroot te worden. B. en W. stellen daarom voor, het tot den voorkant door te trekken. Dhr BECU vraagt, of het waar is, wat hij heeft hooren zeggen, namelijk dat er een onderw. meer zal komen. In dat geval zou hij met de verbouw nog maar wachten. Anders worden het dubbele kosten, De VOORZ. weet nergens van 1 Misschien staat het in verband met een wetsverandering. Maar als een gemeente met al die veranderingen wil meegaan, mag ze wel millionnaire zijn. De Raad keurt hierna de betreffende begrootingspost goed. Subsidies muziek. Op voorstel van Weth. VLIEGER zal aan de vereenigingen kenbaar wor den gemaakt, dat het op prijs zal wor den gesteld, indien op verjaardagen van het Kon. Huis gespeeld zal worden. Toezicht St. Bavodijk. Iedef jaar wordt daarvoor f 30 Uitge- okken. De heer De Bliek vindt die uitgaaf onnoodig, daar geen toezicht vereischt is. Het gebeurt op Kruisdijk toch ook niet. De VOORZ. komt hiertegen ten stelligste op. De veldwachter van Nieuwvliet doet er juist zeer veel voor. Spr. weet dit liet beste uit de rapporten, die iedere week worden uitgebracht. Het bedrag is eigenlijk veel te laag. Dhr. DE BLIEK trekt zich na deze toelichting terug. De begrooting wordt hierna vastge steld op voor den gewonen dienst Ontvangsten f 31505.246 Uitgaven f28743.05 Batig f 2762.195 en voor den kapitaaldienst Ontvangsten f 1185.- Geen uitgaven. Daar niemand iets voor de Rond vraag heeft, sluit de voorz hierna de vergadering. Onder het vee van den land bouwer Z. G. Cornelis alhier is mond en klauwzeer uitgebroken, waaraan reeds een kalf is gestorven. o OOSTBURG. Bij Kon. Besluit is herbenoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Oostburg, mr. J. Erasmus, alhier. o HOOFDPLAAT. Benoemd tot hoofd der O. L. S. 291 te Rotterdam de heer W. Timmer mans, hoofd van de O. L S. No. 1, alhier. o ZUIDZANDE. Zaterdagmorgen vergaderde de raad der gemeente alhier. Afwe/ig waren de heeren A. J. Lako c,t Risseeuw de Bruijne. Burgemeester en Wethouders stellen voor het bekende adres der gemeente Arnemuiden, inzake toepassing van art. 104 der.Lager Onderwijswet 1920, voot kennisgeving aan te nemen, daar ten aanzien van dit onderwerp reeds een wetsontwerp is ingediend. Z. Ti. st. wordt hiertoe besloten. Aan de plaatselijke muziekvereeniging Veronica wordt voor 1929 een subsidie toegezegd van f 100.- Bij de behandeling van de gemeente- begrooting voor het dienstjaar 1929 wordt met meerderheid van stemmen een bedrag van f 15.-, hetwelk uit getrokken was voor het hoofd van den cursus voor vervolgonderwijs, geschrapt Na korte bespreking van enkele posten wordt deze begrooting met algemeene stemmen vastgesteld met een eindcijfer van f 38492.73, batige en nadeelige sloten van f 23767.19 en een post voor on voorziene uitgaven van f 7262.65. Met algemeene stemmen wordt ac- coord gegaan met het voorstel van Burgemeester en Wethouders om voor uitbreiding van de tegenwoordige alge meene begraafplaats onderhands een stukje grond van circa 100 roeden aan te koopen, zulks met behoud van goed keuring door d e gedeputeerde Staten. In verband hiermede wordt de betrok ken post op de begrooting met. f 300.- verhoogd. De raad voelt er niet veel voor om garant te zijn voor afname van een minimum-gaskwantitelt en zeker niet onder de thans gestelde conditiën. Ge vraagd zal worden of de gemeente Oostburg zich er mede kan vereenigen dat alleen aan de P. Z. E. M. concessie wordt verleend voor de wijken en plaat sen waar geen gasleiding is en geen gas geleverd wordt, dus voor de plaat sen waar de gemeente Oostburg voor de levering van clectriciteit geen nadeel zal ondervinden. Aan de Gedeputeerde Staten zal we derom vrijstelling worden gevraagd van de verplichting om onderwijs te geven in lichamelijke oefening. Onze vroegere dorpsgenoot J. Luteijn is met ingang van 15 October 1928, als student aan de opleidings school voor Evangelist en Zendeling te Brussel toegelaten, Aan het Lustoord de Marne Waai de eigendommen van P. J. de Vlieger zijn gelegen Worden aardappels gerooid die een opbrengst hebben van 24000 j<. G. per gemet. Struiken met aardap pelen Worden aangetroffen van ruim 4.7 K, G. De grootste aldaar gerooide aardap pel Woog 1,1 K. G. De soort was „Alpha", 0 -=» aardenburg. Een handig bedrieger heeft in het Café van den heer B. zich pp deljvolgen» de Wijze gratis avondeten, logies en ontbijt verschaft, en ook enkele verte ringen vergeten te betalen, 's Avonds deelde hij, onder 't genot van een borrel, aan den waard mede, dat zijn auto defect was geworden langs den weg naar Sint Kruis, zoodat hij niet verder kou en den wagen moesl achterlaten. Hij informeert naar een re- pcrateur, doch daar liet te veel regent, zal hij maar liever tot den volgenden dag wachten. Daar hij echter honger heeft bestelt hij eerst nog avondeten, voor hij gaat slapen. Na 't ontbijt be stelt hij den reperateur, die met een geleende vrachtauto zal trachten den wagen naar zijn garage te sloepen. De heer verlaat ook het café om te assis- teeren. Na een poosje komt echter de reperateur terug, oiiverrichterzake, daar er nergens een auto te vinden is, wie zich niet meer liet zien was de mijnheel van de auto. Geen pijn of naschrijnen en stukgaan der huid indien men vóór het inzee- pen de baardoppervlakte inwrijft niet een weinig Purol. Heeren die gewoon zijn na het scheren poeder te gebruiken nemen de ver zachtende Purol-poeder daarvoor. Purol in doo;en van 30 en 60 et tube 80 et Purol-poeder in bussen van 60 ct. en 1 gld. Verkrijgbaar bij Apoth. en Drogisten Buiten ver,.ntwoordeiijkheid der redactie. IJzendijke, 17 Oct. 1928. Mijnheer de Redacteur, Mag ik u een plaatsje vragen in uw blad voor het volgende schrijven. Wil mijn dank hiervoor aanvaarden. In uw blad van Zaterdag 13 October komt onder plaatselijke berichten uit Oostburg een verslag voor van een vergadering gehouden op 29 Sept. 1928 aldaar, onder leiding van Mr. Erasmus. Na de inleiding van den Voorzitter kwamen de besprekingen los. Van alle zijden werd de bestaanswenschelijkheid van een vereeniging om in de zieken- huisverpleegkosten tegemoet te komen, betoogd. Enkele aanwezigen, o.a. de heer de Pauw te Groede en de heer Wallien te Breskens betoogden dat het nog meer wenschelijk was, dat de leden eveneens verzekerd waren tegen alle geneeskundige hulp. Zoowel het een, als het ander zal nader onderzocht worden door een commissie (in uw blad genoemd). Collega Wallien heeft volgens het verslag in uw blad oppositie gevoerd en dit is geheel onjuist. Zelfs is col lega Kater lid van deze commissie geworden op voorstel van Dr Wallien. Ik meende dat het noodig was deze verkeerde indruk te verbeteren. W. J. TALSMA. Prov. Stoombootdiensten. Aan de verschillende staten overlegd bij de Provinciale begrooting voor 1929 ontleenen wij betreffende de stoomboot diensten de volgende gegevens Diensten op de W.-Schelde. De begrooting voor 1929 wijst aan uitgaven aan; f 635.300 en aan ontvang sten f 397.3300, alzoo een tekort van f 238.000. Een bedrag van f 204,411.70 komt in aanmerking voor berekening dei rijksbijdrage. Deze bedraagt 80 pCt. en is dus, f 163.529.36 of rond f 163.000. Voor de provincie blijft dus een geraamd tekort van f '75.000 In 1927 werden op de lijn Vlissingen- Breskens en t erug 2385 reizen gemaakt met een vervoer van 117.546 eerste en 88032 tweede klasse passagiers, met resp f 71768.47 én f 46099.61 opbrengst. De ze dienst bracht met andere vrachten fcrtaal op f 159.714.61. Op de lijn Vlissingen-Terneuzen wer den 1329 reizen heen en weer gemaakt met 17247 eerste en 35545 tweede klasse passagiers met resp. f 22448.93 en f 30617.98 opbrengst. De totale ont vangsten waren f 73.289.21. Op de lijn Neuzen-Hansweert werden 648 reizen heen en weer gemaakt en nog 1058 reizen Neuzen-Hoedekenskerke met 133043 eerste en 30114 tweede klasse passagiers met resp. f 13728.45 en f 21.369.79 opbrengst. De totale ont vangsten waren, f 46734.44. Op de lijn Hansweert-W.alzoorden be droeg het aantal reizen heen en weer 1734, met een vervoer van 15801 eerste en 46354 tweede klasse passagiers met resp. f 13101.41 en f 29139,19opbrengst. De totale ontvangsten waren f 66808.45. Pc tram Vlake*Hansweert maakte 1982 ritten met 55419 passagiers, een op brengst aan personenvervoer fS317.35 'en totaal f 8625 50. Do totale ontvangsten van boot en tram bedroegen, f 411.813.18, de uitga ven f 618.515.04, alzoo een tekort van f 206.701.86, waarvan komt voor de lijn Vlissingc'ii-Brcskens f 21013.80; Vlissin- gen-Ncu/en f 56118.06; Neuzen-Hans weert f 71105.0S. Hansweert-Walzoor- den f 43791.338 en de tramdieifst f 14674.26. Voor do bijdrage van het Rijk komt f 169.695.09 in aanmerking, waarvan 80 pQL is f 135.756.07 oil blijft dus voor de provincie te dekken f 206.701.86, verminderd met f 135 756.07 is f 70.945.79 o Vechtpartij aan boord. Zondagmorgen word door den kapi tein van het Nederlandsche stoomschip „Sliedrecht" dat op de reede bij Vlis- singen lag, komende van Antwerpen met bestemmjng naar Engeland, de hulp der politie ingeroepen, omdat aai) boord een vechtpartij was ontstaan en een der opvarenden gewond zou zijn geworden. De politie is daarop inet een motorboot naar boord gegaan en bleek dat aan boord een onderlinge vecht partij had plaats gevonden tussclien personen van verschillende nationaliteit, als Hollanders, Noren, en Duitschers. Een der matrozen was met een mes in het gelaat verwond. Hij werd door de politie naar den wal gebracht en tel beschikking van den Commissaris van politie gesteld. Later is deze man op verzoek van den kapitein afgemonsterd. Ter begrafenis van een levende. In La Clarence, gelegen in liet dis trict Saint Omer had een mijnwerker onaangenaamheden met zijn vrouw, die zulk een omvang aannamen, dat hij besloot te scheiden. Zijn familieleden waren er zeer tegen, maar hij zette zijn zin door. Nieuwsgierig, hoe zijn familie na zijn besluit tegenover hem stond, besloot hij de volgende lugubere grap uit te halen. Hij zond een telegram aan zijn familieleden, dat hij gestorven was tengevolge van een mijnongeluk. Na tuurlijk verwachtte hij, dat zij op zijn begrafenis zouden komen. Twee dagen later verschenen inder daad eenige leden van zijn familie in rouwkleeren en met kransen. Een groo - te verrassing wachtte hen, want hij, dien zij gestorven waanden, kwam hun in levenden lijve tegemoet. Wat nu te doen met de kransen? Een lid der familie stelde voor deze neer te leggen op het oorlogsmonument van het dorp. Dit werd gedaan, waarop allen iu een eenigszins slecht humeur wegtrokken, in liet gevoel, voor niets zooveel geld te hebben uitgegeven. Late wraak. Acht-en-twintig jaar geleden stak de Corsicaan Zanelli in een twist zijn landsman Biggi dood. Hij vluchtte de bergen in, werd daar door de gendar mes gepakt en kreeg vijf jaar cel ge volgd door vijf jaar verbanning van Corsica. Biggi liet een zoon na, die ten tijde van den moord 10 jaar was. De jongen zwoer wraak op den moor denaar. Hij werd groot, diende, vocht in Marokko, vocht in den wereldoorlog keerde toen naar zijn dorp Ghisoni terug. Enkele dagen geleden keerde ook Zanelli, nu een man van 63 jaar er terug na een afwezigheid van 2S jaar. Daags daarop verscheen Biggi in Zanelli's woning, en schoot den moorde naar van zijn vader pardoes neer. Toen vluchtte hij de bergen in, waar hij nu, gelijk eens Zanelli, door de gendarmen wordt gezocht. Huwelijken op jongen leeftijd. Er is vastgesteld, dat er in Engeland in het jaar 1927 druk is getrouwd. Pre cies 808.370 paren werden in liet hu welijk vereenigd, niet meer of minder dan 28.500 méér dan het voorafgaande jaar. Opmerkelijk was echter, dat de trouwlustigen zoo jeugdig waren, haast angstwekkend jong. Immers, 58.000 paartjes waren, onder de 21 jaar, 34 biuidjes niet ouder dan vijftien en 12 bruidegoms.... zestien jaar oud- Tegen over hen staan echter 1295 mannen en 863 vrouwen, die ouder dan 70 waren, en het huwelijk nog aandurfden. Het geboortecijfer was zeer gering: 654.712; sedert 1S55 was het zoo laag niet geweest. Het wetsontwerp tot meerdere gelijkmaking van den gemeentelijken belastingdruk. De Hollandia-drukkerij, uitgevers te Baarn, gaat bij voldoende inteekening een verzamelwerk uitgeven, waain alle

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 2