ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN De eeuwige strijd. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 37e jaargang Woens: 28 Maart .8 Nummer 3315 VerstoppingJ .J«!" Abonnementsprijs p. 3 maanden 11.25 franco p. pejt 11,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer IS cent. Ingez. Meeled. 30 ct. pj regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK TNo/:iïT BRESKENS p°jjif9'° Abonnements-Advertentles zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur GRATIS verzekering gulden bij levens- gld. bij dood me gld. bij verlies gld. bij ver- is gld. bij ver- gld. bij ver- z sa gld. bij verlies voor de abonné's tegen V[][j lange ongeschikt- 1 door /y van een p lies van een 4y Hes van een /h lies van een If] van eiken ongelukken voor: WWM heid tot werken. B«" een ongeluk. 6 hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongcvallen-Verzekering-Maatschappij .Fatum" te 's-Gravenhage. Zij. die zich thans op dit blad abonneeren ont vangen de nog verschijnende num mers tot 1 April gratis. De malaise in den landbouw, het verloop hiervan en eenige midd en, die tot verbetering zouden kunnen leiden. De landbouw is voor onze streek van overwegend belang. De noodcn ervan gelden dus yoor het geheele district. Daarom willen wij de rede die te Oostburg door den heer A. 1. Leenhouts over bovenstaand onderwerp is uitgesproken in een vergadering der Z. I.. M. hier gaarne plaats verleenen. NsdAt de spreker in een inlei ding had bgtoogd, dat hij om de veelzijdigheid van Jr.et onderwerp zich slechts tot eenige onderdee- len zou bepalen, g ng hij voort ik begin dan met de opmerking, dat de positie van den land bouwer in de laatste 10 a 15 jaar een heele verandering heeft ondergaan. Bleven vroeger vele wettelijke bepalingen voor den landbouw buiten toepassing thans is dat geheel anders ge worden. Terwijl voorts de wet ten, die voor den landbouwer een uitzondering inhielden, wer den herzien en op den land bouw toepasselijk werden ver klaard ik wijs op de inkomsten belasting ter vervanging van de bedrijfsbelasting, die niet op den iandbouw toepasselijk was, en de ongevallenwet. Inderdaad, wij hebben thans de algemeene belangstelling der Overheid. Belangstelling die ons echter niet altijd even sterk be koort. Niet, dat ik te kennen wil geven, dat de landbouw een geheel aparte wetgeving eischt, maar ik acht het toch verkeerd, dat verschillende wettelijke bepa lingen zoo worden toegespitst, dat het den landbouw op den duur niet meer mogelijk zal zijn, daar aan te voldoen Er blijkt inder daad op het oogenblik bij de overheid een geest te bestaan, 28. Ze had er zoo vurig naar verlaagd met hem te kunnen (preken. Nu viel haar het begin zwaar. ,Ik zoo graag nog iets meer over mijn man van u vernemen begon ze. ,Ik vindU hebt hem in vele dingen beter gekend dan alle anderen zelfs beter dan ik Hij maakte slechts eene be weging met het hoofd als wilde hij antwoorden: .Daar is niet veel voor noodig 1" Maar hij zweeg. Dat hinderde haar, .Of u hebt hem tenminste in een ander licht gezien van een ander standpunt uit I Laat dat nu goed of verkeerd geweest lijn ik stel er verder in ieder geval belang in, dat te leeren kennen .Als u dan de geheele toe dracht weten wilt, mevrouw Liinhardt!" zeide haar bezoeker koelbloedig. .De zaak is zeer eenvoudig Ik heb hem in Ameri ka op den weg gevonden, en opgenomen en gered. Dat is alles, Wat hij was, heeft hij die voor den landbouw weinig hoopgevend is. Ik wijs o a. op de onmatige eischen, door de politie gesteld, ik herinner in dit verband nog even aan de bepalingen der as- belasting Gedeputeerde Staten van Zeeland erkenden, dat die bepaling voor den landbouw te bezwarend was, en een te groot economisch nadeel opleverde en stelden dan ook dit najaar, op advies van de Z. L. M. aan de Staten van Zeeland voor, deze bepalingen wat milder te maken en meer in overeenstemming te brengen met de billijke eischen van de praktijk. En op het mo ment, dat dit voorstel tot wijzi ging ter tafel lag, ging de politie maar steeds door, lerbaten op te maken, ik vind een dergelijke houding, op zijn zachtst uitge drukt, onjuist Het is ais het ware, of het er om gaat, het den landbouw zoo moeilijk mogelijk te maken. De economische belangen tellen blijkbaar niet meer mee. Tref fend was ook, toen wij, voor mannen uit den landbouw, eeni- gen tijd geleden een conferentie hadden met den Hoofd Ingenieur Directeur van den Waterstaat in Zeeland, wij steeds mochten venumen, dat als wij de opmer king maakten, dat een voorge stelde maatregel veel tijd en veel geld zou kosten, dus in strijd zo j zijn met onze economische be langen, dit voor hem van geen beteekem's was en het er bij hem alleen om ging, of het practisch uitvoerbaar was. Een ander voorbeeld Een vader verpacht aan zijn zoon zijn hofstede voor een pacht zoodanig, dat de zoon een zeer bescheiden inkomen heeft Met een goed gedocumenteerde boekhouding wordt dit bewezen. Niettemin, de betrokken ontvan ger dreigt partijen met een boete inzake overtreding der successie wet, wegens schenking zonder aangifte. Uit deze feiten zien wij, hoe weinig veilig onze belangen tegenwoordig bij de overheid zijn en de vele wettelijke bepalingen mij te danken I" .Mijn man ,G::n mm, maar een Duitsche Michel van de eerste soort Wat had hij eigenlijk \óór dien lijd al in zijn leven uitgevoerd ?Ntrgens had hij vasten voet gehad, tot dat ik hem bij den kraag gepakt en op de beenen geplaatst heb „Zoo, mijn jongen, nu eens flink vooruit en de tanden op elkaar. Nu begint het zwoegen ,Dat is bepaald voor mij iets nieuws!" zeide Gabrië'le en vouwde met«pott:nde verwonde ring de handen te zamen. .Ie mand met de gave van mijn man .Zulke Duitiche Micheltjes zijn begaafd., dat is juist het onge luk bij die kerels, dat ze daaruit niets maken 1 Wie tien dingen hebben wil, krijgt er natuurlijk geen. Maar daar zwerft iemand als Paul zonder plan, door de jaren heen,, laat zich hierheen en daarheen gooien verdroomt zijn besten tijd Goede God de wereld i» toch geen poppen kast .U doet, alsof m'n man in het geheel niets geleerd had. Hij was toch dokter 1" .Hier in Europa komt het er steeds op aan, wat iemand weet!" zeide Ostönne. .Daar ginds wst bieden steeds hier of daar den amotenaar gelegenheid, ons te bemoeilijken. Inderdaad, waar deze feiten, die ik natuurlijk met vele andere zou kunnen aandikken, gebeuren in een lijd dat het bedrijf niet loonend meer is, daar zal ieder wel willen erkennen, hoe weinig aangenaam onze positie tegen woordig is Voor u behoef ik geen verdere feiten te noemen. Gij zijt zelf in slaat meerdere moeilijkheden naar voren te schui ven En het is bedroevend, het te moeïen zeggen; maar de over heid heeft grootelijks schuld aan het feit, dat het bedrijf niet loonend is, en degenen, die nu geen reserves hebben, maken een zeer beroerde tijd door. Immers toch op het moment, dat de Minister van Landbouw het noodig oordeelt, waarvoor wij zeker dezen bewindsman gaar ne hulde brengen en dankbaar zijn, om naar aanleiding van den vooruitzienden Dr. Deckers een onderzoek te doen instellen naar den slechten toestand, waar in de landbouw verkeert, en dus zoekt naar middelen tot verbetering onzer positie ziet men op de Depariemfnten van Financ ën, van Waterstaat, van Arbeid, van Justitie en van On derwijs, maar steeds maatregelen nemen, die absoluut in ons na deel zijn. De prijzen van de verschil lende producten zijn nog niet onbevredigend te noemen. De malaise is dus een gevolg van de te groote uitgaven, die op het bedrijf drukken, althans te groot in verhouding tot de on kosten Dit is inderdaad de groote moeilijkheid en tevens het groote gevaar, Mocht er een prijsniveau komen, zooals wij vóór den oor log hebben gehad - en met die mogelijkheid hebben we toch rekening te houten, dan komen de grooste -ampefl over den Nederlandschen landbouw. Hoe aan deze moeilijkheden en ge varen het hoofd te bieden?Mij ne heeren I Mijn inziens is daar maar één antwoord op, n. 1. zich te organiseeren tot een groo te, krachtige massa, bereid om met groote eensgezindheid en een sterk gevoel van saamhoo- tigheid en met taaie volharding strijd te voeren, stelling te nemen tegen de gevaren, die ons be dreigen. Maar dat is voor den boer over over het algemeen een moeilijke taak, omdit hij gewoon is, zich met maatschappelijke toestanden heel weinig in te la'en en meer zijn kracht te zoeken in de voor uitgang van zijn bedrijf. Hoe lofwaardig dit op zich zelf ook moge zijn, hij kan daar tegen woordig niet meer mede volstaan. De belangstelling van de overheid in zijn bedrijf en in zijn geheele doen en laten ik heb het zoo even reeds gezegd omstrengelt hem langs alle kanten. Zijn bedrijfsbelan gen bepalen zich dus niet meer tot de enge grenzen van zijn bedrijf van zijn boerderij, maar liggen thans voor een groot deel in de maalschappij. Hij staat in tegenstelling met vroeger met vele zijner belangen midden in den maatschappelijken strijd. En als de boer dat niet voelt, gaat hij zonder meer tegionde. Maar hij voelt het wel I Alleen blijkt het, dat hij de richting nog niet heeft gevonden. Zoo mochten wij dezer dagen zien, dat de Bond van Landpach- ters trachtte den strijd aan te binden samen met de vereeni- ging van Van Hiemstra, de Ned. Vereeniging van Landarbeiders. Ik geloof, dat dit niet de juiste weg is I Ik zie het zoohet stempel Van Hiemstra drukt op dezen hond zeer sterk en nu weten wij allen, dat de heer Hiemstra in zijn vaandel voert socialisatie en nationalisatie van d n bodem En het zal toch zeker wei nielde bedoelingvan de pach ters zijn, dat de bedrijven zullen iemand wil i En dus kan I Aan wil ontbreekt het die lieden Dan moet men steeds achter hen staan, zooals de Pi uisische onder- offici ren zoo ds ik hun e n gevoel van plicht ingeven plicht tegenover zich zelf, dat men n «t zoo onnuttig verwerpen moetl U weet niet, hoeveel discipline in Paul stak U weet trouwens nog heql veel niet van hem, wat ik ook u niet zal ver tellen Er was niets van hem terecht gekomen geniaal ais hij was de goede Paul als hij bij mij niet in de leer ge komen wasl" Zij schudde het hoofd. Ze ergerde zich .Dan hebt u zeker alleen ern brokstuk van zijn leven leeren kenner 1" hernam ze. Hij ging, zonder op haar woorden te letten, verder .Als men het, zooals hij, in geen werelddeel en in geen tranen dal uitgehouden heeftaltijd lustig er op los voor morgen zorgt de lieve God., neen gelooft u me wat uit Paul geworden ia, is mijn werk 1" .En ik dacht altijd, hij was degene geweest, die gegeven had!" zeide Gabriglle, met on verholen belangstelling, ,Wat hij voor mij was, mevr. Liinhardt, dat staat op een ander blad. Dat behoort hier niet bij. Wij spreken hier alleen over hem. Door mij heeft hij een goed doel gekregen heeft hij met luit en liefde gewerkt.," Nu, wanneer u geloofr, dat dat. zoo een benijdenswaardig lot is, io het oerwoud boomen uit te rooien". .Dat vind ik zeker, mevrouw Liinhardt! Werken moet men I Daarvoor it men op de wereld 1 En toen ik hem gelukkig zóó ver had, hebt u hem mij weer afgenomen De beiden maten elkander koel. Een oogenblik zwegen ze. Dan hernam Oaiönne; .En nu wil ik het blaadje eens omdraaien en u vragen, wat siods dien tijd van hem geworden is Op zijn grafsteen had men kort en bon dig kunnen plaatsen .Niets I Hij was een zoo rijke natuur, Hij bood iemand zooveel gele genheid te heipen. U hebt er geen gebruik van gemaakt", ,tk heb hem Hef gehad „Dat bewijst niets 1 Als u hem niet alleen bemind, maar ook gekend hadt, dan hadden u die brieven van onlangs onmogelijk zóó kunnen ontstellen 1" De jonge weduwe stond op. Ze vond daarop gesn antwoord, worden gesocialiseerd Men zij dus voorzichtigen bespreke de vraagstukken in eigen be roepsorganisatie. Niet, dat ik afkeur het overleg met de ar beidersorganisaties, maar dat mag alleen geschieden na be spreking in eigen beroepsorgani satie en behoort dus georgani seerd te gebeuren. Men moet dan niet zoo naïef zijn te den ken, dat men alles direct zal hebben, zooals men dat indivi dueel hebben wil. Het spreekt vanzelf, dat dat niet gaat I Toen een paar jaar geleden de politie een charge op de boeren begon en voor alles ver balen begon op te maken, waren er, die eischten, dat de voor mannen uit den landbouw daar aan met één slag een eind zou den maken. Zoo gaat het natuur lijk niet! Dat voelt ieder ver standig mensch. Maar er zijn er zoo. Zoo kregen wij indertijd, bij de inwerkingtreding der I. W van een lid de mededeeling, dat, waar de Z. L. M. de kunst niet had verstaan, de I W. tegen te houden, hij er geen prijs meer op stelde, lid te zijn van onze organisatie en hij niet zou terug keeren, vóór wij van die plak- plaag hem hadden verlost. Vergadering I Dat men toch dergelijke dwaasheden achter wege late en dat men toch be- grijpe, dat onze taak inderdaad een veel omvattende en moeilijke is geworden en dat als de be oordeeling en de kritiek zich gaan uitstrekken tegenover ons, op zoo onbillijke grondslagen en dikwijls geuit worden in een vorm, die niet getuigt van waar- deering voor den inderdaad grooten arbeid, die aan de be langrijke vraagstukken door Uw voormannen wordt ten koste ge legd, dit naar buiten een on- gunstigen indruk moet maken en bijgevolg absoluut in strijd moet zijn met ons eigen belangen. Wil men dus in deze lijden, waar de belangen van de ver schillende groepen in de maat schappij zoo herhaaldelijk met Zijn oog viel op een ledige plaats aan den wand, .Hing daar onlangs niet een portret van Paul vroeg hij. „Waar >s dat nu ,Ik heb het afgenomen, om het af te stoffen Ze draaide zich om. Ze meen de duidelijk deo hoon uit zijne woorden te vernemen. Maar ze hield zich in. Zooveel trots moest ze nog verzamelen, om haar vijand de grootte van haar verlies te verzwijger. Ze trad op hem toe en reikte hem de hand, die hij verwonderd nam en glimlachte met bleeke wan gen. .We willen het er liever bij laten I We zullen elkaar wel nooit begrijpen. Maarover 't graf is vrede. Ook tusschen ons niet waar? Wanneer we ook twee heel van elkaar verschil lende karakters zijn lief ge had hebben we Paul beiden, Ieder op zijne manier Wat wil je, Johan Zijn de gasten io het salon? Vraag beleefd excuus, meneer Von Ostönne, wanneer mij thans een andere plicht roeptik weet niet, of ik u verzoeken mag, one Dog een weinig bij onze muziek gezel schap te houden? (Wordt vetvoigdi)

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 1