Open brief Week-Menu. Burgerlijke Stand, sluis i -m QROEDE. Uitvoering der Chr. Muziekver. .Hosanna", met medewerking der Chr. Zangver. „Halleluja'1 te Oroede, op Donderdag 8 Maart, in het lokaal van Chr. Belangen. Aanvang 7 uur des avonds. Uitvoering door de Rederijkers kamer „E N. Z K." van Groede- Kruisdijk, op Zaterdag 10 Maart, des avonds 7 uur, bij J. Roofack. Koninklijke Ned. Schouwburg Gent. Zondag 11 Maart. Middagvertooning „Regen". Théatre Royal Gent. Zondag 11 Maart. Middagvoorstelling Le Trouvère. aan de Directie en het Bestuur van de Coöperatieve Suiker fabriek „Zeeland" te Bergen op Zoom Ik laat U weten dat ik Uwe afrekening betreffende mijn ge leverde bieten ontvangen heb. Ik heb aan Uwe fabriek 50220 K. G. bieten geleverd en daar voor hebt U mij in voorschot uitbetaald f 700 en uit Uwe reke ning blijkt dat ik nog f70 14 terug moet betalen, ergo blijft aan ontvangsten f 629 86. Dat is juist per 1000 K. G. uitge rekend f 12 54. Ik vind het erg weinig. U zult misschien zeggen, dat ligt aan het weinige gehalte van Uwe bieten en het is waar, mijn gehalte was niet hoog het varieert tusschen 16.7 en 18 3. Maar dat is toch altijd nog een gehalte, dat voor alle specula tieve fabrieken ruim voldoende is Als ik de minimum prijs bereken, die mij van een specu latieve fabriek daarvoor uitbe taald werd, kom ik tot een be drag van f 866.296. Dan bereken ik de bieten aan f 17.25 en dat is dan toch het minsteer zijn er nog al wat hooger uitbetaald. Reken ik nu 5 pCt. van mijn gestort geld, dat is dan van f 300 f 15, plus om het niet al te erg te maken, 10 pCt. verlies op de aandeelen, dat is f30, wordt sa men f 45. Dan kom ik op dat beetje bieten aan een verlies door minder ontvangst tot een bedrag van f 236 43 plus rente en aandeelen verlies is f 45, sa men f281.43. Nu is dat aandeelen-verlies te voorzichtig berekend, want kon ik ze verkoopen met wat geld toe te geven, ik zou het gaarne doen. Nu zijn er een massa dingen, die ik niet begrijp. U betaalt de suiker a f 10,50 en ik denk toch dat U wel verkocht hebt voor f 15,50 ruw en geraffineerd door eikander. Dit geeft een verschil van f 500. Nu zult U zeggen ja, maar dat is voor de onkosten. Goed en wel, maar als men dan de cnkostenrekening beziet, dan staat men toch versteld over al die onkosten. Als U nu wilt, moet U mij toch eens schrijven, waar al die onkosten aan besteed worden. Ik zie op mijn rekening staan f 47 60 per aandeel volgens art. 34 Alg. Regl dan onkosten op bieten f 10,30. Wat beduidt dat laatste toch Alleen het woord onkosten zegt niets meer, het behoort per slot van reke ning al bij onkosten. Dan krijgt men vracht op bieten f 131,92. Ook al veel te veel voor iets, dat Coöperatief gedreven zou worden. Wij leggen hier In Zeeuwsch-Vlaanderen wel het loodje. De eerste stoot is van hier uitgegaan, om een fabriek te stichten en wij waren wel welkom om de fabriek een flinke kwantum bieten te verschaffen. Maar zoo wordt het ons met de hooge vrachten steeds onmogelijk gemaakt, om een eenigszins dragelijke prijs te maken. Zie, geachte Directie en Bestuur, het is voor ons als aandeelhouders zoo ontmoedigend, als wij zoo veel bij de coöperatie moeten inschieten. Het is ons toch zoo uit den treure voorgehouden, dat die speculatieve zaken en fabrieken met de winst van den boer gin gen strijken en dat de coöpera tie redding zou brengen. Doch als men nu ziet, wat deze coö peratie voor de aandeelhou ders beteekent, namelijk als men veel aandeelen bezit, den alge- heelen ondergang, dan is het toch zeker niet te kras, als men van ontmoediging spreekt. Ik onderstreep het woord aandeel houders, want juist hij. die geen aandeelhouder is, was er dikwijls goed mede. Daar werden immers reeds vaak dure bieten gekocht en natuurlijk niet van de aandeel houders. Die menschen waren best af. ik heb dat zelf dikwijls genoeg gezien. Die bieten werden gekocht door de tarreerders. Die verdienden er denkelijk een 50 ct. per duizend K. G. aan en hun klanten, waar ze van kochten, werden zoo coulant behandeld, dat men als aandeelhouder zei „Dat zal wel weer van onze prijs afmoeten". Bovendienschippers inladers, de arbeiders aan de fabriek verdienen er ook hun brood aanalleen de aandeel houders niet, die kunnen er niet op bestaan. Is men nu aandeel houder zonder land, werd mij verleden week nog gezegd, dan kan het ook nog. Voor hen wor den de bieten aangekocht en ze krijgen nog de intrest thuis ge stuurd van het gestorte kapitaal Geldschieters zijn er ook nog niet slecht bij gevaren. Ik hoorde enkele jaren geleden nog een aandeelhouder zeggen „Als ik geld te veel heb, zet ik het maar bij de „Zeeland." Daar trek ik groote renten en de boe ren zijn er goed voor". U zult zeggen, dat ik de zaak wel erg afbreek. Och, geachte voorzitter (om mij even tot U te wenden), dat komt er van. U weet, ik heb zelf altijd hard medegewerkt, om de zaak er boven op te brengen. Geregeld maximale le vering en als er iets op verga deringen was, dat tot verbetering kon leiden, steunde ik het ge regeld naar de mate mijner krachten. Maar nu ga ik even enkele jaren terug. Dan noem ik 1921, het crisisjaar. Dat bracht ons groote teleurstelling, maar toch, over het algemeen was er nog voortvarendheid te bespeu ren. Men redeneerde zooiedere zaak heeft in zijn opkomst met moeilijkheden te kampen en als wij er nu ineens door zijn, fiatl dan zijn wij nog tevreden. Daar op kregen wij in 1922 een mee vallertje, maar daarmee is het ook afgeloopen. Nu vertoont de fabriek geen teeken van leven meer. Het is haast alle jaren even slecht. Daar zou zelfs een premie niets meer aan kunnen helpenhet is of het in de fa briek zelf zit. En toch, daar zijn van de bestuurstafel zulke schoo- ne woorden gesproken en belof ten gedaan. Een jaar of vier ge leden is ons pertinent gezegd, dat onze fabriek (onze, o bittere ironie 1) het goedkoopste werkt van al de fabrieken, zoodat de schuld, die er nog opstond, geen bezwaar meer was. Een volgend jaar werd be weerd men moest een gedeelte wit kunnen maken. Dat zou per duizend K. G. bieten bere kend, minstens f 1 voordeel geven. Goed, de gelden werden daar voor weer toegestaan, allemaal blijken, dat men de zaak goed ter wille was. Maar van al die voorzeggingen en beloften is niets terecht gekomen. En nu, met de malaise, die toch werke lijk komende is, is aandeel houder te zijn van de Coöperatieve Suikerfabriek Zeeland te Bergen op Zoom, een ramp te noemen. Ziet Directie en besfuur, hier een massa vragen Als U nu eens zoo goed wou zijn, om die ook open en fier te beantwoorden, U zou niet alleen mij. maar ook honderden met mij, daar een groote dienst mee bewijzen Uw antwoord dus gaarne tegemoet ziende, verblijf ik Hoogachtend, Uwe ond. dn. J. C. QUIST Schoondijke, Maart 1928. Breskens Zaterdagavond werd in het hotel De Vuijst ge sticht de vereeniging „Gemeente belang" met als hoofddoelde bevordering van de algemeene welvaart der gemeente Breskens Breskens Deze maand geeft jaarlijks eenige mooiezomerdagen. Toch zal het nog wel zelden zijn voorgekomen dat men op 4 Maart zich in de duinen koestert, veien hebben daarvan dan ook genoten en men zag in de duinen en op het strand vele kinderen zich ver maken alsof het midden in den zomer was, zelfs waren er al eenigen die een voetbad namen. Breskens. De moiorveer- boot „Koningin Wilhelmina" is in het droogdok te Vlissingen opgenomen, teneinde een verbe tering aan het schip aan te bren gen, waardoor bij het binnenvaren van de haven alhier minder last van het schroefwater wordt on dervonden. Biervliet. Vrijdagavond hield de Christelijke Meisjesvereeniging - an Knop tot Bloem" haar eerste feestelijke jaarvergadering in het catechisatielokaal der Ned. Herv. Gemeente. Ds. Vrij landt opende de druk bezochte bijeenkomst met een toepasselijk woord en stond eenige oogenblikken stil bij den naam der vereeniging. Nadat de huishoudelijke zaken waren afge daan, werd het programma, dat veel afwisseling bood, afgewerkt. Uit alles bleek, dat er onder leiding van Mevr. Vrijlandt flink geoefend was. De verschillende nummers liepen dan ook vlot van stapel. Een tweetal tableaux waren heel mooi. Een kopje thee met versnapering verhoogde de gezelligheid. Ds. Vrijlandt dankte ten slotte allen, die hadden meegewerkt tot het welslagen van dezen avond. Retranchement. Een in woner alhier was in het bezit van een foxhondje, welk diertje zoo als het wel meer voorkomt, wel eens enkele dagen van huis weg liep. Eenige dagen geleden was dit weer het geval geweest en kwam de hond met een blikken bus aan den staart gebonden weer thuis. De eigenaar dacht hier te doen te hebben met een gewone kwa jongensstreek. Dezer dagen evenwei kwam de hond bij hem terug en bemerkte de eigenaar tot zijn afschuw, dat men het dier den staart had af gesneden en dit lichaamsdeel met een touwtje op den rug van het dier bevestigd, terwijl Zaterdag de hond thuiskwam en beide ooren bleken te zijn afgesneden. De politie stelt naar den be drijver van deze onmenschelijke handelingen een onderzoek in. Hoofdplaat De Gemeente raad alhier heeft met 4 tegen 2 stemmen en 1 blanco besloten het vloekverbod in de Politie-ver- ordening op te nemen. Sluia. Woensdag 29 Febr. werd alhier in het Gebouw „Luctor et Emergo" de eerste uitvoering gehouden van de Christelijke Jongelingsvereeniging „Obadja", in samenwerking met andere Christ, vereenigingen. Van het programma verdienen bijzondere melding een voordracht door twee jongedames in Cad- zandsche kleederdracht, het dra ma,, Weergevonden", dat de ge lijkenis van den Verloren Zoon trouw weergaf, en het tableau Immanuel. In de pauze werd het publiek getrakteerd. Na afloop vereenigden bestuur en spelers zich nog aan een gezelligen maaltijd, waarna ieder tevreden huiswaarts keerde. Tijdens de pauze werd door de Chr. Meisjesvereeniging een sprei verloot, waarvan de geluk kige winnaar was de heer Joz. Goethals alhier. Ook werden nog eenige troostprijzen uitgereikt. Sluis. Voor de eerste maal had in Rozenoord de Algemeene Vergadering van de stichting plaats op Maandag 26 dezer. Aanwezig waren het bestuur, terwijl de vergadering werd bij gewoond door afgevaardigden van 12 gemeenten uit W. Z. Vlaanderen in het geheel een 30 tal. De voorzitter, den heer M. A. Bleiker, burgemeester der ge meente Schoondijke opende de vergadering en riep den leden een hartelijk welkom toe. Overgaande tot het afwerken der agenda werd door den secretaris-penningmeester Ds M J. Beukenhorst alhier het jaar- vers'ag voorgelezen, waaruit bleek dat de inrichting „Rozen oord" sedert 1 Januari 1928 48 verpleegden telde. Vorige jaar waren er 17 leden bij gekomen en 3 afgegaan door overlijden. Wat de financien aangaan be droeg het saldo ongeveer f 23 400 Spreker bracht dank uit voor de vele giften, die van particu lieren binnenkwamen, o. anu ook weer een tent, waarvan de schenker liefst onvermeld bleef. Ook handelde het jaarverslag hoofdzakelijk over de uitbreiding van Rozenoord en de Bazar, die te Oostburg vorig jaar gehouden werd zuiver f5100 opbracht. De aftredende bestuursleden mej. A. Block alhier, de Heer L. A, Cijsouw te Breskens en Jac. Lako alhier werden allen herkozen. Verder werd nog besloten tot den aanleg van een grooten re genbak, die op de stichting drin gend noodig is. IJzendijte Vervolg en slot van den Gemeenteraad. Weth. Dellaert zou het jam mer vinden, dat de gemeente gelegenheid tot werkverschaffing zou tegenwerken. Jonge lieden, die willen aanpakken worden daardoor afgeschrikt. In stemming gebracht wordt het verzoek afgewezen met 4 tegen 3 stemmen, die der H. H Wethouders en Schijve vóór. De voorz. wijst op de gevolgen van het genomen besluit, als de verplichting van De Jaeger, zijn muur te onderstoppen wat met den tegenwoordigen toestand daar moet geschieden, daar het zoo niet bijven kan; wat met nieuwe bouwaanvragen moet worden gedaanwaar begonnen moet worden met bouwen wat met den grond nu zal worden gedaan. Ten aanzien van het laatste wordt besloten de grond in per- ceelen te verpachten voor tuin grond. Het kohier hondenbelasttng wordt vastgesteld met afwijking van talrijke opgegeven gevallen van vastliggende dieren Eenige reclames worden aan gehouden. daar een'ge leden zich meenen te herinneren, dat beslo ten is geen ontheffing meer te verleenen.Verder zal nader worden nagegaan, hoe de beslissing is vastgelegd. Twee reclames schoolgeld worden door den Raad als ge grond aangenomen. Tot leden van de Commissie tot wering van schoolverzuim worden herbenoemd de heeren Bevin, Cornelis, de Dreu en Overtveld. Tot slot doet de voorz. mededeeling van een bericht van den Insp. der direc te bel., dat de Inkomstenbel. heel wat lager zijn zal. In verband daarmee zou het vermenigvuldi- gingscijfer voor de gemeente verhoogd moeten worden. B. en W. hebben een en ander doen nagaan en kunnen tot hun vol doening adviseeren, dat het cij fer op 0,7 kan -blijven gehand haafd, waarmee de Raad accoord gaat Sasput Voor de Cursus van Volwassenen trad Zaterdag 3 Maart de heer Ward Hermans op met zijn voordracht„De mensch in den oorlog". Nadat de heer Jumelet, als leider der Cursus, een hartelijk woord van warme waardeering had gericht tot de Cursus van Volwassenen en de jongens van de Avondschool voor hun .ordelievende, eensgezinde werkdadigheid, en namens hen een woord van dank had gebracht aan den Edel Achtbaren Heer Burgemeester van Schoondijke voor diens bijzondere medewer king, begon de bekende spreker zijn rede. Op treffende wijze schetste hij ons de indroeve ziels toestand van den mensch den oorlog. V Aangrijpend waren zijn schetsen van 't geen hij zelf in dien wree den wereldoorlog zag en ervaarde. Aan de hand van tal van ge gevens toonde hij ons, hoe 't oorlogsgevaar heden meer drei gend is, dan voor 1914,'t vrijwel zeker is, dat Nederland dan niet gespaard zal blijven maar mee gesleept zal worden in dien wreedsten aller oorlogen. Ernstig wekte hij op, steeds veel liefde te schenken aan elkaar. En onze jeugdbezwoer hij, niet zoo voort te hollen op den hel lenden weg van dans en spel, van dwaasheid en onzinnigheid. 't Was een mooie avond 1 't Was aan den spreker, die vlak achter elkaar reeds negen spreekbeurten had vervuld, o.a. ook te Amster dam en te Utrecht, duidelijk te merken, dat hij zeer vermoeid was. En toch was het een voor recht hem nogeens te hooren Sahuol- en Kerknieuws Zuidzande Onze vroegere dorpsgenoot, de heer J P. de Ligny, thans onderwijzer te Mook- hoek (gem. Strijen), is als zoo danig benoemd bij het Openbaar Onderwijs te Rotterdam. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Breskens en de daaronder ressorteerende hulpkantoren, werd gedurende de maand Feb. ingelegd f41359.57. Terugbetaald f41817.90. Het laatste door dat kantoor uitgegeven boekje draagt het nummer 11399. Hoogwatergetij Breskens. D AOEN vm nam Woensdag 7 Mrt 1 54 2.18 Donderdag 8 2 25 2.49 Vrijdag 9 2.58 3.22 Laatste Kwartier Woensdag 14 Maart nam. 3.40. Licht «nor Rymrislsn enz. Woensdag 7 Mrt nam 6.18 Donderdag 8 6.21 Vrijdag 9 6.23 BRESKENS. Huw.-Voltr. 16 Febr. E. van Opdurp, 22 jjm. en C. M. Vergouwe, 20 jjd. 16, A. Flo- russen, 27 jjm. en S. M. Wisse, 22 j., jd. 16, P. van Meenen, 46 jwedn. en M. Wadde van Roon, 45 j., jd. Geboorten. 7 Februari. Rudolf Emil Trougott, z van R. R. Hin- drichs en M E. R. Schneider. 11, Abraham Izaak, z. van Iz Notebaart en S. van de Walle. 13, Jacomina Maria, d. van J. J. Ras en S. van de Wege. 12 Pie- ter Hendrik, z. van J W. Roest en M. S Fenijn. 15, Izaak, z v J. Keukelaar en M. E. van de Walle 17, Adriana Maria, d. van J. Vermeulen en S. M. Morel. 25, Ad iana Maria, d v A. J. Cambier en J. M. Vermeulen. Overlijden. 6 Februari. J. C. Weijkman, 70 j., weduwe van C. J. Schippers. 8, R. E. F. Hin- drichs, ld. 10, M. C. van de Velde, 8 jaar. 14, Joz. A. Cornelis, 7 jaar. Huw.-Voltr. 15 Febr. Alouisius Ludovicus Tas, 21 j., jm. en Alice Angelina Maria Hermans, 22 j jd. 21, Petrus Franciscus de Block, 24 j. jm. en Emma E. Cammaert, 27 j. jd. Geboorten. 5 Febr. Alouisius Alphons, z van A. van Deursen en E M Calus. 10, Johannes Camiel, z van O F Clijncke en E M Boutens. 29, André Alfons z van S Vermeesch en A C Lous, Overlijden. 3 Febr. Sara Steurrijs, 83 j. echtg. van J Henderijks, HOOFDPLAAT. Huw.-Voltr. 19 Jan. J F de Buck, 27 j. jm. en R M de Krij ger, 28 j. jd. 24, J F Lecluijsse, 62 j jm. en A L Weijnen, 55 j. jd. Geboorten. 5 Januari. Herman, z van V Verstraete en J de Jonge. 13, Angelus Johannes, z van P J Pielaet en M L Seijnesael. 30, Constantinus Alfonsius, z van J Temmerman en W Seijnesael- 30, Petrus Florimondus, z van F

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 2