de fuud ALGEMEEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR ZEEUWSCHVLAANDEREN De eeuwige strijd. ™e!t breskens Week revue. VERSCHIJNT WOENSDAGS EN ZATERDAGS IN ALLE PLAATSEN VAN ZEEUWSCH-VLAANDEREN Abonnementsprijs p. 3 maanden f 1.25 franco p. poot f 1,40 Advertentieprijs van 1 5 regels 75 cent Eike regel meer 15 cent Ingez. Meded. 30 ct. p. re^el. Drukker-Uitgever J, C. LE BLEU voorheen E. BOOM—BLIEK Abonnements-Advertenties zeer billijk tarief. Advertenties worden aangenomen tot uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagmiddag 1 uur 37e Jaargang Zaterdag 4 Februari 1928 Nummer 3300 GRATIS verzekering gulden bij levens- j aa gld. bij dood fir gld. bij verlies »a gld. bij ver- ji gld. bij ver- mm gld. bij ver- ja gld. bij verlies voor de abonné's tegen vMn lange ongeschikt- door vaneen h|J lies van een 41! lies van een /h lies van een ly van eiken ongelukken voor: heid tot werken. een ongeluk. hand of voet. oog. duim. wijsvinger. anderen vinger. De risico van bovenstaande verzekering is herverzekerd bij de Ongevailen-Verzekering-Maatschappij „Fatum" te 's-Gravenhage. BINNENLAND. Deze week heeft het eerste radiotelefoongesprek tusschen den Haag en de Vereenigde Staten van Amerika plaats gehad Onze minister van buitenlandsche zaken hield door middel vaneen gewoon tafeltelefoontoestel een korte toe spraak tot Koilogg, de staats secretaris van buitenlandsche zaken, waarbij van weerskanten de groote voldoening over het tot stand komen dezer verbinding werd uitgesproken. Daarna heb ben Ir. Damme en onze gezant te Washington een gesp ek ge voerd, waarna 'de verbinding werd verlegd, om nog enkele andere autoriteiten de gelegen heid te geven van gedachten te wisselen. Deze verbinding is inderdaad een schitterende voor uitgang en de heeren konden elkaar zoo duidelijk verstaan, alsof het een gewoon telefoontje betrof. Waar de kosten van een enkel gesprek ongeveer twee honderd gulden bedragen zal er voorloopig van overbelasting dezer lijn nog wel geen sprake zijn. De verbinding gaat van hier via Londen naar Rughby en wordt vandaar door de lucht naar Amerika verzonden ln Londen vindt een geluidverster king plaats, waardoor de duide lijkheid van het gesprek wordt verzekerd. Deze verbinding kan er in belangrijke mate toe bij dragen, om de relaties tusschen ons en De Vereenigde Staten van Amerika te verbeteren. o— De pandbriefhouders van de Veendammer Hypotheekbank heb ben deze week te Amsterdam vergaderd. Deze vergadering was belegd door de Vereeniging van den Effectenhandel, om een comité te benoemen, dat de belangen van de pandbriefhouders zal behandelen. Waar het appél tegen het faillissement is ingetrokken, staat het dus vast, dat dit door gaat en dat de zaken zul en worden afgewikkeld. Zooals altijd het geval is bij dergelijke debacles, üf. 13. „U komt daar in mijn huis meneer Von Os'öaae. U zegt me daar opeens dingen, die Het is juist, alsof u niet toere kenbaar bentNooit ben ik, of een ander op die gedachte gekomen „Antwoordt me eens de zui vere waarheid, mevrouw Lüt- hardt: Zoudt u uw man, naar Afrika vergezeld hebben, zooals het tegenwoordig zoo vele vrou wen doen „Daartoe ben ik niet geschiktl „Hebt u veel met hem over zijne plannen, ondervindingen gesproken „Ik begrijp toch niets daarvac „Hebt u zich er wel eens mee bemoeid, zijne vrienden in uw huis bij hem te vereenigen „Ik kan er niets aan doen, dat ze weggebleven zijn 1" „Hebt u hem dus ten slotte niet van buiten en van binnen totaal geïsoleerd Want dat was zijn einde. Ik weet het zeer Juist, mevrouw Libhardt!" „Van wien „Van Paul zelf wordt er veel gekrakeeld en diepzinnig betoogd, doch het resultaat zal wel zijn, dat voor de pandbriefhouders siraks geen uien noodig zijn, om de tranen in de oogen te krijgen. Het is te betreuren dat Liebermann zich door een tijdige vlucht aan de wrekende arm der justitie heeft weten te onttrekken. Deze met veel branie optredende buitenlander heeft de gastvrijheid van ons land uitsluitend benut, om de onnoozele Hollanders van soliede Hollandsche contanten af te helpen. Over het algemeen wordt er hier in Holland te spoedig aan buitenlanders te veel vertrouwen gegeven. Het buitenlandsche etiket schijnt te trekken, hetgeen ook in de andere branches is te bespeuren. Verschillende Hollandsche zaken prijken met Fransche oi Engetsche namen, waar onze eigen taal in kan voorzien. Een dergelijke manier is eigenlijk belachelijk, welke nergens voor dient. o— Onze Rijksverzekeringsbank viert zijn vijf en twintigjarig jubileum. Er is heel wat poli tieke strijd gevoerd, om tot op richting van de R. V. B. te ge raken. Het zou wel intressant zijn de verschillende argumenten voor en tegen nog eens te toetsen aan het bereikte resultaat, doch dat zou ons te ver voeren. Onze oud minister C. Lely kan met voldoening op zijn tlink uit de kluiten geschoten geesteskind terugzien. Hoewel ook de R V. B. in de eerste jaren van haar bestaan niet gelukkig heeft ge werkt, heeft ze zich in deze kwart eeuw geweldig uitgebreid, doordat meerdere sociale wetten werden ingevoerd en aan haar ter behandeling werden opge dragen. Hoe enorm de ontwik keling van de R. V. B. is, blijkt het duidelijkst uit het door haar „Dien hebt u lindi hij ge trouwd wat, tot aan zijn dood niet meer gezien of gesproken 1 En nu komt u plotseling en schudt aan de fondamenten van mijn leven. Want dat is ge bouwd op die heilige over tuiging op dat geloof aan een geluk wanneer ook een verloren 1 In het geloof ligt mijne vrede. U tuit het mij niet ont nemen „Ik moet 1" zeide de Afrikaan opstaand en naar zijn hoed grijpend„Het is mijn plicht. De wedervergelding daardoor, dat u zijn leven doormidden ge knakt hebt als een lucifer Zij wiexp het hoofd achter over. Nu wekte deze vrijgezel, die zich later in haar huwelijk mengde, meer en meer haar minachting op. „U bent te lang in Afrika gebleven anders zoudt u weten, dat men dergelijke din gen niet zegt, zonder ze te kunnen bewijzen I1' ,Ik heb bewijzen 1" „Welke dan?" „Brieven „Van hem „Ik zal ze u sturen I" Hij stond aan de deur. Hij herhaalde „Brieven van hem, lot aan belegde vermogen, dat in 1903 slechts enkele millioenen bed-oeg, doch dat heden 240 millioenen bedraagt. Dank zij de ongevallenverze kering is er veel leed in arbei dersgezinnen voorkomen en ver zacht. Verder zijn er door de ongevallenverzekering en de doelmatige propaganda en con trole der R V. B. veel ongevallen voorkomen, waardoor veel pro ductieve werkers voor de maat schappij bleven behouden. Ge rugsteund door een kwart eeuw ervaring, kan het bestuur met voldoening op het bereikte resul taat terugzien en met vertrouwen de toekomst tegemoet treden. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zeeuwsch-Vlaanderen te Ter-Neuzen. -(Vervolg en slot). In mijn vorig jaaroverzicht heb ik gewezen op een nieuw ver schijnsel, dat een bedreiging was voor de beetwortelsuikc r industrie, nl. de uitvoer van suikerbieten naar Frankrijk Dat dit juist ge zien was blijkt uit het verder verloop. Was die uitvoer toen nog Van betrekkelijk weinig om vang, in het verloopen najaar is deze aanzienlijk toegenomen, indien ik juist ben ingelicht be trof de uitvoer alleen uitZeeuwsch- Vlaanderen ongeveer 50 millioen Kilogrammen en werd van een der Zeeuwsche eilanden van een uitvoer van 10millioen gesproken, Als men nagaat dat een fabriek welke p. etmaal 300 man in dienst heeft, kan men gemakkelijk be rekenen hoe groot de verminde ring van werkgelegenheid in ons land is als gevolg van dien uit voer, terwijl zij verder drukt op de geheele campagne onzer na- zijn sterfdag I" Het war alaof ze hem iets wilde antwoorden maar zij zweeg, een met angst en haat vervulde i blikophenr werpend. Hij beantwoordde dien hard. Hij boog plotseling en ging Er ve streek wel een kwa-tier voor Gab-'ëlle Lüihardt weer geheel tot zichzelf kwam. Het liefste had ze zich voorgesteld, dat ze dit plotseling bezoek uit Afrika slechts gedroomd had. Maar hit was er geweest. Ze merkte het aan de hevige hart kloppingen. E;ne ongekende angst dreef haar van de eene naar de andere kamer. Ze waren allemaal leeg. NergeDS een ge luid. Voor de vensters de herfst. Hemel en toekomst stil. Eventjes huiverde ze voor het alleenzijn dat za anders wist te vermijden. Ze had toch zich zelf! Maar nu werd ze voor een oogenblikje bijna haar eigen spoor bijster. Radeloos liep ze rond. Ze wilde naar het muzieksalon en keerde weer terug Zij stond plotseling voor haar feesttafel en keek ver. trooid daarover heen zij kromp io elkaar, toen zij in den grooten spiegel eene mooie, jonge vrouw in koperkleurig costuum zag en het haar dui delijk werd, dat *ij het was, die tionale industrie, die door gemis aan de noodige suikerbieten een te korte campagne maakt en daardoor duurder exploiteert. Het was zeker noodig de aandacht der Regeering op dit feit te wij zen, dat alleen een gevolg is van de zeer sterke bescherming die de Fransche beetwortelsui kerfabrieken in hun land genieten. Na deze minder bemoedigende omstandigheden te hebben gere leveerd, meen ik een ander be lang dat de volle belangstelling onzer Kamer had, nl. de betere verbetering van het Westelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen met het overige deel van Neder land, door een verbeterende overzetdienst van Vlissingen naar Breskens v.v. door het in de vaart kortten der z. g. ferryboot. Het is wel jammer, dat, op het tijdstip\van het gereedkomen dezer groote^ overzetboot ook de aanlegplaatsen, die van rijkswege worden gemaakt, en de aanslui tingen te land te Breskens, nog niet gereed waren. Toen de boot gereed was, hebben Gedeputeerde Staten gemeend, dat deze zoodra mogelijk voor het verkeer moest worden benut, hetgeen vooral voor wat de haven te Breskens betreft, slechts ge brekkig kon geschieden. Nu men dit toch deed en alles niet pre cies op wieltjes bleek te gaan, en bovendien enkele gebreken aan het licht kwamen, die zich bij elke nieuwe zaak voordoen, kwamen critieken los, critieken waarvan men niet den indruk kon krijgen dat zij opbouwen bedoelden. Ik zal, in verband met eene andere ambtelijke positie, waar door ik tot die boot in nauw verband sta, over die critiek niet vee! zeggen, doch wensch liever de toekomst te laten spreken. Al kon het uitoefenen van den dienst met die boot nog slechts opeei» geen rouw meer droeg Het ontbrekende zwart werd voor haar een verwijt. Ze ver zette zich daartegen. Ze had een goed geweten I Er zou nie mand komen en haar dat beetje harmonie van haar leven moed willig verstoren. Het kon ook niemand 1 Dien meneer Von Oatörne had de tropenzon te heet op den echedel geschenen, Maar die brieven die brie ven Ze wilde er niet verder aan denken. Daar «tond misichen in 't geheel nieti in als ze bestonden. Ten slotte was dat ook slechts een wraakzuchtig gepraat van dien man, zooals al het andere. Zij zette zich voor de schrijftafel om eenige ver- jaardagawenschen te beant woorden ze nam een boek in de hand en sprong weer op, ale had haar iemand geroepen. Het was als eene stem de brieven... de brieven. Het was als de stem van haar man Eindelijk zocht ze bij hemzelf bescherming. Aan het ebde van de prachtige woonvertrekken, min of meer verborgen, bevond zich de deur naar de tuinkamer. Die opende ze zelden. ^Dikwijle maandenlang niet. Nu draaide ■e den knop om en wal met gebrekkig plaats hebben, toch bleek reeds, weik een beteekenis zij, door haar laadcapaciteit, voor het verkeer had en ik ben over tuigd, dat dit ten volle tot zijn recht zal komen zoodra alle werken gereed zijn en men spoe dig algemeen zal moeten erken nen dat door het in de vaart komen dier motorveerboot het verkeer tusschen Vlissingen en Breskens een grooten stap voor waarts is gekomen. In mijn vorig overzicht heb ik ook breedvoerig medeeling ge daan van de pogingen die, in medewerking van enkele gemeen tebesturen en corporaties, waren aangewend voor herstel van trein 1063 ais sneltrein tusschen Roosendaal en Vlissingen, in het belang van het reizigersverkeer en postvervoer naar verschillende deeien ran Zeeland, speciaal Zeeuwsch-Vlaanderen Met ge noegen kunnen we constateeren dat het is gelukt, de spoorweg autoriteiten van het hierbij voor onze streek betrokken belang te overtuigen en een voor onze be langen gunstige beslissing is ge komen, waarvan sedert den aan vang van den zomerdienst de gemakken weer zi(n ondervonden. Ik wil nog geAagen van een bloeiend bedrijf, dat der N. V. Van M e 11 e s Confectionery Works, waarvan het lid onzer Kamer de heer Van Melle een der directeuren is. Deze inrichting genoot het afgeloopen jaar ook de eer het bezoek van den Mi nister van Arbeid, Hande! en Nijverheid die er zijne bewonde ring over uitsprak Zij mag zich ook in toenemende mate in de belangstelling van het koopend publiek verheugen en kon haar omzet met nieuwe fabricaten uit breiden, hetgeen bij voortduring ook aan vele handen werk ver zekert. Ten slotte meen ik te kunnen een pa» midden in Afrika in de werkkamer van Paul Lüa- hardt de eenige plaats in het geheele hui», die hem geheel toebehoord had. Eene zware, eigenaardige lucht broeide daa-- in, die ook door het dikwijl» openen der venater» in de laatate jaren nog niet verdwenen wa« van »cheep»kana»ter, kamfer, door de mot aangetaite dier huiden, horens aan de wandeD, de witte beenderenmaiaa van den schedel van een olifant, vermolmde kokera met gifipijlen, ■peren, vedertooi, boeken, eene masia boeken, geneeskundige, bek topte uittreksel», reisberich- teo. landkaarten, wereldgloben. Alles met eene dikke stoflaag bedekt Het vertrek was juist zoo gebleven, zooals het bij Paul Lünhardts dood was ge weest. De oude wormstekelige meubelen uit zijn vrijgezeilentijd, ■tonden nog op dezelfde plaats. Op de schrijftafel lag nog een begonnen brief de lamp, die daarbij gebrand had, was half- gevuld zooals toen, in een hoek bij het venster, achter de kale fluweelen gordijnen, weefde de ■pin haar net. (Wordt vervolgd,)

Breskensche Courant | 1928 | | pagina 1