ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN De eeuwige strijd. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Buitenland. wjnhardt' Binnenland. YKO&iï' Gewestelijk Nieuws. SCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.26 franco p. post f 1,40 Advertentieprijs vin 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent lngez. Meded. 30 ct p. regel. Drukker uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOMBLIEK Telefoon BRESKENS P°J$j° Abonnements-Advertentles zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 7e jaargang Woensdag 10 October 9' 8 Nummer 3369 GR A T I S verzekering gulden bij levens- jii gld. bij dood mgld. bij verlies a A gld. bij ver- 11 gld. bij ver- sta gld. bij ver- vo jr d; ab tnné's tegeny^UMn lange ongeschikt- lily door 7h vaneen nil lies van een tLU lies van een /h lies van een ongelukken voor: tfWW heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering i3 herverzekerd bij de Ongevailen-Verzekering-Maaischapplj .Fatum" te 's-Gravenhage. r A gld. bij verlies van eiken anderen vinger. DUITSCHLAND. De strijd om de radio. De communisten hebben Zaterdag wel een bijzonder sterk stukje uitge haald. Zaterdagavond om zeven uur zou de heer Wolfgang Schwarz, redac teur vau de „Vorwarts", voor de Ber- lijnsche radio een rede uitspreken over de vredesproblemcn. Even na zes uur werd de heer Schwarz opgebeld met de inededeeling, dat de Rundfunk hem pei auto zou laten afhalen. Inderdaad ver scheen even later voor het huis van den heer Schwarz een auto, waar hij niets kwaads vermoedend instapte. Nauwelijks had zich de auto in bewe ging gezet, of twee heeren, die in de auto zaten, trokken revolvers en ver klaarden dat hem niets kwaads zou overkomen, als hij zich rustig hield. Men wilde hem alleen maar verhinde ren, zijn radiorede te houden. lil snelle - vaart reed de auto in Oostelijke richting de stad uit. Ras in Uross-Ziethen, op enkele uren afstands van Berlijn, stopte de auto. Intusscheu verscheen 0111 kwart voor zevenen in de studio van de Rundfunk een heer, die zich als Schwarz voorstelde. Men stelde hem het manuscript van de rede, dat altijd eenige dagen van tevoren ter controle moet worden ingeleverd, ter hand. De man begon de rede van den heer Schwarz voor te lezen. Na enkele zinnen echter hield hij zidh reeds niet meer aan het manuscript, maar begon een pleidooi te houden voor deelneming aan de communisti sche volksstemming inzake de kruiser- quaestic. Toevallig luisterde er niemand van de Rundfunk mee en zoo kwam het, dat men pas te laat bemerkte wat er gebeurd was. De pseudo-Schwarz had intusscheu alle gelegenheid gehad, zich onopgemerkt te verwijderen. o BELG1E. Leve de koning of leve Borms Tot welk een dwaasheden de strijd om de rechten der Vlamingen aanlei ding geven kan, is dezer dagen 'te Roesselaere gebleken. Aan den gevel van het „Vlaamsche Huis'' aldaar heeft de eigenaar groote plakkaten aange bracht met de woorden: „Leve Bonnsl Wij willen een onafhankelijk en zelf standig Vlaanderen", l erzijde wapper de de Vlaamsche vlag, het geel met 83. üisela Banklioltz zocht in hare ver warring naar woorden. „Zie je: Hij zelf moest zich in de heele zaak neutraal houden! Voorwien moest hij partij kiezen? De een is zijn zwager, de ander zijn vriend. Dat heb ben ze zelf ook ingezien en hebben andere lui genomen en zijn nu zonder hem gegaan!" „Ze zijn nu toch nog niet gegaan.." „Jawel, zeker! Om Gods wil, Ga- briëtle, blijf kalm. Vanmorgen vroeg.." „Wat?" „Ostonne heeft je nog niets daarvan verteld. Al heel vroeg vanmorgen... Nu is het reeds afgeloopen! Mijn man wacht thuis op bericht 1... Kom, Ga- briëlfeik houd je vast! Steun maar Op mij., zoo., ga daar zitten., wil je Water De jonge vrouw antwoordde niet. Ze zat rechtop zonder zich te bewegen, bleek als eene docde. „Vandaag," fluisterde ze. „Ja, Gabriëlle!... Hij wilde je die den zwarten leeuw. De eigenaar van het huis" ernaast, een „andersdenkende", hing haastig ook een schild op met de Vlaamsche woorden „Leve de Koning, Leve Bel gië", en de Belgische driekleur. o VER. STATEN. Steden die millionnair zijn.... Grooter New York heeft blijkens de jongste volkstelling ruim b millioen inwoners, Chicago ruim 3 millioen, Philadelphia ruim 2, Detroit, de veste van Ford, volgt met een kleine 1.4 millioen, dan kómt Cleveland met ruim 1 millioen inwoners. De bevolking der V.S. bedraagt thans 120 millioen zielen of 14 pCt. meer dan bij de volkstelling van 1920. o EGYPTE. Een mislukte jachtpartij. De leden van een groep, waaronder een Egyptenaar en een Italiaan, die Zaterdag in de woestijn op jacht gingen en sedert zoek waren, zijn Vrijdag door een Britsche militaire vliegmachine te ruggevonden, nadat hij verscheidene dagen naar lien had gezocht. De man nen verkeeren in deerniswekkenden toe stand; zij hebben het verstand verlo ren. Zij werden naakt teruggevonden in een hol, waar: zij ecu schuilplaats hadden gezocht. Zij waren niet bij machte een aaneengeschakeld relaas te geven van wat hun was overkomen. De automobiel, waarmede zij waren uitge trokken is nog niet teruggevonden. I £eruvW •tabletterij Portverlaging, ingaande 1 November. Uit de postbegrootingen der laatste jaren blijkt een voortdurend streven naar tariefsverlaging, welke om de daaraan verbonden geldelijke gevolgen echter eerst geleidelijk kunnen worden doorgevoerd. De reeds ingevoerde postverlagingen in de laatste jaren hebben niettemin angst besparen!" „En nu is 't al gebeurd... zeg je?" „Ja." Gisela knielde voor de andere neer en omvatte hare handen. „Ik bid je: wees nu sterk. Je hebt er immers zoo op geroemd, dat je zoo sterk en op alles voorbereid bent! leder oogen- blik kan bericht van Walter komen!" Beneden schelde de telefoon. Het klonk akelig, doordringend door de leege kamer, de ongeregelde* met stroo en kisten volgepropte gangen. De beide jonge vrouwen gilden en drukten zich in den eersten schrik tegen elkaar aan. Direct daarna maakte zich üisela Bank lioltz los en vloog de trappen af. Ze nam het apparaat van den haak en luisterdemet een door angst verwron gen gelaat, de vrije rechterhand van zenuwachtigheid tot eene vuist gebald. Hare wangen verbleekten. „Jawel," (luisterde ze half bedwelmd in het toe stel en hing het weer op zijne plaats. Dan ging ze vlug naar Gabriëlle tóe, die langzaam als eene slaapwandelaar ster de trappen afgekomen was en op een afstand was blijven staan. „Walter is onderweg!" fluisterde ze ademloos. „Eltj brengt eene auto mee. Je moet je direct klaar maken, om mee te gaan..." „Waarheen „Ik weet 't niet. Daar, waar ze.... reeds een aanzienlijken ontvang bereikt. Het einde van deze reeks is hier mede nog niet verkregtfaf Een her nieuwde verlaging van d (Sporten voor correspondentie naar het Suitenland is voorbereid en wel wat net port der brieven betreft van 15 tpt 121 r> cent voor de eerste 20 gram cn van 10 op 71 cent voor elk volgend/gewicht van 20 gram. Het port derbriefkaarten wordt dan '7a/a in plaats v.an 10 cent en dat der gedrukte stukké-n, akten en monsters 2-> in plaats vin 3 cent pei 50 gram minimum per zending, voor akten 12i/j> cent en voot monsters 5 cent. Het briefport in het algemeen verkeer met België zal worden teruggebracht van 121/g op 10 cent, terwijl het recht voor expressebestellingen van brief postzendingen in het buitenlandsch ver keer zal worden bepaald op 25 inplaats van 30 cent. Tevens zal van deze gelegenheid ge bruik worden gemaakt om voor het locaal verkeer een wijziging tot stand te brengen voor het port Jer brieven van 20 100 gram, waarvoor thans 15 cent moet worden voldaan; dit zal op 10 cent worden gesteld. Het ligt in de bedoeling. deze tariefswijzigingen op 1 November a.s. te doen ingaan. lu verband met de wijziging van de buitcnlandschc tarieven wordt aan het .publiek .in overweging gegeven niet meer frankeerzegels van 3, 10 en 15 cent of briefkaarten voor internationaal verkeer in te koopen, dan zij voor ge bruik tot 1 November a.s. noodig heb ben. Dure tusschenpersonen. lil het gemeenschappelijk orgaan van tie instellingen voor maatschappelijk hulpbetoon te Amsterdam, „De Scha kel", schrijft mr. J. Everts. „Een van de collecte-misbruiken waar tegen de Armenraad reeds jaren op treedt, is het werken met dure colpor teurs. Er zijn cr bij, die 40 pCt. en zelfs meer van li et voor doeleinden van maatschappelijk hulpbetoon opgehaalde geld in hun eigen zak steken. „Toen de jeugdbeweging aan liet Rijk de aardige gedachte der gelukstele grammen aan de hand deed, was zij daarbij op het Rijk als tusschenpersoon aangewezen, dit voor haar de telegram men moest drukken en administreeren. Nu zal men denken, dat het Rijk vooi die bemiddelingsdiensten wel uiterst ge ringe kosten berekent. Welnu, het Staatsbedrijf der Posterijen houdt vau elke 40 cent, die voor een gelukstele waar ze geduelleerd hebben.... Ostonne mag nog niet vervoerd worden. Je moet naar hein toe..." „Is hij verwond „Ja." „Zwaar „Waarschijnlijk." „Hij is dood!" „Neen! Hij is weer bij. Hij verlangt naar je. Dus maak vlug!... Kom... ik help je... kleed je maar warm aan!.... Het is koud buiten.. Walter zegt, ik moet ook mee... Wacht..-, ik haal gauw je bont., zoo., en den hoed., laat maar ik zal de voile van achteren wel vast binden..." Gisela Banklioltz babbelde werktui gelijk, met bevende lippen en sidderen de handen. Haar zuster stond rechtop, zonder een wooid te spreken en staarde in 't niets. Eerst toen de jongere ge daan had en een pas op zijde ging, kromp ze plotseling ineen en kwam tot zich zelf. „Wacht even Gise!" zeide ze. „Ik heb nog iets vergeten!" Ze liet Gisela staan en ging dwars door de vestibule naar de tuinkamer, die eens haar eerste man bewoond had. Het lange, smalle vertrek was nu geheel ledig. Door het breede venster viel verblindend sneeuwlicht naar bin nen. In zijn schijn glinsterde rechts gram extra worden betaald, 20 cent of eventjes 50 pCt. af! Is het nu niet de moreele plicht van het Rijk om uit de rijke bate van negen millioen, die dc Posterijen opleveren, een simpele f 10.000 te restitueerendie thans aan de jeugdbeweging onthouden worden YaVfXeV\.ev\ Minister Kan weer naar Z.-Vlaanderen. Bij het bezoek van Z. E. aan Z. Vlaanderen, ter gelegenheid van de ten toonstelling van ooft- en tuinbouw te Schoondijke, sprak het Bestuur der Mij. den wensch uit, dat de Minister het district nog eens bezoeken zou, als het niet in feeststemming was. Als ge volg daarvan zal Z. E., geleid door genoemd bestuur met hun collega's van de Z. L. M. en den Chr. Boerenbond, a.s. Donderdag een kijkje gaan nemen op verschillende land- en tuinbouwbe drijven. o BRESKENS. Tot leeraar aan de cursus voor Ge meente-administratie te Vlissingen is benoemd de beer Dr. J. G. Ramaker, gemeente-secretaris alhier. o AARDENBURG. Op de Donderdag gehouden verga dering van aandeelhouders van de- Coöperatieve Roomboterfabriek, werd .inededeeling gedaan van dc groote toe name van deelnemers, waardoor uit breiding van het bedrijf noodzakelijk zoude^wezen. Dientengevolge werd door dé vergadering het bestuur gemachtigd een begrooting te laten opmaken voor uitbreiding der gebouwen. Besloten werd tevens tot het aanschaffen van een grootere karn, met een inhoud van 4 a 5000 L., dus een karncapaciteit van pl.m. 2000 L., benevens een nieuwe zuurselpoinp, roompomp en een auto matisch weegwerktuig. Tevens werd besloten, dat de aan deelhouders tot 15 Oct. nog zonder extra kosten, méér aandeelen kunnen nemen. aan den wand, daar, waar het vroeger door de gordijnen bedekt werd, een donker iets. Het was de zwarte gift- pijl, die daar vergeten hing. Gabriëlle nam hem af en verborg haar voor zichtig in haar rrlaf. Dan ging ze weei naar voren terug. Daar stond reeds haar zwager. De huisdeur was open. Buiten in de glinsterende winterlucht tufte en waarschuwde de auto. Ze voelde, nu ze dat kleine wapen uit Afrika bij zich droeg, eene diepe, steenen kalmje. Ze zag en hoorde alles duidelijk, akelig duidelijk, en toch ook weer onwaarschijnlijk-als in een droom. Ze merkte, dat haar zwager haar ver baasd aankeek. Zóó had hij niet ge dacht haar aan te treffen, maar waar schijnlijk in eene flauwte, om te han delen niet in staat. Hem zelf beefden de woorden op de lippen. „Ik weet er ook niet meer van, als dat ik jullie reeds bericht heb", zeide hij, de dames in het rijtuig helpend. „Ze hebben me alleen getelefoneerd, de zaak is afgeloojren, Ostonne ge wond. Hoe zwaar; daarover mochten de doktoren zich'nog niet uiten!" „Hebben ze wel goede doktoren mee genomen vroeg zijne vrouw met verstikte stem, terwijl de auto voor zichtig haar weg door de glibberige sneeuwmodder der Berlijnsche straten BIERVLIET. Dinsdag werd alhier aanbesteed het herstellen van de Wachtsluis van het Waterschap voor de uitwatering van de' Polders te Biervliet. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren: C. de Ruijsscher, Biervliet, f 5450; L. B. Verstraeten, Hoofdplaat, f 5275; R. Verschelling, Ter Neuzen, f 5090; J. F. Cornelis Hoofdplaat en W. L. Hoevenagel, Biervliet, f 4950. Gegund aan de laagste inschrijvers. Mond- en klauwzeer is uitgebro ken bij de landbouwers Bernaerdts ep M. Dieleman alhier. NIEUWVLIET. Geboorten. 19 Sept. Pieternella Ca- tharina Anna, dochter van Iz. Quaars en C. M. Verherbrugge. Huwelijken. 13 Sept. C. van Hoeve, 21 j. jm. en S. Herwijer 21 j. jd. o GROEDE. Huw.-Voltr. 4 Sept. R. O. A. van Quekelberghe, 31 j., jm. en J. E. G. Wedis de Swart, 30 j., jd. 20, A. Krane, 28 j., jm. en J. van Melle, 18 j., jd. 20, J. Eekhout, 24 j., jin. en L. Karelse, 24 j., jd. Geboorten. 23 Sept. Lucas z. van D. R. Tack en J. Verhage. 30, Sara driana, d. van 1. Avot en M. S. Klaeijsen. Overlijden. 7 Sept. Levina Nijsse, 67 j., echtg v J. de Kok. 23, Te Am sterdam overleden, Sara M. Faas, 17 j., d. van J. C. Faas en T. Fremouw. Op de voordracht voor de ge meentelijke Montesori-school te 's-Gra- vanhage komt als no. 1 voor Mej. J. Mazure alhier. Vrijdagmorgen omstreeks kwart voorSfceven is aan de Breskensche Straat weg een d ra;.d der electrische geleiding gebroken, wat gelukkig spoedig werd opgemerkt. De plaatselijke agent, direct gewaarschuwd, slool de stroom dadelijk af. Doordat een gedeelte der gebroken draad op den draad der straatverlichting was gevallen, hebben de straatlantaarns eenigen tijd gebrand op 380 volt. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De gebroken draad is inmiddels door een nieuwe vervangen. IJZENDIJKE. Ziekenzorg te plattelande. Op de buitengewone Herv. classical? zocht. Ostonne heeft een vriend uit Oost- Afrika meegenomen, die daar lang staf arts in het verdedigingsregiment was. De tegenpartij heeft een Berlijnsch professor. Die man moet een speciali teit zijn. Dus op dat gebied ontbreek/ het aan niets! Wat gebeuren kan, ge beurt!" „Kunnen we wel door die sneeuw zoo ver komen „Kind, ze zijn toch vanmorgen ook zoo ver gereden nog wel in de duisternis! Bij een pijnboschje zijn ze uitgestegen. In de nabijheid ligt een buitengoed. Dfftirheen hebben ze Os tonne gebracht. We kunnen den weg niet missen. We hebben tot bijna aan het einde toe den Potsdammer straat weg Rondom was alles wit. De wereld stad verdwenen. Witte sneeuwvelden, hongerende kraaien op de telegraaf palen, rook uit besneeuwde dorpsdaken, de grijze schaduwomtrekken van kerk torens en windmolens in het nevelgrijs, melksleden met dikingepakte koetsiers en dampende paarden men zou ge- looven reeds heel ver van Berlijn te zijn, zoo plotseling cn onmiddellijk was de overgang. .(Wordt vervolgd,)

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 1