ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREK De eeuwige strijd. Zeeuwsch-Vlaamsche Belangen. Buitenland 1RESKENSSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM-BLIEK t5o.'ti" breskens Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 71 jaargang Zaterdag 4 Augustus 19.8 Nu» net 3350 GR a t1s verzekering gulden bij levens- jas gld. bij dood gld. bij verlies te gld. bij ver- tm gld. bij ver- mw gld. bij ver- jt gld. bij verlies i:ib>iié's tegen 9rj[j lange ongeschikt- !MN door yh vaneen hm lies van een 411 lies van een /ft lies van een Ij] van eiken ongelukken voor: heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij Fatum" te 's-Gravenhage. Vijfde artikel door M. A. BLEIKER Gaarne wil ik U mijne meening' doen kennen op Uwe vraag: „Hoe kan West Zeenwsch-Vlaanderen het best in zijn ontwikkeling gesteund worden" Uit het antwoord zult U zelf wel begrijpen, dat het veel gemakkelijker is, de vraag te stellen, dan die te be antwoorden. Met het uiten van enkele wenschen alleen komt men er niet. Ook' dient een schema te worden aan gegeven van de wijze, waarop die wen schen kunnen worden verwezenlijkt. Al lereerst heb ik het oog op de door het •comité in studie genomen: Kanalisatie van West Zeeuwsch-Vlaanderen. Kon die kanalisatie doorgevoerd worden, dan was men reeds een stap in de goede richting. Voor den landbouw zoude dit reeds een groote steun zijn. Denk maar eens wat het vervoer te water minder kost dan het vervoer per tram of spoor. Wat zou dit geen-baten afwerpen voor de hier geteelde suikerbieten. Ook de polders en waterschappen zouden er wel bij varen voor de jaarlijks aan te voeren macadam. Het Rijk moet die aangewende po ging krachtig finantieel steunen. Niet ten deele, maar ineens royaal. Blijft het Rijk vasthouden aan .'net stelsel dat ook het gewest een deel moet bijdragen, dan wordt dit schuiven op de lange baan en er gebeurt niets. Wanneer men toch weet, hoeveel mil- lioenen er gestoken worden in Lim- burg en in andere provinciën, is het dan teveel gevraagd, dat het Rijk ook nu West Zeeuwsch-Vlaanderen eens krachtig helpt? Kon 'net kanaal tot stand komen, zou dan de industrie Ook zijn intrede in West Zeeuwsch-Vlaan deren niet kunnen doen Wie zal het zeggen Kijk eens naar Sas van Gent. Wat een mooie gelegenheid zou het t te graven kanaal niet bieden voor de werkverruiming. M.i. dient ocik te worden geijverd voor t. uitbreiding van de electrificatie, met milde tarieven tot steun van den landbouw en klein-industrie. 2. uitbreiding van den tuinbouw met 63. Hij was van Ostonne. Hij schreef: „Hooggeëerde m'evrouwll „Gisteren trof ik op het Potsdam- merplein een ouden Afrikaansche be- .cnde. Hij vertelde me, dat hij vandaag :j u uitgenoodigd was. Het is moge lijk, dat hij u, over de ontmoeting met me, vertelt. Of, wanneer dat niet het geval is, dan is, zooals ik eveneens van hem hoorde, uw zwager Banknoltz weer in het land, voor wien mijn aan wezigheid hier ook niet lang een ge heim kan blijven. Kortom: op deeene 'of andere manier verneemt u, dat ik jn Berlijn ben, en verwondert uzich •s®«hi*n daarover, of u verwondert .„/ich ook niet, maar het is u onver schillig. Mij echter niet. En daarom neb ik nu het zwijgen en de terughou ding, die ik mij in de laatste zes weken opgelegd had, sedert ik wist dat u weer hier was, verbroken. „Het is voor mij eene noodzakelijk heid. Ik kan niet afreizen, zonder, u nog eenmaal te zien. Daarom verknoei ik hier mijn tijd en mijn geld en heb I kostelooze voorlichting van de zijde der Regeering, en zoo noodig met fi- nantieelen steun van het Rijk, om de eerste moeilijke jaren té boven te ko men. De grond in West Zeeuwsch- Vlaanderen is voor tuinbouw m.i. even geschikt als die in andere deelen der Provincie. 3e verlaging van- de tarieven der Pro vinciale booten. Dit is hard noodig voor de verzending van de tuinbouw producten. 4e het verkrijgen van flinken finan- tieelen steun voor werkverschaffing. Nog beter voor werkverruiming. Wij zouden hier moeten hebben een seizoenshedrijf in de wintermaanden. Ik denk hierbij aan de vlasindustrie voor die maanden. Het Rijk zal hier ook bij moeten springen. 5e doorvoering drinkwatervoorziening Deze voorziening is niet alleen noo dig voor mensch en dier, maar kan •ook ten goede komen aan de industrie 6e goede verbetering van de wegen. Niet wachten-tot de wegen in Hol land klaar zijn, maar direct de hand aan de ploeg slaan. 7e het bevorderen van een locaalspoor Breskens-Brugge, bij het niet slagen, van de kanalisatieplannen. 8e het bevorderen van het land- en tuinbouwonderwijs, teneinde de men- schen technisch en wetenschappelijk meer te doen ontwikkelen. 9e het ontwateren van den bodem.- Misschien ware het eventueel te gra ven kanaal dienstbaar te maken voor een goede waterloozing. Ziehier enkele denkbeelden, die, bij uitvoering zeer zeker ten goede zul len komen aan de ontwikkeling van West .Zeeuwsch-Vlaanderen. Hoogachtend, M. A. BLEIKER. Ingezonden Mededeellng. MIJNHARDT'S Hoofdpijn Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabletten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten. toch niet den moed u daarom te ver zoeken. Ik wil slechts van u afscheid nemen, verder niets.. Ik heb het gevoel we moesten het nog eens doen, op dat alles opgehelderd is. Het was toch zoo zeldzaam tusschen ons. We schij nen door de natuur bestemd, vijanden te zijn, en zijn het op den duur niet gebleven. Daarom moesten we als vrien den van elkaar gaan. Ik wil dat zoo graag nog een keer uit uw mond ver nemen. Dan ben ik tevreden. Maar zon der dat, ontbreekt me den moed om terug te keeren naar Afrika. Ik heb het idee, dat ik dan ook in het vervolg geen geluk in mijne ondernemingen en in mijn leven heb. Daarom zit ik hier en weet niet, wat ik anders doen moet om u te verzoeken mij dezeééne tesamenkomst te willen toestaan. Ik leef hier heel kalm en afgezoni derd en hoop van dag op dag op de verwezenlijking van dezen éénen wensch Ik hoor, dat ook u spoedig Berlijn zult verlaten. Maakt u me voor dien tijd rustig en vervult mijn eenig verzoekit Uw WERNER v. OSTONNE." Gabriëlle keek angstig om. Er stond toch altijd op deze tafel inkt en papier voor bezoekers, die eene mededeeling wilden achterlaten? Juistll Daarginds! ENGELAND. Ontwapening ter zee Sir Austen Chamberlain heeft bij de behandeling van de begrooting van buitenlandsche zaken in hel Lagerhuis eenige verklarirgen afgelegd, welkt zeer de aandacht trokken. Behalve eer.ige algemtene opmeikingen over het Kellogg pact, verklaarde Cham berlain, dat er reeds geruimen lijd besprekingen waren gehouden lusschen Enge and en Frank ijk nopens ont- wapenirg fer zee en dat deze bi spre kingen met succes bekroond zijn. Dit compromis zal Ier kinnis winder, ge bracht der ande-e groote zee mogend heden. in de hoop da! dit ook voor deze staten aanvaa-rihaar zal zijn Over deze voorsttllen ze f wensch'e Cham berlain zich niet verd r uit te laten, zulks omdat de andere mogendhi den hierv n nog g-en kennis hebben kun nen nemen Hij vergenoegde zich enkel met de verklaring dat de voor stellen zich bet erken tot een bewa pening ter zee en dat de eerste ern stige besprekingen zullen t laals hebben in de commissie van on'wapening We k ijgen dus binnenkort eene nieuwe vloo'-conferenlie waarbij reeds van Ie voren vaslslaa', dal de ernstige meeuingsverschillen tusschen Frankrijk en Engeland zijn weggenomen of ver zach Op de voorgaande vloot con ferentie zijn de onderhandelingen gestrand op de weigering van Frankrijk tn Amerika om behahe in beperking 'er t nnage ook toe te s'emmen in een vast te stet'en detailleerrg wat het type der te bouwen scheren be treft. Waarschijnlijk zal de Fransche regeering over dit laa'ste bezwaar zijn heenges ap' rn heeft zij toeges'emd in een Vas'stelling van de percentages wat de verschillende types als kruisers, torpedojagers enz hetrefl. Indien deze komende besprekingen succes hebben, dan zal zich dit ook doen op het geheele ontwapeningsvraagstuk, dat den laatsten tijd bedenkelijke teekenen van bevriezing vertoonde en de eenige opkikkering dringend noodig had. o— DL'ITSCHLAND. Pinantiëel schandaal. De Duitsche pers onthaalt ons ver der op bijzonderheden over het nieuw ste fi ancieele schandaal met de oude papiermarkenleening. De omvang van dit schandaal heeft reeds beduidende afmetingen aangenomen. Indertijd heeft de regeering voor stukken dezer leeningen twee verschillende waarden vastgesteld, zoogenaamd oud en nieuw bezit. De bedoeling hiervan was om houders van oud bezit schadeloos te stellen, althans gedeeltelijk voor de depreciatie der oude mark. Er werd daarom voor deze stukken van oud bezit aanmerkelijk meer uitbetaald. Naar schatting kon er voor een 20 milliard worden ingeleverd, terwijl er tot heden reeds meer dan 40 milhaia zijn aangeboden, alles gedekt door officieeie documenten Het lag dus wei voor de hand, dat er hier op groote schaal werd gezwendeld. De berlijn- sche justitie heeft naar aanleiding hiervan ingegrepen en is tot attestatie tn vei hoor van eenige bekende per soonlijkheden overgegaan. De oud- secretaris van het btinnes ci neem is gearresteerd, aangezien het onderzoek tegen hem heefi uitgewezen, dat hij voor rek nin,. van een consortium van internationale zwendelaars voor 250 000 mark een bedrag van 30 mdlioen mark nominaal dezer leen ngen in Londen heeft opgekocht en dat dit toen als oud-bezit is ingewisseld. Op deze wijze moeten er vei scheiden millioenen in de zakken der heeien zijn verdwe nen. Hierbij zijn ook eenige verkla ringen van Nederlandsche notarissen betrokken, hetgeen evenwel niet wil zeggen, dat dezen" zich voor deze zwendel hebben geleend. o— FRANKRIJK. Russische spionnage. Meermalen is er door verschillende Fransche bladen betoogd, dat de Sovjet er in Frankrijk een uitgebreide spiona gedienst op nahield en dat deze spionagedienst over ruime geldmid delen kon beschikken. Een gewezen Fiansch communist, een zekere l'Aporte die meermalen als afgevaardigde der Fransche communisten naar Moskou is afgevaardigd, is uit zijn partij ge treden en heeft in de Parijsche Matin een reeks onthullingen hierover gedaan. Volgens zijn verklaringen bestaat er in Frankrijk een heele bende spionnen, die door Moskou worden betaald, die hiervoor jaarlijks heel wat millioenen uitgeeft. De betrouwbaarheid dezer spionnen en koeriers die het geld 1 overbrengen, is evenwel niet al te groot. Af en toe verdwijnt er eens eentje met een belangrijk bedrag en eenige kopstukken laten ter bijvulling van eigen middelen gerepeld flink wat in eigen zak verdwijnen. Dat schijnt daar zoo in Rusland in het klein te zijn. Voor de Fransche houders van Rus sische stukken is dit geen pleizierige tijding Indien ze misschien nog een weinig hoop hadden, dat er .althans nog een deel hunner zuur verdiende spaarduiten terechl zou komen, dan weten ze nu meteen, dat hiervan niets zal komen, zoolang het huidige bewind in Rusland zich weet staande te hou den Binnoulftiid. Ze ging zitten. Ze nam een yel papier en schreef zonder na te denken da regels daarop: „Hooggeachte meneer Von Ostonne" „U hebt gelijk met uwe veronder stelling' dat ook ik voor 't vertrek sta. Mijn tijd is daarom zoo beperkt, dat ik u helaas niet meer van uwe terug reis naar Afrika voor een bezoek kan uitnoodigen. Wij hebben toch ook alles, betreffende de aangelegenheden van mijn eersten man voldoende besproken en afgedaan. Als daarbij de gevoelens, die wij elkander duidelijk maakten, in gevoelens van vertrouwen en weder- keerige achting veranderden, zoo zal dat toch juist in den zin van onzan lieven overledene gelegen hebben. GABR1ELLE W1NGEROW." Zij deed den brief in eene envelop pe en adresseerde hem. Ook postze gels bevonden zich in liet doosje naast den inktpot. Nu stond ze op en hield het schrijven in haar hand. Het brandde haar als vlammetjes tusschen de vingers het knetterde: Leugenl Leugen!... hetdreef haar tot een wanhopig ongeduld: Weg daarmee, opdat hij de afzegging zoo spoedig mogelijk ontvangt. Ze waagde het niet een bediende te roepen en hem den brief om te bezorgen te overhan digen. Hij zou het adres lezen. Het was immers hetzelfde. Maar ze had angst daarvoor. Ze ging de paar schreden tot aan de huisdeur en draaide het slot om. Het was nog niet gesloten. Niemand was te zien. Ze wierp haastig een doek om het hoofd en sdnouders en trad naar buiten. De brievenbus be vond zich aan het naburige huis, slechts tien schreden verwijderd. Voch tige koele lucht waaide haar tegemoet de nacht was stil haar liente tred weerklonk vluchtig dan viel de brief met een korten slag op den bodem van de bus, ze draaide zich om ze was al weer thuis het was gebeurd. De vestibule was nog steeds verlicht en menschenledig. Maar uit bet zijka mertje trad, toen ze voorbijkwam, ma joor Von Wingerow en verzocht: „Ga maar al vast naar boven niet waar Ik kom ook dadelijkil We hebben nog een lastig punt in die manoeuvre-his torie. Het duurt hoogstens nog tien minuten." Ze knikte en ging den trap op.' Bo ven in haar kamer flikkerde een klein haardvuur. Ze haalde den brief van Ostonne van onder haar kostuum te voorschijn en wierp hem daarin. De vlammetjes sloegen omhoog en werden gloeiwormpjes op verkoold papier. Het DE NOORSCHE RCIS VAN DE KONINGIN EN DE PRINSES. Omtrent de reis van de Koningin deelt men van bevoegde zijde mede, dat na een verblijf van twaalf dagen le Feifor, waar zij den tijd benutte met schilderen en 't maken van kleinere tochten in de omgeving, besloten was tot een achtdaagschen bergtoer door Jutenheinen het grootsche Noorsche hooggebergte, op dezelfde wijze, doch door een ander gedeelte als vorig jaar. De weersomstandigheden werden echter van dien aird, dat. ook in ver band met den zwaren sneeuwval, de verdere voortzetting van deskundige zijde werd ontraden Te Spittertulen (van waaruit deze mededeelingen d.d. 17 dezer komen), g'legen tusschen Goldköppigen en Glitteertlnd de hoogste toppen van Noorwegen moest de tocht opgegeven en in de lager gelegen streken worden afge daald. waar m:n per trein naar Finse vertrok, met hei voornemen van daaruit verschillende tochten naar Stallheim, Voss en verdere oiaatsen te maken. Het Noorsch Tel. Bureau meldde uit Oslo: Koningin WMheimina heeft uitstapjes in de omstreken van Finse gemaakt. Zondag heeft H M met prachtig weer twee toppen beklommen, terwijl Prinses Juliana een skitocht maakte Het is op het oogenblik winterweer te Finse en Prinses Juliana is zeer enthousiast over de ski-sport. In tegenstelling met vroeger be richten wordt nu medegedeeld dat dp Koningin over Oslo naar Nederland terug zal keeren Het verblijf van H M. in Noorwegen duurt tot einde Juli laatste puntje drukte ze zelf met den voet uit. Zoo: de gloeiende vonken waren gebluscht het gevaar voorbij dit huis bleef ongeschonden Nu eerst kwam de reactie. Geen be vrijding geen verlossing alleen bit tere, steunende smart. Ze wierp zich zooals ze was, op het bed en lag met gesloten oogen en samentrekkende lip pen, bleek als een doode en bewoog zich niet meer. XII Majoor Von Wingerow wandelde Za terdagmiddag langzaam naar den die rentuin. Hij' was in gedachten verzon ken. Werktuigelijk bracht hij nu en dan de; hand om te salueeren aan zijn pet. Een stafofficier, die hem ontmoet te, hield hem staande. „Wel Wingerow. Je hebt een ge zicht, alsof jou al de zorgen van Europa drukken. Dat staat toch niet voor een pasgebakken echtgenoot? Wat scheelt er aan i „God, van alles. Nu moet men zoo op eens weer zijn ransel pakken." „Je wordt verplaatst?" „ja, God zij dank." Toen ze na een kort onderhoud van elkaar gingen, herhaalde Wingerow in zich zelf: „God zij dank." Hij rekende na. Vanavond het partijtje bij zijn zwa ger Bankholtz. Dus den een-en-twintig sten Maart, begin der lente. (wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 1