ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN De mensch eo de alcohol. Woensdag 18 April 19?8 Stad sn Platteland* ££»Iïiﻣ*eH, De eeuwige strjjd. Sproeten komen vroeg in Sprutol. Bij aile Drogisten. COUR VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden 1.25 franco p. poet f 1,40 Advertentleprjjs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker-Uitgever J, C. LE BLEU voorheen E. BOOMBLIEK BRESKEN S Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 37e Jaargang Nummer 3320 GRATIS verzekering gulden bij levens- f p n gld. bij dood jlu gld. bij verlies »ps gld. bij ver- i* gid. bij ver- is gid. bij ver- ji gld. bij verlies voor de abonné's tegen /MM lange ongeschikt- |||jj door /ft van een ftji lies van een 4J Hes van een /ft Hes van een lij van eiken ongelukken voorheid tot werken, al? 3 een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" fe 's-Gravenhage. dit is is allerminst het gevatde maatregel kost jaarlijks aan den Staat een slordige zeven ton, die even goed door het patteland ais door de steden moet worden opgebracht. Ook op andere wijze wordt het platteland door het bedrijf van post- en telegrafie stief moederlijk behandeld. Het gebruik van de telefoon is dikwijls duur, daar men spoedig valt onder het intercommunaal tarief; de tele grammen zijn dikwijls lang onder weg; de kantoren zijn vele uren van den dag en ook den geheelen Zondag gesloten. De bezorging der brieven heeft slechts twee maal per dag plaats en eveneens de buslichting; insommige streken slechts éénmaal per dag; dan is er eigenlijk van een postdienst, vooral als de Zondag er ook tusschen valt nauwelijks sprake, in de groote steden echter worden de bussen zes maal per dag ge licht en de bestelling geschiedt viermalen per dag; men schreeuwt moord en brand wanneer het gevaar dreigt, dat het aantal bestellingen zal worden terug gebracht op drie, Wij kunnen ons dat begrijpen, doch men moet toch ook eens denken aan de zaken en de particulieren op het platteland, die minstens even veel behoefte hebben aan een snel verkeer met de overige deelen van het land. Zoo zijn er meer voorbeelden te noemen; dikwijls ook wordt er bij de wetgeving weinig reke- kening met speciale plattelands- belangen gehouden Het maakt veel verschil of de achturige werkdag wordt voorgeschreven voor een machinefabriek, die geregeld winter en zomer kan doorwerken, dan wel voor een dorpssmederij, die des zomeis vroeg open en laat gesloten moet zijn, doch des winters veel minder werk heeft. Hetzelfde zal men merken als er straks een wet op de winkelsluiting komt; het win kelen in de groote steden is iets heel anders dan het doen van inkoopen in de dorpen of ge huchten. En hoe zal het straks worden met de financieele regeling tus schen Rijk en Gemeenten We weten er niets van, doch de regeling die voorgesteld is door de Staatscommissie is voor het platteland zeer ongunstig en niet te aanvaarden. Het valt te be twijfelen of het door de Regee ring toegezegde wetsontwerp er veel beter uit zal ziende ver tegenwoordigers der groote steden tot welke politieke partij zij ook behooren, zitten dicht bij het vuur en zullen niet aarzelen van die aangename positie gebruik te maken. Daarom alleen reeds dienen het platteland en de klei ne steden op hunne hoede te zijn en zich zoo noodig te ver weren Of het daarom noodza kelijk zal zijn, zooais men bijv. in de prov. Groningen schijnt te willen probeeren, een vereèni ging van platle.andsgemeenten op te richten, kan in het midden worden gelaten. Er bestaat eene vereeniging van Nederlandsche gemeenten, die in vele opzichten nogal actief is en we houden in het algemeen niet van verbrok kelinger zijn al zoovele ver- eenigingen 1 A leen wanneer de stem der kleine gemeenten in deze vereeniging niet voldoende tot uiting zou kunnen komen, zou dit een reden kunnen zijn van uittreding Maar hoe dit ook zij, de kleine gemeenten, waarvan sommige het moeilijker hebben dan de groote, moeten niet denken, dat de groote zusters in de eerste plaats de belangen der kleine zullen behartigen. Zij moeten Het is allerminst gewenscht de tegenstelling van belangen, die er bestaat tusschen stad en platteland steeds weer toe te spitsen, doch of men wil of niet, zij komt telkens weer naar voren. Daarbij is de grens tus schen beide niet altijd met juist heid te trekken: de kleine ste den zijn dikwijls meer platteland dan stad en de bewoners der industrieele centra, die zich hier en daar op het platteland ont wikkelen, hebben dikwijls de zelfde belangen als hun kame raden in de groote steden. Maar dit eenmaal toegegeven, springt de tegenstelling dikwijls duide lijk in het oog en ziet men tel kens weer. dat vooral tegenover de groote steden de rest van het land vaak aan het kortste eind trekt of in den hoek wordt gedrongen of dat althans pogin gen daartoe worden gedaan. Een voorbeeld is o. "a. het gewijzigde posttarief, dat voor plaatselijk verkeer voor brieven is verlaagd tot vijf cent en voor briefkaarten tot drie cent. Op zichzelf verdient deze verlaging natuurlijk toejuiching, doch men begrijpt, dat een onderneming, die in Amsterdam, die uiteraard vele klanten heeft in de stad zelf en misschien haar eigen benoodigdheden steeds in Am sterdam koopt, daarvan veel meer profiteert dan eene dergelijke onderneming, die in een kleine plaats werkt en dus spoedig buiten de grenzen van het plaat selijke verkeer is. Wanneer nu het aantal|verzonden brieven en briefkaarten in de groote steden dermate toenam, dat deze portverlaging zichzelf kon bedruipen, zou er nog niet zooveel van zijn te zeggen, doch 33. Hij glimlachte eigenaardig, terwijl hij zijne jat uittrok. Zijne moedei keek hem onruitig aan. Ze was al blij, dat hij niet weg liep. Hij reide niet», maar ging naar binnen en begroette de dame». Eli»e von Wieser, wa» toen hij binnenkwam vuurrood geworden. Miischien had ze hem werkelijk niet verwacht. Hij zag hare verlegenheid en vroeg alleen: „Wel hoe gaat het u Onlangs hadden ze elkander „jij" genoemd. Dat wa» nu zoo'n komedie voor de ande ren „Dank ul En zelf?" „God men leeft Nu zwegen ie. De andere dames babbelden. OatÖme zat met hem ver»trooid aan tafel. Hij verveelde zich. Wat had hij eigenlijk met die oude wijven te maken Wat wa* oude tante toch sfschuwelik leelijk. In Afrika waren eene soort apen met witte bokkebaardjes. Daar leek ze wel wat op. Mevrouw von Wieser had nu niet zooveel te vertellen dan vroeger. God, ja al dat geklets en gezeur Van toen, mat haar vierduiten verstand. Elise zag er vanavond beter uit dan allengs. Ze was met zorg gekapt niet meer die gouvernantenscheiding, maar lierlijk met hooge golven, ze had eene nieuwe purpurkleurige zij den blouse aan, het zinbreld der jeugd, tusschen het grijs en zwart der oude dames onafgebroken bloosde ze. Ze hield den blik op haar bord gevestigd en iloeg nu eo dan de hartstochtelijke, donkere oogen op. Ze nam in het geheel geen deel aan het gesprek der andere dames. Ook hij zat zonder te lachen, in ge dachten i ersonken. Dan plotse ling toen hij het woord Usam- bara hoorde zeggen, luisterde hij aandachtig. De moeder zeide met zekeren trot» „Natuurlijk, drink ik Uaambarakofiie I Dat moet men steunen .Komt die uit Java, Werner?" riep de tante en nu zeide Elise von Wieser plotseling„Van Kilimandscharo iVan het plateau van Handei 1" ,Hoe weet u dat zoo vroeg hij verwonderd. Hare moeder verklaarde „Elise interesseert zich zoo voor dat alles 1" Dat geloofde hij niet. Hij be gon haar, halfluid over de tafel heen, dit en dat te vrageDze was daar ginds in het donkere werelddeel heeiemaal thuis. Hij meende; Dan moet u toch enorm veel van Oost-Afrika gelezen hebben 1" „Ik heb toch tijd genoeg Ze zeide dat, met de stille moeheid der zitteDgeblevenen Eigenlijk ontroerde het hem een weinig. Dit wa» nu de inhoud van dit kort bestaan. Het was toch een eigenaardig gevoel, zoo vsle large jaren, zonder dat men het wist, het middelpunt van een vreemd leven gebleven te zijnEigenlijk moest hij dankbaar zijn, als nog een m msc'n zóó zijner ge dacht I Door anderen werd men toch maar overal verraden en verkocht ,Ja zeker,, nu zou ze wel direct met hem mede naar Afrika gaan. De toestemming hing in de lucht beefde stom boven de tafel, In hem kwam plotse ling de vraag opWaarom eigenlijk niet Het was, als vermoedde zij, zijne gedschte. Weer bloosde ze. Ze stord op en zeide haastig :j .Hartelijk dank, mevrouw 1 Maar nu moet ik weg I" „Zoo in eens. U hebt toch zeker wel vrij gevraagd voor vanavond „Mijne patrones is oud en ziekelijk. Er kan thuis iets ge beuren I Ik heb geen rustige minuut meer Ze liet zich niet weerhouden. Ze nam van de dames afscheid. Hare moeder keek haar daarbij n; uweiijka aan. Die had den geheelen avond geen woord met haar gewisseld. De vrouw de< huizes verzocht: „Wacht u ten m.'nste een oogenj blik, juffrouw Elise Het meisje zal u naar huis begeleiden Maar haar zoon zeide „Laat u dat majir aan mij over I" Juffrouw von Wiei er waagde het niet, iets te antwoorden. Ze zweeg sc'auw, terwijl ze beiden de straat opgingen. „Zal ik je naar een rijtuig brengen vroeg Jtij, ,Ze bedank- ook niet denken, dat de beian gen van het platteland der Re geering zoo buitengewoon ter harte gaan. Zij dienen daarom werkzaam te blijven om te zor gen, dat zij niet de rol van asschepoes behoeven te spelen Onder dezen titel heeft bij de Uitgeversmaatschappij „Giiffioen" te Amsterdam een uitgaaf het licht gezien, waarin door een aantal personen van gezag inza ke het alcoholvraagstuk, het goed recht der matigheid zoowel in het gebruik van alcoholica als in de wettelijke bestrijding van het alcolisme wordt bepleit uit medisch, staatsrechtelijk, gods dienstig en maatschappelijk oog punt, terwijl daarna een aantal uitspraken van vooraanstaande Nederlanders over plaatselijke keuze volgen. Uiteraard zijn het meest ac tueel de artikelen, welke verband houden met de wettelijke drank bestrijding, in het bijzonder, met het ontwerp eener nieuwe Drank wet, waarbij de Minister van Arbeid de invoering van plaat selijke keuze heeft voorgesteld. In het artikel van Prof. Dr. J. G. Sleeswijk wordt de plaat selijke keuze bestreden op den principieelen grond, dat we daar mede worden tot den speelbal van de grillen der massa, en op den practischen grond, dat men er de echte alcoholisten niet door redt doch daarnaast een groot aantal gedemoraliseerden schept; immers, er blijft bij een sterke minderheid een wrevel bestaan die zich uit in stelsel matige ontduiking, smokkelarij en knoeierij. In Finland, thans te bijna o tsteld. NatuurlijkZij had voor zoo iets geen geld, Eeo tram was ook niet io de nabijheid. Te voet zetten ze hun weg door de nachtstilte vooit. Op eens bleef ze staan en vroeg: Gelooft u iemand, als hij zijn woord van eer geeft „Wie moet dat dan geven?" „ik r* „Dan gelotf i: 't natuurlijk!" Ze haalde diep adem. „Nu, ik zweer u, ik heb niet het flauwste idee gehad, dat u zoudt komen Integendeel Mama heeft me verzekerd u was van avond toch bij iemand uitgenoodigd 1 We kon den gerust de uitnoodiging van uw moeder aceepteeren I Toen liet ik me overhalen ik wilde op deze manier zoo gaarne meer van u hooren hoe u zich ge voeltwat u doet.. U was onlangs ook zoo karig met uwe woorden „Elise .Maar ik wilde me niet op dringen me daar zoo aanstel len, alsof,." Plotseling begon ze luid te schreien. Ze trok haar zakdoek te voorschijn en drukte hem tegen den sluier. De harts tocht harer natuur brak door. Hij wilde haar kalmeeren. Hij wist niet, hij kon nooit goed met vrouwen in zoo'n geval, omgaan. Gedurende zijn verblijf in de wildernis waren hem de blikken en woorden daartoe eerst juist vreemd geworden. „Wees toch verstandig, Elise 1" hernam hij gedempt. ,Wat ii er gebeurd?" verbondsland, vernam hij niets dan klachten, en het oordeel over de drooglegging der artsen, die de bedenkelijke gevolgen van het clandestien misbruik dage lijks waarnemen, is in één woord vernietigend. Mr. Joh. J. Belinfante stelt in zijn beschouwing voorop, dat er voor den wetgever, gezien het feit, dat het alcoholisme ten on zent gestadig in omvang en beteekenis is afgenomen, veeleer reden zou zijn om zich geleide lijk terug te trekken dan om de reeds tegen het euvel genomen maatregelen te gaan verscherpen. De wetgever in Duitschland heeft dan ook bij de jongste drank wetherziening tereiht de plaat selijke keuze uitdrukkelijk afge wezen en haar op p incipieele en practische gronden bestreden. Belangwekkend is ook de ver handeling van den heer |.E. van der Wielen, die vertelt hoe in de landen, waar een protf is geno men met een wettelijk, hetzij beperkt, hetzij volledig drank verbod, die proefnemingen op teleurstelling zijn uilgeloopen. Het doel daarvanvolksnuchter heid te bevorderen, is niet bereikt; integendeel werd onmiskenbaar schade gedaan aan de matigheid- propaganda, aan de volksgezond heid, aan den eerbii d voor wet en gezag, aan de moraliteit in het alg-meen Deze resullalen moeten doen vertrouwen, dat or.s land voor dergelijke noodlottige proefnemingen zal worden ge spaard. Ingezonden Mededeeling. het voorjaar, koop tijdig een pot Ze ging niet verder. Ze was geheel buiten zich zelt. Ze beet in haar zakdoek. Ze stampte, in onmachtige gramslorigheid, met den voet op den grond. .Ik heb er genoeg van 1 lk ben 't moe! Ik wil „iet meer leven 1 .Maar ik bid je 1" Ze luisterde niet naar hem. Ze liet hem haar gelaat niet zien. Ze stond hulpeloos tegen een lantaarnpaal gesteund. De nacht wind speelde met de gioote goedkoope hanenveer op haar hoed. Onder het grijze mantel tje schokte haar lichaam door het huilen. ,God.. waartoe is men op de wereld 1 Dat zou ik wel eens graag willen weten IIk ga trouwens het water in I" Gelukkig was geen water in de nabijheid. Het was haar on mogelijk, haar dreigement uit te voeren. Maar Werner von Os- töone voelde zich toch naait haar zeer beklemd en daarbij vol van een onveiklaaibaar schuldbewustzijn, cfschoon hij daar toch waarachtig niets aan kon doen. „Elise er is toch geen reden je zoo overstuur te maken kom wees verstandig zeg nu eens, wat ligt je op 'thart?" „Ik zeg het niet Haar stem was barrch. Ze had zich plotseling opgericht en liep met groote passen, alsof ze vluchten wilde, om maar vlug haar huis te bereiken. (Wordt vervolgd,)

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 1