ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN De eeuwige strjjd. Buitenland Zomersproeten ver dwijnen spoedig door een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. fSCFSL&STe». PUROL Binnenland. SKENSSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK Tetefoon BRESKENS Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot n 11 e r 1 ij k :-: Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur :-: 37e Jaargang Zaterdag 2 Juni 19: 8 Nummer 3332 G R A TIS verzekering gulden bij levens- iaa gld. bij dood mm gld. bij verlies mp gld. bij ver- ri gld. bij ver- as gld. bij ver- ta gld. bij verlies voor de abonné's tegen 9[]n lange ongeschikt- JUN door /h vaneen hQ lies van een 4[] lies van een Xn lies van een IQ van eiken ongelukken voor: heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. De Volkenbond Zoo af en toe moet de lezer wel den indruk krijgen, dat de Volkenbond met de talrijke conferenties, notawisseling en dergelijke meer geschikt is om eenige staatslieden aan bezigheid of aan een aangenaam uitstapje te helpen, dan wel om de menschheid te ver lossen van chronische kwalen, als daar zijn oorlog en tariefmuren, in theorie zijn de neeren het in den regel nog wel eens, doch in de praktijk blijkt helaas maar al te vaak, dat af gelegde beloften willens en wetens volkomen worden genegeerd en dat juist andersom wordt gehandeld dan plechtig is overeengekomen De voor- Deelden hiervan liggen voor't grijpen. o Polen en Litauen. De Polen en Litauers hebben phch tig beloofd in onderling overleg zelf hun geschillen op te lossen. Nauwe lijks heeft Woldemaras, de premier van Litauen, deze belofte afgelegd, of hij neemt een houding aan, welke volkomen in strijd is met zijn alge- legde beloften Hij chicaneert en wringt zich in allerlei bochten en brengt achteraf weet de door den Volkenbond afgedane Wilna-kwestie in verband met ue andere geschillen met Polen. Het is een uitgemaakte zaak, dat Wilna Poolsch is, omdat ook de groote meerderheid der bevolking Poolsch is en niettemin volhardt Woldemaras als een dreinend kind in zijn gezanik om Wilna. Hij tracht voor zijn actie steun te krijgen en het zal ook wel hiervoor zijn geweest, dat deze professor-staatsman naar Londen is gereisd, waar hij evenwel geen succes heeft gehad. Woldemaras heeft in Londen kunnen hooren, dat men daar weinig bewondering voor zijn voortdurend gechicaneer had en dat het mislukken van de onderhandelin gen met Polen geheel en al aan Li tauen zijn te wijten. Ondanks dit alles en als om de kroon op dit gechicaneer te zetten, kon digt meni n Lithauen op den dag van Ingezonden Mededeellng. 45. Hij bedankte. Hij moeit naar huil. Hij iloeg eene stille dwarsstraat in, maar niet in de richting naar zijn huis, maar naar het einde van den dierentuin. Hij liep ongeveer een kwartier. Dan glinsterden voor hem de schijn van de lantaarns in het water van het kanaal. Dat was de Lichtensteinbrug en niet ver van daar de villa van Liinhardt. Hij bleef in het donker op de sirdere zijde der straat staan. Boven waren alle vensters verlicht. Men zag schaduwen heen en weer loopen dienstmeisj s, die iets haalden of brachten. De huiideur stond open en wierp eene breede, gele lichtstreep over den voortuin. E:n heer kwam naar buiten steeg lo het voor het hek Wachtende rijtuig en reed weg. De huiiknecht wilde achter hem de poort sluiteo. Toen trad Wingerow naar hem toe. „Hoe gaat het met mevrouw?" Pe man herkende hem, Hij meldde vertrek van Woldemaras uit Londen in Litauen een grondwetswijziging i\ waarin wordt bepaald, dat Wilna de hoofdstad is van Litauen. Gekker kan het al moeilijker. Practisch verandert er niets door deze papieren-afkondi ging, doch d t heele machtelooze ge baar is een openbare hoon voor den Volkenbond. Voor het prestige van den Volkenbond is het bedenkelijk, dat een k'ein staatje met slechts eenige millioenen inwoners zich ongestraft tegen de besluiten van Gerèvekanen durft verzetten. o— Smokkelen vanuit Italië. Een ander voorbeeld van onder mijning van het werk van Genève zijn de berichten over het in beslag nemen van twee waggons munitie en bommen te Belgrado, welke vanuit Italië zijn verzonden en welke bestemd waren voor Bulgarije. De bijgaande vrachtbrieven gaven als lading sinaas appelen aan Het schandaal van de vorige wapensmokkelarijen te Sint Gotrhard wordt herhaald en weer is het zoogenaamd ltaliaansch fruit, dal hierin een rol speelt Het pijnlijke verloop der vorige zaak ligt nog zoo versch in het geheugen, waarbij het gedeukte prestige van den Volkenbond met kunst en vliegwerk moest worden gered, door de zaak aan een commissie op te hangen. De politie te Belgrado weigert verder hierover inlicntingen te verstrekken en met belangstelling wordt uitgezien, welke houding er nu legen deze smokkelarij zal worden aangenomen Zal de Volkenbond zich als het ware opnieuw een brevet van onmacht verleenen Het is te hopen, dat ons dit wordt bespaard Zoolang door hebzucht gedreven staatslieden ongestraft de geheele wereldvrede in gevaar kunnen brengen, hebben we niels aan een schitterend theoretisch betoog. Het heeft er veel van, of enkele leden van den Volkenbond alleen lid zijn om de algemeene belangen in de eerste plaats te gebruiken voor hebzuchtig eigenbelang. Het is toch wel het toppunt van brutaliteit om zelf lid 4e zijn en terzelfder tijd het werken van den Volkenbond te onder mijnen. Aan schijnheiligheid hebben we niets. De heeren weten, dat Genè ve vrijwel machteloos staat tegenover dergelijke practijken en hiervan wordt misbruik gemaakt. Het spelletje van voor den oorlog is weer in vollen gang en een kleinigheid is slechts noodig, om opnieuw de oorlogsfakkel te doen ontbranden. De lessen van den grooten oorlog zijn reeds weer vergeten. In' het groote gezin, den Volkenbond, heerscht niet de gewensch- te eendracht en gehoorzaamheid. On verantwoordelijke kwajongensstreken ondermijnen het vaderlijk gezag en zijn een voortdurende bedreiging van den onderlingen vrede. o Djitschland. in Berlijn hebben de communisten gedurende de Pinksterdagen 'n wapen schouw gehouden over de Roode Frontstrijaersbond. Talrijke extra trei nen iiebDen naar schatting een 70- duizend Roode Frontstrijders naar Berlijn vervoerd om deei te nemen aan deze parade. Het totaal aantal deel nemers werd geschat op ongeveer honderd duizend. Door een groot aan tal sprekers werd de menigte toe gesproken, waarin vooral de stembus overwinning in hoogdravende redevoe ringen werd herdacht. De bijzonder heden van dergelijke redevoeringen kunnen we den lezer besparen. Ze zijn allen geknipt volgens het bekende recept, veel woorden, weinig zeggen, en toch veel beloven. Vooral het laatste is van veel belang, want een groot gedeelte der kiezers is erg ge voelig voor beloften, zij het dan ook, at er in de practijk toch nimmer een uitvoering dezer beloften mogelijk zal zijn. De geheele betooging der com munisten heeft een ordelijk verloop gehad en incidenten hebben zich niet voorgedaan De Duitsche peis houdt nog steeds nabetrachtingen over de uitslag der verkiezingen en de partijbladen hou den zich bezig met het oplaten van proefbalonnetjes en het verdeelen der vette kluifjes. Als we al de wenschen en verlangens der a s regeeringspartijen bij elkaar optellen, dan komen we tot de ontdekking, dat het regeerings- varkentje wel een wonderbeest moet worden, omdat er minstens 8 beste hammen van worden verwacht. Als de Duitsche boer er in zou slagen dergelijke wonderbeestjes te mesten, dan zouden meteen de klachten over de misere in de landbouw zijn verdwenen. De politieke partijen zullen een groot deel hunner wenschen en verlangens Ingezonden Mededeellng. „Mevrouw ii nog zeer zwak. Meneer de profenor zeide zoo ever, dat het niet gevaarlijk ii En dan na eene pauze„Kapitein Bankholtz ii nog hier I Miuchien wilt u hem nog even ipreken?' „O, ja... roep meneer even!" Wingerow trad over den drempel tol io het midden der veetibule. Om hem heen groeiden de palmen. Daaitus- «chen glinsterde de sneeuw van een marmeren vrouwenbeeld. Hetzachtjee kletteren van het water, dat uit eene schelp in haar hand in een steenen bekken vlneid», wat het eenigste geluld in het met electrisch licht beschenen huif. Daar werd zachtjes eene deur geopend. De Zuidwest- Afrikaan kwam naar buiten. „Eene mooie geschiedenis, majoor!" zeide hij. „Hè?.. Ik denk, ik hoor niet goed en daa'bij was ik nog wel eeoigstios op alles voorbereid, terwijl mijae schoo-Zuster nu een bliksemstraal uit een helderen hemel is niets daartegen „Maar het gaat haar nu toch iets beter „Zenuwen., zenuwen.. Geen won der Wat Weet die oude professor van den innerlijken samenhang! Wat Doorzitten Stukloopen dat vanavond voor mijne schoonzuster beteekent.. dezen slag komt ze nooit te boven., ze zal een heel ander mensch daardoor worden „Dat vrees ik ook De kapitein zag den andere vreemd aan, zoo, a's wilde hij vragen „Vree zen,verheug je toch 1Nu is haar man beslist voor haar dood. De baan is. vrij Wingerow scheen dat plotseliog ook te begrijpen. Een licht rood over vloog zijn gelaat. Hij werd onrustig en hernam: „Beste Bankholtz, u wilt zeker wel mijn beste groeten over brengen. Ik wil nu weer gaan. Het is al bijna elf uur. Ik wilde me er alleen van verzekeren, dat de schrik voor uwe schoonzuster geen gevaar lijke gevolgen gehad heeft". „Ik zal nog even bij haar aanklop pen 1" zeide de kapitein. „Als u een oogenblikje wachten wilt, breng ik u het laatste b-richt.." Gabrielle Ltiihardt zat, toen hij binnenkwam, recht op de sofa, waar van de verkreukte zijden kussens nog den iadruk van haar hoofd en lichaam toonden, hoe zij daar een half uur lang onmachtig gelegen had, omgeven door haar moeder en zuster, die met moeten laten vallen en in plaats van een echte ham genoegen moeten nemen met een geurhammetje. —o Italië. Het Italiaansche luchtschip „ltalia' dat onder leiding van generaal Nobile wetenschappelijke onderzoekingen aan de Noordpool verrichtte en reeds met succes verschillende vluchten had gedaan, is van haar laalste vlucht niet naar de vliegbasis teruggekeerd. De benzinevoorraad aan boord is uitgeput, zoodat in het gunstige geval, het luchtschip nog een 10 a 14 dagen kan blijven drijven op de gasvoorraad. Het schip is nu evenwel onbestuurbaar en is dus geheel en al aan de elementen overgeleverd. De geheele bemanning bestaat uit 18 koppen, waarvoor het ergste wordt gevreesd. Hulpexpedities zijn uitgezonden teneinde het lucht schip op te sporen, doch dit staat vrijwel gelijk met het zoeken van een speld in een hooiberg. o— Pinksterdrukte Het fraaie weer gedurende de Pinkster dagen heeft duizenden stedelingen de stad doen ontvluchten en plaatsen ais Scheveningen hebben zich in een zeer druk bezoek kunnen verheugen. De spoorwegen hebben een groot aantal extratreinen moeten inleggen, om een onafzienbaren reizigersstroom te ver werken. Het leek in de groote centra wel op een kleine volksverhuizing. Het is overigens geen onverdeeld genot om als haringen in een ton half geradbraakt te worden in een over volle trein. De zoozeer gewenschte ontspanning begint dan meer op een inspanning te gelijken en velen zullen waarschijnlijk met een zucht van verlichting hun dagelijksche werkzaam heden weer hebben hervat. Rekening houdende met de overstelpende drukte wat het verkeer betreft, is het aantal ongelukken gelukkig zeer gering ge weest gedurende deze dagen. —o Olympische spelen. De hoofdschotel der Olympische spelen, het voetbaltournooi is begon nen Hoe groot de belangstelling er wel voor de voetbalsport bestaat, blijkt wel uit de wedstrijd Uruguay- Holland. Het publiek heeft de loket angstige gezichten om haar ruztbed stonden. Ze was doodsbleek en staarde ais van het verstand beroofd in het ledige. Dikwijls schokte hsar lichaam. Ze keek dan op en verviel weer in onbeweeglijkheid. „Vreemd., niet?" aprak ze lang zaam, zonder Bankholtz aan te kijken. „Wat dan, schoonzuster?" „Wel., zoo alles.. Men moest niet zoo onverstandig zijn en dit en dat gelooven U was niet zoo onver standig, Walter.. U wilde me dat besparen I" „Niet ik I Ostönne zelf heeft me verzocht, u daar vandaan te houden I Nu wendde ze hem het hoofd toe. Het rijke, aschblonde haar zat in de war. Ongeregelde krullen hingen om de slapen en glinsterden in het licht van boven als fij gesponnen goud. De witte schoonheid harer trekken leek nu op haar eigen Hermesbeeld besneden, Ze was bij den naam „Ostönne" in elkaar gekrompen. Met opgetrokken ellebogen, het hoofd in de vlakke hand, staarde en tuurde ze voor zich uit. Haai moeder nam haar ijskoude hand tusschen hare korte, ronde, beringde vingert ze praatte tegen haar het was verb en eenvoudig belegerd om een toe gangskaart machtig te worden. De opkoopers hadden hun heele familie gemobiliseerd, teneinde een voordeelig handeltje met deze toegangskaarten te doen. Naar schatting hebben een kleine twintig duizend liefhebbers bijna een twintig uur in de rij gestaan, om verzekerd Ie zijn van kaarten. De Amsterdamsche politie moest speciale maatregelen treffen, om de orde te bewaren Het grootste deel der wach tenden moest teleurgr sleld weer ver trekken, aangezien alle kaarten in een minimum van lijd waren uitverkocht. Voor fabelachtige prijzen zijn door de opkoopers de in hun bezit zijndefkaarlen aan voetbal enthousiasten verkocht. Er zijn prijzen betaald van over de f 100 voor een zitplaats. Na zwaren strijd hebben de Oranje hemden eervol met 2-0 verloren. Inwisseling van bankbiljetten. De directie van de Nederlandsche Bank roept houders van de hieronder genoemde bankbiljetten op, om deze ter betaling aan te bieden bij de hoofdbank, bijbank, agentschappen en de correspondentschappen binnen één jaar. De van 1 Januari 1890 af uitge geven bankbiljetten van f 300, f 200, 1100, f60, en f40 (model 1860 62.) De voorzijde der biljetten van f 300, f 200 en f 100 is geheel in zwart ge drukt. Boven den tekst in het midden van den gegraveerden rand komt een afbeelding van de Nederlandsche Maagd voor. De biljetten van f60 en f40 zijn alleen op de voorzijde bedrukt. De druk der biljetten van f 60 bestaat uit een licht paarsen ondergrond, die van de biljetten van f 40 uit een groenen ondergrond, beide met een in zwart gedrukten tekst en gegra veerden randin dien rand komt boven den tekst een leeuwen-motief voor. Verder moeten ingewisseld worden de door de Nederlandsche Bank uit gegeven zoogenaamde hulpbiljetten van f 100, f 60, f 40 en f 10, gedateerd 1 Augustus 1914. o— Handelscorrespondentie. Het Hoofdbestuur van de Vereeni- ging „Het Nederlandsche Handels Instituut" (secretariaat Dr. Otto Klipp, Kleverparkweg 142, Haarlem) deelt ons mede, dat met toestemming van velende, alledaagscht wijsheid. Plotseliag trok Gabrielle Liinhardt zich met een onderdrukten kreet van •mart loa en aprong op. Haar bont bewoog zich ruatig op en neer. „Waarom hebt u me eigenlijk op de wereld gebracht, opdat ik dat belaefl" zeide ze. „Het waa beter geweest, wanneer ik heelemaal niet bestond 1 En nu ben ik hier en houdt men mij nog voor den gek „Maar om Gods wil, kind „Allemaal houden ze me voor den gek IZelfa God drijft den spot met me I Ik weet niet wat ik misdreven heb, dat juit ikLach niet zoo, Gisela lach me niet uit „Ik heb waarachtig nu geen lust om te lachen „Maar ik welAls men niet lacht, wordt men gek I Nietwaar, dat be grijpen jullie toch wel! Neen, dat kunnen jullie niet begrijpen I Jullie gaat het veel te goed I Waarom gaat het je eigenlijk zoo goed, Giae hé?.. Waarom krijg je dan een man, naar wien ze niet met vinger» wijzen, dien Ze niet uit het graf ophalen rn dan nog aan de galg hangen?.. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 1