JBPBIStO" Week-Menu. Ingezonden Mededeeling. Overwerkte Zemntfen kalmeeren en worderfgesterkt door de ZenuwÊtillende en Zenuwsterkende MijnhariJFS Zenuwtabletten Glazen^Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Pfogisten. Water en Landbouw Rechtszaken. Copieërpotlooden J. C. LE BLEU, Koninklijke Ned. Schouwburg Gent. Zondag 19 Februari Middagvertooning. „Olivier Twist'. Avondvertooning „De Spaansche Vlieg". Théatre Royal Gent. Zondag 19 Februari Middagvoorstelling „Gladys". Opérette moderne in 3 actes. SCHOONDIJKE. Zaterdag 18 Febr. Feestavond van den Bond van Staatspensionnee- ring, afd. Schoondijke, bij den heer J. J. van Rosevelt, aanvang half zeven ure. BRESKENS. Maandag 20 Febr. des av. te 7 ure, in de Heiv Kerk, vertooning Film Warta Sari. Door L. VAN DIJK. 111. Dat te veel water bij uitstek nadeelig is voor den netto-op brengst van het landbouwbedrijf behoeft v el geen nader betoog meer. We willen nu nog iets zeggen over het wegvoeren van het over tollig polderwater. Om daarmede het grootst mogelijke resultaat te bereiken, is het noodzakelijk, dat er bij voortduring sprake is van een hechte samenwerking tusschen landbouwers en polderbesturen. We weiden daarover niet uit. leder belanghebbende weet wel, hoe het daarmede in den polder, waarin hij zijn bedrijf uitoefent, is gesteld. Noodig zijn in hoofdzaak deze twee dingenhet naar behooren ontwateren van iedere boerderij afzonderlijk en het in voldoende hoeveelheid weg voeren van het water naar zee. Het eerste is de taak der landbouwers afzonderlijk, het tweede die van het polderbestuur. 't Behoeft geen betoog, dat een boerderij niet naar behooren te ontwateren is, als het polder- water niet voldoende wegtrekt. We wezen er reeds op, dat dan de ideale wijze van ontwatering, de drainage óf niet mogelijk is, of veel te gering effect heeft. Daar gelaten thans de vele andere reeds aenoemde bezwaren. Om gekeerd, baat het natuurlijk een polderbestuur niet veel, als dit zijn hoofdleidingen en afvoerin- richting in orde heeft en de boeren zijn van hun kant niet voldoende in de weer. Nog erger natuurlijk, als op beider gedrags lijn ernstige aanmerkingen zijn te maken. Delven zij bovenal voor iederen boer het wachtwoord. Vergelijken we ons in dit opzicht met de collega's in verschillende polders in N. Holland, waar de slooten voorbeeldig in orde zijn, ja zelfs de „wallen" volkomen zwart gehouden worden - dus met be groeid zijn dan is het duidelijk, dat in ons landje hier en daar op dat gebied nog wel wat te verbeteren valt. Drainage noemden we de idiale. ontwaieringsmethode En dat is ze, mits de buizen voldoende diep, niet te wijd uit elkaar en deskundig worden gelegd Dan i v een diepe ontwatering, v.eil r ;l de doorlaatbaarheid en de iructuur van den grond zeer ten goede komt. Wat de practijk in deze menig maal te zien geeft, doet het m. i. wenschei1 k zijn, daarop nog eens met nadruk te wijzen. Goedkoop is ook in deze dikwijls duurkoop. We willen thans een en ander zeggen over het ontwateren der polders. We zullen ons slechts tot hoofdzaken bepalen Onze bedoe ling is aan te toonen, dat men daarbij met moeilijke materie te doen krijgt, die wel van alle zijden bekeken mag worden en waarbij men zich moet laten leiden door bekwame, vertrouwde waterstaatkundige voorlichtingt Om het eens wat populair ui. te drukken, het is niet voldoende, dat over vraagstukken als polder- suatie zoo maar een beetje in de ruimte gezwamd wordt. Zij, die dienaangaande mede een beslist sing hebben te nemen, hebben tot taak de zaak grondig onder het oog te zien en mogen dus nie- ongemotiveerd een voorstel, dat verbetering beoogt, doch natuur lijk geld kost, zoo maar voet stoots verwerpen. Het volgende moge voor be langhebbenden eenige aanwijzing geven. in elk waterschap dient men bekend te zijn met de hoeveel heid water, die in zekeren tijd moet worden verwijderd. Men noemt dit kwantum water het „waterbezwaar". De hoeveelheid, die per jaar wordt verwijderd, is dus het jaarlijksche waterbezwaar. Men drukt het waterbezwaar evenals den regenval wel uit in m. M. Zoo heeft de Haarlem mermeer een jaarlijksch waterbe zwaar van 500 m. M. Dit is natuurlijk een gemiddelde. Het waterbezwaar, dat met den regenval ten nauwste verband houdt, is natuurlijk ieder jaar velschillend. Het wordt verder in hoofdzaak beïnvloed door: le de temperatuur die er heerscht, omdat daarmede de verdamping van het water meer hand aan hand gaat en 2e de waterverkrijging van den polder; terwijl van meer ondergeschikte beteekenis zijn 3e het koelwater en 4e het lekken der sluizen. Dat heftige en voortdurende regens een groot waterbezwaar veroor aken, behoeft geen betoog. De natte zomer van 1927 ligt nog versch in ons geheugen Dat ook een hoogere temperatuur een zeer grooten invloed heeft is eveneens te over bekend We behoeven daartoe in onze ge dachten slechts den waterstand in een drogen en een natten zomer te vergelijken. Ook de jaargetij den leveren groot verschil. Inden zomer veroorzaakt behalve de hooger staande zon ook het te velde staande gewas een veel grootere verdamping dan in den winter. Gewoonlijk is in ons klimaat van April tot Augustus de ver damping grooter dan de regen val. In de overige maanden is dit juist andersom. Natuurlijk is het hier vermelde als de gemid delde toestand te beschouwen. Het waterbezwaar is dus verder in hoofdzaak afhankelijk van de waterberging van een polder. Deze is grooter naar mate: 1. de oppervlakte der watergangen en slooten grooter is2e het polderpeil lager is en 3e de grond zelve meer water in zich bergen kan. Deze punten spreken ook weer alle voor zichzelve. De oppervlakte der watergan gen, wel oppervlakte berging genoemd, loopt in verschillende polders zeer uiteen. Het spreekt, dat deze niet te klein mag zijn. Voor de Zuiderzeeplannen is ge rekend op een waterberging van 5 pCt. In de meeste Zeeuwsche polders is daar geen sprake van. iz. van Cruijningen kwam voor verschillende polders in Westel. Z.-V laanderen tot een waterber ging van slechts '/ioo 's 0,5 pCt. In de Vrije Polders onder Tho'en bijvoorbeeld bedraagt de opper vlakte der watergangen 1 pCt. Vooraanstaande landbouwers daar beschouwen deze oppervlakte als volstrekt onvoldoende. We be hoeven er dus niet over uit te wijden, dat de waterlegging voor vorenbedoelde polders kwalijk als voldoende beschouwd kan worden. (Slot volgt) Breskens Hedenmorgen is door B en W. de O. L S. voor onbepaalden tijd gesloten in ver band met de steeds meer voor komende gevallen van diphterithus in onze gemeente. Breskens. Vrijdag gaf de Afd. Volksonderwijs alhier een Feestavond in het gebouw Su majo. De groote zaal was geheel gevuld. Nadat de voorz., de heer A. Salomé, de feestavond had geopend en eenige muzieknum mers waren ten gehoore gebracht door Mej Looze en de H. H. Van Luijk, werd opgevoerd het kluchtspel „De macht der vrouw" Het stukje viel bijzonder in den smaak, het werd dan ook, vooral in den hoofdpersoon volkomen juist weergegeven. De pauze werd benut, om de schoolkinderen door den Heer Van Houte te doen grimeeren voor de operette „Roza, de schoone SlaapsterOndertus- schen hield de Heer Waelput uit Groede een propaganda-rede voor Volksonderwijs, waarbij hij duide lijk uiteenzette, wat Volksonder wijs wil en eischt. Het applaus na zijn gloedvol uitgesproken voordracht was zeer zeker ver diend. Hierna kwam het hoofdnummer aan de beurt. Het is de eerste maal, dat thans te Breskens een kinderoperette is opgevoerd en, we kunnen het nu alvast wel zeggen, met het grootste succes. Zooveel te verheugender is dit, als we de geweldige werkzaam heden zien, die aan een derge lijke opvoering noodzakelijk ver bonden zijnhet zanggedeelte met zijn vele en velerlei wijzen voor solo s en koor, het spreek- gedeelte, houding en gebaren der kleine spelers en speelsters en zeker niet het minst de aan kleeding, zoowel der kinderen als van;de 7 verschillende tafereelen. Voor een eerste opvoering liep het geheel bijzonder goed van sta pel. Het enthousiast handgeklap na ieder tafereel, de bijzonder stille aandacht der aanwezigen, alles wees er op, dat het buiten gewoon in den smaak viel. Aan het slot werd den Heer en Mevr. de Pree en allen, die verder aan het welslagen van den avond hadden meegewerkt, van harte dankgebracht. Het storm achtig applaus, dat hierop volgde, hield tevens het vriendelijk ver zoek in, nog eens een dergelijke avond samen te stellen. Breskens Uitslag der ge houden aanbesteding voor het bouwen van een woonhuis voor Mej. de wed. P. de Visser, al hier, Metselwerk Iz. Vergouwe, alhier f 2049.— J. Visser, Groede f 1942.60 E. de Boever, alhier f 1924. L. Maas Zn. f 1799.- Timmerwerk P. M. Catsman f 1630.— L. Lijk f 1575 W.J.Jacobs f 1530.75 J. Cruson f 1425. L. Maas Lz. Groede f 1284.— Glas-, Verf- en Behangselwerk J. Basting f 295.— B. J. Keijmel f 280.— W. C. Carels f 275 J. van Haneghem f 220.— allen alhier. Ijzer-, Lood en Zinkwerk A P. Leenhouts f 222.— Gebr. Leenhouts f218 50 Gebr. Rookus f 217.— Het werk is aan de laagste inschrijvers gegund. Braakens. Vrijdagavond brak een hevige storm los, die tusschen 7 en 8 uur wel zijn hoogtepunt bereikte en veel op een wind hoos geleek: pannen vlogen van de daken, zinken dakbedekkingen werden netjes opgerold, terwijl fietsers, die onderweg waren, hun fiets moesten neerleggen, om elkaar vast te houden. Oe- lukkig duurde deze hevigheid betrekkelijk slechts kort, maar toch is het den geheelen nacht en ook des Zaterdags tamelijk ruw gebleven. Breskens. Zaterdag zal in het gebouw „Sumajo" worden vertoond de film: „De Godde lijke Gave". De korte inhoud ervan is Ten eerste: Het ontstaan der Aarde, zinnebeeldig voorgeste d, verder een kamer, drie heeren zitten bij elkander. Een Profes sor, een Godsleeraaren den Heer des Huizes, komt Telegram en meldt de geboorte van de eerste Kleinzoon Indien zegt een der heeren, de goede feeën uw klein zoon slechts één Goddelijke Gave konden toestaan, welke zoudt U dan voor hem kiezen, daarna krijgt men de wenschen De Professor wenschtmensch zijn De Godsleeraar kiest vroom heid. Den Heer des Huizes In tellect. Later de Vrouw des Hui zesLiefde. Dan krijgt men een tijdperk, voorgesteld door de professor, hetwelk voorstelt, het begin aller dingen, het leven der eerste Menschen. Het tweede tijdperk voorgesteld door de Godsleeraar, het leven van Mozes, de grondlegger van het Christendom, verder de Heer des HuizesEenige trekken uit het leven van Shaekspaere, Beet hoven enz., De vrouw des Hui zes vertelt daarna van de liefdes tragedie van Tristan en Isolde. De oude getrouwe Bediende, die al een tijdje heeft staan luisteren, vraagt hierna zijn levensgeschie denis te mogen vertellen, een treurige geschiedenis van Zelf opoffering. Hier komen verschil lende pakkende tafereelen in voor o. m. Jongeman die geen verlof krijgt om zijn arme moeder te gaan begraven, doch toch gaat en daardoor ontslagen wordt, een der laatste tafereelen is het uitbreken van den Wereldoorlog, waar hij bij een poging, om een zijner makkers, die gewond is te redden, het leven opoffert Hiermede eindigt deze Filjn, de ze Film is hier ter stede voor alle leeftijd goedgekeurd. Schoondijke. De heer I. P. Clarisse nam ontslag als lid van den Raad, zijn plaats zal worden ingenomen door den heer C. A. Huijgh. Schoondijke. Vrijdag ver gaderde het Groene Kruis ten huize van den heer J. J. van Rosevelt. Tegenwoordig waren 98 leden. Na de gebruikelijke opening van den Voorzitter werd o. m. het jaarverslag voorgelezen, dat getuigde van een opgewekt leven der afdeeling. De wijkzuster legde in 't geheel 2326 bezoeken af waarvan 220 bij t b. c. patiënten. Twee kinderen werden voo' rekening van de t. b. c. kas uitgezonden, een voor zeer langen termijn. De rekening afdeeling Groene kruis werd goedgekeurd, aan wijzende in ontvangsten f 2254 84 en in uitgaaf f 1899,54'/2 De rekening afdeeling t. b. c. bedroeg in ontvangst en uitgaaf f 957,66l/a Bij de begrooting werd een post aangenomen tot gedeeltelijke vergoeding in de kosten van een rijwiel ten behoeve der wijk zuster. De heer J. A. Cransberg werd als bestuurslid herkozen. In de plaats van den heer lz Clarisse, die bedankte werd gekozen de heer J. C. Quist. Van de omvraag Werd door niemand gebruik gemaakt, waar op de vergadering weyd gesloten. Schoondijke- Zaterdag avond trad voor de volksuniver siteit op de heer Elsacker van Rotterdam. Voor de pauze was een deel gewijd aan den ernst, na de pauze was het luimige aan de beurt. Oetuige het applaus, viel het programma goed in den smaak der vrij talrijk aanwezigen. Na afloop riep de Voorzitter, de heer Bleiker, den heer Elsacker, die nu tweemaal alhier optrad, een tot weersziens toe. Oostburg Op 11 Februari j.l. hield de Geitenfokvereeniging „Cadzandria" haar gewone jaar vergadering in de zaal van den heer J. Zonnevijlle alhier. Uit het jaarverslag van den penning meester bleek, dat in het afge- loopen jaar ontvangen was f120, terwijl de uitgaven f 135 63 be droegen, alzoo sloot het boekjaar met 'n nadeelig saldo van f 15.63 Het totaal bezit der vereeni- ging bedroeg op 1 Januari 1928 f 56 08, terwijl het aantal leden bedroeg 55 Dé contributie is voor 1928 vastgesteld op f 1 50 per lid. De gezamenlijke ver koop van geitenlammeren wer den bij opbod toegewezen aan den heer lz. de Meij, alhier. Biervliet. In de Vrijdag gehouden raadsvergadering wer den de geloofsbrieven van dhr. A. J. Dees, die de plaats gaat innemen van dhr. J. Pladdet, die heeft bedankt, nagezien en in orde bevonden, waarna dhr. Dees wordt geïnstalleerd. Aan B. en W. wordt machti ging verleend om bij de totstand koming van de tramlijn Breskens- Biervliet pogingen in het werk te stellen, de post rechtstreeks te verkrijgen, in plaats van over IJzendijke Een schrijven van den minister omtrent emigratie naar Canada wordt voor kennisgeving aange nomen. Omtrent de waterleiding vraagt dhr. Ar.thonisse, of er van ge meentewege geen druk kan wor den uitgeoefend, dat er spoedig een vergadering wordt belegd. De voorzitter antwoordt hierop, dat het beter is dit aan de Com missie over te laten. Een mededeeling is ontvangen van den minister van binnenl. zaken, dat van rijkswege 50 pCt subsidie wordt toegestaan voor de werkverschaffing, waarmede reeds een aanvang is genomen. Aan de P. Z. E M. zal een lijst worden gezonden van ma terialen van het laagspanningsnet om te komen tot mogelijke over dracht van het electrisch net. De klinkertjes, komende van de schoolafbraak. uilen door de gemeente voor f 50 worden over genomen ook het grint van het dak, alsmede eenige wagenladin gen puin. Tot plaatsing van de lijkkoets wordt voo- den tijd van een jaar een schuurtje gehuurd van dhr. A Oubrie. De oude brandspuit zal voor f 50 aan dhr. Gerritsen alhier worden verkochteerst zal ech ter door B. en W. worden na gegaan, of de slangen geen hoo ger waarde hebben. Naar aanleiding van een dis cussie over de hondenbelasting zegt dhr. Anthonisse, dat hij de volgende vergadering een voor stel zal indienen tot wijziging der bestaande verordening. De verordening tot heffing van slachtloonen wordt voorloopig voor een jaar vastgesteld. Besloten wordt om in samen werking met de diaconie een drietal kinderen van P Mareels te doen opnemen in Kinderzorg te Middelburg. B. en W. worden gemachtigd de oude schoolborden en een viertal Canadaboomen, bij de nieuwe school staande, te ver- koopen. Herbenoemd worden als leden van de commissie tot wering van schoolverzuim de heeren Pruissen, Borm.J.J de Vogelaar, H. van Haneghem en J W Wijf fels Sr Herbenoemd wordt tot lid van de commissie van toezicht op het L O. dhr. S. Vleugels, en benoemd, om te voorzien in de vacature A. Heule, Ds. Vrij landt. De voorzitter deelt nog mede, dat wegens ziekte van dhr. Ka- kebeeke, tot tijdelijk onderwijzer aan school A. is benoemd dhr. A de Coninck te Terneuzen onder nadere goedkeuring van den minister van onderwijs. Wijt dit de eerste vergadering in 1928 is, wenschte de voorz. den leden een bij uitstek gunstig jaar toe en spreekt verder de hoop uit, dat ze allen mogen medewerken aan het heil der gemeente. Bij de rondvraag vestigt dhr. Hamelynck de aandacht van B. en W. op de baldadigheden die door kwajongens op Driewegen bedreven worden. De voorz. zegt toe, dalver maatregelen tegen geturfd zullen worden. Michielsen vraagt den voorzitter, of L. Brugge indertijd benoemd is als vakman-keilegger, waarop geantwoord wordt, dat Brugge in algemeenen dienst der gemeente is en hem bij de werk verschaffing de leiding is opge dragen, omdat hij op dergelijk werk een goede kijk heeft. Dhr. Dees wordt op diens vraag, wat er met vrijkomende keien gebeurt, medegedeeld, dat de bruikbare keien nog bij wegver- betering worden gebruikt, ter wijl de afval wordt gebezigd tot veiharding. Biervliet. Zaterdagavond hield de afd. Bi^liet der S. D. A. P. te Driewegen bij dhr. F. Rijnsberg en Zondagmid dag bij dhr. J. v. d. Sande in de kom een openbare vergadering. In beide vergaderingen trad als spreker op dhr. Overhoff van Goes, lid der Provinciale Staten, met het onderwerp „De S. D. A P. en haar strijd voor de arbeiders klasse". Het gesprokene werd toegelicht door een serie licht beelden. Beide vergaderingen waren goed bezocht. Zes nieuwe leden traden ter afdeeling toe. POSTERIJEN. Breskens. Opgave betref fende het postkantoor alhier gedurende de maand Jan. Aan bovengenoemd kantoor werd in den loop der maand op spaarbankboekjes ingelegd f 5384.45 en terugbet. f 7533.56. Derhalve meer ingelegd dan terugbetaald f 2149.11. Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes ingeschreven nominaal f 2200 en afgeschreven 1000. Derhalve meer in- dan afge schreven f 1200. Het aantal nieuw uitgegeven staatsschuldboekjes bedraagt 4. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 8 Hoogwatergetij Breskens. DAGEN Woensdag 15 Febr 7 39 813 Donderdag 16 8 58 9 22 Vrijdag 17 10 22 1046 Nieuwe Maan Dinsdag 21 Feb. voorm. 10 uur. LieSit voor fitj«i«l<iii »s>*. Woensdag 15 Feb. fta'fii. 5.51 Donderdag 16 5.53 Vrijdag 17 5 54 Arrondissements-Rechtbank. Middelburg. Zitting van 10 Februari. De volgende zaak werd behandeld C. A D., 39 j., paardenhande laar te IJzendijke, werd ten laste gelegd dat hij in December 1927 te Schoondijke 2 hem toebehoo- rende paarden, tot wier onder houd hij verplicht was het noo- dige levensonderhoud heeft ont houden, en hun gezondheid heeft benadeeld, door die paarden ge durende de dagen van 14—20 December 1927 toen het hard vroor dag en nacht zopf er eenige beschutting te laten verblijven in een hard bevroren weide, zonder voldoende voedsel en zonder drinkwater. Eisch f 10 of 50 d. Mr-Eras - mus vroeg vrijspraak. Door J. S., 36 j., landbou wer te IJzendijke, werd cassatie aangeteekend tegen het vonnis van bovengenoemde Rechtbank van 3 Febr. 1928, waarbij hij met bevestiging van het vonnis van den Kantonrechter te Oost burg is schuldig verklaard aan een paard noodeloos op pijnlijke wijze arbeid doen verrichten, is veroordeid tot eene geldboete van f40 of 40 d. hechtenis. Boekhandel Breskens

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 2