ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN De eeuwige strijd. PU ROL WARDrs KIESPIJN' Doorzitten VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 37e jaargang Woensdag 2 Mei 1928 Nummer 3324 De nieuwe Ziektewet. 37. Ingezonden Mededeeling. W enken. N.V. Meelfabrieken der Ned. Bakkerij te Rotterdam. SKENSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. pest f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorbeen E. BOOM—BLIEK tnÓ.'T breskens p«$9'o Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk :-: Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur GRATIS verzekering <>aa gulden bij levens- j®a gld. bij dood aar gld. bij verlies ara gld. bij ver- ia gld. bij ver- air gld. bij ver- j> gld. bij verlies voor de abonné's tegen y[ju 'an§e ongeschikt- jrïjj door /Q van een hM lies van een 4[] lies van een /h lies van een If] van eiken ongelukken voor: heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. Op initiatief van een aantal organisaties, vertegenwoordigen de de belangen vannijverheid,han- del, landbouw, middenstand en huisvrouwen, is te s Gravenha- ge een druk bezochte openbare vergadering gehouden over het wetsontwerp tot wijziging van de Ziektewet De openingsrede werd gehou den door den voorzitter van het uitvoerend comité, Mr Aug. Phi lips, die er op wees, dat deze vergadering beoogt meer klaar heid te brengen op het gebied der Ziektewetplannen, in kringen van hen zoo zeide spr, die in de praktijk als werkgever met de wettelijke ziektengeldvoorziening te maken zullen krijgen, werd de noodzakelijkheid gevoeld van richtige en zaakkundige voor lichting. De bezwaren, die er bestaan, zijn in het geheel niet gericht tegen de wettelijke regeling voor ziekengeldverze kering als zoodanig, maar wel tegen de uitwerking, die de grondgedachte van een dergelij ke regeling in de aanhangige wetsvoordracht heeft gevonden. Laat ons vertrouwen, zeide spr dat deze vergadering ertoe zal bijdragen, dat weldra een goede, eenvoudige en billijke ziekengeld verzekering tot stand moge ko men, wat in het belang zal zijn niet alleen van de werkgevers, maar vooral ook van de arbei ders, ja van geheel ons volk. Vervolgens sprak mevr. Mr D. Oppenheimer—Belinfante over de huisvrouwen en de Ziektewet. Al staan de huisvrouwen niet bepaald principieel tegen een verzekering van huispersoneel, betoogde spr. het is te begrijpen, dat zij niet ingenomen zijn met het systeem der wet, volgens welke zij de halve premie moe ten betalen. Waar het hier een verzekering geldt tegen een risi co, dat geheel buiten toedoen van den werkgever ontstaat, is het h. i. niet logisch, dezen een deel der lasten te doen dragen. Spr. vreesde dat deze wet de goede verstandhouding tusschen 9>£tt£££3TeH. Ik verbied u dat uitdrukkelijH Ik zal me zelf weten te helper! En nu, Giee, kun je wel met dat gejank ophouden I" Het jonge mei.je droogde hare traneD. „Ik ga me gauw verkleeden en rijd naar huiel" verklaarde ze. .Wat doe ik hier nog Men wordt maar voor den gek gehouden 1" ,Ja, uitgebrand ia het zaakje", lachte apottend haar bruidegom. Hij volgde Giaela, Hare vriendin nen aioten zich, zonder iets te zeggen aan. De jonge weduwe bleef alleen achter. Ze ging uit het tentje en mengde zich onder het publiek, dat nog steeds op en af stroomde. Ze liet zich door de menigte vooruitdringen. Ze ver dween daarin. Ze vond het heerlijk, niet bemerkt te worden. Het gonsde haar door 't hoofd: ,Ook dat heeft hij nu weer vernield IEn steeds geven de anderen hem gelijk Mijn man uit het graf mijn zwager huisvrouw en personeel niet zal bevorderen, omdat er allerlei geschillen uit kunnen voortvloei en. De tekst is zóó onduidelijk, dat men niet weet, waaraan men zich te houden heeft. Onaange naamheden voorziet spr. van de bepaling, dat de werkgever de premie geheel moet voldoen, maar deze voor de helft op de verzekerde mag verhalen. De dienstboden zullen dit verhaal als een korting op haar loon beschouwen. Vele huisvrouwen zullen om ontevredenheid te vermijden, de premie dus maar geheel voor eigen rekening ne men, hetgeen de situatie voor minder gefortuneerde werkgeef sters nog bezwaarlijker maakt. Ontduiking der wet is te ver wachten ren aanzien van huis personeel, dat bij verschillende werkgeefsters in dienst is, zoo als werksters en wijkhuishoud sters. Hoewel het denkbeeld van moederschapszorg in het alge meen den huisvrouwen niet on sympathiek is, zou spr. een af zonderlijke regeling daartoe wen- schen. Hierna hield lr. V R. Y Croe- sen, voorzitter van het Koninklijk Naderlandsch Landbouw-Comi'é, een rede over bedtij sverzekerin- gen, waarbij hij art. 103 van het wetsvooistel breedvoerig be schouwde en tot de conclusie kwam, dat het zoodanig gewijzigd moet worden, dat vaneen collec tieve uitvoering der ziekte-ver zekering sprake kan zijn De heer E. ter Kuile Jr., te Enschedé, voorzitter van de com missie van toezicht op het zieken fonds van Enschedé en Lonneker, sp.-ak daarna over de bijzondere ziektevoorzieningen en de ziekte wet. Het had spreker getroffen' dat de Minister de voorkeur geeft aan een afzonderlijke regeling van het ziekenfondswezen en van de ziekteverzekering. Het wilde hem voorkomen, dat het veree nigen van deze onderdeelen tot een algemeene ziekenverzorging, zij het dan niet met een voor beide onderdeelen afzonderlijk gevoerd financieel beheer, de voorkeur verdient boven het in mijn zuster Maar ik laat me niet zoo heen en weer gooien, zooals hij het goed viudt I Eens zal ik tcch de sterkere zijn I Mjnschen overal menichen muziek lacher.de gezichten., eea gebrom van stemmen om haar h en Ze groette en knikte wciktuigelijk en vroeg zichzelf af: ,Wat doe ik eigenlijk hier?" Ostönnes gelaatsdrukking viel haar in. De stalen onverschil ligheid, waarmee hij zich voor heen door de opge.ierde heeren en dames doordrong, alsof het een negerhoop op eene Afri- kaamche markt was. Eigenlijk had hij gelijk. Ze had berouw, dat ze hierheen gekomen was. Ze had in 't begin reeds een onbehagelijk voorgevoel gehad' Dat had haar gewaarschuwd. Het was voldoende geweest, als ze die Afiikaansche dingen een voudig aan het comité had in gezonden. Neen 1 Ze mocht die souvenirs in het geheel niet weg doen I Dat was het eigenlijke berouw. Ostörne triomfeerde in haar Ze wilde naar huis., daar behoorde ze als weduwe. Ze bevond zich nu reeds dicht bij de deur. Buiten hielden rijtuigen en auto's stil. Ze had verlangen naar haar piano, de eenige deze wet gevolgde beginsel. Voorziening van geneeskundige hulp, verpleging in ziekenhuizen, verstrekking van geneesmiddelen zijn een allereerste vereischte en behooren zooveel mogelijk ter beschikking van den verzekerde te staan, opdat het herstel van den patiënt bevorderd worde. Daarnaast is het zeer zeker noo- dig om den verzekerde tijdens ziekte zooveel mogelijk van finan- cieele z rg te vrijwaren. Beide de voorzieningen moeten elkaar aanvullen en kunnen bezwaarlijk gescheiden worden. Moederschapszorg was het onderwerp, dat dr A. Hijmans behandelde. Hij concludeerde wil men de regeling ten opzichte van zwangerschap en bevalling in de ziektewet behouden, dan behoort het betrokken artikel te luiden „Met ziekte wordt zwan gerschap en bevalling van een gehuwde vrouw gelijk gesteld". Om vele redenen, zeide spreker is het echter voor alles te ver kiezen, dat de moederschaps verzekering geheel uit de ziekte wet wordt verwijderd en zelf standig geregeld wordt in een Moederschapszorgwet. Over de middenstandsbelangen en de ziektewet sprak de heer S P. Ltps, penningmeester van den Middenstandsbond Hij kwam o. a. tot de volgende conclusie Ziekte-risico voo den arbeider en het risico van ziekengeld betaling voor werkgevers zijn twee volkomen ongelijksoortige r sico's Het risico van zieken geldbetaling is voor den werk gever in het algemeen object van verzekering. Verzekeringsdwang ten aanzien daarvan beteekent het leggen van overbodige im productieve lasten op het bedrijf en is daarom niet te aanvaarden. Volkomen vrijheid dient voor den werkgever geschapen te worden om het ziekengeldrisico zelf te dragen. Premieverrekening tusschen werkgevers en werknemer is niet te aanvaarden als een e nstig bedoelde poging om de arbeiders de helft van de ziekteverzekering te laten betalen. vriendin, die haar niet in den steek liet. Toen hoorde ze naast zich eene stem; ,Ha, eindelijk! Ik zoek u als eene naald, me vrouw 1" Voor haar stond majoor von Wingerow, een vriendelijke glim lach op het energieke en ver standig gelaat. Onder den rooden kraag van ïijn overjas schitterde het kruis der Malthezer-orde. Gab.iëUe vond, dat hij toch een knappe man was. Hij bracht haar hand aan de lippen. „U wilt toch niet ontsnappen?.. Nee nee ik moet dringend en beleefd verzoeken.. Zoo komt u hier niet vandaan Dicht bij den ingang was een klein koffirtentje. Daar bracht hij haar heen zonder verder te vragen. Toen ze plaats genomen hadden, hernam Wingerow op gedempten toon, opdat men aan het tafeltje daarnaast niets jou verstaan,Ik heb al van die scène gehoord Stoort u zich maar niet daaraan, lieve me vrouw I" Ze hief het hoofd op en vroeg onmiddellijk: „Gelooft u dat hij gelijk gehad heeft?" Nu moest toch eigenlijk een „neen" als antwoord volgen Maar de majoor trok een be denkelijk gezicht, Nadat de heer E. A. van Poel voorde uit Heerlen, directeur van het Algemeen Mijnwerkersfonds, de administratieve zijde van het wetsontwerp had belicht, sprak tenslotte Mr B. J. M. van Spaen- donck uit Tilburg over fabrieks- ziekenkassen. Op de redevoeringen volgde een levendige gedachtenwisseling, waarbij Dr F. C. Waller een ernstig woord van protest deed hooren aan het adres van de regeering, die niet te voren zich heeft afgevraagdWat kost de ze verzekering aan administratie Een ^el eenvoudiger regeling dan de voorgestelde had ge zocht moeten worden. Een eenvoudige en billijke regeling, in het belang van pa troon en arbeider -aldus was de conclusie, waartoe terecht de belangwekkende besprekingen in deze goed geslaagde vergadering leidden I bij Wielrijden en Zonnebrand lih) verzacht en ty-y geneest door Doos 30-fi0. Tube 80 ct, Bi) Apoth. en Drogisten Moeder, laat uw kleintje niet over den grond kruipen. Deze is vuil en stoffig en de kans dat het vallen en zich bezeren zal, is groot. Een looprek, kinderbox, is voor hem een geschikte ver blijfplaats. Zet deze neer op een zonnige plek tegen tocht be schermd en leg op den grond een moltondeken, met een schoon laken bedekt. „Zeker niet, mevrouw 1Een gentleman handelt niet op deze wijze Zoo ieta verhandelt men, ala het zijn moet, onderhandsch." „Hoe bedoelt u dat „Wel., hij wilt reedi lang voor dien tijd van dien verkoop. Had hij u toch kunnen achrijven zijne belangen kunnen mede- deelen Miischien wai zulk eene aanduiding bij u wel op vrucht baren grond gevallen „O, zoo „Meneer von Oitönne ii wer kelijk niet mijn vriend. Ik heb zelden in mijn leven zoo'n uit brander gekregen dan onlange van hem. Maar toch om recht vaardig te zijn we zullen liever de toelichtingen laten ruiten, lieve mevrouw Die verkoop kon door Iemand die u niet preciei kent wel eem niet goed opgenomen worden maar nu ii het gebeurd De majoor zeide het trooitend. Liegen wilde hij niet. Daartoe was hij te zeer man. Innerlijk itond hij op de zijde van zijn tegemtander. De jonge weduwe bemerkte het en keek voor zich. Wat ze op dit oogenblik voelde, was eene volledige weerloosheid. Ze had niemand, die zich daarvan iets aantrok. Men liet haar aan haar noodlot over. .'?e w.aa zon. Ongedierte op het hoofd van het kind is steeds een teeken van onzindelijkheid der moeder. Het is zeer onaangenaam voor het kind en kan zijn gezondheid benadeelen, daar het k-abbentot uitslag op het hoofd en ontstoken klieren leidt. Wanneer een kind in een schoolklas ongedierte heeft, gaat dit zeer gemakkelijk op andere kinderen over. Let daarom altijd op en laat u om trent de behandeling voorlichten. Gezondheidsraad. Aan het Verslag over het jaar 1927 ontleenen wij het volgende: De resultaten in het afgeloopen jaar door de Vennootschap be haald, waren gunstig. De fabrieken worden steeds van de nieuwste machines voor zien, waardoor de capaciteit steeds wordt vergroot. De afzet der producten was over het algemeen bevredigend. De relaties zijn in den loop van het boekjaar belangrijk uitgebreid. Daar in voorafgaande jaren, niettegenstaande de scherpe con currentie, gemiddeld een behoor lijk dividend is uitgekeerd, groote bedragen zijn afgeschreven en flinke reserves zijn gevormd en de fabrieken van de nieuwste installaties, die op 't gebied van meelfabricage zijn uitgevonden, zija of worden voorzien, kan met vertrouwen de toekomst tegemoet worden gezien. De winst en verliesrekening geeft aan een winstcijfer van f346.104.45, waarvan aan de aandeelhouders wordt uitgekeerd 6 pCt. van het door hen gestorte kapitaal en een omzetpremie van 10 ct per 100 K G. bloem en meel, in 1927 van de vennoot schap afgenomen. __IableHen_^%fc der bescherming aan iederen aanval prijsgegeven. Iemand zooals Ostönne kon met haar doen wat hij wilde.. Daarbij had zij het gevoel, dat zij hem tegen hear wil gelijk moest geven. Op eenmaal be trapte ze zich zelf op haat, niet tegen hem, maar tegen haar overleden man. En hoe had hij haar bij zijn leven hare liefde beloond Door blindheid tegen haar, hoon over haar tegen een derde Hij stond voor haar als een vreemdeling., een spook achtige vreemdeling Ze rilde. Was dan het geheele bestaan eene leugen Ze voelde iets sombers over zich zweven een gevaar., af en toe dacht ze dat Ostöone achter haar stoel stond of dat hij weer door de deur binnentrad.. Hij moest niet komen. Ze was bang voor hem Majoor von Wingerow had haar stom gadegeslagen. Einde lijk zeide hij„Mijne lieve me vrouw Zet u zich toch dat voorval uit het hoofd. Het is werkelijk niet de moeite waard. Meneer von Ostöone heeft nu eenmaal van die slechte ma nieren 1 Nadat we dit dus met genoegen vastgesteld hebben kunnen we tot de orde van den dag overgaan., (Wordt vervolgd,)

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 1