IOC ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN 10 10 PUROL Buitenland. Bij dit nummer behoort een bijvoegsel. EERSTE BLAD. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 7t jatrgang Woensdag 29 Augustus 19.-8 Nummer 3357 !eeuwsch-Vlaamsche Belangen, Binnen land. )e eeuwige strijd. Ingezonden Mededeeiing. BKESKENSSRHE COURANT Abonnementspryg p. 3 maanden 11.25 franco p. post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Hike regel meer 15 cent. Ingez. Meded 30 ct. p. regel. Drukker uitgever J. C. LE BLEU voorbeen E. BOOM—BLIEK Pmtglrc 701T# TNo'2?" BRESKENS Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot a 11 e r 1 y k Dinsdag- en Vrydagmlddag uur OR A T I S ve-zekering >r li abonné's tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt- i+O gld bij dood m* gld. bij verlies «s gld. bij ver door 7h van een hl] lies van een heid tot®werken. een ongeluk. IW hand of voet. oog. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij gld. bij ver- air gld. bij ver lies van een /h lies van een duim. wijsvinger. Fatum" te 's-Gravenhage. gld. bij verlies van eiken anderen vinger. )e artikelen, die wij tot nu toe om- gen, zijn tiians alle geplaatst. Eeni- neeren zegden inmiddels nog een ledige toezending iiunner beschou- g toe. /an verscnillende zijden ontvingen ondertusschen korte wenken en be itjes, waarin werd gewezen op za- die naar hun meening een nadere preking en overdenking wel waard 'en. oor de samenva tting, met eind- chouwing ontbreken ons nog eenige gegevens van het Bureau voor Statistiek in Den Haag. Na ontvangst hiervan hopen wij uitgebreid de zaak onder de oogen te zien. Inmiddels zeggen wij van deze plaats gaarne nartelijk dank toe aan allen, die op eenigerlei wijze nun medewerking nebben geschonken. De vraag rest dan alleen nog, eigen lijk de moeilijkste kwestie, noe uit deze zaak de beste resultaten zullen te ver krijgen zijn. Red. Breskenssche Courant. ontvluchting uit de gevangenis te Scheveningen. ie Belg Geudens verklaarde aan de 1 igscne politie, dat de laatste „for- e streken" voor het doorzagen noo- tot den stormaentigen avond van Dinsdag bewaard waren. ien was de gewensente opening ver- jen. De andere drie waren nem rgegaan in de eigenlijke ontvlucn- no. één was de tnans gesnapte Van den Brande, die daarbuiten net ein moest verkennen. Cj. als laat- nad de bedden nog opgemaakt, den waker te misleiden. I usscnen en Hall' elf in den avond zijn allen ioor gekropen, waarbij men natuur- wacntte, tot de bewaker om 't k,war- net gordijntje had verschoven. \en nad elkaar daarbij zooveel mo- jk genolpen; eerst waren nummer en 3 op de scnouders genomen en ilotte nadden de anderen den Belg r buiten getrokken, 't pikdonker en in den stortregen net viertal toen op het dak. 'Het verzekerde O. noodweer. Een uur lang hebben ze toen in span- stilgezeten, ook al om wat aan duisternis te gewennen, daar zij vankelijk op net dek geen hand r de oogen konden zien. Dat nalf :je werd gebruikt, om te delibreeren men verder zou handelen. En pas- 'nad het viertal enkele beddelakens genomen, die aaneengeknoopt wer- om 'net afdalen langs den muuf vergemakkelijken. Veel nut neeft i eenter van die lakens niet gehad, elen nebben een deel van hun on- ij stond op. De majoor zweeg. Hij it na. Op den trouwdag van den ger en nog eens twee dagen voor eigen bruiloft had Gabriëlle hem aarschuwd. Ze had hem duidelijk Sgdk „ik weet niet, of ik wel de e vrouw voor 'je ben" Hij 'nad naar liare woorden geluisterd. Hij slechts aan zich zelf gedacht. Een >el van schuld en verantwoorde- leid greep hem plotseling aan. ankholtz gaf hem de hand tot af- lid. "^Hoofd hoog! Nu komen jullie im mers onder andere mensdnen, in een nieuwe omgev ing. Dat doet wonde- d en. Ik hoop binnen enkele maanden Zijn jullie nog lustiger dan wij. Dus jnaar moed en veel geluk. Adieu! Toen Banldioltz vertrokken was, ging Wingerow naar beneden. Hij moest zijn vrouw spreken. Ze was in een der groote zalen. Ze stond voor haar levensgroot portret van Lenbach. Vroeger was het haar voorgekomen, Bisof ze er totaal niet op geleek, Het derkleeding uitgetrokken; deze was zóó nat geworden, dat ze er de voorkeur aan gaven zoo weinig mogelijk onder goed aan te houden. Al glijdende zijn ze over deu 'noogen èn vervolgens over den lageren muur getrokken, tot ze een gescnikte plaats vonden om den sprong te wagen. Zij kwamen uit aan de zijde van de Door- nikscne straat en zijn verder door de duinen en langs de electriscne spoor lijn geloopen, nu eens in een kuil val lend, dan weer over een nindernis sprin gend. Tot op zeker oogenblik, dat in een kuil was neergekomen, de anderen hem in den steek bleken te hebben gelaten. O. zei, alles te hebben afge'- zoent, doch geen spoor van de ande ren te nebben ontdekt. Hij was daar over al neei slecht te spreken en vond liet een wel zeer eigenaardige belooning voor de hulp, die hij het drietal bij de ontvluchting had verschaft. Op zijn eentje neeft hij toen getracht den weg naar Rotterdam en vandaar naar België te vinden. In de verte ontwaarde hij later, in den ocntendscliemer, een handwijzer, die hem deed blijken, dat hij inplaats van in de richting Rotterdam was ge loopen nog verder van Delft dan van Den Haag af was. De stad, die hij voor Rotterdam aanzag, bleek Leiden te zijn. Tenminste, dat werd nem ver teld door iemand, dien hij om inlich tingen vroeg, doen .die zich verder niet om "nem bekommerde. Zwervend door bosdn en heide, in hoofdzaak 's nachts, doch als hij nie mand in de buurt zag, ook wel bij daglicht, is Geudens tenslotte in den hooiberg bij Voorschoten aangeland, had een vreemden trek om den mond, dien in de oogen een vastbesloten glans. Iets wilds in d e houding van het even naar achter geworpen hoofd. Vandaag scheen haar dat alles juist van te voren vermoed door de nand die eens 'het penseel voerde. Ze be schouwde het stom, als in een vraag, in een afwaenting daarvan, wat nu kwam komen moest in deze dagen. Toen hoorde ze de schreden van haar man. Hij droeg een bundeltje papieren in de hand. Hij was terughoudend, be leefd 'het scheen haar zooals in den dienst. Zuivere zakelijkheid tussclieii beiden. Al 'net persoonlijke vermeden. „Ik wil je nog even de teekening van ons nieuw huis laten zien!" zeide hij, ging zitten, sloeg een been over het andere en legde een door hem zelf ontworpen plan op de knie. „Een paleis, zooals hier, krijgen we natuurlijk niet Hij deed moeite kalm te spreken, maar de ergernis sidderde daardoor. „Ik heb eerder aan eene eenvoudige woning ge dacht. We zullen ons daarnaar moeten inrichten., is ook heel aardig... Ze stond naast hem en keek onver schillig over zijne schouders op heft blad. De majoor ging verder: „Ik zou die waar hij, die in twee dagen niets an ders nad gegeten dan zijn broodje, dat hij uit de gevangenis had meege nomen, werd ontdekt, om kort daarna genoodzaakt te zijn, zien over te geven. De politie neeft nog de vraag onder de oogen gezien, of G. zijn vernaai ook aldus neeft ingekleed, om den be waker te sparen; zij heeft evenwel wei nig reden, om aan de waarneid van het relaas van Geudens te twijfelen. Hij is reeds naar de Sciieveningsche gevangenis teruggebracht. De tweede gearresteerte in- en uit breker Van de Brande, is onmiddellijk na zijn aankomst uit Dordrecnt naar de Sciieveningsche gevangenis teruggeleid. Hier heeft men den man aan een ver hoor onderworpen, doch vooralsnog weigert Van de Brande inlicntingen te geven. Sleciits dit is de politie van den mail zelf te weten gekomenTe Dordrecht aangeland, wilde Van de Brande een kennis opzoeken, doen toen hij aan liet adres kwam, waar iiij meende zijn re latie te kunnen vinden, bleek deze daar niet meer te wonen. IntussCnen had v. d. B. een soldaten pak de uniform van stukrijder bij de 'veld weten te bemaentigen (hij bc- (weert het gekocht te hebben, maar weigert te zeggen, wanneer en bij wren) en toen is hij, in dat pak gestoken, om negen uur naar -ijnn burgerlijken stand te Dordrecht geloopen volgens de regelen der kunst salueerend voor eenige meerderen, die hij op den weg ontmoette en daar heeft hij geïnfor meerd naar het tegenwoordige adres van den vriend, dien nij zocht. De amb tenaar aan net loket vond echter, dat de militair wat vreemd deed en dacht: dat kon wei eens een van de gevlucjlte gevangenen zijn. Hij hield, zonderdat v. d. B. liet vermoedde, dezen aan de praat en liet zijn collega inmiddels de politie waarscnuwen. Toen kort daarop een paar agenten verscnenen, liet v. d. B. zien gewillig arresteeren, na te hebben bekend, wie hij was. De Koningin-Moeder. Het Gemeindeblatte van de Duitsci:- Evangelisciie Gemeente te 's-Graven hage wijdt een bijzonder artikel aan de Koningin-Moeder, ter gelegenneid van naar 70en verjaardag. Wij ontleenen er net volgende aan: „Wij Duitsciiers kunnen van de Hoo- ge Vrouw ieeren, dat harmonie onder de mensclien en volken alleen dan te bereiken is, wanneer bij hoog en laag hoekk;amer, daar, voor huiskamer ne men. Maar dan neeft men den paarden stal vlak voor den neus! Mij hindert 't niet! Het is wel goed, als men een oog op de dieren heeft. Wat denk jij daarvan „Mij is het hetzelfde!!" Hij fronste de wenkbrawen. Die on verschilligheid hinderde hem geweldig. Maar hij zeide slechts kort: „Goed! Als je niet gevraagd wilt zijn!... Dan neb ik hier verder eene voorloopige lijst der menscnen, bij wie we een be zoek moeten maken. Je moet je met je kostuums een beetje daarnaar regelen" Het was een lange opsomming van namen... officieren van alle rangen provinciaal bestuur... adel enz. enz.. „Ik zal wel wat nebben om aan te trekken!" zeide Gabriëlle. Ze hoopte dat liij nu klaar was. Maar hij had nog een bladje. „ik heb eene soort inarschtabel voor de verhuizing samengesteld. Hier heb je, vertrek daar, aankomst hier, die van de menschen, met de groote bagage... daar de oppassers met de paarden - en hier nog de vermoede lijke aankomst der meubelwagens. Zoo, neem jij ook een afschrift, dan kan alles geregeld gaan." Zijne pedanterie hinderde haar. Hij was steeds bij de zaak, nooit bij de de enkeling innerlijk bereid is, het ei gene acuter te stellen bij het andere. En dit voorbeeld, dat de Koningin- Moeder ons Duitschers in het buiten land geeft, is te grooter en schooner, daar net ons toont, dat men bij het in- en opgaan in vreemde omgeving zijn eigen innerlijk wezen niet benoeft te verloochenen. Wie liet voorrecht had de Koningin-Moeder persoonlijk te ont moeten, die weet, dat ze als Holland- serie vrouw en moeder, als Holland- sche Koningin en lhndsvorstin toch al tijd het Duitsche hart en wezen trouw heeft bewaard. Bezuiniging. De officieele trekkingslijst van de thans trekkende Staatsloterij wordt niet meer gedrukt door de Landsdrukkerij doch door een particulier, de firma' A. Brouwer te Rotterdam. De uitslui-i tende reden, dat men daartoe is over gegaan, is volgens de Tel. gelegen in het verkrijgen van besparing. De ge noemde firma betaalt tnans een vast bedrag aan net Rijk, om de officieele lijst te mogen drukken en uitgeven terwijl vroeger het Rijk een bedrag aan de Landsdrukkerij voor het drukken der lijst moest vergoeden. 'Bovendien is tnans onder aan de lijst een ruimte bescnikbaar voor annonces,waarvan de opbrengst het rijk ten goede zal ko men. Door controle van de zijde der directie van Staatsloterij wordt tegen net begaan van abuizen gewaakt. Hoe groot 'net bedrag der bezuiniging zal zijn, door den nieuwen maatregel te verkrijgen, kon men nog niet mede? deelen. Onweer. Verschillende afdeelingen infanterie uit Bergen op Zoom, die Vrijdag avond velddienst nadden, zijn door 'net zware onweer overvallen. De lei-c dende officieren dezer afdeelingen ge lastten aanstonds de geweren op den grond te leggen, terwijl de manschap pen zooveel mogelijk schuilden. Een dezer afdeelingen schuilde op boven omschreven wijze op den Antwerp- scnenstraatweg. Daar werden de ser geant-majoor Vernage en een sergeant door den bliksem getroffen. Beiden werden, nadat de doktoren Blom van Assendelft en Ten Cate waren ont boden, per auto naar huis gebracht. Zij bleken echter geen letsel van blij vender! aard te hebben gekregyi, zoo ziel der dingen ze schoof ongedul dig de papieren van zien af. Ze keken elkaar aan. Majoor Von Wingerow raapte zijne notities te samen. „Met jou is ais gewoonlijk niet te redeneeren!" zeide 'nij koel. Ze zweeg. Hij deed een paar sciire- den naar de deur en bleef weer staan. „Trouwens... dat had ik bijna verge ten... ik kom vandaag niet dejeuneeren.. ik 'neb buiten de stad iets te doen..." „Ik ga straks ook uit!" Von Wingerow draaide zich op den hiel om en ging. Dezen keer verliet 'hem voor eene seconde kalmte en op voeding. Hij wierp de deur acnter zich in het slot, dat het huis dreunde. Direct daarna berouwde het hem. Mismoedig stond hij in zijne kamer voor het ven ster en staarde naar buiten tusschen de kale takken van den dierentuin. Af en toe zucntte hij zwaar. Hij h#d de sigaar weggelegd. Hem verneugde niets meer. Hij was droefgeestig. Hij dacht aan zijne eerste vrouw. Het hart deed hem pijn. Dat was niet alleen van verdriet. Steeds meer en meer drukte hem eene schuld: Hij had het geweten, op dien avond, dat üabriëlle's wil gebroken was en had toch van haar de beslis sende wilsverklaring afgeperst. Dus weersprak 'het een aan het ander. Nu moest nij die overwinning boeten, dat alles nog betrekkelijk goed is af- geloopen, ald'js meldt ,,de Avondster". Majoor Vefnage bleek het hevigst te zijn getroffen, doen de sergeant was weer spoedig in orde. Eenigen tijd na dien kregen ook enkele militairen vermoedelijk van den schrik 't nog wat te kwaad. Te Kerkdriel sloeg de bliksem in een woning die geheel is afgebrand. Tijdens het onweer, dat Vrijdagnacht boven Westelijk Noord-Brabant woed de, sloeg de bliksem in net woonhuis van een landbouwer te Halsteren; het brandde grootendeels af. Te Doetinciiem sloeg de bliksem in een door 2 gezinnen bewoonde boer derij. Het nuis branade totaal af. Eeni ge varkens en kippen kwamen in de vlammen om. Doorzitten Zonnebrand D f T R T en Smetten i r «A Aj POLEN, Een trein geplunderd. Naar *V.I). uit Warschau meldt, is Zaterdagnacht nabij Kielce door een gewapende bende misdadigers een per sonentrein tot stilstand gebracht en volledig uitgeplunderd. Toen de ma chinist, verschrikt door gegeven licht signalen, geremd had, sprongen plot seling uit net struikgewas ter weers zijden van de lijn gemaskerde mannen te voorschijn. Binnen heel korten tijd 'nadden /ij de doodelijk verschrikte pas sagiers van alle kostbaarneden beroofd. De geheele overval duurde nauwelijks twintig minuten, waarna de roovers met nun grooten buit weer in de dui sternis verdwenen. De geneele politie- maent uit de omgeving is gemobili seerd, maar tot dusver is geen spoor van de bende ontdekt. Onder op straat liep eene dame. Eene slanke, blonde, elegante dame Ze hield het gesluierde hoofd even te gen den wind gebogen. Er was eene gemakkelijkneid in hare beweging, een zacht wiegen in de taille, zooals eene muzikale fnythmus. Gelijkmatig, veer- kyradntig ging ze haar weg en ver dween om den hoek. Hij keek haar na en dacht: „Die vreemde daar beneden is mijne vrouw..." Het verwonderde hem. Dikwijls scheen hem zijn huwelijk als een droom, waaruit hij spoedig -ontwaken moest... Hij schrok op. Het meisje bracht hem een kaartje op een zilveren blad. „Deze dame verzoekt u dringend te spreken Hij nain het kaartje en las: „Elise von Wieser. Dan scnudde hij het hoofd. „Ken ik niet! Zeg maar, dat ze zich schriftelijk tot me moet wenden! Ik neb geen tijd!" „U moet tijd voor me hebben!" De stem klonk hard en vast. De be zoekster was eenvoudig het meisje ge volgd en stond op den drempel. Zijn oog overvloog haar in plotselinge er gernis. Eenvoudige hoed. Grijze man tel. Goedkoope parapluie. Afgedragen 'handschoenen. Eene gouvernante of eene collecte! (wordt vervolgd.}

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 1