ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN De eeuwige strjjd. Buitenland Uw Haar kiuueiiiaiiil. Zomersproeten ver dwijnen spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. i BRESKENSSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. post f 1,40 Advertentieprijs vso 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 et p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM-BLIEK BRESKENS p°5,,|!9ro Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk :-: Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur :-: 37e jaargang Woensdag 6 Juni J9L8 Nummer 3333 GRATIS verzekering gulden bij levens- sas gld. bij dood Mer gld. bij verlies ss gld. bij ver- sa gld. bij ver- air gld. bij ver voor de abonné's tegen vnij lange ongeschikt- [hij door 7h vaneen hfl lies van een 4[] lies van een /h lies van een ongelukken voor: heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. s a gld. bij verlies van eiken anderen vinger. I DE VOLKENBOND Jubileum-vergadering. Deze week komt de Raad van den Volkenbond voor zijn gewone drie- maandelijksche zitiing te Genève bijeen. Ditmaal zullen de heeren Briand en Stresemann, beide nog her stellende van ernstige ziekte, niet in de bijeenkomst aanwezig zijn. Wat de besprekingen der Staatslieden buiten den Raad betreft, waartoe deze Vol kenbondsbijeenkomsten een zoo voor treffelijke gelegenheid bieden zal de afwezigheid van de leiders der Fran- sche en Duitsche buitenlandsche staatskunde duchtig worden gevoeld. Zoo zal er thans geen sprake van kunnen zijn, dat de quaestie van de ontruiming van het Rijnland, waarover de heer Stresemann wel iels te zeggen had, aan de orde zal komen. En de informeele besprekingen hierover zul len dus tot September moeten worden uitgesteld. Wat de zitting van den Raad van den Volkenbond zelf betreft een jubileumzitting, want het is de vijf tigste bijeenkomst van den Raad vermeldt de agenda tal van belangrij ke onderwerpen. Agenda. Zoo zal wij noemen dit punt in de allereerste plaats omdat Nederland er bij is betrokken de quaeste van den diplomatieken voorrang van de leden van het Internationale Hof van Justitie te 's Oravenhage aan de orde komen Hierbij wordt door de internationale rechters bezwaar ge maakt, dat ze bij officieele gelegen heden niet voor de gezanten komen en die, een Amerikaansch blad zelfs aanleiding gaf tot de onjuist gebleken bewering, dat de Amerikaansche rech ter Moore in boosheid zijn ontslag zou hebben genomen, omdat, de Nederl. regeering niet voldoende achting en eerbied voor de rechters an het In ternationale Hof zou toonen. Wel grappig deze verontwaardiging van het republikeins-ihe Amerika over zulk een toch zoo zuivere etiquetie quaestie. Er zijn gelukkig belangrijker vraag stukken voor den Raad te behandelen. Zoo o a. de Hongaarsch- Roemeensche optanten-quaestie, waarin Roemenië de voorgestelde nieuwe behandeling door een met neutrale rechters aan gevuld scheidsgerecht schijnt te zul len weigeren. Zoo de Poolsch-Litau- 46. Het jonge mei.je was ont.teld terug gesprongen. Ik geloof waarachtig, dat ze krankzinnig ie geworden I" fluie- terde ze haar bruidegom in Ook de oude mevrouw keek hem angetig aan. Gabriëile ging verder, met een wanhopig trekken om de mondhoeken. ,En u, Walter? Waarom hebt u eig-nlijk geen gruwelen in Afrika beg.tan Waarom moeit dat juist mijn ma doen God zij dank, hij is dood, Ostonne moest ook dood zijn., we moesten allemaal dood zijn dat zou veei verztandiger zijn,." Gabriëile vloek toch niet „Wees stil, mama!.. Toen Paul en ik dit huis lietsn bouwen, wilde ik eigenlijk een toren daarop hebben Daar zou ik nu graag op willen klimmen en naar beneden ipringen om me den nek te breken Een angstkreet der vrouwen beant woordde haar. De jonge weduwe keek zoekend om zich heen. „Ik wil nu gaan slapen 1" zeide ze sche quaestie, waarin men nog al tijd niet verder is gekomen, daar Litauen aan de Volkenbond uitspraak van December een eigen uitlegging geeft, die in strijd met de bedoelingen en verwachtingen van den Raad, de naar men hoopte reeds verkregen oplossing op losse schroeven stelt. Zoo ook de quaestie van de Hon- gaarsche wapensmokkelarij. En dat alles aangevuld cn afgewisseld met minderheidsquaesties, financieele en administratieve vraagstukken, o a. de beslissing inzake het Volken bondspaleis en andere aangelegenhe den, die minder algemeene aandacht trekken 1 ~9-~ BELG1E Legerwet. De Belgische regeerirg is met hare militaire plannen voor den dag ge komen. De nieuwe legerwet is duor den premier Jaspar aan de Kamer aangeboden en onmiddellijk is zij daarna naar de afdeenngeu verzonden teneinde daar te worden behandeld Donderdag heeft deze benaudeling plaats gehad maar of nu spoedig de openbare behandeling zal volgen is nog twijfelachtig. Het militaire vraagstuk leidde er toe, dat aan de regeeringscoalitie der drie groote partijen een einde kwam De socialisten hielden vast aan hun eisch van den zesmaandschen dienst tijd welke de minister van oorlog, de Broqueville, die bij zijn leger- organisatteplannen gebonden was door de met Frankrijk bestaande mili taire conventie, gesteund door de con servatiever katholieken en de liberalen, natuurlijk niets wilde welen. De so cialisten trokken zich daarop uit de coalitie terug en er kwam een nieuwe regeering tot stand van kath. en liberalen, waaraan ook de christen-democraten medewerking verleenden ondanks het feit dat zij in principe het met de socialisten over den zesmaandschen diensttijd eens waren. Er werd een gemengde commissie ingesteld, waarin echter het militaire element overheerschte en zoo stond het dus vast, dat haar advies aan de regeering in geen geval de door de socialisten verlangde verkorting van den diensttijd zou bevatten Zoo is het dan ook geschied en de regeering heeft in de nieuwe, heei de leger- organisatie in één ontwerp omvattende wet, de dienst'ijd op een minimum van acht maanden bepaald, met zooveel vlug. .Goeden nacht I" Hare zuzter plaatste zich met uit gespreide armen voor de deur. ,Laat haar er niet uit, Walter Ik weet wat ze doet I Ze loopt naar beneden en ip-ingt 't kanaal in an de brug afi.. Kijk haar maar een goed aan Gab iëlle lachte. .Och wat weet jijZwager gaat u daar weg 1 De Zuidwastaf ikaa hield haar met een lichten greep om de pollgewrich ten v ait, ,Neen zoo hebben we niet ge wed 1" zeids hij koelbloedig. .U komt hier niet eerder de kaazer uit, voordat u weer bij zinnen bent I" Zij worstelde met hem. Maar zijne spierkracht speelde slechte met haar. .Wilt u me wel eem loslaten siste ze, „Als ik weet, dat u geen domme streken zult uithalen". In den nood viel hem iets in. Hij boog zija gezond hoofd naarhaar toe en fluisterde,Wilt u rich dan wer kelijk door Oslöone geheel en al tegen den grond laten slaan Hij heeft u toch al half gek gemaakt, met die ongeluksbrieven 1 Ik zou in uwe plaats voorbehoud echter, dat de verkregen diensttijdverlaging slechts een betrek kelijke is. Ingezonden Mededeeiing. wordt gezond en sterk het krijgt mooier glans het wordt vrij van roos het blijft beter zitten het valt niet nieer uit indien gij des morgens een weinig PUROL tusschen de handen wrijft en dit door de haren uitstrijkt, 't Voldoet iedereen. DE BELASTINGDRUK. De tnesau ier-generaal aan het mi nisterie van financiën, Mr van Door- ninck, schrijft in het jubilé nummer van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel, dat Neder land ais belastingheffer in de lijst der Staten op één na bovenaan slaat Het „Centrum" trekt uit de mede- ling van Mr van Doornick de conclu sie, dat zij weer eens doet beseffen, dat belastingverlaging noodig blijkt en belastingherziening tevens. Met den eisch van bezuiniging, zonder meer, maakt men zich van de zaak niet af. Niet elke bezuiniging is noodig of gewenscht, al zal zeer zeker ook verder in de richting van bezuiniging te werken zijn. Vermindering van den te zwaren belastingdruk houdt echter tevens ih een algeheele herziening van het stel sel waarop reeds jaren geleden door den toenmaligen minister Colijn gewezen is. Zooals de belastingen thans gere geld zijn, en in den loop der jaren werden aangevuld en gewijzigd, ver- toonen zij een beeld, waaraan veel ontbreekt, óók, om slechts dit ééne te noemen, de eenvoud en de klaarheid, welke op dit gebied vooral tot de eerste vereischten behoort. Overigens beteekende maar al te dikwijls belasting herziening belasting verzwaring. Het omgekeerde is urgent voor een land, dat, zooals de heer Van Door- ninck getuigt, zoozeer bovenaan staat als belastingheffer. o— Jaar te trotsch voor zijn, mij gewon nen te geven Ze stoad piotseliig stil. Hij hernam „Ostöjne lijdt toch al aan hoogmoedswaanzin Dat hij ook nu nog dit geheele huis zal verplet teren neen dien triomf gun ik hem niet .U Kunt me toch wel de handen loslaten!" zeide Uabr ie Lü ïhardt iaim. ,Er is nu geen gevaar meer!" Hij deed het, steeds nog half aar zelend en hield haar scherp in het oog. Maar ze bad werkelijk op eens hare tegenwoordigheid van geest teruggevonden De wanhoop was ais weggeblazen. Een minachtende trots spraK uit haar wezen. Ze streek de vouwen van haar kostuum glad, en dacht een poosje over iets na. Dan hief ze het hoofd op. .Met wien hebt u daar ia de ves tibule gesproken .Met Wingerow I" „Wat wilde die?" .Vragen hoe het u ging I Hij wacht nog op mijn bericht „Waarom komt hij dan niet bin nen .Zoo laat 's avonds?" Ook msvrouw Welferling was HANDELSOMROEP. Te beginnen met 1 September a.s. zulen vanwege het Nederlandsch Instituut voor Handelsvoorlichting te Scheveningen eiken morgen van 10 30 tot 1045 (alleen Zaterdags van 9 30 lot 9 45) uilzendingen gehouden worden over den Zakelijken Omroep Scheve- ningen-haven. Deze uitzendingen zullen speciaal betrekking hebben op den handel, zooals aanvragen van firma's die ver tegenwoordigers zoeken, of vertegen woordigingen wenschen, offertes vra gen of artikelen hebben aan te bieden, enz Uit het feit, dat men door middel van deze uitzendingen een groot aan tal personen in binnen en buitenland kan bereiken blijkt wei het groote nut van dezen handelsomroep. o— HET PERSONEEL VAN VAN GEND EN LOOS Vertegenwoordigers van de besturen van den Centralen Bond van Transport arbeiders en den Ned. R -Kath. Bond van transportarbeiders hebben Vrijdag een bespreking gehad met de hoofd inspectie van Van Gend en Loos. Daarbij verklaarde de heer Jansen dat de oude firma de toelagen, die thans aan ouden van d gen worden uitge keerd, zal blijven betalen. De directie van de Nederlandsche Spoorwegen heeft evenwel verklaard, dat de Nieuwe N. V. de dienstjaren van het personeel, bij de oude firma doorgebracht niet in aanmerking zal nemen, allen dus zal beschouwen als te zijn in dienst getreden op 1 Juii 1928. Naar aanleiding van deze mede- deeling hebben de samenwerkende bonden zich thans gewend tot de directie der Nederlandsche Spoorwe gen met het dringende verzoek om een onderhoud en tot den minister van waterstaat met het verzoek om een spoedige bespreking te bevorderen. o NATIONALE LANDSTORMDAG 1928 Z. K. H. Prins Hendrik zal als voor zitter optreden van het eere-comité voor den Nationalen Landstormdag 1928, welke in Sehtember a.s te 's-Gravenhage zal worden gehouden. o— TELEFOONDIENST MET BELG1E Met ingang van heden is de gele genheid geopend om ook in het ver keer met België door tusschenkomst1] van de telegraafkantoren inlichtinge in te winnen of een bepaald persoon met naam en volledig adres aange duid, een telefoonnummer bezit, en voorts wie onder een opgegeven num mer van een bepaald telefoonnet it aangesloten. —o INDIE'S TOEKOMST IS NIET DONKER De oud gouverneur generaal mr. Fock heeft zich in een intervieuw met een .Telegraaf' reporter optimistisch uitgelaten over lndië s toekomst. ik heb altijd gestreefd aldus de oude landvoogd naar versterking van het saamhoorigheidsgevoel tus schen Europeanen en inlanders Dit saamhoorigheidsgevoel is m i. etn der beste grondslagen te achten voor een goede verstandhouding tusschen beide. De ontwikkeling van ln-ië z e ik in het geheel niet donker in, mits het met beleid bestuurd wordi. In dit geval zal het ongetwijfelo wei goed gaan Een bepa -ld communistisch gevaar zie ik niet, zoo vervolgae at heer Fock, doch men moet waakzaam blijven tegenover bet drijven en de propaganda uit Rusland. Er kan na tuurlijk hier en daar wel een „ongeluk" gebeuren, waarbij slachtoffers te be treuren zijn, doch zooals gezegd, etn bepaald communistisch gevaar zie ik niet. Bovendien mag niet worden ver geten dat in het algemeen de bevolking niet van het communisme wil weten. Ingezonden Mededeeiing. AANRIJDING MET DOODELiJK GEVOLG. Zaterdagvond heeft onder Qe ge meente Axel een ernstig ongeval plaats gehad. Een vrouw werd door een motorrijder aangereden toen zij op het laatste oogenblik onvoorzichtiger wijs den weg wilde oversteken, met het noodlottig gevolg, dat zij door het verwonderd. Zij fluisterde haar doel.ter toe: Dat paat toch niet, GabriëJe I" „Het past ook niet, met een moorde naar te trouwen I" antwoordde de jonge weduwe onverschillig en trok op het veelzeggend zwijgen om haar heen het voorhoofd in rimpels. „Hij moet trouwens een kop thee hier drinken. Ik wil het 1 Walter roept u hem maar „Kind., dat wil toch duidelijk zeggeo, voor de geheele wereld, dat je plan hebt „Ik heb heelemaai geenplan meer, mama .1 Daartoe heb ik geen kracht meer I Ik doe in de toekomst esn- voudig wat ik moet.." .Nu dan ia het 't veratandigite dat wij on» terugtrekken zei Je de oude mevrouw, .Kom Gisela I" .Goeden nacht, mama I" Terwijl de beide dames de kamer verlieteD, zat de jonge weduwe en luiaterde. Ze hoorde dan, door de geopende deur, gedempte mannen- itemmen beneden. Slechta een paar woorden dan vlugge achrtden Majoor von Wingerow atond op den .'^emnel. Zijne slanke, flinke geetalte maakte in het donkers civiel op tsnigen afstand den Indruk van senen nog jongen man. In hetzelfde oogenblik overviel haar eese vreeielijke arg»', dat ze hem had laten roepen. IA aar- om Ze begieep het niet meer. Het was in eene plotselinge verwarring gebeurd. Wat moest hij nu daarvan denken? Toch slechts het eene.. Natuurlijk! En Bankholtz was nut mee teruggekomen! Die was te bt- scheiden daartoe. Die ging nu iet da naar huis. Ze had hem willen na roepen.Laat me in Godei aam r iat met Wingrow alleen in d-n toe.ta, d, waarin ik nu verkeerIk ben tot alles in ataatof tot niets in aiaat, Wingerow trad vlug op haar toe. Dat overtuigende, Zekere in zijne houding joeg haar opnieuw vree» aan Ze hief afwerend de hard op. „Ala u belieft., ga weg.." Hij maakte verwonderd halt. .Maar u hebt me toch laien r o- p n' .Ja maar nu ala u belieft., laat me nu alleenU ziet toch, dat ik nu geen menach kan verdrageD Hij nam vaatbesloten den nabij- •taanden fauteuil, rolde hem tot bij de sofa en ging vlak tegenover haar zitten, .Ik ga nu niet I" zeide hij. ,U hebt nu een vriend noodig. En ik ben uw beits vriend". (Wordt vervolgd.»

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 1