10 40 ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN yge&LSYdK. De eeuwige strijd. Eeuwfeest P. S. o. d. W. S, VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 37e jaargang Zaterdag 26 Mei 19:8 Nummer 3331 7j2/ivMUHcdmtm\ Buitenland (Wordt vervolgde SKENSSCHE COURA Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. po«t f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent lngez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorbeen E. BOOM—BLIEK Telefoon BRESKENS Poetgiro 70179 Abonnements-Advertentles zeer billjjk tarief Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur GRATIS verzekering voor de abonné's tegen ongelukken voor: gulden bij levens- ill gld. bij dood air gld. bij verlies pa gld. bij ver- lange ongeschikt- i IjH door h van een nH lies van een heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de ngevailen-Verzekering-Maatschappij gld. bij ver- air gld. bij ver lies van een /h ües van een duim. wijsvinger. „Fatum" te 's-Gravenhage. gld. bij verlies van eiken anderen vinger. In verband met het Pinkster feest verschijnt a.s Dinsdag avond geen nummer van ons blad De Uitgever. Dinsdag werd het eeuwfeest gevierd van den veerdienst op de Weslerschel- de. Op 22 Mei 1928 openden de Mid- delburgsche handelshuizen Spoors en Sprenger, Boddaert Co., Van den Broecke, Luteijn, Schouten &Coen De Bruijne, den eersten geregelden stoombootdienst tusschen Vlissingen en Breskens En hoewel eerst na veel gesukkel met het uitgeven van den dienst in concessie met ingang van 1 April 1866 de provincie zelf de dien sten ging exploiteeren, was er zeker voor haar alle reden het 100 jarig bestaan van den dienst op deWester- schelde te herdenken. Gedeputeerde Staten hebben dit op lofwaardige wijze gedaan door een groot aan tal personen uit te noodigen tot een tocht met de motorveerboot .Koningin Wilhelmina''. Genoodigden. Onder hen bevonden zich vele autoriteiten van wij het eerst willen noemen den vertegenwoordiger van den min. van waterstaat, dhr mr. H. J. Sil vergieter Hoogstad, administrateur van het departement; den regeeringscom- missaris, den heer A de Vulder van Noorden, den oud Commissaris der Koningin in Zeeland, den heer mr. H. j Dijckmieste' den oud grif fier der Staten van Zeeland den heer H. G. Hartmin den direcieur van den dienst op de Westerschelde, dan heer C. J. de Jonge en dien van dan dienst op de Oosterschelde, den heer P. de Bruijne. Verder noemen wij het overgroote deel van de tegenwoordige leden van de Provinciale Staten van Zeeland en de vele oud leden van dat college; de colleges van Burg en Weth der gemeenten Vlissingen, Breskens en Terneuzen. Verder vertegenwoordigers van hit buraau-Cornelissen te Amster dam en van J. en K Smits' scheeps wervenvan den A. N. W. B., van de K. N. A. Cvan den Bond van Autobushouders en van dien van Be drijfsautoverhuurders en ten slotte de leden van het personeel, voor zoover de dienst het toeliet en bijna alle nog 44. „Wat „Neen 1 Zeker niet!" „En de Europeaan dan, die u aan trof „O.., non gé éraldat wa« een blonde groote met blauwe oogen en een gouden pince-nez op., hij had veel litteekeni van bleaiuren in 't gezicht., de arme heidenen hielden hem daarom voor een groot krijg». man Maar bij heeft mij verteld dat komt, al» men étudiantin Duitichland wa» De generaal «loeg zich voor het hoofd. „Zijn naam weet u niet?'' „Neen „Paul Lüahardt", riep plotieling Bene «tem uit de zaal. Anderen her haalden „Paul Lü ïhardt 1Paul Lüahardt Het beefde al» door een machtigen «toot door de ruimte. Allee drong Vooruit, men atrekte de armen uit, Wen ichreeuwde en itreed. Niemand in leven zijnde gepensionnegrden. Verschillende persvertegenwoordigers maakten den tocht mede. Naar Breskens Toen de Commissaris der Koningin, de heer jhr. mr. J. W. Quarles met zijn ambtsvoorganger, den heer mr H J Dijckmeesler en verschillende andere autoriteiten op de ponton ver schenen, werd door het orkest dat zich aan boord van de „Koningin- Wilhelmina" bevond teneinde de reis op te vroolijken, het Wilhelmus ge speeld dat door deze autoriteiten staande en met ontblooten hoofde werd aangehoord. Nadat de laatste tonen waren weg gestorven begaven zij zich aan boord en werden de trossen losgegooid, waarna de nieuwe veerboot „Koningin Wilhelmina" vertrok De tocht ging het eerst van Vlis singen naar Breskens en aldaar wer den samen met een gezelschap inge nieurs van den rijkswaterstaat, die juist met een andere boot van den dienst een excusie maakten de nieuwe aanlegplaits voor de motorveerboot en daarna de nieuwe gebouwen van den dienst aldaar in oogenschouw genomen. Toespraken Hierna vereenigden alle aanwezigen zich in de groote kajuit, waar de Commissaris der Koningin het woord nam In zijn rede iyvees hij o. m op den steun, die het gijk de laatste ja ren aan de Provincie heeft verleend. Zeeuwsch Vlaandereft moest geholpen worden, want het had getoond deel van Nederland te zijn en te willen blijven Daarom moet getracht worden, de economische ontwikkeling van dat gedeelte naar het noorden te richten Een telegram an hulde en dank aan H. M. de Koningin voor de be langstelling, die Zij steeds heeft ge toond, werd hierna afgezonden Spr. bracht vervolgens dank aan de verschillende leden der bootcommissie voor het groote aandeel, dat zij had den gehad in den bloei van den dienst, in het bijzonder den heer van Rompu als voorzitter der commissiede vlootvoogd, die als man van de daad in de Prov. Staten bij eiken aanval kalm in zijn stoet blijft zitten. Ook het personeel braêht spr. dank voor de ijver en toewijding, waarmede steeds <de taak wordt verricht. Het dagelijksch bestuur der provincie heeft dan ook gemeend, onder goed keuring door de Prov. Staten, een extra uitkeering te moeten geven van f 10 f 7 50 en f 5. Ook de gepension- neerden zuilen in deze uitkeering deelen. De Commissaris zeide ten slotte, dat het hem een groote vreugde is mede te deelen dat het H. M. de Koningin behaagd heeft in de eerste plaats de zilveren medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau toe te kennen aan den walkapitein D. Potters, in brons aan den conducteur T. A. van Dijk, W. Ie Feber, werk zaam aan de herstellingswerkplaats en M. C. van Dijk, dekknecht, allen te te Vlissingen. De Commissaris wenschte de ge decoreerden hartelijk geluk met deze ondersctieidingen en hoopte dat zij dit metaal mei eere zullen dragen De Commissaris, zijne rede daarna voortzettende, wees vervolgens nog eens op de critiek welke op de nieuwe veerboot is uitgeoefend. Hij is echter van meening dat de groote degelijk heid van deze boot zal erkend worden Het zal misschien mogelijk zijn binnen enkele jaren een uurdienst tusschen Vlissingen en Breskens te openen. Ook de dienst op Walzoorden zal verbeterd worden, terwijl wat den dienst op Terneuzen betreft, de plannen daaromtrent nog niet vaststaan. De Commissaris eindigde met de hoop uit te spreken voor den verde ren bloei en welvaart van onze pro vincie en dat de verdere economische ontwikkeling van Zeeuwsch Vlaande ren zich in noordelijke richting zal bewegen. o— De heeren Mr Silvergieter Hoogstad, vertegenwoordiger van den minister van Waterstaat en Mr Dijckmeester, onze oud-Commissaris der Koningin, dank ten hierna voor de uitnoodiging, waar aan zij graag gevolg hadden gegeven en spraken hun beste wenschen uit voor den bloei van den veerdienst en kalmeeren U en houden Uwgeeit helder j L Buisje75ct. Bij Apoth.en Drogisten, j van de geheele provincie. De laatste meende zijn indrukken te kunnen samenvatten in de uitspraakZeeland staat er in de naaste toekomst goed voor. Or- De Directeur van den dienst, de heer G J. de Jonge, bracht namens het personeel den dank aan Ged St. en bood namens hen de teekening van een huldeblijk aan, dat om den korten tijd van voorbereiding nog niet gereed was Dit huldeblijk bestaat in een tegel tableau, dat de volgende opdracht bevatAangeboden bij de viering eeuwfeest Provinciale Stoombootdienst op de Westerschelde door gezamenlijk personeel en oud personeel. Het tableau vertoont het wapen van Zeeland en de jaarcijfers 1828 en 1928, terwijl de eerste boot de zooge naamde Padde en de fenyboot er op voorkomen. Het wordt vervaardigd door de kunst aardewerkfabriek Regina te Gouda. —o De oud griffier der Staten, de heer H J G. Hartman, gaf vervolgens een historisch overzicht van den provin cialen stoombootdienst o De volgende spreker de heer A. F. van der Wart, die namens de leden van de Prov. Staten een bijzonder woord richtte tot den afgetreden grif fier, den heer Hartman, en hem als blijk van waardeering een schilderij aanbood van den schilder C. Jacobs, voorstellende de Visschershaven te Vlissingen, op den achtergrond het standbeeld van den grooten admiraal, waarover zich heen welft de sappige Zeeuwsche lucht. o De heer Van Woelderen, burge meester van Vlissingen wees op de groote beteekenis van den veerdienst voor de gemeente Vlissingen en sprak er zijn blijdschap over uit, dat zoo- velen der gedecoreerden Vlissingers waren. Verdere tocht. Hiermede waren de toespraken geëindigd, die alle met applaus waren begroet. De boot had intusschen Breskens verlaten, om naar Terneuzen te gaan, alwaar in de nieuwe haven werd gemeerd. Allen verlieten de boot. Een bezoek sloeg acht op de jonge vrouw achter ia de zaal, die zich met beide handen aan den pilaar vait hield. De vloer wankelde order hare voeten. Ze hoorde weer de stem van Pater Hüttinger. Hij antwoordde iets op eene vraag van den voorzittt r „Twee 1 uropeanen Neen! In het geheele kamp was slechts één de blonde, Zijn vriend lag vele mijlen van daar ziek, in de richting naar de kust. Dien heb ik niet gezien „Natuurlijk hebt u mij nooit ge zien.." Oitöine zeide het kalm. Hij was nu opgestaan. „Dus u was het niet, meneer von Oalönne „ik heb mijn woord van eer ge geven, Excellentie U kunt toch wel begrijpen, dat ik daar niet meer over disputeer". „Ik verzoek om het woord I" Con sul Fliesen was weer op een stoel geklauterd. Hij was zeer bleek, „Mijne heeren,. ik heb zoo even eene uitdrukking geberigl,. mijne driftige woorden had ik aan een verkeerd adres gericht., ik neem die woorden terug en vraag meneer von Os'ö ne om verontichuldiging „Daardoor redt ge uw leven?'' zeide Ostönne koel, De vaortilter was geheel van streek. „Zoo, dat wat dut dr Lünhardt, die wij hier allen kenden en waardeerden van wien wij nooit zoo iets hadden kunnen denken. Dat wat de man op wiens geweten „Vraagt u toch aaa Pater Hüttin ger, Excellentie Die wat daarbij. Ik niet „Maar u, meneer von Ostöine, werd toch verdacht sedert jaren „Zeker!" „En toch hebt u op al die beschul- digingen gezwegen? U behoefde toch slechts di waarh-id te zeggen! Den naam van dr Lü ïhardt te noemen „Hij was mijn vriend Oslö me zeide het onverschillig. Hij voegde daarbij: „Als het uitkwam, was hij voor Afrika verloren I Ik heb echter nooit de hoop opgegeven uit hem daar ginds nog iets goeds te maken 1 Het was dut eigenlijk alleen eigenbelang van mij „Dan hebt u dus indirect zijne daad goedgekeurd?" „Neen I Ik heb hem de belofte laten doen, die daad weer goed te maken en na zijn terugkeer uit Europa zijn geheele leven aan de gewone arbeid op mijn plantage te wijden, een stuk kuituurwerk te doen, tot eer werd gebracht aan de electrise centrale van den Rijks Waterstaat De „Koningin Wilhelmina" w intusschen naar de oude haven ve trokken en daar stapten de genoodi dén weer aan boord. Vervolgens werd eerst naar Hanswe en Walzoorden en daarna naar Te neuzen gevaren voor het ontschep van de genoodigden uit de verschi lende deelen van de provincie. Te ongeveer half acht was „Koningin Wilhelmina weer te Vli singen teruggekeerd en was hierme deze tocht geëindigd, die een waardi herdenking was van het 100 jar bestaan van den prov. stoombootdiens Met groote instemming zal zekt wel vernomen worden de mededeeli van den Comm. der Koningin dat het 't voornemen ligt eerlang een uurdien tusschen Vlissingen en Breskens openen. Hierdoor wordt zeer zek de economische ontwikkeling van Z Vlaanderen met het Noorden van on land ten zeerste bevorderd, wat ee groot algemeen belang mag worde genoemd. DUITSCHLAND. Zooals uit het Dinsdag gegever overzicht blijkt, zijn de verkiezinger achter den rug. Over het algemeen is de strijd kalm verloopen. Alleen is t« Berlijn een jeugdige communist bij een botsing met nationaal socialisten door een revolverschot doodelijk ge troffen en is een socialistenleider in het Saksische stadje Glaucnau door communisten vermoord. Uitgebracht zijn 31 millioen stemmen. Da Duitsch- nationalen verliezen een kleine 30 zetels. Daarentegen zijn de sociaal democraten er ruim 20 en de commu nisten een tie tal vooruitgegaan. Het meest waarschijnlijk is, dat de regeering gevormd zal worden door de groote coalitie, van Duitsche Volks partij tot en met sociaal democraten. o ENGELAND. Eindelijk is dan ook het Engelsche antwoord op het anti oorlogspact van Kellogg overhandigd. Het was reeds lang bekend, dat dit antwoord steun zou geven aan het Amerikaansche voorstel, doch er werd verlangend uitgezien, welke houding Londen zou van den Duitschen naam, in eene vijand ge «treek. Hij heeft zijne be lofte gebroken. Hij ie nooit meer teruggekeerd IUit geheel andere redenen 1" „En ook zijn dood heeft u de lippen niet geopend „Neen I" „U werd toch van alle zijden aan gegrepen..?' „Ik verdraag zoo iets 1 Ik sta alleen. Zijne vrouw zou onder dien slag ten gronde gegaan zijn I Ik moest haar toch al genoeg verdriet aandoen tegen mijn wil I" Hij girg vau het podium af. Ver- ichiidenen traden op hem toe en reikten hem stom de hand. Hij lette er nauwelijks op. Hij droDg zich door de groepjes naar den uitgang. Daar o t»tond een tumult. Een samen loop. Iemand schreeuwde; „Een dokter I.. Is er geeo dokter?" „Wat is er dan „Eene dame is flauw gevallen hier bij den pilaar Oil me zag Gabriêlle. Ze wa» doodsbleek. Ze had de oogen ge- ■loten. Kapitein Bankholtz onder- ■teuode haar met zijn krachtigen arm. Hij fluiiterde„Ik kon er niet» aan doen I Ik heb mijn uitenten plicht gedaan om haar van hier weg te houdenVreeaelijk, als de lui met geweld de waarheid willen hooren „Ik wist niet, dat ze hier was I" zeide Ostönne sombeiDan nam hij hoed en mantel en trad uit het ge drang eenzaam in den nacht naar buiten. IX. Majoor von Wingerow had de vergadering bijgewoond. Op den achtergrond en in donker civiel. Hij wilde voor zijn deel den avond niet door de schittering der uniform eene hooge wijding geven. Hij voelde een haat tegen den vrijheer Ostöme. Hij wat hem het liefste, als hij hem hier of daar tref, uit den weg gegaan en moest hem nu van avond tegen wil en dank erkennirg offeren, Hij stond op dsn rijweg voor den iagang der zaal. Een psar bekende officieren riepen hem. Ze waren erg opgewonden door het voorgevallene, Men moest daar eens flink over boomeo. Niet ver van hier was een café, waarin men gerust in uniform kon gaan zitten.

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 1