ij Mil Nieuws. A e 'Pi Transpireerencb Voeten re VJ IE: Qemenjrd Nteuwg <re s att eei eei y< raa [E] AR De minister van onderwijs mr. Was zink sloot zich hierbij aan en toastte op de toekomst van deze schoone stad, waarop wij allen trotsch zijn. Ten slotte dankte de voorzitter van het NOC baron Schimmelpenninck den burgemeester en het gemeentebestuur Des avonds was de stad schitterend verlicht, o a. de Westertoren, de Heeren- en Keizersgracht en de fon tein op het Frederiksplein In vele duizendtallen, in ongetelde scharen, zijn de Amsterdammers langs de verlichte grachten getrokken, heb ben zij eerst recht de schoonheid be wonderd van de brugbogen, en deze in vurige lijnen geteekend stonden tegen donkeren achtergrond hebben zij de grootsche architectuur van den Westertoren, die ais een stralend wonder hoog tegen den avondhemel oprijst boven de van zijn gouden gloed overstroomde daken der huizen, in zich opgenomen. In eindelooze drommen hebben zij er den ganschen avond langs geschuifeld, hebben zij, merkbaar onder den indruk van het onvergetelijke schouwspel, 'tin stilte aangestaard Zoo, in dien vorm. was hun de oude schoonheid der grachten nog eenmaal geopenbaard, nu alweer jaren geleden, maar de herinnering er aan bleek bij de meesten reeds weer vervaagd. o— .-■notfKïjawa—n ii mm m- Ingezonden Mededeeling. en transpireerende handen en oksels moet men behandelen met Purol- Strooipoeder, zijnde de meest afdoende poeder daarvoor. In bussen van 60 ct. en 1 gld Bij Apoth. en Drogisten Rechtszaken, Politierechter te Middelburg, Zitting van 27 Juli. De volgende zaken werden behan deld P. J. F 26 j., werkman te Schoon- dijke, werd beklaagd dat hij op 26 Juni j 1. te Oostburg C. L. v. d B heeft mishandeld. Eisch f25 of 25 d. hechtenis, uitspraak f 15 subs 15 d h. E M 61 jarbeider te Oostburg. werd ten laste gelegd dat hij in den nacht van 25 op 26 Juni j I. te Oost burg J. B. en 1 M heeft mishandeld Eisch f 15 of 15 d. hecht., uitspraak idem. J A. Q., 25 jaar, ijsventer te Wal soorden werd beklaagd dat hij op 23 Juni j 1. een geldsbedrag van f 13 50, toebehoorende aan J J A heeft ver duisterd, gepleegd te Oostburg. Eisch 6 weken gev. straf, uitspr. id. resk choc 'OStt laldi mg* rein resk choe 'OStt luis nocl resk choi 'ostt luis nocl E assa BRESKENS. Zondagmorgen vroeg heeft in de Wielingen bij Nieuwesluis een aan varing plaats gehad tusschen het Fran- sche stoomschip „Yalou", komende van Antwerpen met stukgoederen en het Engelsche sioomschip „Bedarkiag bestemd naar Antwerpen Het laats e stoomschip trof het eerste aan stuurboordzijde en beschadigde het ernstig Het Engelsche stoom schip dat ook beschadigd was, kon de reis naar Antwerpen voortzetten, doch het Fransche moest aan den grond worden gezet nabij Nieuwesluis. Gisterenmorgen *vas de bemanning nog ;ar, boord en was de toestand van he schip niet direct gevaarlijk. Maa .gelen zijn genomen om het schip als het water medewerkt af te sleepen. De positie van het schip moet nog verre van gunstig zijn Gisterenmor gen was van de vier groote gaten een dicht gemaakt. Of het gelukken zal de ande.e gaten eveneens zoodanig te herstellen dat het schip kan worden weggesleept, dient nog te worden af gewacht Ook zakt het schip steeds dieper in het zand, - o- ZUIDZANDË Voor het verharden van den zuide- ijken zijkant van den weg Nieuw- vliet—Sluis van af de dorpsstraat en voor zooveel de kom der gemeente alhier betreft, is ingeschreven door I. Koole, voor f 634 42 H Snoeren f 605. beiden alhier. H:t werk is aan den iaagsten in* tchrijver gegund. o— AARDENBURG. Tegen as. Zaterdag was er een schoolfeestje georganiseerd v< or de leerlingen der O. L. School, met volks spelen en wedstrijden voor de kinderen, dat echter, dank zij het slechte weder van den voorafgaanden nacht en mor gen moest afgelast worden. Het weder klaa de tegen den middag echter op, doch toen was het te laat, om de voorbereidende maatregelen te treffen, en het afgelasten te herroepen. Het mededoen aan de uitvoering der kleppermarsch van Morks, waarvoor de kinderen reeds menig half uurtje vroeger ter school kwamen, om het klepperen in te studeeren zou toch kunnen doorgaan. Na afloop van de, door muziek op geluisterde korfbalwedstrijd die met 3 1 door Terneuzen S. E. O L. T O. van ANC gewonnen was, trokken de korfbalspeleis met hei publiek en vooiafgegaan door de Kon Muziek- Sociteit Aardenburgsche Fanfaren, naar de markt waar bij een ommegang de kleppermarsch werd gespeeld. De kleinen deden hun uiterste best, en oogstten veel applaus. Beter echter kwamen de kleppers uit, bij een her haling in de verhoogde muziektent op het marktplein. De leermeesters hebben eer van hun werk. o ST. KRUIS Vrijdagavond kwam a hier de Ge meenteraad bijeen. Enkele stukken voor kennisgeving aangenomen. Op het verzoek van A de Valcke en P. J. de Backere om gedeeltelijke ontheffing van hun aanslag in de be lasting op de honden over 1928, wordt gunstig beschikt. De gemeenterekening over 1927 wordt aangeboden met een ontvang en uitgaaf als: Gewone dienst f 19 075 96 en f 15 027.47s, goed slot 14048 48s, Kap. dienst f 5000.en f 5000 genoemd slot nihil. Zij zal, ouder gewoonte, bij de leden worden rond gezonden en wordt ter inzage neder- gelegd De voorzitter doet mededeeling van de gedane opdracht aan den heer B. Eysbouts te Asten voor de levering van een nieuw torenuurwerk, dat op aanraden van dezen zal worden aan gebracht in het lokaaltje op den eer sten zolder. Het klokkengeluid be nemende uurwerkkamertje op den tweeden zolder gaat dus verdwijnen. Wanneer nu ook nog de klok werd verhangen, als door den heer Eysbouts bedoeld, zou dit het geluid der klok zeer ten goede komen, doch door het aanbrengen van een nieuwe luias met toebehooren het luiden der klok onnoeme'ijk veel vergemakke- j lijken. Omdat ten behoeve der burgerlijke gemeente van het klokluiden al heel weinig gebruik wordt gemaakt en het klokluiden in hoofdzaak plaats heeft ten bate der kerkelijke gemeente, is over de kosten van het verhangen der klok in correspondentie getreden met de kerkvoogdij. Blijkt deze genegen van die kosten een behoorlijk deel te dragen, dan zal het Dag. Bestuur met een voo stel komen bij den Raad om ook tot het verhangen der klok te besluiten. Er zou dan een werk „af" zijn Bij de rondvraag bepleit de heer Beun-Hollebrand het opschilderen van den muziektempel voor rekening der gemeente. De f 25 toegezegd en niet noodig geweest voor een draaimolen met de kermis van 1.1. zouden voor geen beter doel kunnen worden be steed. De voorzitter belooft dit punt te zullen plaatsen op de agenda der vol gende vergadering. Daarna wordt de vergadering ge sloten. o— GROEDE. De alhier gehouden collecte voor de alleenstaande blinden te Wolp- heezen heeft f 10 83 5 opgebracht. o— Vergadering van den Raad der gemeente Groede op Maandag 30 Juli 1928. Aanwezig alle leden. De notulen worden zonder op- of aanmerkingen vastgesteld, waarna de Voorzitter mededeeling doet van eenige ingikomen stukken, o a verzetting van de kernTs te Waterlandkerkje en te Middelburg en goedkeuring van wijzi ging in de begrootingen 1927 en 1928 welke stukken alle voor kennisgeving worden aangenomen. Kijkuit De VOORZITTER deelt mede, dat waarschijnlijk met 1 Jan. 1929 Kijkuit zal o ergaan aan Breskens. Wel is nog geen schriftelijke kennisgeving afge komen, maar toch is de mededeeling officieel. Ten opzichte van het ophalen van het huisvuil is onderhandeld met Van Zeele, om het vuil nog gedurende de resteerende 5 maanden op te halen Dit zou komen op f 83.30, vermeer derd met een bed'ag van 75 cent per week voor het opruimen van bussen enz. De Raad keurt dit goed, zoodat per advertentie aan de bewoners be kend zal worden gemaakt, hoe te han delen. Slachthuis De VOORZITTER deelt mede, dat er plannen bestaan tot aankoop van het slachthuis. Op de vraag van den heer VAN HANEGHEM of nog inlichtingen zijn ingewonnen te Biervliel, deelt de Voorzitter mede, dat hij ter plaatse de zaak heeft onderzocht. Het abattoir beslaat daar nog slechts korten tijd maar de algemeene meening is er toch. dat het wel zal kunnen bestaan. B. in W hebben nu een berekening gemaakt, maar eer daar nadere gegevens over worden verstrekt, willen zij eerst het oordeel van den Raad vernemen De heer DE BLIEK informeert, of er veel wordt uitgesiacht in de ge meente De VOORZITTER beantwoordt deze vraag. Er is nagegaan, hoe groot het aantal ongeveer is. Aan de hand daar van is een koopprijs bepaald waar voor nog gekocht kan worden, wil de inrichting niet met verlies werken. De heer BECU vra.gt. of het ge bouw niet onderhands kan worden gekocht, wat door den VOORZITTER wordt ontkend. De heer BECU vindt het moeilijk, aan B. en W. een blanco volmacht te geven. Hij begrijpt, dat de bepaalde som geheim moet blijven, maar hij zóu toch liever eerst de inzet af wachten. Weth VLIEGER wil de verzekering geven, dat niet zoo duur zat worden gekocht, dat met verlies gewerkt zou moeten worden. Toch vindt de heer HERMAN de besliss ng moeilijk De heer VAN HANEGHEM zag dan het liefst, dat 1 dag voor de doorslag nog eens ver gaderd werd ter nadere beslissing De VOORZITTER meent dat dal geen reden heeft. Als het bedrag maar on bekend blijft, kan de machtiging best nu gegeven worden. Het voorstel, om B. en W. te mach tigen, het slachthuis te koopen tot een zoodanig bedrag, dat geen verlies bij de exploitatie zal worden geleden, wordt vervolgens met alg. stemmen aangenomen. Schoolarts Van Ged. Staten is het verzoek in gekomen zich te willen uitspreken over hun voorstel, om districtsschoolartsen aan te stellen. B. en W. vinden het bedrag dat de gemeente daarvoor zal moeten betalen, namelijk 25 cent per inwoner te groot, zoodat zij liever adviseeren, de kwestie op te lossen, als in Biervliet is geschied. Daar heeft de arts f 200 als schoolarts, waarvoor hij 2 maal per jaar de kinderen der O L S. (pim. 260) onderzoekt. Te vens is daarbij de verplichting opge legd, om de kinderen der Bijz School ook te onderzoeken, indien dit door het Bestuur wordt g^wenscht. B en W. hebben daarom met den gemeente-arts besprekingen aange knopt, om tot een dergelijke overeen komst te geraken Deze w I de functie waarnemen voor f 1.per kind. Daar het aantal pi m^ 235 bedraagt zou het d is iets duurder dan te Biervliet ko men. De heer HERMAN vindt het idee van B. en W. goed. Daar beide wijzen van uitvoering toch hetzelfde resultaat hebben, lijkt de goedkoopste hem het meest gewenscht Weth LOMBAARD meent ook op de gevolgen te moeten wijzen Een distiictarts, een vreemde van de ge meente derhalve, zal er gemakkelijker toe overgaan, om b.v. lijders aan t. b c. te doen opzenden naar sana'oria. waar door de las'en voor de gemeente zeer zouden kunnen stijgen. De heer HERMAN is hel hiermee niet eens. Als een kind het noodig heeft, moet het gebeuren. Dus mag daarmee geen rekening worden ge houden. Weth. LOMBAARD verduidelijkt zijn meening, door er op te wijzen, dat bij de keuze tusschen twee wegen er meer kans bestaat, dat de gemeente-arts de goedkoopste zal aangeven, wat een vreemde in de gemeente niet zoo licht zal doen. Op de vraag van dhr DE MILLIANO, waarom de O. L. S. wel en de Bijz, niet onderzocht moeten woiden, an.- woordt de VOORZITTER, d„t de eer ste verplicht kunnen worden, terwijl de beslissing voor de tweede berust bij de schoolbesturen. De heer DE BLIEK is er heelemaal tegen Hij meent dat de resultaten gering en de kosten hoog zullen zijn. De heer HERMAN Dat is niet waar. De heer DE BLIEKIk ben nog niet klaar. Aan de hand van een voorbeeld tracht hij vervolgens zijn bewering te staven. Weth VLIEGER is er ook legen. Het beste was, dat de mode werd veranderd. Daar komen de meeste t. b c. patiën'en door. Hierbij sluit zich dhr DE LIEK aan, die daarbij een uitspraak van den arts te Schoon- dijke aanhaalt. De VOORZITTER wijst er evenwel op, dat er behalve t b. c. nog wel andere ziekten e. d. voorkomen, bijv het kromgroeien In zoo'n geval is het toch beter te vooikomen dan te ge nezen. Dhr DE BLIEK oordeelt dergelijke gevallen niet meer zoo talrijk. Daarom is geen schoolarts noodig Dhr HERMAN meent echter, dat het zeer veel waard is, als tijdig gecon stateerd kan worden, of een kind iets mankeert Dhr DE BLIEK blijft het instituut onnoodig vinden. Er is bovendien al zooveel voor de school gedaan. Wil men ze dan heelemaal in orde hebben, dan moet men overgaan tot de stichting van een openluchtschool. De VOORZITTER meent de zaak nu genoeg besproken en brengt beide voorstellen in stemming. Het eerste, aanstelling districts arts wordt met alg stemmen verworpen. Het tweede, gemeente- schoolarts, wordt aangeno men met 5 tegen 2 stemmen, die der heeren de Vlieger en de Bliek. Brandspuit. De oude moet noodig gerepareerd worden, wat ongeveer op f 200 zal komen Daarom is het nu de aange wezen tijd om te beslissen, of een nieuwe motor-brandspuit aangeschaft moet worden. Deze zou 700 L water per minuut verwerken en met toebe hooren komen op f 4864 Hieionder is dan 600 M. slang begrepen Gaarne vernamen B. en W. hierover het oor deel van den Raad. De heer HERMAN meent, dat men er niets mee kan doen, daar er toch nooit voldoende water zijn zal. Boven dien acht hij de uitgaaf zeer groot Hierbij sluit de heer DE BLIEK zich aan. De heer BECU informeert hoe B. en W. over de aanschaffing denken. De VOORZITTER vindt een motor- brandspuit ook duur, terwijl mei de oude kan worden volstaan, daar er voor de nieuwe we kelijk teveel water benoodigd zou zijn De heer DE MILLIANO meent ook, dat, hoewei met minder personeel zou kunnen worden volstaan en daardoor wat bezuinigd zou kunnen worden, het benoodigde water toch altijd een moeilijkheid zijn zou. Met algemeene stemmen wordt hier na' bes'oten geen motor-brandspuit aan te schaffen, maar de oude te doen herstellen. Kermis te Kruisdijk. Ingekomen is een verzoek van de heeren Van Haneghem, Roofack en Lip pens, om voor Kruisdijk een kermis in te stellen, b.v. op den derden Zon dag in- September, met voorafgaanden Zaterdag en volgenden Maandag. B. en W. hebben de kwestie vaji alle zijden bekeken en moeten als ge volg daarvan den Raad adviseeren, af wijzend te beschikken, daar de kermis alleen uit dansen zal bestaandaah het verzoek a-lleen van herbergiers is uitgegahn en niet van de ingezetenen; en daar enkele der verzoekers toch al voorrechten genieten, b.v. Roofack bij Groesche kermis. De heeren HERMAN en VAN HA NEGHEM vinden er toch wel iets voor. De VOORZITTER meent dat dat afhangt van het standpuntt waarop men zich stelt. Moet de burgerij iets hebben, of moeten andderen iets verdienen. Om de laatste reden mag toch geen toe-« stemming worden verleend. Voor een feestje zou het wat anders zijn. De heer DE BLIEK gaat met B. en W. mee. Kruisdijk kan genoeg genieten. De menschen gaan naar Groede, Bres kens en Schoondijke. De heer BECU zon ook graag weten, of de burgerij er voor is. Is dat het gevat, dan zqu: hij voor inwilliging zijn. De heer DE MILLIANO gelooft, dat de meeste ou ders juist voor afschaffing der kermis zullen zijn, waartegenover de heer VAN HAANEGHEM stelt, dat dat ook in Groede wel het geval za| zijn. Maar met de jeugd mag ook wel eenige re kening worden gehouden. Nadat wethouder LOMBAARD nog had opgemerkt, dat Van Lare op Kruis hoofd dan ook wel met een dergelijk verzoek kon komen, wordt tot stem ming overgegaan. Met de stemmen der heeren VAN HANEGHEM en HER MAN voor, wordt liet verzoek afge wezen. Verzoek subsidie. Van de commissie van Vakonderwijs van de Nederlandsche Politiebond is een verzoek ingekomen om subsidie. B. en W. mccnen, dat hoofdzakelijk tekort wordt gekomen, doordat de in richting veel te grootsch is geweest. Zij adviseeren derhalve, afwijzend te beschikken. Nadat de voorzitter op ver zoek van den lieer HERMAN het doel der school nog had uiteengezet, werd met algemeene stemmen overeenkom stig het voorstel van B. en W. beslist. Rondvraag. De heer DE MILLIANO drukt eerst zijn spijt uit over de gevallen beslissing inzake het straatje naar de kerk. Hij hoopt met zijn volgend verzoek geluk kiger te zijn. De lantaarns langs de Straatweg naar Becu zijn gedeeltelijk niet goed geplaatst. Er moet er eigen lijk een staan tegenover Nolletjesdijk Die daarvoor zou moeten dienen, zit geheel achter de boomen. B en W. zullen de zaak nagaan en zoo mogelijk in orde brengen. o O— O 5CHOONDIJKE. Naar wij vernem n bestaat het p'an dat Minister Kan en de Commissaris der Koningin op 8 S'ptember alhier de tentoonstelling van Ooft- en Tuin bouw in West Zeeuwsch Vlaanderen zullen openen. School- en Kerknieuws. OOSTBURG. Met ingang van 1 September a. s. zijn benoemd tot tijdelijke leeraren bij de Rijkskweekschool alhier, de heeren J W Have'kamp m A Hoolhorst, beiden alhier, resp voor Engelsch en Aardrijkskunde. SPUBT. AARDENBURG. Uitslag der gehouden voetbalwed strijden om een dobr A V. V uitge loofden beker en 2 medailles. Maldeghem (sportkring) Groede (Blauw-wit) 2-1. Aardenbutg (A. V. V.) Oostburg ,Vitesse) 1 3 A. V. V. Blauw-wit 2-0. Vitesse Sportkiing 1- 0. Hoogwatergetij Breskens. DAOEN vm j nam Woensdag 1 Aug. 1.56 2.20 Donderdag 2 n 2.37 3.01 Vrijdag 3 n 3.20 3.44 Volle Maan Woensdag 1 Augustus nam. 4 50 EEN ERNSTIG AUTO ONGELUK. Toen de heer J H. Schaper, de bekende sociaal-democraat, met zijn echtgenoote in Voorschoten, hun woon plaats na te Groningen een bruiloft te hebben bijgewoond, waren aangeko men en van af de tramhalte naar hun woning liepen, stak mevr. Schaper een 100 M. voor die woning plotse ling van rechts naar links van de straat over zonder te letten op een achter haar komende auto, waarvan de chauf feur signalen gaf Mevrouw Schaper werd door de auto gegrepen en tegen den grond geworpen. Zij werd zwaar gewond bij een dokter in de buurt binnengedragen, en vervolgens naar de Diaconesseninrichting te Leiden vervoerd, waar zij ra een kwartier overleed. De au'o reed, doordat de chauffeur trachtte uit te wijken, tegen een boom en werd zwaar beschadigd BOSCHBRAND IN 'T ZWARTE WOUD. Vrijdagmiddag brak boven Triberg (het Zwarte Woud) vermoedelijk ten gevolge van vonken uit een locomotief, een boschbrand uit. die tengevolge van de groote droogte snel om zich heen greep. Vier tot vijf hectaren bosch werden door de vlammen aangetast. Tegen

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 2