ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN De eeuwige strijd. Buitenland Binnenland. BRESKEN COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM-BLIEK TSo!°2l breskens p°jWr° Abonnements-Advertenties zeer Advertenties worden aangenomen :-: Dinsdag- en Vrijdagmiddag billijk tarief, tot uiterlijk 1 uur 37e jaargang Woensdag 13 Juni I9ï8 Nummer 3335 G r A TIS verzekering gulden bij levens- iss gld. bij dood mm gtd. bij verlies tra gld. bij ver- is gld. bij ver- air gld. bij ver- voor de abonné's tegen Vim lange ongeschikt- IMj door /h vaneen nh lies van een 4[j lies van een Ah lies van een ongelukken voor: heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. s a gld. bij verlies van eiken anderen vinger. „De Italia Terwijl voor slechts eenige jaren een onheil, als de Italia is overkomen, een zekere dood voor de bemanning had beteekend, is het nu waarschijn lijk mogelijk de overlevenden van de ramp te redden. Was de vorige week alle hoop reeds zoo goed als opge- gegeven, plotseling zijn thans seinen opgevangen, die als zeker afkomstig van de Italia worden beschouwd. Daardoor is het bekend geworden, waar de bemanning zich ongeveer be vindt. Evenwel worden steeds meer westelijke plaatsen opgegeven, zoodat de ongelukkigen waarschijnlijk op drijfijs terecht zijn gekomen Hulpex pedities zijn reeds onderweg, om hen op te sporen en levensmiddelen te doen toekomen. Wel een prachtig voorbeeld van het nut van de radio. Een ander voorbeeld vinden we in Scandinavië, waarbij zou kunnen worden gesproken van .Liefde op het eerste gehoor". Een roman, die verscheidene maan den geleden begon op den ijsachtigen plek van een oerg in Groenland, is geëindigd met een dezer dagen te Kopenhagen gesloten huwelijk Daar zagen de bruid en bruidegom elkaar voor het eerst, slechts een paar uren voordat zij aan het altaar in den echt werden verbonden. De bruidegom is een jong Amerikaansch radioteiegrafist van de meteorologische expeditie van profes sor Hobbs in het hooge Noorden, een zekere Paul Oscanyan, de bruid de eenige radiotelegrafisie, die Dene marken bezat, mej. Sunder, die dienst deed op een Groenlandsch handels vaartuig. Oscanyan zond van uit zijn eenzame sneeuwhut nieuws van de expeditie naar Amerika en kwam daar bij op zekeren dag in verbinding met mej. Sunder, van wier bestaan hij tevoren nooit had gehoord Hun zakelijk gesprek ontwikkelde zich tot een vriendschappelijk en persoonlijk Ingezonden Mededeeling. Voor Allon dia Sukkelen met Verstopping of moeilijkheden, tragen en onregelmatigen Stoelgang zijn Nlijntiardt's Laxoertabletten onmisbaar. Werken vlug zonder kramp of pijn. Bij Apothekers en Drogisten. Doos 60 ct. 9>£9H*ï*S¥eS(. 48. „Neen nu, Gabriella „Nu weet ik niet»ik ben zoo van itreek Heb toch medelijden met me „Veel meer dan medelijden Zijne hand beurde haar hoofd op, draaide het naar zich toe. Ze wi»t, met gesloten oogen„Nu ku»t hij je Dan i»'t gebeurd Hoe zwaar, mijn hoofd in zijne armen hangt alaof ik dood ben. Miiachien ben ik 't wel.." Nog eeD» een laat»te po ging: „Terug.. Tevergeef» I„Het moet gebauren Hij i» »terk en ik ben zwak Ea toen beroerde zijne mond hare lippenhare wangen waren nat van de tranenhij kuate haar en kuite haar weer ze ver lette zich nietZe had geen wil meerMiuchien was het hare red ding. In eene zieke hoop beant woordde ze zachtjes, nauwelijks te merken, zijn laatsten kus en hij kuste haar weer opnieuw en het was stil in de kamer, babbeltje en in een oogenblik van leerd zou hebben na beurstijd in die ter beurze genoteerd eenzaamheid „vroeg" Oscanyan haar, waarden, waarop zij door den aether het „ja" stonden, gaf. Oscanyan maakte het nieuws draadloos bekend, met het gevolg dat destijds Amerikaansche en Engeische bladen aandacht aan de merkwaardige verloving besteedden. Spoedig daarop verkreeg Oscanyan vergunning om zijn bruid te gaan halen, wat hem na een moeizame reis, waarop zijn schip ver scheidene weken in het ijs beklemd zat, gelukte. o— Autoverkeer met België. De Kon. Ned. Automobiel Club deelt het volgende mede Het Belgische ministerie van Finan ciën heeft goedgekeurd, dat door Nederlanders, die ce grensstreek be wonen de taxe voortaan betaald mag worden voor twaalf, negen, zes of drie maanden volgens den datum, waarop het gebruik van het motorrijtuig een aanvang neemt. Hiervoor zullen in aanmerking komen personen, die dagelijks naar België gaan zonder aldaar een verblijfplaats te hebben. Voor nadere informaties wende men zich tot de ontvangers der Belgische douane-kantoren. Ingezonden Mededeeling. Doos30-tiö-90ct. diaconie der Ned Herv. Gem. te Hekingen föJ.OOO, aan de diaconie der Ned Herv. Gem. te Goedereede eveneens f 50 000. De naai- en breischool en de Zie keninrichting te stichten op eveneens gelegateerd terrein gelegen aan den Stationsweg Alles bijeen blijkt zij in het geheel ruim 2 millioen gulden aan verschil lende instellingen te hebben gelega teerd. Bij Apotken Drogisten. De telefoontarieven. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en omstreken heeft aan don directeur-generaal van de P en T een verzoekschrift ge richt, om ten spoedigste uitvoering te geven aan het voornemenom de telefoontarieven, alsmede het zooge naamde entreegeld, te verlagen. o o Verlaging Belgische zegelrechten. De „Moniteur" van Vrijdag heeft een koninklijk besluit gepubliceerd waarbij de minima van verteringen in restaurants en logieskosten in hotels, waarvoor geen zegelrecht geheven behoeft te worden, verhoogd worden van resp 12 en 25 francs tot resp. 20 en 40 francs. —o Roemenië. Princes Helena heeft met goedkeu ring van den Regentschapsraad een verzoek tot echtscheiding ingediend tegen ex-prins Carol. Het verzoek geeft als eenigen grond de ernstige beleediging, zijn echtge- noote aangedaan door prins Carol, die in het buitenland een leven leidt, een getrouwd man onwaardig. Het vonnis is bepaald op 21 Juli. o— Spanje. Het bureau Fabra deelt mede, dat Primo de Rivera zijn verloving met senorita Castellanos heeft verbroken. Een B. T. A -bericht meldt dat vol gens het bureau Fabra, Primo de Rivira zijn verloving verbroken zou hebben, omdat senorita Castellanos gespecu- En stil io h:t huii. Buiten in de met palmea ve-sierde vestibule onder hielden zich fl riiterend kapitein Bank- holtz, die nog niet naar huis gegaan was en zijne bruid, „Ja.. Lü ïhardt zaliger I" zeide de kapitein nadenkend. „Een raadsel van een man. Os'öane heeft me een» een brief van hem laten lezen. Toen schreef hij, zonder ling als hij was: „Men begrijpt mij maar half. Jij bent met een Afikaan bevriend, mijne vrouw is met eene Afrikaan getrouwd. Bij elkaar gevorgd ben ik een Siameensche tweeling een crompomis tusschen het steenen tijd perk en Berlijn W. Zoo was die vent, nu., hij rust' ia vrede 1" De beidia stoven uit elkaar.. Boven werd eene deur geopend, Majoor von Wingerow sprak nog op den drempel staande, zachtjes en innig eenige woorden naar binnen dan kwam hij naar beneden, Zija gezicht straalde, zijn gang was veerkrachtig. Hij scheen wel tien jaar jonger. Het groote nieuws brandde hem op de lippen. „Juffrouw Gisela 1" riep hij, ,ik heb me zoo juist met uw zuster verloofd" „Nu, eindalijk Groote legaten. In de Maandagavond daarvoor bij eengeroepen vergadering van den gemeenteraad te Dirksiand werd mee üedeeling gedaan van de volgende, door wijten mevr. P. M. van Weel aan de gemeente vermaakte legaten, alles vi ij van successierechten en kos ten. t 50 000 voor oprichting en exploi tatie van een badhuis voor te Dirks iand schootgaande kinderen. f35 000 om uit de rente ieder jaar de kinderen van alle scholen op St. Nicolaas te onthalen en een geschenk aan te bieden. Aan de gemeente en aan de diaco nie der Ned. Herv Kerk aldaar geza menlijk f 100.000 voor oprichting en exploi tatie van een naai- en breischool toegankelijk voor meisjes uit Dirks land en Melissant's en Sominelsdijks Kralingen, bij Dirksiand gelegen, en fl.OUO.OOO voor oprichting en ex ploitatie van een inrichting ter opne ming en verpleging van arme en min vermogende zieken uit Dirksiand en Melissant s en Sommelsdijk's Kralingen bij Dirksiand gelegen. Aan de diaconie der Ned. Herv. Gem. te Dirksiand f 200 000, aan de Juffrouw Weiferliog zeide het met eene zucht van verlichting. Haar viel ia het eerste oogenblik niets anders in. Hij lachte mee „Over acht weken is het bruiloft., sp oedig na jullie, groeubekjes prach tig niet?.. Dank je wel, voor je gelukwensch, beste Bankholtz nu we willen hopen, dat het ons allemaal goed zal gaan 1" Gisela was vlug door de vestibule aar de kamer van haar zuster ge sneld. De majoor schoof vertrouwelijk sijn arm onder dien van den kapitein, terwijl ze zich voor 't weggaan ge reed maakten. Hij behandelde hem reeds als zwager. Hij gaf den huis knecht, die hem bij hef aantrekken van den mantel hielp, een tienmark stuk en lachte over diens diepe bui- ging. Toen ze hit huis verlaten hadden en ze naast elkander voortliepen, zeide hij„In zekere mats reken ik ook op jou, beste Bankholtz I „Tegenover de schoonmoeder, ma joor 1" „O neen I We zijn toch twee sterke kerel»Die oude zullen we wel klein krijgenHij werd ernstiger en sprak iets zachter„Zie je ik heb Vergadering van den Raad der gemeente Breskens. op Vrijdag 8 Juni 1928. In voltallige zitting worden na ope ning door den voorzitter de notulen der vorige vergadering voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken. a Afschrift van Rek. en Ver. en Begrooting derindustrie -en Huishoud school te Middelburg, afdeeling Bres kens v. k a. b. Proces verbaal van kasopname op 31 Maart 1928, waarbij bleek, dat in de kas was f 9556,405. c. Goedkeuring van Ged. Staten op 1 de wijziging der bouwverordening. 2. de begrooting 1928. 3. de wijziging der politieverordening. Gemeentelijke Vischafslag. Schrijven van de Visscherijvereeniging „Ons belangalhier, waarin verzocht wordt over te gaan tot instelling van e^n gemeentelijke vischafslag, om daardoor de steeds meer kwijnende visscherij te steunen. Daar B en W. geen gelegenheid hebben gehad, de kwestie grondig te onderzoeken stellen zij voor, het ver zoek aan B en W. terug te zenden. De heer Notebaart informeert of het den voorzitter bekend is, dat op de ver gadering, waar dat punt is behandeld, slechts weinig visschers aanwezig wa ren. De Voorzitter zegt, dat het hem is meegedeeld, maar dat dat geen reden mag zijn, deze zaak niet goed onder de oogen te zien. De heer JVotebaart stelt op den voorgrond, dat hij niet tegen het ver zoek is. In den Helder b.v. werkt de instelling zeer goed. Hij heeft zijn opmerking alleen gemaakt, om te laten uitkomen, dat niet alle visschers aan het voorstel hebben meegewerkt. De Voorzitter zegt een zoo ruim mogelijk onderzoek toe, opdat op de volgende vergadering B. en W. een gevestigd oordeel kunnen hebben ge vormd. Wethouder Wallien meent, dat het er weinig toe doet, of er weinig ter vergadering aanwezig waren. Wij heb ben alleen te maken met het door die vergadering genomen besluit Boven dien kunnen tegenstanders hun meening altijd nog aan B en W. kenbaar maken. Verharding Papendrecht. Het polderbestuur van Groot en Klein Baarzande heeft met algemeene stemmen aangenomen het voorstel der gemeente, om tot verharding van de weg aan Papendrecht over te gaan. De aanleg zal dus komen voor rekening der ge meente, terwijl de polder het onderhoud op zich neemt. Eenige kleine wijzi gingen ten opzichte van de lengte van het te verharden gedeelte en de kosten moeten nog aangebracht worden. Tramremlsie Spuiplein. Van de bewoners van het Spuiplein is het verzoek ingekomen om mede werking bij hun pogingen, de plaatsing van een tramremise van de Z. V. T. M. op het Spuiplein te voorkomen, omdat zoo'n gebouw met aanhoorig- heden het geheele plein ontsieren zou. B en W. stellen voor, namens den Raad bij den Minister van Waterstaat te requestreeren. Bij de entrée in Zeeuwsch-Vlaan- deren is het toch niet van belang ontbloot, dat het eenige mooie plekje in de gemeente bewaard blijft. Zondere verdere bespreking machtigt de Raad B. en W., die maatregelen te nemen, welke noodig zijn. Diversen. ingekomen is de Rekening en Ver antwoording der Gezondheidscommis sie, welke voor kennisgeving wordt aangenomen. De heer Carets vraagt, of de reke ningen nooit bijgevoegd worden. De Voorzitter wijst op het be zwaar, dat de Rek. en Ver. naar 16 gemeenten moet gezonden worden, en dat dergelijke bescheiden in het ar chief bewaard moeten blijven. (Zijn wij goed ingelicht, dan heeft alleen de kringgemeente, d. i. Oost burg, het recht van inzage der reke ningen) Eveneens voor kennisgeving wordt aangenomen het verslag betreffende de volkshuisvesting, teiwijl eenige wijzigingen in de begrooting 1927 worden goedgekeurd. Het kohier hondenbelasting wordt mijae bruid zoo onuitsprekelijk lief en heb van avond, onder gebruikmaking der gelegenheid, mijn voordeel waar genomjn. Du« nu maar het\eroverde terrein vasthouden daarmede kun je mij ook behulpzaam zijn door een goed woordje voor mij en na- tuuilijk ook je bruid, die toch -steeds in de nabijheid der mijne is „GraagNoodig zal 't wel niet zijn I Majoor von Wingerow knikte, all verbrande hij een kleine zorg uit zijn triomf. „Maar eene overrompeling was het toch". X. Kort na Kerstmis was de eerste sneeuw gevallen. Voor de venster» der villa aan de Lichtensteinbrug droeg de dierentuin zijn wit kleed. Binnen in het huis geurde de tafel waarvoor Gabriëlle stond, bont van bloemenpracht. Een bouquet van roode rozen gloeide daar. Majoor voo Wingerow zond zijne bruid iederen morgen rozen, Hij zelf kon door den dienst regelmatig eerst 's middags bij haar komen. Vaodaag had se hem verzocht niet i te komen. Het wa* de sterfdag v. haar man. Dieo wilde ze hebbe zooals de beide eerste jaren. Voor haar lag een grafkrans, vlak naast de bruidsbloemen. Ze bekeek beiden en schoof ze, in gedachten verzonken, het mooie, atchblonde hoofd gebogen, nog dichter bij elkaar, zoodat het bleeke wit der asters het purper dei Gloires de Dyon aanraakte. Har. moeder trad binnen en schrok. „Gabriglle zondig niet I „Waarmee „Ik kan 't werkelijk niet aanzien dat behoort toch niet tt „Ik vind dood en leven juist te zamen IEn toch immers het leven na den Om de lippen der jonj •peelde de vreemd- glim' in den laatsten tijd vaak was veel blesker geworden. De wan gen smaller, Vandaag, nu ze zich geheel in 't zwart gekleed had, kwam dat lijdende in hare trekken in het bijzonder te zien, terwijl ze op den krani staarde. 1: en laatste smart om hem, dien ze tweemaal, voor jaren en nu weer in deze dagen en weken had verloren kwam in haar op :„Naar mijn hart kwam je van mijn hart ging j» mijn har» is je kwijt (Wordt vervolgd,)

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 1