ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANOEREN De eeuwige strijd. PUROL Promciial Hu Bieten rooien VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 37e Jaargang Woensdag 3 October 9.8 Nummer 3367 Buitenland 's Morgens en 's Avonds Binnenland. SKENSSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden 11.25 franco p. post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 13 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK T{to.'aï" BRESKENS "oettfro Abonnements-Advertenties zeer billjjk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur :-: GRATIS verzekering vjh habanné's tegen ongelukken voor: Mi gulden bij levens- jas gld bij dood gld. bij verlies »a gld. bij ver- ra gld. bij ver- a» gld. bij ver- VjQfj lange ongeschikt- mij door 'ih van een nil lies van een all lies van een /Q lies van een heid tot werken. een ongeluk. «B hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. t a gld. bij verlies lij van eiken anderen vinger. OOSTENRIJK. De misdadiger, die als advocaat optrad Tijdens een proces tegen twee af perseis deelde de voorzitter der recht bank te Weenen mede, dat oorspron kelijk als verdediger van een der beklaagden aangewezen advocaat, dr Josef Löwenstein, gebleken was een lang gezocht misdadiger te zijn, nl. een agent, wien het gelukt was door zijn zelfbewuste houding langen tijd op te treden als vetdedtger in straf zaken!. Zijn ontmaskering geschiedde door een toeval Hij wilde als verdediger zijn cliënt in de hechtenis opzoeken, doch maakte zich hietbij verdacht en werd voor den president gebracht. Daar bekende hij de wegens verschei dene bedriegerijen gezochte agent te Löwenstein heeft zich vroeger in 't bezette gebied te Keulen opgehouden, doch was om politieke redenen ver wijderd. Hij kwam naar Weenen en hield zich daar bezig met het bezorgen van passen aan reizigers naar Pales tina, visa en overtochtskaarlen. Daarbij heeft hij zeventien emigranten bedro gen door hun hooge sommen als on kosten in rekening te brengen. Hier voor werd hij tot zes maanden ge vangenisstraf veroordeeld o o o BELGIË. EEN GRUWELIJKE VONDST. In October 1914 werden verschei dene inwoners van Hasselt dcor de Duitschers gefusilleerd, doch men wist tot dusver niet waar zij waren begra ven Thans heefr een boer die graafwerk ver ichtte in de nabijheid van een put, vier geraamten gevonden met enkele overblijfselen van kleeien, waardoor kon vastgesteld worden, dat het de lijken waren van vier ten chlgestelde burgers. o— FRANKRIJK. EEN MISDADiGERSBENDE GESNAPT. Een uit negen personen bestaande bende misdadigers, op één na allen vreemdelingen, is in handen der Parijsche politie gevallen. Deze is buitengewoon ingenomen met haar vangst, daar het heet dat de be de tal van misdrijven (diefstallen en ver 81. Levensdorst en levensvrede. Iets plechtigs., geweldigs., het groote onbe kende fatum. En onder zijne wieken twee arme menschen. Vader... Uw wil geschiede! r Ze stonoer. miJden in de scheme rende kamer. Borst aan borst. „Ga maar!" stamelde ze, onder zijne kussen, „Ga!" Hij gehoorzaamde. Ze begeleid de hem door liet huis den trap af. Ze spraken slechts fluisterend met elkan der, als vreesden ze iets verborgens uit den slaap te zullen wekken... Beneden nam hij hoed en jas. Toen hij" de- deur oper.dc, stonden beiden ver baasd. De nacht buiten was sneeuwwit. De winter nog eens gekomen. De vlok ken vielen «waar, loodrecht naar be neden. Voor het laatst kusten ze elkander, wild en eindeloos, Hij trok zich los, Gabi'iëlle stond met het licht in de hand op den drempel. Ostonne trad naar buiten en zonk tot over de enkels in de sneeuw. „De echte winter..." zeide hij, als vroeger lachend. „Weet je nog., op duisteringen) uit de laatste maai den op haar geweten heeft. De mannen zijn gevat tengevolge van hun poging om geslolen juweelen aan een juwelitr te verkoopen Twee Zuid Slaviërs bleken de leiders der bende te zijn door hen kwam men na ren langdurig onderzoek op het spoor der overige le !en, allen jonge mannen. Zuid Slaviërs en Tsjechen Zij waren hei ook, die in Juli j.l de inbraak in de Tsjecho Slowaaksche legatie te Parijs pleegden en de echt genoote van den gezant onder be dreiging met een revolver 's nachts in haar slaapkamer van haar juweelen beroofden. NOOIT TE SPAARZAAM. Een reservist fe Toulon onlving per post een circulaire, waarop een door een bolsjewistisch candidaat bij de jongste verkiezingen onderteekend manifest stond afgedrukt, tegen 't leger en de vloot gelicht. Toen hij het blaadje omsloeg zag hij een officieele oproep om zich in verband met zijn dienst bij de gendarme te melden. De ressrvist wist niet hoe hij hef had: was de circulaire van de com munistische propaganda af komstig, of was het een officieel stuk der gen darmerie. Hij begaf zich naar het bureau der gendarmerie en vernam daar dat teneinde papier te spa'en, in den laatsfen tijd de achterzijde van circulaires, tijdens een huiszoeking bij communisten gevonden, voor de gen darmerie di nde om mededeelingen op te doen drukken. CLEMENCEAU 87 JAAR. Vrijdag is Oeorges Clemenceau, de oud-premier, 87 jaar geworden. De „Père de la Victoire' woont thans sedert verscheidenejaien reeds in stille afzondering in de Vendée, zijn geboo testreek. zijn de mees geschikta-tfiomenten om Puto! toe te passen daarom behoort op iedere slaapkamer een doos of tube Puro! aanwezig te zijn. HET VERVOER IN' DE DERDE KLASSE DER SPOORWEGEN B'ijkens hei jaarverslag over 1927 van de Ned Spoo wegen was de op brengst van het vervoer over dat jaar als volgt dien middag, toen ik voor het eerst als boeman bij je kwam Ze knikte en glimlachte onder de tranen. Dan vroeg ze bevend: „Krijg ik morgen vroeg bericht van je? Heel vroeg „Ik kom zelf!" „Hoe Iaat „Wanneer je wilt!" „Dan verwacht ik je tegen den mid dag!" „Hier Ze zag een onwillekeurig dralen in Item. Ze verzekerde haastig: „Je kunt liet gerust doen! Mijn man betreedt dit huis niet meer! Hij is trouwens morgen niet in Berlijn! Hij gaat im mers-naar zijn garnizoen!" „Ja.'ik weet het! Dus morgen! Vaar wel mijn liefste!.. Tot weer ziens!.." „Morgen... morgen heb ik je nog: Maar dan...." „Houd moed lieveling1. Wees sterk, ik ben 't toch ook!" Ze klampte zicli aan hem vast. Ze schreeuwde: „Buiten is de nachtJe gaat weg in den nacht! Je komt niet weer!" „ik kom morgen om twaalf, lieveling. Hi] stond nog eens voor haar. Ze voelde zijn gloeienden, stommen, af scheidskus op hare lippen. Z-e sloot huiverend de oogen. Toen zij ze weer Enkele reis en retourkaarten, binnen- en buitenlandsch verkeer: le klasse f 3 604.000 2e klasse f 13 610 000 3e klasse f 37 COO.OOO Vacantiekaarien le klasse f 83 000 2e klasse f 501 000 3e klasse f 1 015 000 Abonnementen le klasse f 1 800 000 2- klasse f 7 776 000 3e klasse f 10 355 000 De totale opbrengst van het reizi gers-verkeer in 1927 heeft alzoo be dragen le klasse f5 495 000; 2e kl. f 21 887 0C0 en 3e klasse f 48 371 000 Bij vergelijking van deze cijfas met die van het vorig jaar blijkt, oft de opbrengst der le klasse weder achter uit is gegaan en die van de 2e klasse iets vooruitgegaan. In procenten uit gedrukt was de vermeerdering van de 2e klasse ruim 0.13 pCl en de ver mindering van de opbrengst van de le klasse 286 pCt. Hetzelfde verschijnsel doet zich ook bij de Duitsche Spooi wegen voor redenen waarom dan bij den aan staanden winterdienst de le klasse wordt afgeschaft.' o o o OVERVAL IN EEN WINKEL Verleden week hetft in een choco ladewinkel aan de Oldenbarnveldtstraat een heer iets gekocht. Terwijl de winkeljuffrouw het bestelde inpakte vroeg de klant, of hij van de telefoon mocht gebruik maken In dien tusschen- tijd heeft hij waarschijnlijk gezien dat de winkeljuffrouw alleen in den win kei was. Hij is daarop weer den w rikel ingegaan en heeft de juff ouw met een hamer op het hoofd geslagen, waardoor zij bloedend werd gewond. De getroffene begon te gillen, daarna heeft de aanrander haar nog eenige slagen nut den hamer toegebracht Er scheen een worsteling tusschen beiden te zijn ontstaande winkeljuffrouw heefi althans kan gezien den man den hamer af te nemen. Daarna is zij be wusteloos in den winkel neergezegen Daar haar gegil de aandacht had ge trokken van voorbijgangers, is de man den winkel uitgerend Het publiek heeft zich eerst in den winkel begeven om te zien wat daar was voorgevallenhierdoor heeft de aanrander een voorsprong gekregen. Toen men zag wat er aan den hand was, heeft men hem nagezet. Hij ver- opsloeg had hij zich omgekeerd. Hij ging de steenen trappen af... hij trad in de sneeuw... de vlokken vielen., hij was verdwenen... XVI. „Zeg, vent... ik ga nu!" riep me vrouw Bankholtz in liet zijvertrek tegen haar man. Ze stond met bontmuts en bontmantel voor den spiegel en knoopte de handschoenen dicht. Haar zacht, nog half meisjesachtig gelaat zag er onder den sluier bleek en angstig uit. iZe was zenuwachtig. De'vingers beefden aan de drukknoopjes. Ze keerde zicli bijna verschrokken om, toen de kapi tein binnenkwam. Ook hij zag er ern stig uit. Men merkte dat hij moeite deed kalm te schijnen. „Ja, je kunt nu wel zoo langzamer hand gaan, kindje...," zeide hij. „ik zou oin Gods wil Sn iet graag hebben dat je te laat kwam." Hij keek op het horloge en onder drukte een zenuwachtig gapen. „Vijf inl.nutcn voor negen 1.. Nu is Gabrielle wel voor je te spreken!.., Dus... Wat er ook gebeurt, hoofd hoog, versta je! Je weet wat we afge sproken hebben..." De kleine vrouw bedwong met moei te de tranen. „Ik ben zoo bang!" wijd rde zich door de Oldenbarneveldt- straat in de richting van den Maurits, weg Eenigen liepen hem achter aan roepende „Houdt den dief I1' en „Houdt dfen moordenaar I Op den Mauritsweg liepen toevallig Iwee agenten van politie in burger den vluchteling en zijn vervolgers tege moet. Zij wisten den man te arresteeren en hem over te brergen naar het politiebureau aan de Witte de With- straat. Daar bleek men te doen te hebben rnel een winkelier van den Milhenesseiweg, die bekende in den winkel aan de Oldenbarneveldtstaat te zijn binnengegaan met de bedoeling de lade te lichten. De arrestant is in verzekerde bewaring gesteld. De winkeljuffrouw is naar het zie kenhuis aan den Coolsingel gebracht Daar werden haar wonden verbonden waarna zij naar huis kon terugkeeren. Kloven, ontvellingen, schrammen en andere huidverwondingen ver zacht en geneest men snel mei Doos 30 en 60 ct. DE STAKING BIJ „DE SCHELDE QEëINDIQD. Vrijdag werden te 's Qravenhage onder leiding van den rijksbemiddelaar professor mr P J. M. Aalberse. ba- sprekingen gevoerd tusschen de par tijen. betrokken bij de reeds ruim vier maanden durende staking aan ,De Schelde" te Vlissingen. De rijksbemiddelaar deelde mede. dat hij hoewel geen formeel voor stel willende doen toch na zorg vuldige overweging van hetgeen tij dens het conflict gesproken en geschre ven is, tot de overluiging was gekomen, dat partijen op de volgende basis tot elkaar zouden kunnen komen: lo Op de zes, resp. zeven Chr. feestdagen wordt niet gewerkt, doch blijft het loon behouden. In de Pinksterweek worden 4'/2 dag vacantie gegeven met behoud van loon. Alleen in het jaar, waarin „De Schelde" geen dividend uitkeert, zullen de arheiders geen bezwaar maken bij wijze van compensatie van deze 4'/2 „Kindje., dat helpt nu niet!" Hij schoof haar met een zachten druk tegen de schouders naar de deur. „Dus, moed! Borst vooruit! Denk er aan, dat je eventueel moed voor twee moet hebben!" „Ja. ik zal wel!" De jonge otfieiersvrouw ging op de steenen staan, gaf haar flinken, breed- geschouderdeii man, die in zijn huis jasje, de sigaar in de hand, voor haar stond, een Jaatsten afscheidskus, zucht te diep en ging den trap af, de straat op. Buiten verblindde haar het licht. De winter was weer daar. Berlijn lag on der de sneeuw. De geheele wereld was veranderd. Steeds zwaarder drukte de beklemming de borst der jonge vrouw.. Daar was reeds de villa aan de Lichtensteinbrug. De huisdeur was niet in 't slot. De portierster was er niet. Iemand anders ook niet. in de vesti bule was nog dezelfde chaos van de verhuizing, als dagen te voren half ingepakte kisten, op elkaar gestapelde meubels, stroo op den vloer. Maar geen hamerslag dreunde, geen geslof der- pakkers, trap op, trap af. De vertrekken waren als uitgestorven. De kapiteins vrouw doorliep ze zoekend, ging dan hoofdschuddend en angstig naar de bovenverdieping en vond daar, in de dag anderhalve dag in ie halen 3o. Eén cent ioonsverhooging over de geheele lijn, met dien verstande, dat de gewone periodieke ioonsver hooging doorgaaL 4o. Bij hel omzetten van de 50- u ige werkweek in een 48 urige, met 1 Jan. a.s. zal voor het gederfde loon een compensatie worden gegeven. 5o. De arbeiders zullen er geen bezwaar legen maken over te werken, wanneer overwerkvergunningen worden gegeven van 55 uur voor de eerst volgende drie maanden en van 53 uur voor de daaropvolgende drie maanden 6o. Partijen verbinden zich dat wederkeerig geen slachtoffers zullen worden gemaakt. De directie van „De Schelde" en de Metaalbond verklaarden, de denkbeel den te aanvaarden. De arbeidersorga nisaties verklaarden zich bereid ze Vrijdag in de te houden vergaderingen aan haar leden voor le leggen. In die vergaderingen van de ver schillende werknemersorganisaties is door de leden, overeenkomstig het voorstel van de leiders van de ver schillende metaalbewerkersbonden, be sloten de Donderdag door den tijks bemiddelaar gestelde voorwaarden aan te nemen en dus de staking op te heffen. De modernen hebben het voorstel tot aanvaarding van de nieuwe voor waarden na eenige discussie ten slotte bij acclamatie aangenomen De Christ. Melaalbewerkersbond heeft het voorstel aangenomen met 357 tegen 8 en 2 stemmen blanco. De R -Kath. Bond heeft het voor stel aangenomen met 67 stemmen voor, 12 tegen en 2 blanco. In de Federatie van Metaalbewer kers semden 56 leden voor het voor stel, 13 tegen en 8 blanco Na afloop van de vergadering van de modernen trokken de leden, onder het zingen van strijdliederen door een deel der stad De eerste werklieden zijn tegen Dinsdag opgeroepen tot hervatting van den arbeid. Dit aantal zal geleidelijk, naar gelang van uitbreiding van de werkgelegenheid, worden vermeerderd. EEN VLOEKVERBOD. De Gemeenteraad te Goes heeft met 7 tegen 5 stemmen besloten tot in voering van een vloekverbod. Voor invoering van dit verbod stem de de rechterzijde, met uitzondering eenige, nog half bewoonbare kamer, haar guster. Gabrielle stond voor het venster en keek in de sneeuw naar buiten. Ze scheen bleek, maar kalm, en over de komst de jonge vrouw meer verwonderd dan verheugd. „Jij, Gise?" zeide ze langzaam, zon der van plaats te veranderen. „Ik wilde eens even naar je komen kijken!" „Je tnag toch niet!" „Hoezoo „Je ,n'.irn heeft het je immers ver boden!" Het klonk onverschillig, bijna af wijzend. De andere naderde haar schuw „Neen. Hij verlangde juist uitdruk kelijk, dat ik hier Iteen ging... En bo vendien.. in den toestand, waarin jij je nu gebracht hebt. Gabriëlle... ik bei. niet zooals de anderen! ik laat je niet in den steek!" De winterkoude had Gisela's wangen rood gemaakt. Maar dc| oogen blikten, onder den met rijp bedekten sluier, op de zuster neer, vol angst, waarin meen eene niet te begrijpen verwondering dat zoo iets mogelijk was gewseet, dan een verwijt lag. De beiden stonden be sluiteloos tegenover elkaar. (Wordt vervolgd,) vi yjin niiV ni'MViTüna I luvm-

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 1