im&üll Nil!. Week-Menu. Bij Boodschappen doen, geen PUROL vergeten. Bi on en] and. Buitenland- Sport. Fransche Schouwburg te Oent. j Zondag 30 Sept. des nam 2 uur. CARMEN, i Opera comique in 4 acten van Meilhac en Halevy Muziek van 0. Bizet. Vlaanderen rechtstreeks naar IJzendijke via de Pontebrug in 1029 zal tot stand komen. Dat zal een flinke verbetering zijn voor het wcderzijdscli verkeer. Een en ander dient nog wel eens .onder de oogen te worden gezien. Hij vraagt of de Kamer er genoegen mede neemt dat liet Bureau een en ander nog eens overweegt en nagtaat de beste wijze om een en ander onder de aan dacht der betrokken autoriteiten- te brengen. Dan kan ook aair de kwestie van het kanaal eens de aandacht wor den gewijd. Met algemccne stemmen wordt aldus besloten. De Voorzitter sluit hierna de open bare vergadering. N. J. HARTE. Ter Neuzen, IS September 192S. U kunt het be>dmen bij Apolh. en Drogisten in^dèozen van 30 en 60 ct. en in tuben van 80 ct. De lollen-misére. De Qooische correspondent van het I lib. schrijft: De strategische driehoek Hilversum- Maartensdijk-De Bilt, het bolwerk van de Gooisch-Utrechtsche tollen, was Zondag in sterken staat van tegenweer gebracht. Het hoofdkwartier was het gemeentehuis te Maaitcnsdijk, vlak bij den tol op den driesprong aldaar, waar voorposten van politietroepen naar alle zijden waren uitgezet. Dit hooftkwartier stond in telefonische verbinding met schillende punten in den drie- vc.üiiii bovendien de Hilversum- - -ïKeerspolitie per motorfiets op de lijn l.oosdreclitsche tol—tol op den Soestdijkerstraatweg, met den zijtak naar den tol te Maartensdijk, patrouil leerde. Te Maartensdijk werden nieuwsgie rigen op eerbiedigen afstand gehou den; samenscholingen van doortrek kende wielrijders werden niet geduid. De vijand liet zich wachten, 's Mor gens was een stoet van vijftien auto's voor den tolboom verschenen; maar liet bleek niet of 'de bestuurders tot de kwaadwilligen behoorden, want al maakten ze veel misbaar, het tolgeld werd zonder morren betaald. Een telefoontje uit De Bilt maakte melding van een gesloten colonne van vijftien auto's Met spanning werd hun komst verbeid. Eindelijk tegen vier uur: een nieuwe telefonische melding uit De Bilt: de tol aait de Vuursche had assistentie gevraagd, daar werd gestormd! Nu zou 't komen. Maar er kwam niets behalve vreed zame automobilisten, die gewillig be taalden. En toen ten slotte burgemees ter v. d. Voort van Zijp, De Bilt om nadere bijzonderheden vroeg, bleek een loos alarm de gemoederen te heb ben verontrust. D-e assistentievraag da teerde van een dag te voren en alles was ook in de buurgemeente rustig. Toen hebben wij er maar den brui aangegeven, want een overal, van 500 auto's die naar de schatting van bur gemeester v. d. Voort van Zijp mins tens nóodig waren om het verkeer in de war te schoppen, zou na 5 uur wel niet meer zijn te verwachten. Blijkens een bericht in „Het Volk" zouden een 40-tal auto's voorbij den tol te Maartensdijk een opstopping van een half uur hebben veroorzaakt door een motordefect voor te wenden. Te Weesp. De Zondag is betrekkelijk rustig ver- loopen. Den gehcelen dag was politie terplaatse, maar tot optreden behoefde 't n iet te komen. Wel was er eenig gemopper. Een automobilist weigerde aanvankelijk te betalen. Hij reed terug en rechts de Ossenmarkt op, welke weg evenwel doorloopt. Over Muiden wilde hij niet, omdat hij daar geen tol wenschte te betalen. (Wat uit deze richting trouwens niet noodig was) Voor dc opmerking dat hij feitelijk bruggeld aan de gemeente betaalde, zwichtte hij. Een troepje fietsrijders maakte eveneens bezwaar. Terwijl de tolgaarder met den voorman bezig was, Wist een deel {ie brug te passeeren zon der betaald te hebben. De overigen gingen terug over Muiden. Nog was er een fietser, die opspeelde. Hij schold den tolgaarder uit en presen teerde hem een vuistslag, 't Bleef ech ter bij een dreigement. En toen voor hem betaald werd, keerde de rust weer, die den geheelen dag niet meer ver stoord werd. o o o Terugbetaling van premiën der vrijwillige ouderdomsverzeke. ing. Ingediend is een wetsontwerp tot wijziging der ouderdomswet 1919. Om tegemoet te komen aan het verlangen, om de gelegenheid tot vrijwillige ver- zek,ernig niet te beperken tot de ouder domsvoorziening, maar haar uit te brei den tot de voorziening ten bate van de weduwen en geldelijke gevolgen van liet overlijden van den echtgenoot-kost winner, wordt een uitbreiding van de wettelijke invaliditeitsverzekering op dij punt voorgesteld. Ten einde het karak ter van aanvulling op de Invaliditeits wet te doen uitkomen, is het maximum der te verzekeren weduwenrente ge steld op zes gulden per week. De kosten der weduwenrenten-ver- zekering zuilen door de premiën moe ten worden gedekt, zoodat de Staat in deze verzekering geen bijdrage verleent, ook niet in de administratiekosten. Aangezien uit de praktijk gebleken is, dat de populariteit der vrijwillige ouderdomsverzekering er op winnen zou, indien bij overlijden van den ver zekerde vóórdat het recht op rente is ontstaan, de betaalde premiën goed deels aan hun gezinnen en nabestaan den zouden kunnen worden terugbe taald, wordt een regeling in dezen zin voorgesteld. Voor de verzekering, aan gegaan onder het beding van terug gaaf van de betaalde premiën zal uiter aard een hoogere premie verschuldigd zijn dan verschuldigd is voor verzeke- ring, gesloten zonder die' voorwaarde Verder is een bepaling opgenomen dat Nederlanders, die in het buitenland gevestigd zijn ook een vrijwillige ou derdomsverzekering kunnen sluiten. Aangezien de praktijk heeft aange toond, dat de overgroote meerderheid der' verzekeringen betreft renten van drie tot ten hoogste 10 gulden per week, verdient het, naar de Minister meent, aanbeveling, om het maximum te verzekeren rentebedrag terug te brengen op 10 gulden per week. AMERIKA. Ontvoerd. Vier blanken hebben Vrijdagavond Kaspar Holstein, een rijken neger ont voerd. Zij grepen hem, terwijl hij even na middernacht zijn woning verliet, die gelegen is in de omstreeks dat uul nog zeer drukke New-Yorksche wijk Harlem. De bandieten wierpen Holstein in een auto en reden in volle vaart weg. Hoewel de chauffeur van Hol stein hem nazette in den grooten auto van zijn meester, kon de limousine de straathoeken niet zoo snel nemen als de ontvoerders in hun kleinen wagen, zoodat hij spoedig het spoor bijster raakte, meldt „de Crt." De ontvoerders hebben met een club waarvan Holstein president is, getele foneerd en een losgeld geëischt van 17.000 dollar, dat zij later verhoogden tot 50.000 dollar. CHINA. Engetsche zendelinge ontvoerd. Qfficieel wordt gemeld, dat een Engelsche, miss Tobin, lid van den zendingsgenootschap der Anglikaan- sclie kerk, door roovers in het berg achtige gebied bij Tsjinping is gevan gen genomen, toen zij zich van Kanton naar Kweilin begaf. Haar gezellin, miss Watkins, werd niet ontvoerd. De Britsche en de Chineesche auto riteiten nemen maatregelen om h(rar bevrijding te verkrijgen. o o o ENGELAND. Een aardverschuiving. Op het eiland Wight tusschen Vent- nor en Blackgang begon Vrijdag een aardverschuiving die den geheelen dag vooitduurde. De beweging in den grond was zóó krachtig dat geheele rotsen afbraken. Een oppervlakte van ruin( 60 acres is in beweging en schuift langzaam tiaar zee toe. Een gedeelte van het bosch dat zich op deze oppervlakte bevindt, is reeds vernield en eeuwenoude eiken zijn ont worteld. De hoofdweg is door de massa die daarop gevallen is, versperd. Ook de bodem van de zee bij het eiland toont verandering aan. 0—0 0 Een ideaal echtgenoot! Mrs. Fanny Silver uit Clapton had haar echtgenoot Barnett Silver, een da- mesklcermaker, voor de rechtbank ge daagd wegens „moedwillige verlating". Eigenlijk had Silver zijn vrouw nooit in den feitelijken zin verlaten, alleen had hij sedert twee jaar niet met haar gesproken. Zij waren in Juni 1925 getrouwd; iti April daarop was een dochtertje geboren, en het scheen dat de vader hierover niet zeer gelukkig was. Want in Augustus 1920 deed hij er plotseling liet zwijgen toe en sprak nooit meer een woord. Voor de rechtbank vertelde de ont moedigde vrouw, dat haar man haai nooit bij deii voornaam noemde, nooit met haar of de baby uitging, nooit eenig teeken van genegenheid gaf, en als een doofstomme door het huis liep. Aan tafel sprak hij ook nooit een woord De man, die zelf was verschenen, bleek zeer spraakzaam toen liet zijn verdediging betrof. Hij schreef zijn houding toe aan ontstemdheid over liet feit, dat de moeder r ail zijn vrouw zoo dikwijls bij hein aan huis kwam en de hoofdpersoon was, terwijl hij op het tweede plan stond. Dc rechter zat met het geval verle gen, want van een „moedwillig verla ten" kon hier niet ten volle sprake zijn. De man had immers niet de ech telijke woning verlaten, maar zich slechts aan bepaalde levensomstandig heden onttrokken. Hij zag dan ook geen kans een oordeel te veilen en wilde de zaak nog even in beraad hou den. Intusschen zaten Barnett en Fanny Silver in de rechtzaal met de ruggen naar elkaar toegekeerd. o—o o DUITSCHLAND. Een oplichter gevat. Op Noiderney woonde een tijdlang een 'man, die zich Dr. Jur. von Ko- walski noemde. Donderdagavond werd de politie op de hoogte gesteld van een geval van oplichting, en verdenking viel op den ,,Dr. Juris". De pl.v. „Landrat" dr. Graby en een politie-ambtenaar gingen Vrijdag den man na en om 1 uur 's middags (trof dr. Graby hem op straat en stelde hem in arrest. De gearresteerde trok zijn revolver en trof zijn slachtoffer twee maal. Maar Dr. Graby schoot daarop ook en verwondde hem doodelijk. Daar de gevangene geen papieren bij zich had, is zijn identiteit nog niet vastgesteld. Een geheimzinnige ziekte. Vrijdag is de 7e gemeenteschool te Potsdam gesloten, daar een groot deel van de vrouwelijke leerlingen een be smettelijke halsontsteking heeft. Het bacteriologisch onderzoek heeft uitge wezen, dat de ziekte niet diphtheritus is. o o— o RUSLAND. Uit Moskou wordt gemeld, dat het Trotski, die in het bergdorp Wjernyi tusschen Toerkestan en Mongolië 200 K.M. van den dichtsbijzijnden spoorweg verwijderd, vertoeft voor korten tijd, is getukt berichten te doen toekomen aan den voormaligen Russischen gezant te Parijs Rakofsky, die in ballingschap leeft te Astrakan aan de Kaspische Zee. Trotski vroeg zijn vrienden om hulp en verklaarde d>at de politieke politie zijn dood wenschte. Men heeft hem verscheidene dagen niet van levens middelen voorzien en voor eenigen tijd hebben roode gardisten, hem van .een hinderlaag uit beschoten. Hij en zijn zoon beantwoordden het vuur met hun jachtgeweren. Toen deze gebeurtenis sen te Moskou bekend werden, heb ben de autoriteiten ze niet ontkend, maar voorgesteld als de daad van en kelingen, en aangekondigd, dat een onderzoek zou worden ingesteld. Op den 28sten Augustus zijn 33 vijanden van Trotski gearresteerd. o o o ZWITSERLAND. De hoóge kosten van den Volkenbond. In de begrootingscommissie van den Volkenbond te üenève heeft de Engel sche gedelegeerde Locker Lamspon Vrijdagmiddag op de voortdurende toe neming der uitgaven van den Volken bond critiek geoefend. Volgens zijn oor deel zal het aanzien van den Volken bond gevoelig lijden, indien de uitga van verder stijgen, in Engeland wordt reeds critiek gehoord over de wijze, waarop de Volkenbond geld uitgeeft Algemeen heerscht de opvatting dat de uitgaven van den Volkenbond in het algemeen en van het internationale ar beidsbureau in' het bijzonder te hoog zijn. Er Werd lang en breed gediscus- scerd over een poet van ongeveer een half millioen Zwitsersche francs voor zittingen van den beheersraad en twee conferenties maar ten slotte werd deze post in zijn geheel goedgekeurd. AMERIKA. Een oproep voor 5 miuioen dollars steungeld. Het Amerikaansche Roode Kruis heelt een oproep tot het publiek gericht voor liet bjjeenhrengen van een hedrag van tenminste 5 millioen dollars, om hulp te verleenen aan de slachtoffers van de orkanen in Florida, Porto Rico en de Maagden-eilanden. Men schat, dat 100.030 nienschen in Porto Rico en 15.000 families in Florida hulp noodig heib.n Het begraven van de lijken is een Drobleem, dat in Florida groote zorg baart. Er werden maatregelen genomen om liet uitbreken van epidciniën te voorkomen. Vliegtuigen vliegen over het gebied en laten kalk vallen; een groot aantal arbeiders is bezig de lij ken in ongeblusclite kalk te begraven. De chef van den medisclieii dienst ill de getroffen streek heeft aan het hoofdkwartier van liet Poode Kruis getelegrafeerd, dat hij volgens de laat ste opgaven 1385 dooden telde. OOSTBURG. i Vrijdagmiddag jl. kwam de raaJ d-r gemeeente alhier, onder voorzitterschap van den burgemeester, bijeen. Medege. deeld werd een afwijzende beschikking van Ged. Staten op liet beroep der schoolvereeniging „Emanuel" tegen de beslissing van den raad tot weigering van de gelden voor aanleg van cen trale verwarming. Verder werden voot kennisgeving aangenomen het verzoek van de afd. West- en Oost- Z.-Vlaan- dereii van den Algemeenen politiebond om vergoeding in de onkosten aan een cursus in dactyloscopyeen brief van Ged. Staten inzake de afschaffing vaii de kermis te 's-Heerenhoek; een brief van hetzelfde college dat geen bezwaar bestaat tegen het raadsbesluit inzake de begrenzing der bebouwde kom en klas se-indeeling der wegen, en een brief van gemeld college inzake ontvangst wijziging politieverordening. Het verzoek der Zeeuwsche Veree- niging voor dialect onderzoek, alsmede het besluit van den raad der gemeente Arnemuiden houdende verzoek adhaesit te betuigen aan zijne request aan den Minister van Onderwijs Kunst- en Wetenschappen inzake toepassing art. 104 L. O. wet 1920 werden voor kennis geving aangenomen. Afgewezen werd het verzoek dei fitters bij de lichtbedrijven om loons- verhooging. Het verzoek der schoolvereeniging „Emanuel' om beschikbaar stelling van gelden voor aanschaffing van kachels en leei middeleri voor het zevende leer jaar werd met algemeene stemmen in gewilligd, terwijl een verzoek van liet schoolbestuur der R.-K. bijzondere school om beschikbaarstelling van gel den voor centrale verwarming voor zijn schoolgebouw met algemeene stem men werd afgewezen. De commissie voor onderzoek der gemeente-rekening 1927 adviseerde tot voorloopige vaststelling. Hierna werd de gemeente-begrooting dienst 1929 aangeboden. Tenaanzien van de garantiebepaling voor de gemeente Zuidzande tegen over de gasfabriek alhier bij invoering van electriciteit door Zuidzande besloot de raad met algemeene stemmen geen wijziging in zijn standpunt te brenger- Een voostel van B. en W. om met 1 October den prijs van het industrie gas die nu bedraagt 11 cent per M:1 bij een gebruik van 1 tot en met 50 (M;i en 9 cent voor de volgende Meters te brengen, op resp. 10 en 8 cent, werd met algemeene stemmen aange nomen. De raad ging daarna over in besloten zitting. o o o GROEDE. Zaterdagnamiddag werd een varken, toebehoorende aan J. de M. alhier en wegende pl.m. 150 K.G., dat onbeheerd den rijksweg was opgeloopen, door de aldaar passeerende stoomtram aange reden en zoodanig verminkt dat het moest worden afgemaakt. AARDENBURG. Waarschijnlijk door onvoorzichtig heid bij het wegwerpen van een bran dende sigaret ontstond Vrijdag een be gin van brand bij de wed. Van Waes. Ofschoon er geen kachels brandden en de kinderen het huis sedert een paai uren hadden verlaten bemerkte men onverwachts dat er iets brandde op de slaapkamer. Hulp van buren hielp het vuur blusschen, en bleek dat het beddegoed vernield was. Verzekering dekt een groot deel der schade. BRESKENS. Alhier is door liet onderw. perso neel der O. L. S. een cütsus in de Fransche faal geopend, waarvoor zich reeds een 15 lal leerlingen der hcog- sle klassen o. gat. NIEUWVLIET Zondag jgaf het Muziekgezelf chap alhier een concert op de weide \an den heer P de Hul u Jz., met mede werking van de Zusterverecniging „Eendracht maakt Macht" uil O oede. Na afloop ging hel nog in optocht door de gemeente. Hoe langer hoe meer blijkt dat zoo'n muziekko ps ormisbaar is. Jammer evenwel is het g zeischap nooif ziker van de pla: Is, waar het spelen kan Al'een eenm.iziek- tent zou hierin etn htilzame veran- dering brengen Aan de medeve king der inwoners hieraan twijfelen wij niet; die zulten gaarne het hun el ij- draren De kwestie is alleen maar, wie zal het aanpakken. Lukken doet het zeker, ten plczice van koq s en gemeentenaren Afdeeling Floralia der Ooft en Tuinbouwtentoonstelling te Schoondijke o De volgende prijzen werd n hierjn behaald I. dóór leden der afd. Schooi,dij e: a 18 eerste prijzen Janneke 1 ruijn- ooge, Wed. B uijnooge, J. Butler. J A Cransberg, J. Dieleman Mevrouw van Dijk 1 Eeckh ut, W. Gos eije, Adr. Haartser, C LeenhoutsLeen- houts, J Minderhoud. J d. Plasactie, I Scbijve, L Verplankede Gmte, F Versprille, J v. d Vijver, P Wil- lemsen, Jac Zonnevijüe Aan den heer A Haartsen we d en ex'ra medaille toegekend voor het hoogste aantal toegekende punten b 8 tweede prijzenMevr. Bleiker, Aarn de Brauwer, I Oansberg J v. Haneghem, Ar tli. Leerh mis—Tromp, E. Lcmaire, F. Ve hage. J. de Wirde. c. 7 de de prijzen: Lies deB uijne, 1. Butler. M j Fremouw 1 Jansen J. 0. Kater, P. Risseeuw, P Risseeuw, landb. II. door leden der rfj. B eskerv: a. 2 eeiste p ijzen: J de G'Oite, Th. Verschoor. b. 9 tweede y rijzen C. Ie Bleu, Wed. de Buisonjé C Leenhouls, L Maas Brugge. Mevr N.ermars. Mej. van Ooteghem Mevr. Spoor, M> vr. de Vlieger, P. Wesdor; c. 6 derde prijzen Iz Buijze. A. v. Haneghem L Maas J de Meijer. A. Verschelling, J. de VoogJ III door leden der afd. Ooslbi tg: a. 2 tweede prijzen S J German en C. de Vuijst. b. 5 derde prijzen L. Masc'ée. R. j. de Milliano, I. Risseeuw Maat, lz. v. d Vijver en F Ynleina. IV door leden der afd. Biervliet: a 1 tweede prijs: W P. Verplanke. b. 2 de'de prijzen: J F las-Leen houts en H. Vleugels - Bakker. LUIVEN. De „Getrouwe Duif' te Cadzand gaf Zondag 16 Sept. een vlucht uit Breieuil, waaraan door 107 duiven werd deelgenomen Eerstaangekomene was van den heer B. P. de Ridder te Cadzand met een snelheid van 941 M. oer minuut. De volledige uil; lag was: B P. de Ridder le Cz le 3e en 11 e P. Pleijte te Br 2e Aug Coens te Ob 4e en 26; J P. Dusle te Ob 5e, 17e en 27e; lz. Misilje le Cz 6e en 16e; A. de Gardeijn te Ob.7e Jac Wisse te Br.8e A. J Vermeulen te Br.9e en 14e F de Block te Sch.10e |nz Pleijte le Br.: 12e en 25e; P Rot esin te Cz.13e W. Brevet le Cz 15e, 20e 21e en 24e; lac. de Veij le Br.18; F Yntema le Ob.19e |oz. Becu te Cz 22e lz. deGardrijn le Retr.23e. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN vm nam Woensdag 26 Sept. 12.04 12 28 Donderdag 27 12.49 1.03 Vrijdag 28 1 09 1.33 Volle Maan Zaterdag 29 September nam. 2.02.

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 2