BIJVOEGSEL Breskenssche Courant M8P0ETIN, de heilige dai vel, Buitenland van de Zaterdag 1 September 1928. TWEEDE BLAD. LEO TOLSTOI. Deze week is de honderdste geboor tedag herdacht van den beroemden Russischen schrijver LeoNicolajewitsch Tolstoï. Tolstoï werd 28 Augustus 1828 op het landgoed Jasnaja Poljana in het gouvernement Tula geboren. Ais jonge man, die een losbandig leven heeft geleid, vlucht hij - hij schrijft het zelf in zijn „Dagboek" om zijn schulden en vooral zijn gewoonten te ontloopen, van Moskou naar den Kau- kasus, waar hij deelneemt aan den strijd tegen de opstandige bergbewo ners. Ook hier is hij de man, die zich bedrinkt, speelt en schulden maakt. Hij wordt officier, maakt een veldtocht mee, waarbij zijn leven menigmaal ge vaar loopt. De ellende van den oorlog doet hem nadenken. Een ernstige godsdienstige stemming brengt hem tot de overweging, of de daden van de geloovigen wel overeen komen met de woorden van d, Heilige Schrift. Het nuttelooze en het holle van het leven, door hem en anderen geleid, grijpen hem aan. Hij wil een nieuwen Godsdienst stichten, den Godsdienst van Christus, maar gezuiverd van dogma's en mys teriën. zooals hij in zijn Dagboek van 5 Maart 1855 had geschreven. Hij is door en door een revolutio nair. Een Nihilist, maar niet steunend op een materialistischen grondslag, doch op een ideëele. Door zijn Gods dienst geleid, begint hij den strijd tegen alles, wat hem onrecht lijkt. En zijn critiek op de maatschappelijke orde 3. Raspoetin werd bij die gelegenheid door een messteek zoo gevaarlijk ge wond, dat de doctoren uiteraard geen hoop meer konden geven. Raspoetin was echter taai en herstelde dank zij zijn sterk gestel hetgeen waarlijk een wonder mocht heeten. De boérin werd gearresteerd en verklaarde, toen zij zich over haar misdaad had te verantwoor den, dat Raspoetin een verleider was voor Rusland in het algemeen en voor de vrouwen in het bijzonder en dat zijn dood niet anders dan een weldaad voor de menschheid was. Zij werd tenslotte wordt al scherper en scherpe Alle bestaande dingen beschouwt hij als onwaar en onrecht. Staat, wet, kerk, het huwelijk wil hij gewijzigd en ver anderd. Wetenschap en kunst acht hij uit den booze Ze brengen hem niets Hij is de ideaal-anarchist, die niets van den tegenwoordigen staat wil we ten. die verlangt naar het woord van Christus, dat onrecht niet met orrecht wordt beantwoord. Eigenlijk kan men zeggen, dat hij nimmer alleen dichter is geweest. Naast den dichter stond steeds weer de leeraar. HET POSTVERKEER OVER DEN OCEAAN. De proefnemingen met het gecombi neerde vervoer van de trans-oceanische post tusschen Amerika en Europa door middel van vliegtuig en stoomschip zijn een succes gebleken. De Fransche Oceaanstoomer „Ile de France' had een vliegtuig aan boord, dat door middel van een catapult werd afgeschoten Donderdagochtend is het vliegtuig, bestuurd door luitenant Demougeot van boord geschoten en in den middag reeds te Leo Bourget aangekomen. De brieven van de mail uit Amerika zijn daardoor te Parijs juist vier en twintig uren vroeger be steld kunnen wordeti Behalve de bestuurder, de marine officier Demougeot, hadden ook de mecanicien Lelierce en de radio tele grafist Monrouzeaux aan boord van het vliegtuig plaats genomen Twee postzakken met 2400 brieven, samen wegende 40 K. G„ werden meegeno men. Om half zeven in den ochtend, ter wijl de „Ile de France" zich op 350 K. M. Westelijk van de Scilly -eilanden bevond, werd het vliegtuig gelanceerd Het nam op gelukkige wijze zijn vlucht, doch ontmoette sterken tegenwind en naar een krankzinnigengesticht gezon den. II. Meer en meer begon men over het algemeen, en de adel in het bijzonder, den verderfelijken invloed waar te ne men welke Raspoetin op hof en regee ring oefende. Meer dan ooit was dan ook de adel voornemens om op een afdoende wijze aan de schurkachtige practijkcn van Raspoetin een einde te maken. Twee malen reeds had men getracht door middel van een gehuur- den moordenaar hem uit den weg te doen ruimen, maar beide keeren was dit op niets uitgeloopen. Thans besloot de adel zélf de zaak ter hand te nemen Er vormde zich te dien einde een com plot, bestaande uit Prins Joessoepoff, Grootvorst Dimitri Pavlowitch, kapitein Soekhotine, Poerichkevitch en Dr. La- zwaren mist. Voor het vertrek had aan boord nog een geducht dispuut plaats gehad met reizigers, die mee wilden vliegen Dat zal voortaan mogelijk zijn en de reizi gers zullen daardoor ook in staat zijn hun reis met een dag te bekorten, maar het aantal, dat van die gelegen heid kan gebruik maken, is uit den aard der zaak uiterst beperkt. Het vliegtuig blijft nu teLe Bourget om het nieuwe vertrek van de Ile de France af te wachten, want luitenant Demougeot heeft nu opdracht gekregen geregeld den postdienst voor de nazending en de voor ontvangst met zijn vliegtuig te bevorderen. En waar de Transatlantische maat schappij hetzelfde wil d »en voor New York, daar zal dus voortaande trans ailantische postvaait met twee dagen bekort kunnen worden. HET BENUTTEN DER WATER VALLEN. Kapitein Mauritz Serrander, de t irec teur van de Hammarsforens-electrici- teits maatschappijen, de nieuwste der groote Zweedsche electriciteitsmaat- schappijen, heeft voor de kamer van koophandel te Sundsvai! een lezing gehouden ovet de vraag, op welke wijze de electrische stroom van de groote watervallen in Norrland over gebracht kan worden naar de industrie- bedrijven in het centrum van t Zuiden van Zweden. Hij wees er op. dat van de 9 000.000 paardenkrachten hydraulische water kracht in Zweden er zich 7 000 000 in Norrland bevinden, waarvan tot nu toe slechts 6 pet geëxploiteerd, zoodat er in de watervallen van Norrland nog een groote reserve voor de Zweedsche industrie schuilt De walerkracht in het cen'rum en het Zuiden van Zweden won t reeds voor een groot gedeel'e gebruikt. Ü3ar de vraag van de zijde der industrie steeds groot r wordt is in de toekomst een tekort te duch'en, terzij stappen worden genomen om electrischen stroom uit het Noorden over te brengen. zovert. De bedoeling was om, specu- leerende op de sympathie welke Ras poetin jegens den jongen Joessoepoff koesterde, hem er toe* te bewegen de zen te komen bezoeken. Het feit nu, dat Joessoepoff korten tijd geleden in het huwelijk was getreden zou worden benut om Raspoetin ten zijnent te noct- digen om hem aan zijn vrouw voor te stellen. De opzet was deze: Prins Joessoe poff zou Raspoetin uitnoodigen en hem ontvangen in een soort sous-terrein, aan de achterzijde van zijn paleis aan de Moïka gelegen en hem hier wijn en gebak offreeren welke behoorlijk ver giftigd zouden zijn. Mocht Raspoetin hieraan eventueel niet onmiddellijk be zwijken, dan zou hij (Joessoepoff) en zijn makkers met hun revolvers de rest doen.

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 5