BIJVOEGSEL Breskenssche Courant van de Woensdag 12 September 1928 TWEEDE BLAD. Meisjeskoor onder leiding van Mevi Lemaire-Dens eerst het Wilhelmus, dat door alle aanwezigen staande werd aangehoord, om vervolgens nog eenige mooie en mooi uitgevoerde liederen ten beste te geven. Het slotlied, het Zeeuwsche Volkslied, werd eveneens staande aangehoord. De minister complimenteerde de leid ster met deze goede uitvoering, om hierna de verschillende tenten rond te gaan, terwij Ihet Schoondijksche Muziek gezelschap zijn vroolijke tonen deed hooren. Overzicht der tentoonstelling. Het is hier de plaats een overzicht te geven van het zeer veel mooie, dat overal ten toon was gesteld. Bij de intrede link» zien we het eerst een aanplanting van de bekende firma Van Uxem uit Qroede, die ook in de eerste tent een zeer mooie stand bezit. Allerlei soorten bloemen, in pot en afgesneden zijn tot een mooi geheel gegroepeerd, maar het mooiste van al, waar reeds direct de aandacht opvalt, is de collectie rozen, waarom de heer Van Uxem bekend is. We zien daar de zelf gekweekte soorten Mevrouw Van Zuijen en Marie van Uxem, waar mee de kweeker zoo'n verdiend succes heeft. Ook de dahlia's vormden een ware keurcollectie Verder valt in |de eerste tent ook bij zonder op den heer Risseeuw-Maat uit Oostburg met een zeer fraaie verza meling appels en peren. Van vader or zoon is de heer Risseeuw de oudste inzender. Bij zijn vele medailles prijkt ook nog de eerst uitgereikte van 1884 wel een bewijs, dat goed kweeken reeds lang een eigenschap der famiile is. Naast deze inzending buiten mede dinging is de prachtige stand van Zee- lands proeftuin, wel een kostbare in stelling, doch die door zijn inzending toont, hoe hoog ide cultuur in onze provincie reeds is opgevoerd. De prachtverzameling cactussen van Mevr. Dieleman-Dees trok eveneens de algemeene aandacht. Een mooie verzameling groenten van den heer A- Cruson uit Breskens prijkte op de middentafel terwijl Mevr. Van Dijk en Wed. de Koek lieten zien, welke resultaten met steraliseeren bereikt kunnen worden Eerstgenoemde had hare inzending heel smaakvol te midden van een mooie collectie appels, peren en bloe men gerangschikt De tweede tent was geheel in be slag genomen door den kweeker en groentenhandelaar J J. Droog uit Bres kens. In mooie rangschikking gaf deze een overzicht van al zijn kweekers- en handelaarsproductenzaad, groenten, bloemen, planten enz Vooral zijn cactussen, waarmee hij op iedere ten toonstelling steeds meer op den voor grond treedt, trokken de algemeene aandacht. De eveneens bekende firma Van de Piassche uit Aardenburg had de derde tent tot zijn beschikking Een ve.za meling plrnten ui bloemen in alle soort vult de tent, terwijl voor de tent in perken nog zijn ondergebracht pal men, bladplanten, bloemen, enz. De vierde tent is de Floraliatent. Hierin zijn ondergebracht de collec tieve inzendingen van Schoöndijke. Breskens en Oostburg. Alle drie, maar vooral de eerste die naast de bloemen en planten ook vruchten enz tentoon stelde, laten zien, wat voor geweldi gen invloed de Floralias op het kweeken hebben uitgeoefend Door de leden der genoemde vereenigingen, waarbij ook de afdeeling Biervliet was ook particulier ingezonden Ook deze inzendingen voldeden aan hooge eischen. De Firma D. J. van der Have te Kapelle en de heer J. B. Aers te Oostburg bezitten de eene helft der vijfde tent, waarvan het middenstuk wordt ingenomen door een zeer mooie inzending buiten mededinging van Mevr. HoornBliek te Bieskens De firma Van der Have komt uit met een collectie bloemen, fruit, planten enz., waarvan vooral de groepen rotsplantjes een bijzonder goeden indruk maken. De heer Aers heeft in de tent zijn verzam ling vruchten enz., waarbij vooral de rozen opvallen, terwijl midden op het terrein een aanplanting van woud en vrucht boomen is neergezet, waarmede hij een eersten prijs verwierf. In de tweede helft der tent troont de vereeniging Ceres' met een uit gebreide mooie inzending bloemen, cactussen, fijne keuken, borduurwerk, appels, peren en een overzicht van wat de vereeniging al organiseert. De zevende tent geeft een fraaie inzending van firma Witte en Zoon uit Vlissingen; een reclame gedeelte van den heer Z C. Salomé uit Kortgene over de bekende landbouwartikelen Qermisan en Tutan. Verder een nieu wigheid op deze tentoonstellingen: de Veiligingsvereeniging Avicultura heeft het namelijk aangedurfd een stand alleen voor eieren te plaatsen en wel een stand van tamelijk groote afme ting, waarin in 18 verschillende vak ken eieren zijn gebracht met leerzame raadgevingen Het geheel geeft een goed overzicht over het wel en hoe niet gehandeld moet worden. Den ijve- rigeu directeur dier bloeiende vereeni ging alle eer voor zijn durf en aan- pakkingsvermogen, dat hier zoo mooi tot u ting komt Het Rijksbureau voor Nijverheids dienst heeft een stand doen oprichten ter reclame voor het gebruik van Nederlandsche klompen De heer Ca miel Blommaert uit Clinge laat d; ar zien, hoe klompen worden vervaardigd Op handige wijze maakt hij van een blok hout in niet te langen tijd een klomp. Een goed vakman vertelde hij, vervaardigt per dag acht of negen paar klompen kant en klaar. De groote concurrentie met België maakt het bedrijf echter niet loonend. Waar schijnlijk, dat het door Regeerirpshulp verbeteren zou. Ook was een plaats ingeruimd voor het in de geheele provincie bekende selectiebedrijf der Wilhelminapolder en Vereeniging tot bevordering van bijen teelt. Bij deze inzending bevond ziel een nieuw model honingslinger, gehee'i door een niet-vakman, de heer D. Lu- teijnAlmekinders van Zuidzande ver vaardigd. De Z. L. M. had met hulpivan benige leerlingen der Landbouwschool en eeni ge leden van de gewaskeuring een mooie zaadinzending geëxposeerd. De laatste tent was beschikbaar voor de kweekerij Ceres van den Heer C. M. van den Broecke uit Aardenburg. Voor de tent wordt een voorbeeld gegeven, hoe een boomgaard in ons district idient te werden ingericht, terwijl binnen een overzicht wordt gegeven van de pluk, sorteering, verpakking enz. van fruit. Jammer, dat het achterdeel, een zeer mooie fruitstand, ontsierd werd door een caricatuur der Cadzandsche dracht. Na deze ronde viel vanzelf de aan dacht op de hangaar, daar gebouwd door de heeren Ir. van Cruijningen en Krijnen uit Oostburg, die eenigen in Zeeuwsch-Vlaanderen, die zelf hangaars bouwen en wel op alle gewenschte grootten en afmetingen. (Het is te voor zien, gezien de (degelijke uitvoering, die in geen enkel opzicht bij buitenlandsche fabrikaten achterstaat, dat zij al spoedig omeilijk meer aan de vraag zal kunnen voldoen. De firma Steenhart uit Schoon dijke maakte daarbij op leuke handige wijze reclame voor zijn bekende drai- neerbuizen, door een ingang van deze buizen ;te bouwen. Rechts aan den ingang bevond zich de stand van den heer M. I. Leenhouts uit Oostburg, die daar met eenige nieu we modellen landbouwwerktuigen zeer veel aandacht trok. Na de rondgang beluigden de hooge gasten hun groote bewondering voor wat op de tentoonstelling was bijeen gebracht. Nadat in het café ,,'s Lar.ds Wel varen nog de thee was aangeboden, vertrokken de meeste autoriteiten met het salonrijtuig weer naar Breskens, en de Schelde over. Terwijl des avonds „Oefening kweekt kunst' een concert op de kipsk gaf werd in het hotel van den fter Van Rosevelt de gemeenschappelijke maal tijd gelvuikt. Ru m zestig personen namen er aan deel en hebben genoten van het goed verzorgd menu. dat de heer J J. Rosendaal uit Middelburg leverde en waarmee hij alle eer heeft ingelegd. De gezellige stemming, verhoogd door een strijkje en de vele schitte rende redevoeringen duurde tot het eind en maakte dit sanunzijn tot een waardig slot van een mooien dag, BEKRONINGEN. De medailles. De toegekende medailles werden als volgt behaald: C. M. van den Broecke, Aardenburg, groote zilveren van H. M. de Koningin, die ook de medaille van prof. Collum- bier voor tuinarchitectuur behaaldevan de Piassche, Aardenburg, zilveren van Z. K. H. Prins Hendrik; J. Droog groo

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 5