ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN De eeuwige strijd. Buitenland. Bij kleine Kinderen Binnenland. Provinciaal Nieuws. Gewestelijk Nieuws BRESKENSSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden 11.25 franco p. po»t 11,40 Advertentieprijs ran 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 50 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM -BLIEK Telefoon BRESKENS Abonnements-Advertentles zeer billijk tarief Advertenties worden aangenomen tot u i t e rij k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 37e jaargang Zaterdag 13 October S.8 Nummer 3370 OR AT IS verzekering voor deabanné's tegen ongelukken voor: aaa gulden bij levens- lts gld. bij dood gld. bij verlies gld. bij ver- is gld. bij ver- air gld. bij ver- 2GD la"ge on8eschikt- llll] door 7H van een yQ lies van een 41] lies van een Ah lies van een WV» heid tot werken. een ongeluk. IV hand ol voet. oog. duim. wijsvinger. De risico v\n bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij .Fatum" te 's-Oravenhage. r a gid. bij verlies IQ van eiken anderen vinger. BELGIE. Jan Olieslagers gewond. De vlieger Jan Olieslagers is in den nacht van Maandag op Dinsdag, toen hij met een auto reed, waarin zich twee vrouwen bevonden, in volle vaart tegen liet standbeeld van Teniers te Ant werpen opgereden, waarvan het voet stuk ernstig beschadigd werd. Zoowel Olieslagers als de vrouwen werden vrij ernstig gewond; hij en een der vrou wen konden zich echter na vérbonden jte zijn, huiswaarts begeven. Het onge- luk moet gebeurd zijn bij het uitwijken voor een andere auto, die met groote snelheid reed. o CHINA. Tweehonderdduizend Chineezen vermoord. Uit New York wordt aan de „Times' geseind, dat de hulpcoininissie voor de slachtoffers van den hongersnood m China uit Lantsjoufoe, de hoofd stad van Kansoe, een bericht heeft ontvangen, meldend dat de Mohamme- daanschc bevolking van Kansoe in op stand is gekomen en 200.001) Chineezen heeft vermoord en verscheidene dorpen heeft in brand gestoken en geplunderd. Sedert de aardbeving van het vorig jiiar, waarbij 35.000 personen werden i gedood en 100.000 tot de grootste i armoede vervielen, is Kansoe door een reeks calamiteiten bezocht. De oogsten mislukten en hongersnood trad in een groot deel der provincie in. Tegen liet midden van den winter zullen de voor raden geheel zijn uitgeput. Thans is de Mohammedaansche bevolking in op stand gekomen. De Mohammedanen vormen een derde deel der bevolking. De beweging had aanvankelijk een on georganiseerd karakter, docli plantte zich voort ais een vuur en is thans een opstand geworden van de soort als in de vorige eeuw de bevolking reeds verscheidene malen heeft gedecimeerd. Duizenden soldaen zijn naar de provin cie gezonden om den opstand tc onder drukken, doch men vreest, dat deze troepen den hongersnood nog zullen verergeren. o ENGELAND. Kanselier en Metselaar. Winston Churchill, kanselier van de 83. Oabriëiie zat sprakeloos, de handen tusschen de knieën gevouwen, den blik door de ruiten van het rijtuig naar voren, als wilde ze nog den vluggen loop der raderen versnellen. Af en toe ademde ze zwaar op. Een wanhopige trek liep om hare lippen, eene harts tochtelijke hoop. „Het kan toch niet waar zijn hé? We zijn nog zoo jong! We hebben nog zoo veel voor ons!.... Wc zijn vol kracht en levenslust. En nu zo-u morgen op veens de zon opgaan, zonder ons... men kan het zich eenvoudig niet voorstellen, niet waar „Heb geduld, Gabriëlle! We weten spoedig meer!" Haar zuster sloeg de arm om haar heen. Gabriëlle sloot de oogen en leunde sprakeloos tegen haar schouder. De kapitein had nu buiten naast den Chauffeur plaats genomen, hij hield cent stafkaart op de knieën, bcstu* deerde die en liet links inslaan. Een tijdje liep de auto gewillig op den zij weg verder. Dan achter een dorpje, weigtrtfen, in eene groote dwars over schatkist, is Woensdag aangenomen als lid eener vakvereeniging van bouwvak arbeiders. Hij werd daartoe aangezocht door den Mayor van Battersea, die secretaris is van een afdeeling dezer vakvereeniging en die in een verslag van een blad had gelezen, dat de kan selier onlangs metterdaad meegeholpen heeft aan den bouw van een huisje op zijn landgoed in Kent. Churchill is ingeschreven als met selaar. Draadloos wordt nog gemeld, dat de mayor van Battersea in een Ljriel aan Churchill o.a. heeft geschreven: „Het is onnoodig voor mij oin te zeggen, dat ik er van op de hoogte was dat ge niet voldoende bevoegd was om den arbeid van een volkomen geschoold metselaar te verrichten^ doch ik geloof dal gemejt het verstrijken van den tijd uw vaardigheid zult verbeteren op dezelfde wijze ais degenen, die het vak zijn begonnen onder liet Gouver nement Adult Apprenticeship Scheme. Wij verwachten niet, dat ge veel tijd aan uw opleiding zult besteden, in liet bijzonder in verband met de positie, die ge in Z. M.'s regeering bekleedt. Een draadloos bestuurd Engelsch oorlogsschip Maandag mocht men in de Cromarty birth de oude super-drcadnought „Cen-, tuiTon" in oogenschouw nemen, die thans als drijvende schietschijf voor de vloten in "den Atlantischen Oceaan en de Middellandschc Zee dienst doet. Ofschoon zij slechts een onbruikbare scheepsromp lijkt en geheel ontwapend is, kan zij, draadloos bediend en be stuurd worden, zestien ktioopen in liet uur loopen, zonder dat er één man aan boord is. Het schip kan^weggaan, stil houden en keeren naar believen, en zoo manoeuvreeren dat liet den indruk van een ten volle bemand oorlogsschip maakt. De draadlooze installatie bedient niet alleen haar manoeuvreer- en stuurin richting/, maar regelt ook de stoomma chines en den toevoer van olie als brandstof. De „Centurion" is als sciiietscliiji zwaar gehavend, maar dank zij een stalen pantsergordel die haar v itale doelen beschermd, blijven deze laatste ongerept. Haar bemanning verlaat haar op het laatste oogenblik voor het begin van de oefeningen en gaat dan over op een ouden torpedo-jager. Zoodra het schip als schietschijf gediend heeft, komt de den weg opgehoopte sneeuwmassa, hare krachten. Ze bleef steken. Bankholtz sprong er af en opende het portier. „Er is niets aan te doen; we moeten het laatste eindje te voet afleggen! Ik geloof, daar achter is het al!" Op nog geen duizend schreden af stand, op een heuvel zag men het oud- Frankische dak van een landgoed. Ze liepen met hun drieën dior de sneeuw gebaggerd daar naar toe. Hat was een moeilijke weg. Halverwege bleef Gisela moedeloos staan. „Als we zoo maar goed loopen!" klaagde ze uitgeput en ook haar man trok een oogenblik een besluiteloos gezicht. Dan zeide hij plot seling „Jawel! We loopen goed", en gelij kertijd bemerkten ook de beide vrouwen de richting van zijn blik volgend, wat hij bedoelde. Op clen witten grond glommen roode droppels de een na den andere op regelmatige afstanden. Ze kwamen uit een klein pijnboschje. Ze liepen als een wegwijzer rechtuit, op het huis daarginds toe. Men be hoefde ze slechts te volgen. Niemand sprak meer een Woord, tot men voor de deur stond. De bezitter, een oude, militairachtig uitziende heer met grijzen baard, in jachtcostuum en hooge laarzen, kwam zelf naar buiten. Hij nam beleefd zijne bontmuts af hij noemde een naam.... Gabriëlle hoor- bemanning weer aan boord van de „Centürion" en begint haar gehavende kwartieren te herstellen. Het schip ver toont overal de sporen van meedoo- genlooze beschieting, want wanneer de schietoefeningen gaarde zijn, doet het schip tweemaal in de week als weerloos doel dienst. moet men de ontstoken of smettende de- len met Purol inwrijven'en de huid plooien droog houden door ze te be poederen met T'uról poeder. Puiol in doozen van 30 en 60 et., tube 80 et Purol-poeder in bussen van 60 ct en 1 gld Veikrijgbaar bij Apoth. en Drogisten. Geen permissie van Holland! Hel „Hlild. van Antwerpen" schrijft: Men waant te drooineu als men het leest en inen vraagt rtch af,hoe de Nederlandsche autoriteiten zelf niet be grijpen dit zulke staat van onmondig heid door België niet langer kan geduld worden. Het scheelde maar weinig of de „General Bequcdano' was nog niet te Antwerpen geraakt. T-oen het schip nabij Bath gekomen was, weid het plots tot stilstand gedwongen. Een Hoüondsch ambtenaar, met een sabel in de lenden, die met een boot vanuit Vlissingen de „General Baque- dano" achterna gestoomd was, en het «schip nabij Bath had ingehaald, kwam aan boord, en zeide aan den comman dant, dat hij het recht niet had naar Antwerpen te varen, daar hij geen toe lating daarvoor van de Nederlandsche marine bekomen had Na eenig parlementeeren was de zaak opgelost, en de „General Baquedano" kon de reis voortzetten, nadat de Ne derlandsche beambte aan den comman dant een afschrift had gegeven van de reglementen der Schelde. De rcgleninnten der Schelde! Zouden de Nederlandsche autoritei ten niet uit eigen beweging zulke uit Adam's tijd dagteekenende reglementen, die niet meer met de gcdachtcrj van den huidigen tijd overeenstemmen, moeten vervallen verklaren vraagt het blad. De „General Baquedano" is een Chiliaansch schoolschip. Het is getuigd de hem nauwelijks ze begreep liet eerst, toen hij tot de bleeke, angstige gezichten voor hem, met zijn kleine scherpe oogen hen opnemei d, op min of meer knarscndeji toon zeide: „Het spijt me zeer veel, dames... de heeren hebben juist mijn grond gebied uitgezocht... ik had niet het minste vermoeden... op eens, toen ik aan het ontbijt zat... ik doe natuurlijk, wat in mijn vermogen is.. Gaat u, als u belieft, naar binnen... daar is de dokter..." In de lage, met geweien en opgezette vogels versierde vestibule stond een lange blonde'man, met veel litteekeni op de linkerwang. Hij waschte zich juist in eene op een stoel geplaatste kom de handen, droogde dc rechter vluchtig af en boog voor de dames, terwijl hij den kapitein, zijn vroegeren strijdmakker, de nog vochtige hand toe stak. „De professor is nog binnen!" zeide hij zachtjes. „Stoort hem, als u belieft, nog niet! Gaat niet direct naar binnen! Het zou niet goed zijn voor den pa tiënt!" „Hij leeft?" „Hij leeft en hij zal levert, mevrouw!" Gabriëlle leunde tegen den wand. Ze 6taarde naar boven. Ze vouwde de han den. Ze herhaalde weer als in een ge bed: „Hij leeft!".,. Maar de trekken van als driemastbrak. Aan boord bevonden zich 3-48 manschappen hetzij scheeps officieren, cadetten en matrozen, en is> bewapend met acht snelvuremle kanon nen. o VVaardeering der Philips pro ducten in het buitenland. Bij cen door het te Madrid ver schijnende dagblad „La Nacion" gehou den stemming, werd de groote meer derheid der stemmen uitgebracht op de Philips luidsprekers en de Philips lampen en wel op den eersten 6830 stemmen en op de laatste 5025 stem men. De hierop volgende fabrieken kregen respectievelijk 431 en 1600 stemmen Geen e.\amen. Gemeld wordt, dat dft jaar geen examen wordt gehouden voor kommies 2e klasse der dir. belastingen. Niet voor de gemeente. De correspondent te Vlissingen schrijft: Het Dinsdag door de V. D. versprei dt» bericht, dat aan de gemeente Vlis singen f 250.000 is geschonken voor een nieuw ziekenhuis is onjuist. Dit bedrag is toegezegd aan de enkele jaren geleden door ds. H. C. Hogerzeijl opgerichte vereeniging „Bethesda" die tot doel iieeft een Protestantsch zie kenhuis op te richten, doch aanvankelijk niet verder kwam dan een som van f 12.000. In deze gift zit dus eerder de moge lijkheid dat er van een nieuw gemeente lijk ziekenhuis niets komt. BRESKENS. Een Cano omgeslagen. Toen Donderdagmiddag i 3 uur de heer B. langs het strand liep, zag hij ter hoogte van de „Schijf" een cano bemand met 1 persoon, die in de rich ting Breskens voer. Waarschijnlijk door de zware golfslag, bij de kentering van het water, sloeg het vaartuigje om. Zoodra de heer B. dit zag, spoedde hij naar Breskens terug, ging het kan toor der N. V. Van Melle binnen en telefoneerde naar de haven om hulp. Direct togen een tweetal botters uit, den jongen arts bleven ernstig. „Een geluk, dat de professor er bij was!" zgide hij half tot Bankholtz, half tot de jonge vrouw, „ik kan ook wel, ais 't moet, iemand weer in elkaar schroeven Maar dit was een gevalletje. Het was een kwestie van enkele mi nuten, waarin blindelings liet juiste ge- beuren moest. Anders was alles ver loren!" Gabriëlle ging vlak voor hem staan. „Beliegt me niet!" antwoordde ze hard, en het klonk toch als een wan hopig verzoek. „Zegt me de waarheid! De volle waarheid. Ik ben sterk ge noeg daartoe. Is er werkelijk nog hoop" „Er is niet alleen hoop, maar ook zekerheid, mevrouw, d(at meneer von Ostonne in het leven blijft!" „Ja, maar waarom vertelt u dat met zoo'n doodbiddersgezicht?" vroeg de kapitein ongeduldig en opgewonden daartusschen. De dokter zocht een oogenblik naar de juiste woorden. „U en ik zijn oude Afrikanen Waarde Bankholtz!" zeide hij dan. „Ostonne is het met lijf en ziel. Wij beiden weten, wat liet zoo iemand kosten zal, in de toekomst van Afrika afstand te moeten doen." „Hoetoo afstand De oud-student schudde het hoofd. j,De blessure is te zwaar. De kogel om hulp te verleenen. De motorsloep van schipper van den Heuvel, even eens direct gereed gebracht, was echter het eerst bij den drenkeling, die zich aan zijn vaartuigje had vastgeklampt en die op die manier reeds tot den Vuurtoren op de Nieuwe Sluis door de eb was afgedreven. Door het koude water was hij reeds zoodanig verste ven, dat de hulp maar juist op tijd kwam. Dadelijk werd hij binnen boord gehaald en zoo spoedig mogelijk naar Breskens teruggebracht. Hier werd hij direct op de voor geschreven wijze behandeld, zoodat hij na eenigen tijd inlichtingen verstrekken kon. Het bleek te zijn de ruim 30- jarige Rudolf Brund uit Berlijn. Per cano was hij van Galais gekomen, om te trachten Antwerpen te bereiken, om zoo vervolgens naür Duitschland terug te keeren. Gezien de tamelijk ruwe zee, die er Donderdag stond, was een dergelijke onderneming zeker onverantwoordelijk I te noemen. Woensdag jl. is naar Rijen (N.- B.J overgeplaatst de maréchaussee P. van den Berg. De Statuten der N. V. Sumajo, ten doel hebbende, het exploiteeren van een Vereenigingsgebouw van dien naam, zijn deze week met de.St. Crt. verzonden. Eenige noodzakelijke ver anderingen, ais tooneel-verhooging.enz. zullen bereids worden aangebracht, waardoor het gebouw als zoodanig zeker in waarde zai stijgen. Rijkspostspaarbank: Gedurende de maand September is op Spaarbankboekjes Ingelegd f 7783.54 Terugbetaald f 3829.49 Staatsschuldhoekjes Ingeschreven f 2000. Het moed- en klauwzeer schijnt zich weer uit te breiden. Zoo is 'ook hier weer een geval geconstateerd bij den slager M. de J. Het bezoek van Minister Kan. Donderdag kwam hier met de boot aan Z.E. den Minister van Bin- nenlandsche zaken en Landbouw, om verschillende bedrijven in dit gewest eens nader te beschouwen. Hij waS ver gezeld van de Commissaris der Ko ningin en den Heer Meijer de Vries inspecteur in algemeenen dienst. Hij werd rondgeleid door de be- i is langs het hart gegaan. Meneer Os« tonne zal er wel weer bovenop komen. Maar hij zal voor zijn leven geknakt zijn. Dat is zeker, ik ken finmers Afrika. Met zulk een defect in dat klimaat, dat zou hem na een poosje den dood kos ten!" „En ook hier in Europa", nu wendde hij zich geheel tot Gabriëlle: „zal hij zich zeer in acht moeten nemen. Hij zal zich hier nuttig maken en van hief uit voor onze goede koloniale zaken werken kunnen, maar zal steeds iemand noodig hebben, die hem verpleegt en voor hem zorgt en hem voor iedere onvoorzichtigheid beschermt. Als hij dat vindt, mag hij zijn schepper op de knieën danken..." „Dat is volkomen uwe meening?" j „Niet alleen de mijne, Bankholtz, maar ook die van den professor. Dit licht der wetenschap vergist zich niet. Het is zoo, zooals ik zeg!" „Dat wil zeggen... naar Afrika zal Ostonne wel gaan...," voegsie hij er bij. „Ja, zelfs moeten 1 Maar naar Egyp te..., in den winter. tenminste voor de eerstvolgende jaren.... Des zomers in Duitschland..." „En Wanneer dus iemand zicli dan nog geheel en al voor hem opoffert is hij gered (Slot volgt.)

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 1