Gbw®!I Niraws. wa Binnenland. le i ft ER 'ra; Kamer van Koophandel. Oemerig-d Nieuws Zomersproeten ver dwijnen Spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. 'er si attei eedi eedi Voc raag EM A i ARE reski choo 'ostb lalde rugg rein reski choo ■ostb luis nock reski choo 'ostb luis nock D assaj Dli MIJNRAMP TE BRUNSSUM. Donderdag ontving de burgemeester van Brunssum een telegram van den Commissaris der Koningin in Limburg, luidende als volgt H. M. de Koningin draagt mij uit Noorwegen op., aan de overgebleven betrekkingen der slachtoffers van de mijnramp op Staatsmijn „Hendrik" de betuiging van hare oprechte deelne ming te d'oen overbrengen Verzoeke hiervan mededeeiing te doen aan de nagelaten betrekkingen, in uwe ge meente woonachtig Een zelfde tele gram ontving ook de burgemeester van Heerlen. De pastoor van Brunssum heeft van den bisschop van Roermond een schrijven ontvangen, waarin hij zijn innige deelneming met de getroffen families betuigt. Mocht er stoffelijke hulp naodig zijn, dan zou hij hiertoe gaarne bijdragen. N? Ier wordt bericht: 3 band met de mijnramp te im is dezer dagen het hoofd- besb van den Algemeenen Neder landse en Mijnwe keisbond in spoed vergad ring bijeengekomen. De be- sp ekingen duuiden geruimen lijd. Daarna is door het dageiijksch bestuur in aansluiting on de gevoerde besprekingen van Maandagavond j. i. hel volgende telegram aan den minister van Waterstaat verzonden „Hoofdbestuur A'g. Ned Mijnwer- kers'bond verzoekt u dringend in ver band met ramp op „Hendrik" een onderhoud toe te staan en deputatie mijnwerkers te willen ontvangen". OOSTBURQ. Zaterdagavond had alhier op het erf van de W. een ernstig ongeluk plaats met doodelijken afloop. De 16-jarige lz. Brevet beging de onvoorzichtigheid de stop van een benzinevat, kort te voren geledigd, af te draaien en een brandende lucifer in het vat te wer pen. Met het hoofd bleef hij zeker een oogenbiik over het vat gebogen staan om te zien welke uitwerking deze brandende lucifer in het fust zou teweeg brengen. Een vat waarin wellicht nog een weinig benzine was en vol benzine dampen, het laat zich denken hoe ge weldig de expioisie heeft moeten zijn. Het vijf K O zwa-e deksel werd van het vat gestooten en over eenige huizen en de telefoondraden een 50 M. ver weggeworpen. Den onvoor- zichtigen 1. B. werd de eene helft van het gelaat weggeslagen, terwijl zijn kameraad die ook in de nabijheid stond door de zucht van het deksel eveneens tegen den grond geworpen werd. B. was direct bewusteloos en heeft nog slechts een half uur geleefd Vat en deksel zij i onmiddellijk in beslag genomen, terwijl de politie van een en ander proces-verbaal heeft op gemaakt. IJZENDIJKE. Voor de Ju>y Musical Beige slaagde met hooge onderscheiding te Oent voor Zang dhr. Jules Bevin leerling van dhr. Leo v/J Haegen, professor aan het Kon. Conservatorium aldaar. Wielerbaan Sas van Gent- weer houders, in de sprintreeksen voor tandems bleek duidelijk, dat de Bogaert-Berkvens en Bustraan-Bakker over de grootste snelheid beschikten. De reeksen verliepen als volgt: le reeks van den Boogaerd-Berkvens 2 Moerenhout-Desmedt, tweede reeks Bustraan Bakker 2 Tnijsman Kennis, 3e reeks Steenhout-Baetslier 2 Ooms Bogaerd, 4e reeks Desorte van Eetvelde 2 Clapdorp-van Hee. Le halve finale 1 Van den Bogaerd-Berkens 2 Van Eetvelde-Desorte, 2e halve finale Bus traan-Bakker-Steerihout Baetslier De finale was voor het tweetal van den Bogaerd-Berkvens voor Bustraan Bak ker. De overwinnaars maakten tevens den besten tijd der baanronde n.l 184/s sec. Inden strijd om de 3e en 4e plaats klopte Van Eetvelde Desorte het tweetal Baetslier Steenhout, Van den Bogaerd-Berkvens wonnen op Verdiende wijze en reden een warm toegejuichte eereronde. De 10 KM. achter tandems als voorbereiding voor de daarna te houden uurmatch heeft door valpartijen niet dat gebracht, wat we daarvan hebben verwacht. Door het springen van een band van Ran- schaert-De Bruijcker reden verschillen de tandems op elkaar en sleepten ook Jules van Nevel in hun val mede Ramschaert was er weer het ergst aan toe en moest den strijd staken door een a-mkwetsuur en een hoofdwonde. Bram zit ook altijd bij de pechvogels In vollen sprint viel Jules van Hevel voor de tweede maal en won Engel met veel geluk van Van Nek. In de uurmaten achter tandems, die zich door de voorwedstrijd maar donker liet aanzien, is het bij enkele lekke band jes gebleven: valpartijen kwamen ge lukkig niet voor. De oorzaak van den bandenpech moet gezocht worden bij het zeer warme weer, waardoor de tuben sprongen. In de uurmaten heb ben Van Nek en Van Hevel een zeer mooien strijd geleverd. Beurtelings werd de leiding veroverd, terwijl En gel niet meer was als figurant en na zesmaal te zijn gedubbeld, den strijd staakte. Van Nevel en Van Nek heb ben een prachtstrijd laten zien. De groote Jules bracht het publiek in vervoering door in den sprint in de laatste 50 Meter den Hollander zoo onweerstaanbaar aan te vallen, dat Klaas de vlag moest strijken met 5 cM. Dat was een sprint, die allen lang zal bijblijven. Klaas Van Nek reed zeer goed en won met de punten van Van Hevel en Engel. Jules Van Hevel echter liet een machtigen indruk na Hij werd door de directie der baan geëngageerd om Piet van Kempen op de Sassche baan in wedstrijd te ontmoeten Datum van deze supermatch wordt nog bepaald. Ondanks de tropische hitte, die vooral in den middag heerschte, waren toch nog ruim twee duizend toeschou wers opgekomen, om de tandemraces en stayerwedst ijden gade te slaan Het muziekgezelschap van Terneuzen luisterde de wedstrijden op en gaf verschillende mooie stukjes len ge- hoore. Er werd begonnen met een sprint match, welke werd gewonnen door Klaas van Nek voor Jules van Hevel en de Luxemburgsche kampioen Engel. Deze laatste verving Cugnot, waar deze Vrijdag op de baan te Rouaan door een valpartij niet kon optreden De achtervolging over 10 ronden was uiterst spannend Klaas van Nek ver loor aanvankelijk veld, doch ging in de laatste ronden zoo onweerstaanbaar naar voren, dat hij Jules van Hevel met 2 meter en Engel met 6 meter klopte De achtervolging om den Zilveren Arm band werd thans op tandems verreden. De houders Ranschaert-Debruijcker liepen na 9'/2 ronde het Belgische paar Cloquet-van den Bosch in in een tijd van 4 min. 474/„ sec. Zij blijven dus Uit hei verslag Koophandel over het volgende Aardenburg Axel Biervliet Boschkapelle Breskens Cadzand Clinge Eede Oraauw Qroede Hengstdijk Hoek Hontenisse Hoofdplaat Hulst IJzendijke St. Jan Steen Koewacht St. Kruis Neuzen Nieuwvliet Oostburg Ossenisse Overslag Philippine Retranchement Sas van Oent Schoondijke Sluis Stoppeldijk Waterlandkerkje Westdorpe Zaamslag Zuiddorpe Zuidzande van de Kamer van 1927 ontleenen we 2181 5852 2425 1317 2643 986 3757 1091 2088 2645 654 2680 5451 1380 3952 2886 3530 2661 677 10117 483 2725 909 342 1191 694 2944 2078 3114 1616 594 1867 3598 991 1045 2203 5826 2441 1289 2668 979 3770 1099 2034 2614 636 2696 5474 1379 3925 2932 3464 2653 665 13056 492 2699 900 348 1174 686 2934 2048 3127 1594 607 1878 3575 973 1043 Totaal 83169 82881 De eerste kolom omvat de bevol king op 31 Dec. 1926, de tweede op 31 Dec. 1927. Sohsol> «n Kerknieuws. BRESKENS Het Prov. Kerkbestuur van Zuid» Holland heeft aan ds W. H, H. Dijk man, predikant bij de Ned. Herv. Ge meente te Rozenburg, vroeger alhier, wegens 40 jarige dienstvervulling, met ingang van 1 October, op verzoek, eervol emeritaat verleend. OOSTBURG. Bij het gèhouden overgangsexamen aan de Rijkskweekschool alhier zijn bevorderd van klasse 1 naar klasse II Nelly Risseeuw, OOSTBURG. Ma. Pauw, ÜROEDE. M. Grahame, SLUIS; J. Hennekeij, GROEDE; J. de Hul ster,. SCHOONDIJKE; A. de Roo, te GRÓEDE;en j. Scheeren.j BRESKENS Niet bevorderd 3 leerlingen. Van klasse Ilnaar klasse lit Ma. Crince, BRESKENS; Ja. Leen- houts, SCHOONDIJKE; Nelly Mazu- re, QROEDE; R. üoedhals, SCHOON DIJKE; P. LeenlioutSj ZUIDZANDE; en P. de Meij, CADZAND. Niet bevorderd 1 leerling. Van klasse ill naar klasse IV C. Ouiraiij ZUIDZANDDE; Ma. Leenhouts en Be. Risseeuw, OOST BURG, Sa. Versprille, AARDENBURG O. AlbregtSj SLUIS; C. van den A- meele, HOOFDPLAATJ. Boidintfe OOSTBURG; L. C. Broer en L. de Brore te WALSOORDEN; P. Drijver VOORBURG; C. K. Hamelinck, TER- NEUZEN, en A. Verpoorte, -TER neuzen! Niet bevvorderd 1 leerling. OOSTBURG Bij het gehouden overgangsexamen aan de R.H.B.S alhier zijn bevorderd: van klasse I naar klasse II A Becu Cadzand, M Beun St. Kruis, H Beun Sluis, J Beuningh Groede, P Brakman Oostburg. Corrie Pregman Breskens, Saartje Buijsse Zuidzande, G Buijsse Oostburg, I van Daalen Sluis P van Daalen Sluis, Can. van Eldik Thieme Oostburg, J Enter Cadzand A M le Grand Zuidzande, Groosman IJzendijke, Johan Wage Oostburg. M. v d Heuvel Breskens, Q Hoevenagel Biervliet. Piet de Hullu Oostburg, J de Man Oostburg, Karei van Eldik Thieme Oostburg. L W Jansen Aar denburg, S P Lako Z' idzande, H M le Grand Oostburg, D Luteijn Zuid zande, 1 Luteijn Sluis, AJ Maat Groede, A J van Male Oostburg. J M Paridoen Sint Kruis, J Risseeuw Schoondijke, A Rijnberg Breskens, WGPTrapman Aa-denburg, Mart. Wiilemsen Sluis, Alida de Winde Schoondijke, Iz Ris seeuw Oostburg. Van klasse II naar klasse III J A Leenhouts Zuidzande, Colleta van Laecke Sluis, A Luteijn Sluis, Jo van Male Oostburg, H J Bregman Breskens C A Cappon Zuidzande P J Cruson Breskens, Adr A Qoetheer Sluis, I J van Griethuijsen Groede, Anth Lucieer Aardenburg, P Luteijn Zuidzande, K Nagg Aa'denburg, M v'd Vlugt Groede, P L de Wispelaere, Hilda Beun Sluis, J P du Bois Sluis, Marie van Damme Sluis W Dhondt Eede, S I Hemmekam Oostburg, Elis M Kanse Schoondijke, A P van Male Schoondijke, R v Morrelgem Sluis A Nortier Oostburg, J Th A Overtveld IJzendijke. Van klasse III naar klasse IV: J A F Bosschaart Oostburg, L L Corneiis Hoofdplaat. Lena Daansen te Oostburg. J J Leenhouts Biervliet, Adr. Loose Breskens, R van Leeuwe IJzen dijke, P Mullaert IJzendijke, Suz Ris seeuw en J van de Sande Oostburg Marie van den Ameele St. A. t. Muiden, A J Brakman en W A v Griethuijsen Qroede, Jo Bruggeman St. A. t. Mui den. A J Dierikx Sluis, I A de Hulster en D de Ridder Oostburg J C Meeuse Waterlandkerkje en J P Toussaint te Cadzand. Van klasse IV A naar klasse V: Janna Beerens Zuidzande Jo van Edith Thieme Oostburg, i A van Hai Sluis, JAP Manhave Zuidzande, J Wiilemsen Schoondijke. Van klasse IV B naar kl. 5 B: G H Beuningh Groede, B BoSsson Middelburg, Iz Brakman Oostburg, Marie van Griethuijsen Groede, J A Martijn Sluis, P A Neeteson Cad zand, Jan Salomé te Breskens P S Schippers Aardenburg, I M Scholte St Anna ter Muiden, C Stamperius Oostburg, L C Tol te Breskens, P C Verhage Zuidzande, J de Vuijst Breskens. EEN NOODLOTTIG ONGEVAL. Zondagmorgen omstreeks half elf heeft binnen ue bebouwde kom der gemeente Leiden in het Rijn- en Schie Kanaal een noodlottig ongeval plaats gehad. Twee jongens, de 9 jarige J. Witteman en de 10 jarige W. van der Kwast, beiden uit Le den, waren in een kano uit varen gegaan. Plotseling sloeg de kano door een tot nu toe onbekende oorzaak om en de beide knaapjes geraakten te water. Zij ver dwenen spoedig in de diepte. Het ongeval werd opgemerkt en onmid dellijk begaven zich de heer J. Eir- lanen en A. Tegeiaar zich te water. Hoewel de beide heeren uitstekend konden zwemmen mocht het hun on danks duinen niet gelukkende jongens te redden. Eerst nadat men geruimen lijd gedregd had, wist inen ue knaap jes aan wal te brengen. Eenige dok toren waren aanwezig en hebben lan gen tijd met een zuurstofapparaat ge tracht de levensgeesten op te wekken. Dit gelukte echier niet. EEN BRU TALE INBRAAK. Maandagmorgen 18 Juni werd int dekt, dat er was ingebroken in htt kantoor van de Hollandsche Bank voor West-lndië te Willemstad. Boven het kantoor der bank zijn kantoorlokalen gevestigd. De inbrekers hebben den aparten toegang tot dit bovenhuis met een valschen sleutel geopend, met een electrische boor een gat in de zolde ring van de Bank gemaakt en zich met behulp van een geknoopt touw laten afzakken, meldt de .Amigoe Na eerst een poging te hebben ge daan om met sleutels, die zij in enkeie laden vonden, de brandkast te openen, welke poging echter ijdel was, is met behulp van boren en breekijzers de kleine brandkast geforceerd. Een waarde van ongeveer f 17.000 aan zilvergeld is meegenomen. Met een gedeelte van dit geld hebben zij zich daarna langs denzelfden weg verwijderd ais zij gekomen waren om het geid in veiligheid te brengen Blijkbaar was het zilvergeld te zwaar om alles in eens mede te nemen, en het schijnt wel zeker te zijn dat zij nog een tweede maal in het bank gebouw zijn geweest om de rest te halendoch blijkbaar zijn zij toen in hun opzet gestoord geworden. Deze veronderstelling wordt bevestigd door het feit, dat op de bovenverdieping een groote hoeveelheid zilvergeld men spreekt van ongeveer f8000 klaar lag om te worden meegenomen. De tweede maal hebben de inbre kers echter een anderen terugweg ge nomen, namelijk door een venster te openen van het naast gelegen club gebouw „De Gezelligheiden de voordeur te forceeren, gelukte het hun ongemerkt buiten te komen, al was het dan zonder buit. Twee mannen, die later op den dag een gedeelte van het verstopte geld kwamen weghalen, zijn door verdekt opgestelde politie-agenten gearresteerd. Daarna zijn nog dr e personen, bij deze inbraak betrokken, aangehouden Het zijn alle Fransch sprekende per sonen, die reeds bekend waren, en uit vrees voor wie een paar jaar ge leden de verschillende bankdirecties een speciale bewaking der bankge- bouwen gedurende den nacht gevraagd hebben. Zij zijn toen weggegaan en j nu onder valsche namen teruggekeerd. Door de politie is met het op de bovenverdieping gevonden geld in totaal een bedrag van f 13000 in beslag genomen. Een bedrag van f 3—f 5000 is nog niet gevonden EEN MOTOR-ONGELUK. Zondagochtend is op den Loosdrecht- schen weg bij Hilversum een motor ongeluk gebeurd, waarbij de duorijdster mej M. Meyer, wonende Eerste Nieuw straat te Hilversum, een ernstige schedelbreuk bekwam. Zij werd op „Zonnestraalopgenomen en is daar gisterennacht aan de gevolgen over leden. De berijder van het rijwiel, haar verloofde, de heer Kolman, wonende Rozenstraat, bevindt zich nog in de R-K Ziekenverpleging. Zijn toestand is niet gevaarlijk. FABRIEKSBRAND TE AARLE RIKSTEL. Te Aarle Rikstel is brand uitgebro ken in de textielfabriek der fiirma van Vijfeiken. In een oogenbiik was de geheele fabriek een vuurzee. Het geheele gebouwencomplex met alle machinerieën werd een prooi der vlammen. Ongeveer 50 personen wor den hierdoor dakloos Verzekering dekt de schade, die f 80 000 bedraagt, gedeeltelijk. Oorzaak onbekend. GESTIKT. Te Vlaardingen waren drie werk lieden, allen woninde te Rotterdam en in dienst der N. V. Metaal Preser- ven aldaar, bezig met het verven van het inwendige van de piek der zee sleepboot „Filip'liggende in de K W. haven aldaar Vermoedelijk door kwade dampen geraakten twee werk lieden bewusteloos, terwijl de derde nog kracht had naar boven te komen. Met behulp van anderen werden de bewusteloozen naar boven gebracht. Bij den een kondtn de levensgees ten nog opgewekt worden, doch bij den andere waren de pogingen vruch teloos. Het lijk is overgebracht naar de algemeene begraafplaats. De man is ongehuwd. LOEWENSTEIN'S LIJK GEVONDEN. De Parijsche bladen vernemen om trent het vinden van het lijk van Loewenstein uit Calais Het visschersvaailuig 155 „St. Thé- rèse de 1 Enfant Jesus bevond zich Donderdagmiddag acht a tien mijlen ten N .Westen van Kaap Giiz Nez, toen de kapitein Jean Maurice Beau- grand, het lijk van een man zag drij ven. Het gelaat was onder water. De visscher nam het aan boord en wik kelde het in een zeil. Hierop zette hij koers naar Ca'ais. waar hij tegen ze\ en uur des avonds aankwam. Het lijk werd onmiddellijk naar het lijkenhuis gebracht. Het bovenlijf van den doode was naakt, de buik was opengescheurd en de voeten waren gebroken. Het lijk droeg nog slechts een onderbroek, sokken en schoenen van een Engel- sche firma Aan de rechterhand had het lijk een polshorloge, waarin ge graveerd stond„Capitain Loewenstein, 35 Rue de la Science, Bruxelles." Het uurwerk was uit het horloge verdwe nen Het lijk kon verder worden her kend aan een kunstgebid, waarvan de familie het signalen ent had medege deeld. De burgemeester van Calais stelde het doodsbericht op. Volgens een bericht aan de Matin uit Duinkerken, hadden de opvarenden van het vuurschip „Randettin" reeds vóór het visschersvaartuig het lijk opgemerkt. Een bool werd uitgezet, doch het bleek niet mogelijk het lijk te bereiken. Bij de plaats gehad hebbende ge rechtelijke schouwing van het lijk van den bankier Lotwenstein is vaslge- steld dat het iijk een groote wonde had aan de linkerborst Het onderlijf was open. Het lijk had verwondingen aan den linkerschouder. Het gelaat en de linkervoet wa.en gedeeltelijk weggevreten. TWEE KINDEREN DOOR OTTERS GEDOOD. Naar Berlijnsche bladen uit Branden burg melden, werden Zaterdagavond op den door de Rochener-heide voe renden straatweg naar Branden burg dicht aan den rand van het bosch een knaap en een meisje ge vonden, die elkaar vast omarmd hielden. Het eene been van den jongen en de rechterarm van het meisje waren blauwzwart. De in ken nis gestelde landjagers snelden met een dokter naar de plaats toe, waar vastgesteld werd, dat de dood der beide kinderen, die Vrijdag voor het plukken van blauwe bessen naar de Rochener heide gegaan waren, door beten van kruisottets veroorzaakt was. DE HOPE-D1AMANT. Bijgeloovigen meenen, dat de eige naar van den beroemden Hope-diamant, een edelsteen van 44 karaats, door het ongeluk getroffen zal worden. De tegenwoordige eigenares, de vroegere Amerikaansche tooneelspeelster May Yohe, uit Boston, bevindt er zich echter, volgens haar eigen verklaring, gelukkig bij en zij heeft er geen spijt van den diamant in bezit te hebben. Evenmin spijt liet haar, dat zij niet den tite! van hertogin van Newcastle voert, welke binnen haar bereik was. May Yohe is n. I. de gescheiden vrouw van lord Henry Francis Pelham Clinton—Hope, thans na den dood van zijn vader de zevende hertog van Newcastle. Hun huwelijk heeft destijds veel opzien gebaard, evenals de eenige jaren later uitgesproken scheiding, TJians is May Yohe opnieuw gehuwd en heeft zij een gelukkig leven. EEN AFGEKEURDE LEVER. Een slager te Balkbrug, die een afgekeurde varkenslever, welke door den keurmeester begraven was, weer

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 2