ALGEMEEN NIEUWS- EN A VET? NT EBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN De eeuwige strjjd. Weekrevue. Y3K. ESKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. po*t f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Druuxer-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM-BLIEK TnÏ.'02? BRESKENS ^70179° Abonnements-Advertentles zeer billijk tarief Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk :-: Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 unr 37e Jaargang Zaterdag 21 April £928 Nummer 3321 GRATIS verzekering gulden bij levens- gld. bij dood at gld. bij verlies ara gld. bij ver- is gld. bij ver- air gld. bij ver- it voor de abonné's tegen vNi] lange ongeschikt- [Li! door /h van een hij lies van een 411 lies van een An lies van een I ongelukken voor: MHN heid tot werken. al- V een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij .Fatum" te 's-Gravenhage. l gld. bij verlies van eiken anderen vinger. ven werden genomen met een nieuw automatisch toestel, dat de komst van treinen bij over wegen aankondigd, door het luiden van een bel Nadien heeft menniets meer hteroververnomen dan dat de directie der spoor wegen bezwaar heeft tegen au tomatische waarschuwingstoestel len, daar het publiek hiirop gaat vertrouwen en bij weigering oor zaak kunnen zijn van zeer ern stige ongelukken De lange lijst van dooden en voor hun leven zwaar verminkten heeft evenwel zoo'n respectabele lengte gekre gen, dat het aan gerechtvaardig den twijfel onderhevig is, wat wel het ergst is. Onze spoorwe gen zijn allerminst filantropische instelling, hetgeen ook wel uit de tarieven blijkt doch terwiile van het financieele resultaat is het onverantwoordelijk, dat dage lijks honderden kostbare men- schenlevens worden gewaagd aan de or.bewaak'e overwegen. Het is per slot van rekening beter ten halve te keeren, dan ten heele te dwalen o— In een vlotte redevoering heeft Minister van der Vegte den Post raad geïnstalleerd Dit nieuwe college, bestaande uit menschen geheel buiten het bedrijf der P. T. T staande, zal in de eerste plaats onze minister van water staat van advies dienen over alle belangrijke kwesties die bij de dagelijksche leiding urgent zijn Naast de ambtelijke voorlichting hebben we nu, dus ook een ambtelijke voorlichting, welke meer de meening tan buiten vertolkt Uit den aard der zaak, heeft de Postraad al'een een ad- viseerende stem en de hiervoor aangezochte leden ontvangen alleen eenige onkostenvergoeding voor werkzaamheden. Tante Pos. wier zakelijke experimenten wel eens aanleiding hebben gegeven tot een meer of minder critiek. beschikt nu dus over de meest gewenschte wijze van voorlich ting welke het overigens kern gezonde staatsbedrijf zal steunen in haar zoeken naar de grootst mogelijke efficieny, opdat ze in staat zal zijn, aan de steeds wisselende en groeiende eischen te voldoen. In koortsachtige haast woiden de laatste voorbereidingen ge troffen voor de Olympiade. Voor het voetbaltournooi is door twin tig staten ingeschreven, zoodat de voetballiefhebbers ruimschoots hun hart zullen kunnen ophalen Ook de buitenl journalisten zullen waa-dig omvangen wo-den, om hen een juist een beeld te kunnen geven over de cultu reele beteekenis van ons land. Nog eenige dagen en de groote sportfeesten zal een aanvang nemen. BUITENLAND. De Amerikanen, wien wel eens onrechtvaardig is verweten, dat ze den Volkenbond hebben op gericht doch dat ze er hun ver dere steun aan hebben onthouden, hebben met hun jongste vredes nota een krachtige poging ge daan, om de wereld te trekken uit het moeras der bewapenings wedstrijd. in de jongste nota van Kellogg, welke is verzonden aan Engeland, Frankrijk, Duitsch- land, Italië en Japan wordt op gewekt tot het sluiten van een multi lateraal verdrag, waarbij de verbondenen zich verbinden de oorlog als nationaal instrument uit te schakelen en de oorlog bij de wet te verbieden. Reeds voor eenigen tijd hebben Frankrijk en Amerika over een dergelijk ver drag onderhandeld, zonder dat dit evenwel tot een resultaat heeft geleid, in het algemeen heeft het Amerikaansch voorstel een gunstig onthaal ondervonden. Het slagen dezer poging zou een belangrijke vooruitgang beteeke- nen voor de verzekering an den wereldvrede en een einde maken aan een krankzinnige bewapening. Om deze redenen verdient dit voorstel warme toejuiching en in principe stemmen Duitschland, Engeland en Japan met het voor stel van Kellogg in. De Fransche pers evenwel is weinig enthousi ast en is van meening, dat de vroegere Fransche bezwaren niet BINNENLAND. De Eerste Kamer zet de ver dere behandeling over de alge- meene beschouwingen voort. Bij deze algemeene beschouwingen worden in den regel de sluizen der welsprekendheid wagenwijd opengezet en dat wil heel wat zeggen. Het doet ons soms wel eens denken aan een circusvoor stelling, waar de diverse num mers worden aangekondigd De aankondiging van het nummer doet het publiek reeds weten, wat er komen zal, hetgeen ook hier het geval is. Als om strijd worden de oude stokpaardjes van stal gehaald en lustig bere den. De interrupties vervangen het knallen der zweepslagen, doch van het geheel gaat heel weinig bekoring uit, want het programma is oud en afgezaagd en menig verslaggever heeft moeite om een opkomende geeuw te onderdrukken. Nieuwe gezichts punten zijn ook nu niet naar voren gebracht. We kunnen vol staan met te constateeren, dat zoowel rechts als links als wei nig enthousiast is over de hui dige situatie en dat zoodra de kans daar is, rechts de oude coalitie zal herstellen. We zul len ons n et verdiepen in de vraag, of deze mogelijkheid zich binnenkort zal voordoen. We staan nog te ver van de verkie zingen af om voorspellingen te doen, in welke richting de ver kiezingshaas zal loopen. Het beestje gaat een gouden tijd te gemoet, want al onze politieke partijen, en we tellen er in ons kleine Hollandje zeker vier maal te veel, zullen het diertje trach ten te verlekkeren met malsche groene blaadjes om het te be wegen in de gezette strik te loopen. o— Uit de ongelukkenrubriek blijkt weer, dat de lange lijst van slacht offers der onbewaakte overwegen weer beduidend is vermeerderd. Wij hebben voor eenige tijd reeds geschreven, dat er proe- 34. Daar aangekomen, maakte ze halt en itak Oilöane, met afge wend gelaat, de rechterhand toe, terwijl haar linker bevend de deur opemloot. Hij hield hare ijakoude hand vaat ,Zóó willen we niet van elkaar gaan Eliae 1" Nu keek ze h?m aan. Een innig hopelooze glimlach trok om haar lippen. Ze zeide wan hopig ,Jou ia toen onrecht aangedaan, Werner 1 Maar het lijdende deel waaikl,. Dat kun je me gelooven 1 ik heb het tienduizendmaal berouwd ik ben zoo ellendig., ik heb er nu genoeg van Hij legde geruatatellend zijne hand op haar arm. Direct werd ze stil. Haar tranen droogden op. In hem waa een vreemd ge voel bij de aanraking van haar ontwaakt eene medelijdende teederheid tegenover het arme menachenwezen aan zijn zijde, wier geluk en ongeluk hij wa». Hij dacht er aan, dat hij toch veel rijker waa, dan hij eigenlijk witt, Hij bezat op de wereld te ie ziel, die! hem geheel toe- beh ord-. Dat kon miaschie i een koning nog niet zeggen. Hij dacht aaa het nachtgebed der moeder .Lieve God 1 Laai mijn kind niet wee,- alleen naar AH ;a trekken 1" Hier bood het noodlot de hand. Miairhien waa dit wel de groote levenaommekeer Plotieling hief Elite von Wieaer het hoofd op. Ze glimlachte verlegen. Nog hing het glinate- rend nat, zooals de dauwdroppel) aan hare wangen. Ze had mooie, donkere oogen. Z e zag er jooger en zachter uit. Vlug zeide ze zachtjea: ,Go"den nacht 1" en ging naar binnen. Hij riep haar na: .Tot weer ziens I" Toen bleef ze nog even in de donkere deuropening ataan en knikte hem toe: ,Tot weerziens!" Dan viel de deur achter haar in slot. VII. Het wat vijf minuten voor drie. Op klokslag zou de koloniale bazaar beginnen. De breedehal in Berlijn Weat waa nog ledig lange rijen van tentjes, met verkoopitera, vol verwachting, een geur van bloemen en damea- kleeding in de neg koele lucht, een brommen en fluiateren van de militaire kapel, die hare in strumenten stemde. Gabriëlle Lü ïhardt atond cp den achter grond van hare bij elkaar ge zochte oriëntale tent. Van voren legden haar ztat-r en een paar vriendinnen de la fate hand aan de Afrikaantche veikccpatiti. kelen, die allen een merk met prijs droegen. Niemand zou afgez-t worden. Dejo gemeiajea hadden zich in hoerendracht gestoken. Ze waren gelukkig. Ze hadden hoogroode wangen en zagen er uit als soldaten voor den alag. Jammer dat meneer Von Oatö ine zoo vervelend ia F' zeide Giaela Weiferliop. Da jonge weduwe Schrck. Ze had ook j )i t aan hem gedacht. ,Hoe meen je dat zoo, Giae?" .Wel.. Ala ik hem beter kende, dan zou ik hem wel aanklampen om koffiemooatera en pakjes thee uit zijne plantage voor den bazaar". GabriëTe schudde slechts het hoofd eo ging onrustig de paar achreden in de smalle ruimte, achter de verkoopatafel op en neer. Ze droeg een met zilver geborduurd koatuum uit zwart zijden crêpe, dat bijna te ernstig voor deze gelegenheid was. De zuster vrzocht: Doe me zijn weggenomen Verwacht wordt dat Briand eenige wijzigingen zal voorstellen en hoewel de Ameri kanen gaarne over gewenschte wijzigingen zullen worden aan gebracht, dat er practisch al weinig van zal overblijven. Dit zou meer dan jammer zijn. want hetgeen de Volkenbond tot op heden heeft weten te bereiken is niet bepaald erg veel en het slagen dezer poging zou een direct tastbaar resultaat opleveren, waar heel de wereld reikhalzend naar uitziet. o— Zooals de lezer zich nog wel zal herinneren, heeft de Volken bond een commissie van drie ingesteld, welke een nader onder zoek moest instellen naar de wapensmokkeiarij tusschen Italië en Hongarije. Wij hebben de comedie gehad van de verzege ling der wagons, de verkoop der zoogenaamde in elkaar getrom melde machinegeweren enz Deze commissie van drie had de bevoegdheid, zich door des kundigen te laten voorlichten en deze zoo noodig naar Sint-Go- thard te zenden voor 'n plaatselijk onderzoek. Deze deskundigen zijn benoemd en zullen nu ein delijk, nadat er ongeveer vier maanden verloopen, dit onderzoek instellen Wij behoeven van dit onderzoek dus geen groote ver wachtingen te koesteren, want het weinige wat nog te consta teeren is. zal wel afdoende zijn uitgewischt Dit onderzoek moet dan ook wordin beschouwd als een gebaar, dat de Volkenbond staat op haar recht van enquete, als een precedent. Het slot van dit drama zal een lijvig rapport zijn met zeer gewichtige zegels en rapporten, doch dat helaas een groot deel van het prestige van den Volkenbond heeft gekost, hetgeen een meer dan dure prijs moet worden genoemd. —o De aanslag op den Italiaan- schen koning bij diens bezoek aan de jaarbeurs te Milaan, heeft ons duidelijk en klaar doen zien, dat zelfs deze vorst, die een plezier en trek niet zulk een doodbidderigeiicht. De lui wor den bang voor je. We beleven een aardig failiiisemeatje 1" Gabriëlle Lü rhardt bleef «taan en keek door de zaal over de naïeve, jonge gezichtjei, de moederlijk glimlachende patro- neisen, de heertje», die ia Berlijn overdag nieta te doen hadden en nn ali feestcommiaaariaien op en af liepen. .Ik voel me nieta prettig 1" zeide ze. .Ik ging't liefat weer weg, ali ik jullie alleen zou kunnen laten. Ik heb het gevoel: ik paa hier niet. Men behoort ala weduwe niet op eene jaar- irarkt 1" .Je kunt toch niet eeuwig in zak en aach loopen 1" Ze hadden op gedempten toon gesproke i. Een der jonge meis- jea lachte daarom .Past u maar op, mevrouw! Voor van avond habben we eene kale tafel 1" Ea hare buurvrouw riep reed» de eerate, ieta verlegen door het kru'svuur van blikkea en vragen rondwandelende bezoeker* toe ,AU u belieft, hier 1 komt u m rar hier, luitenantwee» maar niet bang, we doen u nieta 1" Maar de kleine artillerie-offi cier ging glimlachend verder. Hij had voor de paar thaWr in zelf niet deelneemt aan de po litiek, althans over geenerlei in vloed beschikt en eerder als een representatief symbool der Itali- aansche eenheid is te beschou wen, nog bloot staat aan de wraakplegingen tegen de facis tische dictatuur. Deze aanslag zal zeer zeker de laatste niet zijn, zoolang Mussolini ieder oppositie en critiek krachtdadig onderdrukt. Het is nog de eenig overgebleven manier van protest tegen deze onderdrukking, zij het dan ook dat het wel een zeer hardhandige wijze van pro- lest is, die in den regel de on- schuldigen laat boeten. Koning Victor Emanuel heeft zich nu naar Tripoli begeven, om aldaar de tweede jaarbeurs te bezoeken, doch we kunnen ons levendig voorstellen, dat hij gezien zijn weinig aanlokkelijke ervaringen te Milaan opgedaan, het bezoeken van jaarbeurzen geen aangename bezigheid zal vinden. Mogelijk zal hij znh evenals Mussolini ook reeds een panser- hemd hebben aangeschaft. o— De weg der Sovjet gaat tegen woordig niet bepaald over rozen en het aantal doornige distels neemt steeds in omvang toe. De staatsmachine verslindt mil- lioenen en schiet desondanks meer in haar bestuurstaak te kort en de tegenwerking onder de bevolking wordt voo tdurend grooter. Verschillende Russische financieele experts zien de toe komst donker in, daar de bodem der schatkist hopeloos bloot ligt en er weinig vooruitzichten zijn, dat de toekomst voor een be hoorlijke bijvulling zal zorgen. De actie der Sovjet tegen de boeren om meer graan in te leveren hebben zooveel succes gehad, dat een groot deel der achterstand hierin is verdwe nen. Dit is dus in zooverre een succes geweest, daar dit althans voor het moment eenige verlich ting brengt. Deze verlichting is evenwel van zeer korten duur, daar de grootere boeren nu voor zijn zak reeda een bepaald veldtochtaplan. Gabriëlle Lün- hardt had zich afgewend, In hare oogen atond heet water. Haar zuatjr vroeg verbaaad .Je huilt? Hebben w e je soms ieta gedaan?" .Och jullie kinderen, jullie .Ja wat heb je dan?" ,Die dingen daar op tafel, Zijne zaken kijk eene, Giae ik heb gedacht, die zijn dood. Maar die leven Dat zijn immera stukken van hem Ze kromp zenuwachtig In elkaar. Het jonge meitje kal meerde haar. .Dat goed waa thuis toch onnuttig vervuild I .Dat hef vervuilen kon, dat is het juist 1 reide de jonge weduwe. In haar sprak eene stem: ,dat is jouw schuld. Be zeten heb je je man nooit verloren eerst nu 1 Deze brok stukken zijn een zinnebeeld daarvan, dat je niets van hem bewaren kunt. Alles is vernield door Ostöone eene geheim zinnige loerende leegte over de puinhoopen". Buiten klonk een militaire marsch. ,Ik had hier niet heen moeten komen", xeide Gabriëlle Lüuhardt tot hare zuster. (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 1