ia ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN Geneeskundige voorlichting. De eeuwige strjjd. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN 37e Jaargang Woensdag 22 Februari !9: 8 Nummer 3305 Ingezonden Mededeeling BRESKENSCHE CO UW Abonnementsprijs p. 3 maanden 11.25 franco p. post f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Elke regel meer 13 cent. Ingez. Meded. 30 ci. p. regel. Drukker-Uitgever J. C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK Postgiro 70179 TNo."2in breskens Abonnements-Advertenties zeer billijk' tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur GRATIS verzekering gulden bij levens- ja* gid. bij dood jM ar gld. bij verlies aa gld. bij ver- ii gld. bij ver voor de abonné's tegen Qfju 'anSe ongeschikt- Inn door /Q van een hM lies van een 4ij lies van een ongelukken voor: heid tot werken. W een ongeluk. hand of voet. oog. duim. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevallen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" a gld. bij ver- jh lies van een wijsvinger, te 's-Gravenhage. gld. bij verlies van eiken anderen vinger. De arts B. H. Sajet schrijft tn „School en Huis" over Diphtherie Evenals andere bacillen werken de diphtherie-bacillen op het lichaam in door de vorming van giften en toxinen, welke van spe cifieke aard zijn, d w. z dat een bepaalde bacterie een zeker gif produceert met bepaalde eigen schappen. Diphlherie-bacillen ma ken de diphtherieoxinen, welke bij inwerking op het lichaam de ziekteverschijnselen veroorzaken, welke wij bij diphtherie kennen. De geheele wetenschap van de toxinen en wat daarmede samen hangt is één van de jongere tijd. in 1888 kwamen Löffler en an deren tot de ontdekking van het diphtheriegif. Von Behringkon in 1900 aan- loonen, dat dieren, welke met het diphtheriegif zijn behandeld, "een zekere mate van immuniteit, onvatbaarheid voor de ziekte ver krijgen. Men kende reeds iets analoogs bij de werking van vergiften als alcohol en morphine. Hierbij ont staat een zekere aanpassing van het üchaam, waardoor bij voort durend gebruik van een gelijke hoeveelheid van het gif dit niet meer dezelfde werking blijft ver- toonen, doch waarbij langzamer hand grootere hoeveelheden noo- dig zijn, om een gelijke uitwer king te hebben. De immunisee- ring tegen diphtherie is van geheel anderen aard. De oorzaak van de immuniteit, welke tegen de diphtherie ontstaat, wordt te weeggebracht, doordat het serum (de bloedwei) de eigenschap krijgt, om het gif te neutraliseeren. Dit is een gevolg van het ontstaan van anti-toxinen in het bloed. Bij een groot aantal proeven is Von Behring het volgende ge bleken. Wanneer het serum, dat deze anti-toxinen bevat, bij andere dieren wordt ingespoten, dan blijkt het inderdaad, dat de ei genschap, om diphtheriegif te neutraliseeren, hiermede wordt overgebracht. De aldus behan- 18. „En hij, da oude Weiferling, en zij, de oude mevrouw, hebben hun zegen gegeven. Zij doen allee, wat de dochter wil. Ieder een doet, wat zij wil. In het voorjaar gaan ik en Gabriëlle trouwen. En dan ja dat weet je reed» Zij wil niet mee naar daar ginda!.. Paat daar ook niet I Ze ia zoo mooi zoo beeldmooieene Godin befooverendmen kan haar niet beschrijven Ze ia aia een teere plant die men voorzichtig behandelen moet opdat zebloeien kan Werner, ik bid je tier en raaa niet en amijt dezen brief niet van je af, opdat de apen daarna met de anippera apelen en knoeien. Ik zweer jeik kom Geef me alechta tijd I Eén jaar, laten we zeggen IDan kan ik wel van haar verlof ne men I Dan ben ik mana genoeg daartoe 1 Maar voorloopig ben ik verliefd groote God Jij waa 't toch eena voor een paar }aar e zult natuurlijk zeggen,Doet delde dieren worden daardoor onvatbaar tegen de ziekte. Men heeft hiermede twee ma nieren om immuniteit op te wek ken. De eerste methode is, het in brengen van het diphtheriegif zelf Men spreekt hier van ac tieve immuniseering, omdat het behandelde dier zelf actief de immuniteit veroorzaakt. De tweede methode is het inbrengen van het serum van dieren, die volgens de eerste methode zijn behandeld, het in brengen dus niet van hei gif, maar van het anti-gif. Men spreekt hier van passieve immuniteit, omdat het behandelde dier niet zelf hef anti gif maakt, doch omdat het bij de productie daarvan volkomen passaief is ge weest. Voor het verkrijgen van het serum, dat voor de passieve im muniteit bij diphtherite noodig is, wordt in de regel het paatd als proefdier gebruikt. Ook scha pen en andere kleinere dieren blijken voor de immunisatie ge schikt te zijn. Naast paardense rum wordt dan ook wel dat van schapen gebezigd. Het paard heeft voor ons het voordeel, groo tere hoeveelheid serum te kunnen leveren. Het paardenserum is op zich zelf niet zoo gevaarlijk als het serum van runderen en geiten, dat bij inspuiting in de aderen van menschen de dood ten ge volge kan hebben. De paarden, welke voor de immunisatie gebruikt worden, worden geïsoleerd, om het op treden van besmdtelijke paar- denziekten te voorkomen- Zij worden nauwkeurig onderzocht en alleen, als wordt aangetoond, dat zij zelf geen ziekten op an deren kunnen overbrengen, zijn zij geschikt voor het gebruik van de immunisatie. De immunisatie \an dieren wordt verkregen door inspuiting hetzij in de aderen of in het buikvlies, of in de long, van een periodiek stijgende hoeveel heid bacteriegif Of wel doode bacteriën, of kleinere hoeveeihe- er niet» toel Ik ban toch weer hier I" Ja, maar ik Paul Lün- hardt, ben gzen Cslo van Ijzer, zooal» jij, maar een arm «teife- iijk mengch I Wij willen elkaar toch geen verwijt maken, twee oude landiknechtec, ter. tbr oe- derti Jij wa» altijd de »terk»tei Ik bukte voor jou karwatf. En nu ben ik in plaats daarvan ver liefd ik ben al» bedwelmd ,-.' al» waanzinnig ik bid je: gun me een tijdlang mijn geluk „Ik wil er heelemaal niet over •preken, dat ze geld heeft al» water dat ze zoo ver»tandig en beichaafd is, dat ze zoo mooi i» maar ik houd zooveel van haar Zij ook van mij Wij zijn in den zevenden hemel wij zwemmen In gelukde wereld i» rozenrood en hoogit belachelijk en mooi een grap- pigen inval van onzen lieven lieven Heer. En kort en goed: „ik moet I" En dat i» mijn »xcu»e De brief van Paul Lüihardt wa» nog veel langer. Werner v. Oitönne legde hem neer. De volgende, dien hij uit het pakje nam, wa» een jaar later geschre ven. Hij la» er midden uit: On» hui» tusschen het groen, heel aan het einde van den dierentuin, waar vos en woll den levende bacteriën of ex tract, bereid uit de bacteriën worden eerst' in de kleinst mo gelijke dosis ingespoten. Onder controle van de wijze, waarop het dier reageert, wordt na een week een grootere hoeveelheid toegediend. Men blijft wekelijks gedurende eenige maanden de inspuitingen voortzetten Na ver loop van die tijd wordt het bloed van het dier onderzocht op zijn graad van immunisatie Dit ge schiedt door inspuiting van klei ne hoeveelheden bij kleinere dieren (Guineesche biggetjes). Men controleert dan, welke hoe veelheid in staat is ziektever schijnselen te veroorzaken. Het is van het grootste be lang, bij de serumbebandeiing goed te kunnen doseeren. Van het serum, dat men noodig heeft, wordt dus nauwkeurig nagegaan, in hoeveel lijd een bepaalde hoeveelheid in staal is, een gui- neesch biggetje te dooden. Men heeft een eenheid van anti toxiese werking ingevoerd en meet de werking van het serum in die eenheden. Het aldus bereide anti-foxine moet zoo vroeg mogelijk bij de zieke mensch worden ingespoten. Wanneer na een dag blijkt dat de- inspuiting niet voldoende resul taten oplevert, za! men 'n tweede, en desnoods daarna 'nog meer dere laten volgen. In het alge meen geschiedt de inspuiting van het serum in de spieren, van het dijbeen bijv.; wanneer hetrood-- zakelijk is. dat het gif zeer spoe dig werkt, heeft de inspuiting in een ader plaats, zoodat het direct in het bloed komt. De mensch is nu passief geïm muniseerd met het bloed van het' actief geïmmuniseerde paard Bij de passieve immunisatie bereiken wij, dat op een bepaald oogen- blikeen hoeveelheid anti-gif in't lichaam wordt gebracht, waardoor een zieke onmiddellijk kan wor den geholpen en dientengevolge het ziekteverloop gunstig wordt beïnvloed. Het is begrijpelijk, dat de immunisatie, welke op deze wijze ontslaat, niet blijvend is. Het serum van de mensch elkander „goeden dag" zeggen, ia nu klaar. 1 en drooroDe volgende week trekken we er in. Dat ik nu van hier nog niet weg kan, begrijp je Uet i» zoo eene onmenchelijke gedachte, dat we onder Hinkende neger» bij vijftjg-graden in de «chaduw zwoegen moeten, terwijl hier de mooiste vröuw in een heerlijk hui», met liefde op iemand wacht. Ik heb haar zoo afgoditch lief. Ik vind het niet aardig, dat je op al mijne mededeelingen zwijgt en me alleen «chrijft: „Doe wat je wilt I" Natuurlijk De cate- goritche gebiedende wr» luidt Doe je plicht 1 dat weet ik. Maar mijo be»te jongenin vertrouwen gezegdDe oude kerel, die dat uitgevonden heeft, wa» vrijgezel I En i c wil immer» mijn plicht doen ik zalik wil mijn leveoswerk niet ontrouw worden ik kom gauw ik ruk me hier lo» op leven en dood heb maar geduld En weer driekwart jaar de daarop volgende brief geda teerd. Hij wa» korter dan de anderen, „Mijn beste Werner I we hebben elkaar indenlaat- iten tijd gekke dingen geechre- ven I Je oordeelt «cherp en zeli is door de inspuiting met het anti-gif niet veranderd De actieve immunisatie, waarbij het serum wel veranderingen ondergaat, zelf de anti-toxine bevat en dus de eigenschap ver krijgt, om toxine te noutralisee- ren, is dan ook van langer duur. Waarom de mensch, die door diphtherie is aangetast, dan niet actief gtïmmuniseerd wordt? De immunisatie helpt niet op een bepaald oogenblik Bij* het paard is de onvatbaarmaking geleidelijk tot stand gekomen. 'Bovendien hoeft men niet op het moment, dat iemand diphtherie heeft, de bacteriën in zijry lichaam bezig zijn toxinen te produceeren, welke juist dan bestreden moeten wor den. nog meer toxineri in het lichaam te brengen. Wij zagen, welk een heilzame werking de invoering van de serumbehandeling op de diphthe rie heeft uitgeoefend Wel heeft men getracht, de invloed van de serumbehandeling Ie ontken nen, door er op te wijzen, dat ook de sterfte aan andere ziekten in de loop der jaren is vermin derd. Het aantal feiten, dat ten gunste van de serumfherapie spreekt is evenwel té groot, dan dat een dergelijke bewering waar zou kunnen zijn. Ook meende men, dat de geheele kunstige theorie van het inbrengen van anti-toxinen hierdoor vervalt.dat het inspuiten van serum van paarden, welke niet tevoren zijn behandeld, eveneens en in dezelf de mate in staat is, om diphterie te behandelen. Het is goed, dat twijfel wordt geopperd, omdat het de voorstanders der seruinbehan- deling tot zelfcritiek dwingt- Maar dan blijkt het toch wel, dat de seru'mbehandeling zulke schitte rende resultaten heeft afgeworpen, dat men het als een medische fout, ja erger, in bepaalde ge vallen als een misdaad moet beschouwen, als de serumbehan- deiing wordt nagelaten. En dit ondanks het feit, dat men ongeveer 10 dagen na de inspuiting van anti diphtherie- serum ziekteverschijnselen ziet optreden, welke men onder de daarbij, aia de blinde over kleu- re omdat je Gabriëlle niet kent ea niet begrijpt, hoe ik haar lief heb jij in jou eenzame berenhuidenzcuterii, in hef oer woud. En van mij was liet half werk een heen en weer ge schrijf 1 Ang»t, oude jongen., angst., angat voor jou en voor me zelf!.. Weet de koekoek, waar mijn garage gebleven ia ze i» weg veel i» van me weg ik heb 't allemaal verpand' aan haar., ik ben'verliefd meer verliefd dan op den eeraten dag.. ,Maar nu: tanden op elkaar. Het moet er uit; Ik kan niet meer naar je toe komen Ik kan niet meer weg ik stel het nu langer uitik mirt hier blijven voor altijd bij mijne vrouv Ik kan geen minuut meer buiten haar Wi lief heeft, zat me begrijpen Zal begrijpen, dat ik al» mentch in 't geheel geen vergeving noodig heb I „En al» man van beroep ais iemand, die iet» van plan wa» in de wereld? Och Werner mijn oude goede Werner daar in heb je wel ia waar, gelijkI Daaraan heb ik verkeerd gedaan! Dan zou ik wel kunnen huilen, omdat ik me zelf verraden hebl Dat is geen twijfel. Van dat naam van „serumziekte" samen vat. Op de plaats van inspuiting ziet men zwelling van de huid optreden, een algemeene huiduit slag, welke op dat van rood vonk kan lijken (zonder natuur lijk eenig verband met deze ziekie te houden) of op dez g. n. netelroos, waarbij groote, roode, sterk boven de huid verheven, hevig jeukende plekken voor komen. Deze verschijnselen gaan gepaard met hooge koorts, soms met zwelling van de gewiichten. Zij duren enkele dagen en ver dwijnen dan, zonder verder nadeelige gevolgen te veroor zaken. Toch is door de inspuiting een blijvende verandering in het bloed opgetreden. Wanneer immers la ter weer serum van hetzelfde dier wordt ingespoten, treedt eveneens een reactie op, maar na korten tijd, na 5 a 6 dagen. De oorzaak schuilt niet in de inspuiting van het anti-toxine, maar uitsluitend van die van hét bloedserum van een soortvreemd (met het iewat vreemdsoortig klinkende woord „soortvreemd dat is de geneeskundige term bedoelt men natuurlijk serum van een dier van een an der soort'. Het soortvreemd serum blijft zelf niet langen tijd in het lichaam. Het wordt na korte tijd uitge scheiden, hetgeen blijkt bij op volgende onderzoekingen van de hoeveelheid anli-toxine, welke het bloed per cM3. beval. Na korte tijd constateert men dat deze sterk is afgenomen. Voor behandeling van diphtheri- wat ik zelf ben, wat mij bezig houdt, wil zij niet» weten 1 Nie mand hier in hui»? En ik, arme dwaas ik heb haar lief ik heb haar liefLiefde i» geheel geen woord daarvoor.. „Ja, oude jongen ik kan er niets aan doen ik kom nooit weer terug nooit weer maar ik ben daarbij gelukkig ge lukkig in de hoogate mate en •hoop, ik blijf het, ondank», dat mijn leven een knak gekregen heeft IDaarom vergeef me, Werner,-en maak 't genadig met je PAUL LüNHARDT" Werner von Ostönne legde dezen brief bij den vorigen. Nu bieef nog een dun pakje over, uit het laat»te levensjaar van zijn vriend. Dat «tak hij in een enveloppe, «chreef het adres er op: „Aan de WelEdelgeborene Vrouwe GABRIëLLE LüN HARDT geb, Weiferling", en zette straat en huiinummer daaronder Dan nam hij in den gang hoed en ja», ging zelf de straat op eo wierp den brief in de nabijzijnde brievenbus op den hoek, (Wordt vervolgd.)

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 1