ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN De eeuwige strijd. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 37e Jaargang WoensiL 4 April 1928 Nummer 3317 Ingezonden Mededeeling Vrouwenhanden Weekrevue. Ingezonden Mededeeling. Sproeten komen vroeg in (Wordt virvolgtL) RESKENSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent lngez. Meded. 30 ct. p. regel. Druk, e jitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK 1 ;r BRESKE S p°J«f'9ro Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk :-: Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur GRATIS verzekering gulden bij levens- gld. bij dood gld. bij verlies tra gld. bij ver- it gld. bij ver- air gld. bij ver- ja gld. bij verlies voor de abonné's tegen vlij] lange ongeschikt- jijfj door /Q van een hu lies van een 4Q lies van een /n lies van een IQ van eiken ongelukken voor: heid tot werken. s»ï een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. hierover te oordeelen, alvorens hierover te beslissen. Zoowel de Raad van State als het Mi nisterie hebben hiertegen be zwaren en het ministerie ont kend de ong nstige meening van de commissie over de be reikte resultaten, hoewel wordt toegegeven, dat het bereikte niet voldoende is. Het verslag de commissie is een aanklacht tegen de geringe ondervonden medewerking. De Raad van Sta te wijst er op, dat de ernstige wil tot bezuiniging nog niet vol doende tot de verschillende departementen is doorgedrongen en hoopt dat de commissie hierin geen aanleidnig zal vinden het voorbeeld der vorige com missie welke er het bijltje heeft bij neergelegd, te volgen. Hieruit blijkt wel, dat er nog altijd een deel onzer leidende ambtenaren zijn, welke de belangen van ons kostbaar bestuursapperaat stellen boven het algemeen landsbelang. Dit is te betreuren en maakt voorloopig een einde aan de billijke verlangens van een groot deel onzer staatsburgers, welke reikhalzend uitzien naar een zuiniger beheer. Jan Symen pinkt opnieuw een traan weg en een zware zucht ontsnapt zijn be klemde borst. BUITENLAND. Het ontwapeningscomilé te Geneve heeft de verder bespre kingen gesloten en een resolutie aangenomen, waarin wordt be paald, dat de nieuwe zitting zoo mogelijk voor de bijeenkomst van den Volkenbondsraad zal worden gehouden. In deze zin ligt het geheele drama opgeslo ten. De zoQveelste acte van het groote werelddrama is er geweest en we kunnen constateerenr dat het geenszins een succes is geweest. Het wantrouwen onder de staten is zoo groot, dat er van een vooru'lgang op dit ge bied eenvoudig geen sprake kan zijn. Dat de voorstellen der Russen werden verworpen is logisch. Onlogisch is het, dat de Russen de gelegenheid werd gegeven, hun humbugreclame de wereld in te slingeren en dat de vertegenwoordigers der an dere staten hier zooveel woor den over hebben vuilgemaakt. De Russen zijn de eenigsten, welke met voldoening op deze comedie kunnen terugzien. Ze hebben hun rol uitstekend ge speeld. Het Russische voorstel zou bij aanvaarding heel Europa aan hen hebben overgeleverd. Dit voorstel beoogde alleen het houden van een militaire politie macht welker sterkte zou wor den bepaild door de lengte der landsgrenzen en het aantal inwoners. De Russen zouden dus verreweg het sterkste leger hebben en zouden dankbaar van deze gelegenheid hebben gepro fiteerd, door in den kortst moge lijken tijd hun slag te slaan. Het vraagstuk der ontwapening is ontzaglijk moeilijk op te lossen. In de eerste plaats moet het heerschende wantrouwen worden weggenomen. Zonder vertrouwen is aan internationale ontwapening niet te denken. Dit is de basis, waar alles op moet berusten en waarop moet worden verder ge bouwd. Hoe het met dit vertrouwen is gesteld, bewijzen ons de be oordeelingen over het nieuwe Engelsche voorstel, betreffende het bouwen van kleiner slag van schepen. De Engelschen stellen voor, de tonnage der slagschepen terug te brengen van maximum 35000 tot 32000 ton. Dit voorstel zou een aan merkelijke besparing beteekenen, indien dit kans van slagen zou hebben. Deze voorstellen zijn voorgelegd aan Amerika, Japan, Italië en Frankrijk Volgens de verschillende perscommentaren op dit Engelsche voorstel, is het zeer waarschijnlijk dat deze welke door de schoonmaak ruw, rood of beschadigd zijn, worden weder gaaf, zacht en blank door Doos 30 en 60, PU ROL Tube 80 ct. BINNENLAND. Het is een zeer bekend ver schijnsel, dat het beheer der openbare middelen wel eens heel wat te wenschen overlaat. In verschil ende gevallen wordt er op buitengewoon eigenaatdige wijze met de openbare kas om gesprongen. Een merkwaardig voorbeeld levert ons een ver slag der Eerste Kamer. Dit hooge college dat met buitengewone zorg de landsbelangen behartigt (wie lacht daar) heeft een avond vergadering gehouden van zegge 17 minuten. De verslaggever van de hooge vergadering had een zeer gemakkelijke taak. Het eenige punt van de vergade ing was het trekken der afdeeiingen. Er waren 37 senatoren aanwezig, zoodat dit heele blijspel, voor de senatoren althans, het rijk maar eventjes 37 maal f 20 kost zegge en schrijf een slordige f 740 Het is maar een peulschilletje en het valt in het niet bij de groote verdiensten dezer afge vaardigden, welke voor die f 20 genegen waren een kleine wij ziging in hun avondprogramma aan te brengen. Het lezen van dit verslag deed schrijver een oude mop te binnen schieten en wel deze Een onzer grootste politieke figuren van den laatsten tijd werd destijds voor de eerste maal aangezocht voor het aanvaarden van een plaats in het ministerie. De adspirantminister was beschei den van aard en vroeg 24 uur bedenktijd. Gedurende dezen tijd vroeg deze brave vaderlan der zich af, of hij de aangebo den post zou aanvaarden. Zijn moeder zag zijn zware tweestrijd en stelde hem de vraag„Neem je de aangeboden post Het antwoord luidde„Moeder ik denk, dat ik er maar voor be dank, want ik gevoel me niet be kwaam genoeg voor deze ver antwoordelijke positie." De moe der van deze groote Nederlander zeide hierop„Jongen neem jij gerust de aangeboden plaats, want jij weet nog niet, met hoe 9S9&.2.SY6K. 30. Eigenlijk heel verstandig., de eenige uit het geheele ge- zelichap, die idee voor dew er. kflijkheid behouden had maar Oatonne ondervond daa'door een onbehagen. Hij voelde een onbestemde vijandigheid tegen over hem in zich ontwaken. Dat had hij reeds in het begin voor hem gevoeld. Ze hadden elkaar, toen ze voorgesteld werden, uiterst koud begroet. Hij wilde Wingerow niet meer zien, hoe hij in verrukking gebracht, de niets vermoedende huisvrouw aanstaarde hij giog op de pun ten van zijn voet naar den in gang van de muziekzaal. Daar ging hij voor het levensgroote albasten Hermesbeeld van Ga- briëlle staan. Het jeugdige, mooie, strenge hoofd keek hem Vrijmoedig in de oogen. Hij meende allengs een glimlach in den dooden steen te herkenneD, door wiens poriën het licht van boven in het bedriegelijk leven Schitterde een geheimvollen glimlach vreeselijk en lief weinig verstand er soms wordt geregeerd". De goede man heeft daarop het ministerschap aan vaard en was werkelijk een bui tengewoon verdienstelijke kracht. o— Heel Twente heeft met groote vreugde kennis genomen van het regeeringsbesluit, waarbij is be sloten, dat de uitvoering van het Twente Rijnkanaal zal plaatsheb ben. De lange lijdensgeschiede nis is eindelijk besloten meteen daad Jaren en jaren is aan de ze plannen gewerkt en de re geering had reeds eerder belof ten afgelegd. We gaan evenwel niet over ijs van één nacht en daarom lieten ze de plannen eerst eenige tientallen jaren op het departement bezinken. Iedere lezer zal de groote waarde van een goed bezonken oordeel hoog waardeeren en het nu genomen besluit verdient deze hooge waar deering zeer zeker. Dit kanalen complex zal zeker in belangrijke mate toe bijdragen tot een ver dere ontsluiting en ontplooiing van het nijvere Twente en bo vendien zal het medehelpen aan de bestrijding der werkeloosheid. Hierdoor wordt dus een twee ledig doel gediend. o— Het verslag .van de Bezuini gingscommissie over 27 is ge publiceerd. De commissie heeft een wetsontwerp aangeboden, waarin wordt aangedrongen op een instelling van een kamer van advies, bestaande uit vier voor hun leven benoemde en gesalarieerde leden en vier bui tengewone leden, welke alleen eenige vergoeiing zullen genie ten voor onkosten en dergelijke. Deze kamer van advies val over nieuwe wetsontwerpen adviezen geven, wat de financieele draag wijdte van de aangeboden wets ontwerpen betreft, zoodat de Kamer beter in staat zal zijn het voorjaar, koop tijdig een pot Sprutol. Bij alle Drogisten. gelijktijdig het icheeu, aliof de lippen «preken wilden als wat dat daar voor hem een we zen van vlench en bloed eene dubbelgangster van de jon ge vrouw daar binnen zij zelfHij dacht bij zichzelf „mooi i» ze"., en keek naar binnen, om haar met haar even beeld te vergelijken. Vanbinnen klonk zegevierend haariopraan: „Frau Minne kennteit du nicht Nicht ihrea Zauben Macht Leben und Tod Sind untertan ihr, Die lie webt aui Luft und [Leid I" Haar item wai krlitalhelder, hartitochtelocs. Ze vulde zoo machtig de ruimte, dat zelfi de glasruiten zachtjes meedreunden. Ze libreerden metaalachtig in de ooren van Oitö me. Hij keek nog steeds naar Gabriëlle. Ze keek hem, terwijl ze zong, kalm in de oogen. Dan wendde hij zich af. Voor hem itond het ineeuwige beeld in het palmen- groen en glimlachte. Hij had veel lu t, het met de vuiit te vernielen. Hij dacht bij zichzelf somber: „Ik haat j el.. En hem was 't, ala antwoordde de lippen der witte vrouw s ,Ik Jou ook Dan gaapte hij bruik achter de voor zijn mond gehouden haid. Het liet hem koud, dat majoor Von Wingerow dat zag, en hem een misnoegden blik toewierp. Hij ging weer naar de groote roode kamer te ug. Daar lage i de avondbladen op tafel. Hij bladerde daarin, ongegeneerd of men het kraken daarbinnen hoorde. Hij overvloog hef bericht over de verhandelingen van den Dultichen Rijksdag. Hij had daar zelf vanmiddag op de tribune gezeten en dat gepraat mee aangehoord en de vuist in den zak gebald, omdat hij niets antwoorden mocht. Hij zou toch niet ver met zijn antwoord ge komen zijn. De beambten ston den vlak naast hem, en buiten was de frisiche lucht De eene kerel daaronder in de zaaldie kleine ruziemaker, met de faussetstem, den kalen kop, den kogelbuik, onder het verkreukte vestdat was de ondeugendste geweest. Hierstond uitvoerig zijne rede, die men door het alarm maar half had verstaan „Bewijzen voor dezen gruwel io Afrika? Mijne Heeren Wij hebben getuigen I Ooggetuigen! De Eerwaarde pater Jan Bap- tiste, van de orde der witte vaders, een Elzaiser, heeft zich van Afrika naar zijne geboorte plaats bij Colmar ingescheept. Ik heb alle redenen te hopen, dat hij nu ook spoedig naar Berlijn zal komen. En dan Werner Von Ostöme merkte niet, dat binnen de muziek op hield. Eerst toen zich de kamer met gasten vulde, keek hij op. Hij moest een oogenbli'tje na denken waar hij eigenlijk was. Hij was geheel in beslag geno men door zijne eigen zaak, „Dat is juist het ongeluk", hernam hij biusk tegen Gabriëlle, die nog warm van het zingeo, met lichtroode wangen en glin sterende oogen, hoog en slank in haar wit costuum, voor hem stond. „Paul heeft het daar ginds ook vaak gezegd: „We zijn ezels! We offeren ons voor een ploertenvolk op. Bij ons is bier nog dikker dan bloed!.." Ze begreep niet direct wat hij bedoelde. In haar plaats, antwoordde Wingerow: „Het is in Afrika nog niet zoo als het eigenlijk zijn moet 1" De plaotagebestuurder hief geërgerd het gebruinde hoofd op. poging een doodgeboren kindje is. De aangevoerde bezwaren zijn niet eender, doch in één ding zijn ze allen ge ijk n.I. wantrouwen. Tusschen iedere regel critiek is dit wantrouwen te voelen. Ze zien er niets anders in, dan een handige Engelsche zet, welke zich op goedkoope manier de hegomonie ter zee wenscht te verzekeren. Wij blij ven dus maar doordraaien in die gevaarlijke cirkel en de krank zinnige wedloop der bewapening duurt ongebreideld voort. Niet temin is iedere staat overtuigd, dat de schuld bij de anderen ligt De pot verwijt de ketel, dat ze zwart ziet. o— Er is eenige vooruitgang te bespeuren in de betrekkingen tusschen Italië en Frankrijk Ver schillende factoren hebben hier toe het hunne bijgedragen. Italië heeft deelgenomen aan de vier mogendhedenconferentie, die bij eengekomen is om wijzigingen in het statuut van Tanger te onderzoeken. De nieuwe Fransche gezant, de Beaumarchais, heeft verschillende besprekingen met Mussolini gehouden, welke de politieke hemel merkbaar hebben opgeklaard. De herziening van de Fransch ltaliaansche handels overeenkomsten van 1923 en 26 was de eerste schrede op den weg naar een betere verstand houding De beraadslagingen over Tunis en Libië hebben tot op heden een gunstig verloop en hoewel hierin nog lang geen overeenstemming is bereikt, scheppen de vriendschappelijke besprekingen de mogelijkheid voor een beter begrijpen en waardeering. o— De paus heeft in een rede voering zich eenigszins gekeerd tegen het facisme. Mussolini heeft in deze redevoering twee onaangename dingen moeten ervaren. De duce is gewend, dat hij alleen het evangelie verkon digt en heeft zich bovendien gevleid met de gedachte, dat hij er in zou slagen de Romeinsche kwestie op te lossen. „Hoe bedoelt u dat, majoor?" „Ik bedosl, dat deze koloni aal-historietjes in geen opzicht tot ons aanzien bijdragen!.. De beide mannen keken elkaar recht in de oogen. Ostöinehad, het vreemde, hem zelf onver klaarbare gevoel io dien vreem de, dien hij heden voor den eersten keer in zijn leven zag, een mededinger te bespeuren. „Was u wel eens in Afrika, majoor „Neen I" „Dan spijt het me!.. Met heeren zonder zakenkennis ben ik niet in staat te debatteeren De gasten trokken onbehaag lijke gezichten. Kapitein Bank- holtz stond vlak tusschen de beiden. „Maar Heeren," zeide hij luid en vriendelijk: „Wat beteekent nu die twist Ik verzoek u be leefd, majoor! En u, Ostönne, kalmeert u zich ookI We zijn hier in het huis der kunst. Alle goeds geesten waken. Dan laten we die oude koeien toch liever weg „Wat mij betreft, gaarne!" hernam de Afrikaan, kort. „Het is beter, dat ik nu afscheid neem I"

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 1