ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Weekrevue. De eeuwige strijd. Tirw ,'PUROL SKENSCHE COURANT VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 15 cent lngez. Meded. 30 ct. p. regel. I Drukker-UItgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK TNo.'«B BRESKENS p°J#9ro Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 37e jaargang Zaterdag 25 Februari 1218 Nummer 3306 GRATIS verzekering gulden bij levens- ja» gld. bij dood ais gld. bij verlies gid. bij ver- itk gld. bij ver- *a> gld. bij ver- Jas gld. bij verlies voor de abonné's tegen vni] lange ongeschikt- door 7h van een hl) lies van een M-fj lies van een An lies van een IM van eiken ongelukken voor: MvW heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. BINNENLAND. De achttiende Nederlandsche Jaarbeurs is deze week geopend Het Jaarbeursinstituut, dat in den aanvang met ontzaggelijke moei lijkheden had te kampen, welke heden ten dage nog gedeeltelijk bestaan, heeft zich zelfs genood zaakt gezien, tot uitbreiding over te gaan Niet alleen is meer dan de vroeger beschikbare ruimte bezet, doch verschillende be langrijke aanvragen moesten ter zijde gelegd, wijl de noodige ruimte ontbreekt. De vroegere voorspellingen ten spijt, blijkt, dat de jaarbeurs voor de handel en industrie een zeer machtige steun is, welke niet meer kan worden gemist. De meest voor aanstaande firma's van alle bran ches zijn getrouwe standhouders geworden, omdat ze proefonder vindelijk hebben geleerd, welke gunstige resultaten hiermede zijn te bereiken. Het gehalte der bezoekers heeft zich ook aanmer kelijk gewijzigd en de vroegere bezoekers, welke een jaarbeurs als een soort van kermis be schouwden, hebben plaats ge maakt voor een groote stroom van bezige zakenmenschen, wel ke hier de prachtgelegenheid om de verschillende offerte's te vergelijken ten volle benutten. Het geheel is een groote gon zende bijenkorf, dat gedurende de jaarbeursdagen aan Utrecht een levendige drukte verleent. De vele vlaggen en vlaggetjes en de reclamewagens zetten heel Utrecht in het teeken der jaar beurs. o— Onze brave Brabanders en Limburgers hebben voor eenige dagen de zotskap opgezet en vieren met groote opgewektheid het Carnavalsfeest. Hoe bonter uitgedost hoe mooier en honder den belletjes en toeters onder werpen de trommelvliezen aan een zware krachtproef. Prins Carnaval is op de gebruikelijke wijze plechtig ingehaald en heel wat glaasjes bier zijn op de ge- 19. IV. „Mijn beste oude Werner 1 „Ik heb hier in Berlijn in den dierentuin een mooi hui». Maar daarvan behoort mij alechte een klein, rookerig kamertje. Daarin ben ik met mijn vrijgezellen- meubelen en rariteiten gekist ik zelf, geloof ik, de grootate rariteit een Afrik at e:ziger, sta boven bid, een kerel die anders niet meer dan het Pots- dammerplein oversteekt en zit des avonds en schrijf bij de stille lamp aan jou. „Dat wil zeggen stil is het bij ons nooit. Mijne vrouw heeft boven gasten. Zij musiceeren. In heele moeilijke gevallen „Parsifal" en dan hebben ze zelfs een harp. Meestal echter begraven ze Siegfried 1 Het is teae vooroefening voor Bayreuth, Daar verkwanselen ze dit jaar den „Ring". Als je, „Nibelun- genring" zegt, ben je een stom meling. Dan kijken me de gas ten met een blik vol medelijde i en verwachting aan, Zij doen zondheid van Z K. H. geledigd. Het is te betreuren, dat deze vele glaasjes bier weer aanleiding hebben gegeven tot ernstige vechtpartijen, waarbij het mes weer flink is gehanteerd. De Bossche politie was herhaaldelijk gedwongen tot krachtdadig in grijpen. Over het geheel hebben de Carnavalsfeesten een ordelijk verloop gehad en is er op echt ouderwetsche wijze deelgenomen. De portemonnaie ondergaat bij de Carnavalfeesten ook steeds een zware aderlating en vooral die van Z. K. H moet het ontgelden. Het vervullen van deze eere functie komt n.l op zeer veel rondjes te staan. Degenen welke dezer dagen door Brabant en Limburg reizen hooren slechts over de Carnaval spreken. Daar gaan ze mee naar bed en staan ze weer mee op. Al zullen ze ook van te voren 14 dagen moe ten kromliggen, om de noodige contanten te besparen, de car naval moet goed worden ge vierd en terwille h'ervan onder werpen ze zich gaarne aan op offering. o— Onze Tweede Kamer heeft de begrooting van Curasao en die der Staatsmijnen aangenomen. De begrooting van Curasao heeft voor minister Koningsberger een gunstig verloop gehad, waaraan de vele beloften en toezeggingen van den minister niet vreemd zijn. Vooral de militaire politie op Curasao gaf aanleiding tot ern stige critiek en alleen de toe zegging van de minister, dat er opnieuw overleg met den Koloni alen Raad zou plaats hebben en de minister aan het verlangen der Kamer verklaarde te zullen vol doen, is oorzaak geweest, dat de stemverhouding van 57 tegen 18 werd verkregen- Bij de behandeling van de van de begrooting der Staats mijnen werd van verschillende zijden op het gevaar van een ko mende kolencrisis gewezen. De wereldproductie van kolen geeft een stijgende lijn te zien, terwijl het verbruik daarentegen zich in dalende richting beweegt. Van dat, weliawaar, altijd. Ze weten niet preciea, waarom ik op de wereld ben. Ik zelf, in vertrou wen gezegd, ook niet.. „In ieder geval ben ik op dergelijke hooge muziekavocdjt» overbodig. Ik weet nieti» dat nu de zaag aan ,Agir" of de treurmanch uit „Gotterdam- merung"? Ik heb de gebruiks aanwijzing verloren. Wat zal men nu weer beginnen Dood slaan kan men mij niet 1 Dut op stal blijven, tot het zalige einde. Ja, miji waardel Hier rust Paul Liiihardtl' Maar in vrede rusten kan hij niet. Daarvoor maken ze te veel spektakel daarboven. Driemaal in de week. De andere avonden is mijn vrouw naar het concert of overnacht in de opers. Ik soupeer dan met mijne schoon moeder. *Ja, nu lachen bij jou de apen in de boomen. Maar 't is zoo „En ik heb mijne vrouw lief Ik heb haar lief., erg lief.. Ze houdt ook heel veel van mijl Ze is mooier, dan ik Zeggen kan ze ia een droom ze is eene bedweimirg.. een licht., daarin fladdert de motver brandt zich, het ongelukkige diertje. Waarom Het moet. Ik moet ook Het is grappig Een tijd lang bestuurt men zijn zelfsprekend moet dit tot een ernstige crisis leiden en daarom werd er op aangedrongen, dat ons land hierin het initiatief zou nemen. Minister Van der Vegte bestreed dit, door op te merken, dat onze geringe positie ais pro ductie-land dit onmogelijk maakt, hoewel onze regeering gaarne aan dergelijk streven haar mede werking zal verleenen. Propa ganda bij onze industrie voor 't verbruik van Nederlandsche ko len, kan er in belangrijke mate toe bijdragen, dat onze mijnen zich in de toekomst zullen weten te handhaven. Zonder hoofdelijke stemming werd de begrooting goedgekeurd. o— Da heer Bruyning, wier ster tot heden slechts zeer bescheiden aan de wieirijdeishemel schitter de, heeft een welgeslaagde po ging gedaan tot verbetering van het 24 uur record op den weg Nijmegen-Roermond Hij is er in geslaagd het oude record met 37 kilometer te verbeteren en het te brengen op 680 kilometer. Het lijkt ons een zwaar karwei, om gedurende 24 uren het wieletje te laten ronddraaien en we kun nen ons heel goed voorstellen, dat de wielerenthousiasten dit een buitengewoon evenement vinden. Bij het bereiken der finish hebben natuurlijk de noo dige toespraken en bloemen niet gemankeerd Wij beklagen bij voorbaat de renner, welke zich aan een nieuwe poging tot ver betering waagt. Verschillende wielrijdersbonden doen ons sterk denken aan afgejakkerde karn honden en wij achten de overdrijving welke hier en daar aan het licht treedt geenszins bevorderlijk voor een goede sport. i m Baby slaa&C weder rustig ah^ge de branderige, omstoken of smettende plekken behandelt met vfeJ/J D°os 30 en 60, tube 50 ct. - Bij Apothekers en Drogisten leven. Alles gaat goed. Plotse ling komt eene vuist van boven en stopt iemand in d a t hoekje der wereld, waarin men totaal □iet behoort. Daar blijft men dan tot Sint Nooitmeerl-. „En het grappigste is het probleemHoe kan dezelfde mensch, op hetzelfde uur geluk kig en ongelukkig zijn Ik breng dat kung'.atukje iederendagkiaar. Ik kan wel juichen, maar mij ook gelijktijdig een kogel door het hoofd jagen. Ik verafgood mijne vrouw en gruw voor me zelf. Zoo blijft de weegschaal in even wicht. Maar toch slaat ze in den laatsten tijd bedenkelijk naar de negatieve zijde over. Men moet het leven humoristisch op vatten, anders zet men zich over al dien onzin niet heen, „Juist zingt mijne vrouw i Ze heeft eene mooie, volle, krachtige stem. Ze zingt uit de verte als een geweldig zielloos instrument. Het is een natuurklank, zonder droefheid en genade. Een triomf! Dan ateun ik hier mijn hoofd op mijne handen en denk aan den tijd, toen er nog geen liefde, maar daarvoor een Paul Liin- hardt op de wereld was vreem de ruilals men zichzelf geeft, kan men toch eigenlijk niet daarvoor iets terug verlangen BUITENLAND De veiligheidscommissie van den Volkenbond, waaraan door dezelfde 22 staten als aan de ontwapeningscommissie wordt deelgenomen, is onder leiding van Benesj. den Cechoslovaak- schen minister van bui'.enland- sche zaken bijeengekomen. Als Nederlandsch rapporteur is Mr. Rutgers aanwezig. In zijn openingsrede heeft Dr. Benesj nog eens het doei dezer commissie uiteengezet, n 1 de waarborgen voor de veiligheid op den grondslag van de be staande internationale verhou dingen versterken en uitbreiden. Deze weinige woorden belicha men de vrome wenschen van de gansche wereld, waarnaar reeds tientallen jaren met onge duld wordt uitgezien. De Engelsche vertegenwoordi ger, Lord Cushendun, heeft het bekende Engelsche standpunt uitvoerig uiteengezet en hierbij als een nieuwigheid gelanceerd, dat aangevallen staten in gewa pend conflict financieel moeten worden gesteund. De Russen hebben bij het secretariaat een uitgewerkt ontwapeningsvoorstel ingediend, beoogende binnen 4 jaren te komen tof internationale ontwapening Deze beide stand punten geven in groote lijnen de heerschende stroomingen weer. De eene strooming ziet heil in het sluiten van arbitrage verdra gen tusschen bevriende naties, desnoods tusschen eenige groe pen van deze, terwijl voorloopig althans de minderheid aandringt op een geheele of gedeeltelijke ontwapening Dit laatste moet dan worden verkregen, door de desbetreffende artikelen van den Volkenbond zoodanig uit te brei den, dat de veiligheidswaarbor gen aanmerkelijk worden uitge breid. Lord Cecil, een warm voor stander van de internationale ontwapening, heeft in een artikel in het Journal de Genève een stevige aanval gedaan op de veiligheidsveidragen tusschen be vriende naties, waarin hij niets anders kan zien dan 'n terugkeer dat zijn van die middernachta ideetje» „En mijne vrouw zingt I Ze heeft daarbij ieta dweepziek», vroolijka, verichiikkelijk» in het gezicht. Hare oogen glimteieo. 2e leeft eerat, al» Siegfriedsteift.. „De anderen maakten daarbij een helach lawaai in het orkeat. De celliit, een klein, langharig miipunt, kraat ala bezeten op zijne achaapadarmen. Zoo atel ik me dat hier voor. Zelf ben ik boven overbodig, ala de een- voudigate rautiekleaaecaar, of't kaaraenlicht op de piano en ben eenzaam en ben in eene verachrikkelijke atemming tua- achen lachen en huilen, oude jongen 1 Weet je waarom? „Daareven heb ik mijn venster opengezet. Dat komt op den tuin uit. De friiache lucht drong in mijn kanaaterhok. Ver daar achter ligt de dierentuin. Daarin brullen de leeuwen door den nachf. Ook uit verveling en ergernia over het luie levert iu Berlijn W, preciea zooala ik. Brullen zoo hard ala ze kuDnen. Brullen me in de ooren, al» het laatete Oordeel. Ik wilde, ze brulden tot in de muziekzaal van Gabtiëüe, tot midden in dat Bsyreuther gedoe. Ze hebben daar zeker de venster» dicht, naar de vroegere evenwichtstoe stand met al de fatale gevolgen van dien. Lord Cecil verwacht enkel heil van een verplichte arbitage voor een Permanent Hof van internationale Justitie en een uitbreiding \an de artikelen der Volkenbond, welke het mogelijk moeten maken, dat de staten tot ontwapening kunnen worden gedwongen. Dit stand punt heeft indertijd de Engelsche regeering niet willen aanvaarden, wat aanleiding is geweest, dat Lord Cecil zich uif het ministerie heeft teruggetrokken. It is a long way zongen de Engelschen in den oorlog, doch de weg der veiligheid en ontwapening is wel de langste weg, welke op dit "ondermaansche tranendal bestaat, —o De laatste acte van de crisis comedie in Duitschland heeft zich afgespeeld en de partijen zullen verder een noodprogram afhandelen. Er zat eenvoudig niets anders op en waar alle kansen om er nog een slaadje uit te slaan verder waren ver dwenen, hebben de partijen dank baar van het beroep op hun vaderlandsche plicht van Hinden burg gebruik gemaakt, om zich verder tegenover hun kiezers te kunnen rechtvaardigen. Het regeeringkarretje hobbelt weer verder, zij het dan ook dat dit met onaangename bijgeluiden gepaard gaat. Dr. Maix de leider van het Centrum, welke door de verwer ping van de Rijkschoolwet on aangenaam werd verrast, moet voorloopig door een langdurig verlof, herstel zoeken voor zijn geschokte gezondheid. Booze tongen beweren, dat de politieke kater hieraan niet geheel vreemd is Wij gelooven evenwel, dat Ingezonden Mededeeling^ Sproeten komenvroeg in het vooijaarjfdop tijdig een pot Sprufc ïl. Bij alle Drogisten. Die zijn daar dooi. Maar mij ia 't, al vroegen me die langmani- nige ventjea: Paul Liinhardt wat heb je van je zelf ge maakt?.. Wat moet dat wor den?" „En nu apelen ze weer boven me den Siegfried doodenmarach. Nu begraven zij mij, met alle praai, ze toeten mij dood. Daar bij loopt men nog steeds rond, alaof er Lleta gebeurtKerel., bij mij komen waarachtig de tranen., ik heb mijne vrouw lief, meer dan me zelfbegrijp je me leef wel 1" Het mooie gelaat van Gabri- elle Lü.ihardt waa ala versteend. Ze streek zich met de band over oogen en hoofd, alaof ze vreeade te droomen. Dan legde ze den brief langzaam op het andere pakje brieven, dat haar van morgen reeds vroeg de post gebracht had in een enveloppe, die geen verder achrijven van Werner von Oatönne, geen op heldering bevatte. Ze zat in haar boudoir. Ze had het nog niet verlaten, nog met geen menach gesproken, ofschoon het al laat waa. Ze kon niet. Buiten waa de herfstdag, zooals voor vier jaren, zooals de iotuaschen ver welkte hand van haar man, de brieven, die voor haar lagen, geschreven had. (Wordt virvolgd.)

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 1