ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Tarief mursn* De eeuwige strijd. PUROL binnenland. Na de Wasch Wielerbaan Sas van Gent. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATER GS IN LLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. post 1,40 Advertentleprjjsvan 1 5 regels 75 crs Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 39 ct. p. regel. J. C. LE BLEU voorbeen E. f'.OOM-BLIEK BRESKENS p°jWro Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot niterlfjfc :-: Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 37e jaargang Woens... 25 April 9 8 Nummer 3322 GRATIS verzekering gulden bij levens- gld. bij dood jjir gld. bij verlies si gld. bij ver- is gld. bij ver- aar gld. bij ver- i as gld. bij verlies voor de abonné's tegen Dni] lange ongeschikt- lijij door '/h vaneen hj lies van een 4(1 lies van een Zn lies van een ÏM van eiken ongelukken voorheid tot werken, st een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. Beter dan het geschreven woord in vele kolommen geven kan, toont onderstaande vergelijking welke betrekking heeft op een plattegrond van Europa ver toond op de laatste economische conferentie te Genève - waarop alle landen door tariefmuren waren omgeven. De muren ver schillen in hoogte naar gelang van het gemiddelde van het ta rief: hoe hooger dus het tarief, hoe hooger de muur. De gemid delden waren als volgt Nederland 6 Engeland 7 Denemarken 8 België 9 Ierland 10 Zwitserland 11 Portugal 11 Noorwegen 12 Turkeije 12 Oostenrijk 13 Finland 13 Zweden 13 Frankrijk 15 Duitschland 15 Tunis 15 Albanië 15 Estland 16 Griekenland 16 Bulgarije 17 Italië 17 Letland 17 Roemenië 18 Hongarije 19 Tsjecho Slowakije 20 Joego Slavië 20 Polen 22 Spanje 28 Uit het bovenstaande ziet men dus, dat Nederland de laagste tariefmuur heeft. Het merkwaar dige van het geval is, wat U uit onderstaande vergelijking zult zien, al zijn de cijfers niet van het laatste jaar - dat Nederland ondanks zijn lage tarieven, den grootsten handelsomzet per hoofd 35. „Rijk eens hoe het val wordii Ze stroocnen fjrmsel naar bin nen Ik heb werkelijk een doodsangst als de eerste komt en iets koopt .Nu.." meende de kleine phllosophisch. .In 't begin wa ren ze toch niet IDat weetik reeds uit mijne practijk 1Dan kuanen ze moeilijk van hun Centjes scheiden 1Zeg houdt je nu eens goed, versta je J" Ze gaf de andere een vriendelijken stoot in de ribbeo. .Daar komt de oude mevrouw Herlington I" De dikke excellentie ruischte begunstigend nader, als een driemaster met volle zeilen. Veel beweging om haar heen, officie ren, ontvangdames, nieuwsgie. rigen. Ze knikte genadig naar rechts en links, tegen Gabr:ëi|e, haar buurman in de opera, met bijzonder wel-willen....Tris tan, onlangs lieve mevrouw Liiohardteenvoudig goddelijk, niet? Is dat uw zusje?.. Ver heugt me zeer.. Ja., hoe dat opgroeitdat jonge volkje Terwijl Gisela zich van eene diepe buiging optrok en het nadere» van hare excellentie de theetent daarnaast in opschud ding bracht, fluisterde ze haar zuster toe: ,Zeg.. zoo juist is mijnheer von Os'enne voorbij gegaan I Juist achter de dikke der bevolking heeft (den gehee- len handelsomzet dus, gedeeld door het totaal aantal inwoners van het land) Een en ander ter overdenking voor de protectionis- ten. Nederland per hoofd f 1130. Engeland f 420.— België f 620 Duitschland f 210.— Frankrijk f 207 Ver. Staten f 120 - Ingezonden Mededeeling. V*Y.\eWen_ EERSTE KAMER. In vroeger jaren ging de be grooting voor bunenlandsche zaken in de Eerste Kamer er in een half uurtje door. Nu is ze ook het slachtoffer der alwijze senatoren. Wederom moest de heer Wibaut komen vertellen dat hij mr Rutgers geen verdienste lijk gedelegeerde in Genève vbnd. Dat wisten wij al. We weten dat die gedelegeerde ons land geen best figuur tiet maken en dat zijn theorie de gevaarlijkste is op het gebied der internationale ver houdingen. Ikm uit te zenden is een fout geweest. De onmisbaar heid van militaire sancties is het begin van alle misère. Wederom heeft de heer Anema getracht mr Rutgers te verdedigen, maar hij is daarin niet kunnen slagen. Hij was van oordeel dat het niet om de algemeene ontwapening ging waarover de heer Rutgers sprak, langt!.. Daar achter kun je hem nog zien Gabnëlle volgde d: richting van haar blik. Jawel. Daar ginds ging de pia tage-directeur lang zaam langt den a deren kant van de rij winkeltje!, altef hij iets zocht. Hij droeg weer zijn lang zwart gekleed kottuum met cilinder het wat, altof hij in Berlijn geen ander kleedingstuk bezat. „Wat zoekt die hier?'* flu's- terde juffrouw Weiferling. .Jullie kuaneo tarnen wel eene vennoot- tchap oprichten, Gabi. Die kijkt namelijk ook alt zeven dagen slecht weer 1 Haar zuttei wat bleek gewor den. Het tcheen haar op eent, dat dat de oorzaak van haar onrust tot nu toe geweest was. De verwachting van zijne komst. Daarbij had ze er niet in den droom aan gedacht, dat hij den baZar bezoeken zou „Waarom zou hij ook niet hier zijn? antwoordde ze half afgetrokken van geest, op de vraag van haar zuster. „Ocb 1 Dat is geen man voor zoo iets IDat is altijd een spelbederver I" De jonge weduwe antwoordde niet. Ze was blij, dat hij voor bij gegaan was zonder haar te zien misschien wel op '.ettelijk. Zonder twijfel. Ze zeide dat hooghartig in zichzelf enhaddaar b'vjhet onverklaarbare gevoel aan een gevaar ontsnapt te zijn Toen rimpelde de kleine naait haar het voorhoofd,Oh, hemelscb<" maar over het voorstel der Russen voor onmiddellijne ontwapening. Dat is niet juistde heer Rutgers sprak over het aagstuk in net algemeen toen hij zijn persoon lijke opinie ten cste gat. in ieder geval is het te hopen dat de Regeering, die tot nu :oe altijd getukkig was in haar keuze van gedelegeerden, voort aan nog voorzichtiger zal zijn en ons voor herhaling van deze misgieep zal behoeden. Veel te ian. heeft ook de heer Anema weer gesproken over de alge meene internationale politiek. Het ligt niet op den weg der Eerste Kamer om zich daaimede te bemoeien. Eerst aan het eind van zijn lanfae rede zeide hij hulde te brengen aan den Minis ter voor zijn sympathiek wetk ten bate van den vrede. Daar mede had hij kunnen volstaan en zijn theorieën zijn slechts vulling der Handelingen. Evenzoo had hij de Belgische kwestie kunnen laten rusten. Niemand weet hoe ver de voor bereidingen tot oplossing daar van zijn gevorderd en algemeene bewenngen over de wensche- lijkheid eener spoedige, zij het dan niet overhaaste oplossing, kan iedereen ten beste geven. De heer Heerkens Tyssen wil emigratie bevorderen naarjoego- Slovakije. Het is daar een rijk land, vertelde hij, maar het heeft te weinig menschen. Het is te probeeren. Juist dezer dagen meldden de Holiandsche bladen dat wij in ons land honderd duizend werkeloozen hebben. Er is dus genoeg „materiaal1' voor emigratie aanwezig. Laat de heer Heerkens Tyssens het eens p. obeeren. Dan zal hij eens zien hoe gemakkelijk dat gaat 1 Allerhande dingen kregen wij nog te hooren Zoo vertelde de heer Moltmaker dat de fascisten in Rome het eigendom eener vader I da ir komt die ongelukt- kerel werkelijk terugl" Werner von Ot öine wandelde aarzelend door de gangen tus- ■chen de tentj s, ditmaal aan de andere z'jde. Hij trok een ver velend en geringschattend, echter gelijktijdig een ongeduldig ge zicht. Hij scheen nog steeds iets te misien. Af en toe bleef hij staan en keek om zich heen. Nu had hij zijn doel bere kt. Hij versnelde zijn gang. Hij ging regelrecht op de tent van Ga- br.ëlle af. Hij maakte voor haar eene behoorlijke buiging, b keek de uitgestalde waren en vroeg aan haar suiter kort en zeker: „Dat is toch allemsai te koop, niet waar?" „Ja, natuurlijk.." „Mooil Dan neem ik het I" Hij wenkte een paar mannen met groote ledige manden, loop jongens of zoo iets, dis hij hier of daar opgepikt en mee naar den bazar genomen had. ,Zoo al die zaakjes maar daarin 1 Leg ze voorzichtig op elkaar, zooals ik ze jullie aan- geefi" Hij noteerde van ieder stok dat in de mand verdween den prijs op en verzocht: „Rekent u als u belieft mede, juifrouw Weiferling, opdat dat zaakje strakjes klopt". De tafel werd langzamerhand leeg. De eerste mand wat al vol. De tweede kwam aan de beurt. Het jonge meisje wierp een angstigen blik naar haarzuster, Wat beteekende internationale organisatie die te Rome een filiaal heeft, hebben vernietigd. Tachtig duizend lire schade. Moet Italië dat niet be talen, vroeg hij. Moeten wel, maar Mussolini zal waarschijn lijk een gloedvolle rede als antwoord sturen wanneer hem de nota gepresenteerd wordt Alles te zamen een gezel'ige Vrijdagmiddagkout. Een kopje thee en een babbelaar ontbraken er aan. Ingezonden Mededeeling heeft men vaak Schrijnende Handen Dit schrijnen houdt dadelijk op door Onder een zeer wankelbaar weertje werden Zondag j. I. op het Sassche cement voor de tweede maal in het seizoen wed strijden gehouden. Ondanks de tegenwerking van het weer ech ter, waren toch nog ongeveer 1300 toeschouwers opgekomen, om de beroepsrenners en nieu welingen aan het werk te zien. De wedstrijden hadden alle een zeer geanimeerd verloop, terwijl de renners elk voor zich hunne kansen tot het uiterste verdedig den De wielerenthousiasten, wel ke waren opgekomen, zullen zich het bezoek aan het Sassche ce ment niet hebben beklaagd, daar de „mannen uit de buurtwaar hebben geleverd voor hun geld. Ingezet werd met een uitda ging van Debruycker aan Deneef, en wel met een sprintmatch. dat? Heeren en dames bleven nieuwsgierig staan. Gabriëlle ging naar Onöine ioe. „U kunt toch niet alles hier wegkoopen 1" zeide ze gedwon- gen. „Waarom niet mevr. Lün- hardt? Ik betaal alles contant 1" „Maar anderen komen dan te laatl" „Dat hoop ik De plantage bestuurder nam met krachtigen arm een ellenlang Ruduhoorn van den wand der tent. „Dat neem je straks op je rug, jongen Paul of Frits of hoe heet je Wat werpt u me voor blikken toe, mevrouw Lüihardt? „U biedt hier de dingen te koop aan er komt iemand en koopt zedat vindt u ook al niet goed., ja., wat wilt u dan eigenlijk „Waarom neemt u alles?" Er stonden al heel wat men schen om hen heen. Steeds meer bezoekers, die in het geheel niet wisten wat er gebeurde, drongen naar voren. De jange meisjes werden rood en wit van opge wondenheid. Ook Gabiielle Lünhardt bad alle mogelijke moeite zich te beheerscheo. Ostöme zwaaide eene acherp- kantige speer door de lucht. „Die vloog een haiven duim voorbij het hoofd vao uw man, mevrouw Lü ihardt, Daarom h-eft hij dat ding bewaard. Ik stood ernaas'. Ais het een stukje verder geweest waszoudtuhem nooit gezien en getrouwd heb ben I" Wat kost dat?,, Twee DeBruycker klopte op sublieme wijze zijn tegenstander met een wiel, de laatste ronde afleggende in 23 V5 sec. De daarna gehou den afval'ace gaf tot resultaat, dat Bogaert triompheerde over resp :Ed. Picavet, Fonteyne, van Hee, Hector picavet en van Lae- re. De tweede reeks der uitda ging leverde een nieuwe zege op voor den SelzaetCnaar De bruycker, die DeNeef, na tien ronden van hardnekkigen strijd met 60 meter inliep in een tijd van 4 min 58 sec. De uildaging werd dus door Debruycker over tuigend gewonnen. Direct daarna vroeg de renner Deneef een re vanche, welke zal worden ge houden op het Sassche cement op Zondag 6 Mei aanstaande, in snelheid sloeg voorts Fonteyne Bogaert, de laatste ronde in 33 4/5 sec. en Ed. Picavet van Hee in een tijd van 24 '/s sec. Hector Picavet sloeg daarna, eveneens in snelheid van Laere in 28 V5 sec. De puntenwedstrijd, eveneens deel uitmakende van den omni ummatch, werd gewonnen door van Laere met een ronde voor sprong op Debruycker, M Pica vet, Deneef, Fonteyne, Bogaert, van Laere, van Hee en Ed Pica vet. Als totaaluitslag van den omnium per ploeg boeken we dus: 1 Debruycker-Bogaert 13 punten; 2 Deneef-Fonttyne 15 punten 3 Gebr. Picavet 21 pun ten 4 Van Laere-van Hee 22 punten. Debruycker-Bogaert re den een enlhousiast toegejuichte eereronde Hierna kwamen de nieuwelin gen aan de beurt, die elkaar het vuur na aan de schenen hebben gelegd. De ontvluchtingspogingen van de verschillende deelnemers werden door hunne concurenten spoedig te niet gedaan, tot de in hei middenveld vertoevende over- Mark vijftig niet duur vooruit in de maod I" „Dat Rhiaoceeroihoorn daar Hij woog het in de hand „De dikhuid waa aangeschoten en stortte op uw mao. Hij had geen kogel meer iu den loop. Ik kaalde het beeit eens op het laatste oogeoblik achter de ooren 1Het was eene ge\aar- lijke beweging I We waren van onder tot boven vol met bloed Prijs? Een Thaler? Mooi I Niet te veel voor het leven vao mijn vriend Paul „Het zal nu toch wel genoeg zijn fluisterde GabriSlle ver stoord. Hij glimlachte onverschillig. „Spijt me zeermevrouw Lünhardt I" Hij greep naar eeu vedertooisel. „Dit carnavals- hoedje heeft me wekeDlang voor de oogen gehangen toen ik in de tent met zware koorts lsg. Tusichen dood en leven. Ik was er stellig vandoor gegaan als uw man me niet verpleegd had als een broer den andere Nu loop ik nog onder de zon en hij vijf mark Ii dat niet te duur, juffrouw Weifsr- Iiog? overvraagt u me niet i Ik ben een goede klant 1" Hij legde een groot zilverstuk op tafel. Hij betaalde ieder nummer afzonderlijk. De boeren- meisjea zwegen ontsteld met open mond. Gisela fluisterde haar zuster toe „Hij maakt een com pleet schandaal! Rijk sens die gezichten van al die lui 1 Het is verschrikkelijk I" (Wordt vMvolsd.)

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 1