m 10 ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN (iugg®bHufe"k 'PUROL Zeeuwsch-Vlaamsche Belangen. De eeuwige strijd. W buitenland biiiiieiiiaiiu. RESKENSSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 13 cent lngez. Meded. 30 ct. p. regel. O rukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorbceo E. BOOM- BLIEK Poatgiro 70179 TnÓ'Ï° BRESKENS Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot n i t e r I Ij k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 nor 7 e jaargang OR A T I S verzekering 1ahïé's tegen ongelukken voor: Woensdag 8 Augustus ML 8 Nummer 3351 gulden bij levens- tea gld. bij dood a. gld. bij verlies »s gld. bij ver- is gld. bij ver- gld. bij ver- lange ongeschikt- Ifjfj door 7h van een hy lies van een lies van een /n lies van een heid tot werken. een ongeluk. hand of ,yoet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Oni:evallen-Verzekering-Maatschappij .Fatum" te 's-Oravenhage. gld. by verlies van eiken anderen vinger. Zesde artikel door W. J. M. HOEGEN. O O O Hoe kan West Zéeuwseh-V laanderen liet nest in zijn ontwiKkeling gesieunu worden wanneer deze vraag voor ons dis trict gesteld wordt, heeit jhlks wel als bijzondere oorzaak de ligging van Zeeuwsch-V Uanucren. ue totsianuen op landbouwgebied zijn de laaisie jaren minder guns.ig, dai is echter een inter nationaal verschijnsel en dieift men bij de beoordeeling van den toestand wei rekening te houden met het leit dat „up en downs" zich ten allen tijde, overal en op elk gebied voordoen. Dat moge daarom geen aanleiding zijn tot ongerustneid en is geen verscnijn- sel eigen aan Zeeuw sch-Vlaanderen. Men hoede zien er voor te over^j drijven én bet voor te stellen, aisot door de ligging en door die minder gunstige toestanden dit district aan den rand van den atgrond staat. Niets is m.i. minden waar dan dat. Is het niet een weinig in strijd met het gevoel van eigenwaarde wanneer men maar telkens Herhaalt, de regee ring moet dit, de regéering moet dat Hoen is liet wel billijk tegenover tin- dere landsdeelen En speelt men op die wijze, door het maar telkens voor te stellen alsof de regeering ons zoo'n beetje in de put laat zitten, niet in de kaart van hen, die o, zoo gaarne dit stukje land in de wacht willen sleepen Er is wel iets té doen in Zeeuwsch- Vlaanderen, maar ik vertrouw, dat, wanneer daarvoor aangewezen licha men en personen, de regeering over tuigen, zeker resultaat zal bereikt wor den. En ik bedoel bier uitbreiding van het landbouwonderwijs,» dat acht ik voor verdere ontwikkeling van Zeeuwsch-V laanderen een eerste ver- eischte. Alleen door een goed onder legde boeren- en arbeidersstand kan onze toch reeds zoo vruchtbare bo dem, nog verder worden uitgebuit, kan de opbrengst verhoogd en daar door de welvaart vermeyderd wor^ den. Een H.B.ïs. te Oostburg is voor zeker nuttig en noodig, meer noodig 64. „Nog tien dagen, dan ben ik verlost, weg van hier." Hij kon het nauwe lijks afwachten. Als weduwnaar had hij daar ginds in het Westen van Berlijn gewoond, het dierentuinkwartier was voor hem een vreemde wereld gebleven. Het hem zoo onwaarschijnlijk voor, dat hij daar nu een huis had, of liever bij zijn vrouw gelogeerd was. Hij bleef mis moedig staan en bekeek het rijke, prach tige gebouw, aan de Lichtensteinbrug. Hij kon niet besluiten, binnen te tre den. Hij keerde *om en wandelde doel loos weer terug en langs het kanaal op. Het begon reeds te schemeren. De hemel was grijs en de lucht koud, zijn gelaat was onrustig en somber. Dan viel hem plotseling iets op: een dame, die hem daar in de avondscheme ring en eenzaamheid tegenkwam. Ze liep vlug. Ze was slank en elegant. Ze leek op zijn vrouw. Dan bemerkte hij eerst, dat ze het zelf WaS. Ze pegroetten elkaar en hij vroeg verwonderd „Hoe kom jij zoo hier?" is op meerdere plaatsen landbouwon derwijs, dat te volgen acht ik neel wat nuttiger voor een boerenzoon en ar beidersjongen dan een einddiploma H.B.b. Het zou toch te gek zijn aan te nemen, dat waar honderden jaren lang de boer op zijn hofstede een behoor lijk stuk brood heeft kunnen veidienen zulks nu in eens niet meer mogelijk ware. Dat acht ik uitgesloten en ik meen reeds te mogen voorspellen dat wanneer wij aan het einde van dit jaar zullen gekomen zijn en de oogst zal op behoorlijke Wijze kunnen zijn bin nengebracht, heel anders zal worden gesproken en dat ook het vraagstuk der werkeloosheid voor een deel zal zijn opgelost. De ligging van Z.V1. is werkelijk oor zaak dat men zicli hier zoo'n beetje van Nederland afgezonderd gevoelt. Maar zal zulks niet altijd zoo blijven Men tracht te verbeteren en de toe stand is al beter als wat jaren gele den. Men mag niet gaan overdrijven en het onmogelijke verlangen. Unze voorouders hebben het met neel wat minder moeten doen en vraagt maar eens aan een oudje hier te tand, Hoe hij in zijn jeugd zich moest verplaat sen. Redelijk zijn, en zich niet laten meesleepen door personen die altijd kankeren. De verbindingen onderling laten te wensdhen over. Daarin trachten ver betering te brengen ware misschien moeilijk maar dan toch een dankbaar werk. Het vrachtvervoer is naar ik meen te weten, den laatsten tijd be langrijk goedkooper geworden en zal de Directie der BreskensiMaldeghem toch wel inzien dat door verlaging tarieven het vervoer grooter en de winst zal stijgen. Het ware toch te gek, dat waar zoowat alle punten van dit district door tramspoor verbonden is, te gaan denken aan het graven van kanalen, een werk dat millioenen zou kosten en dat andere millioenen (in de tram belegd) zou waardeloos maken. Ik meen als besluit te mogen opmer ken, dat ik niet inzie dat voor West Zeeuwsch-V laanderen bijzondere hulp noodig is. Uitbreiding van onderwijs op landbouwgebied, goedkoope vracht tarieven in het district, gemakkelijke verbindingen met den overkant, zie- „Ik heb gewandeld." „Naar Charlottenburg toe?!" „Ja, tot het Westeinde." „Waarom blijf jij dan niet in de na bijheid „Och, die eeuwige dierentuin! „In de stad ben je geloof ik sinds eene week niet meer geweest!" Ze trok de schouders op. Beiden gingen samen naar de Lichtensteinbrug terug. Hij hernam :„Er zal nog eens iets met je gebeuren!... Je had werkelijk gelijk toen je daar even zoo'n angjt had!" „ik angst „Ik heb je toch gadegeslageh, toen je aankwam. Je hebt ook hard geloo- pen! Je bent nog bleek!" Ze dacht bij zich zelf: Ik kan toen moeilijik zeggen, voor wien ik me ver berg en dien ik foch overal voor me zie... Ostonne is altijd nog in Berlijn.. bij iedere schrede kan ik hem ontmoe ten... het is een wonder dat het nog niet igebeurd is!... Hij wil het mis schien niet... dat zou nog een geluk zijn Maar men moet ook het toeval, de mogelijkheid afsnijden... en alleen daar loopen, waar Ostonne niet zijn kan.... de plaatsen vermijden, waarheen hem zijne dagelijksche wandeling voert En toch.... Toen ze tegenover eikaar aan de daar wat ik noodig ;„cht om aan dit district een rustige ontwikkeling te verzekeren. Zevende ikel door I. VAN ML:AE. Mijnheer de red. cteur, Naar aanleiding va', de vraag vervat in Uw schrijven, dee ik U mede, dat naar mijn meening euwscli -Vlaande-" ren voorloopig het leest gediend zou zijn met: 1. Een goede nie; te dure water leiding, omdat in b ma geheel Z.V1. geen goed grondwater te krijgen is, hetgeen toch een hoofdzaak is voor een industrie van eenige heteekenls. 2. Ean goede en goedkoope verbin ding tnet het overige deel van N'eder- -land dus een dergelijke verbinding over de Schelde. Voorts meen ik dnt vooral het Wes telijk deel van Zeeiiwsch-Vlaanderen behoefte heeft aan energieke perso nen om van dit deel van Zeéuwsch- Vlaanderen te maken wat er van te ma ken is, en die de toestanden en ver houdingen zooals deze hier nu eenmaal zijn, weten om te zetten in werkelijke waarden Dadelijk verlichting door Doo» 30-60. Tube 80 ct. Bij Apoth. en Drogisten AMERIKA. Een slecht Doktersadvies. De heer Emory Titman, een inwoner van Atlantic City, die dezer dagen overleden is, is bij zijn leven het slacht offer geweest van een slecht advies van zijn dokters. Dit althans vertellen Ame- rikaanschc kranten. Titman, die een man van gewicht was hij woog maar eventjes bijna 500 pond erfde vijftien jaar geleden een bedrag^. theetafel hadden plaats genomen, zeide hij: „Zeg... overste Eisenmann is op het oogenbhk ook in Berlijn!" „Zoo „De chef van den generaal staf van het twee-eritwintigste legercorps, waar in we hoogstwaarschijnlijk zullen ver plaatst worden. Ik ken hem persoon lijk. „Zoo „Zeg, dat treft prachtig. Eisenmann is vanavond ook bij Bankholtz. Dat is me heel veel waard." „Zoo zeide ze half verstrooid en gaf hem qver de tafel een kopje thee aan. „Ik ga denkelijk in het begin der vol gende week een paar dagen met hem naar daar ginds... Dan kan ik gelijker tijd eens naar eene woning omzien wat denk jij daarvan Hij zag aan de in het niets starende oogen zijner vrouw, dat zij in het ge heel niet toegeluisterd had. Hij werd toornig. Hij stond op en schoof het kopje van zich af. „Ja, maar zeg eens: wat beteekent dat Ik zit hier en praat over ernstige dingen... en jij..." Gabriëlle had nog een naklank van zijne woorden in de ooren. „Ja zeker de woning,,." fluisterde zij opschrik in Nederlandsch geld uitgedrukt, groot 600.000 gulden. Zijn dokters gaven hem tezelfder tijd ongeveer de stellige ver zekering dat zijn gezondheidstoestand van dien ajrd wa s, dat hij op zijn hoogst nog een jaar te leven had. 1 itman meende, dat hij dan nog maar eens van het leven genieten moest en stelde zijn levenswijze vast op een schaal van 6 ton per jaar. Titman over leed echter niet op den Item in 'net vooruitzicht gestelden tijd. Integendeel De voorzienigheid spaarde hem nog veertien lange jaren. Al dien tijd heert hij met moeizamen arbeid in het on derhoud van zijn zware lichaam moeten voorzien, want geen nieuwe ei*\enis kwam hem, toen zijn duiten op waren het leven verder verlichten. Titm'an bleek ook te goedmoedig om een actie tot schadeloosstelling tegen zijn dok ters in te stellen. Het zou anders wel de moeite waard geweest zijn, te ver nemen, wat de rechter er ovei zou te zeggen hebben gehad. Het weer. Een ty.B. bericht meldt uit New York, dat in het gebied ten Z.W. van Chicago een ondragelijke hitte neerscht Verscheidene peisonen zijn dientenge volge overleden. o o o FRANKRIJK. De Prins van Wales te Parijs Zaterdagavond heeft de Prins van Wales de Eeuwige Vlam voor het graf van den Onbekenden Soldaat te Parijs aangewakkerd. Men weet dat dit dage lijks door een gedelegeerde eener oud- strijders-vereeniging pleegt te geschie den. De Prins bevindt zich in Frankrijk ter gelegenheid van de bedevaart van het Britsche Legioen naar het vor- malig, front. o o o ITALIË. Een nieuwe hittegolf Uit Rome wordt gemeld dat sedert eenige dagen de hitte in Italië op nieuw is toegenomen Sedert 1902 heeft zich geen derge lijke hilteperiode voorgedaan, o o o ENGELAND Een zondvloed In den nacht van Vrijdag op Zater dag is te Londen drie a vier miUioen ton regen gevallen. In den namiddag echter brak de zon door en klaarde liet weer gaandeweg op o o o kend. „Voor de woning zal ik zorgen, als jij je daarvoor in 't geheel niet interes seert! En eene, die voor ons geschikt is! Die schreeuwende luxe hier is niet soldatesk. Die blijft in het vervolg weg! Onopvallend en degelijk dat is echte Pruisische gewoonte Ze antwoordde alleen: „Ja zeker! Doe dat maar net, zoo als jij dat wilt!" De onverschilligheid ninderde hem. Hij had liever twist met haar gehad J in plaats dit eeuwig „Zoo?" en „Ja". Hij ging verder: „lk wil trouwens de huishouding uit mijn eigen inkomen bestrijden!... Zoo behoort dat voor een echtgenoot! Doe jij met je geld watje wiit. Dat willen wc geheel en al afzon derlijk houden." Ze knikte bevestigend. Maar hij nam haar zwijgen meer als een inwendig voorbehoud op, waarvan hij de oor zaak niet kende. Eene zachte huivering ging door'hem We zijn weduwe en weduwnaar. Als weduwe en weduwnaar met elkander trouwen, zitten nog steeds twee on zichtbare gasten mede aan tafel. Wonen ook in dit huis. Men spreekt er niet over. Maar men vermoedt hunne na bijheid. Eindelijk verbrak hij dat lange zwij gen, dat zoo gevaarlijk was, omdat ze CHINA. i Grafschennis. De Chineesche bladen maken mel ding van een sensationeel geval van gratschennes door de noorderlijke troepen. Op order van generaalTsjoei Poe braken de soldaten de graven te Tientsin open en roofden juweelen en kunstwerken ter waarde van c.a. vijf miliioen pond sterling. Dertien dood kisten werden uit de graven gehaald^ waaronder die van keizer I spien Loeng e.a. vorstelijke personen. Het grootste gedeelte van den buit werd te I ientsin verkocht. o o o DUITSCHLAND. Fatale brand te Wehlau. In den nacht van Vrijdag op Zater dag is te W'ehlau in Oost-Pruisen brand uitgebroken in een huis met twee verdiepingen. Hit tuur greep zoo snel om zich neen, dat een 23-jarig meisje en een driejarig kind in bed verbrand den. Drje andere personen, die reeds ernstige brandwonden hadden opge- loopen, sprongen uit het raam en wer den inwendig zwaar gekneusd naar het ziekenhuis vervoerd. Een klein kind dat eveneens uit de tweede verdieping naar beneden werd geworpen, werd ook zwaar gewond. De oorzaak van den brand is niet bekend. Gevaarlijke Rus gearresteerd. Naar de bladen melden, heeft de Duitsche politie in Friesland aan de Pommersche grens een Rus gearres teerd, die eenige doozen met meer dan 500 dynamietpaironen bij zich had. Hij weigerue iedere inlichting om trent herkomst en doel van deze pa tronen. Hij is voorloopig in het Huis van bewaring te Frieoland onderge bracht. De KonL.gin-Moeder door een sociaal-democraat gehuldigd. Ter gelegenlnia van haar 70en jaar dag is H.M. de Koningin-Moeder door tal van bladen genuidigd. Zelfs in „Het Voik kwam een ar tikel voor, waai in hulde werd gebracht Dit artikel is van de na..d van den lieer jan A. van Zutphen, uie van zijn ziek bed in Het Volk 'i\uigei.de scurijiL: Tijdens een Dezoek aan de Hygiëni sche tentoO.istehing m „et Paul» van Volksvlijt te Amsteruam trok nei daueu rijk werk van het Koperen btelenfonus zelf wei merkten dat ze daardoor inwen dig verder van elkaar gerukt werden. „Hoor eens Gabriële!" zeide hij energiek. „Zoo gaat dat niet verderl" Ze hiet vragend het bleeke noofd op. Hij verklaarde: „Je bent te weinig voor me, Uabriëhelk kom er vrij vour uit!" „Doe ik soms niet mijn plicht Dan zeg je het maar!" Nu werd hij plotseling driftig. „Plicht! Och daarover spreek ik niet! Er zijn dingen, die veel hooger staan dan deze deze zuivere werk tuigelijke deugd zeker natuurlijk doe jij je plicht." „Dan wees blij!" meende ze moede. Hij sprong op. „Neen! Ik ben niet blij! Dat merken we toch beiden al vier weken en nog langer, dat iets tusschen ons beiden niet in orde is. En dat ligt alleen aan jou! Je verbergt iets voor mei En daarbij lijdt je dat ziet men duidelijk Waarom Iaat jij je niet door mij hel pen? Daartoe ben ik er toch Ik kan op je vertrouwen aanspraak maken! Ik laat nu eenvoudig mijn recht gel den, om aan dezen onverdragelijken toestand een einde te maken (wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 1