MM! DDIS. PUROL Week-Menu. Z.-Vl, Waterleiding. Gememrd Nieuws Minard Schouwburg te Gent. Zondag 1, Maandag 2 en Donderdag 5 Aprit in middag- en avondvertooning ,De Dansadvokaat klucht-operette in 3 bedrijven. Muziek van Walter Schütt. Théatre Royal Gent. Zondag 1 April. Middagvoorstelling .Paillasse", drama in 2 actes. Prad thbcurtan. Zondag 1 April 1928. Ned. Herv. Kerk. Biervliet v 9.30 u ds Vrijlandt Aardenburg v 10 u ds Barnouw. Breskens v 9.30 Geen dienst n 1.30 Zondagschool. n. 5 30 u ds Keers. n 7.15 u. Werkmansbond. Cadzand v 9,30 u ds Visser. Bediening H. Avm nam. 2 u dankz. H. A. en Doopbediening. Groede v 9 30 ds v Griethuijsen. Bediening H. Avondmaal. Nieuwvl. n 2 u ds v Griethuijsen. Bediening H. Avondmaal Schoond. v 10 u ds Keers St. A. ter M. v 9.30 ds Scholte Waterldk. n 2 u ds Vrijlandt IJzendijke v 9.30 u ds Castelein. Bevestiging nieuwe leden. Ev. Luth. Gem. Groede. vm. 9.30 u ds Brass, v. R'dam, Doopbediening ders. Voor de laatste wordt gezorgd, de eerste mogen helpen zorgen voor anderen. En dit alles ontstaat, doordat bij de wetgever de economische belangen op den achtergrond zijn gekomen. Sedert de invoering oer evenredige vertegenwoordi ging wordt ongeveer a les be- heerscht door de politieke belan gen der verschillende partijen. Ik ga hier niet aan politiek doen, mijne heeren, maar al bespreek ik de politiek dan doe ik daarom nog met aan politiek in den zin van het woord, d. w. z dat ik daarmede niet critiseer een be paalde groep en een andere verdedig. Wat ik zeg, bedoel ik in het algemeen en is voor iedere politieke groep van toepassing. Daardoor Komen de economische belangen achteraan, daarom wordt zoo weinig rekening gehouden met den landbouw. De landbouw of het landbouwelement is in alle politieke groepen niet de groep, waarmede het meest reke ning wordt gehouden. Degenen in den landbouw, die slechts heil zien in confessioneele vereenigingen, mogen hierover wel eens goed nadenken, en eens overwegen, of zij inderdaad goed op weg zijn met hun opvatting over het koppelen van het land bouwbelang aan hun politieke en godsdienstige opvattingen. Mijn inziens kon de samen werking op landbouwgebied tus- schen de verschillende groepen, die tot den landbouw in betrek king staan, niet te nauw zijn. Eensgezinde samenwerking bereikt men niet ten volle, zoo lang gezegde opvattingen in lanüoouwkringen bestaan. Laat ons dit toch begrijpen en waar mogelijk toch het landbouwbe lang zooveel mogelijk gelijken tred doen houden met andere maatschappelijke belangennu komen zij steeds achteraan. Mijne Heeren I Het is dezer dagen zeer moeilijk U aan te sporen tot eendrachtige samen werking. Velen Uwer loopen met het idee dat de samenwerking van de laatste jaren U weinig voordeel gebracht heeft en die gebeurtenissen eigenlijk juist tegen de samenwerking pleiten. En dan heeft U op het oog de coöperatie Zeeland. Zij heeft nog niet vermogen een goede naam te verwerven. Men vergete ech ter niet, dat de toestanden in het buitenland niet te voorzien zijn geweest op het moment, dat de voorbereiding en oprich ting tot deze fabriek werd ge troffen. Een feit is het, dat de bescherming der suikerindustrie in vele landen onze coöperatie enorm bemoeilijkt. De coöperaties hadden ge meend, eveneens tot die richting te moeten adviseeren. De ver gadering weet, dat ik uit niet de juiste weg vond. Ik moest in de vergadering, waar die kwestie besproken werd nog de opmer king maken, dat mijns inziens bij de coöperaties nog wel wat te doen zou zijn door eerlijke en innige samenwerking. Het schijnt echter, dat dit geluid niet tot de leiders doorgedrongen is. Zooals men weet, werü een interdepartementale commissie voor het onderzoek naar de moeilijkheden in de suikerin dustrie benoemd. Hoever die commissie met haar werk ge vorderd is, weet ik niet. Wel durf ik beweren, dat bedoelde bescherming niet zal worden toegepast. Uver deze zaak spreek ik verder niet. De coöperatie bestaat uit uitsluitend of zoo goed als uitsluitend boeren. Men neeft daar dus zelf de zaak in handen en zal behooren te zoe ken naar de beste oplossing. Maar laat in ieder geval niet deze minder goed geslaagde zaak U aanleiding geven U voor de toekomst te onthouden van me dewerking, waar die in het al gemeen belang noodzakelijk is. Toen wij eenigen tijd geleden hier in Sluis de Exportslagerij voorbereiden, werd ons steeds voorgehouden, dat men genoeg had aan de .Zeeland'Een der gelijk standpunt is ten eenenma- le onjuist. Heeft men bezwaren tegen een zaak, die men niet juist acht, dan werkt men er niet aan mede, dat is logisch. Maar een geheel andere zaak, die niet goed gaat tot voorbeeld stellen, dat is onjuist. Ja, ik geef toe, er is soms moed toe noodig om door te zetten, maar toch, hat nim mer Uw energie U begeven. Dat mag vooral nu niet. Er zal veel van ons geëischt worden om de kop boven water te kunnen hou den. Maar het is juist dan noo dig, dat wij actiet zijn en den noodigen durt hebben. Ja, we hebben natuurlijk voorzichtigheid en waakzaamheid noodig, maar door onthouding aan alles wat ons vooruit kan helpen, komen wij er vast en zeker niet. Wij heoben te zoeken naar nieuwe wegen. De toestanden veranderen steeds en daar hebben wij ons naar te richten Doen wij dit niet, dan zijn wij verloren. Moeilijk is het en moeilijk zal het zeker nog tal van jaren blij ven. Moeilijk ook, omdat er steeds na den oorlog gekomen is een geweldige schommeling in de prijzen. Groot verschil in de prijzen soms der verschillende producten. Men hangt van het toeval af 1 Voor den één is het soms goed, voor den ander soms heel slecht. Het hangt er maar van af, hoe zijn cultuur en ver bouw geregeld was Zoo waren b. v. het vorige jaar de bruine boonen ongeveer niets waard, dit jaar enorm duur. Ik noem slechts dit eene voorbeeld. Hierin is niet te voorzien. Helaas maakt deze factor de samenwerking niet ge makkelijker, Men is zoo licht geneigd, zich door de momenten van het oogenblik te laten beïn vloeden Maar een feit is, dat alles steeds moeilijker wordt en nauw keurige waarneming der toestan den eene gebiedende eisch blijft. Hoofdzakelijk zal het zijn steeds weer nieuwe wegen te zoeken voor den afzet van onze produc ten. Zoo zien wij bijv. plotse ling weer in één of ander land verbod van invoer van sommige onzer producten toepassen, elders weer een invoerrecht heffen, zoo groot, dat uitvoer daarheen even eens onmogelijk wordt. Sommigen zoeken het mede in een bescherming onzer produc ten ik zie daarin geen heil I De toestand van den landbouw is bijna in alle landen slecht, hetzij er beschermd wordt, hetzij dit niet gebeurt. De groote moeilijk- beid is overal de groote verwar ring op maatschappelijk en eco nomisch gebied en de belemme ring van de vrije ontwikkeling. Anderen zoeken het in de richting van verlaging der loonen Ik geloof, dat dit evenmin de juiste weg is. Wij hebben er rekening mede te houden, dat de loonen in de industrie veel hoo- ger zijn dan bij den landbouw. Ik zou het bovendien zeer onrecht- vaaidig vinden tegenover onze arbeiders. En ik acht het lager stellen van de loonen op het platteland een gevaar voor den landbouw zelf ln bijna ieder landbouwbedrijf ziet men eenige kinderen medewerken. Blijkt er een toestand te ontstaan, dat een verhoogd loon stab, el kan worden, dan heeft dit langs deze zijde mede zijn beteekenis Bovendien de loonen in de landbouw zijn niet zoodanig dat wij daarop moe ten en mogen trachten te besnoei en. En het gevaar van armoede op het platteland is niet te onder schatten en bovendien wij moeten daartegen uit moieele overwegin gen met alle kracht, die in ons is, onze arbeiders beschermen. Mijne HeerenIk eindig mijn betoog en leg er den nadiukop, dat wij steeds hebben uit te z en naar nieuwe afzetgebieden en ik acht mij gelukkig U te kunnen mededeeltn, dat sedert de stich ting der Exportslagerij mij meer dere berichten bereiken, die toonen, dat er in hel Buitenland nog prijs op ons product wordt gesteld. Hier is dus nog wel wat te doen. Verder moet giëischt worden, dat de overheid ons niet de huid afstroopt om anderen daarmee tegen de kou te beschermen. Het moderame'n der Commissie van Onderzoek voor deZeeuwsch- Vlaamsche Waterleiding Mij. heeft aan de leden bericht gezonden, dat de Commissie in 3 secties zal worden verdeeld, die ieder afzonderlijk rapport zullen uit brengen. De rapporten 1923 en 1926 van het Rijksbureau voo Drinkwatervoorziening zullen als leidraad bij de besprekingen dienen. De sectievergaderingen zullen reeds gehouden worden resp 4, 5 en 12 April, wel een bewijs, dat het moderamen zijn laak ernstig opvat. Ingezonden Mededeellng. MIJNHARDT'S Hoofdpijn Tabletten 60 ct Laxeer-Tabietten 60 ct Zenuw-Tabletten 75 ct Staal-Tabietten 90 ct Maag-Tabletten 75 ct Bij Apoth. en Drogisten. Aardanburg. Dinsdag 27 Maan hield de Wijkverpleging uitgaande van het Burger-Gast huis alhier haar algemeene ver gadering m het lokaal „Spoor tot Vriendschap' Behalve het bestuur waren een 40 tal dames en heeren aanwezig, welke door oen Voor zitter, anr. C. M. van den Broecke, welkom geheeien werden. Na voorlezing en goedkeuring der notulen werd het jaarverslag van de werk aamheden der Wijk zuster aan de vergadering mede gedeeld, waaruit bleek, dat in 1927 door haar zijn afgelegd 3781 bezoeken,gesplitst als volgt: ziekenbezoeken 32U8 zuigelingenbezoeken 438 T. B. C.-oezoeken 135 Het totaal aantal der bezoe kers is 376 minder dan in 1926 Dit verschil moet gezocht wor den aan het mede werkzaam zijn van een Wit-Gele-Kruisvereeni- ging in onze gemeente. Uit het verslag blijkt dat Zuster Van Steenbergen met vrucht in onze gemeente werk zaam is. Namens de vergadering brengt de voorzitter haar een woord van dank voor den be toonden ijver. Uit het verslag blijkt nog, dal de Wijkzuster 14 maai assisteer de bij operatie in het Ziekenhuis, 2 maal hulp verleende bij ver lossing, 4 maal op transport ging met patiënten en 1 maal een huis hielp ontsmetten. Van de artikelen werden 140 stuks gebruikt. Van de lighal van het zieken huis maakten 10 patiënten ge bruik. De Voorz. deelt mede dat door een reclame-campagne 2 dona teurs en 34 nieuwe leden toe traden. De rekening over 1927 is even als vorige jaren nagezien en onderzocht door een Commissie van 2 leden, waartoe het bestuur heeft aangewezen de heeren M. Patlist en joz Cijsouw-Saiomé. Op 24 Maart 1.1. heeft deze Commissie ten kantore van den ontvanger-griffier alle ontvangsten en uitgaven en de daarbij over gelegde bescheiden nagezien en nageteld en in orde bevonden. De ontv. bedroegen f 2482,825 De uitgaven f2404,145 Gevende een saldo van f 78.68 Behalve de rekening is door dezelfde Commissie het kasboek van den ontvanger-griffier nage zien en de kas opgenomen, waaruit bleek, dat het meerdere der ontvangsten in contanten aanwezig was. De Voorzitter dankt de Com missie voor de genomen moeite en den penningmeester voor het goed beheer De begrooting wordt goed gekeurd met een eindcijfer van ontvangsten en uitgaven van f2806 58, waarin bij de ontvang sten en uitgaven een bedrag zit van eventueel op te nemen en uit te geven tijdelijk kasgeld van f600. Bij de uitgaven is een bedrag geraamd voor uitzending van kinderen, welke niet voor reke ning der T. B. C. Commissie kun nen genomen worden. Punt 6 der agenda meldde het voornemen van het bestuur om voor te stellen een entree te heffen van diegenen, die wachten met lid der vereeniging te worden tot ziekte hen daar toe dwingt, dus met het kenne lijk doel dadelijk de voordeelen van het lidmaatschap te willen genieten. De Voorzitter zegt, dat de vergadering straks gehooid heeft, dat het aantal donateurs en leden vermeerderd is met 36, maar dat er toch nog steeds ingeze tenen zitten, die ongetwijfeld in de termen vallen om lid van onze vereeniging te zijn, maar die toch maar steeds de contri butie uilsparen, die wachten met zich aan te melden totja, 'tot zij door ziekte gedwongen worden. In dien tusschentijd heb ben anderen vrijwillig hun con tributie geofferd en nu de wijk verpleging reeds eenige jaren in onze' gemeente werkzaam is, zou 't bestuur 't onbillijk vinden tegenover de leden, wanneer anderen, die zich tot nu toe niet aangesloten, zoo maar, zon der meer, dadelijk van de wijk verpleging de voordeelen zou den kunnen trekken, wanneer wanneer ziekte in hun gezin hen daartoe noodzaakte. Uit reglemenlen van Zuster verenigingen blijkt, dat bijv. in Asperen, Terneuzen en IJzendijke in het reglement eveneens be palingen gemaakt zijn tegen wat men zou kunnen noemen klaplooperij. Het bestuursvoorstel luidende als volgt Personen, die meer dan twee jaar in de gemeente wonen en pas lid wenschen te worden, wanneer ziekte hen daartoe dwingt, betalen voor dat jaar een entreegeld .van vijf gulden boven hunne contributie, wordt met algemeene stemmen aangenomen. Op 1 April a.s treedt deze bepa ling in werking. Voor personen die zich van elders in Aardenburg komen vestigen wordt het volgende be sloten. Zij, die zich van elders hier komen vestigen en in hun vorige woonplaats lid waren van een zustervereeniging, worden, op vertoon van de quitantie mel dende de contributie over het volle loopende dienstjaar, alhier als lid ingeschreven en zijn over dat jaar geene contributie meer aan de vereeniging verschuldigd. Hebben zij de contributie in hun vorige woonplaats slechts voor een half jaar voldaan, dan zal, wanneer zij hier als lid wenschen ingeschreven te wor den, door onze vereeniging als nog een halve contributie geïnd worden. Punt 7 meldde een lezing van Dr. De Hullu. De Voorzitter deelt mede, dat de aanwezigen begrij pen zullen, dat tengevolge van familieomstandigheden de aan gekondigde lezing heden avond niet zal gehouden worden. Toe zegging is gedaan, dat zij voor een volgende vergadering in petto gehouden wordt. Bij de rondvraag heeft geen der aanwezigen iets meer in het midden te brengen, waarna de vergadering onder dankzegging aan de aanwezigen voor hunne tegenwoordigheid door den Voor zitter gesloten wordt. Oostburg. "Het Waterschap der Sluis aan de Wielingen hield dezer dagen in het hotel Mabesoone alhier hare jaarlijksche algemeene vergadering Van de 69 afgevaardigden waren er 66 vertegenwoordigd. Na mededeelingen van eenige ingekomen stukken die alle voor kennisgeving werden aangeno men, werd de rekening over het afgeloopen jaar 1927 overgelegd, waaruit bleek, dat de ontvang sten bedroegen f 13543,91 en de uitgaven f 11437,71 '/2. zoodat de rtkening sloot met een batig saldo ad f2106 20. Een verzoek van P. J. de Lij- zer te Cadzand om de huur van zijn woning vast te stellen op f 100,- per jaar werd ingewilligd eveneens werd toegestaan het verzoek van den Generalen Prins Willempolder om de bestaande uitwatering te wijzigen Verder was ingekomen een verzoek van het Waterschap „De Watering van Cadzand" ter ver- kiijging efener jaarlijksche bij drage in de kosten van exploi tatie van eventueel te stichten bemaling. Het bestuur van het Waterschap der Sluis aan de Wielingen stel de voor een jaarlijksche bijdrage te verleenen van f 1200,-en voor zoodanigen tijd als de bemaling zal bestaan en in werking zal zijn. Het voorstel van het bestuur wordt met algemeene stemmen aangenomen Wegens periodieke aftreding van den heer H. M. van de Vijver te Biervliet als bestuurs lid werd een voordracht opge maakt bestaande uit de heer<.n; H. M. van de Vijver (aftredend), Th Bonte St. Kruis en L. de Bruijckere te Sluis en in de va cature ontstaan door het over lijden van den heer C. B. Tem merman te IJzendijke werd een voordracht opgemaakt bestaande uit de heeren A. Dhondt, St. Kruis, A. de Smet, St. Kruis en M. Buijze te Aardenburg. De begrooting voor het dienst jaar 1928 werd vastgesteld op een bedrag in ontvangsten en uitgaven van f 15047,80 en met een post voor onvoorziene uit gaven van f 2427,80, terwijl den omslag voor 1928 zal bedragen f0,80 per H. A. Oostburg. Vanwege het Departement Sluis—Aardenburg van het Nut van 't Algemeen is gisteren een diploma en en veloppe met ifihoud uitgereikt aan Mej. W. M. van Luijk, we gens 50-jarige onafgebroken ver vullen der betrekking van dienst bode op de villa „Vreeswijk" alhier. -30* Mannen die er correct uitzien, scheren zich dagelijks. Men scheert zich pijnloos, vlug en schoon, zonder dat de huid stukgaat of na- schrijnt, als men voor het Jnzeepen -de baardopper- vlakte inwrijft met 'n weinig 60, tube 80 ct. Bij Apoth. en Droplsten AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. De heer W. begaf zich Woens dagmiddag met zijn auto van Middelburg naar Veere. Tenge volge van het rijden van den auto in een put van den bijna overal slechten weg, geraakte de bestuurder een oogenblik de macht over het stuur kwijt en reed tegen een boom op. Het gevolg was, dat de heer W. die alleen in den auto zat vrij ern stig aan een zijner beenen werd verwond en ook andere kleinere

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 2