Plaalall fflws. - Week-Menu. Dammen. Gemengd Nieuws BRESKENS. Uitvoering van de Christelijke Jongelingsver. te Breskens, op Donderdag 15 Maart a.s, des av. 7 30 uur, in het gebouw „Sumajo". Uitvoering van de Tooneelver. H O. V., bij dhr A. de Munck, op Zaterdag 17 Maart a.s., des avonds te 7 ure Koninklijke Ned. Schouwburg Gent. Zondag 18 Maart. Middagvertooning. „Reuzen-Bluf". Avondvoorstelling „De Sterkste" en clown Kikajo. Correspondentie aan J. Luteijn te Groede. No. 118. van J Kaan. Zw: 2, 6, 7, 12, 13, 15, 16, 18, 20, 24, 25, 36. W 21, 26, 27, 28 33 37 tot 40 44, 45, 47, 49. No. 119, Kaan. Zw: 1, 2, 6, 8, 12, 13, 14, 19, 22, 24, 26 29, 30. W: 11, 21, 31, 33, 35, 37 tot 42, 44, 50. Opl. No. 114. 47 41, 29/24, 39,34,38/33, 17/12, 27,21, 21/5 wint. Opl. No:'115. 19/13, 13/8, 27/21, 32/28, 15/10, 24/20, 31/26, 36/9, 5/2 wint. Goede opl. van DL te O. van beide. A. K. te Z. en I. de B. te N. enkel van No. 115. bank, dr Schacht, tegen een ver dere toename van Duitschlands schulden aan het buitenland ge kant zijn, zulks met het oog op den bedenkeiijken invloed, welken zij hiervan op de positie van de Duitsche betalingsbalans ver wachten. Dezer dagen zijn echter ook uit de Vereenigde Staten berich ten binnengekomen volgen welke het aantal werkloozen daar te lande gedurende de laatste maan den in eed' onrustbarende mate zou zijn toegenomen en dat als gevolg hiervan het vraagstuk van de werkloosheid ook in Amerika een zeer ernstig karak ter zou hebben verkregen. Er bestaan in Amerika geen nauw keurige en geheel betrouwbare statistieken betreffende het aantal werkloozen, men is dus op ra mingen aangewezen. Ongeveer twee weken geleden werd het aantal werklpozen in de Unie op 3 tot 4 millioen geschat. Gelijk de New-Yorksche corres pondent van de .Daily Telegraph" vernam, zouden evenwei in Atne rika reeds vier tot vijf millioen arbeiders werkloos zijn. Het is mogelijk, dat men, gelijk de Amerikaansche Minister van Ar beid, de heer Davis verklaarde, den omvang van de werkloosheid bij deze ramingen overdreven heeft. Het lijdt evenwel geen twijfel, dat het aantal werkloo zen thans in de groote Ameri kaansche steden zeer groot is en dat men zich daar over de belangrijke uitbreiding van de werkloosheid ongerust begint te maken. Het stijgend aantal werkloozen weerspiegelt ongetwijfeld in de eerste plaats de uitwerking van de verslechtering van de econo mische conjunctuur, welke in de Vereenigde Staten reeds gedu rende de laaste maanden van het afgeloopen jaar plaats heeft ge vonden. Sindsdien is weliswaar in sopimige takken van nijver heid, gelijk de staal- en automo biel industrie een opleving inge reden,. in tal Van andere branches bleef echter de gang van zaken minder bevredigend en in het algemeen is thans de omvang van de bedrijvigheid in de Ameri kaansche industrieën aanzienlijk minder groot, dan een jaar ge leden het geval was. Aan den anderen kant is de werkloosheid in de laatste weken tot op zekere hoogte ook onder den invloed van de factoren van het seizoen toegenomen. Het zou echter ook om een andere reden verkeerd zijn om de aanmerkelijke stijging van het aantal werkloozen in de Vereenigde Staten ais een uit sluitend conjunctuur-verschijnsel te beschouwen. Evenals in Duitschland, is het namelijk ook in Amerika gebleken, dat de concentratie, rationalisatie en mechaniseering van de productie een deel der arbeiders in het proces van productie overbodig maakt. Dit in het oog houdende, kan men dus vaststellen, dat het vraagstuk van de werkloos heid van buitengewoon inge- wikkelden aard is en juist hierin is een van de voornaamste moeilijkheden van de oplossing van dit ernstig probleem gelegen. Waterland kerkje. Zater dagavond 10 Maart hield de Vereeniging Groene Kruis, Afd. Waterlandkerkje haar algemeene ledenvergadering in „Den Ko ning". Om 7 uur werd de ver gadering door den Voorzitter De Jonge geopend met een woord van welkom aan de aanweziger. De secretaris penningmeester las de notulen der vorige vergade ring welke onveranderd werden goedgekeurd. Na rekening en verantwoording werd verslag uitgebracht over 1927, waaruit bleek, dat de Afd. 76 leden telt met een contributie van f217.50. Daarna werd door de heeren Rosevelt en Theri, resp. secretaris en penningmees ter der Hoofdafdeeling IJzendijke verslag uitgebracht en rekening en begrooting bekend gemaakl. De aftredende bestuursleden De Jonge en Bareman werden her benoemd De heer Talsma bewees uit 't aantal bezoeken van de zuster, dat 1927 voor Kerkje een „gezond" jaar was geweest. Na afloop hield Dr Talsma een lezing over werking en ziekten der nieren. Op zeer bevattelijke wijze werd een en ander toege licht met teekeningen en foto's, aan de plm. 40 tal belangstellen den meegedeeld Een levendig applaus en een hartelijk woord van dank bewezen hoe deze interessante lezing den toehoorders gesmaakt had. Aardenburg Door den Of ficier van Justitie te Middelburg is ingetrokken het door hem in gestelde hooger beroep in de zaak tegen G. P- H. Wijffels, Gemeente-Ontvanger alhier, door de Rechtbank vrijgesproken ier zake van de hem ten laste ge legde knoeierijen bij de verkie zing voor leden van den Ge meenteraad. Biervliet. Zaterdagavond had er ten huize van dhr. A. Faas een openbare vergadering plaats, waarin als spreker optrad dhr. F. C. Zonnevijlle van Axel met het onderwerp „Stamboek voor het Zeeuwsch-Belgisch trek paard." Eerst besprak spreker, die secretaris der vereeniging is, de geschiedenis van het Z. B. stamboek. Stilgestaan werd bij den strijd tusschen het koud-en warmbloed paard, met als ge volg, dat het warmbloed paard uit Zeeland verdwenen is. De heer Vorsterman van Oyen, die eerst ook sterk tegen ineensmel ting met Ned. Trekpaard Stam boek was, is later voorstander ervan geworden. Maar door vooraanstaande fokkers is steeds tegen de ineensmelting gewaar schuwd Na op de nadeelen der ineensmelting gewezen te hebben, stond spreker stil bij het doel en de inrichting van het Z. B. S. De contributie bedraagt thans f 2 50, maar is bij flinke toetre ding voor vermindering vatbaar. Vijf nieuwe leden gaven zich op, zoodat het aantal leden te Bier vliet reeds 45 bedraagt. Van de gelegenheid tot vragen stellen werd door verscheidenen ge bruik gemaakt. De vergadering was vrij goed bezocht. Oostburg. Gistereren reed de heer B alhier met zijn auto in de richting Oostburg-Draai brug op zeer korten afstand achter de auto volgden de Gebrs. D. uit IJzendijke per motor, met duo. Aan de .Liter" reed de B. met zijn auto den weg links in door de Aardenburgsche polder, met het gevolg dat de Gebrs. D. in volle vaart op de auto reden. Gelukkig liep het ongeval goed afde motor- en duorijder kwamen eraf met eenige schram men de motor daarentegen werd in elkaar gedrukt. De heer B. stopte onmiddellijk en verleende alle mogelijke hulp. De politie is van het geval in kennis gesteld en stelde ter zake een onderzoek in. Vergadering van den Raad der gemeente Sluis, op Donderdag 8 Maart des nam. 2 uur. De voorzitter opent de ver gadering en heet alle leden welkom. Afwezig was de heer Aug Maenhout. Daarna leest de secretaris de notulen an de laatste vergadering voor, die ongewijzigd goedge keurd werden. Ingekomen stukken. Deze worden achtereenvolgens afgewerkt. Beslissen omtrent verkoop van gemeentegrond aan de Hoog straat, welke thans in erfpacht is bij P. J. Babijn c s. Aan J. J. Verhage, P.J. Babijn, H. de Man, P. C Risch en weduwe J. W. Woittiez wordt naar aanleiding van het gedane verzoek de grond waarop hun huis is gebouwd en dien zij nog met wat tuingrond thans van de gemeente in erfpacht hebben, verkocht a f 0,70 per M2. Dit besluit wordt genomen met algemeene stemmen. Vaststelling, ingevolge de motor en rijwielwet, van de bebouwde kom der gemeente. Met algemeene stemmen wordt het verzoek, ter voldoening aan de bepalingen van de gewijzigde motor- en rijwielwet de bebouwde kom voor Sluis en Sint Anna ter Muiden vastgesteld. Beschikken op een verzoek van den Algemeenen Nederlandschen Wielrijdersbond, toeristenbond voor Nederland, om toetreding der gemeente als buitengewoon lid van dien bond. De algemeene Nederl. Wiel rijdersbond (A N W B) toeris tenbond voor Nederland zou de gemeente als buitengewoon lid willen zien toetreden tegen mi nimum contributie van f 25 per jaar. De Heer Albregts voelt heel weinig voor die toetreding, om dat de A. N. W. B. indertijd een minder vriendschappelijke hou ding heeft aangenomen bij den aanleg van het fietspad naar Kruisdijk. De Heer Breijaert is evenwel voor toetreding. Hij meent, wil de Bond iets kunnen bereiken, er steun noodig is Hij acht alzoo f 25 per jaar geen nultelooze uitgave. Zijn voorstel is daarom aan te sluiten Dit voorstel wordt tenslotte met 5 1 (Albregts) aangenomen. Beschikken op een verzoek van de Continentale Petroleum Com- pagny te Rotterdam om gebruik van gemeentegrond te Sint Anna ter Muiden voor het plaatsen van een benzine-tankwagentje. Dit verzoek wordt met alge meene stemmen ingewilligd, mits tegen een jaarlijksche vergoeding van f5 Het tankwagentje zal geplaatst worden op een stukje gemeentegrond nabij het perceel van den Heer de Bert. Vaststelling heffings-percentage voor de gemeentelijke inkomsten belasting voor 1928-1929. In aansluiting van hetgeen reeds in October gezegd is, wordt thans door B. en W. me degedeeld, dat waar inplaats van f20.000, over 1928 maar f 16000, gem. inkomstenbelasting noodig is, het heffings percentage kan worden gebracht van 4,5 op 4. Weliswaar vermindert de be lasting met '/s. doch het percen tage met 'Is te verminderen, ware niet verantwoord, omdat het totaal belastbaar inkomen van alle ingezetenen over 1927 belangrijk lager zal zijn, dan in 1926. Bij vaststelling op 4 zal zeker niet minder dan de ge raamde f 16000, worden opge bracht. Met algemeene stemmen wordt nu besloten het heffings-percen tage voor het jaar 1928-1929 vast te stellen op 4. Toekenning van een voorschot voor 1928 aan de bijzondere lagere scholen op de vergoeding van art. 101 der Lager-Onder- wijswet 1920. Met algemeene stemmen wordt aan alle in de gemeente gevestigde bijzondere lagere scholen voor 1928 een voorschot verleend op de gemeentelijke vergr eding, be rekend naar f 10, per leerling per jaar. Wijziging begrooting 1927. Overeenkomstig een voorstel van B. en W. worden de gemeen te begrootingen 1927 en 1928 met algemeene stemmen gewijzigd. Het honden-belastingkohier voor 1928 wordt vastgesteld. Wegens periodieke aftreding worden herbenoemd tot leden der commissie tot wering van school verzuim, de heeren J. N. Metz, 1. P. Anthonisse, F. S Blaeke, H. M. Kerpestein, H. H Blondeel en H. J. Aernaudts, terwijl in de vacature, ontstaan door het over lijden van den heer J W. Woit tiez, wo dt voorzien door de be noeming van den heer iz. de Bruijne te Sint Anna ter Muiden. Naar aanleiding van een besluit der vorige raadsvergadering rap porteerde de Gemeente opzichter, dat de thans bestaande speelplaats bij de O L S in orde kan ge maakt worden met cementen tegels. Met algemeene stemmen wordt tot uitvoering van dit werk in openbareaanbestedingbesloten. Beschikken op een verzoek van Iz. de Smit en Ed. van de Vijver, beiden te Sluis, om huur of erf pacht van gemeentegrond aan de kaai, voor het plaatsen van een weegbrug. Met alg. stemmen wordt hiertoe besloten ter grootte van ongeveer 20 M2 gelegen bij de kaai aan het begin van den weg naar Sint Anna ter Muiden tegen den prijs van f0.25 per Ms per jaar, en voor den tijd van een jaar, met stilzwijgende ver lenging telkens voor één jaar, indien niet door een der partijen minstens drie maanden voor het einde van het erfpachtjaar, is opgezegd. Deze grond is be- noodigd voor den bouw van een weegbrug. De g ond is evenwel in erfpacht gegeven onder de uitdrukkelijke bepaling, dat het verkeer over de brug steeds zal moeten kunnen plaats hebben, dus het algemeen verkeer door de aanwezigheid der weegbrug geen belemmering mag onder vinden. Op voorstel van dhr. Breijaert wordt nog bepaald dat het ge bouwtje voor de weegbrug on geveer zal moeten overeenko men met dat in de Nieuwstraat d. w. z. dat het plan voor het gebouwtje aan door B, en W. te stellen voorwaarden moet vol doen Dit om ontsiering der ge meente te voorkomen. Op voorstel van den voorzit ter wordt een algemeen besluit genomen Y(garin aan B. en W. machtiging vfordt verleend om het voormalig gemeentehuis te S nt Anna ter Muiaegen de drie leegstaande lokalen aer O. L School te Sluis aan particulieren of vereenigingen in gebruik" geven. Bij weigering van hei gebruik door B. en W. is ér beroep op den Raad. De vergoe ding zal voor Sint Anna te Mui den de helft bed agen van die te Sluis, welke laatste is geregeld bij raadsbesluit van 30 Januari 1928, tot in gebruik geven der missle-naaikitng Rondvraag. De Heer Albregts meent, dat aan de R. K. begraafplaats wel eens wat meer zorg mag besteed worden, omdat deze zeerongun stig afsteekt bij het andere ge deelte. De voorzitter zegt, dat daar nu eenmaal niets aan te veranderen is en gewacht moet worden tot de beplanting wat hooger is gegroeid. Naar aanleiding van een vraag van den heer Brevet doet de voorzitter de toezegging dat het marktplein te Sint Anna ter Muiden tusschen de voormalige school en de pomp wat zal worden bijgestraat. Hierna sluiting. Schoondijke Tot de ge slaagden van de cursus in Wa terpassen en draineeren, gegeven onder leiding van Ir. van Cruy- ningen, behoort o. m. de ruim 50 jarige Jac. Jansen alhier. School- «n Kerknieuws Schoondijke Benoemd tot onderwijzer te 's G'avenhage, de heer J. P Wage, onderwijzer alhier. Hoogwatergetij Breskens. DAGEN vm nam te ge ér Woensdag 14 Mrt 5 52 6 16 Donderdag 15 6 50 7 14 Vrijdag 16 8 15 8 39 Laatste Kwartier Woensdag 14 Maart nam. 3 40. Licht «oor R(jMrïol«n E;nz> Woensdag 14 Mrt nam. 6.28 Donderdag 15 6.30 Vrijdag 16 6 32 DIEFSTAL. Zaterdag om halfvijf kwamen een man en een vrouw een juweliers- zaak in de Dammtorenstrasse te Hamburg binnen. Zij vroegen den vrouwelijken winkelbedienden verschillende briljantringen te zien en de vrouw stak verschillende ringen iegelijk aan haar vingers, om het effect te zien. Plots trok de man een revolver en riep den verkoopster toe de handen om hoog te houden. Hij greep een tablet waarop zeven ringen lagen en nam de vlucht. Een der ver koopsters pakte de vrouw beet, terwijl de andere den dief achter volgde en luidkeels om hulp riep. Een glazenwasscher, die den wegvluchtenden roover trachtte vast te grijpen, werd door een schot in het hoofd doodelijk ge troffen, zoodat de dief zijn vlucht kon voortzetten, steeds zijn re volver afvurende, aldus lezen wij in „de Courant". Door een der kogels werd nog een jeugdig kantoorbediende gewond. Einde lijk kon een agent zich op den onverlaat werpen en hem ont wapenen. Op het politiebureau werd vast gesteld, dat de man een twintig jarig Hongaar was, die zich eerst kort geleden te Hamburg had ge vestigd. Zijn medeplichtige, even eens ongeveer twintig jaar oud, werd ook ter beschikking der politie gesteld. PAARDEN TE WATER GERAAKT. Zaterdagmorgen schrok een spanjonge paarden op de Loskade te Middelburg en geraakte tus schen Kade en schip. Door het afduwen van het schip en los snijden der strengen kwamen de dieren geheel te water. Met groote moeite gelukte het de paarden onder door de Kanaal- brug te brengen bij de schuine kanaalboord aan den Blauwen Dijk waar zij onder groote be langstelling der talrijke omstan ders weer op het droge werden gebracht. ERNSTIG ONGELUK. Aan de artillerie inrichtingen aan de Hembrug te Zaandam is een ernstig ongeluk gebeurd. Op het dak van de ijzergieterij waren twee arbeiders bezig ijzeren pla ten aan te brengen. Een 19-jarige jongeling, sprong om de platen makkelijker naar boven te krij gen, op een lager gelegen dak, waarbij hij het ongeluk had op een glazen luchtkoker terecht te komen, tengevolge waarvan hij van een hoogte van 15 meter naar beneden viel. De jongeman was onmiddellijk dopd. WRAAKNEMING. De politie te 's Gravenhage heeft in bewaring gesteld de 32-jarige mej. H. H., huisvrouw van de R Zij had het vermoeden, dat juffrouw A G. ongeoorloof de betrekkingen onderhield met

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 2