10 HdWi&gekmd ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN De eeuwige strijd. FÜRO'L VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 37e jaargang Zaterdag 19 Mei S928 Nummer 3329 Buitenland BRESKENSSCHE COURANT V Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. poit f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J, C. LE BLEU voorheen E. BOOM-BLIEK BRE5KENS Teiefoo/i No. 2! Abonnements-Advertentles zeer billijk tarief Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur O R A T 1 S verzekering voor de abonné's tegen ongelukken voor gulden bij levens- ia* gid. bij dood ai» gld. bij verlies sit gld. bij ver- ia gld. bij ver- gld. bij ver- lange ongeschikt- IMM door /h van een h|i lies van een 4Q lies van een /n lies van een heid tot werken. een ongeluk. hand of voet •k- oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij .Fatum" te 's-Oravenhage. gld. bij verlies van eiken anderen vinger. 18 MEI VOLKENBONDSDAG Maar al te vaak nog wordt het verk van den Volkenbond bemoei jkt door de meening dat de oorlog jch niet te vermijden is. De ver eniging voor Volkenbond en Vrede eeft daarom een circu'aire de wereld ïgezonden waa<ïn eenige resultaten. Ie reeds bereikt zijn staan vermeld Tier volgen zei Vat in 8 jaren door den Volken bond is bereikt De Volkenbond strijdt tegen oorlog eweld en chaos. Werkt voor vrede, recht, organisatie. Hij voorkwam een achttal oorlogen oor oplossing van gevaarlijke ge chilien. Hij redde landen van den econo nischen ondergang. Hij stuitte ziekte-epidemiën, die londerdduizenden ten grave sleepten. Hij lenigde hongersnood. Hij beschermde millioenen vluchle ngen, slachtoffris van oorlog. En verrichtte zeer veel meer in de cht jaren van zijn bestaan, te veel, m te vermelden. De circulaire eindigt met een oproep Di steun aan de vredesbeweging door liddel van den Volkenbond DUITSCHLAND Midden in de groote verkiezings tijd is Minister Streseman ernstig ngesteld geworden en moet hij voor lopig volstrekte rust houden. Voor ijn partij is dit een ernstige handicap, oewel er niet de minste vrees be- taat over de afloop der verkiezingen lij zijn volgelingen. Het zijn vooral Ie Duitsch Nationalen, die alles- ehalve gerust zijn over wat deze uirslag brengen. De mislukte actie van n Keudell tegen de strijdorganisaties ieeft hun ook al geen goed gedaan hun staat van dienst is al bijzonder ager. Hun propagandisten staan or een zware taak De communisten eren zich geducht en beoefenen vendien hier en daar de sport van t verstoren van redevoeringen van genstanders en het verwekken van ibel. Het gevolg hiervan zijn dan ;eeds weer kloppartijtjes, waarbij wat 1 'Oi Die daar achter zou er geen mis- jruik van maken. Die naam behoorde mar. Ze hoorde weer dezelfde item ortgaan ,A1» echter in Afrika ieti gebeu.t, eide Paul Lünhardt, dan doen de u in Duitschland alaof het nog zooals óór honderd jaren wa»Onvermoeide trengheld noemen we gruwel 11 Na- Uurlijk vliegen er iparenl Zonder ;eweld gaat het niet! Vanzelf zal [een dier zwa-te lummels een poot itsteker, Iemand most 1 en steeds t den nek zitten wij of de Ara- lieren of de Indianen Maar hier ijn de menschen door veelho .derd- Irige kuituur zoo zenuwzwak en goedhartig geworden, dat ze dat al liet meer begrijpen! Bloedichuw lat is het woord Dat wij het Duit- che Rijk met bloed gesticht hebben, lat begrijpt thans iedere kleermakers- necht op den Sedandag dat we olonies met bloed moeten stichten, at begrijpen ze niet.." Het was een gefluister. Toestem- ling of tegenspraak of beiden. In abriëile Lünbacdt sidderde de sgenstand.Laat mijn man uit het blauwe oogen en dergelijke kentee- kenen het resultaat zijn. Het heeft geen zin voorspellingen in dezen te do n, in welke richting de verkiezing zal uitvallen. Over eenige dagen zal de uitslag reeds bekend 2ijn en zal worden beslist of de tot heden door Streseman gevolgde politiek zal worden voort gezet. Deze politiek, welke kort is samen te vatten in vertrouwen, vrede en volledige vrijhïid van ieder vo(k, is zoowel voor Duitschland als vanuit een internationaal oogpunt bezien van vèjstrekkende beteekenis. AZIË Het conflict tusschen Japan en China, naar aanleiding van de plun deringen in Tsinanfoe zal verder langs diplomatieken weg worden geregeld. De Zuidelijke troepen hebben Tsinan foe ontruimd zoodat er hier geen verdere botsingen te vreezen zijn. Japan heeft nadrukkelijk ve-kaard, dat de bezetting zal worden opgehe ven zoodra er geen gevaar meer voor tigen onderdanen en bezittingen te vreezen zijn. Waarschijnlijk 'zal de Amerikaaasche consul -verder bemid delend optreden tusschen de Japanners en Chineezen. Deze geheele kwestie wordt momen teel op den achtergrond geschoven door de hernieuwe gevechten tusschen de Zuidelijke en Noordelijke troepen, waarbij de laatsten steeds meer terug wijken en het gevechtsveld zich snel in de richting van Tientsin heeft ver plaatst in deze stad hebben de bui tenlanders groote concessies en hier zijn een kleine 10C00 troepen be staande uit Fransch n, Engelschen, Amerikanen en Japanners, welke de buitenlanders zullen beschermen. Ja pansche troepen zijn bovendien van Tsinanfoe naar Tientsin vertrokken, teneinde de Japansche troepen in de laatst genoemde stad te versterken. Tsjiang Tso-lin, de machtige heer- scher der Noordelijke troepen, zal zich waarschijnlijk naar Mantsjoeiye terug trekken, teneinde een beslissende nederlaag tegen de Zuidelijken te ontgaan. Waarschijnlijk zal hij Peking verlaten hetgeen de positie der buiten landers aldaar niet aangenamer zal maken. De Zuidelijken hebben reeds meerdere malen la'en zien, hoe ze oogluikend het plunderen en moorden •peli Zeg jij wat je wilt 1 Maar roep hem niet als getuige aan I" Ze had het 't liefst hardop u'tge- echreeuwd en moest zwijgen en ge duldig luisteren. Oz öine ging ve'der: .Bismarck heeft het zelf gezegd .Bloed en ijzer. Wanneer en waar bioed' vergoten werd, dat kan men zoo een, twee drie, niet duidelijk maken. Dat na te gaan, ia 01 ze zaak daar ginds Ik veroordeel met alle besliitheid, dat men zulke noodzakelijkheid hier dadelijk zonder verder na te denken met het woord .gruwel" bestempelt Ik herhaal het hier voor deze hooge vergadering, aan wier oordeel ik waarde hecht, ik zweer het en kan mijn woord van eer als ed< lman eD oud-o'ficier voor God en Zijne Majea- teit verantwoorden: Nooit en r.ergena heb ik gruwel iD Afrika gepleej. d Ik ben een hardvochtig menich. Maar zeer zeker hardvochtig tegen me zelf Daarom houd ik me in toom. Maar wat men mij openlijk door de pere, ze!f« in dan Rijkad <g verweten werd, heb ik niet gedaan I k heb nooit gevangenen laten alachten Ik heb nooit het bloed ven vrouwen en kinderen doen vergieten M ij n geweten ii zuiver i. En nu dank ik u, mijne heereD, dat u allen gekomen zijt I Hij boog even vormelijk en wilde het podium verlateD, Ouder de tegen de bezittende klassen hebben toegelaten De invloed der communisten is maar zeer gering meer en de leiders hebben begrepen, dat al dat geplun der hun eigen positie v rzwakte. Dit is de oorzaak, waarom de actie van Moskou hier totaal is mi lukt. De Japansche strij krachten te Tsinanfu verloren in 1: gevechten met de Chineezen 46 officieren en manschappen aan dQOden en 195 ge wonden. Er werden 14 Japansche onderdanen vermoord ei 20 worden vermist; 147 Japansche huizen werden geplunderd GRIEKEN ALS SLAVEN IN KLEIN-AZIË? Hampshire) werd ontvangen, maakt melding van een ernstige aardbeving in de streek Misjifoetamo in Japan, waarbij ongeveer honderd personen zouden zijn gedood. Een hevige aardschok is Maan dagmorgen te Guayaquil in Ecuador waargenomen Er zijn geen menschen levens te betreuren. Uit Chachapoyas, de hoofdstad van hit Peruaansche departement 1 Amazonas, wordt gemeld, dat de stad gedeeltelijk verwoest is door een aardbeving, die door buitengewone hevige regens werd gevolgd Drie personen werden gedood. Eenige kerk torens zijn ingestort. De bevolking is naar den omtrek der stad gevlucht. Een ware senatie is te Athene ver wekt door de onthullingen van een uit Klein Azië gevlucht Grieksch krijgsgevangene, die beweert, dat er tegenwoordig 1500 Grieken, oud-krijgs gevangenen, in Klein-Azië in slavernij leven, waar zij verkocht zijn aan Mohammedaansche dorpshoofden. De soldaat, Dimitri Alhanassopoelos, van het eerste bataljon mitrailleurs bij het 36; Grieksche regiment, werd door het leger van Moestafa Kemai in Augustus 1922 gevangen genomen. Hij verklaart Ik maakte deel uit van een transport van een duizendtal soldaten en onge veer 100 Christenfamilies De meeste mijner kameraden zijn vermoord, de jonge vrouwen werden ontvoerdde ouden van dagen en de kinderen stierven bijna allemaal De overlevende mannen werden naar Adana en van daar naar Aleppo gestuurd, waar zij aan de landbouwende dorpshoofden ter bewerking van den akker werden verkocht. Athanassopoelos en zes anderen wisten te ontvluchten en bereikten, dank zij de hulp van een Amerikaansch scheepskapitein, den Piraeus. Allen waren in erbarmelijken toestand. Zij hebben den autoriteiten de namen genoemd van hun nog in gevangen schap verkeerende makkers. De kwestie zal in de Grieksche Kamer ter sprake worden gebracht. AARDBEVINGEN. Een niet bevestigend draadloos telegram, dat te Manchester (New toehoorders verhief zich een geelach tige, zieke man met gallig gezicht. Hij riep heeich en scherp, zoodat iedereen het hoorde; .U hebt uw woord van eer gebroken .Wie heeft dat gezegd ,Ik. Ex-consul Fliesenl" Werner von ('stönae sprong van het podium in de richting van waar de stem kwam. Op zijne trekken lag de vastberadenheid, den ander neer te slaan. Een groepje heeren schoof beschermend voor den consul, anderen Schreeuwden daartuaichen, het was een lawaai door de geheele zaal, een weggaan op de tribunes, een getiogel der schel, die de preiident, een oude flink gebouwde gepensioncterde gene raal, wanhopig zwaaide. .Maar mijne heeren IMijne hee ren.. Orde, als ik u verzoeken mag I We zijn toch Onder gentlemen, ik verzoek om een tooD, die de zaak waardig is,." Weer vermaande zijne schei. .Stilte, mijne heeren I om den donder stilte I Meneer Fliesen U hebt dair iets geuit dat uwe verdere tegenwoordigheid in de zaal onoaoge- lijk maakt. Ik verzoek u daarom gevolg te willen geven .En ik verzoek om het woord De leverlijdende oude koloniaal politicus hoorde niet tot de bangen. Hij stond kalm, de handen half in de broekzakken, in het midden zijner aanhangers en herhaalde Ik verzoek Het Heloean-observatorium heeft 15 Mei een half uur na middernacht een aardbeving geconstateerd, waarvan het centrum op 11.C00 K. M. iag. In den afgeloopen nacht van 14 Mei werd door het te Hamburg ge vestigde hoofdstation voor aardbeving- onderzoek een zeer hevige aardbeving geregistreerd, die vermoedelijk op 9700 KM afstand heef I plaats gehad. De eerste schokken werden te elf uur 36 minuten waargenomen. Ongeveer 4'l2 uur later volgde nog een tweede schok, die veel zwakker was en waar van de haard op nagenoeg denzelfden afstand was gelegen. Uit Tiflis wordt gemeld, dat daar eenige aardschokken werden waargenomen. De bevolking vluchtte uit de huizen op straat. Vele huizen scheurden. PETROLEUMBRONNEN IN BRAND Uit Galicië wordt gemeld dat een aantal pctroleumbronnen in brand staan. Eenige arbeiders werden bij de pogingen het vuur te biusschen gewond. De schade wordt geraamd op plm 2 000 000 gulden. Nader wordt nog gemeld Men legt in de haast een tunnel aan om de petroleum in een andere richting te leiden. Het is evenwel niet zeker oi hierdoor de brand wel bedwongen zal kunnen worden. Honderden zakken zand worden in de schachten der brandende boortorens geworpen om het vuur te biusschen, ec'ater zonder resultaat. Eenige dorpen zijn reeds ontruimd. De tot nu toe genomen maatregelen zijn nutteloos gebleken. DURE WIJN. Eerst thans is de groote schade, die de vorst van 10 en 11 Mei aan den wijnbouw langs de Moesel, de Saar en de Ruwer aangericht heeft, geheel te overzien. Op vele plaatsen heerschte in het dal een koude tot drie graden onder nul en is de oogst totaal ver nield. De schade is zoo groot omdat het eenige dagen te voren voortdurend geregend had, waardoor alles nat geworden was en daarna met een ijskorst werd bekleed. Gemiddeld is vijftig tot zestig procent van den oogst vernield, op sommige plaatsen zelfs tachtig of honderd percent. In geld wordt de schade van deze beide dagen vorst geraamd op 25 tot dertig mill, mark. In het Zevengebergte is de wijn oogst voor 8 pCt. verloren. Op som mige plaatsen heeft de vorst zóó groote schade aangericht, dat de gevolgen ook het volgend jaar nog merkbaar zullen zijn. VLIEGONGELUK IN ENGELAND. Een groot vliegtuig van de Engel- sche militaire luchtvaarlafdeeling. de F. 1260, is Zaterdagmiddag nabij Farnborough van groote hoogte neer gestort. De piloot werd gedood, ter wijl twee andere inzittenden werden gewond. Een dezer is denzelfden avond overleden. Dit is het 21ste ongeluk, dat dit jaar is voorgevallen, terwijl in totaal 31 personen het leven verloren. Deze week zijn nog drie ongelukken gebeurd met vliegtuigen van de Royal Air Force. Moeders nemen voor de roode. gesmette of ontstoken huid van de kleine, uit sluitend het aller beste. en dat is Doos 30 en 60 cent Tube 60 cent. Bij Apolh. en Drogisten om het woord I Ik wil mijne beschul- diging bewijzen 1" .Dat kunt u toch niet I" riep Bankholtz van rechte, ,er uit... er uit I" riepen weer andere stemmen. De consul klauterde op een stoel. Mager en minachtend stond hij voor de vergaderden. ,Ik heb een getuige f" schreeuwde hij en herhaalde .Een getuige I Een getuige .Waar dan? Waar?" Vele andere sloten zic.h aan .Waar zit die?., In Afrika? 'Hier met hem? Hier Bankholtz vulde met zijne scherpe commandostem aan.Die streken kent men 1laat die wilde kat zien! D.rect hier er mee, op staanden voet, anders I .Slechts eene minuut geduld, mijne heeren IDie man komt dadelijk 1 Hij heeft al buiten gew acht I" Een gemompel van v errassing ging ging door de zaal. De «ix-consul keek triomfantelijk rond. To<m hij weerde hand ophief, werd het heel, heel stil. ,Ik wil geen theaterc oups uithalen, mijne heeren Ik weet al, wat u me vragen rultl Waarom hebt u den getuige niet dadelijk meegebracht? Heel eenvoudigOmdat zijne tegen woordigheid voldoende zou geweest zijn, om meneer vov Ostönne direct te doen terugkeeren.- Ik wilde hem echter op zijne eigen woorden vast spijkeren. Ik wilde vaststellen, hoe ver het bovennatuurlijke van dien man gaat I" Alle oogen vestigden zich op den Afrikaan. Die stond zwijgend daar. Hij rag er sombei en onzeker uit. Zijne vrienden bekeken hem met onrustige», anderen reeds met wan hopige» blik. Consul Fliesen had eene pauze gemaakt. Toen geen antwoord kwam, zeide hij droog ,Zoo mijne heeren Dan presenteer ik u mijn getuige Ostöane was opvallend bleek ge worden. Men zag, dat hij moeite had, zijne zelibeheersching te be waren. Het viel aan allen op, Dan liep het als eene plotselinge golf door de zaal eo trok met een ruk de hoofden naar half links, tegen de kleine zijdeur, die onmiddellijk naar het podium voerde. Bij Gabriëlle Lünhardt stond het hart stil. Ze kon nauwelijks meer ademen, Ze waagde het niet te ge- looven i nu werd het vonnis geveld. Ze genoot het als een vreeselijk schouwspel. Ze dacht zich op de plaats vaQ een ter-dood-brengieg. Ze loerde er naar met opengespalkte oogen en krampachtig tezamen ge perste lippen achter haar pilaar. Ze verslond de zijdeur daar achter met blikken, Nog kiD men niets zien, Het gedrang was te dicht. (Wordt vervolgd.!

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 1