10 Jfawtyirid PUROL 40 ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN De eeuwige strijd. Binnenland. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Zaterdag 6 October #5 8 Buitenland SKENSSCHECOURANT Abonnementsprijs p. 3 mnanden f 1.20 franco p. poot f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel racer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorbeen E. BOOM—BLIEK Poetrlro 70179 BRESKENS Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 'a7c Imrg&ng Nummer 3368 GRATIS verzekering visr d Mb rnné's tegen ongelukken voor gulden bij levens- aaa gld. bij dood gld. bij verlies M gld. bq ver- lange ongeschikt- lyy door yh .vaneen nil lies van een heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij gld. bq ver- aar gld. bij ver lies van een /h lies van een duim. wijsvinger. .Fatum" te 's-Qravenhage. gld. bij verlies van eiken anderen vinger. BELGIË. ZEEBRUGGE ALS OORLOGSHAVEN? De correspondent van „het Vad." te Brussel ineUt d it, naai' uit Brugge aan de Bnissclschc „Standaard" wordt geschreven, tusschen de regeering en de Maatschappij der Brugsché zeevaart- instellingen een conflict is ontstaan ten gevolge van liet door de/c maatschappij gedane verzoek nu het Belgische korps matrozen en torpedisten toch opgehou den heeft te bestaan, een mazoettank, een watertoren en de schuilplaats voor duikbooten, tijdens den oorlog, door de Duitsche marine te Zeebrugge gebouwd fe mogen afbreken, daar zij de ont wikkeling der haven in den weg staan en toch yan geen nut meer zijn. Hel departement van landsverdediging heeft dit verzoek echter afgewezen omdat deze werken, naar zijn oordeel (mis schien wel ingevolge de geheime bepa lingen van het Fransch-Belgisch mili tair acooofd vraagt de correspondent) in geval van oorlog opnieuw van mij. zou kunnen worden. Waar de maatschappij blijft aandrin gen heeft liet departement van open bare werken uitdrukkelijk bevel gekre gen het indienen van een reeds aange kondigd en toegezegd wetsvoorstel be treffende het uitvoeren, op staatskosten, van hoogst nootiige baggerwerken in de haven van Zeebrugge uit te stellen, tot wanneer de maatschappij haar verzoek zal hebben ingetrokken. VERBINDING VAN ANT WERPEN MET ZEEBRUGGE. De „Libre Belgique" publiceert een kaart en geeft een overzicht van liet geprojecteerde kanaal, dat Antwerpen met Zeebrugge zal verbinden. Het ka naal zal in het Noorden van Antwerpen aanvangen en vervolgend over Eecloo gaan naar Zeebrugge. Het plan, dat te danken is aan Schramme, den pre sident van de Installation Maritime tc Brugge doet liet voordeel uitkomen van den haven van Antwerpen voor Uent, Brusse en Brugge. Zeebrugge wordt in dit plan beschouwd als dc voorhaven van Anlwcrpen zooais Hoek van Hol land dat- is voor Rotterdam en üuxha- ven voor Hamburg. Tengevolge van een damdoorbraak bij het Veurne-kanaal is een deel der Yservlakte overstroomd. Krachtig in grijpen der militairen heeft verder on- $2. Ze waren zusters en voelden dat iets vreemds tusschen hen lag. Ze deden möeite dat te overwinnen. Ze gaven elkaar de hand en kusten elkander. Dan haalde mevrouw Bankholtz diep adem. „Ja... daar ben ik nu, Gabriëlle!" De mooie jonge vrouw hoor haar keek haar aan en knikte slechts af wachtend, zonder antwoord. „Kijk eens; ik wil je geen verwijt Blaken!... ik vraag je (in 't geheel niets" „Waarom ben je dan gekomen, Gise" zeide Gabriëlle verstrooid. „IR wilde je vragen of je bij ons wilt komen? Hier kun je toch moeilijk blij ven!" „Neen. Hier kan ik niet blijven." De andere sprak het half werktuigelijk Uit. „En ergens moet jg toch heen, tot llles tusschen jou en Wingerow opge lost is." „Vreemd, dat ik nog mevrouw Von wingerow heet niet Het komt me -HVoor, alsof dat al duizend jaar geleden heil voorkomen. Er is aliecn groote materieele schade aangericht. o o o DENEMARKEN. In Denemarken is een der groote banken tol sluiting der loketten over gegaan. Ook eenige kleinere banken hebben moeten sluiten. De debacle wordt aan de naweëen van den oorlog geweten. Wat een breede rug zoo'n oorlog tocli heeft en wat een gemak, dat hierop van atlles kan worden af geschoven. o o o SPANJE. In Spaansch Marokko is een kruit magazijn ontploft Het fort vloog in de lucht. Er zijn meer den dertig doo- den vele gewonden. o o o ITALIË. Een uitzondering wat mooie beloften betreft, maakt Musolini. Dit doet alleen de Italianen mooie voorspiegelingen en als hij Jus liegt, d:ui is de omvang van te voren beperkt. Hij houdt tv bovendien niet van om het den stroop pot tc loopen en neemt geen blad voor den mond. Hij komt er rond voor uit, dat hij een krachtig leger noodig heeff en een nog krachtiger,ItrChtvlóot. Het dalende geboortecijfer heeft 'daarom zijn bezorgdheid gewclft. en in een artikel in bet maandblad Geraridhia geeft hij hieraan uiting, lil dit artikid trekt hij krachtig van leer tegen de theorie van Malthus. Indien deze leer altijd van kracht zou zijn geweest, betoogt bij, dan zouden er ten tijde van het Ro- meinsclie Rijk heelemaal geen menschen meer op aarde hebben gewoond. „Wie geen vader is, is geen man" schrijft hij en „zestig millioencn Italianen zul len het gewicht van luin massa en hun macht doen geoelen in de wereldge schiedenis. Destijds heeft Musolini eens verklaard tegen een Fransch journalist, dat de Franschen den oorlog niet eer der hadden moeten beëindigen, voor ze in Berlijn waren geweest en dat Italië in Weenen had moeten zijn. Niemand kan er bezwaar tegen hebben, dat hij Italië vol wil zien met welvarende men schen, doch dat hij de talrijke schare in de eerste plaats wensclit als soldaat is bedenkelijk en hiertegen bestaan ge gronde bezwaren. o o o AMERIKA EN EUROPA. De Vereenigde Staten willen niet toetreden tot het Engelsch-Fransche vlootaccoord, omdat dit te weinig reke- Mevrouw Bankholtz antwoordde niet. Haar zuster ging in gedachten verzon ken verder: „Hij is vanmorgen al vroeg naar Posen .vertrokken. Wat heb je toch, Gise „Niets, niets!" „....om zich in zijn nieuw garnizoen te melden. Nu zit hij misschien wel juist in eene slede en legt, met 'den helm op, bezoeken af...." „Ja. Waarschijnlijk!" „En dan zal hij een onderhoud heb ben met zijn nieuwen overste en weer verlof nemen en 's avonds weer in Berlijn zijn...," Gabriëlle von Wingerow kromp ineen. „Brr! Het is koud hier in huis! Je hebt gelijk, Gise: mien kan hier niet blijven Gabriëlle..." „Wat is?" De kleine mevrouw Bankholtz deed de uiterste moeite haar kalmte te be houden. „Je kon me ten minste wel eens een stoel aanbieden!" „Je meent het goed, Gise! ik weet het wel! Je m(,m ook! Groet hem van me! Ik dank jullie beiden!.. Maar het is beter dat je gaat. Helpen kan me niemand!" Tot antwoord schoof de jonge Rapi- ning houdt met haar belangen. Aan Frankrijk de moeilijke taak van be middelaar in deze kwestie. FRANKRIJK. Als men de redevoeringen leest van minis'ers, presidenten enz dan krijgt men nagenoeg een zelfde gewaarwor- din als bij het aanhooren van plei dooien van advocaten. Hun cliënten zijn altijd de onschuld in eigen per soon, slachtoffe s van fantale 'samen- loopende omstandigheden, d e gaarne anders zouden hebben gt-wild, doch die hierin door anderen zijn verhin derd De rede van Poincaré Lr ge legenheid van de onthulling van het monument voor de gesneuvelden van Chainbe y doet ons dezelfde rewaar wordingen ondergaan. Hi-r volgen en'- ele greepen Geen land heeft zoozeer geleden als F ankrijk. geen land telde zooveel dooden, zag zooveel steden en do pen verwoest; wij zijn dus het volk dat zich het best de g uwelen van den nolo: kan voorstellen en dat dus uiteraa'd het meest genei ,d is ze te vervloeken. U ij zijn de eersten ge weest die ons op den weg de ont wapening begaven, wij zijn senood- zaakt bij de beoo deelinz van.het.een noodi:» is voor onze ve dedigin reke ning te houden met de, aanvalsmidde len, waa overande en beschikken door hun kade*, door hun ve eertirin.en voor militaire voorbereiding, door de eroote van hun bevollring en door het gemak waarmede zij hun industrie kunnen omzetten. Dit laatste slaat natuurlijk weer op puitschland enz. dat altijd nog maa steeds wee- als zondebok fun ee t. Een moet er toch de schuld hebben ook al Lachten alien zich van schuld v ij te pleiten Om st ijd ve zekcen ze allen dat ze niets lieve willen dan ontwapening en vrede ook Poinca doet dit doch doch hij vergeet e- bij te ze:gen, dat Fan <rij<c zijn oo logs uit aven ontzaglijk opvoe t en dat ze een snoot deel der doo Duitschland opgeb achte sommen von lie stelbeta lingen hie aan ve lo en faan en dat slechts een klein gedeelte wo dt aan gewend voor betaling aan eigen schud eische s. Het geval is te ve-relij-en met de positie van een debiteu- die zijn schulden niet of slechts zeer pe deeltelijk betaalt en toch in een du'e automobiel gaat toeren. tcinsvrouw een stoel bij haar en ging „Ik ga niet! Je moet me nog een tijdje dulden Gabriëlle zuchtte. „Plaag me dan alsjeblieft niet ver der! Alles gaat toch zonder jullie den weg, die het gaan moet!" „Maar je moet toch voorbereid zijn" „Ik ben het." „Ook op een ongeluk?" Gabriëlle zweeg. „Je man en Ostonne zuilen duel- leeren... en onder zware voorwaarden En Wingctow staat bekend ais ecu uitstekend schutter, zegt Walter... hij zegt.,., men moet op het ergste voor bereid zijn.,." „Ja." De kleine vrouw zette groote oogen op. „En dat zeg je zoo kalm? Spreekt dan heelemaal het geweten niet bij jou „Wat helpt al het geweten der we reld, wanneer het een moet is?" Gisela Bankholtz kon van angst niet antwoorden. De stem harer zuster klonk zeker. „Mijn man gebeurt niéts! Ostonne staat niet naar zijn leven. Hij heeft reden daartoe 1" „Maar.,." Gabriëlle vouwde de handen, NEDERLAND BELGIE. Het is nog «lyaar zeer kort gele den, dat Jlir. Beelaerts van Blokland te Genève een conferentie heeft gehad inet den Belgischen minister van bui- t'enlandsche zaken over hervatting der Nèderlandsche Belgische besprekingen. Naar aanleiding hiervan hebben we toen zoo'n magere verklaring gehad, waarin alleen gezegd werd, dat er een basis was voor verdere onderhandelingen. Volgens het Antwerpsclie blad te Nep tune, zijn de Nederlandsche voorstellen te Brussel ontvangen en bestudeerd. Volgens genoemd blad zouden deze Ne derlandsche voorstellen weinig kans bieden op overeenstemming en zou België verzoeken om internationalisatie van het vraagstuk. Hierover zou reeds met gunstig gevolg zijn gepolst. Hei departement van Buitenlandscbe Zaken te Brussel bevestigt dat bepaalde voor- loopige voorstellen uit (Jen Haag zijij ontvangen en Jat deze door technici worden bestudeerd. Het bericht der Neptune bevat trouwens zooveel on juistheden, dat commentaar geheel en al overbodig is. Het is niettemin ver- baringwekkend, hoe over een dergelijke belangrijke zaak zoo lichtvaardig kan worden geschreven. Welk nut liet ver der heeft dat wij vanuit het buitenland moeten vernemen dat er voorstellen aan Brussel zijn gedaan, ontgaat ons trou wens geheel en al. o o o Luchlschip over ons land. Het Duitsche luchtschip „Graf Zep pelin, was op een proefvlucht genood zaakt uit te wijken voor slecht weer en als gevolg hiervan nam bet schip koers naar Engeland, waarbij het even eens over ons land moest vliegen. Ve len hebben in spanning uitgezien naai het grijze luchtruim, toen bekend werd, dat liet schip in aantocht was. Op vele plaatsen in ons land was liet laag vliegende schip duidelijk waar te ne men, dat statig als een groote reclame sigaar doorkliefde. Het gleed zoo sta tig en zeker door de lucht en de Rot terdammers, die terecht de weinig be- Uo„» W-60 90 Ct T.b, $0 ct.Btj Apolh 6 O'cy""" „Ik geloof aan mijn geluk, Gisela!.. Wanneer twee menschen zóó te samen behooren, als hij en ik wanneer de wereld zóó voor iemand open ligt kan dat niet geknakt worden. Zoo on verstandig, gruwelijk kan het noodlot niet zijn!" „Ondaks alles! In in jouw plaats zou bidden, dat de kelk aan me voor bijgaat!" „En ais hij het niet doet... ken je Ostonne „Nauwelijks." „Hij is een man, Waarvan men niet meer los komt niet in het leven en niet in den dood!" Hij is mijn noodlot. Dat.noodlot zal steeds groot en sterk zijn... Zoo of zoo... daarom vrees ik er niet voor! Zie, Gise: Het is moge lijk, dat Ostonne de volgende week sterft! Goed. Dan deel ik zijn lot. Wij behooren bij elkaar. We zijn gelukkig, óf we zijn 't in 't geheel niet. Dat be wustzijn geeft me heel veel kalmte! Nu mag God doen, wat hij goed vindt!" „Men mag God niet in verzoeking brengen I" „Hij brengt ons in verzoeking!" Een oogenblik zwegen beiden. Dan hernam de kleine vrouw moeilijk: „Dat is heldenmoed... of trots... voor mij is 't te hoog!" vast besloten zitten. nijdenswaardige reputatie hebben van erg nieuwsgierig te zijn, hebben nu nog pijn in hun nekspieren wegens liet tu ren naar de lucht. Bezoekt de Riikslandboimvvinierschool te Goes. Na liet verschijnen van dit nummer resten nog slechts enkele dagen en de aangifte voor de Rijkslandbouwwinter- scliool te Goes zal zijn gesloten. Naar wij vernemen is Je aangifte tot nog toe beslist onvoldoende en dc vraag mag gestc.J worden, hoe is het tocli mogelijk Zoo haJ Leeuwarden er 31 en Drachten 21, dus Friesland totaal 52 aangiften. Het zou een blaam voor Zeeland zijn, dat inen de School te Goes met een uitstekenden naam in binnen- en buitenland niet zou kun nen bevolken. o -o o Er is echter nu nog tijd voor onze landbouwers, om de vraag te overwe gen: „zal mijn zoon naar de R. L. W. S. gaan Moest dit eigenlijk een vraag zijn? O. i. niet! Men mag immers aannemen, dat de landbouwende stand van deze tijden beseft, dat ontwikkeling en ken nis belangrijke en onmisbare factoren zijn in het bedrijfsleven, ook in dat van den boer. Hij zal toch weten, dat liet een eisch van den tijd is, dat de'grond slag voor de laier te verkrijgen prac- tische ervaring -is en móet zijntheo retische kennis. Hoevele vraagstukken van technisclien economischen en socialen aard dringen bij voortduring in den landbouw naar voren. Meer en meer wordt van den landbouwer geëischt, dat hij voor zijn bedrijf en zijn stand zelf zal opkomen. Wat moet er van onzen landbouw in de toekomst te wachten zijn, wan neer de ouders van lieden niet zorgen voor een ontwikkeld jonger geslacht o o o Wij weten het, dat er helaas ook in den boerenstand nog zoovelen zijn, die dc beteekenis van goed onderlegde theoretische kennis, die men aan de landbouwwinterschool kan opdoen, on derschatten, ja zelfs durven gering schatten en bedekt of openlijk ook doen En toch hebben dezen zoo volslagen ongelijk. Niet, dat men in Goes van de jongelui practische boereu maakt; we weten het maar al te goed, dat de practijk en ondervinding dit alleen zelve kan, doch wel leert men daar het „Jij zult dien hoogmoed ook niet noo dig hebben, schat! Jouw leven zal een zacht en vreedzaam verloop hebben... Toe, Gise: als je huilen wilt, ga dan naar huis! Hier wil ik geen tranen. Ik huil zelf ook niet!" v Ze stak de hand naar de jongere zuster uit: „Adieu!.... om twaalf uur komt Os tonne. Ik zou tot zoo laat graag alleen willen zijn!" „Als hij komt!" „Waarom niet?" „Toe, laat me nog een poosje blij ven, Gabriëlle!" „Kind... je bent werkelijk eene echte klis! Wat is er toch?" „Zeg., men hoort hier toch wel, als de telefoon schelt?" Gabriëlle knikte onverschillig. „Het... het is namelijk mogelijk, dat mijn man me opschelt..." „Zoo „Waarschijnlijk heel spoedig! Hij wil me berichten!.,. Hij heeft me hierheen igestuurd, opdat je niet alleen bent, als..." „Als wat?" (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 1