ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN De eeuwige strijd. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN #7e Jaargang Woensdag 17 October 9 8 Nummer 3371 Buitenland. bij Verkoudheden en Rheumatiek Binnenland. Gewestelijk Nieuws. BRESKENSSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. pfct f 1,40 Advertentieprijs ran 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. lngez. Mcded. 30 ct. p. regel. Drukker uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK ^o'.'T BRESKENS p£;#9ro Abonnements-Advertenties zeer billjjk tarief. Advertenties worden aangenomen tof uiterlijk :-: Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur ORA TI S verzekering gulden bij levens- jis gld. bij dood gld. bij verlies »a gld. bij ver- ii gld. bij ver- air gld. bij ver voor de abonné's tegen VHlj lange ongeschikt- IMI] door 7h van een hl] lies van een 4U lies vaneen /h lies van een ongelukken voor: heid tot werken. een ongeluk. 1» hand- of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij .Fatum" te 's-Gravenhage. a a gld. bij verlies van eiken anderen vinger. AMERIKA. De Alcoholvergiftiging. De alcoholvergiftiging, die zicli de laatste weken te New York heeft voor gedaan en waarmede bijna 250 patiën ten in het ziekenhuis moesten worden opgenomen, heeft totnogtoe 33 perso nen het leven gekost. Er stierven te New York en elders in Amerika, gere geld menschen tengevolge van alcohol vergiftiging, doch den laatsten tijd is het aantal doodsgcvallen te New York onrustbarend. Dr. Charles Norris, het hoofd van den gezondheidsdienst, schrijft de vermeerdering toe aan het in geheime kroegen in de achterbuur ten van New York geschonken „sinoke" of ruwen alcohol, waaraan een chemisch middel is toegevoegd om de brandende inwerking op de keel te verzwakken. Volgens Norris v erklaring ts thans alle te New York verkochte sterke drank vergiftig. Deze sterke drank was echter niet de oorzaak van de doodsgevallen in de wijken in het Oosten der stad en langs de haven, waar de meeste sterfgevallen voorkwamen, omdat hij te duur is voor de menschen, die in dit deel van New York Wonen. Dezen drinken een soort alcohol, gedistilleerd uit mais, aardappelen, vruchten, enz. Deze alcohol was niet vergiftig in den gewonen zin van het woord, doch ge bruikt in een bepaalde hoeveelheid hai,1 hij een noodlottigen invloed op het hart 13e drank werd in het Oosten der stad i verkocht tegen vijf en t ien dollarcenten (121/2 en 25 cent) per glas. Een Huwetijkskaravaan. Een zekere miss Helen Davis, te Washington, is op de origineele ge dachte gekomen, een „huwelijkskara- vaan" te orgauiseeren, die door de Vereenigde Staten trekt tot het vinden van echtgénooten voor de deelneem sters. Alle ongehuwde vrouwen, die zich eenzaam en verlaten gevoelen, kun nen zich bij deze karavaan aansluiten, wanneer zij voldoende bewijzen kunnei; overleggen van de eerlijkheid harer be doelingen. Miss Davis is de tocht be gonnen in ceil groote automobiel in gezelschap van twee andere dames, twee weduwen, en zij verwacht dat zich een groot aantal eenzame vrouwen bij haar zullen aansluiten. Miss Davis is 32 jaar oud, haar metgezellen 38 eu 50 jaar. Met haar muzikale talenten en wel sprekendheid denkt miss Davis dat zij de harten der begeerde mannen zal be reiken. Intusschen heeft zij (reeds van zeshonderd zich eenzaam gevoelende mannen bericht ontvangen, dat zij haar onderneming van harte toejuichen. Miss Davis heeft echter duidelijk te kennen gegeven dat de tocht volstrekt niet eer. 84. (Slot). Voor het eerst in al dien tijd had üabriëlle nu weer gesproken. De jonge i arts wist hoe de zaken stonden. Hij keek haar onderzoekend aan. „Dan zeer zeker, mevrouw!" Dan hief hij het hoofd op. Hij hjj- sterde en maakte een kleine buiging. „Pardon!" zeide hij. „Pardon! De collega roept mij geloof ik!" Hij deed voorzichtig de deur open en schoof zachtjes door de opening naar binnen. Gabriëlle was blijven staan. Ze streek met de hand over de oogen en keek om zich heen als eene ontwaken de. Dan trad ze door de nog open staande deur naar buiten. De sneeuw Was voor den ingang weggeveegd. Mus- sehen sjilpten om een bakje met voed- frivolc expeditie is, doch de reis var idealistische vrouwen, die zich beschou wen als ernstige „homemakérs". De ideale echtgenoot voor miss Davis is een man, die een jaarlijksch inkomen heeft van tenminste 24.ÜÜÜ gulden en vei der eerlijk, Waarheidslieyend en goed gehumeurd is. Of hij rookt of drinkt, mits matig, komt er niet op aan. En als hij aan sport en muziek doet, heeft hij de voorkeur boven andere ge gadigden. Alle mannen, die zich aanmelden, zullen worden geregistreerd en naar hun financieele vermogen en andere qualiteiten zal een ernstig onderzuek worden ingesteld. De karavaan trekt van Washington naar Los Angeles. De dames rekenen er op, dat de heeren, die meenen dat zij in de termen vallen voor een huwe lijk met een harer, haar te hunnen huize zullen ontvangen. In het voorjaar denkt de karavaan den tocht weer naar Washington te aanvaaiden. o ZWITSERLAND. Vrijdagnacht heeft het hevig ge sneeuwd in het gebergte tot 1000 M. {(USLAND. Hoe de boeren behandeld worden. De bekende communist Molotowgaf, volgens de Moskousche bladen, op een bolsjewistische vergadering de volgende beschrijving van de wijze, waarop de boereu iu Rusland gegeeseld worden, precies als in den tijd, toen» er nog lijfeigenschap en slavernij bestaan had den. Einde Juni werden in drie dorpen van de autonome „republiek" der Wot- jaken (in het Oeralgebied) 300 boeren gegeeseld. Om 4 uur des mórgens weiden de boeren van het dorp Loc- dorwaj bij dc school gegeeseld; daarna Werd het werk voortgezet in de brand weer-schuur. De meeste boereu pleeg den geen verzet en lieten zich gedwee ranselen. Geranseld werd op zulk een wreide wijze, dat sommige boeren dagen lang ziek in bed lagen. Men ranselde niet alleen volwassenen, maar ook jon gens van 14—15 jaw, kinderen dus. Het gegil van de gemartelden, het ge huil van de vrouwen en moeders weer klonken den geheelen dag. Wie zich niet vrijwillig aanmeldde ofn 'geranseld te worden, werd met geweld naar de executie-plaats gesleept. Sommigen pro beerden zich te verdedigen, maar zij werden overmeesterd en geranseld. Waarom de boeren eigenlijk geran seld werden, weet niemand met zeker heid, ook Molotow niet. Het heet, dat de eenige schuld der gestraften bestond daarin, dat zij de schuttingen voor hun veestallen niet in orde hadden, zoodat sel in een hoek. Men zag ver over het witte land. Heel in de verte die groote, sombere rookwolken boven den halven horizon dat was Berlijn... Mevrouw Bankholtz was hare zuster gevolgd. Ze snikte in haar zakdoek. Toen keerde Gabriëlle zich om. „Nu op eens begrijp ik, wie we zijn en wat we willen, Gise!" zeide ze. De kleine vrouw keek schuw en spra keloos naar haar op. Ze hernam: „Ik heb mijn eersten man voor mij geofferd uit blinde zelfzuchtige liefde. Daarom moet ik dien daar binnen die nen en me zelf offeren ook uit liefde..." Ze nam de hand der zuster. „Ik heb veel te berouwen, Gise veel goed te maken, aan me zelf en aan anderen, aan dooden en levenden.. Maar ik wil het en zal het. Ik 4vas wreedaardig uit liefde. Nu wil ik uit liefde het tegengestelde zijn..." „Mevrouw!" De dokter verscheen op den drempel en zocht. „Mevrouw!.... U kunt nu meneer von Ostonne zien!" Ze snelde naar binnen door de hun vee de akkers van dc buren ver trapt had. Er werden echter zeer vee) hoeren geranseld, die hun schuttingen wel in orde hadden. Molotow zei letterlijk het volgei.de: „Ziehier, hoe sommige onzer commu nistische organisaties op het platteland „werken!" Liet spreekt vanzelf, dat de wolispolkoms (uitvoerende comité'sder dorpsgenieenten, uit communisten be staande administratieve instellingen niets gedaan hadden om het schande lijke gecselen der boeren te beletten." <v- BELG1E. Geradbraakt Vlaamsch. Wij lezen in „Dc Schelde' In de statiën te Meenen en Wervik (en wellicht ook elders) biedt beule- mania ons volgend „snoeperig" staal tje: „Internationale katholieke Vereeni- ging de werken tot bescherming der jonge meisjes. „Jonge meisjes noch familie noch kennissen hebbende in de steden waai zij aankomen kunnen zich vol vertrou wen in de spoorstatie aan de Danien met ons geel en wit lint wenden. Of zich dadelijk aan het locaal onzer stich ting bevegen zie hieronder dc steden ten adressen onzer lokalen. „(Ne pas se fier aux adresses ma- nuscrites). „(zich niet aan handgeschriebenen adressen vertrauen). Het Belgische kanaienplan. De Brusselsche correspondent van het Hbl. meldt: De „Independence Beige" schrijft zeer diplomatisch dat sommige uitla tingen in Belgische dagbladen doen ver onderstellen, dat de Belgische regeering afgezien zou hebben van den eisch betreffende het Moerdijkkanaal. „Men zal zich herinneren", betoogt het li-t berale dagblad verder, dat vaak de spreekbuis van minister Hijmans wordt genoemd, „dat in de Kamervergadering pan 0 Juli de minister van Buitenland- sclie Zaken heeft verklaard, dat het bouwen van zijkanalen of aanvullende waterwegen, bestemd om te voorzien in de onvolmaakt heden, die liet verkeer inet den Rijn oplevert, hoofdeisch blijft Van dien hoofdeisch heeft de Belgische regeering niet afgezien, hij blijft de hoofdzaak in de op te lossen quaestie. België is dus vastbesloten, elke oplos sing te verdedigen, die in die zaak voldoening zou geven. Mocht dit on mogelijk zijn, dan zou de regeering op dit oogenblik afzien van dit accoord, omdat zij steeds het standpunt zal blij ven innemen, dat de waterweg die de verbindingen van Antwerpen met den Rijn verbeteren zal, conditio sine qua non is. In elk accoord met Nederland vestibule naar de deur rechts. Daai was een kamer een bed op het kussen een bleek hoofd. Nauwelijks te herkennen. Hij stak haar moeilijk de hand toe. Ze nam die tusschen de hare Ze viel voor het bed op de knieën. „Hij mag niet spreken!" waarschuw de fluisterend de dokter. Zij schudde het hoofd. „Maar ik mag nog spreken niet waar Ze boog haar gelaat over den gewonde en knikte hem toe: „Heb maar moed!.... Ik ben bij je en blijf bij je en heb je lief, zoolang ik leef!" EINDE. In liet volgend nummer zal be gonnen worden met de zeer mooie feuilleton EEN VRIENDENOFFER Roman van Lothar Brenckendorff. Deze van begin tot einde spannende roman zal zeker in ieders smaak vallen, tot nog toe", zoo gaat het blad verder, „zijn geen concrete voorstellen gedaan. De gevoerde besprekingen beperken zich tot algemeenheden en dit is ook hot geval met de quaesties van louter tcchnisclren aaid. De quaestie van het kanaal Antwerpen-Rijn is het, die het netelige punt der besprekingen uitmaakt eu die er de toetssteen voor zal zijn, wil Nederland een overeenkomst sluiten, waarbij België voldoening kan krijgen" Deze laatste zinsnede, in moeilijk Fransch geschreven en dus bezwaarlijk te vertalen, luidt: „Sera la pierre de touche de la volonté d'accoord de la Hollandc, quant a la possibilité pour tous d'obteir satisfaction". De „Indépendance" besluit als volgt: „Zeker kan over het aan te nemen tracé worden getwist, maar dc overtuiging blijft, dat het kanaal noodig is' ARABIE. De opstandige sjeik. Dezer dagen werd een bericht gege ven aan de „Times", volgens hetwelk een der sjeiks van de Beni Malik, een secte van den Harbstain in den JJedzjas, in verzet was gekomen, omdat hem niet was toegestaan eigen rechter te spelen tegen een lid van een anderen stam, dat den zoon van den sjeik had gedood. In verband hiermede zou de koning van den Hedzjas een expeditie uitrusten. Uit nadere berichten blijkt, dat de zaak eenigszins anders is. Bovenbedoelde sjeik had eenige bezoekers, waarvan en kele gedurende hun verblijf door de dienaren van den sjeik werdén ver moord, een gewoonte die onder Bedouï- nen meer voorkomt. Toen het bericht van dezen moord den koning bereikte- zond hij onverwijld een gewapende niacht uit tot het arresteeren van de moordenaars. Bij nadering van de ex peditie liet de schuldige sjeik aan den bevelhebber pardon vragen, doch deze weigerde dit en nam de moordenaar gevangen. De sjeik zelf echter ont kwam. De familieleden van den sjeik, verontwaardigd over zijn gedrag, heb ben intusschen een tweede expeditie georganiseerd om te helpen bij zijn gevangenneming. SsfiapST Let vooral op den naam Sanopinn daar den tabletten wettig t-cschtrmd iijn tegen namaak ca vcrvaUchlng. 25 <0 cn 75 ct Opbrengst posterijen in September Dc diensten der posterijen, telegrafie en telefonie hebben over de maand September 1928 opgebracht respectieve- IIijk f 3.602.535, f 618.507 en f 1.229.910 tegen f 3.740.89-2, f598.295 en f 1.170931 over dezelfde maand van het vorige jaar. In totaal bedroeg de opbrengst over de eerste negen maanden van 1928 resp. f 34.272.528, f 5.564.911 eni f 18.970.456 tegen f 35.723.177 f 5.253.715 en f 17.568.687 in 192T, terwijl de raming over negen maanden van 1928 beliep resp. f 33.460.014, f 5.149.000 ien f 16.413.000. o Poststukken voor over-zee. Te weinig wordt er door het publiek rekening mede gehouden dat vervoer van poststukken over zee aan die stuk ken hoogere eischen stelt, wat verpak king betreft, dan vervoer per trein vordert. In het belang van een goede over komst van correspondentie, (brieven, drukwerken, monsters enz.) waarvoor zeevervoer moet plaats hebben, wordt I de aandacht van de afzenders geves- {I tigd op de wenschelijkheid van een B deugdelijke verpakking van dergelijke gj zendingen. Beschadigde briefomslagen, f- losgeraakte drukwerkbanden e.d. be- t moeilijken de uitreiking der correspon-1 dentie aan den geadresseerde eu maken I het stuk dikwerf onbestelbaar. BRESKENS. De omgeslagen kanoboot. Bij nader onderzoek is gebleken, dat de Duitscher, die vorige week het ongeluk met zijn kano had, niet heette Rudolf Brunt, maar Bruno Wendorff. Verder was zijn plan niet, huiswaarts te keeren via Antwerpen, maar over Amsterdam en Hamburg, De rondreis, ondernomen uit lief hebberij voor de watersport, heeft reeds meerdere malen tegenslagen ge kend. Ook aan de Fransche kust sloeg zijn vaartuigje om, maar goed zwem mer, die hij was, wist hij zijn kano daar op het strand te brengen. Vorige week echter beletten de sterke stroom en het koude verstij vende water hem, hetzelfde te doen. Bij die vruchtelooze pogingen verloor hij bovendien zijn aanteekeningen van de reis, welke in een dagboek ver werkt waren. Dit zat, benevens zijn paspoort en eenig geld in een kleine tasch, die weer in een grootere was besloten. De sluiting hiervan blijkt door zijn worstelen met den stroom te zijn opengegaan, waar door de inhoud er uit is gevallen. Door dit verlies is de heer Wendorff zeer gehandicapt, zooals gemakkelijk te begrijpen is. Daar de mogelijkheid niet is uitgesloten, dat het veriorene alsnog op het strand aanspoelt, wordt de vinder beleefd verzocht, het aan ons Bureau te willen bezorgen. Wij I zullen hem zijn eigendom dan gaarne, de heer Wendorff is ondertusschen verder getrokken, doen nazenden. (Redacties van bladen, wier lezers kring de Scheldeplaatsen omvat, wor den vriendelijk uitgenoodigd, dit ver zoek over te nemen, waarvoor gaarne dank wordt gebracht.) Naar wij vernemen is de lijn Floofdplaat—Breskens van de Z. V. T. M. door den Rijksinspecteur van toes zicht op spoor- en tramwegen openo men en vergunning verleend om deze voor goederenvervoer in gebruik tf nemen, zo< dat thans ook van die zijde de goederenwagens d e haven van Bres kens kunnen bereiken. Maandagmorgen waren eenige ar beiders der Z.-VI. Tram Mij. op de haven alhier bezig met het branden van gaten in ijzeren balken met behulp van een carbid-apparaat. Toen zij dit wilden bijvullen, vloog met een geweldigen knal het apparaat een 20 M. hoog de lucht in. Gelukkig sprong het daarbij niet uiteen, anders waren persoonlijke ongelukken zeker niet uitgebleven. De Prov. booten en Ged. Staten. Eenigen tijd geleden heeft onze K. v. K. te Temeuzen,in samenwer king met die te Middelburg, aan Ged. Staten verzocht, de retours op de provinciale booten het geheele jaar door verkrijgbaar te stellen. Bericht is nu ontvangen,'dat Ged. Staten op het verzoek afwijzend heb ben beschikt. Dit antwoord verbaast ons ten zeerste, van benoorden de Schelde immers is reeds meerdere malen de wensch uitgesproken, dat Zeeuwsch- Vlaanderen zich naar het noorden zal richten. Men denke hierbij slechts aan de rede van den Commissaris der Koningin bij gelegenheid van het 100- jarig bestaan van den dienst op dc

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 1