ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN PUROL De eeuwige strijd. liieten rotfien VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN VIr jaargang Woensdag 26 September 18?8 Nummer 3365 Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Ter Neuzen. in. SKENSSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. post f 1,40 Advertentieprijs ran 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. lngez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker uitgever J. C. LE BLEU voorbeen E. BOOM—BLIEK TNoe'ai" BRESKENS Abonnements-Advertentles zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur GR A T I S verzekering var itabtnné's tegen ongelukken voor: >aa gulden bij levens- t«* gld. bij dood gld. bij verlies tra gld. bij ver- ra gld. bij ver- gld. bij ver- ;np lange ongeschikt- iljlj door 7h van een QU lies van een TU lies van een UÜ lies van een IV* heid tot werken. een ongeluk. 1* hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. s a gld. bij verlies van eiken anderen vinger. Naar aanleiding van een verzoek van clen lieer j. H. A. Sciiuurs te Sas van Gent, uitgeier van De Zeeuwsclie Koerier, die zich daarvoor .reeds heeft geïnteresseerd, om de tusschenkomst der (Kamer voor een vertegenwoordi ging van Zeeuwscn-VIaanderen op de Nederlandsche Jaarbeurs te Utrecht, gaf het bureau te kennen, dat van ha rentwege voor eenige jaren ook reeds is getracht daarvoor, bij de industrie belangstelling te wekken, doch zonder gevolg. De vertegenwoordiging bleef zich alleen bepalen 'tot die van den heer E. Lockefcer, te Hulst, die daar mede de eenige exposant is uit de gebeele provincie Zeeland. Er blijkt hier dus weinig belangstelling of behoefte. Niettemin wil het nogmaals een poging wagen en vroeg daarvoor machtiging der Kamer. De heer Van 't Hoff bepleitte het verlcenen van subsidie aan personen die zouden willen exposeeren, docli voor wie de kosten te hoog zijn. Hij meent dat er alle aanleiding is de in dustrie in dat opzicht te steunen. Hiertegen werd aangevoerd, dat de Kamer bezwaarlijk aan particulieren steun kan verlecnen in het drijven hun ner zaken. Iets anders is het, indien een collectieve inzending zou woiden satnengesteld, die de streek zou demon- streeren, op de wijze zooals dit met Indische inzending het geval is. De lieer Van Melie is van oordeel, dat de Kaïner daaraan geen financiee- len steun kan verleengn, doch kan er zich wel mee vereenigen, dat liet Bu reau zijn bemiddeling verleent om even tueel een inzending bijeen te krijgen. De belanghebbenden moeten, in het belang hunner zaak, zelf de kosten dra gen. Het voorstel van het Bureau werd aangenomen. Eveneens werd aangenomen het voor stel van het Bureau om steun te ver- leenen aan het verzoek der Kamer te Haarlem tot behoud der rijksdaalders- bons, liever echter nog invoering van 5 guldenbons. Voorts werd aangenomen het voor stel van het Bureau om het te mach tigen te onderzoeken of bij industrie- ëlen en gemeentebesturen in Zeeuwsch- Vlaanderen in beginsel voldoende be langstelling bestaat voor het laten ver 79. Ze hoorde zijn stem: „Gabriëlle... lieveling... We zullen onmenschelijk ge lukkig met elkaar zijn... We zijn voor elkaar geschapen... Nu is de wereld eerst goed in orde, nu wij' elkaar heb ben.. Zeg., mijne moeder zit nog steeds sprakeloos thuis, de handen in haar schoot. Ze denkt: de wereld bestaat niet meer lang. Die heeft me zien hui len.. mij..! Nu., en toen ben ik hierheen gekomen!" „Maar toch niet dadelijk 1" Hij deed alsof hij 't niet hoorde Hij'streelde haar haren, hij legde haar zacht de hand op den schouder. Hij sprak haar toe als een ziek kind. „Je mag daar niet zoo angstig met groote oogen staan te kijken, lieveling' Nu wordt weer alles goed!.. Ik zou wel een paar boomen in den dierentuin willen uittrekken en om me heen willen slaan!.. Ben jij nu ook eens dapper en hoop ook jij!.. Ik geloof aan ons ge luk! Jij moet het ook... Nu moeten we het wonder verdienen, Gabriëlle.. Nu wordt het ons eerst duidelijk, waar vaardigen eener film ter propageering van Zeeuwsch-Vlaanderen, zulks naar aanleiding van een schrijven van de Vereeniging „Nederhindsch Fabrikaat". Het Bureau zou in een dergelijke film een uitnemend reclamemiddel zien voor de streek. Aangezien echter naar schat ting, met 1000 M. film niet zal kunnen volstaan en de kosten op f 2 per M. komen, zijn de kosten niet onbeduidend, al is liet wellicht mogelijk die door algemeene medewerking bijeen te bren gen. Het resultaat zou, naar te- ver wachten is, de uitgaaf wettigen. Met betrekking tot het wetsontwerp op de Winkelsluiting bleek thans dat de Kamer van advies heeft gediend omtrent een vertrouwelijk toegezonden voor-ontwerp en zich daarbij op het standpunt heeft gesteld dat een derge lijke regeling voor het platteland, waar- tbe het geheelc gebied der Kamer te rekenen valt, onnoodig is, en dat dit, door de nabijheid der grens een nieuwe ■belemmering zal worden voor den mid denstand en de concurrentie zal ver zwaren. Dit zal liet (meest tot uiting komen in de plaatsen in de onmiddel lijke nabijheid der grens. In verband met de maatregelen betreffende Zon- dagssluiting is gewezen op het gebruik in Katholieke plaatsen van het winke len in den Zondagvoormiddag door de menschen van den buiten, die dan te vens de Kerk 'bezoeken. Hieromtrent is thans een oplossing te vinden door de vrijheid die aan de gemeenteraden wordt verleend om, in verband met bijzondere omstandigheden, onder goed keuring van de Kroon afwijkingen toe te staan. Ook is tegemoetgekomen aan het be zwaar der Kamer dat in sluitingstijd al leen mocht geleverd worden aan bin nenkomende schepen. Er is opgewezen dat die vrijheid ook behoorde verleend te worden voor uitgaande, of door gaande schepen, hetgeen voor de plaat sen met scheepvaartverkeer, als met name Ter Neuzen en Sas van Gent beslist noodzakelijk is. Overeenkomstig het voorstel van het Bureau werd besloten de bezwaren die bij de Kamer tegen het invoeren dezer wet bestaan, en die indertijd ter ken nis van den Minister van Arbeid, Han del en Nijverheid zijn gebracht thans ook ter kennis van de T weede Kamer te brengen. De heer Van Melie bepleitte bij de om we op de wereld waren, zoo lang, zonder lief te weten., waarom men ge werkt heeft., waarom men geleden heeft daarginds in Afrika is ons vei rijk. Daarheen ga je nu inet mij..." „Tot aan liet einde der wereld!" „Je zult mijn goede geest zijn!.... Later kunnen de jouwen komen en ons bezoeken en de oogen openspalken, hoe wij daar een klein vorstendom uit het oerwoud gesticht jhebben.. vrije lieden.... vroolijke lieden., jij en ik.. Maar denk niet, dat ik offers van je verlang!" Ze viel hem in de rede. Voor het eerst klonk haar stem nu vastbesloten. „Jawel! Ik wil offers brengen. Hoe meer, des te beter! Dat was juist mijne fout en mijne verblinding, dat ik dat tot nu toe niet gedaan heb. Maar geen offers uit plicht, zooals ik nu wilde. Daarover is geen zegen. Neen offers uit liefde... uit liefde! Werner., dat zijn de eenigste goeden!" Hij keek haar dankbaar, steeds nog met vochtige en tegelijkertijd vreugde stralende oogen aan, en trok weer stil haar rechter aan zijne lippen. „Ik kom me zelf voor als de prins uit het sprookjesland" zeide hij. „Ik heb altijd maar angst, ik wordt op eens daarginds bij moedertje wakker en alles omvraag een verzoek te doen aan de bevoegde autoriteiten voor het verkrij gen van wegenverbetering. Een goed wegennet acht hij voor Westelijk Z.- Vlaanderêri van zeer grdote beteckenis. Hij erkent, dat men door den aanleg van een kanaal een goedkoope ver binding zou krijgen, doch hij zou niet te veel op eens willen vragen omdat men dan te minder kans heeft iets te krijgen. in de tweede plaats stelt li ij de vraag, of de Kamer niets kan doen tot bevordering van liet tot stand ko men der waterleiding. Zal de industrie in Zeeuwsch-Vlaanderen tot bloei kun nen komen, dan is deze dringend nood zakelijk, aangezien de stichting van fa brieken thans alleen mogelijk is langs liet kanaal Gent-Ter Neuzen. De lieer De Feijter sluit zich, vooi wat verbetering der wegen betreft aan bij het betoog van den lieer Van Melie, doch wat de waterleiding betreft heeft hij het bezwaar dat men aan de inge zetenen de verplichting tot aansluiting wil opleggen, laat ze het dan lïevei laten. De heer Catsman sluit zich voor wat de wegen betreft ook aan bij liet be toog van den lieer Van Melie, maai wil, zooals hij reeds te kennen gaf liet kanaal niet laten passeeren. De ge- bede streek zou daarmede gebaat zijn en vele overladingen woiden voorko men; hij iieeft toe, dat het wel lang zal duren eer d if* er komt, te meer, waar nog geen eenstemmigheid daar omtrent bestaat in de streek zelf. Hij is liet ook eens met den lieer De Feijter betreffende de -verplicht! aansluiting aan de waterleiding. Hjj zou graag zien dat deze er kwam, maai door de verplichte aansluiting wordt z. i. een te zware last gelegd op den arbeidenden stand. De heer Van Melie voert hiertegen aan, dat zoo'n groot werk, dat in het algemeen belang is te achten niet zon der algemeene medewerking tot stand kan komen en acht het zeer aanvecht baar dat de kleine man daardoor het meest gedrukt zou worden. Hoeveel maatregelen in het algemeen belang zijn niet gegrond op een wettelijke ver plichting, omdat er anders piets van komen zou. De heer Van Waesberghe ideeltmede, dat ei goed vooruitzicht bestaat dat er binnen afzienbaren tijd in Zeeuwsch- Vlaanderen een stroo-cartonfabriek zal gesticht worden. Die. tot stand koming is echter afhankelijk van de stichting eener waterleiding, blijft die achter wege, dan kan er ook geen sprake zijn van de stichting eener iabriek. was een droom.. Ze boog het hoofd. In haar sidderde diezelfde angst. Die steeg langzaam omhoog als een monster uit de diepte der zeeën: Als het maar niet werkelijk een droom blijft... Hij zag de verandering in hare trek ken. Hij vroeg met tweder ongeduld, met een zacht verwijt: „Lieveling... wat trek je nu voor een gezicht?" „Och.... Iaat maar!" „Wat moet dan nog komen, opdat je heelemaal tevreden bent? Ik heb alles. Ik heb jou! En jij hebt mij... Jij bent mijne koningin... jou behoort mijn rijk!.. Waarom vrees je dan nog vooi de toekomst!? Ik voel eene zoo bui tengewone kracht in me! Ik zou dien kerel wel eens willen zien, die me nu nog in den weg durft treden..." Ze kromp plotseling ineen. Hij be greep langzaam, wat ze bedoelde. Zijn gelaat nam eene geringschattende uit drukking aan. Het was, alsof hij iets zeggen wilde. Maar hij zweeg. In zijne plaats begon zij nu, met veranderde stem „Ik heb je reeds zoo juist gevraagd., je hebt mijn brief ontvangen... je hebt je zóó daarover verheugd..." „Ik ben nu nog in den zevenden hemel!" sprak Werner von Ostonne, De heer Catsman is Van oordeel, dat, als de verplichting zou vervallen meer gemeentebesturen dan thans' geneigd zullen zijn tot medewerking. Indien bovendien zoo'n waterleiding zoo goed, is, en men overtuigd is dat ten slotte allen toch aansluiten, waarom dan de waterleiding niet gesticht zonder ver plichting? De heer De Feijter sluit zich hierbij aan en wijst op het leveren van gas, dooi de gemeente Axel in Ter Neuzen. Men is daatoe ook overgegaan zonder naar verplichting te vragen en de inge zetenen sluiten laan. De lieer Van Waesberghe stelt voor, tot de gemeentebesturen een verzoek te richten de tot stand koming der waterleiding te willen bevo.deren, zon der zich uit te spreken omtrent de wijze waarop. Dit voorstel ondervindt van verschil lende zijden 'steun. De Voorzitter merkt thans op, dat er op dit oogenblik feitelijk geen adres bestaat waarheen de Kaïner zich wen den kan. De vennootschap is opgericht, doch de werkzaamheden zijn opge schort en een comm.ssie van onder zoek is benoemd. Niemand kan in dit stadium invloed op den gang der zaak uitoefenen. Naar hij vernomen heeft zal de commissie binnenkort samen komen om het rapport vast te stellen. De Secretaris geeft in overweging liet Bureau te machtigen in het belang der waterleiding op te treden zoodra de gang der zaken dit mogelijk zal maken. Den voorstanders van het tot stand komen eener waterleiding ka.il er echter met nadruk op gewezen wor den, dat zulks zonder liet verplichtend stellen der aansluiting, - onder be paalde voorwaarden niet mogelijk is. Men moet zich dienaangaande geen illusies scheppen. De hoofdleidingen en wat dies meer zij moeten op volle ca paciteit worden aangelegd, zoodat ter stond het volle kapitaal in de zaak moet worden gestoken. Indien het aan sluiten vrij wordt gelaten zal dit zoo langzaam gaan, dat het renteverlies der mate stijgt dat in de eerste jaren zou moeten worden geëxploiteerd tegen een veei te hoog tarief, hetgeen aansluiting geheel onmogelijk zou maken. De electrische centrale te Ter Neuzen had indertijd na 3 jaar exploitatie nog slechts 75 aansluitingen. En wat de gasaansluiting te Ter Neuzen betreft, de ingezetenen die naar gas verlangden hebben zich terstond laten aansluiten en ondervinden daarvan het gemak, waren echter, om het zoo eens te noemen de vooruitstrevenden. Indiende hem bekende gegevens nog geen ver „Ik had gehoopt, nu vlieg je direct, als je 't vernam, naar me toe Lik heb gestaan en gewacht... ik heb niet kun nen denken van verlangen naar je. Zelfs dat ik nu vrij ben en hoe alles wordt is me eerst ingevallen, toen je gekomen bent. Waarom-beft je zoo laat gekomen. Hij zweeg. „Je moet "in dien tusschentijd nog eerst iets anders'gedaan hebben, Wei ner..." „Nu ja., ik had nog iets te doen, dat ik niet kon uitstellen!" „In jouw toestand „Er was bezoek. Ik kon toch de lui niet wegsturen!" „Wat wilde Üie dan „God., dit en ,dat... Plaag me nu niet!" „Werner... je kunt me het niet ver bergen. Dat .is de reden, waarom ik nog steeds als versteend ben in al ons geluk en steeds nog vrees, het gaat plotseling weg,en neemt ons mee, en alles is gedaan, vóór het begonnen is..,.." „Gabriëlle.. een dag als heden komt in een menschenbestaau nooit weer! Dien moet mej heilig houden! Dien mag men zich voor niets en nog eens niets vergallen!" „Maar anderén vergallen hem! gal andering hebben ondergaan, is nog slechts ongeveer een derde der inge zetenen aangesloten. Wanneer zullen nu echter de overige twee derden, de menschen die het zitten af te wachten, aangesloten zijn De kosten, noodig voor liet aanleggen eener waterleiding, gedogen dergelijke proefnemingen niet. Daarbij moet de deelneming, wil zij slagen, terstond zoogoed als algemeen zijn. Hij vermeent overigens geen on bescheidenheid te begaan, indien hij de verwachting uitspreekt, dat omtrent de waterleiding billijker tarieven naar vo ren zuilen komen, dan de thans uit liet rapport der oorspronkelijke com missie bekende, en dat dit veel van de bezwaren daaromtrent zal ondervangen. Ten slotte wordt het Bureau opge dragen in het belang der stichting van de waterleiding bij üe gemeentebesturen op te treden zoodra liet verloop der zaak daartoe de gelegenheid zal openen. De Voorzitter bespreekt daarna nog een en ander omtrent de wegen. Hij wijst op de iij oeilijkheden üie zich daarbij voordoen. Er zijn gemeenten en polders die lange wegen hebben aan gelegd, m et liet oog op de behoeiten van liet gemeentelijk verkeer, zijnde het vervoer van landbouwproducten enz. waarvoor ze ook voldoende zijn. Nu zijn er van die wegen welke vallen in de richting van het snelverkeer. Nu kan mem z. i. de gemeenten en polders niet belasten met het in orde brengen van zoo'n algemeenen verkeersweg. Er zal daarom over dit onderwerp nog heel wat beraadslaagd moeten worden, eer alles in orde is, nog afgezien vaib de omstandigheid, dat de provincie, die een aantal belangrijke verbindings wegen in liet provinciaal wegenplan heett opgenomen, niet alles te gelijk kan doen. Hij wijst er op, dat de rijkswegen aan deze zijde van den Braakman goed worden onderhouden. De weg van Ter Neuzen via Sas van Gent naar de grens is een mooie weg. Die van Sluiskil naar Axel, over de Sassing wordt naar hij meent ook goed in orde gemaakt. Omtrent de door de provincie uit te voeren verbeteringen deelt hij mede dat de aansluiting van den verbindings weg tusschen Oostelijk en Westelijk Z.- Kloven, outïéliingen, schrammen en andere huidvei wondingen ver zacht en geneesi men snel met Döi ós 30 en 60 ct. ik je eens zeggen, wie bij je geweest is Toen zé geen antwoord kreeg, zeide ze met eene door wanhoop harde stem: „Wingerow heeft je .zijne secondanten gestuurd! Jullie zullen duelleeren.." Een oogenblik was het stil. Dan vroeg Ostonne: „Waarom denk je dat, kind „Bankholtz heeft het me verteld.." „Die had ook wel iets verstandigere kunnen doen!" „Maar het is gebeurd! Dat kon ik trouwens ook wel zelf denken 1" Weer was eene pauze. Hij trok de schouders op. „Dat zijn lands zeden! Ik heb die gewoonte niet uitgevonden!" „Eu dat is alles wat je me zegt?" Hij wierp het energieke hoofd in den nek. in zijne oogen blikte een krijgshaftig flikkeren. Hij zag er ge vaarlijk uit. „Voor niets is niets!... Natuurlijk moet ik jou veroveren!.. Pat wil ik ook!.... Ik verheug fcie daarop. Ik ben een man!" Gabriëlle huiverde. Ze had zelf angst voor dat, wat ze nu zeggen wilde; „Werner... ik heb een verzoek..." „Spreek! Spreek" j ([wordt vervolgd]

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 1