75 55 45 25 15 AL6EMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN De eeuwige strijd. PPHOL Zeeuwsch-Vlaamsche Belangen. Het Smecieri Doorzitten en Stukioopenértiuid Buitenland Binnenland. SKENSSCHECOURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elbe regel meer 15 cent, Ingez. Mcded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorbeen E. BOOM—BLIEK TNÓfT breskens Abonnements-Advertentles zeer billUb tarief. Advertenties worden aangenomen tot a 11 e r 1 (J k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 ui«r o7e Jaargang Woensdag 1 Augustus 1928 imiïier 3349 OR A T I S verzekering v j k Jeab inné's tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gld. bij dood door een ongeluk. gld. bij verlies van een hand of voet. gld. bij ver lies van een oog. gld. bij ver lies van een duim. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Oravenhage. gld. bij ver lies van een wijsvinger. gld. bij verlies van eiken anderen vinger. Vierde artikel door J. J. WALLIEN. O OO De vraag „hoe kan Zeeuwsch-Vlaan- deren W.D. het best in zijn ontwik keling gesteund worden" is voor twee erlei uitleg vatbaar. Op den voorgrond dient te worden gesteld dat sprake is van een deel van Nederland, welk deel door een rivier monding „De Schelde" gescheiden is van het overig deel van het land en welk deel makkelijk bereikbaar is van uit het naburig land België. Al naarmate men den nadruk legt op het deel zijn van Nederland van ons district of op het makkelijk bereikbaar zijn van België, naar die mate zal ook zijn de richting, waarin men de verdere ontwikkeling de betere economische toestand van het vierde district zai zoeken. Toch blijft zoowel voor een vermeer dering van de industrie alsook voor een opleving van landbouw en handel m.i. het verkeersvraagstuk het alles- pverheerschende Betere en goedkoopere verbindingen naar het Noorden en ook in het dis trict zelve zullen op den duur onmis baar blijken voor een andere econo mische uitbouw van deze streek. De nu bestaande verkeersmiddelen zijn eensdeels te beperktj anderdeels te duur. De verbetering van de veerdienst op de Westerschelde door tiet in de vaart brengen, van een ferryboot, aannemen de, dat de aan deze boot verbondein zijnde bezwaren op den duur blijken te kunnen worden ondervangen zal van geen nut zijn voor de hier bestaande industrie; zal niet bijdragen tot ople ving in den handel (visscherij, groot en klein vee) noch ook daadwerkelijk kunnen bevorderen het succes van de pogingen tot fruit- en groeteteelt wan neer niet aan de twee volgende voor waarden wordt voldaan: le een veel grooter aantal gelegenheden om over de Schelde te kunnen gaan. 2e een be langrijk lager tarief voor goederen zoo wel als voor personen. De nadruk r2 j Neemt U zich in Oods naam in acht," waarschuwde een Afrikaan. „Krabt U zich maar niet. Ik ken die vervloekte Wambuti-pijlen. Ziet U daar die insnijding die is met Strophantus vergiftigd. Als men zich daarmee per ongeluk snijdt, is men in tien minuten dood." ,,Nu, ik zal dat ding ook maar laten zitten De Zuidwestafrikaan ging onverrich- terzake weer zitten. „Het gift zit er nog aan. Ik heb 't gezien. Het gevaarlijkste stukje van de geheele verzameling." „Waren hier dan nog meer van die üingen Waar zijn die nu?" Kapitein Bankhoitz vond het minder [prettig te antwoorden. Hij zag, dat zijne schoonzuster met verstoorde ge laatsuitdrukking het gesprek gevolgd 'had. r,Die zijn nu irt het bezit van een ze keren meneer Von Ostonne". ,.ph, Ostonne. die de plantages in Kilimandscharo heeft?" I,',Juist", moet daarbij worden gelegd op het woord belangrijk in den laatsten zin. I Een tarief van 2% cent per reis Bres- kens-Vlissingen zou feitelijk als norm moeten gelden. Dat daarmee dan in overeenstemming de tarieven voor auto's zoowel vracht als personenauto's alsook de tarieven voor vee en voor goederen moeten worden herzien, be hoeft geen nadere motiveering. Hier is allereerst de taak voor pro vinciale- en rijksregeering, die het ba tig saldo op den veerdienst. Breskans- Vlissingen 41 iet moeten blijven opei- schen voor dekking van de tekorten op de andere diensten op de Westerschel de. Zij belmoren hier steun te verlee- nen en dus een belangrijke tariefst verlaging in te voereps daarbij een nadeelig saldo riskeerend. Hoeweltjot nu toe bijna overal elders verlaging van tarieven met zich mee bracht een op leving van het verkeer, waardoor de inkomsten voldoende op peil werden gehouden. Tot nu toe klonk uit ons district de stem niet luid en hard ge noeg, om te bereiken, dat de regee ring, ook al zetelt deze regeering dicht bij te Middelburg of Terneuzen (de provinciale vlootvoogd woont gelijk be kend jn het Ooste.ijk deel) aan de in dezen zeer gerechtvaardigde ver langens tegemoet kwam. Een andere zaak van heel veel belang is het vervoer in de streek zelve. Wij bézitten percentsgewijze heel veel K.M. tramspoor. Zeer zeker, wanneer over dat spoor rijden talrijke tramwagens voor personen en goederen, door ma tige tarieven en goede aansluitingen steeds geheel gevuld, een zeer groot b- lang. Ten opzichte van deze trams koesteren de Zeeuwsch-Vlainingen over het algemeen wel dezelfde ideeën, maar zijn zij allen even onmachtig hier han- delend of regelend op te treden. Toch zou onze streek noodig heb ben andere vervoermogelijkheden. Spe ciaal voor de opkomst van fruitteelt en tuinbouw zal een doelmatig kanaal waarover burgemeester Hendrikse reeds schreef, onmisbaar blijken te zijn. Daar naast echter zou een locaalspoor, aan sluiting gevend op het Belgisch spoor wegnet, b.v. naar Eecloo en Gent. maar ook met gelegenheid per ferryboot spoorwagens te vervoeren naar Vüs- God, dien ken ik heel goed". ijZoo? Ja, die heeft al dat rommeltje als souvenir meegnomen naar daarginds IJ meent, hij zal het meenemen' „;Nu hij is reeds een half jaar weg „Ik heb hem eergisterenmiddag hier in Berlijn op het Potsdammerplein gê- tjroffen." „pstonne ,j[a zeker". „Dat is ónmogelijk". ,jMaar als ik het U toch zegf'. „Dat is merkwaardig", meende hij, en de andere voegde er bij: „Hij heeft zelf naar U gevraagd,of U reeds van de huwelijksreis terug bent". „SVtaar wat doet die man al dien tijd Ihier?" ,jDat weet ik niet. Dat weet nie- niemand In vertrouwen gezegd, hij zelf geloof ik, ook niet." JHebt u hem dat dan niet ge vraagd „Jawel! Maar hijigaf geen juist ant woord. Hij maakte een vreemden in druk op me..." Niemand viel het op, dat Gabrielle von Wingerow langzaam opstond en de kamer verliet. Het was toch natuur lijk, dat ze ook eens naar de andere, gasten moest gaan. Veel waren en niet meer. De meesten hadden reeds afscheid genomen. Hier en daar ston singen en verder Nederland in, van niet te onderschatten belang zijn. De zware vaak onoverkomelijke onkosten van her haald overladen zouden daarmee zijn pnfclervangen. Laat ons het program -r ail wen- schen beperken tot het allermeest nood zakelijke. Daarvoor ijveren en eerst na bereiking van deze idealen naar andere omzien. Concentratie op een 4nkeie wensch zal de kans op succes ten zeerste bevorderen. J. J. WALLIEN. verzacht en geneest men met Dooi 30-60. Tubc~S0 ct. Bij Apoth. co Drogisten BELGIë Een incident in de Kam r. In de Kamer van Afgevaardigden te Brussel had Vrijdag een dramatisch incident plaats hij het deiat over de legerwetttn De communist Jacqemotte, die aan het woord was beëindigde plotseling zijn redevoering en wieip bij haiden'o! com n nistische parn fielten tusschi n de afgevaardigden. Terelfdeitijd kwamen honderden pamfl tten van communistische volge lingen op de publieke tribunes in de zaal dwarrelen. Vijf personen werden gearresteerd. 0 DUITSCHLAND. Sch etpartij te Essen Vrijdagavond tegen elf uur kwam het te E-sen in de Steelerstraat tot een groo'e schietpartij tusschen Hitlerianen en communisten waarbij ongeveer 20 sch -ten werden gewisseld Vier personen lit pen buik been of a-mschotwonden op en moesten naar het zieker huis worden vervoerd Ook voorbijgangers en politie agenten liepen door sleenworpen kwet uren op. Enkele zijn bekend. Er werd onmid dellijk een onderzoek ingesteld. De helpsters van een oplichter. Eenige maanden geleden is te Bonn een berucht opl'chter o erleden, een zekere Olpe die zich, Ier beiere be hartiging van zijn operaties Geheim- rat", professor en dokter noemde en zich soms zelfs voor hertog en „Fiirst" uitgaf. Deze Olpe liet zich bij zijn ver schillende operaties helpen door drie [Vrouwen, nl. zijn gescheiden vrouw, zijn toekomstige en een pleegzuster. Oeruimen tijd had Olpe te Berlijn zaken gedaan met den verkoop van aihr'ti door hem uilgevonden en samengestelde geneesmiddelen. Later verhuisde hij met zijn dtie helpsters naar den Rijn, waar hij te Mehlem. 0 desberg en Bonn in fraaie villas w onde Dsn verkoop van zijn eenees- midde'en zette hij voort Hij wist allerlei personen over te halen zijn waren aan den man te brengen, waar toe hij hun verkoopsvergunningen gaf die hem een 70,000 M. opleverden. Daar het zaakje echter niet al le goed ging en men geld noodig had. werden jonge meisjes geëngageerd als parti culier s cretaresse tegen èen bepaald bedrag als wairborgsom voor haar toewijdi g aan de zaak Deze waar 1 borgsommen werden spoedig opge- traak'. de meisjes door onaangename behandeling weldra gedwongen tot heengaan Tenslotte legde O'pe zich toe op huweiijkszwendel en koppelarij welke praktijken hem echter spoedig ten val brach'en Hij werd te Essen gearre steerd Voordat zijn proces echter voor j kwam stie f hij. Dezer dagen stonden zijn drie helpsters terecht; O'pe's gescheiden vrouw en de vrouw met wie hij had willen trouwen, kregen resp zes I maanden en een jaar en twee maan den. de verpleegster werd vrijge sproken ENGELAND Een Mysterieuze ziekte. Er heerscht onder het Londensch po'itir corps een raadselachtige ziekte. In een week lijds zijn meer dan hon derd leden van het corps door de ziek'e aange'as'. Het eerst openbaarde de ziekte zich in Bowstreet, waar 42 politieagenten aan de ziekte ten prooi vielen, daarna deelde zij zich mede aan twee andere poiitiebureaux, in Hunsterslreet rn Notting Hill, en Woensdag werd Harrowroad aange den nog groepjes, en ze ging van het eene naar het andere en praatte en luisterde en dacht, met verwondering in zich zelf: hoe kan men zich zotO in twee deelen splijten in twee men- schen waarvan de eene de uiterlijke doet, alsof in 't geheel niets gebeurt! is en de andere ,;Je innerlijke, int wendig beeft en siddert: Hij is er nog Hij is in Berlijn.... Ze onderhield zich met een paai jonje meisjes, vriendinnen van Gisela en dacht bij zich zelf: Waarom is hij gebleven? Voor mij? Hij is dicht bij., misschien wel in den dierentuin. hij gaat buiten voor de vensters op en at. hij. staat hier achter een pilaar... treedt dadelijk te voorschijn... hij is overal. binnen enkele weken ben ik hier weg., daarheen kan hij me niet volgen.... dan is alles voorbij.,.? Ze stonden plotseling in de kleine muziekzaal alleen. De laatste gasten waren vertrokken. Alleen uit de rook kamer klonken nog stemmen. Daar had Gisela haar man weggehaald en ver zocht om eindelijk eens op te breken. Hij gehoorzaamde niet graag. Hij moest eerst nog eene sigaar opsteken: „Je :permitteert toch, Wingerow Ge zellig was het bij jullie... echt gezeljig.., Waar is je vrouw? We willen haar even goeden nacht zeggen! Wat trek je toch voor een vreemd gezicht!" De beide mannen stonden iets ver wijderd van de anderen in het mid den van de groote vestibule. ^Nu... ik zal blij zijig als ik hier uit ben!... Ik voel me hier als eau gast..." zeide de majoor. 1 „(Maar toch echt comfortable inge richt! Een zegen van God, dat onze vrouwen een paar duiten hebben. Daar moet men zich maar aan gewennen! Valt me trouwens heelemaal niet moei lijk..." ,,'Dat is bij jou ook een heel ander geval. Ik kan er niets aan doen, maar ik zie aanhoudend de schaduw van mijn voorganger voor me!.... Zoojuist heb ik toevallig gehoord ,dat we den geheelen avond in zijn vroeger studeer vertrek gezeten hebben.... Afschuwe lijk... Nu... daar ginds wordt dat wel Kuiters!" Gisela Bankhoitz kwam er nu ook bij. Ze had haar zuster niet gevonden Toen ze met haar man langs het ka naal naar huis wandelde vroeg ze :,.(Zeg wat trok Wingerow zoo even een ernstig gezicht 1" De kapitein lachte ,)Èek zeide hij. „Je zult het niet wil len gelooven, lieveling. Hij is jaljoersch" De kleine vrouw keek haar man ernstig aan, tast. De medici hebben den aard der ziekte niet kunnen vaslstellen. doch vermoedt woidi dat men hier le doen heeft met een stort vergiftiging, ver oorzaakt door buitenlandsch pek, dat in de politiecantines wordt verstrekt en tengevolge van de warmte bedor ven zou zijn Scotland Y ird heefteen onderzoek gelast. o OOSTENRIJK. Bela Kun uitgezet. Het blad de „Slunde' deelt mede. dat de uitzetting van Bela Kun Vrijdag nacht heeft plaats gehad. DE OLYMPISCHE SPELEN TE AMSTERDAM Het gemeentebestuur van Amsterdam heeft Zaterdagavond in de Koningszaal van Artis een fecsimaal gegeven ter gelegenheid van de opening der O'ympische Spelen. In totaal zatrn ongeveer 175 per sonen aan R chts van den burge meester zat Prins Hendrik, links Comte de Baillet Laiour, voorzitter van het Internationaal O ympsch Comité. Van de buitenland! rhe gasten noemen wij baron Oodefn y de Blenay. de Comte Cla-ence de Rosen en Jiri Goth Jarkowsky Vooits waren onder anderen tegenwoordig de minister van onder wijs en de minister van oorlog en marine a. i„ de Commissarissen der Koningin in Noord- en Zuid-Hoiland. De voorzit er van het NOC, baron Schimmelpenninck zat naast den Prins. Van het gemeentebestuur waren aan wezig behalve de burgemeester alle weihouders en vele raadsleden De tafel was versierd met een schat van bloemen op de hoofdtafel prijkte het zilver vat de itad Amsterdam Linten in de Oiy ipische kleuren hingen van de gro karrt»'?? Burgemees.ei De V t 1'de tafel mit eer weTom ar de ifr in en een heiid 01 k op d, st„* rh' fden van de lanctn bij de Olym, isch.i Spelen vertegenwoordigd, waarop Comte de Baillet Latour antwoordde met op de gezondheid te drinken van de Koningin, Comte de Baillet Latour sprak tevens zijn dank uit aan het gemeentebestuur van Amsterdam, dat het Intematicraai Olyirpsich Crmité en het vaderland aan zich heeft ver plicht. Die ging verder: „Jaloeitch als een Turk!... Maar het mooiste is: Weet jij op wfën Op den eersten man „God zij dank! Als het anders niets is...." rjja, wat dacht jij dan?" „Niets Om dezen tijd eerst vernam Ga- briëlle van den huisknecht dat haar zuster en haar zwager naar haar ge vraagd hadden. Ze snelde naar voren. Maar de beiden waren reeds lang ver trokken, de vestibule leeg. Alleen in het biervertrek fluisterde men nog. Daar zat majoor Von Wingerow met drie vrien den en spraken druk over de keizers- manoevre. Gabriëlle keek een oogem- bl'ikje met eene deelnaamlooze nieuws gierigheid in die richting, dan viel haar oog op het zilveren blad Ap de tafel aan den ingang. Daarop lag de a- vondpost. Ze hadden nog geen tijd ge had daar naar te kijken.'Nu nam ze verstrooid het stapeltje ter hand, sor teerde: Brieven voor haar man Dag bladen.. Drukwerk., één brief voor haar was er bij... ze opende hem... onver schillig, en haar hart stond stil.. (wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 1