300 100 10 ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN De eeuwige strjjd. Buitenland oxsxft zon -luueuittijd. Slapeloosheid RESKENSSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. pont f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 'egels 75 cent Elke regel meer 15 cent ingez. Mcded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorbeen E. BOOM—BLIEK Postgiro 70178 TNo'T breskens Abonnements-Advertenties zeer billijk arief Advertenties worden aangenomen tot a i te r 1 Q k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 37c jaargang Woensdag 18 Juli 19-8 Nummer 3345 GRATIS verzekering vo3r J; ib jnié's tegen ongelukken voor: gulden bij levens lange ongeschikt heid tot werken. gld. bij dood g. gld. bij verlies sa gld. bij ver- tm gld. bij ver- gld. bij ver door 7h van een hll lies van een 4(1 bes van een Xh bes van een een ongeluk. w hand of voet. oog. 'V duim. Ns wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij .Fatum" te 's-Gravenhage. gld. bij verlies van elfcen anderen vinger DU1TSCHLAND Ontploffing in ten kruitfabriek. Zaterdagmorgen steeg boven de Hasslocher bergen plotseling een groote rookzuil op, die verkondigde, dat er op de kruitfabriek Hassloch opnieuw een ongeluk was voorgevallen. Juist twee jaar geleden is deze fa briek ook al door een ontploffing volkomen vernield Door tot nog toe onbekende oorzaak had Zaterdagmorgen in een van de fabriekslokalen een ontplolfing plaats, waardoor rpoedig het geheele oude gedeelte der fabriek in vlarhmen stond De pastoor van Schoilbrunn, die, toen het ongeluk bekend werd, on middellijk naar de plaais van hel ongeval snelde, werd ernstig gewond. Te kwa't o'er een stond de fabriek nog in liebte laaie. De directie van de kruitfabriek te Hassloch deelt mede, dat tot nu toe drie dooden en een zwaar gewonde als slachtoffers van de ontploffing ge borgen zijn. Het aantal iichigewonden kon tot dusver nog niet vastgesteld worden, daar de in de fabriek aan wezige arbeiders onmiddellijk na het uitbreken van den brand de fabriek hebben verla'en. Ook de oorzaak van den brand kon log niet met zekerheid worden vast gesteld. Volgens een Wolffbericht zou hel aantal dooien vier bedragen, dat der zwaargewonden acht en dat der licht gekwetsten 6. Het personeel bedroeg ca. 130man. Door de ontploffing werden alle vensterruiten in de omgeving verbrij zeld. o AMERIKA. De bladen stellen de doeltreffend heid van de Amerikaansche en van de Engelsche politie tegenover elkaar. Zij leggen er den nadruk op, dat er in het afgeloopen jaar geen enkel geval van moord in Londen is ge weest, dat niet werd opgelost, terwijl er gedurende de eerste vijf maanden van 1928 van de 121 moorden in de siad New York in slechts 22 geval len kon worden vastgesteld wie de schuldigen waren. o— 58. Nu moet je zuster heel liet en aardig zijn en zich door het Militair- kabinet verrassen laten. Hier in Ber lijn blijven ze nietl Die villa daar moeten ze uitl" .Het huis is toch al verkocht 1 Mid den April komt er een groot industrieel inl" Ze stegen in het rijtuig! De lucht buiten was lauw en vochtig. De kracht van den winter reeds gebroken. Het asphalt glinsterde nat van den avond nevel. De hoefslag van het paard klonk eentonig daarop. De jonge vrouw luisterde daar naar in gedachten ver zonken en meende dan: .God ja.. Gabriëlle .Hoe vindt je ze eigenlijk als mevr. von Wingerow? .Nu, ze houdt zich goed!" „Heb je al eens echt vertrouwelijk met haar gebabbeld?" .Hoe kon ik dat nu, we zijn nog geen drie dagen terug. Tot nu toe was het ook zoo'n vervelende drukte. Bij Gabriëlle ook, een echte jaarmarkt van menschen die twee keer, dat Een kostbare lading. De „Majestic" van' de White Star lijn is dezer dagen van New-York naar Southampton vertrokken met een aantal millionnaits aan boord. Vier hunner worden door Wall Street op een gezamenlijk vermogen van in Nederlandsen geld twee en een kwart milliard getaxeerd. Het zijn Andrew Mellon, de minister vén financiën, zijn broeder W. Z. Mel on, president van de Gulf Oil Company, J. P. Morgan en zijn partner Charles Steele. Allen ontkenden anders dan voor een vacantiereis naar Europd te gaan. Morgan gaat naar Cowes en minister Mellon naar Normandië. o ENGELAND. Door een stofzuiger geëlectrocuteerd Te Londen werd dezer dagen een 51-jarige vrouw doodgevonden met de hand aan een stofzuiger. De juiy van den lijkschouwer maakte uit dat de dood veroorzaakt was door een defect contact in het handvat en be val aan dat deze instrumenten niet aan het publiek zouden worden geleverd tenzij ze behoorlijk geïsoleerd waren met niet geleidend materiaal. Een deskundige constateerde dat tengevolge van het defect van hel contact het bovenste deel van het handvat onder stroom stond. Dit was naar zijn meening één geval op de tienduizend. Als alle stofzuigeis van eboniet voorzien waren zou volgens zijn oordeel een dergelijk ongeluk niet kunnen voorkomen. RUSLAND Vanaf 15 juli'is het briefporto in Rusland van 8 tot 10 kopeken ver- verhoogd. Ook de pi ijzen van water en electricileit zijn verhoogd Nieuwe goudvelden, in hei Sejmitsansche district van het land der Jakoeten (Siberië), in het dal van de Boven Kolym, zijn nieuwe goudvelden ontdekt. De regeering heeft daarheen een speciale expeditie gezonden Het gerucht over het nieu we goudland heef! zich snel verspreid in Siberië en veel „staratjeli" (een staratjely is een man, die op eigen risico naar goud zoekt) zijn naar het verre Noorden, naar het land van de Boven-Kolym getrokken, om er hun geluk te beproeven. I FRANKRIJK Dagjesmenschen in gevangenschap Den 21en Juni werden te Boulogne acht Landenaars, die voor een dagje naar Boulogne waren overgestoken en' hei daar mat da politie te kwaad hadden gekregen een paar van hen waren dronken geweest gearresteerd. Ze zitlen nog steeds gevangen. Eerst Woensdag j I. is hun meegedeeld wat hun ten laste wordt gelegd In brieven aan hun verwanten hebben zij er zich over beklaagd, dat zij geen behoorlijk eten krijgen en dal zij geen gelegen heid krijgen on zich te wasschen en te scheren. Zij werden, geboeid aan veroordeelden, door de straten ge transporteerd omdat ze geen geld hadden om taxi's te betalen. De doodstraf Drie mannen, die te Brighton een drogist vermoord hadden, zijn door het Assizenhof van Sussex ter dood veroordeeld. ,ry; Doos 30-60,lube 80ci. Bij Apóih.en Droqisien ik daa'r wasl Nu is ze weer in haar element zooals voor den rouwtijdl' Haar man wierp zijne sigaar weg. Het rijtuig hield stil. Heldere lichten flikkerden. „Dat was toen ook een echt ver velend boeltje!" zeide hij. „Beneden pret en lawaai, boven de huisheer solo quasi ingémaaktNu Win gerow is heel anders, die geeft zelf den toon aan Kijk maar eens, wat een massa officiersmantels in de ves tibule niet één burger verstoort 't stille leven, de soos is er niets bijl Daar die mantels met scharlaken zelfs een paar generaals zijn bij ons afgestegenlJa waar blijven nu die vervloekte vervelende kerels, die anders hier om de piano ronddraaf den. En je zuster midden in het leger. Prachtig!' Gabriëlle von Wingerow stond onder de groote lichtkroon, te midden van een zwerm officieren Gisela Bank- holtz voelde, nu ze zelf getrouwd was, niets meer van de onbewuste en on geduldige afgunst op de oudere. Nog nooit was haar Gabriëlle zoo volmaakt en heerlijk voorgekomen. Ze nam haar aandachtig op, hoe de witte schou ders uit het zware, met bont omzette, nij groene fluweel te voorschijn kwa men, de diamanten gebiedend in het EEN MIJNRAMP IN LIMBURG. Vrijdagmiddag is in de Staatsmijn Hendnx te brunssum een ernstig onge luk gebeurd, vermoedelijk veroorzaakt door een gasontploffing bij het schieten. Vier personen werden gedood en eenige gewond, terwijl de mijn ont ruimd werd. Al spoedig bleek, dat het ongeluk van veel giooter omvang was dan uit het eerste bericht bleek Uit een oifi- cieele mededeeiing der Staatsmijnen zou blijken dat van een ramp in het Zuid-Limburgsche inijndistrict gespro ken kzm worden. Volgens de niet- officieele inlichtingen, heeft de ramp jreeds Viijdagmiddag tusschen 11 en 12 uur plaats gehad, in de inijn werd mijngas waargenomen, blijkbaar spoe dig gevolgd door een mijngasontploffing rijke aschblonde haar fonkelden, een schijn van lachen en leven, haar edel besneden gelaat overschaide. „Mooi is zeifluisterde ze half tot zichzelf, half tot haar man. Wat had ze voor een figuur! Eene gemakkelijk heid der beweging, in het praten en schertsen, dat had ze nog behouden, dat halfluide, bijna vertrouwelijke in den omgang, dat in 't geheel niet zoo gemeend was en toch een ieder zonder moeite voor zich innam. Ook die gewoonte, zich onwillekeurig over het haar te strijken. Ze deed het, terwijl ze beminnenswaardig met een gene raal sprak, die kort, dik en vol van eereteekens, nauwelijks de hoogte harer slanke gestalte oereikte. Gisela hoorde, hoe hij met zijn knarsende stem schertste; „Wel., we zullen het wel genadig maken met de overplaat sing, mevrouw von Wingerow! Daar in het Oosten zal het wel moeten zijn. Trouwens, Ailestein of zoo iels, is ook een heel mooie streekl" Haar zuster in Oost-Pruisen, bij de wolven en kozakken, het wilde Gisela maar met in het hoofd. Maar mevr. von Wingerlow lachte. Ze knikte den ouden waardigheidsbekleeder toe. Toen zag ze de haren. Hare grijze oogen behielden ook als haar gelaat vroolük was iets ernstigs en droomerigs. Ze Inmiddels werd de geheele mijn aige zet. Dit geschiedde door gemeente politie te Brunssum waar de mijn gelegen is, de militaire politie en de marechaussée. De ontploffing moet hebben plaats gehad korten tijd voordat de ochtend ploeg naar boven kwam. Er schijnt reeds een gedeelte boven te zijn ge weest. Hoe de ramp heeft plaats gehad, is niet bekend. De middagpioeg, die om 2 uur moest afdalen, ging niet meer naar beneden. Omtrent het aantal slachtoffers kan niets met zekerheid gezegd worden, doch het schijnt zeker meer dan 4 te bedragen. Volgens inlichtingen zou het aantal dooden 10 zijn En zijn 15 gewonden, terwijl er nog 6 vermist worden. En kele tientallen mijnwerkers werden door de reddingsbrigade, die onmid dellijk aan het werk ging, naar boven gebracht. Zij werden door verpleegsters en ontboden geneesheeren bijgebracht. De gewonden werden overgebracht naar het St. Joseph-ziekenhuis. De mare van de ramp ging legen 3 uur door Brunssum zoodat korten tijd daarna honderden zich voor den ingang van de mijn verdrongen. Hart roerende tooneelen speelden zich af wanneer de gevraagde persoon tot de vermisten behoorde. Wij hadden een onderhoud met een mijnwerker van de middagpioeg. Vol gens zijn mededeeiing was hij te 2.25 uur naar beneden gegaan. Toen had de ontploffing reeds plaats gehad, want dit moet omstreeks 2 uur zijn geschied. Hij was dan ook nog niet lang beneden hij werkt tusschen 410 en 316 M of er kwam een order, dat allen de mijn onmiddellijk moesten verlaten. De ontruiming had een ordelijk verloop. De ontploffing moet dus geschied zijn bij de wisse ling van de morgen- en middag schichten. Hoe de ontploffing in zijn werk is gegaan, is tol nu toe niet bekend. Ingezonden Mededeeiing. tengevolge van de zomerwarmte, over wint men spoedig door het gebruik van een paar Mijnhardts Zenuwtablatten Glazen buisje 75 ct Bij Apoth. en Drog. snelde de beiden tegemoet, tegelijker tijd kwam van den anderen kant haar man, hoog, deftig en ridderlijk Een mooi paar dachten de Binkholtzen, beiden, terwijl Gabriëlle haar hand vast nam. „Kinderen, kinderen waar zitten jullie toch? Ik wilde juist telefoneeren! Foeil En haar gemaal verdedigde: „Nee nee Bankholtz is verontschuldigd! Die is nog in de wittebroodswekenl Wij zelf ook nog wellMaar nu aan tafel, als ik verzoeken magZwager Courage: Jij leidt die dikke daarginds in dat afschuwelijke lila: Ze is een beetje hardhoorig Gisela Bankholtz voelde zich al heelemaal in het leger thuis. Ze had in den droom van haar paar meisjes jaren niets anders gewenscht. Maar de zuster I Het was gewoonweg on begrijpelijk, hoe vlug die zich gewend had Telkens weer zag zij, de kleine kapiteinsvrouw, terwijl ze maar half naar het onderhoud van haar tafelheer luisterde naar de mooie, jonge, ma joorsvrouw, daar tegenover haar. Ze zat tusschen twee generaals, denklei nen, dikken waardigheidsbekleeder van zooeven en een langen, mageren, strenge excellentie. Maar ook op deze norsche trekken, wist ze een glimlach Hel schijnt dat er zich in de mijn gang mijngas bevond, zonder aai uit bemerkt werd Wanneer zulks gemeikt wordt, mag er niet woraen ge schoten en moet de afdeelingsop- zichter gewaarschuwd worden. Zater dagmiddag schijnt er geschoten te zijn, terwijl er mijngas in de mijn stond, hetgeen tot de ontploffing moet heb ben geleid. Onze zegsman bemerkte, toen hij weer boven den giond kwam, dat reeds een 10 tal bewusteloozen naar boven was gehaald. Op deze mijn werkers werd de kunstmatige adem haling toegepast. Omtrent het aantal slachtoffers kon niets gezegd worden. Het is ook niet bekend of de slachtoffers Nederlan ders zijn of uit het buitenland komende arbeiders. Volgens de officieele mededeeiing van de directie van de Staatsmijnen waren tot 11 uur s avonds 4 lijken geborgen Er bevinden zich in de mijn nog 5 a 8 mijnwerkers, voor wier leven men zich ernstig ongerust maakt. Het aantal slachtc ffeis zou waarschijn lijk 10 bedragen. Er zijn 6 gewonden behalve de bewusteloozen, die bij gebracht werden. Drie gewonden moes ten in het ziekenhuis worden opgeno men, terwijl de 3 andere naar huis konden worden vervoerd, De namen van de 4 slachtoffers, die tot nu toe geborgen zijn, luiden als volgtJon gen, brunssum, meeler-houwer (Ned.); W. Rademakers, Brunssum, houwer ,Ned y, W. Schmidt, Heetlerheide, houwer, iNed.); W. Lalawich, houwer, (Pool). Alle vier waren gehuwd Hoe wel er weinig hoop bestaat tot red ding van de overigen, wordt het red dingswerk voorlgezet. De avondploeg is niet in de mijn afgedaald. Naar het Persbureau V. D. uit Heer len verneemt zou het aantal slachtof fers van de gasontploffing in de staatsmijn „Hendiik' 2eer waarschijn lijk >2 bedragen- De reddingsbrigade heeft den geheelen nacht doorgewerkt. Op het oogenblik worden nog 4 mijn werkers vermist Omtrent hun lot vreest men het ergste, zoodat 't totaal slachtoffers van deze mijnramp zeer waarschijnlijk 12 bedraagt. Het werk in de staatsmijn „Hendrik" is hervat. Het Persbureau V. D. verneemt uit Heerlen: De werkzaamheden in de te brengen, ze praatte naar rechts en naar links, knikte over de tafel, com mandeerde door een onmerkbaar op trekken der wenkbrauwen de bedien den, zóó, alsof ze als soldatenkind was groot gebracht. Gisela vergat te eten en te drinken en staarde met half geopenden mond, dat wonder aan Als dat mama zagl Maar de oude mevr. was niet meer in Berlijn. Nu de dochters van de eene stad naar de andere vlogen, had ze het raadzaam gevonden, aan den Rijn voor haar ouden dag een onderdak te zoeken. En weer dacht Gisela, verstrooid haar buurman antwoordend: Vreemd zijn toch wij vrouwenl Ook Gabriëlle, die toch zoo nuttig en eigenaardig scheen, die altijd half Bayreuth en er werd tegen een glas geklopt. Een der oude generaals stond op. Allen luisterden vol eerbied. Op de gouden epauletten fonkelden twee sterren, het teeken van hoogste waardigheid in het leger. In naam van het leger, heette hij de jonge mevr. von Winge row welkom. „Ons leger bestaat uit mannen, die hun dienst doen. Maa om tegen dien diens opgewassen te zijn, hebben we ihuis de vrouwen soodig, die lief en letd met ons deelen U, mijne waarde mevrouw, hebt bij onzen kameraad Wingerow leed in liefde, en vreugde veranderd, zonne schijn in zijn huis gebracht. (Wordt vervolgd

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 1