ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN De eeuwige strijd. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN TnofaT breskens Zaterdag 14 April 1928 Nummer 3319 Weekrevue. BRESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.2: c p. i ,40 1 Advertentlepr jjs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. resjel. Druks litgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot u i t c r i fj k Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 37e Jaargang GRATIS verzekering aan gulden bij levens- j«a gld. bij dood ft u gid. bij verlies «a gld. bij ver- ja gld. bij ver- atr gld. bij ver- ia gld. bij verlies voor de abonné's tegen VUn lange ongeschikt- jiQ door vaneen hij lies van een 4Q lies van een Zn lies van een IQ van eiken ongelukken voor(éwV heid tot werken. ■L? een ongeluk. a hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij .Fatum" te 's-Gravenhage. BINNENLAND. De Paaschdagen liggen weer achter ons en zoowel onze in wendige organen, als onze por- temonnaie is aan een zware proef onderworpen geweest Ieder heeft de Paaschdagen gebruikt en doorgebracht op de wijze, zooals men zich dat voor zich zelf en eventueel voor zijn gezin het beste voorstelde. Op de pier, in de duinen langs het strand, bij de bloembollen- velden, in bosschen of dancings, in de warme atmosfeer van po litieke congressen, thuis bij de radio, prettige lectuur en een lekkere versnapering, kortom er is op dit terrein een ongekende keuze en verscheidenheid Het mooie weer had een ware uittocht uit de steden tot gevolg en duizenden stedelingen hebben voor een wijle verpoozing trach ten te zoeken in de provincie. Alle middelen van vervoer wer den gerequireerd om deze kleine volksverhuizing te bewerken. De spoorwegen hebben tien tallen extra-treinen moeten in leggen, om de stroom van rei zigers te kunnen vervoeren. Zoo wel de vervoermiddelen, als de verschillende winkeliers hebben goede zaken gemaakt. Vooral de laatsten zullen de Paschen geen slecht hart toedragen —o Of het voor al die uittrekken de stedelingen een werkelijke ontspanning is geweest mag op recht worden betwijfeld. Het is werkelijk geen pretje, om belast en beladen ingepakt als haringen in een ton, in een benauwde treincoupé of dito autobus ge stopt te worden. De benzine geuren zullen er in het laatste geval niet toe hebben bijgedra gen, om het genot te verhoogen. De ontspanning gaat dan al spoedig over in een geduchte inspanning. De duizenden bezoe kers van de bloembollenvelden hebben hun veege lijf gewaagd aan een eindelooze rij van au- ?S«FIX.X.£T6K. 32. Toch zag hij niet tegen de moeite op, bij die zich andere door zijne vrienden liet opzoeken, twee-, driemaal de trappen naar diene vrijgezellen*oning op te klauteren, totdat hij hem einde lijk eens thuis trof, en wilt dan, toen ze tegenover elkaar zaten, weer niet waartoe hij ergerlijk gekomen was. De kapitein lachte echter vergenoegd. Hij dacht aan on langs een echte rare h'storie, die herrie bij Liiihardt.. die goede aesthetische schoonzuster met hare naïeve ontsteltenis.. Nog drie dagen later had ze heel groote oogen .Ze leeft immers in de maanl" meende hij. ,Een gek mensch zoo mooi als ze ook is.. 1 Toch schijnt ze aan Wkigerow nader hand grondig haar meening gezegd te hebben. Hij ging ten minste met heele roode ooren weg en is na dien tijd niet meer teruggekomen Bij het woord .Lüohardt" uit den mond van den andere, was het ha't van Oitchne lamen- tomobielen, welke ook al door hun benzinedampen en stofwol ken een heel groot deel der lenteweelde gfondig hebben be dorven. Velen der bezoekers zullen achteraf tot de ontdek king komen, dat het genotene in wanverhouding staat tot de gebrachte geldelijke cffers. Met een zucht van verlichting zullen ze hun dagelijksche bezigheden opnieuw hebben opgevat. Ook onze fiscus deed schrijver dezer rubriek van zijn hervatting blij ken, door een dwangbevel, het geen me tevens hardhandig her innerde aan de nadee'en van mijn staatsburgerschap. Niettemin staat het te prijzen, dat ze hier mede tot na de Paschen hebben gewacht. o— Overigens is het nieuws voor een overzicht, gedurende de Paschen erg schaarsch Onze Eer ste Kamer zit nog steeds in de begrooting en als ze het huidige tempo volhoudt zal met Kerst mis de zaak zijn afgehandeld, als alle bestreden en nietgoe- gekeurde uitgaven reeds aan de gelukkige eigenaren zullen zijn ter hand gesteld. Het zou een dure geschiedenis worden, indien de heeren afgevaardigden hun verlangde f 40 per dag zouden krijgen. o— Het gehouden congres der S. D. A. P. te Utrecht heeft al zeer weinig nieuws gebracht. We zullen den lezer niet vermoeien met een opsomming van al het besprokene. We volstaan met te constateeren, dat het er af en toe nog al warmpjes toeging en dat verschillende punten, o. a. het militaire vraagstuk zoo dui delijk zijn besproken, dat het voor velen zoo helder is gewor den als koffiedik. De meenings- verschillen zijn verder met den mantel der liefde bedekt en voorloopig uiterlijk althans van baan BUITENLAND. Parker Gilbert, de Amerikaan- sche ageni-generaal voor de Duitsche herstelbetalingen heeft getrokken het had 'n oogen- blik stilgestaan, Hij ondervroeg zichzelf. Dat gold niet den dooden vriend. Maar zijn levende vrouw. Opeen» begreep hii, dat hij alleen hier v.a» om meer,, heel veelover haar te hooren ,Ver»choont u me, al» u belieft, een oogenblik van mevrouw Lü ihardt, beite Bankholtz 1" zeide hij ruw. „Ik vind haar werkelijk niet zoo intere*»ant I Ik heb andere dingen in het hoofd 1" ,Wat dan, oude ijzervreter „Ik wil me tegen die vervloekte openlijke schandelijke praatje» verdedigen. Die doen me zakelijk heel veel ichade De geldschie ter» worden aogrtig 1Gi»teren ging me weer zoo'n oompje met tien mille er van door. Nee gruwel wilde hij niet, vertelde hij „Ja. Dat i» werkelijk beroerd. Men moet daar iet» tegen doen.. Weet u wateen vergadering uitichrijven „Dat was een pracht-idée 1" „Geen volksvergadering, waar ze op hui»»leutel» fluiten en met bierpotten gooien Alleen uit- genoodigde lui, uit kringen waarop we gewicht leggen prachtig. Ik zal een comité bij elkaar trommelen", zich reeds geruimen tijd geleden uitgesproken voor een definitieve oplossing van het geheele repa- ratieprobieem. Theoretisch is op papier alles geregeld, doch dit wil nog geenszins zeggen, dat er praciisch geen grooie bezwa ren tegen bestaan Parker Gilbert, die wel het beste op de hoogte is van al de moeilijkheden op dit gevaarlijke gebied, maakt een tour en na Londen en Parijs te hebben bezocht, heeft hij be sprekingen gehouden te Rome. Het doel van deze besprekingen is, eens te polsen, hoe de ver schillende belanghebbende slaten s aan tegenover een eventueele herziening van de regeling vol gens het plan Dawes. Poincaré heeft heeft te Carcasone onom wonden verklaard, dat Frankrijk hieraan zijn volle medewerking zal verleenen, onder voorbehoud van Frankrijks veiligheid en recht op schadeloosstelling. De geheele kwestie komt in het kort hierop neer Duitschland heeft zijn vast gestelde herstelbetalingen te doen aan alle geallieerden, leder dezer laatsten ontvangt het in onder ling overleg bepaalde percentage. Alle geallieerden staan bij Ameri ka dik in het krijt voor de aangegane ooiiogsieeningen en hebben een aanvang gemaakt met de terugbetaling dezer schul den. Deze aflossingen houden voor een belangrijk gedeelte verband met het van Duitschland binnenkomende bedrag, dat ieder jaarlijks ontvangt. De Duitschers hebpen steeds tot in den treure betoogd, dat de vastgestelde bedragen, welke het had en heett op te brengen, veel te hoog zijn. Nu het gezond verstand zoo langzamerhand weer terugkeert, beg nt men dit ook in de vroe gere geallieerde landen in te zien. Al de Europeesche staten zijn genegen een deel hunner vor deringen op Duitschland te ver minderen, indien ook Amerika een dee! zijner eischen ten hun nen opzichte laat vallen. Hier ligt dus het zwaartepunt van de geheeie eventueele reorganisatie der herstel en schuldregelingen. Kapiteiu Bankholtz *a« ten eerlijke vent en gaarne tot een vriend»chap»dien»t bereid 1 Hij beilootHet i» ook mijne achoon- zuiter 1 Haat man was uw vriend. Heett vele expeditie» met u meegemaaktOfschoon zij zich niet in het minit om onze zaakj-s stoortzoo'n beetje Duitsche kolonie» dat is ver beneden haar waardigheid! Ik geloof die weet nu nog niet of Kiautschou in Afrika of ergen» ander» ligt" Daar wa« ze weer. Ojtöine maakte eene onwillekeurige be weging. Hij wilde den andere in de rede vallen. Maar hij kon niet. Hij moest meer over haar hooren. Zijne ziel, nam de minit belanglooze woorden, die haar golden, begeerig in zich op. De Zuid-Afrikaan lachte .Wereldvreemd ia ze ala een kind Met al haar veratand I „Eene vreemde vrouw 1 Ze bouwt alles naar hare principes op harmonie, dat i» in het leven de hoofdzaak zegt ze harmonie in zich zelf I" „Kortom, een atukje egcïimel" Werner von Ostöme schoof zijn stoel terug en stond op „Beste vriend Daaraan 1» haar man ten gronde gegaan dat heb ik haar gezegd en dat durf ik ledereen zeggen en dat zal Doch in verband met de ver kiezingen in de verschillende staten, kan het vraagstuk heden niet ter hand worden genomen Dit zal eerst mogelijk zijn indien de vetkiezingen zijn afgeloopen. Ai deze besprekingen zijn dus niets anders dan voorbereidende werkzaamheden, welke, zoodra het tijdstip voor handelen is aangebroken, het mogelijk maken, dat deze belangrijke zaak direct ter tafel kan worden gebracht. De Duitsche minister van finan cieën brengt als goed Katholiek een bezoek aan den Paus te Rome en zal tevens met zijn Italiaansche college wel eenige besprekingen voeren. Van Duit sche zijde is dit ontkend, doch uit de practijk weten we wel, hoeveel waarde aan dergelijke ontkenningen moet worden ge hecht. o— Mussolini heeft het den laatsten tijd bepaald druk met het ont vangen van buitenlandsche di plomaten, die persoonlijk met den Duce van gedachten willen wisselen over voor hen belang rijke onderwerpen. Behalve Par ker Gilbert en Kohier, de Duit sche minister van financieën, is ook de Turk Tewfik Roesjdi Bey op bezoek De verhouding tus- schen Turkeije en Italië liet den laatsten tijd veel te wenschen over en had dringend gebrek aan wat meer hartelijkheid. De Turken waren bevreesd, dat de expansie politiek van Mussolini in het Oosten voor hen onaangenaam kon worden Italië moet jaarlijks duizenden Italianen kunnen spuien naar het buitenland, daar het moederland niet in staat is hen allen te voeden. Dit is altijd en ook nu nog een der ernstigste regeeringszorgen van Italië ge weest en ook de Duce, die in derdaad in verschillende opzich ten veel goed werk heeft verricht, breekt zich dagelijks het hoofd, om zijn onderdanen ergens te plaatsen. Hij heeft reeds meer dere malen in zijn bekende rede_ voeringen op meer kolonieën" aangedrongen en de Turken vreesden, dat hij zoo noodig zijn ztch ook nog wel een» aan haar wreken .Dan achat u haar werkelijk te gering Bankholtz v ergezelde den bezoeker tot aan de deur. „Die heeft een «talen kopt.. Nu, die zaak met die vergade ring bediaaelen we ncgl kunt zich geruat op me verlaten Bo jour, Ostö me Toen de plantagebestuurder, als altijd in het nat'toude weer huiverend de handen diep in de zakken van zijn overjas, naar hui» giDg, om bij zijne moeder te aoupeeren, aidderde de haat tegen Gabrëile Lüohardt heftig in hem na. Eigenlijk wti het belachelijk, eene vrouw te haten. Hij vond het niet de moeite waard. Hij dacht; ,Als ik haar man geweest wa», ik zou haar verduiveld de tanden hebben laten zien I" Dan gingen zijne gedachten verloren. Hoe zou het geweest zijn, als Paul Lüahaxdt niet getrouwd wa». Vrijgezel geble ven was, zooal» hij, Ostönne, het wel altijd zou blijven 1 Al» hij daa na twee jaren weer naar Europa kwam, had hij misschien al de eerste grijze h&frft men werd spoedig oud daarginds zijne eenigtte vriendin op de wereld, de oude tpaedtr, lag expansie-politiek wat de Zuidkust van Klein-Azië betreft, met ge weld zou ondersteunen. De gevoerde besprekingen heb ben een betere atmosfeer ge schapen en zullen leiden lot een handels- of veiligheidsverdrag. Hoewel een papieren verdrag alleen dan waarde heeft, indien er werkelijk ernstig naar wordt gestreefd, het na te komen, is dit toch een stap in de goede richting. De Italianen zullen zich ongestoord in Zuid-Anatolie kun nen vestigen en beide partijen zijn voldaan over de bereikte resultaten. o— Van Italië zullen we even overstappen naar Japan. Nu de censuur in Japan is opgegeven en de bladen weer berichten mogen geven over den politieken toestand van Japan, is bekend ge worden, dat ruim 1000 leidende communisten zijn gearresteerd. Dit is voorwaar geen halve maat regel. Deze arrestaties op groote schaal zijn het gevolg van het ontdekken van een complot, dat volgens de berichten niets min der beoogde als een grondige ondermijning van het heerschen- de gezag. Natuurlijk was ook een aanslag in voorbereiding om den mikado naar andere gewes ten te doen verhuizen, hetgeen evenwel allemaal door het krach tig ingrijpen der regeering tijdig Is verijdeld. Uit het ingestelde onzerzoek moet zijn gebleken, dat Moskou aan al deze aange name plannen niet vreemd is en dat de Sovjet de Japansche geestverwanten met geld heeft gesteund. Deze heeren schijnen steeds over geld te beschikken, als het er om gaat p-opaganda te maken en dit is voor de heeren belangrijker dan dit aan te wenden voor hun eigen land, dat het zoo bitter noodig heeft De Japansche regeering heeft de ontbinding gelast der proletarisch extremistische partij en twee extremistische organisaties Er heb ben nog steeds nieuwe arresta ties plaats en hoe langer hoe meer blijkt, welke rol Moskou hierbij heeft gespeeld. De in- onder de groene zoden, vreemde gezichten keken hem aan Dan wa» het stellig te laat voor een eenzamen woudlooper, als hr, geworden In de voorkamer hing damet- goed. Eene oude tante was d'r, die hij verafichuwde. Zijne moe der kwam hem tegemoet. Ze wa», men kon 't haar aanzien, verlegen. ,Zeg, Werner,, ben niet kwaad I Ik heb bezoek!" ,Ja, ik hoor die oude kwartel al hier!" Toen vroeg hij verwonderd „Met wien spreekt ze nu dan Dog binnen Mevrouw Von Ottönne haalde diep adem. .Miischien heb ik er niet goed aan gedaan, Werner I Dan moet je me atraks maar berispen. Je kunt trouwen» nu nog terug gaan, ze weteo niet dat je komti" .Wie?" Ja zie je een dezer dagen In de tram, trof ik Mevrouw Von Wieser toevallig vroeg Ik naar hare dochter.." ,En nu zitten ze bij u zeide Ostönne droog. ,Jai Weet je Werner.." „Ik weet alle», mamal" (Wordt vervolgd J

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 1