Studie-Viool. Bijenw^sr n i i Gemengd Nieuws Advertences!. Tandarts Hertstein Waarschuwing! Gerrit Jan KR0^S W. DE SCHBIJYER, fuike iardafpl E. BILA1AKMAN Foto-artikelen. Melotte ÜiitPöoniei's, AJktfenhouts, Breskens, VA Pia str DAMME'S en Orgelhandel ,74-Vlissingen, Wikilljk»^ Motatasl Schipper ,<E0EST. L<cht op voor Rijwielen enz. Woensdag 26 Sept. nam. 7.21 Donderdag 27 7.19 Vrijdag 28 7 7 SPELEN MET EEN ALARMPISTOOL Woensdagmiddag was een aantal jongens in den Oppert aan het spelen met een alarmpistool. Een alarmpis tool is een instrument, dat bedriege- lijk veel op een browning lijkt. De .loop is echter aan de voorzijde geslo ten. Aan het begin van den loop boven er op bevindt zich een gat, waardoor de explosie er wordt met slaghoedjes geschoten - een uitweg kan vinden. Een jongen demonstreerde een dergelijk instrument. Een tienja rige jongen uit de Wilhelminastraat had zijn gezicht te dicht boven het alarmpistool gehouden, waardoor hij toen het afgeschoten werd, ernstige brandwonden aan zijn gezicht kreeg, terwijl ook zijn oog werd beschadigd. De jongen is naar het Ooglijdersge- sticht gebracht. Men vreest er voor, dat hij zijn oog za. moeten missen. Tegen den eigenaar van het alarm pistool, dat geen wapen is in den zin van de wet, is proces-verbaal opge maakt ter zake toebrengen van licha melijk letsel. LEOATEN. Wijlen mevrouw M. M. Timan, wed. van den heer M. K. de Jong, dezei dagen te Deventer overleden, heelt o.m. vrij van rechten gelegateerd: aan den Nederl. Protestantenbond, geves tigd te Utrecht, ten behoeve van de afdeeling Deventer, f 500, den Nederl. Protestantenbond, voornoemd, ten be hoeve der Zondagschool van de af deeling Deventer' t 500, de Diaconie der Ncd. Herv. Gein. te Deventer f 1000, afdeeling Deventer en Omstre ken der Ncd. Vereeniging tot bescher ming van dieren, gevestigd te 's-üra venhage f 500, Nederl. bond tot be strijding van de vivisectie f 500, afdee ling Deventer van de Vereeniging tot steun 1 500. Vereeniging tot bestrijding van de tuberculose, voorkomende in Deventer f 500, Vereeniging tot ver schaffing van versterkende middelen aan behoeftige zieken en herstellenden te Deventer f 500, Vereeniging tot verspreiding van stichtelijke blaadjes (vrijzinnig) te Amsterdam f 500, Ne derl. üustaaf Adolfvereeniging f 500, Maatschappij tot redding van drenke lingen te Amsterdam f 500, Burgerlijk Armbestuur te Deventer f p00, depar tement Deventer der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen f 500, Werkver schaffing aan hulpbehoevende blini den te Amsterdam f 10U0, Prins Hen- idrikstichtiug voor arme zeelieden te Egmonid aan Zee f 1000, Diaconie der Nederl. Herv. Kerk te Wijhe f 500, Israël Armbestuur te Deventer f 250, Gesticht vooi lijders aan vallende ziek te te Heemstede f 500, Vereeniging tot hulp in het Huisgezin f 250, af deeling Deventer der algemeeiie vrou- wenvereeniging Arbeid Adelt f 250, Leger der Heils, Deventer f 250, In lichting voor doofstommenonderwijs te Rotterdam f 1000, vereeniging voot wijkverpleging Deventer f 500. Een erfenis, die de moeite waard is. Omstreeks 1800 woonde een Jooc. Weisskopf genaamd, te Potkirchen, in Beieren. Hij was belast met het leveren van paarden voor de ruiterij van een Duitsch vorst. De man deed goede zaken en werd rijk, maar eindigde niet goed, daar hij door het gerecht werd ter dood veroordeeld en terecht ge steld. De leden van zijn ifamilie verlieten het land en trokken naar de stréken, die toen de Donau-vorstendommen vormden (thans Roemenië). Zij ver anderden hun naam en lieten zich voort aan Weiss noemen. E>e dochter van den veroordeelde trouwde met een zekeren Levy, ook van Jood/sche afkomst. Het echtpaar ves tigde zich te Londen, waar Levy schat rijk werd en overleed zonder kinderen na te laten. Zijn weduwe overleed in 1857 en liet het fortuin na ,aan de fa milie, die steeds in Roemenië verbleef. De Londensche rechtbank zond een officieelen brief naar Roemenië, doch die brief werd toevallig ter bestemder plaatse niet geopend. Eerst 25 jaar later vernam inen wat er in den brief stond. Maar toen was het zoo gemak kelijk niet meer om in liet bezit te komen van de nalatenschap. Even leek alles in de puntjes geregeld in 1914 en er zou met de deeling worden begon nen. Maar toen brak de oorlog uit en sr kwam voorloopig niets van de zaak. Na de oorlog kwam de kwestie weer ter sprake en thans zou de eindbe slissing niet lang. »vi eer uitblijven. On- noodig te zeggen dat een menigte ad vocaten met de zaak bezig zijn, zoowel voor de erfgenamen in Hongarije als in Roemenië. Het getal der erfgenamen beloopt 251. Het fortuin bedroeg 5 millioen jxmd sterling in 1857. Door rente is het gestegen tot 150 millioen pond sterling. Uitstervende dieren. Het is misschien weinig bekend, dat vele dieren, die wij 'achter de tralies van dierentuinen bewonderen, in lipt land van. herkomst bijna geheel zijn uitgestorven. De laatste exemplaren zijn naar Europa gebracht en aau de groote menagerieën verkocht. En wanneer het niet gelukt hun voortplanting in de gevangenis te verzekeren, dan is het dierenrijk na eenige jaren een interes sante si oil armer Onder de diersoor ten, die gedoemd zijr. uit te sterven, behoort ui de eerste plaats de Aincri. K.iansch. bucri Twintig jaar geleden neyolkteu rog millioener van deze die ren de steppen van Noord-Amerika. Door den bouw van de groote spoor wegen van het oosten naar het westen werd den bisons de .oorlog verklaard. De arbeiders met den bouw belast, gebruikten de dieren als een goedkoop voedingsmiddel en duizenden werden door hen geslacht. Een zeer belangwekkende hertesoort is het bijna volkomen verdwenen Da- vidhert, dat eigenaardig het gewei a- verechts draagt. Deze soort draagt den naam van den Jezuitenpater David, die zulk een hert voor de eerste maal in het keizerlijk wildpark te Peking ont dekte en het Zoölogisch instituut te Parijs daarvan een beschrijving gaf. De Bokseropstand in China beteekende ook het einde van de David-herten. De laatste zestig exemplaren van deze zeld zame dieren kwamen naar Europa, waar ze door den hertog van Beth- fort werden aangekocht. De Amerikaansche zingende zwaan of trompetzwaan is iu Amerika niet meer te vinden. Ook de Condor wordt steeds zeldzamer. Men betaalt thans voor een exemplaar van zulk een dier over de 1201) gulden. Het uitsterven van dc Condors heeft een Fransche firma op haar geweten, die vond dat de vleugels van deze vogels zeer goed voor versiering waren te gebruiken. De firma rustte een expeditie naar Zuid Amerika uit, die aan 16.000 Condors het leven kostte. Een dergelijk lot onder gingen de albatrossen, de trotsche vo gels van den Stillen Oceaan, die nog een grooter vlucht hebben dan de Con dors. Van die dieren wordt verteld, dat zij, wanneer ze in den ochtend van Australië wegvliegen, in den mid dag aan Kaap de Goede Hoop, het zuidelijkste punt van Afrika zijn, ter wijl ze 's-avonds Kaap Hoorn, het Zui delijkste punt van Amerika bereiken. Op het eiland Lesanne in den Groo- ten Oceaan bevond zich een broedplaats van deze dieren. Een Japanner liet nu een expeditie uitrusten, om handel te kunnen drijven niet de veeren van deze dieren. Zijn lieden richtten op het ei land een vreeselijk bloedbad aan. Meer dan 300.000 albatrossen vielen als slacht offer. De Amerikaansche regeering hoorde van dezen overval en zond een oorlogsschip naar Lesanne. Doch de expeditie had reeds de vlucht geno men en de Amerikanen vonden slechts de geraamten van de ongelukkige vo gels aan wien, naar ooggetuigen ver zekerden, levend de vleugels werden afgeslagen. Antilopen, wilde paaiden, kangaroes, zij zijn allen tot uitsterven veroordeeld, lil Australië heeft men de kangaroes vernietigd, omdat zij de weiden bevolk ten, die voor de schapen konden wor den gebruikt. Ingezonden Mededeeling. Zenuwachtig, Oversp en Slapalo Mljnhardt's Zemtwtablsiten zullen Uw zenuwen kalmeeren en sier ken en Uw stópeloosheid verdrijven Buisje 7^cL Bij Apoth. en Drogisten EEN AANVARING. Het salonschip „Kriemhild is nabij Koblenz in botsing gekomen met het Zwitsersche motorschip „UriHet salonschip werd zoo zwaar beschadigd, dat het onmiddellijk begon te zinken Bij de botsing werd een matroos ge dood. De passagiers werden met motor booten aan land gebracht. OVERREDEN. Te Hasker-horne is een 7-jarig meisje door een autobus aangereden en aan de bekomen verwondingen overleden. EEN PANIEK BIJ EEN THEATER- BRAND. In het revue-theater „Teatro Nove dades'' te Madrid is Zaterdagavond even voor het einde van de middag voorstelling door kortsluiting brand ontstaan. Het vuur veispreidde zich met ongekende snelheid over het ge- heele gebouw Onder de ongeveer 500 toeschouwers brak een paniek uit. Tot nu toe zijn 3 dooden en ongeveer 200 gewonden, van wie 60 ernstig, geteld Over dezen enormen brand worden nog de volgende bijzonderheden ge meld Het „Teatro Nove-'ades' ligt in het dichtbevolkte gedeelte van de stad en was een houten gebouw, geheel tus schen de huizen ingebouwd. Tegen het einde van de laatste voorstelling spiong plotseling een groote vlam van het tooneel in de zaal. Het vuur greep met ongekende snelheid om zich heen. In weinige oogenblikken stond alles in lichtelaaie. De toeschouwers die het gebouw geheel vulden, vluchtten naar de geheel onvoldoende uitgangen, waar velen onder den voel werden geloopen. Hel orkest probeerde rog door muziek de rust te herstellen, doch teverge fs. Behalve de brand weer namen alle beschikbare politie agenten, benevens een afdielingi ifan teiie aan het reddingswerk deel De brandweer trachtte het vuur tot den haard te beperken, doch stond machteloos. Het g-heele gebouw brand de uit In de reddingskazernes zijn reeds 200 gewonden geborgen, var wie 80 ernstig. Het aar,tal dooden is nog niet on te geven doch men spreekt van 200 De toeschouwers, die de bovenloges bezetten, zouden allen zijn omgekomen. Volgens via Pa ij - uit Madrid ont vangen telegrammen zou het aantal dooden 500 bedragen Behalve het theater bra dde nog een omliggend blok huizen af. P.imo de Rivera en de hurgemr ester van Madrid waren nog laat in den nacht op het terrein van de ramp aanwezig. Het opruimingswerk na den brand heeft den geheelen nacht voortgeduurd en ook den geheelen morgen was de brandweer, bijgestaan door politie en militairen, aanwezig. Er zijn reeds 63 lijken onder de puinhoopen vandaan gehaald. Men neemt aan, dat zich nog meer dan 100 dooden onder de puin hoopen bevinden Het theater had 6 rangen. Er waren ongeveer 3000 plaatsen en alles was bezel. Er werd een revue opgevoerd en in een der acten traden danseressen op die op een donker tooneel dansten met elect isch verlichte staven Wellicht was de constructie van de electrische inrichting niet goed, want er ontstond kortsluiting welke tot de cttastrophe geleid heeft. Plotseling sloegen vonken uit de gloeilampen der staven en alle lichten gingen uit, zoo dat het theater volkomen in duister gehuld was Op dit moment sloegen de vlammen uit de kleedkamers der danseressen. In een minimum van tijd stonden de coulissen in brand. Een lich'e rook drong van het tooneel in ie zaai. Onmiddellijk daarop vloog het brandend gordijn van het tooneel in de zaal. Tooneelknechten en spelers vluchtten in allerijl. Een brandscherm was niet aanwezig. EEN REIS OM DE WERELD. Palle Huid, een Deensche jongen van 15 jaar, die nooit eerder op reis geweest was. heeft op uitnoodiging van het Deensche blad .Po'.itieken" een reis om de wereld gemaakt, welk feit redoeld was als hulde aan de nage dachtenis van den grooten schrijver Jules Verne ter gelegenheid van diens eeuwfeest Sneller dan Phileas Fogg heeft Palle gereisd, want hij had, hoe wel hij geen gebruik mocht maken van vliegmachines, slechts 44 dagen noodig. Als bagage had hij slechts een valies en een fototoestel bij zich Jules Vernes kleinzoon de heer Jules Verne heeft zich bijzonder voor deze reis geïnteresseerd. Uit de aanteeke- ningen in zijn dagboek heeft Palle nu, misschien met eenige hulp, een boek samengesteld, dat kort geleden in Denemarken is verschenen en we'k boek op alleraardigste wijze de lot gevallen van Palle vóór zijn reis, op reis zelf en daarna beschrijft. Het boek heeft een voorwoord van Jules Verne's kleinzoon en bevat meer dan 100 illustraties door Palle genomen tijdens zijn wereldreis. Dit boek waarin na tuurlijk alle Hollandsche jongens en meisjes evenzeer zullen belangstellen als de Deensche jeugd zal half Novem ber in het Hollandsch onverkort en met alle illustraties verschijnen bij Van Holkema <Sr Warendorf's uitgevers maatschappij te Amsterdam, terwijl het boek in prachtband slechts f 2.50 zal kosten, BELANGRIJKE VERDUISTERING. Men schiijft aan de N. R. Crt. De marechaussee te Oudenbosch heeft als verdacht van verduistering in dienstbetrekking gearresteerd zekere P. van A. rijkskletk le klas bij den rij kso tvanger aldaar. Dezer dagen begaf deze P. van A. zich naar den Officier van Justitie te Breda en deelde dezen mede, dat er in zijn boeken een groot abuis was, doch dat hij zelf niets ontvreemd had. De Officier gaf hem daarop in over weging rustig naar huis te gaan en aangifte te doen bij de marechaussees en ook zijn chef van een en ander op de hoogte te brengen. Tevens zou een accountant gezonden worden, om met den rijks ntvanger en hemzelve een onderzoek in testellen In plaats even wel naar huis terug te keeren, is van A. gaan dwalen. Tot hij plotseling bij den commandant der marechaussee te Oudenbosch verscheen en daar hetzelfde vertelde wat hij den Officier vtn Justitie te Breda verteld had. Van Breda uit had genoemde opperwacht meester intusschen de noodige instruc ties ontvangen voor een accountants onderzoek en hij overreedde den man nu kalm thuis te blijven en verder bij het onderzoek behulpzaam te zijn. Van A durfde evenwel niet naar huis terug te keeren waarom de opper wachtmeester diens vader ging halen om hem thuis te brengen. Terug komende bleek Van A gevloden Naar alle richtingen werd gezocht tot hij eindelijk weer thuis kwam. Met zijn vrouw en zijn vader begsf hij zich naar den ontvanger waar intusschen was geconstateerd, dat er een tekort van verscheidene duizenden was Al daar werd hij meteen door de mare chaussee als verdacht van verduistering gearresteerd Het onderzoek heeft reeds een vermissing van ruim f20 000 aan het licht gebracht Na aanvankelijk te hebben ontkend, heeft Van A. tenslotte een volledige bekentenis afgelegd De verduisteringen verklaarde hij over een tijdsverloop van verscheidene jaren te hebben bedreven. Het tene gat had hij met het andere gestopt tot het niet meer ging. A. heeft zijn 25 jarig dienstjubileum gevierd. Hij is thans in het huis van bewaring te Breda ingesloten. EEN ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Zaterdagavond is op den Haailem merdijk een ernstig auto-ongeval ge beurd. Een particuliere auto reed met vrij groote snelheid achteruit en kwam tegen de pui van het winkelhuis van den heer Bonarius terecht. De winkel ruit en een deel van de élalagekast, waarin kindergoederen waren uitge stald, werd vernield. Twee voorbij gangsters raakten tusschen den auto en de pui bekneld, tengevolge waar van zij vrij ernstig gewond werden. De auto werd in beslaggenomen Zondag is de gehuwde vrouw Van der Bosch genaamd, wonende in de Willemstiaat, aan de bekomen verwon dingen bezweken. BRAND. Zaterdagavond te ongeveer 6 uur is de groote schuur van de ontginning „Theodoorhoeve" te Putbroek Echt door onbekende oorzaak tot den grond toe afgebrand. De gtheele oogst en alle machinerieën, die opgeslagen waren en welke het eigendom waren van den heer Reuten, gingen verloren. Op een gegeven oogenblik vermiste men het 4 jarig zoontje van R Na lang zoeken werd het ventje in de brandende schuur geheel verkoold gevonden. Hij was bij het uitbreken van den brand in de schuur geweest. INBRAAK. Zondagnacht hebben onbevoegden zich door middel van het verbrijzelen van een ruit toegang verschaft lot de goederenloods van het hoofdstation te Groningen. Uit een lade van een lessenaar werd een bedrag van f2 ontvreemd. Merkwaardig is, dat men een bedrag van f2000 aan dienstzegels, dat in dezelfde lade lag, niet heeft medegenomen, terwijl ook de brand kast onaangeroerd ls gebleven. houdt IEDEREN^wOENSDAG spretkuur van 10—12 uur te BRESKENS ten huize van den he^r-VAN HOUTE, Coiffeur, wpsstraat. is heden den 21 Sepjtónber 1928 uit mijn dienst oawlBgen en alle betalingen aan hem zijn hier door ongeldf Seisstraat Q 7, 10 en 11 MIDDELBURG Homopaat Voorhoeve^ Aspirinepotders en -Tabletten, Roode en Witle Hoestpoeders, Purol, Levertraan, Verbandstotfen, Smetpoeder vooyTatwe Germusan Borstelwerk, 'prima Glansverf, Wijn en Zoete Likeuren. Aanbevelend, p. R I S S E E U W, I^KSgist üroede. TE KOOP voor spotprijs een in goeden staat zijnde Te bevragen aan het Bureau van dit Blad. Hyachinten, Tulpenr^Crocussen en NarcissejL-vóor pot en buiten, in voopaao in OG'S Bloemisterij, Breskens. 25 K.G. zuivere^ljENWAS, ook per K.G ook nog BLANKE H O N IX G bij H. DÈ HONDT, Grpede. voor winterpiovtóie-t Blauwe, Bonte blauwcr^Rood Star en Bonte Stju^-bij A VAN OVER- BEKErÖieskens. OOSTBURG Fotograaf - Fotohandel Overal aan huis te ontbieden. Verkrijgbaar alle Depot te BRESKENS J. C. LE BLEU. VERKRIJGBAAR en onderdeeleri en WATTEN voor ZEEFTEN bij n Zaden en Landbouwwerktuigen. vanaf f„485,— garantie. STEMMEN VERHUREN met volledige REPAREEREN INRUILEN Sreskans—Rotterdam 'Dordrecht Vertrek van Breskens Zaterdagnam. 5 uur. Rotterdam, r Donderdag 12 uur. Dordrecftf: Vrfldag 12 uur. Telefoon Nummer 40 en 41.

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 3