BIJVOEGSEL Breskenssche Courant MSPOETIN, de heilige duivel. Sport. van de Woensdag 29 Augustus 1928 TWEEDE BLAD. WELK WEER ZAL HET ZIJN? ,Er zijn in de natuur bloemen en planten, die, wanneer ge ze nauwkeu rig nagaat, u kunnen voorspellen welk weer te verwachten is", zegt het .Al gemeen Nederl Landbouwblad". Om te beginnen noemen we de Muur of Murik (Vogelkruid, Erf of Mier stellaria media), een bekend on kruid op humusrijke gronden. Ze voorspelt mooi weer, wanneer de bloe men ook bij donker weer open zijn Blijft zij tot 's middags vier uur open, dan blijft het ook den volgenden dag droog, terwijl er zeker regen is te wachten, wanneer de bloemen na negen uur nog gesloten zijn Van het Gele Walstroo (Galium verum) hebben de bloempjes bij goed weer een aangenaam zoeten geur; ruiken zij ongewoon sterk, ga dan niet uit zonder regenscherm. De gewone distel (Carduus vulgaris) kondigt neer slag aan, wanneer haar parelmoer- vormige omwindselbladen zich (invo- lucrum) sluiten. Zijn zij open, dan kan men op mooi, zonnig weer rekenen. De Regen-Goudsbloem (Calendula- pluviales) voorspelt regen, wanneer de bloemhoofdjes na zeven uur in den morgen nog gesloten zijn. De Klaverzuring (Oscalis) trekt, wanneer regen of onweer op handen is, de drie blaadjes samen. De gewone Akkerkool jLapsaud com munis) bezit de eigenaardigheid om gedurende den nacht haar bloemkorfjes open te houden, wanneer het den volgenden dag gaat regenen. Blijft het droog weer, dan sluit zij reeds bijtijds. De stijlen der Geraniums of Ooie vaarsbekken en de angels der winter- 2. Men moge np. over Raspoetin oor- deelen zoo men wil, iiet feit dat de CzarowitCn vanaf het oogenblik dat Raspoetin hem behandelde hoe langer hoe minder te kampen kreeg met zijn ziekte, valt niet weg te praten. Som migen zijn van oordeel dat hij dit resultaat wel degelijk bereikte door middel van hypnose; anderen weel meencn dat zijn vriendschap met een dokter uit Thibet afkomstig, een ze keren Badmaieff, een man wien ten gevolge van verschillende omstandig heden verboden was openlijk te prak- tezeeren, maar die voor een zeer kun- haver (Avena sativa) buigen en krom men zich in droge lucht, terwijl ze zich bij vochtig weer intrekken. De Klaversoorten trekken voor een onweer de bladen samen en buigen den stengel om, terwijl de Akkerwin- de (Convolvulus arvensis) bij een op handen zijnden regen haar bloemen uitspreidt De Goudsbloem (Calendula offici nalis) opent zich bij bestendig weer 's morgens tegen zeven uur en blijft tot 's middags openblijft zij echter 's morgens gesloten, dan zal er dien dag regen komen. De Kruipende Boterbloem (Ranun- cules repeus) trekt, evenals de Moeras Boterbloem (Caltha palustrus) de bla den samen tegen regen, terwijl de voorjaars vroegeling (Draba veina) de bladen dan sterk buigt en de klaver- zuringsoorten (Oxdis) de bladen dichtvouwen. Als de bloemkorfjes der Melkdistels (Sonchus) 's nachts gesloten zijn is het den volgenden dag mooi weer; blijven zij open dan is een regendag te verwachten Het omgekeerde is het geval bij de gewone Distel (Carduus); hier sluiten de bloemen zich tegen regen De Gele Anemoon (Anemone ranun culoides) sluit voor den regen haar bloemende Bosch-Anemoon (Ane mone nemirosa) draagt bij mooi weer de bloemen rechtop, terwijl zij bij naderend regenweer deze laat hangen Heeft het bolletje, gevormd door Je vruchtpluizen eener uitgebroeide Paardebloem (saraxacum officinale) een ongerepten vorm, dan is mooi weer te wachten. De scharlaken roode Pimpernel (Poterium sanguisorb) wacht den dag, waarop regen vallen zal, af met ge sloten bloem, ook al is de hemel bij het opgaan der zon helder blauw. Deze bloem voorspelt vijf, tien, zelfs Vier en twintig uur van te voren regen Ook de wilde kastanjes gelden als weerprofeten. Wanneer goed weer in dig arts doorging, hem hiertoe in staat stelde. In ieder geval, het feit was er, en Raspoetin was er de man naar er van te profiteeren. Raspoetin wordt ons in die dagen (1909) beschreven als een man van middelbare grootte, zeer breede schou ders, een langwerpig gelaat met groo- ten neus, en een paar vreemde, door dringende oogen, waarvan een eigen aardige aantrekkingskracnt uitging; zijn lange, doorgaans verwarde baard, deed zijn gezicht nog langer schijnen. Het ge'heel gaf een zeer onsympathieken, ja eigenlijk afstootenden indruk. Door gaans was Raspoetin gekleed in een eenvoudige monnikspij. Hij trad overal waar hij verscheen met een zeker aplomb op, groette een ieder, zelfs de hoogste autoriteiten, met een achte- looze nonchalance, ja, hij moet zich amtocht is, al is de hemel ook nog bewolkt breiden de kastanjes hunne vijfdeelige bladeren in alle richtingen uit. Heeft men daarentegen regen te wachten, dan zijn de bladeren min of meer samengevouwen. Zoo zouden we nog vele voorbeel den kunnen noemen, doch laten het thans hierbij- Eenmaal opmerkzaam gemaakt, kunt ge zelve meer weer profeten in de plantenwereld ontdek ken. WIELERBAAN SAS VAN GENT. Een magnifiek Kermisprogramma. Ter gelegenheid van de jaarlijksche Groote Kermis zullen op Zondag 2 September as opnieuw groote wieler wedstrijden op de Sas van Gentsche baan plaats hebben, waarvan de clou ongetwijfeld is: de uitdaging van Piet van Kempen aan Fred Hamerlinck. Deze uitdaging zal plaats hebben in een match omnium van 5 ritten van „man tegen man" zoodat op de meest duidelijke wijze zal kunnen worden uitgemaakt, wie van beiden de grootste kampioen is enof Hamcrlirck inderdaad sterker is dan den .Vliegen den Hollander". Tal van vooraanstaande andere eerste rangskrachten treden verder in het strijdperk, waarvan o.m dienen ge noemd Jef Dervaes, 4e in het wereld kampioenschap te Boedapest, winner van Brussel-Parijs en van de drie Zustersteden. Dervaes is momenteel een der beste Belgische renners. Zijn verder nog van de partij Hector Martin, overwinnaar van Bordeaux Parijs; Deo- let, overwinnaar van den omloop van het Zuiden var. Frank'ijk: Gaston Re- bry, specialiteit op den weg enz. enz. Al deze renners traden voorheen nog niet in Zeeuwsch-Vlaanderen op en vormen met Piet van Kempen Hamer l'nck dus een waar attractiepunt voor de toeschouwers, die de groote cracks van dezen tijd eens met eigen oogen aan het werk willen zien. zelfs niet hebben ontzien om den Czaar met een „bonjeur, mijn waarde" te begroeten. Intusschen nam zijn invloed op de keizerlijke familie, maar in net bijzon der op de Czarina voortdurend toe, en naarmate dat dit net geval was, be gon Raspoetin zien ook met de politiek te bemoeien. In alles luisterde, men langzamerhand naar hem en practisch was in die dagen niet de Czaar doCn hij „de beheerscher allerRussen". Gelijk 'het een vroom man paste en hij gaf zich alle moeite hiervoov door te gaan wandelde Raspoetin des daags door 'net keizerlijk paleis, met alles en ieder over God sprekende en den Czaar in schier alle aangele genheden adviseerende. Reeds vroeg begaf hij zich te ruste, teneinde, gelijk hij dit placht te zeggen, voor het sla-

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 5