ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSQHVLAAWDFF EE! De eeuwige strijd. )rongen hand? Weekrevue. .RlSKENSCHE courant VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 francc p. past f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent. Ingez. Meded. 30 ct. p. regel. Drukker uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM-BLIEK TNo.'2T breskens pojw"» Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk :-: Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur :-: 37e Jatrgang V Zaterdag 17 Maart 19i8 Nummer 3312 GRATIS verzekering gulden bij levens- gld. bij dood mgr gid. bij verlies gld. bij ver- it gld. bij ver voor de abonné's tegen vIjM lange ongeschikt- j|l[] door /h van een hij lies van een 4[J lies van een ongelukken voor: WWV heid tot werken. ÉVV een ongeluk. hand of voet. oog. duim. 1 De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" ai» gld. bij ver- j gld. bij verlies jh Hes van een 1 M van eiken wijsvinger. anderen vinger, te 's-Gravenhage. BINNENLAND. Onze Eerste Kamerleden zijn zoo zeer overtuigd van de be langrijke diensten welke zij het vaderland bewijzen, dat verschil lende der leden het niet meer dan billijk vinden, dat Symen hiervoor over de brug zal komen, door of de onkosten te verhoo- gen, of door het instellen van een matige vergoeding (vooral geen salaris) van een paar dui zend gulden. Deze heeren bewe ren, dat het voor niet-gefortu- neerden bezwaarlijk is zich een benoeming tot lid te permiteeren en dringen daarom op verbete ring aan. Om aan de;e wenschen tegemoet te komen is evenwel een wijziging der grondwet nood zakelijk, zoodat het er niet naar uitziet, dat de heeren hun ver langlijstje in vervulling zien gaan. In de politiek wordt de staat wel eens vaker als een "soort van pereboom beschouwd, waaraan ten eigen bate maar duchtig mag worden geschud. o— De Tweede Kamer heeft de reeks der nederlagen onderbro ken, door met 60 tegen 18 stem men het wetsontwerp, beoogen- de een herstel der zevenjarige leerverplichting ingaande 1 Juli a.s. aan te nemen. De heer Zijlstra heeft een voor stel ingediend, om een herziening der schaal van 1924, welke om bezuinigingsreden was ingesteld, te verkrijgen. De regeering wilde van deze herziening niets weten en minister Waszink heeft om financieele redenen dit voorstel onaannemelijk verklaard. Dit voor stel vindt in de Kamer evenwel zoo'n groote steun, dat er waar schijnlijk een voldoende meer derheid voor bestaat, zoodat het kabinet zich hierbij zal moeten neerleggen, of zal moeten gaan. Bij aanneming van dit voorstel zullen er een kleine 900 onder- derwijzers meer moeten worden aangesteld. Het is begrijpe ijk, dat vooral in de onderwijzers kringen dit voorstel met groote 25. ,\laar mij hebt u niets gezegd". ,lk zal me er wel voor hoeden mij met dingen te bemoeien, die me niets aangaan 1" zeide de kapitein openhartig. Os<ö ne was de ontvanger van den brief. Dat was natuurlijk iets anders 1 Die deed steeds zijn plicht, toen hij ,Uit haat deed hij hetuit haat tegen mij Eé ding zou ik graag willen ik zou hem graag hier dood voor mijne voe ten zien liggen I" .Om Gods wil I ,U zeide daar juist: hij heeft hier vijanden Hopeliik zijn ze veel sterker dan hii Hopeüik moet hij onder doen Kan ik niets daartoe bijdragen?,. Is er geen middel?.. Zegt u het mij danIk zou u daarvoor zeer dankbaar zijn .Kalmeert u een beetje Dat is verschrikkelijk. Men zou haast bang \oor u worden .Ochjullie liggen onder ééne dekenzeide Gabriëlle Liinhardt plotseling, weer min achtend-kalm geworden, .Dus belangstelling wordt gevolgd. o De groote gebeurtenis op voet- balgebied, de Holland-België wedstrijd is geiëndigd in gelijk spel I 1. Duizenden voetbalen- Ihousiasten hunkerden, als kleine kinderen naar St Nicolaas naar dezen wedstrijd. Ondanks het gure weer was het stadion ge heel uitverkocht en moesten ve len worden teleurgesteld. De echte voetballiefhebber riskeert graag een stevige verkoudheid en zou voor niets ter wereld dezen wedstijd willen missen Hier en daar merkten we zelfs dekens op, welke waren meege sjouwd voor de plotseling weer opduikende winter De wedstrijd zelf heeft danig teleurgesteld, hetgeen vooral aan het weer moet worden geweten. Het spel peil was maar matig, vooral dat der Hollandsche voorhoede. Deze bleek niet in staat de ge boden kansen te benuttigen. Schit terende kansen werden jammer lijk verknoeid en de toeschou wers zijn al zeer slecht beloond voor de geofferde entree's en de geleden kou. De luistervinken hebben voor hid eerst door middel van de raOTk,,dezen wedstrijd kunnen volgen"1 Duizenden hebben in intense spanning dszen strijd in hun huiskamerbij de warme kachel gevolgd, hetgeen zeer zeker te prefereeren viel boven een grondige verkleuming in het stadion. o Schuttevaer ligt nog steeds met zijn reddingsboot in Enge land. Door het wegbreken der radio-installatie zijn de baten voor het rondzenden der pers berichten vervallen en deze ba ten moesten voor een groot ge deelte de onkosten dekken. Er wordt nu een inzameling voor Schuttevaer gehouden, om hem in staat te stellen zijn verdere tocht te vervolgen. Zoodra de vereischte dubbeltjes bij elkaar zijn, zal de groote reis worden aanvaard. goed! Ik daak u voor uwe medsdeeling Ze giog weer natr hare eigen vertrekken Ze herhaalde in zich zelf; .Zijn laatite wenich en wil op aarde wai een giftpil tegen mij 1 Daarbij heeft 1 ij me bemind, zooali slecht» éé'e vrouw op aa-de bemind kan worden. Wie lost dat raadsel op? En wie helpt mij In hare kleine kamer voor den divan bleef ze staan. Ze viel ceer en brak in heete tranen uit V. In den laatsten tijd kwelde Gabriëlle Liinhardt de eenige vraag: ,wie was mrjn man Die gedachte vervolgde haar. Ze vond daar geen antwoord op: Steeds zeide ze tot zich zelf. .Znool» ik hem zag, was hij niet En als hij anders was moest ze zich zelf ten slotte bekennen: .Het was een vreemde man, die mij lief had Maar ais men elkaar Hef heeft, Is men toch niet vreemd. Dan is er toch een helderziend iets van het hart. Anders zou het geen liefde zijn De tegenspraak was voor haar onoplosbaar. Duidelijk onder- BUITENLAND De door den Volkenbond op verzoek der Kleine Entente in gestelde commissie van drie, waarvan voorzitter is Jhr Beelaerts van Blokland, onze minister van buitenlandsche zaken, welke be last is met een onderzoek der dooi Hongarije beschikbaar ge stelde documenten, betreffende de beruchte wapensmokkelarijen, heeft hierover een kort verslag uitgebracht In dit verslag wordt geconstateerd, dat het niet mo gelijk is, uit de ter beschikking gestelde documenten een volledig onderzoek te doen, aangezien op zeer belangrijke punten, of slechts gedeeltelijk, of in het geheel geen opheldering wordt gegeven. De commissie zal Hongarije om nadere ophelderingen verzoeken en zoo noodig eenige deskun digen naar Hongarije zenden voor een plaatselijk onderzoek. De resultaten hiervan zullen opnieuw worden bestudeerd en neergelegd in een uitvoerig rapport, dat op de a s. zitting van Juni zal wor den behandeld. Voorloopig is hiermede deze onverkwikkelijke zaak van de baan. Ook de Poolsch-Litausche kwestie is van de agenda afge voerd en zal in de zitting van juni in behandeling komen. De Opstandelingcnkwestie tus- schen Hongarije en Roemenië, dat waarschijnlijk nog eens zijn 12' '2- jarig jubileum za vieren, is voor de achttiende maal ter sprake geweest. Dezelijdensgeschiedenis, welke tot in den treure is be handeld schijnt ook nu nog niet tot een oplossing te kunnen ko men. Roemenië heeit na den oorlog het groot grondbezit zoo wel van Roemenen als van Hon garen (Zevenbergen dat bij Roe menië is gevoegd) onteigend ten bate der kleine boeren. De hier voor uitgekeerde vergoedingen aan de eigenaars waren laag, wat vooral aan de valuta was te wij ten. Hongarije betwist dit recht van onteigening, wat door de Volkenbond in Maart 1927 is gesanctioneerd, doch waartegen Hongarije zich blijft verzetten. De ingestelde commissie hiervoor, vond ze slechts het eeoe een versch lkkelijk verlies eene leegte op de plaat», waar tot nu toe het aspu t van haar leveo geweest was. Dikwij s stood ze voor een der geschilderde pjrtretten aan de wanden, die haar man voorstel den. Een gesicht keek op haar neer., zij kende het., maat daar was een nevel tusichsn een afstand., ze nam de familie lijst, waarin de portretten van Paul Liinhardt naar ouderdom geschikt waren, ter hand ze trachtte zich zijne ontwikkeling duidelijk te maken, van de wieg tot de baar, en schrok Hoe wei nig wist ze toch van hun hoe vreeselijk weinig.. Eet ironisch optchr ft uit een zijner nu verbrande brieven aan Osiönne viel haar in. Het luidde. .Geschreven in möne gouden kooi te Berlijn, op den zeven en twintigsten November". Ja I Dat was hij. Wilde bleef wilde. Haar trof dan geen schuld. Maar had ze er zich wel ooit bekrmmerd, wat de innerlijke krachten in hem geweest waren, die zijn levensloop over land en zee gebracht hadden? Wat had hij daar gezocht gevonden beleefd hoe had zich dat alles |Q hem afgespiegeld hoe ver heeft door de tegenwerking over en weer niet tot een besluit kun nen komen en Chamberlain stelde nu uitbreiding dezer commissie voor. Hiertegen had Roemenië geen bezwaren mits de resolutie van Maart 1927 bleef gehand haafd, hetgeen door Chamberlain onmogelijk werd verklaard On danks den sterken drang, welke op Roemenië werd uitgeoefend, heeft dit deze uitbreiding van de hand gewezen en is de oplossing van dit eeuwige conflict geen stap nader gekomen. Alle partijen in Roemenië steunen hierbij hun regeering en wijzen deze pogin gen van den Volkenbond van de hand. Voor de zooveelste maal werd daarom deze zaak opnieuw ver daagd. Dat verdagen, of het in stellen van een commissie is steeds een middel om lastige kwesties onopgelost te laten. Het zijn de kapstokken, waar alles aan opgehangen wordt, doch die ons in den regel meer achteruit brengen dan vooruit. Deze besluiteloos heid van den Volkenbond wordt voor een groot gedeelte ve oor- zaakt door de weinige macht, die er vanuit gaat. Het Volkenbonds plantje is nog erg teer en de minste tegenslag is in staat de verdere groei voor geruimen tijd te verhinderen. Alle theoretische beschouwingen, hoe verdienste lijk deze ook kunnen zijn, helpen hier niets doe alleen een liefde voile hand is in staat het te doen groeien en bloeien. —o Als een gevolg van de verwer ping der Egyptische regeering van het verdrag met Engeland, heb ben Egyptische studenten te Cairo en Tanta relletjes verwekt, welke slechts met de grootste moeite door de politie zijn onderdrukt. De politie is door troepen ver sterkt en de Engelsche regeering heeft in een nota aangekondigd, dat ze ten strengste tegen der gelijke wanordelijkheden zal op treden. Deze heibel komt de Engelschen overigens niet onge legen, daar ze hierdoor prachtige troeven in de hand krijgen, om verde gaande concessies van de der ontwikkeld hoe hing dat bewogen uiterlijk bestaan met de ziel te zemen? Voor hem moest toch eene wet der dingen bestaan ze had zich nooit moeite gegeven, dat te door gronden. Nu was het te laat. De man aan den wand daar glimlachte zijnen vreemden, stil len glimlach en zweeg voor altijd Zijne weduwe voelde berouw: heb hem onrecht aangedaan! Ik heb hem in mijn gedachten- looa geluk dat ontzegd, wat we iedereen, ook den minste onzer naaiten verschuldigd zijn: De eerbied voor eene andere men- schen.ziel. „Hij is me echter nog meer schuldig gebleven I Hij heeft me mooi gevonden en anders niets in mij ge/ien!' Ze betrapte zich op een toornige, vijandige hou ding tegenover den overledene, den gedachtenlooze Hij was door haar ongelukkig geworden,, door haar,, ze perste de lippen te zanenze wat tot in het diepste toe gewond ze zou wel hardop willen lachen, uit grief en trota en smart Van achteren klonken stem men door de woning. De deur van de Afrikaanache vrijgezellen- cel ven den overleden huieheer hand te wijzen. Minislerjoynson Hicks heeft verklaard, dat de Engelsche regeering ook in de toekomst niet verder kan gaan. als in het vei worpen ve drag De pogingen om een nieuw kabinet te vormen zijn nog niet geslaagd De belangenbotsing tusschen het Britsche rijk en het Oosten treed! steeds duidelijker naar voren en zal oorzaak zijn, dat ook hel nieuw >|e vormen ministerie, geen lang leven beschoren zal zijn. —o De berichten over den bui tengewoon slechten toestand der Russische industrie worden be vestigd door de arrestatie van ingenieurs in het Donetzbekken. Volgens de Sovjet hebben deze ingenieurs getracht een behoor lijke exploitatie zooveel mogelijk te saboteeren, terwijl dit verschijn sel ook in andere takken der Russische industrie het eco nomische leven van Rusland zou ondermijnen Er wordt veel te weinig geproduceerd en hetgeen wordt afgeleverd is van inferi eure qualiteit. Vanzelfsprekend zijn de exploitatiekosten hierme de in wanverhouding. Afgevaar digden der arbeiders he^hon met de Sovjet geconfereerd tot verbetering der arbeiders waarden te geraken, doch conferentie is mislukt, aam de Sovjet niet bij mach ook maar iets ter verbs dezer slechte voorwaarden te doen. Het is te begrijpen dat voor deze wantoestanden een oorzaak moest worden aangewezen en dat een ot andere hond de knup pelslagen in ontvangst moest nemen. Deze weinig aanlokke lijke rol wordt nu door de ge- ruweMuid scKraie lippen- stond open. De geweren en wapen», de bonte vederen hoofd tooisels en mantels en apenvel len en lompgesneden afgods beelden lagen op den vloer door elkander, om voor den verkoop ia den weidadigheidsbszar ge regeld te worden. Kapitein Bank- holtz had en ele vergiftigd schij nende pijlen en dolken zorgvul dig op zijde gelegd en maakte als deskundige eene opstelling. Zijne toekomstige bruid hielp hem daarbij, stofte met scherpe veeren stuk voor stuk af en schreeuwde, als eene mot uit een panterkop vloog of een witte worm haar uit een antiloper- hoorn tegemoet kroop. Ze wilde op het koloniaalfeest, alè boeren meisje gekleed, verkoopen, een grooten slappen hoed op een oor, een patrooengordel dwars over de borst, als eene somt overzeescbe jonkvrouw van O - leans. De kapitein verheugde zich nu al, hoe aardig ze er met haar vlasbond kopje, haar fijn gezichtje, hare geestvervoering Voor het goede doel, achter de uititallingen zou uitzien. Hij gaf raad: .Oefen je maar goed in het tz koop aanbieden 1" (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 1