PUROL PU&3L Week-Menu. Pijnlijke Kloven Rechtszaken. Ingezonden. Handwondjes Sport. Gemengd Nieuws. Koninklijke Nederl. Schouwburg te Qent Zondag 14 Oct. in middagvertooning „De Vrouw in Hermelijn". Fransche Schouwburg te Oent. Zondag 14 Oct. in middagvertooning La Boheme, Lyrisch drama in 4 acten, door lllica et Oiacosa, Muziek van Puccini vergadering van Woensdag, -waar de heer O. J. A. Ruys uit Amersfoort een inleiding heeft gehouden over „Zie kenzorg een Maatschappelijke zorg, vooral te plattelande", heeft het clas- sicale bestuur opdracht ontvangen om twee commissies ter zake te benoemen. Vrijdagmorgen vergaderde de Raad voor de tweede maal in die week, om te beslissen over het voorstel tot officieele opening der Winkelweek op het gemeentehuis, over welk voorstel Diensdag de stemmen hadden gestaakt. Evenals de vorige zitting was dhr. Van der Weyde wegen ongesteldheid afwezig. Daar het verzoek Dinsdag voldoende besproken was, werd het op voorstel van den Voorzitter, nadat het nogmaals voorgelezen was, direct in stemming ge bracht en aangenomen met 4—2 stem men (de H. H. Theri en Schijve), zoo dat de opening ten gemeentehuize zal plaats hebben. Daar dhr. Schijve heeft bedankt als gemeentelijk afgevaardigde in het Be stuur der muziekvereeniging, moet eeij ander lid worden aangewezen. Na eenige stemmingen, gedurende welke de heer Ch. Haverbeke zicli terugtrekt, wordt dhr. A. Dollaert als zoodanig be noemd. Naar aanleiding \an een vraag van dhr. Schijve antwoordt de Voorzitter dat bij eventueele ontbinding van het gezelschap de bezittingen aan de ge meente komen. Nadat nog besloten was, bij de ofl. opening der Winkelweek bestuur en genoodigden iets te presenteeren, wordt de openbare vergadering gesloten, om in geheime zitting over te gaan. Om uur Zaterdagavond had op het gemeentehuis de off. opening dei Winkelweek plaats, waarbij Weth. Del- laert namens het gemeentebestuur een woord van welkom sprak. 'Verder werd het woord gevoerd door den heer Van der Boom als diiccteur van het Diocese Hanzebureau te Breda, den heer De Batselaere als Voorzitter van het Co mité en den kapelaan van IJzendijke als geestelijk adviseur van den R. K. Middenstandsbond, welke la#tste zich in scherpe bewoordingen uitliet ovei degenen, die aan de Winkelweek mcei hadden tegen- dan meegewerkt. Na de opening ging liet in optocht met het Muziek voorop in een rond gang langs de winkels der deelnemen- den. Zondag hadden allerlei feestelijkhe den plaats, terwijl des avonds op het marktplein muziekconcerten werden ge geven door de vereenigingen uit IJzen dijke en Schoondijke. Waarschijnlijk door de geringe be kendmaking was het bezoek van buiten de gemeente niet bijzonder groot. Hoe wel niet geheel onbevredigend, had men zeker voor deze nieuwigheid in ons district meer drukte mogen verwach ten. BRESKENS. Als kweekeling met akte te 's-üra- venhage is benoemd Mej. N. Moerdijk alhier. o OOSTBURG. I üeslaagd aan de universiteit te Utrecht dc heer A. C. Mijs alhier voor doctoraal examen in de rechtsweten schap. y'' Pijniijke Kloven verzacht en geneest men met Politierechter te Middelburg. Zitting van 5 October. De volgende zaak werd behandeld B. J. M. 28 j., schipper op het schip „Despoueble", wegens het niet ver- toonen van een geldig bewijs van aangifte voor de rijksbelasting van schippers op 30 September 1927 te Beskens. Eisch f 12.&0 of 6 d. hecht., uitspraak idem. Buiten verantwoordelijkheid der redactie. Motie van Verweer. Bestuurs- en Werkende leden der Muziekvereeniging .Eendracht maakt Macht" te Groede, in vergadering bij een op Zaterdag 6 October 1928 des avonds 8 uur in de muziekkamer bij den Heer H. de Lobel. gelezen en besproken hebbende het gedeelte van het verslag der Gemeente- raadszitting van G oede, voorkomende in het nummer van de „Bresker.sche Courant" van 3 October 1928, pagina 2, kolom 4, regel 14 tot en met 36, ontkennen ten stelligste, dat vanaf de oprichting der muziektent, „nooit of zelden op verjaardagen van leden van ons Vorstelijk Huis muziek zou zijn gegeven", ontkennen met groote beslistheid, dat de moge ijk andere ideeën" van den voorzitter van „Eendracht maakt Macht" ooit het al- of niet geven van een concert op dagen, als boven be doeld, zou hebben beinvloed, betreuren, dat indien in voor noemd gedeelte van bedoeld "raads- verslag juist is weergegeven, wat door den Heer Becu en den Voorzitter van den Raad besproken is van de Muziekvereeniging een verkeerde in druk naar bu ten wordt gewekt, wat niet in het be'ang der Vereeniging kan worden geacht, spreken hun afkeuring uit over de manier waarop door den Heer Becu een absoluut onjuiste voorstelling van het optreden van den voorzitter van E. M. M., qua voorzitter, wordt ge geven, en besluiten met volle instemming van alle ter vergadering opgekomen bestuurs- en werkende leden van voor noemde vereeniging, deze motie toe te zenden aan den Voorzitter en aan alle leden van den Gemeenteraad van Groede en de motie te publiceeren in de Breskensche Courant. doen pijn bij den arbeid en leider vaak tot verzwering of bloed vergiftigirg Reinig ze aPijd dade lijk en behandel ze verder mei Doos 30-60-90 ct VOETBAL. AARDENBURG. A. V. V. II - F. C. E. B. (Balgerhoeke) 0—1 A. V. V. 1 Blauw wit (Groede) 2—0 BRESKENS. H. O. V. I tegen Vlissingen 111 3—0 DUIVEN. De Schoondijksche C. V. B gaf Zondag 7 October een vlucht uit Mouscroen met 117 duiven, waarbij de eerste aankwam te Schoondijke met een gemiddelde snelheid van 1375 M per minuut. De prijzen werden als volgt behaald F. de Block, Sch. Ie; J. van Lare, Sch. 2e en 19e; P. Barra, Gr. 3e, 6e, 7e en 14e; J. de Huliu, Sch. 4e, 5e 9e, 11e, 15e, 20e en 29e; W. Blaak man, Sch. 8e en 10; P. Pleijte, Br. 12e en 21e; W. Bruijnooge, Sch. 13e; joz. Pleijte, Br. 16e, 17e, 22e en 24; Steurijs, Sch. 18e; Iz. Schippers, Gr 23e; J. Pleijte, Br. 25 en 27e; A Vermeulen, Br 26e en 28e; P. Leen- houts, Sch. 30e. Een nachtelijke vechtpartij, te Amsterdam. Op dc Oostenburgergracht is slag geleverd tusschen twee bewoners van Kattenburg gebroeders die bij de politie geen onbekenden zijn entwee agenten. De gebroeders keerden omstreeks half twee in beschonken toestand huis waarts en kregen, op de Oostenburger gracht gekomen, samen twist Zoo hoog liep de ruzie dat ten slotte de een den ander door een Winkelruit gooide. Het verschijnen van een politieagent die door het lawaai op het geval opmerk zaam was gemaakt bracht verzoening onder de strijdenden, die zich nu te zamen tegen den politieman werjdden en hem eenige klappen toedienden. Een tweede politieagent kwam zijn be dreigde collega te hulp en samen ar resteerden zij een der broederlijke vech tersbazen. De nog vrij rondloopende broeder trok daarop van leer; de pooitige baas wist een der agenten mee te sleuren naar het waaigat bij de sluis op de grens tusschen Oostenburger- en Wit- tenburgergracht, waar hij hem van het trapje naar beneden wierp om daarna te trachten hem van den muur in het water te gooien. De andere agent liet daarop zijn arrestant los en schoot zijn kameraad te hulp. De vechtpartij -tegen de woeste lingen werd nu bij de sluis voortgezet. Toen het ten slotte de politieagenten onmogelijk werd de tierende gebroeders die steeds bleven opdringen te over meesteren, waren zij gedwongen met hun revolver te dreigen. Niets hielp, het tweetal wilde de politiemannen in het water .gooien. Een der agenten loste daarop een schot, dat de eene vechter in de maag streek trof. Zijn broer kon daarop ge arresteerd worden en in het politiebu reau Kattenburg worden opgesloten heden is hij ter beschikking van de justitie gesteld. De getroffenen is in hachelijken toestanJ naar een der zie kenhuizen overgebracht. Een ondankbare minnaar In Praag heeft zich onlangs 'n tragi- comische geschiedenis afgespeeld, waar in de knappe dochter van een eerzaam handwerksman de hoofdrol vervulde Het meisje was verliefd geworden op een ontegenzeggelijk knappe, maar lichtzinnige kappersbediende Alfred Krvilak geheeten, d-och haar ouders konden den omgang van hun dochtei met den Praagscheri Figaro niet goed keuren en het kwam tot een fami lietwist. Als ik piet met Alfred trou wen mag, spring ik het raam uit!" dreigde de schoone Marie. „Spring maar!" hoonde de vader, die op de ervaring vertrouwde, dat zulke van te voren aangekondigde gewelddaden zel den uitgevoerd worden. Maar de door de liefde bezetene sprong werkelijk uit het raam. Ze stortte zich luid gillend uit de derde verdieping, bleef echter ter halve hoogte aan een vooruitsprin gende muur hangen en zweefde zoo tusschen hemel en aarde tot de brand weer kwam en haar uit haar netelige positie verloste. Heelhuids werd Marie weer aan haar ouders afgeleverd, maar haar bruidegom was zij toch kwijt, want toen deze van de heldendaad van zijn verloofde hoorde, werd het hem bang om het hart; wie zoo energiek is, ver klaarde hij, zou dat ook in het huwe lijk zijn en hij wenschte zich 'n mee gaande vrouw. Arme Marie! Verlichte olifanten. We hebben onlangs gelezen, dut paarden van politieruiters van een ach terlichtje op de straat zouden voorzien worden. Iets dergelijks wil men nu op Ceylon metolifanten gaan doen, die dan bovendien ook nog een lichtje op den snuit zouden krijgen. Dat alles ter wille van de godheid verkeer. Op Ceylon zijn olifanten lastdieren en au tomobilisten, die deze dikhuiden achter op of tegemoet rijden, hebben zich be klaagd, dat ze in liet donker kans loo- pen met deze dieren in botsing te ko men. D>c gemeenteraad van Kanday heeft zich met deze zaak beziggehouden in den vorm van een voorstel om voor- en achterlichten voor olifanten als ver plicht voor te schrijven. De wereld rond in een notedop. Zondagmorgen kwam te IJmuideii een heel klein zeilvaartuig binnen, dat een uit slechts één persoon bestaande bemanning aan boord had en de Ame- rikaansche vlag had waaien. Het bleek te zijn de zeilboot „Pilgrim", uit Seatt le met welke kapitein Drake een reis om de wereld wilde maken. Hij was reeds in Engeland, Noorwegen, Zwe den en Duitschland geweest en be zocht nu de Nederlandsche havens. Wij hebben, aldus vertelt de be richtgever van het „Hbld." te IJmuiden een bezoek gebracht op het scheepje en vonden den kapitein bereid onsf eenige mededeelingen te doen over zijn tocht. Het onderhoud vond plaats in het kleine kajuitje, dat tegelijkertijd zijn museum en verkooplocaal was. Op de tafel stonden verschillende voorwerpen uitgestald, die hij in de onderschei dende door hem bezochte landen had gekocht om in andere landen als rari teiten aan den man gebracht te wor den. Op die wijze verdient de kapitein een kleinigheid om de kosten te dek ken, maar de grootste bron van in komsten moet komen uit de entrée- geiden voor de bezichtiging van zijn scheepje, D-e „ouwe", die in dc vijftiger jaren was, bleek een aangenaam verteller tc zijn. Hij deelde mede, van oorsprong Engelscliman te zijn, maar zich later te hebben naturaliseeren in de Vereenigdc Staten. Zijn grootste liefheberij is al leen in een boot zwerftochten over de zeeën te maken. Vrees kende hij iiict, zeide deze optimistische man, want als het slecht weer is, verheugt hij zich er in, dat het wel gauw beter zal worden. Des nachts zet hij het roer van zijn scheepje vast en gaat lekker slapen. Hij had de boot zelf in vijf maanden gebouwd, waarbij hij dc materialen op goedkoope wijze verkreeg, namelijk door het verzamelen van het hout dat de zee op iiet strand wierp. Kostbare teekeningen waren voor den bouw niet noodig, want hij bouwde het slechts 35 voet lange scheepje naar zijn eigen ervaring als zeeman. In Mei 1925 vertrok hij van zijn woonplaats Seattle naar San Francisco, en kwam na 4000 mijl afgelegd te hebben 59 dagen later in bet Panama kanaal, dat hij besloot door te gaan ofschoon zijn oorspronkelijkheid voor nemen was op de oude zeemansmanier rond Kaap Hoorn te zeilen. Hij was al een aardi eind op weg geweest, doch door stormen teruggeslagen. Uiteraard liep hij verschiller.de havens aan, waar meermalen het schip op het droge moest worden gezet om dej schelpdieren van de scheepshuid te krabben. Het zou te ver voeren om de ver schillende gebeurtenissen in de door hem bezochte havens te memoreeren het zij genoeg om te melden, dat hij in October van het vorig jaar in Fal mouth kwam. Het zien van het land was voor hem een verrassing, want volgens zijn horloge moest hij nog vier graden van land zijn. In Engeland had hij een schitterende ontvangst, omdat de Engelschen zijn reis als een „goed sport" aanzagen. In Londen heeft hij een lezing gehouden voor een zeil- vereeniging. Gedurende de wintermaan den bleef hij in een Engelsche haven en zeilde in het voorjaar verder, Op deze vraag, hoe hij tijd vond zijn eten klaar te maken en te rusten, antwoordde hij, dat dit de kwestie van regelmaat was. Eenmaal was hij ge praaid door een groote Italiaansche boot, die dacht dat hij een schipbreu keling was. Op zijn medcdeeling, dat bij door het Suez-kanaal naar China en Japan en dan naar huis zou zeilen, gaven wij als onze ineening te kennen, dat men zooiets beter kon doen met een passa giersschip. Hij antwoordde evenwel: „Men kan de wereld ook bekijken zoo als ik het doe, zonder luxueuse hutten op een passagiersschip". Noodlottige poljtiefout. Dezer dagen werd te Lincoln het lijk opgehaald van iemand, die onlangs te Boston in Lincolnshire voor een onbelangrijk misdrijf veroordeeld was. Bij het proces was meegedeeld, dat hij te Halifax een veroordeeling had ondergaan, wat hij ten stelligste ont kend had. Gebleken is dat hij het slachtoffer is geworden van een fout der politie. De man, die te Halifax veroordeeld werd, was slechts een naamgenoot van hem. De politie te Boston had aan die van Halifax, waar de betrokkene van daan kwam, gevraagd of er iets ten nadeele van een man van dien naam bekend was. In antwoord hierop werden mededeelingen verstrekt omtrent een vroegere veroordeeling van een man van denzelfden naam, wiens leeftijd, yoorkomen, beroep en adres echter ge heel en al verschilden van die van den man, die te Boston moest terecht staan Alleen wegens de gelijkheid van naam werd de zoogenaamde vroegere ver oordeeling in rekening gebracht bij de uitspraak te Boston. Blijkens een nagelaten brief was de betrokkene door deze afschuwelijke ver gissing aan het malen gegaan.,.. Eerbiedig den slaap van anderen. In de Rue Montparnasse te Parijs is aan een lantarenpaal een opschrift aangebracht, dat eiken avond en ge durende den geheelen nacht verlicht is. Er staat niets anders op dan: „Eer biedig den slaap van anderen." Aanvankelijk dacht men dat dit vriendelijk verzoek afkomstig was van den prefect van politie en gericht tot late wandelaars, die in geanimeerde stemming huiswaarts keeren. Het blijkt echter van den directeur van een dancing te zijn uitgegaan, die zijn bezoekers aldus vraagt bij hun vertrek hun tevredenheid over den genoeg lijken avond in zijn etablissement doorgebracht, niet te luidruchtig te demonstreeren, zoodat de buren wak ker worden 1 Burgcrmeesterlijke werkzaamheden vanuit dc cel. De mayor van Newburyport ii] Massachusetts, Gils, zit thans in dc gevangenis voor het ondergaan vaij twee maanden gevangenisstraf wegens overtreding eene. gemeente erordening. bovendien is hij nog tot een boeïf van ongeveer 121IU gu.den in Neder» landsch geld verou.deeld. Hij heef een teleioon te zijner beschikking en zal zijn burgemeesterlijke werkzaam» heden in de cei voortzetten. Gillis was voor het eerst dj ie jaren geleden met de wei in aanraking ge komen toen hi] in een deftige burnt een benzinedepöt slichtte en de autonleitet tartte hem dii te beielten. Hij sreei destijds een zware ooeie. t'oen sUluj hij zich candidaat voor het mayoischal en verklaarde dat hij als hij gekozer weid, opnituw zijn oenz nedei öt zoj expioiteeren. Hij werd gekomen er opende in den aigeloopen zomer zijl depót opnieuw. Met het vernielde go volg. Ontvoerd en bestolen. Murralay Lang, de zoon van eei bekend New-Yorksch diamantiiande laar, is te San Fianeisco op liet liai ding goltterrein door golfspelers vast gebonden aan een boom gevondei Hij verklaarde, dat twee gewapend mannen hem in een druttsc sua; aanhielden, in een aulo duwden, hei een p.op in den mond deden eii llei vervolgens blinddoeKten. Na hein voo een waarde van 480 uUU gulden aa diamanten te hebben ontstolen, licie de roovets hem achter zooals luj wen aangetroffen. Vorstelijke gilt. John Raskob, de leider der demo craljsche ver,-lezingscampagne, heel een bediag van, in Nedeilandsch geit 2 400.000 gulden geschonken w.oi ce fonds oin arme kinderen voort le hei pen in het leven, ter herinnering aa zijn zoon, die iu juli van dit jaar b een auto ongeluk gedood weru. Een Gentsch kind gered door een doofstommen Nederlander. Up een der pleinen te Gent speelde dezer dagen eenige kinderen, terwi een schi der aan zijn ezel zat te weikei Plotseling aldus meldt „De Maa; bode zetten de kinderen het op ee loopen, doch de schilder, de het Fred. Brouwer uit Rotterdam, die doo stom is kon natuuilijk hun geschrei u' niet hooren. Aan de beweging va het water bemenste hij echter, dat t iemand in gevallen moest zijn. H bedacht zich geen oogenblik, spron gekleed ie water en slaagde er in, li reeds zinkende meisje te grijpen. Twee andere peisonen nadden zie ook reeds te water begeven. Een hui ner ging aan de balluslrade hangen e greep het kind, dat de kunstenaar he. toereikte. Tal van menschen uit omgeving brachten den moedige vreemdeling hulde en men haast zich om hem droge kleeren te ve strekken. Een voorbeeld ter navolging! Uit Bergen-op-Zoont meldt ineu Daar in de laatstgehouden Raad vergadering de stemmen staakten ov het voorstel van B. en W. in de ko: ten van het vuurwerk te Tholen t de feestelijke inwijding van de brt over de „Eendracht" op 10 Oct. 1 2! bij te dragen, heelt de burgemeest omdat er niet dadelijk weer een Raad zitting gehouden wordt, genoemd b drag bij enkele belangstellende gezetenen weten in te zamelen. Het hotel zonder kamers. Natuurlijs is het op den Broadw; in New York te vinden. De gaste klaagden steen en been, dat zij 's nacht zelfs als ze de gordijnen hunner ki mers pot-dicht deden, niet koude slapen door de schelle lichtreclamë die hier en daar aan den gevel warcj aangebracht. Wat deed de hotelhouder Hij slo zijn hotel en verhuurde den geheele gevel, elk venster en elke venste bank voor reclame, 's Avonds is h gebouw een en al illuminatie eerste verdieping is door een cigare tenfabrikant gehuurd, de tweede do een vulpenfabrikant, de derde do een bioscoopondernemer, enz. V verdiepingen telt het gebouw die he alle tezamen 3000 dollars per maai opbrengen, louter omdat hij ze voi lichtreclames beschikbaar heeft gestel Achter het stralend licht liggen verlaten kameis, duister en kaal. hotelhouder zelf woont in een fra buiten, ver van de lichtende stad 1 Een vergiftigingsgeval. Te Kunnem, bij Winzig, irl het g bied van Wohlau, stierf den 12di September van dit jaar de 75-jari| Frait Augusts Gleesner. Reeds destiji

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 2